Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Catre manastirea Oasa - cum ajung(em) ? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17721)

Niculae 13.02.2015 11:16:26

Catre manastirea Oasa - cum ajung(em) ?
 
Doamne ajută dragilor,

Caut să ajung la Oașa și nu știu cum, poate cunoașteți voi un traseu cat mai convenabil pana acolo.

Multumesc anticipat, Doamne ajută.

ovidiu b. 13.02.2015 12:17:09

Un traseu poate fi pe la Sebeș pe Valea Frumoasei - Șugag - Oașa, altul pe la Sibiu prin mărginime (Săliște, Tilișca - Jina - Șugag - Oașa), altul pe la Brezoi - Voineasa - Oașa, altul pe la Rm. Vâlcea (Horezu - Novaci - Oașa) și altul pe la Petroșani. Depinde din ce parte a țării vii. Dacă am detaliul ăsta îți pot face un traseu detaliat.

Niculae 13.02.2015 13:37:53

Plec din București și caut să ajung acolo cu transport în comun.

Mulțumesc frate Ovidiu.

fallen 13.02.2015 14:31:26

Ma tem ca nu e transport in comun pana acolo...s'ar putea de la Voieasa ori de la Sebes sa fi nevoie sa luati o ocazie...mai multe sanse poate ati avea pe timp de vara...succes!

ovidiu b. 13.02.2015 15:04:02

Citat:

În prealabil postat de Niculae (Post 580924)
Plec din București și caut să ajung acolo cu transport în comun.

Mulțumesc frate Ovidiu.

Cu drag. Cred că e mai complicat cu transport în comun.
Oricum traseul ar fi ăsta: București - Rm. Vâlcea - Brezoi - Voineasa - baraj Oașa - mănăstirea Oașa.

Cobori la Brezoi (din tren, autocar) și de acolo doar cu ocazie cred că poți ajunge. Dar să știi că e complicat, mai ales pe timp de iarnă. De la Brezoi mai ai 100 km până la baraj. De la baraj până la mănăstire mai ai 7 km de drum forestier. Până la baraj e drum asfaltat, de fapt e Transalpina. În zona Oașa sunt puncte turistice, deci mașini urcă, dar să încerci să prinzi o mașină care urcă la barajul Oașa sau care merge la mănăstire. Prigoana e un punct turistic mai sus de mănăstire și urcă mașini în zonă.

Dar de ce vrei să ajungi la Oașa?

ps: dacă vrei să stai peste noapte trebuie să anunți dinainte.

Niculae 13.02.2015 15:38:48

Ovidiu, am întrebat special pentru a vă pierde timpul - glumesc, evident. :)

Am auzit multe lucruri interesante despre mănăstirea Oașa și vreau mult să o vizitez, cel puțin pentru o săptămână.

Mulțumesc din nou pentru răspunsuri, mântuire vă doresc.

ffflorina 13.02.2015 15:39:05

Vreau si eu sa merg de Paste,daca mai merge cineva ,plecam din Bucuresti pe traseul lui Ovidiu.

ovidiu b. 13.02.2015 15:49:41

Citat:

În prealabil postat de Niculae (Post 580935)
Am auzit multe lucruri interesante despre mănăstirea Oașa și vreau mult să o vizitez, cel puțin pentru o săptămână.

Da. e frumos, merită să mergi pentru o săptămână. Să nu uiți să anunți telefonic înainte, vezi că ei răspund greu la telefon, lași un mesaj și te sună ei. Dacă nu primești răspuns, trebuie să insiști.

ovidiu b. 13.02.2015 15:54:32

Citat:

În prealabil postat de ffflorina (Post 580936)
Vreau si eu sa merg de Paste,daca mai merge cineva ,plecam din Bucuresti pe traseul lui Ovidiu.

Huh, de Paști nu-ți recomad, e plin de lume, merg mulți tineri de la ASCOR plus restul de pelerini.

Niculae 14.02.2015 16:44:27

Ovidiu, nu este mai bine sa merg cu transportul in comun pana in Sebeș ? Este mai apropiat de mânăstirea Oașa decât Brezoi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:01:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.