Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Spiritualitatea ortodoxa (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5072)
-   -   Cateva cuvinte.. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19397)

PocsanCatalin 11.06.2019 21:54:46

Cateva cuvinte..
 
Nu judeca pe fratele tau ca tu insuti vei fi judecat. Nu uita, ca si tu ai fost asa, insa ai fost rascumparat cu insasi sangele Domnului."Mila voiesc", zice Domnul, daca El are puterea sa aiba mila de tine, pacatosul, la randul tau, omule, sa ai si tu mila de fratele tau, care acum, este asa cum erai si tu, pribeag prin intuneric, iarta-l, caci astfel, si Domnul te va ierta pe tine, putin credinciosule.

Omul vorbeste din plinatatea inimii sale, daca inima ta este intunecata, vei vorbi de-ale intunericului, daca inima ta este pamanteasca, vei vorbi de-ale omului, dar daca inima ta este in Hristos, vei vorbi din ceea ce iti da Duhul Sfant.

Slujeste Domnului si El te va pune stapan peste multe.

Nu te ingriji prea mult de ceea ce se vede, ingrijeste-te mai intai de ceea ce nu se vede, caci Dumnezeu vede si ceea ce nu se vede.

Daruieste viata ta Lui Hristos si astfel tu o vei castiga cu adevarat.

Ispita vine pentru a te ajuta sa cresti in Hristos, nu te tulbura, ci bucara-te, iata, ai sansa sa cresti in Domnul!

Staruieste in Cuvant si Cuvantul va creste in tine precum semintele ce au cazut pe pamantul cel bun.Din gura ta va curge apa vie, apa cea datatoare de viata, cea care face ca bobul de mustar, cea mai mica seminta, sa creasca mai mare decat celelalte plante din gradina.

Mandreste-te cu Hristos, nu cu tine insuti, caci mandria fata de sine e desertaciune si moarte, dar mandria in Hristos, e viata vesnica.

Ia aminte si invata de la Hristos, ceea ce vei treiera, aia vei culege, cel rau va fi osandit de raul sau, dar cel drept in Hristos, viata vesnica va primi.

Domnul cheama pe toti la mantuire, dar nu toti vor sa se mantuiasca, si asta e judecata, caci Domnul a iertat lumea, dar lumea n-a vrut iertarea Domnului si a ales intunericul.

Mananca painea vietii, care este Cuvantul Domnului, si vei avea viata vesnica.

Trupul tau este templul Domnului, ai grija de el si sfinteste-l prin Cuvantul Sau.

Stai intru Domnul si Domnul va sta intru tine, si nimeni, niciodata, nu te va lua din mana Domnului.

Slaviti pe Domnul ca asa este drept.

Profita de mila Domnului cat timp mai este mila, caci va veni timpul cand mila nu va mai fi.

In ziua necazului, nu te teme, cheama pe Domnul si El iti va trimite ingerii Sai in ajutorul tau.Crede numai!

Fa-ti casa in Domnul si Domnul va fi acopermantul tau.

Cel ce cheama pe Domnul va fi mantuit.

Daca atunci cand tu te rogi, simti ca inima ta e de piatra, ca rugaciunea ta nu ajunge la Domnul, continua sa te rogi neincetat si Domnul iti va da o alta inima, cea de carne, o inima dupa placul Sau.Asa ca, prietene, staruieste in rugaciune chiar si atunci cand rugacinea ta pare ca nu ajunge la Domnul.

Insista la Domnul zi si noapte, insista la ingeri si la sfinti, si Domnul iti va raspunde.

Sa nu te mandresti in inima ta ca tu esti mantuit iar cel pacatos va pieri, roaga-te ca si cel pacatos sa vina la mantuire!

Sa nu cartesti in inima ta atunci cand fratele tau cel mort in pacat, a venit intru Hristos, ia aminte la Hristos si invata pilda fiului risipitor.

Sa nu fii motiv de poticnire pentru fratele tau, cu multa rabdare, indruma-l catre Hristos.

Placerile carnii duc la moarte, iar placerile duhovnicesti duc la viata vesnica.

Moroco 12.06.2019 17:09:09

Ai scris cuvinte, învățături frumoase, de urmat și de respectat.
Ca să le priceapă omul cu adevărat, are nevoie de viață în sărăcie, de lacrimi tainice, multe și dulci, de împlinirea poruncii, porunca iubirii nădăjduind în Dumnezeu.

Teoretic pare simplu... practic însă ne dovedim... mai ales când ne ia ispita ducându-ne să-L ispitim pe Hristos.

Nu noi suntem cei ispitiți ci de regulă noi suntem ispititorii Domnului.
Doamne te rog să mă mai rabzi.

Deci cred că ai scris niște cuvinte foarte frumoase și înțelepte. Îți doresc toate cele bune... să ți se împlinească.

PocsanCatalin 13.06.2019 13:01:50

Ia aminte si invata de la talharul mantuit pe cruce, niciodata nu este prea tarziu, totusi, sa nu zici in inima ta ca vei face si tu la fel, asteptand ultima clipa, omule, viata iti poate fi ceruta in orice moment.

Rabda suferintele de zi cu zi caci cel ce rabda pana la final, acela va fi mantutit.

Nu te aprinde impotriva celui rau, ci cheama pe Domnul in ajutorul tau, "Razbunarea este a Mea", zice Domnul.

Nu te teme de teroarea noptii, caci tot ceea ce se intampla, se intampla cu stirea Lui Dumnezeu, increde-te in El.

Daca tu ai rabdare cu fratele tau si Dumnezeu va avea rabdare cu tine.

Cel ce este mic in fata oamenilor, acela se cheama "Mare" in fata Lui Dumnezeu.

Iubiti pe Domnul caci asa este drept!

Sa te feresti de aluatul ( invatatura ) lumii, caci multi profeti mincionsi s-au ridicat in lume, unii spun "Nu este Dumnezeu", altii spun "Sunt mai multi Dumnezei", iar altii spun "Eu sunt Dumnezeu", insa drept este cel ce spune, "Este un singur Dumnezeu, Domnul Iisus Hristos!"

Exista un singur mijlocitor intre om si Dumnezeu, si acela este Domnul Iisus Hristos!

Mancand painea vietii, care este Cuvantul, vei cunoaste adevarul si adevarul te va elibera de sub jugul pacatului.

Ia aminte la invatatura Domnului si construieste casa ta pe stanca, care este Cuvantul, si astfel, atunci cand va veni necazul, neclintit vei fi in Domnul.

Imbraca haina suferintei, pentru ca atunci cand va veni Domnul, sa nu fii aruncat afara de la nunta, in intunericul cel mare.

Multi sunt in lume cei ce spun ca-L cunosc pe Domnul, insa neghina cea rea se cunoaste dupa roadele sale.

Fiti fericiti intru putin, caci atunci cand va veni Domnul, vi se va oferi mult!

Fericit este cel ce trudeste pentru Cuvantul Domnului, acela este ucenicul Sau.

Ferice de cel ce cauta pe Dumnezeu in Cuvant, va spun ca acela la si gasit!

Ajuta-l pe aproapele tau ca si cum L-ai ajuta pe Hristos.

Pe Dumnezeu, il vei gasi doar intr-un singur loc, in Cuvantul Sau.

Potoleste setea de adevar cu apa vie a Domnului, care este Cuvantul Sau, si nu vei mai inseta niciodata.

Dumnezeu s-a facut cunoscut lumii prin Cuvantul Sau, cel ce nu cunoaste Cuvantul, nici pe Dumnezeu nu-L cunoaste.

Nu poti sa-L iubesti pe Dumnezeu daca nu iubesti mai intai Cuvantul Sau.

Sa iubesti pe Dumnezeu inseamna sa iubesti Cuvantul Sau, caci cel ce iubeste Cuvantul, traieste precum Cuvantul.

Legea a fost data pentru cei ce nu cunosc iubirea fata de Dumnezeu, iar mantuirea este data celor ce o cunosc.

Iubirea fata de Dumnezeu este focul duhovnicesc, pe cel credincios, il mantuieste, iar pe cel rau il mistuieste.

Celui ce Dumnezeu i-a dat mult, ii ingaduie putin, iar celui ce i-a dat putin, ii ingaduie mult, de aceea, usor ii este saracului sa vina la mantuire, iar greu ii este bogatului sa se mantuieasca.

PocsanCatalin 13.06.2019 15:24:49

Pana cand Doamne, pana cand, pana cand....

Binecuvantat este cel ce sta in Cuvant atunci cand vorbeste despre Dumnezeu, osandit este cel ce vorbeste din ale lui atunci cand vorbeste despre Dumnezeu.

gpalama 16.06.2019 22:34:59

Miroase de la o posta a invataturi de la sectari aruncate pt a distrage atentia de la principalul punct relevant din Scriptura.

Dragul meu, toata Scriptura de o reciti pe de rost, daca nu stii sensul ei si puterea lui Dumnezeu vei avea partea fariseilor si Gheenei.

Nu ai zis nici macar un singur cuvant despre invatatura fundamentala a lui Hristos: omul se mantuieste exclusiv prin unirea cu harul Lui, care se primeste marturisind credinta dar si Adevarul.


Toti sectarii pot sa strige toata ziua Hristos, nefiind lumina si harul in ei din pricina intunericului invatatirii lor nu sunt primiti in imparatia luminii...

Poti sa reciti toata facerea de bine din Scriptura, toate indemnurile la curatenie si lupta impotriva diavolului, ca tot in erezie esti.

Hristos nu te va intreba nimic, ci doar iti va spune ca lumina Lui NU este in tine... "departati-va de la mine toti ceice lucrati inselaciunea".

PocsanCatalin 17.06.2019 16:15:55

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 664493)
Miroase de la o posta a invataturi de la sectari aruncate pt a distrage atentia de la principalul punct relevant din Scriptura.

Dragul meu, toata Scriptura de o reciti pe de rost, daca nu stii sensul ei si puterea lui Dumnezeu vei avea partea fariseilor si Gheenei.

Nu ai zis nici macar un singur cuvant despre invatatura fundamentala a lui Hristos: omul se mantuieste exclusiv prin unirea cu harul Lui, care se primeste marturisind credinta dar si Adevarul.


Toti sectarii pot sa strige toata ziua Hristos, nefiind lumina si harul in ei din pricina intunericului invatatirii lor nu sunt primiti in imparatia luminii...

Poti sa reciti toata facerea de bine din Scriptura, toate indemnurile la curatenie si lupta impotriva diavolului, ca tot in erezie esti.

Hristos nu te va intreba nimic, ci doar iti va spune ca lumina Lui NU este in tine... "departati-va de la mine toti ceice lucrati inselaciunea".

Desi nu ma cunosti, nu ai petrecut o clipa vorbind cu mine, m-ai si judecat.Si mai si osandit.Ai vorbit in numele Lui Hristos, cine ti-a dat acest drept? De unde stii tu ca lumina Lui nu este in mine? M-ai numit "sectar", de unde stii tu ca sunt "sectar"? Tu ai vazut raul acolo unde el nu este, ochii ta sunt indreptati spre a vedea raul, chiar si unde nu este, caci nu am scris nimic gresit, tot ce am scris se trage din Cuvantul Domnului, n-am iesit din Cuvant.

M-ai aruncat in aceeasi oala cu fariseii, oare eu sunt fariseul aici? De m-ai fi intrebat cum am ajuns sa scriu acele cuvinte, ti-as fi raspuns cu drag, si ai fi inteles pe deplin, dar ai vorbit in nestiinta, te-ai pus pe tine judecator si executor, m-ai judecat si m-ai si osandit.

Eu te iert, asta e tot ce pot spune...

gpalama 17.06.2019 16:43:13

Dar esti sectar cum am zis???

Ca vad ca nu infirmi iar la profil nu zici nimic.

Lupi in piei de oair... Vand adevar... Otravit care omoara turma adevarata.

Nu recitarea din Scripturi iti aduce mantuirea ci intelegerea Scripturii.

Cei care recita izolat din Scriptura nu au in ei invatatura lyu Hristos.


Degeaba pomenesti "Cuvantul", si demonii il pomenesc si se tem de el, pomeneste-mi de Biserica si de invatatura ei, de comunitatea lyi Hristos care talcuieste cuvintele lui.

Multi entuziasti putini priceputi.

Hristos a takcuit evreilor Scriptura, in sensul ei deplin.

Crezi ca esti trimis de Dumnezeu sa talcuiesti tu dupa capul tau cuvantul???

Duhul tau nu pare sa fie ortodox, pare un entuzias din ala copilaresc sectar, o euforie Scripturistica copilareasca indusa pe filiera secrara, caracteristica sectelor si celor la inceput nepriceputi nici in ale vietii dar nixi in ale Scripturii.

Recitarea entuziasta din Scripturi este pentru copiii sau nepriceputii duhovniceste.

Talcuirea adevarului se face dupa zeci de ani de postire si dupa alegerea si descoperirea lui Dumnezeu a Scripturii.

Scriptura se citeste de toti, dar se intelege prin descoperire asa cum Dumnezeu i-a descoperit lui Petru care era Apostol ca nu este mancare spurcata.

Multi lupi, putini pastori, daca mai alungi vreo oaie care recita precum lupii o fi iertata greseala.

PocsanCatalin 17.06.2019 17:14:15

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 664499)
Dar esti sectar cum am zis???

Ca vad ca nu infirmi iar la profil nu zici nimic.

Lupi in piei de oair... Vand adevar... Otravit care omoara turma adevarata.

Nu recitarea din Scripturi iti aduce mantuirea ci intelegerea Scripturii.

Cei care recita izolat din Scriptura nu au in ei invatatura lyu Hristos.


Degeaba pomenesti "Cuvantul", si demonii il pomenesc si se tem de el, pomeneste-mi de Biserica si de invatatura ei, de comunitatea lyi Hristos care talcuieste cuvintele lui.

Multi entuziasti putini priceputi.

Hristos a takcuit evreilor Scriptura, in sensul ei deplin?

Crezi ca esti trimis de Dumnezeu sa talcuiesti tu dupa capul tau cuvantul???

Daca am scris pe site-ul crestinortodox, ce ti se pare ca sunt? Mi-ai raspuns atat de repede, presupun ca teama de a nu cadea din ochii oamenilor, datorita a ceea ce ti-am scris, te-a impins sa-mi raspunzi in graba, prietene.... Sa stii ca intr-un fel am stiut ca voi fi atacat, insa am sperat ca asa ceva nu se va intampla... in fine, totul este spre bine, asta este o invatatura pentru mine, sa stau drept in fata celor ce ma judeca.

De ce continui sa ma judeci, cu nimic n-am gresit, si totusi tu continui sa ma judeci, de-am iesit din Cuvantul Domnului, te rog sa-mi arati spre a ma indrepta..

Stii ce este mai frumos, desi sunt ortodox, nascut aici in Romania si botezat tot aici, in credinta ortodoxa, nimeni, niciodata, nu m-a impins catre Domnul Iisus Hristos, ci eu insumi m-am dus catre El, evident, la chemarea Domnului.Totusi, nu sunt mai presus de nimeni, sunt la fel ca tine si ca toti ceilalti oameni de pe Pamant, nu sunt lipsit de pacate.

gpalama 17.06.2019 17:33:16

Dragule, pot sa iti zic de la o posta ca esti prelucrat de sectari.

Da-mi te rog sursa citatelor tale... Ar tbui sa fieuna ortodoxa.

Iar legat de ortodoxia ta, daca esti ortodox trece la profil frumos cu. Facem toti pt a ne asu.a pe faca ce suntrm.

Iar citatele date de tine sunt ... 1. Ce biblir folosesti?. 2. De unde xitezi? 3. Cu ce scop?

Sunt chestii adunate care au o dirrctie care nu are treaba cu ortodoxia.

Ortodozia este deapre Hristos si Biserixa, care... Nu prea exista in poezia ta.

Si am primit notifixare la mesajul tau si am raspuns. Vezi ca noi suntem de ani pr aici si am vazut multi lupi pretinsi "crestini"...cu toate hainele dracesti pe ei.

PocsanCatalin 17.06.2019 21:07:01

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 664501)
Dragule, pot sa iti zic de la o posta ca esti prelucrat de sectari.

Da-mi te rog sursa citatelor tale... Ar tbui sa fieuna ortodoxa.

Iar legat de ortodoxia ta, daca esti ortodox trece la profil frumos cu. Facem toti pt a ne asu.a pe faca ce suntrm.

Iar citatele date de tine sunt ... 1. Ce biblir folosesti?. 2. De unde xitezi? 3. Cu ce scop?

Sunt chestii adunate care au o dirrctie care nu are treaba cu ortodoxia.

Ortodozia este deapre Hristos si Biserixa, care... Nu prea exista in poezia ta.

Si am primit notifixare la mesajul tau si am raspuns. Vezi ca noi suntem de ani pr aici si am vazut multi lupi pretinsi "crestini"...cu toate hainele dracesti pe ei.

Arata-mi ce am gresit, si mai stam de vorba, altfel, asa, nu putem discuta.

Tu, in cuvintele ce le-am scris, nu poti sa-L vezi pe Hristos, tu vezi raul, insa asta e strict problema ta, chiar am scris, in acele cuvinte ale mele, omul vorbeste din plinatatea inimii lui - Luca 6:45, Matei 12:34-35.

Moroco 18.06.2019 14:44:26

Sectarul cică e decât un sectar adică defapt cică e o satană.
Ortodoxul cică e ortodox adică sigur nu e satană din moment ce e ortodox.
Ortodoxul îl face pe sectar sectar adică îl face satană.
Ortodoxul nu poate fi făcut satană sau sectar sau eretic de nimeni. El e infailibil ca papa.
Ortodoxul îl face chiar pe necunoscut sectar adică îl face satană deși habar nu are cu cine stă de vorbă. E suficient să bănuie. Bănuiala ortodoxului e infailibilă. Întotdeauna e dreaptă și adevărată.
Ortodoxul îl poate face chiar pe ortodox sectar adică îl face satană fără remușcări și fără rușine dacă nu-i susține ideile lui personale, interesele ortodoxe, sfaturile de ''folos''.

Se constată că ortodoxul îi poate face pe toți satane inclusiv pe ortodocși, excepție făcând el însuși. Doar el însuși e mai ortodox ca toți ortodocșii și doar el știe mai bine ca toți ce anume urmărește fiecare, el știe exact așa cum știe și Biserica căci el atunci când vorbește e una cu Biserica ortodoxă, toată, cu mănăstirea ortodoxă, cu toți ierarhii ortodocși, practic el e una cu patriarhul și cu toți patriarhii și ai zice că tocmai sinodul patriarhilor cu toate sfintele sinoade îl îndreptățesc pe el la tot ce zice el însuși despre ortodoxie, despre interlocutorii pe care îi face eretici, sectanți sau satane.

Deci ortodoxul cel mai ortodox, adică ăla care îi face pe ceilalți sectanți, eretici sau satane, atunci când deschide gura, nu grăiește el păcătosul ci grăiește biserica în totalitatea ei sau de ce nu, defapt grăiește tocmai capul ei adică însuși Domnul Iisus Hristos care fiind infailibil în sfințenia lui, nu are cum să greșească astfel că iată ortodoxul nostru e infailibil în fiecare cuvințel scris sau grăit de el însuși căci e ortodox.

Practic avem deaface cu o masă mare de credincioși ortodocși infailibili adică iată o mare biserică de papi ortodocși infailibili pentru că sunt ortodocși.

Foarte ciudat. Între acești ortodocși în locul poruncii iubirii lui Dumnezeu și a aproapelui, adică în locul ascultării de Dumnezeu, a credinței și iubirii unii de alții, a apărut o ''nouă'' poruncă, porunca de a-i osândi pe toți și a-i face sectari, eretici și satane pe bază că ortodoxia e ortodoxă, așa ca orice terorist care terorizează interlocutorii propagând propaganda terorii în numele lui Hristos, a Ortodoxiei ortodoxe sau chiar în numele Lui Dumnezeu Tatăl susținând ei unii că cică Duhul Sfânt este un duh de-al lor, proprietate personală ortodoxă, un duh terorist care poate osândi pe oricine excepție făcând ortodocșii ortodocși, duh ''bun'' care nu viață dă credincișilor ci mai mult moarte, teroare, osândă, distrugere înfierând pe oricine cu sectarismul, eretismul și satanismul dacă nu e ortodox.

Se pare că acești ortodocși care au adoptat ''noua poruncă'' știu ei mai bine ca Hristos chiar ce anume te va întreba însuși Domnul Iisus Hristos la judecată și te pun ei să faci tu ce vor ei ca să fii și tu ortodox așa ca ei, adică vor să te unești cu harul, sau să ai în tine lumina, sau ce știu eu mai ce ca să te mântui, adică aia ce știu ei că o să fii întrebat tu, de haină, de nuntă, de botez, de ascultare, de talanți, de... viața ta.

Sigur că ortodoxul osânditor poate să închipuie foarte multe întrebări viitoare ca să-și împlinească interesul ortodox dar toate întrebările astea derivă dintr-o singură întrebarea pe care chiar că s-ar putea să o pună Hristos celor necredincioși, cărora, nu le va plăcea unde or să fie nevoiți să fie trimiși sau să ajungă:
De ce nu ai crezut și de ce nu crezi în Cuvântul Lui Dumnezeu?
(Oare nu e viața Lui și faptele Lui o mărturie pentru a putea oricine crede în Dumnezeu și în Cuvântul Lui?)

Deci dacă cineva crede în Cuvintele scripturii și în cuvintele Lui atunci e vinovat?
Păi asta înseamnă ortodoxia: A crede în Mesia (că nu e mincinos, rău, desfrânat, viclean etc) și în Cuvântul Lui... și că e Cuvântul lui Dumnezeu.

Harul de unde să vină El așa? Păi vine din Credința în Cuvântul lui Dumnezeu. Celor ce nu pot crede ușor le vine Harul și-i ajută să creadă prin Har, e trimis Duhul și El vine de la cei ce cred, de la cei ce ascultă și cred cu credință.

Deci cine e sectarul sau ereticul sau satana?
Cel ce grăiește sau scrie cuvintele lui Hristos în care crede el însuși cu faptele și cu sensul vieții lui? Și eu care credeam că ăla e un credincios cinstit pe care îl poți cunoaște după roade, un om care-L ascultă și-L crede și-L iubește pe Dumnezeu primindu-L ca stăpân și Învățător peste viața lui prin Domnul Iisus Hristos sau prin trimișii Lui. Acum aflu de la unii ''ortodocși'' că defapt ăla e un porc de sectar sau eretic sau satană.

''Saule, Saule din Tartars, pentru ce mă prigonești?'' Cam așa întreba Domnul Iisus Hristos.
Deci iată așa sună deja întrebarea Domnului adresată câte unui viitor mare credincios.

Dar știe oare cineva nu numai întrebarea ci și răspunsul lui personal la întrebarea asta universal valabilă? A reușit careva să se încumete să răspundă cinstit? Căci nu e retorică întrebarea!

Pentru ce prigonim pe Domnul Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu? Pentru ce? Deci pentru ce?

(Să înțeleg că pentru ortodoxie? Și eu care credeam că pentru semeție și mândrie, adică pentru înălțare în răutate și ''cunoaștere'' a greșelilor... după care multă lăudăroșenie și osândire ''ortodoxă'')

gpalama 18.06.2019 17:07:27

Si am gresit ca l-am cercetat pe "cel cu miros de lup" si l-am intrebat "tu esti satana?".

Si el a raspuns ca ... nu a raspuns, a ocolit sa raspunda.

Lupi in liei de oaie sunt multi, multi au venit pe forum deghizati in primele posturi trimisi la pescui, dupa 2-3 raspunsuri vezi rapid care e pielea lor autentica, nu rezista tentatiei de a judeca si osandi si de a infiera toata ortodoxia.

Da, trebuie sa fim atenti si nu creduli si naivi.

Moroco 19.06.2019 10:58:37

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 664504)
Si am gresit ca l-am cercetat pe "cel cu miros de lup" si l-am intrebat "tu esti satana?".

Si el a raspuns ca ... nu a raspuns, a ocolit sa raspunda.

Lupi in liei de oaie sunt multi, multi au venit pe forum deghizati in primele posturi trimisi la pescui, dupa 2-3 raspunsuri vezi rapid care e pielea lor autentica, nu rezista tentatiei de a judeca si osandi si de a infiera toata ortodoxia.

Da, trebuie sa fim atenti si nu creduli si naivi.

Care-va-să-zică, iată, eu eram lupul deghizat în ortodox, trimis la pescuit... care nu rezistă și judecă și osândește toată ortodoxia :64:, aceasta fiind pielea mea autentică. :4:

După ce l-ai prins pe săracul Cătălin ca fiind sectar adică o satana în toată regula pentru că a postat Cuvinte Sfinte din scriptură, negreșind sărmanul defapt cu nimic, încă făcând un mare bine cititorilor căci respectivele citate sunt pline de Adevăr și Înțelepciune, simțindu-te atins de postarea mea, ai făcut exact ceea ce ziceam eu despre unii, nu despre tine, te-ai erijat în glasul și apărătorul a toată ortodoxia susținând că eu judec și atac toată ortodoxia deci iată eu sunt lumea, eu sunt lupul, eu sunt ortodoxul înfiltrat adică iată ai prins pe satana în fapt, în flagrant. Ce urmează după asta? Arderea publică a vrăjutorului, a ereticului, a sectantului, a lupului exact ca în povestea capra cu trei iezi.

Deci carevasăzică asta trebuie să pricepem din poveste că tu ești victima atică capra iar eu am mâncat toată ortodoxia că doar de aia am judecat-o și osândit-o prăjind-o bine de tot ca să fie apetisantă și numa bună de mâncat. Așa vezi tu, aș pricepi tu din ce am scris eu. Foarte bine, nu mă supăr, e dreptul tău ca să înțelegi citind pe diagonale roșii pe buletin.

Dar acolo în ce am scris era vorba exact despre lupii înfiltrați, despre ortodocșii care au prins nărav lupesc și au trecut la fript de sectari, de eretici, de satane ca să mănânce toți porcii foarte bine rumeniți pe jar ''ortodox''. Iar dumneata iată că susții că Moroco scoțând la lumină acest nărav viclean defapt a osândit ditamai toată ortodoxia.

Nu dragul meu, ortodoxia e sluga iubirii, a credinței, a speranței, adică a Lui Dumnezeu și ea e după chipul și asemănarea Domnului Iisus și a Cuvântului Lui..Dumnezeu oridecâteori făptuiește binele ascultând și crezând cu iubire și se vede foarte clar că nu judecă pe nimeni, nu osândește, nu caută să piardă sau să strice sau să distrugă pe cineva căci nu te lasă iubirea de Dumnezeu Carele fiind complet blând și neterorist caută să mângâie și să scape din sclavia minciunii, păcatului și a răutății pe toți cei ce cer ajutor și mântuire indiferent dacă sunt sau nu ortodocși.

Deci dragul meu frate ortodox, când vorbești cu bănuieli pentru a prăjii apropiații ca pe niște porci de sectari, eretici, satane, lupi, ce osândesc și judecă și pescuiesc ditamai pe infailibilii ortodocși de ce nu te uiți și cu coada ochiului măcar și în oglindă? De ce te uiți așa speriat de cârlig doar la dealde Cătălin și Moroco? La ceilalți ortodocși nu te uiți și ești indulgent cu tine sau cu ei pentru că slujesc cauza? Cauza cui? Care e cauza care te face să fii ca orbii et corbii căci Domnul n-a fost trimis de Tatăl să osândească ființe ci să caute și să găsească pe oaia pierdută, nu pentru ca s-o frigă bine turnând mereu benzină pe foc și nici s-o îmbete cu vrăjeli ca s-o mânce bine pățuită și umplută cu dulciuri ci ca s-o mântuie și s-o mângâie și s-o oblijească redându-i libertatea și fericirea și cinstea de a fi o ființă umană, o creatură, o vietate.

Nu crezi că ar putea fi unii naivi care ți-ar putea adopta stilul și năravul ăsta lupesc, lumesc, ateu, care îmbrăcându-se într-o religie ''ortodoxă'' și bătându-se în piept cu ortodoxia, i-ar putea prelua și pe ei așa cum te-a preluat și pe tine erijându-te și înălțându-te la scaune înalte de procurori, judecători, executori, gâzi, inchizitori și excomunicatori ce se îndeletnicesc cu frigerea vrăjitoarelor și a porcilor de sectari, eretici, satane îmbrăcate iată în cuvinte frumoase și înțelepte adică în ortodocși ca să formați așa o unitate a cărei râvnă este inchiziția deghizată în câinii de pază nu ai democrației ci ai ortodoxiei?

Iartă-mă dragul meu dar crede-mă că ortodoxia nu e sinonimă cu terorismul, lapidarea și denigrarea publică și nu m-am referit la tine și nici la ortodoxie când am scris ceva mai sus ci la năravul ''ortodox'' al ortodoxiei care te face ca mai degrabă să osândești ca orbul și ca prostul decât să asculți, să iubești și să mângâi. Deci de năravuri e vorba și nu de persoanele ce iau parte la discuție.

Hristos ne-a îndemnat mereu la iubire de Dumnezeu și de aproape, nu la ură și osândire. La stârnirea urii, revoltei nedrepte, viclene și la pradă și scandal ne-au îndemnat nemulțumiții comuniști ateizați care au venit insistând cu revolta și lupta lor cea mare... îndemnându-ne și forțându-ne așa la o unitate într-un fel de ură ''ortodoxă'' și dezbinare dintre noi care păcălindu-ne că e pentru binele nostru defapt făcea foarte bine teroristului impostor suprem și sistemului totalitar și religiilor colaboraționiste ca instituții bune de folosit... unde se înfiltrase propaganda care înfiera proletar pe toți incomozii, pe toți cei ce nu voiau să mintă, să slujească și să primească carnetul roșu și pecetea lui antihrist.

Deci n-ai greșit mirosind și întrebând... asta categoric n-ai greșit dragul meu frate ortodox dar te rog să lăsăm osândirile și asmuțirea și tragerea de semnale de alarmă ca să sară ortodocșii la lupta cea mare împotriva sectarilor, a ereticilor, a satanelor sau a lupilor în haine de ortodox. Asta e o vrăjeală a întunericului de tip ev mediu care s-a perpetuat până în 89 și unii și astăzi o mai folosesc în politică pentru a justifica terorismul, pentru a gaza și uda copii și bătrâni, populația pașnică ce iese la proteste respectând valorile democratice.

Mai bine ai lupta nu cu oamenii ci cu năravurile, cu viciile sectare, eretice, satanice sau lumești-lupicioase care se îmbracă în ortodoxie și vorbesc din dreptul lui Dumnezeu uitând a se privi în oglindă, măcar cu coada... ochiului.

Hartford 22.06.2019 03:46:36

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 664498)
Desi nu ma cunosti, nu ai petrecut o clipa vorbind cu mine, m-ai si judecat.Si mai si osandit.Ai vorbit in numele Lui Hristos, cine ti-a dat acest drept? De unde stii tu ca lumina Lui nu este in mine? M-ai numit "sectar", de unde stii tu ca sunt "sectar"? Tu ai vazut raul acolo unde el nu este, ochii ta sunt indreptati spre a vedea raul, chiar si unde nu este, caci nu am scris nimic gresit, tot ce am scris se trage din Cuvantul Domnului, n-am iesit din Cuvant.

M-ai aruncat in aceeasi oala cu fariseii, oare eu sunt fariseul aici? De m-ai fi intrebat cum am ajuns sa scriu acele cuvinte, ti-as fi raspuns cu drag, si ai fi inteles pe deplin, dar ai vorbit in nestiinta, te-ai pus pe tine judecator si executor, m-ai judecat si m-ai si osandit.

Eu te iert, asta e tot ce pot spune...

Eh si tu Cata.. nu vezi ca il cheama Grigorie Palama? si are drept sa judece :40:

Moroco 24.06.2019 20:27:36

Dacă am greșit prea-terorizând cu ''ortodoxismul'' ortodoxiei nevinovații, pentru bani, lepădând sau spurcând Cuvântul lui Dumnezeu, Iubirea, Credința, Speranța, Mila atunci există pocăință... putem cere iertare... de exemplu atât de simplu și de frumos:

https://www.youtube.com/watch?v=XgKs...K32tPVZ8FxcifI

Și putem redeveni așa... ca mămica asta grijulie și neexclusivistă...
https://www.youtube.com/watch?v=xysYOeft06E

Tu ai fi în stare, din milă să înfiezi orice fel de pui, simboluri ale celor mai mari vicii... umane?.. pentru ca să-i crești apoi în duh și îm har? Să faci din ei niște creștini adevărați?
https://www.youtube.com/watch?v=1Y1GR8HavXs

Mulți chemați, puțini rămași să urmeze sfinților și foarte puțini aleși!

PocsanCatalin 29.03.2020 15:05:04

Oare nu suntem toti orbi? Doar Unul vede cu adevarat, si acela este Dumnezeu!

Nu poti sa-L cunosti pe Dumnezeu daca nu-L poti vedea in aproapele tau!

Vazandu-ma pe mine in toti oamenii, L-am vazut si pe Hristos!

Iubirea de aproape, este iubire dumnezeiasca!

Noi toti traim in Domnul, dar Domnul nu este in toti.

Atunci cand esti viu in lume, esti mort in Dumnezeu, atunci cand esti mort in lume, esti viu in Dumnezeu.

Suferinta caleste credinta.

Mici suntem noi in fata Domnului, atat de mici... se cuvine si este drept sa-L preamarim pe cel ce este Viu.

Am vazut cerul deschizandu-se si o lumina mare si stralucitoare a cuprins tot vazduhul. Mii si mii de ingeri imbracati in lumina, iar in mijlocul lor, Domnul Iisus Hristos, Lumina, atunci am stiu, vremea a venit. Nepregatit am fost prins de Domnul, sufletul meu tare s-a zdruncinat, iata, Domnul e aici, iar eu nici haine de nunta nu am. Indura-Te, Doamne de mine, sa fiu si eu gata pentru Tine!

dobrin7m 09.05.2020 14:38:16

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665309)
Oare nu suntem toti orbi? Doar Unul vede cu adevarat, si acela este Dumnezeu!

Nu poti sa-L cunosti pe Dumnezeu daca nu-L poti vedea in aproapele tau!

Vazandu-ma pe mine in toti oamenii, L-am vazut si pe Hristos!

Iubirea de aproape, este iubire dumnezeiasca!

Noi toti traim in Domnul, dar Domnul nu este in toti.

Atunci cand esti viu in lume, esti mort in Dumnezeu, atunci cand esti mort in lume, esti viu in Dumnezeu.

Suferinta caleste credinta.

Mici suntem noi in fata Domnului, atat de mici... se cuvine si este drept sa-L preamarim pe cel ce este Viu.

Am vazut cerul deschizandu-se si o lumina mare si stralucitoare a cuprins tot vazduhul. Mii si mii de ingeri imbracati in lumina, iar in mijlocul lor, Domnul Iisus Hristos, Lumina, atunci am stiu, vremea a venit. Nepregatit am fost prins de Domnul, sufletul meu tare s-a zdruncinat, iata, Domnul e aici, iar eu nici haine de nunta nu am. Indura-Te, Doamne de mine, sa fiu si eu gata pentru Tine!

Omul este orb pana când Domnul il sfinteste. Când Domnul il face sfant nu mai e orb ci luminat de Dumnezeu sa le vada pe toate asa cum sunt , prin puterea sfintitoare a Domnului.

De aceea trebuie sa urmam calea pe care si sfintii nostri au pasit inaintea noastra. De aceea avem Sfanta Traditie in Sfanta noastra Biserica ortodoxa.

Demetrius 10.05.2020 08:19:11

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665309)
...
Nu poti sa-L cunosti pe Dumnezeu daca nu-L poti vedea in aproapele tau!

Vazandu-ma pe mine in toti oamenii, L-am vazut si pe Hristos!
...

Unde?
Toti oamenii fiind aproapele, oare nu pe Iisus Dumnezeu ar trebui sa-L vedem in aproapele(In toti oamenii)?

Daca pe mine ma vad in toti oamenii, mai mult ca sigur ca EGO-ul meu s-a uitat in... oglinda si l-a vazut pe Narcis(subiectul narcisismului) pacalindu-ma ca L-a vazut pe Hristos.

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665309)
...
(1)Nu poti sa-L cunosti pe Dumnezeu (2)daca nu-L poti vedea in aproapele tau!

(3)Noi toti traim in Domnul, (4)dar Domnul nu este in toti...

Aici este un cerc perfect de contradictii(felicitari!), nu doar in fiecare enunt,ci si in succesiunea de enunturi: daca spunem ca Domnul nu este in toti(4), inseamna ca in cel despre care spunem ca nu e Domnul(in aproapele), nu-L putem vedea pe Dumnezeu(2) si, deci, daca nu-L vedem, nici nu-L cunoastem(1),iar daca nu-L cunoastem,atunci n-avem cum sa traim in Domnul(3).

Altfel spus: (4) contrazice pe (2), care contrazice pe (1),iar acesta contrazice pe (3)=> ca (4) contrazice pe (3) de unde s-aplecat. Cerc perfect, de oriunde pleci.

PocsanCatalin 05.07.2020 11:14:30

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 665427)
Unde?
Toti oamenii fiind aproapele, oare nu pe Iisus Dumnezeu ar trebui sa-L vedem in aproapele(In toti oamenii)?

Daca pe mine ma vad in toti oamenii, mai mult ca sigur ca EGO-ul meu s-a uitat in... oglinda si l-a vazut pe Narcis(subiectul narcisismului) pacalindu-ma ca L-a vazut pe Hristos.

Aici este un cerc perfect de contradictii(felicitari!), nu doar in fiecare enunt,ci si in succesiunea de enunturi: daca spunem ca Domnul nu este in toti(4), inseamna ca in cel despre care spunem ca nu e Domnul(in aproapele), nu-L putem vedea pe Dumnezeu(2) si, deci, daca nu-L vedem, nici nu-L cunoastem(1),iar daca nu-L cunoastem,atunci n-avem cum sa traim in Domnul(3).

Altfel spus: (4) contrazice pe (2), care contrazice pe (1),iar acesta contrazice pe (3)=> ca (4) contrazice pe (3) de unde s-aplecat. Cerc perfect, de oriunde pleci.

Poti oare sa-L vezi pe Hristos in aproapele tau daca nu esti in stare sa te vezi pe tine insuti in aproapele tau?

Ce este Ego-ul, nu este "Eul" cu care noi toti ne identificam? Ego vine din limba latina si inseamna chiar "Eu" ( de exemplu, daca ai vrea sa-i spui unei persoane "Eu te iubesc", in latina, ii vei spune "Ego amo te" ). Ce este "Eul", nu este o constructie a mintii, reprezentand suma tuturor gandurilor si trairilor noastre? Noi, oamenii, ne traim vietile ca si cum noi "suntem ceea ce credem ca suntem". Un om lumesc, impulsiv, nu se va intreba niciodata de ce este impulsiv, cel mult va incerca sa-si domoleasca impulsivitatea, pai de unde vine aceasta impulsivitate, nu vine din minte? Ce inseamna asta? Inseamna ca nu este o trasatura absoluta, ci face parte din constructia imaginara a mintii pe care noi o numim "Eu".

Pai daca noi toti suntem imagini ale Lui Dumnezeu, Dumnezeu este in toti, dar nu toti oamenii sunt in Dumnezeu... pai ce inseamna asta? Nu toti oamenii sunt o manifestare a atributelor Lui Dumnezeu... si Satan este in Dumnezeu, este sustinut in existenta de Dumnezeu, dar Dumnezeu nu este in Satan, atributele Lui Dumnezeu nu se gasesc in Satan. Dumnezeu, aduce Soarele Sau si peste cei buni si peste cei rai.

O discutie interesanta!

Demetrius 06.07.2020 07:46:02

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665581)
Ce inseamna asta? Inseamna ca nu este o trasatura absoluta, ci face parte din constructia imaginara a mintii pe care noi o numim "Eu".

Pe care noi o numim mai semnificativ "EGO" si pe care ne invata Iisus sa o lepadam.
24. Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie.(Mt16,24)

Asta pentru ca noi NU "suntem ceea ce credem noi ca suntem".





P.S. In latina, de regula, pronumele personal EGO nu se scrie(spune), ci se subintelege strict din forma verbului la modul indicativ, pers I, singular.

PocsanCatalin 06.07.2020 10:07:01

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 665584)
Pe care noi o numim mai semnificativ "EGO" si pe care ne invata Iisus sa o lepadam.
24. Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie.(Mt16,24)

Asta pentru ca noi NU "suntem ceea ce credem noi ca suntem".





P.S. In latina, de regula, pronumele personal EGO nu se scrie(spune), ci se subintelege strict din forma verbului la modul indicativ, pers I, singular.

Imaginea noastra despre noi insine se naste din gandurile noastre, este o constructie a mintii, suntem ceea ce credem ca suntem, altfel, lumea asta ar fi fost paradisul, gandurile n-ar fi avut nicio putere asupra omului, am fi fost in starea primordiala...

Aceasta imagine este dumnezeul fiecarui om, toti ne inchinam acestei imagini, bine, au fost si sunt oameni care au depasit aceasta bariera autoimpusa. Mintea este campul de lupta intre Dumnezeu si Satan, iar gandurile sunt armele. Desarvasirea, dupa parerea mea, se intampla atunci cand omul primeste mintea Lui Hristos, se naste din nou, devine un alt om.

1 Corinteni 2:16 Căci "Cine a cunoscut gândul ( mintea ) Domnului, ca să-L învețe pe El?" Noi însă avem gândul ( mintea ) lui Hristos.

Matei 16:23 Iar El, întorcându-se, a zis lui Petru: Mergi înapoia Mea, satano! Sminteală Îmi ești; că nu cugeți ( gandesti ) cele ale lui Dumnezeu, ci cele ale oamenilor.

Moroco 08.07.2020 14:04:08

EeuUtul din oameni e cruzimea lumii căzute și fugite de la Dumnezeu.
Hristos din oameni e duhul cel blând al Fiului care s-a întors acasă și a rămas cu Dumnezeu.

Deci ori de câte ori ”te înfurii pe aproapele tău crimă săvârșești” și ori de câte ori ”te uiți la o femelă ca s-o poftești, ai și păcătuit deja în însăși inima ta” desfătând, dezmierdând, încântând, adulterând, desfrânând, satanizând, râzând, batjocurind, trufind, ocărând, hulind, blestemând... înălțându-te pe sine însuși ca orice înșelat înșelător viclean lăudăros care umblă după cunoaștere și răzbunare ca să-și facă rost de câte un păcat proaspăt apetisant și un rost îmbătător în ”viață”: să se tooot amețească până cade în șanț cu vinul duhului lumii care este pierzare.

Și pierind eul în pierzare tâtâtoare atacă și lovește cu ură ca să distrugă și să scape.

gpalama 08.07.2020 14:48:47

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 664502)
Arata-mi ce am gresit, si mai stam de vorba, altfel, asa, nu putem discuta.

Tu, in cuvintele ce le-am scris, nu poti sa-L vezi pe Hristos, tu vezi raul, insa asta e strict problema ta, chiar am scris, in acele cuvinte ale mele, omul vorbeste din plinatatea inimii lui - Luca 6:45, Matei 12:34-35.

Sectar pornit la.prozelitism si pescuit... Dupa cum bine am banuit... Dupa mirosul vorbelor.

Orice ti-as zice, asa cum diavolul nu asculta nici voi nu ascultati.

Multi vor veni in vremea aceea spunand aici este Hristos. Sa nu ii crederi. Am.spus ce a zis Hristos. Si este exact ce zici tu mai sus, pretinzi ca nu il.vedem pw Hristos cand de fapt diavolul te pune la.pescuit de naivi...

PocsanCatalin 08.07.2020 23:06:48

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 665594)
EeuUtul din oameni e cruzimea lumii căzute și fugite de la Dumnezeu.
Hristos din oameni e duhul cel blând al Fiului care s-a întors acasă și a rămas cu Dumnezeu.

Deci ori de câte ori ”te înfurii pe aproapele tău crimă săvârșești” și ori de câte ori ”te uiți la o femelă ca s-o poftești, ai și păcătuit deja în însăși inima ta” desfătând, dezmierdând, încântând, adulterând, desfrânând, satanizând, râzând, batjocurind, trufind, ocărând, hulind, blestemând... înălțându-te pe sine însuși ca orice înșelat înșelător viclean lăudăros care umblă după cunoaștere și răzbunare ca să-și facă rost de câte un păcat proaspăt apetisant și un rost îmbătător în ”viață”: să se tooot amețească până cade în șanț cu vinul duhului lumii care este pierzare.

Și pierind eul în pierzare tâtâtoare atacă și lovește cu ură ca să distrugă și să scape.

Ai spus mult adevar, nu multi sunt capabli sa priveasca in interior si sa se cunosca pe sine, caci astfel se pot vedea complet dezbracati de toate gandurile mintii. Noi nu ne intrebam de ce gandim asa cum gandim, nu ne gandim la gandire, ne lasam dusi de ganduri. Totul se intampla in interior, dar toti fugim de ce-i in interior. Nu vrem sa ne vedem pe noi asa cum suntem, sa ne vedem pacatele, sa ne vedem natura noastra ce tinde catre satisfacerea propriei noastre persoane. Eu am observat ca omul are doua naturi, natura cea joasa, satanica, animalica, similara unei bestii, si natura spirituala ( duhovniceasca ), cea inalta, dumnezeiasca, ce data de Creator. In momentul in care m-am vazut pe mine insumi asa cum sunt, m-am vazut pe mine in toti oamenii, in cel bun si in cel rau, in cel bogat si in cel sarac, in cel destept si in cel mai putin destept, m-am vazut in cel ce fura si in cel ce este furat, m-am vazut in cel ce tradeaza si in cel ce este tradat, am inteles ca sunt la fel ca toti oamenii, am vazut ca toti suntem la fel, am inteles natura umana. Am vazut ca omul isi traieste viata intr-o stare de ignoranta completa, isi traiesti viata ca si cum nu va muri niciodata, isi traieste viata intr-un somn adanc, somnul mortii. Moartea cauzata de caderea in lumea materiala, lumea lui Satan, dumnezeul acestei lumi, si trezirea duhovniceasca la viata, trezirea din cele vazute la cele nevazute, cele ascunse, cele duhovnicesti.

Imi aduc aminte despre o intamplare legata de Hristos, Luca 9:60 Iar El i-a zis: Lasă morții să-și îngroape morții lor, iar tu mergi de vestește împărăția lui Dumnezeu.

Efeseni 5:14 "Căci tot ceea ce este descoperit, lumină este. Pentru aceea zice: "Deșteaptă-te cel ce dormi și te scoală din morți și te va lumina Hristos".:

Coloseni 1:16 "Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El."

Toata creatia este in Hristos, Hristos mentine creatia in existenta, cel mai profund adevar este ca noi toti venim din Hristos, venim din Dumnezeu, dar Dumnezeu nu este in toti, pentru asta ne uraste Satan atat de mult si ne foloseste pe noi impotriva lui Dumnezeu.

Stiu ca pentru unii poate suna foarte ciudat, dar totul se intampla la nivel mental, acolo se da lupta cea adevarata, lupta dintre Dumnezeu si Satan. Prin ganduri il ispiteste Satan pe om, caci omul nu s-a trezit la propriile sale ganduri, nu stie nici de unde vin si nici unde se duc, este un mort-viu, sclav al propriilor sale ganduri.

PocsanCatalin 08.07.2020 23:19:26

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 665595)
Sectar pornit la.prozelitism si pescuit... Dupa cum bine am banuit... Dupa mirosul vorbelor.

Orice ti-as zice, asa cum diavolul nu asculta nici voi nu ascultati.

Multi vor veni in vremea aceea spunand aici este Hristos. Sa nu ii crederi. Am.spus ce a zis Hristos. Si este exact ce zici tu mai sus, pretinzi ca nu il.vedem pw Hristos cand de fapt diavolul te pune la.pescuit de naivi...


Judeci prea mult si iti faci totul felul de idei.... iata ca te-ai facut pe tine dumnezeu, daca ai avea putere, probabil m-ai si osandi.... Daca am spus ceva contrar scripturilor, arata-mi, desi eu am studiat si celelalte religii ale lumii, nu am venit aici sa fac reclama nimanui. Sa stii ca desi tu ma numesti sectar, eu am vorbit cu oameni din celelalte denominatii crestine, multi gandesc la fel ca tine, judeca si osandesc, defapt, sa fiu sincer, ti-ar spune verde in fata ca te asteapta iadul si ca ei sunt pe calea catre Paradis.

Ura intre crestini, separare, confuzie, aroganta, ah.... ce-i mai place diavolului, si cand te gandesti ca toti vorbesc de o unire a bisericilor, niciodata nu va fi asa ceva.

Am o intrebare ( chiar doua ), te poti lepada de sine daca nu iti cunosti sinele? Te poti lepada de "Eu" daca nu iti cunosti "Eul"?

Demetrius 09.07.2020 00:48:02

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665597)
...
Am o intrebare ( chiar doua ), te poti lepada de sine daca nu iti cunosti sinele? Te poti lepada de "Eu" daca nu iti cunosti "Eul"?

1. Bine-nteles; daca vrei cu adevarat.
2. Bine-nteles; daca vrei cu adevarat.





P.S. E aceeasi intrebare si de aceea e nevoie de un singur raspuns.

gpalama 09.07.2020 08:46:37

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665597)
Judeci prea mult si iti faci totul felul de idei.... iata ca te-ai facut pe tine dumnezeu, daca ai avea putere, probabil m-ai si osandi.... Daca am spus ceva contrar scripturilor, arata-mi, desi eu am studiat si celelalte religii ale lumii, nu am venit aici sa fac reclama nimanui. Sa stii ca desi tu ma numesti sectar, eu am vorbit cu oameni din celelalte denominatii crestine, multi gandesc la fel ca tine, judeca si osandesc, defapt, sa fiu sincer, ti-ar spune verde in fata ca te asteapta iadul si ca ei sunt pe calea catre Paradis.

Ura intre crestini, separare, confuzie, aroganta, ah.... ce-i mai place diavolului, si cand te gandesti ca toti vorbesc de o unire a bisericilor, niciodata nu va fi asa ceva.

Am o intrebare ( chiar doua ), te poti lepada de sine daca nu iti cunosti sinele? Te poti lepada de "Eu" daca nu iti cunosti "Eul"?

Visezi... Nu stii ce este crestinismul si cum se asuma si arunci vorbe goale.

Ai vorbit cu crestinii din alte denominatiuni..
Despre ce anume? Ca despre teologie nu ati vorbit pentru ca aceia nu stiu teologie. Si nici tu.

Penteu ca nu intelegi ce este comuniunea cu Dumnezeu si cum se conatruieste. Ai un discurs aimplu de tipul "am dreptare cu scriotura in mana"... Asta nu e crestinism si nu ai in nici un fel dreptate.

Explica si tu mai jos ce este comuniunea cu Dumnezeu si care este fundamentul comuniunii... asta daca srii despre ce vorbesc.

Daca porti o scriptura in mana nu inseamna ca il cunosti pe Hristoa. Daca reciti pe de rost din scriptura nu inseamna ca srii ce e acolo.

Multi vor veni la sfarsitul veacurilor zicand Doamne Doamen.. adica voi. Nu va duceti dupa ei. Vezi ca esti in inselare. Nu mai trage ingheena si pe altii.

PocsanCatalin 09.07.2020 10:18:17

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 665598)
1. Bine-nteles; daca vrei cu adevarat.
2. Bine-nteles; daca vrei cu adevarat.





P.S. E aceeasi intrebare si de aceea e nevoie de un singur raspuns.

Din ce am vazut si din ceea ce vad, majoritatea oamenilor de pe planeta asta sunt sclavi ai propriului "Eu", aici ma includ si pe mine, evident, desi am inceput sa fac primii pasi timizi catre eliberare.

Ce inseamna sa "vrei cu adevarat"? Ca multi vor cu adevarat si se intorc de unde au plecat, pai cum sa nu fie asa cand "Eul" este cel ce stapaneste, cum sa te lepezi de el daca nici macar nu esti constient de existenta lui, este ca si cum ai incerca sa prinzi vantul in mana, niciodata nu vei putea.

gpalama 09.07.2020 11:48:08

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665600)
Din ce am vazut si din ceea ce vad, majoritatea oamenilor de pe planeta asta sunt sclavi ai propriului "Eu", aici ma includ si pe mine, evident, desi am inceput sa fac primii pasi timizi catre eliberare.

Ce inseamna sa "vrei cu adevarat"? Ca multi vor cu adevarat si se intorc de unde au plecat, pai cum sa nu fie asa cand "Eul" este cel ce stapaneste, cum sa te lepezi de el daca nici macar nu esti constient de existenta lui, este ca si cum ai incerca sa prinzi vantul in mana, niciodata nu vei putea.


Elucubratii... filosofie goala, fara valoare, nici macar teologica.

Hristos a zis altceva. Daca ziceai ceva de Hristos si cum se asuma....

Vorbesti despre schimbare si asumare, dar nu stii ce este.

Eliberare? Stii ce este asta? Eliberarea este sa il asumi pe Hristos. Sa il intelegi si sa lucrezi ce a zis El.

Iar asumarea lui Hristos este in comunitate, intr-o comunitate unica.

Totul pleaca de la Hristos. In Biserica. Nu exista alta forma si formulare pentr uce trebuie facut si inteles... Totul se intemeiasa in Biserica. In Biserica Una. In Biserica Ortodoxa.

PocsanCatalin 09.07.2020 12:54:37

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 665601)
Elucubratii... filosofie goala, fara valoare, nici macar teologica.

Hristos a zis altceva. Daca ziceai ceva de Hristos si cum se asuma....

Vorbesti despre schimbare si asumare, dar nu stii ce este.

Eliberare? Stii ce este asta? Eliberarea este sa il asumi pe Hristos. Sa il intelegi si sa lucrezi ce a zis El.

Iar asumarea lui Hristos este in comunitate, intr-o comunitate unica.

Totul pleaca de la Hristos. In Biserica. Nu exista alta forma si formulare pentr uce trebuie facut si inteles... Totul se intemeiasa in Biserica. In Biserica Una. In Biserica Ortodoxa.

Matei 16:24 "Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie."

Vad ca aici Iisus vorbeste despre o lepadare de sine, ceva ce noi trebuie sa facem, te poti duce la biserica toata viata, dar daca nu are loc o schimbare interioara, degeaba te duci... De mic am observat cum oamenii se duc la biserica, se spovedesc, asculta scripturile, apoi, cand se intorc acasa, se intorc la vechiul "Eu". Cei care cu adevarat traiesc schimbari interioare, sunt cei care au trait suferinte inimaginabile, atat de mari, incat "Eul" lor s-a destramat complet si au putut sa se apropie de Dumnezeu mai mult ca niciodata. Stiu ca nu poti intelege, dar "Eul" este cel ce sta intre om si Dumnezeu, citeste scripturile si vei vedea acest lucru. Acest "Eu" este mostenirea satanica a umanitatii. Tanjeste sa fie mereu in centrul atentiei, nu-i ajunge nimic, se crede cel mai tare, cel mai bun, cel mai destept, crede ca le stie pe toate, vrea mereu mai mult decat are, totul se invarte in jurul sau, se crede nemuritor, el insusi se face pe sine dumnezeu.

Daca tu crezi ca Hristos va face totul pentru tine, fara ca tu, fiinta umana, sa nu ridici un cap de ata, gresesti amarnic.

Marc 10:17-22 Și când ieșea El în drum, alergând la El unul și îngenunchind înaintea Lui, Îl întreba: Învățătorule bun, ce să fac ca să moștenesc viața veșnică?
Iar Iisus i-a răspuns: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât unul Dumnezeu.
Știi poruncile: Să nu ucizi, să nu săvârșești adulter, să nu furi, să nu mărturisești strâmb, să nu înșeli pe nimeni, cinstește pe tatăl tău și pe mama ta.
Iar el I-a zis: Învățătorule, acestea toate le-am păzit din tinerețile mele.
Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îți mai lipsește: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor și vei avea comoară în cer; și apoi, luând crucea, vino și urmează Mie.
Dar el, întristându-se de cuvântul acesta, a plecat mâhnit, căci avea multe bogății.

Iata cum acel om bogat nu a putut sa se lepede de sine, atat de tare era inrobit de propriul "Eu" incat n-a fost capabil sa inteleaga ca bogatiile lumesti sunt trecatoare si ca adevaratele bogatii sunt cele ce dainuiesc pentru totdeauna, cele duhovnicesti. Iata ce inseamna lepadare de sine, este ceva ce doar noi putem face, dar cum sa faci asta cand tu esti robul propriului tau sine, cand tu nici macar nu te cunosti pe sine insuti...... Nu te astepta ca Hristos sa faca El asta pentru tine, insa vei avea nenumerate ocazii sa te trezesti din acest somn adanc.

Multe am de spus, dar cine sa auda...

Moroco 09.07.2020 15:36:42

De ce sunt sectanții pierduți și în cădere liberă de la Dumnezeu în duhul Lumii?

Păi în primul rând pentru că după ce se botează ei numai la maturitate imitând botezul sf. prooroc Ioan Botezătorul ei toți împreună devin o adunare de papi infailibili. Ei nu mai păcătuiesc niciodată și nu se mai spovedesc, nu se mai pocăiesc, nu mai folosesc tainele date în Biserica Ortodoxă, nu se împărtășesc cu Hristos deci împreună cu papa își fac voia lor deși îl neagă ei pe papa și formează cu viclenie marele papalâc-babileu al lumii lor căzute în care ar vrea să stăpânească toate popoarele și pe toți oamenii și îngerii, recunoscându-se pe ei înșiși unicii sfinți și târându-i pe toți prin necredința și încăpățânarea lor în dezbinare și pierzare în jos de pe Calea Ortodoxă de împăcare cu Dumnezeu.

Deci papalâcul lumii e format din slugile papalității, ”unicul” sfânt și din mulțimea de pocăiți sectari care odată ce s-au pocăit prin botez nu mai au nevoie de pocăință toată viața lor ci vor să fie socotiți sfinți și ei așa cum e socotit papa.

Lumea și duhul lumii și omenirea în general e în cădere libere imitând căderea îngerilor căzuți pe calea cea largă. Deci tot ce e afară din Calea Ortodoxă e în cădere liberă. N-o spun eu, e scris în scripturi și Hristos a mărturisit Adevărul.

Deci să nu fim naivi ci să urmăm sfinții pe Calea ORTODOXĂ, a ținerii poruncilor, a viețuirii prin ascultare de Dumnezeu și dacă ne cere Cuvântul lui Dumnezeu, să ne pocăim și să ne îndreptăm mereu prin Sfintele Taine ale bisericii ortodoxe.

Orice alte comunități și căi sunt de la lume, de la lumea căzuților ce se află în cădere.

MGTOW4life 09.07.2020 15:52:35

Eu nu stiu dacă sunteți troll sau doar vă încumetați să mâncați cele nepotrivite din prostie.
Palamidă ăla e doar un produs al sistemului, dar dvs sunteți un caz special...

gpalama 09.07.2020 17:02:02

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 665604)
Eu nu stiu dacă sunteți troll sau doar vă încumetați să mâncați cele nepotrivite din prostie.
Palamidă ăla e doar un produs al sistemului, dar dvs sunteți un caz special...

Multe vorbe, zero valoare. Cam ca toate posturile tale.

MGTOW4life - ce pot sa zic, din posturile tale se vede ca esti un produs al... inculturii in toate directiile. Nici teologie nici nimic. Cel putin sa fi avut un fundament teologic de la care sa pleci. Aruncator de vorbe in toate directiile, daca tot iti permiti sa vorbesti urat despre acest nume.

Nu ai in nici un post o constructie si nici o argumentare pe vreun subiect. Nul total. Aruncator de vorbe.. Vezi-ti de barna din ochii tai produs al inculturii..

Iorest 09.07.2020 22:38:48

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665602)
Iata cum acel om bogat nu a putut sa se lepede de sine, atat de tare era inrobit de propriul "Eu" incat n-a fost capabil sa inteleaga ca bogatiile lumesti sunt trecatoare si ca adevaratele bogatii sunt cele ce dainuiesc pentru totdeauna, cele duhovnicesti. Iata ce inseamna lepadare de sine, este ceva ce doar noi putem face, dar cum sa faci asta cand tu esti robul propriului tau sine, cand tu nici macar nu te cunosti pe sine insuti...... Nu te astepta ca Hristos sa faca El asta pentru tine, insa vei avea nenumerate ocazii sa te trezesti din acest somn adanc.

Urmarea acelui dialog, potrivit tradiției patristice, e că acel tânăr a vândut tot ce a avut, i-a urmat lui Hristos, iar în final a devenit episcop în Asia Mică.

Poate că fără a respecta poruncile de bază din legea veche și fără a urma rânduiala, nici nu ajungea episcop și nici măcar nu avea dialogul cu Iisus Hristos.

Dintr-o predică:
”Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a arătat că, potrivit Tradiției bisericești, dregătorul bogat și-a vândut averile, iar banii i-a împărțit săracilor și apoi a devenit unul dintre ucenicii Mântuitorului Iisus Hristos, iar mai târziu a ajuns episcop în Asia Mică.”

https://ziarullumina.ro/actualitate-...eu-149924.html

Poate că Iisus i-a cerut să-și vândă averile știind că avea să urmeze formarea de comunități creștine, unde fiecare contribuia, iar un episcop chivernisea agoniseala comună spre interesul obștii.
Dacă tânărul rămânea cimentat în societatea de dinainte, rămânea la legea veche și nu mai era parte din comunitățile creștine.

Poate atunci au fost rațiuni practice ca să-ți vinzi averea că se formau noi comunități unde trăiau la comun, acum comunitățile sunt formate deja și nu se mai cere asta.

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665602)
Vad ca aici Iisus vorbeste despre o lepadare de sine, ceva ce noi trebuie sa facem, te poti duce la biserica toata viata, dar daca nu are loc o schimbare interioara, degeaba te duci... De mic am observat cum oamenii se duc la biserica, se spovedesc, asculta scripturile, apoi, cand se intorc acasa, se intorc la vechiul "Eu".

Fără Sfintele Taine ale Bisericii, oamenii sunt pradă ușoară la lucrarea cea rea și fie ar deveni fiare, fie s-ar îmbolnăvi la câtă răutate este acum în lume, deci treaba cu ”degeaba mergi la Biserică” e o capcană a potrivnicului care provoacă absenteism la Sfânta Liturghie ca oamenii să fie lipsiți de ajutor duhovnicesc.

Dacă peste 10-15 ani sub 5% din populația României va mai urma viața bisericească, atunci societatea va fi mai rea, nicidecum mai bună, nu vezi că societatea merge din rău în mai rău din 1990 încoace pe măsură ce crește delăsarea de cele sfinte ?

Nu știi dacă acei oameni nu cumva ar fi fost și mai răi de atât fără Biserică.
Creștinii sunt ispitiți mult de potrivnic, iar la multă ispitire și căderi trebuie și multă pocăință.

Realist nu poți să pui pocăință fără a merge la Biserică și de multe ori în drumul pocăinței se roagă cineva pt tine, te pune pe pomelnic, ești pomenit la proscomidie și așa primești deșteptare a minții și putere duhovnicească să pui început bun.

Un ticălos dacă ar merge la Biserică la fiecare sărbătoare și s-ar spovedi complet, la un moment dat s-ar lăsa de păcate pt că s-ar atinge de sufletul lui cercetarea lui Dumnezeu.

Nu știm noi cât e ”de degeaba” mersul la Biserică pt unul și altul, va vedea fiecare la finalul vieții.

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665602)
Cei care cu adevarat traiesc schimbari interioare, sunt cei care au trait suferinte inimaginabile, atat de mari, incat "Eul" lor s-a destramat complet si au putut sa se apropie de Dumnezeu mai mult ca niciodata.

Nu e neapărat asta, mai sunt și cei care au avut o moștenire creștină în familie și n-au așteptat să se întâmple suferințe de tot felul, ci au conștientizat lucid importanța mântuirii și a apropierii de Dumnezeu, poate sunt o minoritate acești oameni, dar ideea e că nu trebuie să se întâmple răul ca să începi un drum al pocăinței.

PocsanCatalin 09.07.2020 23:44:29

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 665606)
Urmarea acelui dialog, potrivit tradiției patristice, e că acel tânăr a vândut tot ce a avut, i-a urmat lui Hristos, iar în final a devenit episcop în Asia Mică.

Poate că fără a respecta poruncile de bază din legea veche și fără a urma rânduiala, nici nu ajungea episcop și nici măcar nu avea dialogul cu Iisus Hristos.

Dintr-o predică:
”Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a arătat că, potrivit Tradiției bisericești, dregătorul bogat și-a vândut averile, iar banii i-a împărțit săracilor și apoi a devenit unul dintre ucenicii Mântuitorului Iisus Hristos, iar mai târziu a ajuns episcop în Asia Mică.”

https://ziarullumina.ro/actualitate-...eu-149924.html

Poate că Iisus i-a cerut să-și vândă averile știind că avea să urmeze formarea de comunități creștine, unde fiecare contribuia, iar un episcop chivernisea agoniseala comună spre interesul obștii.
Dacă tânărul rămânea cimentat în societatea de dinainte, rămânea la legea veche și nu mai era parte din comunitățile creștine.

Poate atunci au fost rațiuni practice ca să-ți vinzi averea că se formau noi comunități unde trăiau la comun, acum comunitățile sunt formate deja și nu se mai cere asta.



Fără Sfintele Taine ale Bisericii, oamenii sunt pradă ușoară la lucrarea cea rea și fie ar deveni fiare, fie s-ar îmbolnăvi la câtă răutate este acum în lume, deci treaba cu ”degeaba mergi la Biserică” e o capcană a potrivnicului care provoacă absenteism la Sfânta Liturghie ca oamenii să fie lipsiți de ajutor duhovnicesc.

Dacă peste 10-15 ani sub 5% din populația României va mai urma viața bisericească, atunci societatea va fi mai rea, nicidecum mai bună, nu vezi că societatea merge din rău în mai rău din 1990 încoace pe măsură ce crește delăsarea de cele sfinte ?

Nu știi dacă acei oameni nu cumva ar fi fost și mai răi de atât fără Biserică.
Creștinii sunt ispitiți mult de potrivnic, iar la multă ispitire și căderi trebuie și multă pocăință.

Realist nu poți să pui pocăință fără a merge la Biserică și de multe ori în drumul pocăinței se roagă cineva pt tine, te pune pe pomelnic, ești pomenit la proscomidie și așa primești deșteptare a minții și putere duhovnicească să pui început bun.

Un ticălos dacă ar merge la Biserică la fiecare sărbătoare și s-ar spovedi complet, la un moment dat s-ar lăsa de păcate pt că s-ar atinge de sufletul lui cercetarea lui Dumnezeu.

Nu știm noi cât e ”de degeaba” mersul la Biserică pt unul și altul, va vedea fiecare la finalul vieții.



Nu e neapărat asta, mai sunt și cei care au avut o moștenire creștină în familie și n-au așteptat să se întâmple suferințe de tot felul, ci au conștientizat lucid importanța mântuirii și a apropierii de Dumnezeu, poate sunt o minoritate acești oameni, dar ideea e că nu trebuie să se întâmple răul ca să începi un drum al pocăinței.


Este posibil sa fi facut acest lucru, eu nu stiu, pe langa Biblie, nu am citit prea multe carti aferente ei. Eu am vrut sa arat conexiunea dintre Matei 16:24 si Marc 10:21, acelui om bogat, ii mai lipsea un lucru astfel incat sa se lepede de sine, sa renunte la bogatiile lumesti.

Matei 16:24 Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie.

Marc 10:21 Iar Iisus, privind la el cu dragoste, i-a zis: Un lucru îți mai lipsește: Mergi, vinde tot ce ai, dă săracilor și vei avea comoară în cer; și apoi, luând crucea, vino și urmează Mie.

Lumea a fost rea din totdeauna, nu este ceva nou, nu este ceva din 1990 incoace... din 1990 incoace lucrurile s-au inrautatit mult mai rau in tara noastra si nu numai aici. Raul triumfa datorita manipularii, prin minciuni deghizate in adevaruri, este foarte multa manipulare in societatea umana, de aceea eu spun, lupta se da la nivel mental, la nivelul gandurilor noastre.

Eu inteleg ce vrei sa-mi spui, eu am spus doar ceea ce am vazut si vad, oamenii se duc la biserica si dupa ce se intorc acasa, ei se intorc la vechiile obiceiuri, si inteleg de ce se intampla acest lucru, omul nu-l cauta pe Dumnezeu cu toata inima si cu tot cugetul. Suferinta il impinge pe om cu adevarat catre Dumnezeu, suferinta il aduce pe om cu picioarele pe pamant, asta e crucea despre care vorbeste Hristos, crucea pe care trebuie s-o purtam toti, nu cruciulita aia pe care multi o pun la gat... Toti fugim de aceasta cruce, nici nu vrem s-o vedem, o singura privire sa-i aruncam si intreaga noastra realitate se tremura din temelii.

Ai dreptate, sunt oameni care aud chemarea Lui Dumnezeu, insa pentru omul cel de zi cu zi, omul lumesc, suferinta este un remediu bun pentru trezirea din morti.

Demetrius 10.07.2020 07:52:07

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665600)
Din ce am vazut si din ceea ce vad, majoritatea oamenilor de pe planeta asta sunt sclavi ai propriului "Eu", aici ma includ si pe mine, evident, desi am inceput sa fac primii pasi timizi catre eliberare.

Marea majoritate.
Ma bucur ca ai realizat un mare lucru: ai constientizat pacostea de care trebuie sa scapi.
Faptul ca ai realizat asta( ca ai constientizat) inseamna ca ai primit un talant; vezi ce faci cu el caci vei fi judecat mai sever.

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665600)
Ce inseamna sa "vrei cu adevarat"? Ca multi vor cu adevarat si se intorc de unde au plecat, pai cum sa nu fie asa cand "Eul" este cel ce stapaneste, cum sa te lepezi de el daca nici macar nu esti constient de existenta lui, este ca si cum ai incerca sa prinzi vantul in mana, niciodata nu vei putea.

Sa vrei cu adevarat inseamna sa reusesti.
Multi doresc, dar nu reusesc pentru ca nu vor cu adevarat, adica nu intreprind pentru reusita ceea ce este necesar. De ce nu intreprind? Fiindca dorinta nu este din inima, ci din minte, din aprecierea ca i-ar conveni. Ca dorinta sa treaca din minte in inima e nevoie de multa straduinta pentru ca toate resursele sa fie canalizate spre scopul... "dorit".

Ar fi ideal sa constientizam necesitatea lepadarii de sine, dar se poate si fara constientizare daca ne putem sustrage dominatiei parerii proprii, adica daca exista o cultura proprie ridicata(inaintata) si daca ne cenzuram dorintele.
Buddha a realizat asa ceva si a intemeiat... o scoala: Buddhismul.

MGTOW4life 10.07.2020 16:44:26

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 665605)
Multe vorbe, zero valoare. Cam ca toate posturile tale.

MGTOW4life - ce pot sa zic, din posturile tale se vede ca esti un produs al... inculturii in toate directiile. Nici teologie nici nimic. Cel putin sa fi avut un fundament teologic de la care sa pleci. Aruncator de vorbe in toate directiile, daca tot iti permiti sa vorbesti urat despre acest nume.

Nu ai in nici un post o constructie si nici o argumentare pe vreun subiect. Nul total. Aruncator de vorbe.. Vezi-ti de barna din ochii tai produs al inculturii..

Hai, nu mai plânge. Se vede prin transpirația literară de om căutător, deși are impresia că a găsit calea. Eu inteleg că ți s-a urcat ego-ul la cap și te-a sculat cu fundu'-n sus. Nu se merită să te smiorcăi în halul ăsta. Uite îți fac pe plac și îți spun că ești mai tare ca Hristos în zi de duminică după înviere.

Iorest 11.07.2020 00:00:49

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665607)
Lumea a fost rea din totdeauna, nu este ceva nou, nu este ceva din 1990 incoace... din 1990 incoace lucrurile s-au inrautatit mult mai rau in tara noastra si nu numai aici. Raul triumfa datorita manipularii, prin minciuni deghizate in adevaruri, este foarte multa manipulare in societatea umana, de aceea eu spun, lupta se da la nivel mental, la nivelul gandurilor noastre.

Reclamele și societatea de consum cultivă dorința pt a stimula cumpărături și consum irațional astea expandează ego-ul mai ales la cei care urmăresc tv, netflix și utilizează netul pt reclame.

În 90 nu erau bășcălii despre cele sfinte ale românilor și despre tradiții, iar deschiderea românului era mult mai curată, de aceea a și înflorit monahismul atunci și monahismul de azi stă pe afluxul de generații educate atunci în liceu și facultate.

După ce a apărut ”vacanța mare” tradițiile, credința, pelerinajul au început să fie teme de bășcălie, iar acum cu Bordea, Micutzu, iumor și alții deko cafe etc, nivelul de bătaie de joc până la stare de brută este astăzi cultivat în rândul tinerilor și al generațiilor până-n 45 de ani care renunță la cele sfinte și supun la un tratament nasol și pe cei care cred din clasă, de la muncă etc.

Deci da societatea merge spre mai rău și mai rău.

Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665607)
Eu inteleg ce vrei sa-mi spui, eu am spus doar ceea ce am vazut si vad, oamenii se duc la biserica si dupa ce se intorc acasa, ei se intorc la vechiile obiceiuri, si inteleg de ce se intampla acest lucru, omul nu-l cauta pe Dumnezeu cu toata inima si cu tot cugetul.

Oamenii aceia măcar au o înălțare sufletească 3 ore cât durează Utrenia și Liturghia, că după sunt furați de lume și lumea-i supune este altceva, dar totuși asta se întâmplă pt că influența liturgică e prea mică doar 3 ore din 168 de ore cât are o săptămână (7x24h).

Vin acuma niște generații care nici pricepere n-au, nici chemare, nici vocație spre spiritual și peste câtva timp s-ar putea să implore preoții pe oameni să mai calce pragul bisericii.

De aceea spun că nu știu cum va primi Dumnezeu și jertfa de a merge la Biserică, e o diferență între cei care măcar se străduiesc și cei cărora nu le pasă deloc dar care nu doar că nu le pasă dar mai și batjocoresc, înfundă, pun bețe în roate celor credincioși.


Citat:

În prealabil postat de PocsanCatalin (Post 665607)
Suferinta il impinge pe om cu adevarat catre Dumnezeu, suferinta il aduce pe om cu picioarele pe pamant, asta e crucea despre care vorbeste Hristos, crucea pe care trebuie s-o purtam toti, nu cruciulita aia pe care multi o pun la gat... Toti fugim de aceasta cruce, nici nu vrem s-o vedem, o singura privire sa-i aruncam si intreaga noastra realitate se tremura din temelii.

Suferința nu e un catalizator absolut al omului spre credință, există oameni care la suferință îl hulesc pe Dumnezeu pt că nu pot suporta durerea și-l consideră pe el nemilos dacă-i ține în acea situație mult, iar dacă suferința e în cicluri, cum e la majoritatea oamenilor atunci după ce trece oamenii iarăși uită.
Nu toți reacționează într-o suferință ca Paisie Aghioritul sau ca părintele Porfirie.

Dacă o suferință ciclică i-ar aduce pe oameni la pocăință atunci nu i-ar ține decât pe durata episodului negativ, trebuie să fie ceva mai mult decât o suferință la cei care sunt credincioși până la capăt.



Citat:

Ai dreptate, sunt oameni care aud chemarea Lui Dumnezeu, insa pentru omul cel de zi cu zi, omul lumesc, suferinta este un remediu bun pentru trezirea din morti.
Am văzut descrieri ale unor părinți Bisericești ale relației cauză-efect între plăceri și suferință, după fiecare plăceri urma suferință, deci pt a ieși din acest ciclu omul trebuia să evite bucurii exuberante sau umblatul după ele.

gpalama 11.07.2020 06:52:38

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 665610)
Hai, nu mai plânge. Se vede prin transpirația literară de om căutător, deși are impresia că a găsit calea. Eu inteleg că ți s-a urcat ego-ul la cap și te-a sculat cu fundu'-n sus. Nu se merită să te smiorcăi în halul ăsta. Uite îți fac pe plac și îți spun că ești mai tare ca Hristos în zi de duminică după înviere.

Spuse vulpea visand la struguri acri ca nu poate sa-i ajunga.... Nu le ai, si arunci cu ce mai stii si tu. Vai de mama ta.
Ti s-a urcat tie aroganta protestanta pana peste cap si visezi ca orice este oricum. Din fundul putului gandirii protestante refulezi chestii... Opreste-ti mizeriile, ca oricum esti in prin santul teologiei si nu te pricepi.
Cand esti ca voi protestantii prin mlastinile si mizeriile hulei, este greu sa dai lectii. Ca sa vorbim de ego, mai aroganti si prost crescuti ca voi protestantii si ca tine prin posturile pe care le arunci e greu de gasit.

Ce este deranjant este bataia de joc fata de numele unui sfant pe care ai facut-o. Nici Dumnezeu nu aveti si nici bun simt. Aici se vede de unde suntetii. Sunteti prost crescuti si prost educati. Va numiti crestini si tot ce stiti este sa va bateti joc de sfinti si sfintenie... Fii ai diavolului, care va bateti joc de orice este sfant... Injura-ti familia, daca tot te pricepi la asta...
:68::68::68::68:

PocsanCatalin 11.07.2020 20:34:42

Citat:

În prealabil postat de Iorest (Post 665613)
Reclamele și societatea de consum cultivă dorința pt a stimula cumpărături și consum irațional astea expandează ego-ul mai ales la cei care urmăresc tv, netflix și utilizează netul pt reclame.

În 90 nu erau bășcălii despre cele sfinte ale românilor și despre tradiții, iar deschiderea românului era mult mai curată, de aceea a și înflorit monahismul atunci și monahismul de azi stă pe afluxul de generații educate atunci în liceu și facultate.

După ce a apărut ”vacanța mare” tradițiile, credința, pelerinajul au început să fie teme de bășcălie, iar acum cu Bordea, Micutzu, iumor și alții deko cafe etc, nivelul de bătaie de joc până la stare de brută este astăzi cultivat în rândul tinerilor și al generațiilor până-n 45 de ani care renunță la cele sfinte și supun la un tratament nasol și pe cei care cred din clasă, de la muncă etc.

Deci da societatea merge spre mai rău și mai rău.


Oamenii aceia măcar au o înălțare sufletească 3 ore cât durează Utrenia și Liturghia, că după sunt furați de lume și lumea-i supune este altceva, dar totuși asta se întâmplă pt că influența liturgică e prea mică doar 3 ore din 168 de ore cât are o săptămână (7x24h).

Vin acuma niște generații care nici pricepere n-au, nici chemare, nici vocație spre spiritual și peste câtva timp s-ar putea să implore preoții pe oameni să mai calce pragul bisericii.

De aceea spun că nu știu cum va primi Dumnezeu și jertfa de a merge la Biserică, e o diferență între cei care măcar se străduiesc și cei cărora nu le pasă deloc dar care nu doar că nu le pasă dar mai și batjocoresc, înfundă, pun bețe în roate celor credincioși.




Suferința nu e un catalizator absolut al omului spre credință, există oameni care la suferință îl hulesc pe Dumnezeu pt că nu pot suporta durerea și-l consideră pe el nemilos dacă-i ține în acea situație mult, iar dacă suferința e în cicluri, cum e la majoritatea oamenilor atunci după ce trece oamenii iarăși uită.
Nu toți reacționează într-o suferință ca Paisie Aghioritul sau ca părintele Porfirie.

Dacă o suferință ciclică i-ar aduce pe oameni la pocăință atunci nu i-ar ține decât pe durata episodului negativ, trebuie să fie ceva mai mult decât o suferință la cei care sunt credincioși până la capăt.





Am văzut descrieri ale unor părinți Bisericești ale relației cauză-efect între plăceri și suferință, după fiecare plăceri urma suferință, deci pt a ieși din acest ciclu omul trebuia să evite bucurii exuberante sau umblatul după ele.


Pai daca nu e nimeni sa-i trezeasca pe oameni din acest somn adanc, acest somn al mortii. Mai sunt oameni care sa umble prin tara facand lucrarea Hristica? Unde sunt sfintii din vechime? Pai nu mai sunt pentru ca oamenii nu sunt in stare sa se lepede de sine si sa primeasca ceea ce Dumnezeu ofera drept dar tuturor celor ce-l cauta, sfintirea. Pentru ca nu mai sunt sfinti, oamenii se intorc la sfintii ce-au fost pe acest pamant, de aici si toate acele pelerinaje pe la Arsenie Boca s.a.m.d.

Cum poate omul sa stie ca este sclav al propriului ego cand omul nici macar nu se cunoaste pe sine insusi... Nu stie de unde vin gandurile si unde se duc, nu stie de ce face ceea ce face, nu stie de ce reactioneaza asa cum reactioneaza, nu este stapanul vietii sale, nu este constient de propria sa viata. Se pune accentul pe simptome, dar nicidecum pe boala ce se ascunde in spatele simptomelor.


Nu cauta scuze pentru departarea omului de Dumnezeu, caci Dumnezeu nu ne va intreba cate ore am petrecut la biserica, ci se va uita in sufletul omului sa vada daca a avut loc vreo schimbare interioara, oricat de mica, cat un bob de mustar, dar sa fie acolo, sa existe.


In ziua de azi, daca stai si privesti pentru o clipa acele pelerinaje, realizezi ca foarte multi din cei ce sunt acolo, sunt acolo datorita unei suferinte. Eu asta am spus, degeaba te duci la biserica daca intorcandu-te acasa, te intorci si la vechiile obiceiuri, bineinteles ca trebuie sa mai fie ceva, trebuie sa fie schimbarea interioara, trebuie ca samanta adevarului sa fi prins radacini in tine si sa te faca sa-ti pui unele intrebari despre viata ta pe acest pamant: De unde vi? Unde te duci? Cine esti?

Ce bine ar fi daca oamenii ar face o introspectie interioara, atunci ar intelege ceea ce ai spus in ultima fraza, s-ar "trezi" la adevar, si adevarul ii va elibera.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:03:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.