Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Scrisoarea unui copil : (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18682)

cristiboss56 31.10.2016 19:35:18

Scrisoarea unui copil :
 
SCRISOAREA UNUI COPIL CU PRIVIRE LA HALLOWEEN
"Dragi părinți, stimați profesori, vă scriu eu, copilul anului 2016, dintr-o Românie de import, cu sărbători de import, legi de import, programe TV de import, suflete de import. În fiecare an, pe data de 31 octombrie, se schimbă ceva în viața mea.
Celebrez moartea. Întunericul. Groaza.
Sub tutela voastră, încep pregătirile intense pentru Halloween, un fel de “sărbătoare”, de fiecare data parcă mai înspăimântătoare.
În preajma acestei zile, vă văd pe voi, cei mari, comportându-vă ciudat, de parcă n-ați mai fi voi înșivă. Cheltuiți bani pentru a pregăti hainele de gală ale morții, iar pe noi, cei mici, ne invitați să luăm parte, alături de voi, la acest carnaval terifiant.
Pe rând, noi devenim: draci, vampiri, monștri, vârcolaci și vrăjitoare, întrecându-ne în sadism, răutate, cruzime și cinism. Cum de nu înțelegeți, dragi educatori și părinți, că noi ne îmbrăcăm aidoma și sufletele?
Colegii noștri de clasa a IV-a din SUA au mărturisit, după o petrecere de Halloween, că simt nevoia acută să ucidă pe cineva. De fiecare dată, după Halloween, se înmulțesc crimele și violurile, crește consumul de droguri și alcool, se petrec accidente grave.
Ce vreți să faceți voi din noi?
De ce nu serbăm viața, iubirea și frumusețea?
De ce avem nevoie de surogate, când Dragobetele, o sărbătoare a iubirii populare de pe meleaguri autohtone, îmbină atât de frumos tradițiile și cultura poporului român?
Nimeni nu ne poate impune ce să iubim și ce să urâm! Dacă am ajuns să iubim întunericul și moartea atât de mult, încât să le celebrăm cu fast în școli și grădinițe, înseamnă că suntem un popor mort. Aidoma sărbătorii de Halloween, care nu reprezintă decât o invocare a forțelor răului și a întunericului.
Am vrea și noi, copiii din România, să ne îmbrăcăm o dată pe an în îngeri luminoși. Sau în zâne bune. Sau în personajele din basmele noastre românești. Vrem o sărbătoare a poveștilor.
Nu vrem să ne mai trezim noapte plângând, fiindcă voi ne-ați fabricat coșmaruri, în industria numită Halloween.
Vrem să învățăm să iubim, nu să urâm.
Să ocrotim viața, nu să ne ucidem semenii.
Să Îl iubim pe Dumnezeu, nu să invocăm puterile iadului.
An de an, suntem instruiți, încă de la grădiniță, cum să ne confecționăm garderoba de Halloween, alcătuită din pelerine, coarne de draci, coifuri de vrăjitoare, măști grotești, costume cu capete de fiare, mumii, schelete. Educatoarele ne învață să ne pictăm fețele cât mai odios, mulți dintre noi purtând pe frunte cruci răsturnate.
Ni se spune că totul este o glumă, dar să fie oare așa?!
Cu sufletele noastre nu-i de glumit, dragi părinți!
Opriți acest joc periculos de-a moartea, stimați educatori!
Vă rugăm, nu ne mai deghizați în demoni!
Domnilor inspectori școlari, domnilor profesori! Nu transformați școala în platou de filmare pentru producții horror! Sunteți creștini, urmași ai unor oameni care s-au jertfit pentru țară! Nu le întinați memoria, nu pătați obrazul țării, implicând cele mai curate și mai nevinovate ființe în manifestări care nu au nimic de-a face cu tradițiile și credința neamului nostru și nici cu procesul instructiv-educativ. Menirea dumneavoastră este aceea de a forma caractere, nu de a le deforma, schilodind sufletele copiilor după măsura unui pat al lui Procust, impus de puteri străine. Căci pentru fiecare suflet distrus în acest fel, veți avea cu toții de dat un răspuns."
(Scrisoare deschisă a unui copil cu privire la Halloween)

simpllu 31.10.2016 22:15:49

Dr. Virgiliu Gheorghe: Halloween este o sărbătoare care promovează un comportament violent, specific vrăjitoarelor și monștrilor pe care îi invocă.

http://www.activenews.ro/stiri-educa...a-in-timp-3735

Mihnea Dragomir 31.10.2016 22:29:15

Fiul meu de 7 ani, care vroia sa "iasa cu prietenii" ca sa mearga din usa in usa costumat in schelet/fantoma/etc si sa ceara bomboane, dupa cum e moda, n-a avut nicio problema in a intelege ca participarea la asemenea "sarbatoare" este un pacat impotriva poruncii 1. Nici n-a plans, nici nu s-a dat cu fundul de pamant, a priceput imediat ca a renunta la asemenea plan este spre binele lui.
Nu e nici mai destept, nici mai prost ca alti copii de varsta lui. Copiii inteleg, uneori mai repede decat noi, cand o fapta este virtuoasa, cand e pacatoasa ori cand e moral neutra. Tot ce trebuie facut este sa le explicam, in baza catehezei pe care am facut-o mai inainte privitoare la pacat, la poruncile lui Dumnezeu si la poruncile Bisericii.

ioan67 01.11.2016 01:24:27

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 634579)
SCRISOAREA UNUI COPIL CU PRIVIRE LA HALLOWEEN
"Dragi părinți, stimați profesori, vă scriu eu, copilul anului 2016, dintr-o Românie de import, cu sărbători de import, legi de import, programe TV de import, suflete de import. În fiecare an, pe data de 31 octombrie, se schimbă ceva în viața mea.
Celebrez moartea. Întunericul. Groaza.
Sub tutela voastră, încep pregătirile intense pentru Halloween, un fel de “sărbătoare”, de fiecare data parcă mai înspăimântătoare.
În preajma acestei zile, vă văd pe voi, cei mari, comportându-vă ciudat, de parcă n-ați mai fi voi înșivă. Cheltuiți bani pentru a pregăti hainele de gală ale morții, iar pe noi, cei mici, ne invitați să luăm parte, alături de voi, la acest carnaval terifiant.
Pe rând, noi devenim: draci, vampiri, monștri, vârcolaci și vrăjitoare, întrecându-ne în sadism, răutate, cruzime și cinism. Cum de nu înțelegeți, dragi educatori și părinți, că noi ne îmbrăcăm aidoma și sufletele?
Colegii noștri de clasa a IV-a din SUA au mărturisit, după o petrecere de Halloween, că simt nevoia acută să ucidă pe cineva. De fiecare dată, după Halloween, se înmulțesc crimele și violurile, crește consumul de droguri și alcool, se petrec accidente grave.
Ce vreți să faceți voi din noi?
De ce nu serbăm viața, iubirea și frumusețea?
De ce avem nevoie de surogate, când Dragobetele, o sărbătoare a iubirii populare de pe meleaguri autohtone, îmbină atât de frumos tradițiile și cultura poporului român?
Nimeni nu ne poate impune ce să iubim și ce să urâm! Dacă am ajuns să iubim întunericul și moartea atât de mult, încât să le celebrăm cu fast în școli și grădinițe, înseamnă că suntem un popor mort. Aidoma sărbătorii de Halloween, care nu reprezintă decât o invocare a forțelor răului și a întunericului.
Am vrea și noi, copiii din România, să ne îmbrăcăm o dată pe an în îngeri luminoși. Sau în zâne bune. Sau în personajele din basmele noastre românești. Vrem o sărbătoare a poveștilor.
Nu vrem să ne mai trezim noapte plângând, fiindcă voi ne-ați fabricat coșmaruri, în industria numită Halloween.
Vrem să învățăm să iubim, nu să urâm.
Să ocrotim viața, nu să ne ucidem semenii.
Să Îl iubim pe Dumnezeu, nu să invocăm puterile iadului.
An de an, suntem instruiți, încă de la grădiniță, cum să ne confecționăm garderoba de Halloween, alcătuită din pelerine, coarne de draci, coifuri de vrăjitoare, măști grotești, costume cu capete de fiare, mumii, schelete. Educatoarele ne învață să ne pictăm fețele cât mai odios, mulți dintre noi purtând pe frunte cruci răsturnate.
Ni se spune că totul este o glumă, dar să fie oare așa?!
Cu sufletele noastre nu-i de glumit, dragi părinți!
Opriți acest joc periculos de-a moartea, stimați educatori!
Vă rugăm, nu ne mai deghizați în demoni!
Domnilor inspectori școlari, domnilor profesori! Nu transformați școala în platou de filmare pentru producții horror! Sunteți creștini, urmași ai unor oameni care s-au jertfit pentru țară! Nu le întinați memoria, nu pătați obrazul țării, implicând cele mai curate și mai nevinovate ființe în manifestări care nu au nimic de-a face cu tradițiile și credința neamului nostru și nici cu procesul instructiv-educativ. Menirea dumneavoastră este aceea de a forma caractere, nu de a le deforma, schilodind sufletele copiilor după măsura unui pat al lui Procust, impus de puteri străine. Căci pentru fiecare suflet distrus în acest fel, veți avea cu toții de dat un răspuns."
(Scrisoare deschisă a unui copil cu privire la Halloween)

O porcarie demagogica tipica, scrisa de vreun parinte sau de unul care nici macar nu are copii, unul care habar n-are ce e in sufletul copiilor.
Copiii nu inteleg ce e Haloinu' asta, asa cum il intelegti voi. Ei il iau in joaca. Cum iau in joaca multe altele.
Astea nu sunt spaimele copiilor, sunt spaimele parintilor nevrotici si chiar mai rau de-atat, care isi inchipuie ca detin Adevarul.

Iar daca vreti copii imbracati in haine de ingeri, atunci faceti ca mine: invatati-va pruncii sa fie oameni ai lui Dumnezeu si faceti-i, cum am facut eu, copii de Altar. Fiul meu se imbraca la fiecare Liturghie in haine de inger. Fiica mea picteaza icoane, deseneaza sfinti, umple lumea de frumusete prin sutele de creatii pe care sufletul ei curat si luminat le-a adus deja sub ochii nostri. Copiii mei iubesc muzica, cea adevarata, iubesc jocul si cartea, citesc si creaza nenumarate povesti, sunt deja oameni ai cartilor si ai Bisericii desi sunt foarte mici.
Iar astea pentru ca noi, parintii copiilor nostri, tragem la Hristos si ii ducem pe micuti la biserica, la cat mai multe slujbe, cu o cat mai atenta si umila participare. Pentru ca am stiut sa ii apropiem cu mult tact de Sfanta Biserica. Pentru ca nu i-am fortat, nu i-am manevrat cum faceti voi, nu i-am manipulat cu dulcegarii si amenintari in acelasi pachet, nu le-am strivit firea cu apocalipse si iaduri, ci i-am deprins sa se bucure de viata, sa slujeasca fiind recunoscatori, sa dea slava Bunului Dumnezeu pentru toate. Absolut pentru toate!

Lasati porcariile voastre de mestesuguri manipulatorii!
Lasati copiii in pace!
Acolo unde un copil are inima curata si mintea ingrijita de parinti iubitori si de preoti adevarati, acolo nu vor patrunde sarbatorile mortii. Niciodata!

Intelegeti prost totul, ca de obicei. Pentru ca va lipseste mestesugul iubirii, intelepciunea, daruirea sufleteasca. Pentru ca va inchipuiti inainte de vreme partasi la Adevar.

Pentru ca in voi insiva va este mort copilul interior! Mai ales pentru asta!

Infatuarea si superficialitatea voastra sclifosita, inchipuita, e cea mai buna colaborare cu fortele intunericului.
Nu voi sunteti in masura sa ii educati pe copii, ci tocmai copiii ar trebui sa va fie voua parinti! Sunt mult mai destepti ca voi, sunt mult mai curati si luminosi decat voi si, peste toate, mult mai puternici decat voi, demagogii de meserie.

ioan67 01.11.2016 01:25:28

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 634598)
Fiul meu de 7 ani, care vroia sa "iasa cu prietenii" ca sa mearga din usa in usa costumat in schelet/fantoma/etc si sa ceara bomboane, dupa cum e moda, n-a avut nicio problema in a intelege ca participarea la asemenea "sarbatoare" este un pacat impotriva poruncii 1. Nici n-a plans, nici nu s-a dat cu fundul de pamant, a priceput imediat ca a renunta la asemenea plan este spre binele lui.
Nu e nici mai destept, nici mai prost ca alti copii de varsta lui. Copiii inteleg, uneori mai repede decat noi, cand o fapta este virtuoasa, cand e pacatoasa ori cand e moral neutra. Tot ce trebuie facut este sa le explicam, in baza catehezei pe care am facut-o mai inainte privitoare la pacat, la poruncile lui Dumnezeu si la poruncile Bisericii.

Desigur. Foarte bine, Mihnea. Ma bucur pentru voi,
Doamne ajuta!

cristiboss56 01.11.2016 06:38:04

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 634612)
O porcarie demagogica tipica, scrisa de vreun parinte s

Mere , pe lângă porcariile care se produc de la un timp aici pe forum :)))

cristiboss56 01.11.2016 06:38:59

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 634613)
Desigur. Foarte bine, Mihnea. Ma bucur pentru voi,
Doamne ajuta!

Bucuria ta sinceră, este si a noastră :)

ioan67 01.11.2016 08:01:51

Da, Cristian, este o bucurie sincera. Pentru ca Mihnea stie sa se poarte cu copiii lui. Pentru ca Mihnea e autentic si pasionat in ceea ce face si ca urmare copiii inteleg firesc, fara prea mari eforturi ori suparari ce este bun si rau, ce merita facut si ce merita ocolit.
De aceea e o bucurie sincera, pentru ca aplauda un lucru autentic, bine facut, firesc.
Ii cunosc pe copiii lui Mihnea si cu adevarat sunt minunati.

cristiboss56 01.11.2016 09:17:28

Citat:

În prealabil postat de ioan67 (Post 634626)
Da, Cristian, este o bucurie sincera. Pentru ca Mihnea stie sa se poarte cu copiii lui. Pentru ca Mihnea e autentic si pasionat in ceea ce face si ca urmare copiii inteleg firesc, fara preasinceritatea mari eforturi ori suparari ce este bun si rau, ce merita facut si ce merita ocolit.
De aceea e o bucurie sincera, pentru ca aplauda un lucru autentic, bine facut, firesc.
Ii cunosc pe copiii lui Mihnea si cu adevarat sunt minunati.

Nici nu m-am îndoit de sincerita ta :)

sophia 01.11.2016 11:57:09

1. Scrisoarea este scrisa de un adult (mai cu scoala).
In fond ar fi putut sa scrie si un copil, asa in felul lui.
Ma intreb totusi cum gandesc copiii despre acest aspect si daca ei
ar fi scris asa ceva.

2. Legat de copiii lui Mihnea si ai lui Ioan.
Mai intai sa spun ca nici eu nu pot sa inteleg si sa sufar Halloween-ul.
Acum vreau sa-l intreb pe Mihnea un lucru, pentru ca nu-mi este prea clar.
La fel ca si la colindatul de Craciun si Anul nou, si acum si cu alte prilejuri copiii se duc pe la case si cer dulciuri.
Eu aici nu vad sensul, legatura. De ce fac acest lucru?
Ca traditie, nu inteleg. De ce acest cersit?
Se mai duc si pe 6 ianuarie costumati in magi si primesc dulciuri si donatii in bani pentru scopuri caritative.
Sarbatoarea in sine este una, traditia populara alta, petrecutul si veselia iar alt aspect si cersitul pe la case alt aspect.

Eu cred ca nici adultii si nici copii nu se intereseaza asa mult de sarbatoarea in sine. Pe adulti ii intereseaza petrecerea, iar pe copii adunatul de dulciuri si banuti.
Da, nu-mi place costumatul, vopsitul peste tot. Imi place veselia, petrecutul in sine. Este nevoie de ea.
Nu-mi plac nici obiceiurile de Craciun si Anul nou de pe la tara cu urs, capra si mai stiu eu.
Imi plac colindele, uraturile.
Ceea ce ma pune pe ganduri pe mine la sarbatori este adunatul.
Si ca sunt dulciuri si nuci si mere sau portocale este una, dar se aduna/primeste si bani.
Care este rostul?
Nu stiu daca este un lucru bun sau rau pentru copii.
Nu stiu daca trebuie incurajat sau dimpotriva.

Asta as vrea sa ma lamuresc eu legat de aceste sarbatori.

Legat de costumatie si petrecut. Exista in vest si carnavalurile (de ex. inainte de Postul Pastilor) cand se imbraca toti in tot soiul de lucruri.
Si acolo se impart dulciuri, covrigi, etc.

Deci Mihnea, tu de fapt ce interzici copiilor tai: costumele, umblatul, dulciurile?
Si poti sa-i tii deoparte intr-o zona unde toti copii serbeaza asa? Adica poti sa-i izolezi?

Eu aici as avea o mare problema. Mi-as dori sa fie invatati toti copiii sa nu serbeze Halloween. Asa, daca unora le interzici si ii izolezi nu le faci rau, cand ii vad pe ceilalti?

Lui Ioan67 vroiam doar sa-i spun ca e frumos ce fac baiatul si fata lui, doar sa aibe grija sa pastreze un echilibru, sa nu-i lase sa cada in extrema cealalta. Sa fie si copii.
Si noi avem aici copii care ajuta in altar. Din pacate numai baieti. Fetele nu sunt implicate in nimic si asta nu-mi place.
Unii pot sa fie cuminti si linistiti, unora chiar le place sa ajute in altar.
Au fost si copii care nu au rezistat, au alt temperament.
Mai apar si conflicte. Da, si acolo apar probleme si ambitii.
Nu stiu cine este vinovat.
Si nu stiu ce inteleg ei din ceea ce fac acolo.
Ma gandesc daca as fi avut si eu copil, sau cum am pe finutul meu, daca as fi vrut/vrea sa faca acest lucru.
Tot vad ca se duc copii mici, mici si se uita cu jind intre usile altarului, unii ar intra chiar. Cred ca este curiozitatea...
Sunt parinti care isi doresc si trimit copilul sa ajute in altar si sunt foarte mandri de asta.
Problema este ca la noi, in ortodoxie, nu se face catehism in biserica nici la copii si nici la adulti.
Si nu stiu ce inteleg atunci ei din toate lucrurile pe care le fac in altar si de ce se fac asa.

Si imi mai este teama de ceva. Sa nu aibe mai tarziu probleme in a-si gasi partenerul/partenera potrivit(a).

Copiii trebuie sa fie si copii si sa creasca normal. Sa si petreaca, sa se si joace, sa fie si printre copii.
Copiii nu sunt sfinti! Trebuie doar crescuti/educati cum trebuie.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:43:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.