Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intamplari adevarate (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5035)
-   -   Evreii din viata mea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4446)

cristipuiu 02.09.2008 00:27:58

Cand am fost mic, familia mea a pierdut putinii bani stransi in cativa ani din cauza unui evreu care ne-a promis o dobanda ceva mai mare decat la banci. Acum sora mea se desparte de sotul ei evreu dupa un an in care a fost batuta si abuzata de acesta. Ii cunosc familia si am impresia ca evreii sunt in general oameni rai si avari. Nu as vrea sa cred asa ceva, sunt un om credincios, insa aceste lucruri ma fac sa cred ca evreii sunt o ciuma pe acest pamant.

mirelat 02.09.2008 00:35:37

buna, bine ai venit pe forum!

:) de curiozitate, esti cumva faimosul cineast cristi puiu sau e doar o coincidenta (voita sau nu)? apropo, mi-a placut f. mult Moartea domnului Lazarescu, un film de nota 20!

legat de topic, nu cred ca e bine sa generalizam, padure fara uscaturi nu exista.

eu am prieteni si cunostinte evrei care sunt oameni f. buni.

cristipuiu 02.09.2008 00:36:50

Nu, nu am nici o legatura cu domnia sa :).

tigerAvalo9 08.09.2008 19:22:10

100 de romani au comis infractionalitati grave in Italia ,asta nu inseamna ca cele 23 000 000 de romani sunt toti la fel de hoti.Asa si in cazul tau.

cotorceanucarmen 10.09.2008 03:00:34

Ai dreptate dar nu e bine sa generalizam ca toti sunt asa.vecinu meu Dumnezeu sa il ierte si sa il aiba in paza este evreu.Scuzatima dar nu pot sa vorbesc de el la trecut era un om deosebit si foarte bun.Ma invatat multe lucruri bune si niciodata nu a facu rau la nimeni.Intre mine si curte lui nu este gard saanattos este gard din samna de Buzau .Si ma saluta spunandumi copila mea si ma intreba intotdeauna ce fac cu scoala tine foarte mult la educatie si la cultura.de la el am primit multe carti interesantepentru citit.Eram singuru copil care ia intrat cu totul la suflet.de altfel era un om inchis in el din cauza celor intamplate pe timpul comunismului.

patinina34 07.02.2009 03:13:19

Toti sint oameni, si cind spun asta, firea e slaba.
Evrei, romani, unguri, italieni,americani peste tot vei intilni oameni buni si oameni rai, asa este facuta lumea asta.
Nu generaliza, incearca sa uiti c din cauza a doi omeni intimplare face din acceasi nationalitate ca tot nemul sa fie rau, nu este asa.
Dumnezeu s-o ajute pe sora ta sa-si revina si sa-si refaca viata.

dianadi 08.02.2009 11:22:20

evreii nu sunt oameni rai dar la prima impresie ai tendinta sa ii consideri asa. Eu cunosc mai multe familii si da, sunt si unii pe care ai putea sa ii consideri rai dar poate din cauza habotniciei in religie. dar cum sunt si eu rea si fac rau la altii asa se intampla la orice natie a lumii. nu trebuie generalizat.

heaven 09.02.2009 20:15:02

Citat:

În prealabil postat de cristipuiu (Post 90510)
Cand am fost mic, familia mea a pierdut putinii bani stransi in cativa ani din cauza unui evreu care ne-a promis o dobanda ceva mai mare decat la banci. Acum sora mea se desparte de sotul ei evreu dupa un an in care a fost batuta si abuzata de acesta. Ii cunosc familia si am impresia ca evreii sunt in general oameni rai si avari. Nu as vrea sa cred asa ceva, sunt un om credincios, insa aceste lucruri ma fac sa cred ca evreii sunt o ciuma pe acest pamant.

Inseamna ca esti de acord ca atunci cand ai vizita Italia,spre exemplu,sau orice alta tara unde romanii nu sunt bine vazuti (si sunt destule,din pacate),sa fii bagat in aceeasi oala,hulit,chiar atacat...pentru ca si ei ne considera o ciuma pe noi.
Este exact ce faci si tu punand in aceeasi oala un popor intreg,datorita catorva oameni care au pricinuit neajunsuri.

tot-Laurentiu 16.02.2009 13:23:38

https://s31.postimg.org/zg08q7t63/jpg.png

anita 16.02.2009 13:32:54

Nu stiu ce sa spun ,dar nu mi-a placut de loc ce am citit despre ei in cartea lui Nicolae Paulescu 'Spitalul ,talmudul ,coranul...' .
Ei nu numai ca l-au omorat pe Dumnezeu care s-a jertfit si pentru ei ,dar i-au prigonit pe crestini timp de 2000 de ani ,refuzand cu inversunare sa se pocaiasca pentru ce au facut.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:45:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.