Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Resurse ortodoxe on-line (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=505)
-   -   HUB ORTODOX (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=394)

Veniamin 14.04.2006 19:10:36

Bunul Dumnezeu sa binecuvanteze pe fratii nostri intru Hristos !

Va invitam pe hubul MISIONAR ORTODOX la adresa: misionar-ortodox.redirectme.net:4012
Dorim sa anuntam toti fratii de hubul nostru misionar, organizam conferinte si dezbateri religioase.

Scopul acestui hub este de a promova libertatea de exprimare si initiativa ortodoxa, de a inlesni comunicarea si schimbul de idei, documente si informatii personale intre participanti.
Scopul hub-uluieste Sa luptam impreuna pentru mantuirea sufletelor fratilor nostri, si pentru luminarea acelora care, poate fara voia lor, acum se afla in intuneric , si doresc să aibA lumina !
Ne aduceti bucurie daca participati alaturi de noi la conferintele si dezbaterile zilnice de pe hub-ul nostru ortodox !

Doamne, Iisuse Hristoase, Mantuitorul nostru, binecuvanteaza pe fratii nostri cu sanatate, pace si liniste sufleteasca, si spor duhovnicesc in credinta noastra ortodoxa ! Bunul Dumnezeu sa ne ajute !

Ne raman credinta, nadejdea si dragostea ... Dar mai mare decat toate acestea este dragostea noastra fata de aproapele aflat in suferinta !

DanutzIonutz 09.05.2006 20:54:28

Cum se poate intra pe acest hub.

MMihail 14.06.2006 03:10:10

Mai stiu inca unul ortodox.redirectne.net:411
Sunt multe fisiere ortodoxe foarte frumoase care le au utilizatorii si le lasa si pentru altii. Discutiile de pe huburi insa... cateodata lasa de dorit.

DanutzIonutz ai nevoie de un program numit DC++. Iti recomand PeerWeb DC++. De exemplu poti sa-l iei de aici http://www.softpedia.com/get/Internet/File-Sharing/PeerWeb-DC.shtml
Apoi ai nevoie sa configurezi cate ceva... daca nu te pricepi intreaba aici.
Apoi in programul acela apesi ctrl+q sau in meniu sus File - Quick Connect si scrii acolo adresa (ortodox.redirectne.net:411 sau misionar-ortodox.redirectme.net:4012)

Doamne ajuta!

Tudor 14.06.2006 09:16:22

Cred ca e o singura corectura de facut. In loc de "n" e "m"...deci ortodox.redirectme.net:411


MMihail 14.06.2006 12:16:08

Da multumesc.

Veniamin 03.08.2006 14:34:09

• Hub-ul MISIONAR ORTODOX s-a redeschis • Un hub privat exclusiv ortodox • Va invitam alaturi de noi •

• Stergeti adresa veche: misionar-ortodox.redirectme.net:4012 si adaugati in clientul DC++ adresa definitiva a hub-ului:
_________________________________ ortodox.sytes.net:4012 _______________________________________

• Zilnic, avem dezbateri , conferinte , îndrumari misionare ortodoxe • Puteti lua de la noi carti si studii religioase, documentare,
filme, multimedia audio-video, enciclopedii, conferinte, interviuri, predici, muzica psaltica bizantina, alte resurse spiritualitate ortodoxa •

roxana25 15.11.2006 23:33:26

Citat:

În prealabil postat de arthasfleo
Bunul Dumnezeu sa binecuvanteze pe fratii nostri intru Hristos !

Va invitam pe hubul MISIONAR ORTODOX la adresa: misionar-ortodox.redirectme.net:4012
Dorim sa anuntam toti fratii de hubul nostru misionar, organizam conferinte si dezbateri religioase.

Scopul acestui hub este de a promova libertatea de exprimare si initiativa ortodoxa, de a inlesni comunicarea si schimbul de idei, documente si informatii personale intre participanti.
Scopul hub-uluieste Sa luptam impreuna pentru mantuirea sufletelor fratilor nostri, si pentru luminarea acelora care, poate fara voia lor, acum se afla in intuneric , si doresc să aibA lumina !
Ne aduceti bucurie daca participati alaturi de noi la conferintele si dezbaterile zilnice de pe hub-ul nostru ortodox !

Doamne, Iisuse Hristoase, Mantuitorul nostru, binecuvanteaza pe fratii nostri cu sanatate, pace si liniste sufleteasca, si spor duhovnicesc in credinta noastra ortodoxa ! Bunul Dumnezeu sa ne ajute !

Ne raman credinta, nadejdea si dragostea ... Dar mai mare decat toate acestea este dragostea noastra fata de aproapele aflat in suferinta !

sant casatorita legal de 8 ani dar fara casatorie religioasa eu sant ortodoxa iar sotul meu musulman ne putem cununa religios? dar totusii sa ramanem fiecare la religia noastra? am si o fetita de 6 ani pe care am botezato crestineste .va rog daca este posibil sa imi datii un raspuns nu mai stiu la cine sa apelez va multumesc

mirelat 16.11.2006 04:16:24

Citat:

În prealabil postat de arthasfleo
Bunul Dumnezeu sa binecuvanteze pe fratii nostri intru Hristos !

Va invitam pe hubul MISIONAR ORTODOX la adresa: misionar-ortodox.redirectme.net:4012
Dorim sa anuntam toti fratii de hubul nostru misionar, organizam conferinte si dezbateri religioase.

Buna sa-ti fie inima si tie, crestine !

Ce este un "hub" ?! N-am mai auzit de asa ceva. Multumesc.

mirelat 16.11.2006 04:29:20

Citat:

În prealabil postat de roxana25
sant casatorita legal de 8 ani dar fara casatorie religioasa eu sant ortodoxa iar sotul meu musulman ne putem cununa religios? dar totusii sa ramanem fiecare la religia noastra? am si o fetita de 6 ani pe care am botezato crestineste .va rog daca este posibil sa imi datii un raspuns nu mai stiu la cine sa apelez va multumesc

Draga Roxana, bine ai venit pe forum !

Ar fi trebuit sa creezi un topic separat cu intrebarea ta, dar iti raspund oricum. Din cate stiu eu, nu este posibil ca un crestin sa se casatoreasca religios cu un musulman, Biserica Ortodoxa nu permite asta. Daca sotul tau a fost de acord sa botezati fetita crestineste, poate va fi de acord sa se faca si el crestin-ortodox pentru a va putea cununa religios, altfel traiti in pacat in fata lui Dumnezeu, chiar daca pentru Stat sunteti soti legali.

Sotul meu era de religie catolica - insa nu era confirmat - dar Bunul Dumnezeu a facut ca el sa vrea sa treaca la Ortodoxie inainte sa facem cununia religioasa. Nu este meritul meu, pentru ca nu sunt un retor bun, ci este meritul unui parinte sirian de la biserica ortodoxa la care mergeam impreuna (Iglesia San Jorge = Biserica Sf. Gheorghe, sfantul meu protector) care l-a catehizat si i-a dat binecuvantarea sa treaca la ortodoxie.

Dumnezeu sa-ti ajute si tie !

iosif 16.11.2006 15:33:16

Citat:

În prealabil postat de roxana25
sant casatorita legal de 8 ani dar fara casatorie religioasa eu sant ortodoxa iar sotul meu musulman ne putem cununa religios? dar totusii sa ramanem fiecare la religia noastra? am si o fetita de 6 ani pe care am botezato crestineste .va rog daca este posibil sa imi datii un raspuns nu mai stiu la cine sa apelez va multumesc

Taina Casatoriei nu se administreaza decat celor botezati crestineste. Casatoriile mixte intre crestini de confesiuni diferite care au botezul valid sunt admise, insa casatoriile intre crestini si necrestini nu pot primi binecuvantarea Bisericii.

E necesar ca cel necrestin sa se boteze. Asta prevede dreptul canonic, intrucat conditia esentiala a primirii celorlalte taine este Taina Botezului. Nu exista dispense, pogramaninte, exceptii, etc.



Ora este GMT +3. Ora este acum 01:35:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.