Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Un Paste fericit! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16332)

heaven 31.03.2013 09:31:21

Un Paste fericit!
 
Doresc sa urez un Paste fericit fratilor si surorilor catolice de pe acest forum si fie ca aceste sfinte sarbatori sa le aduca pace, lumina si bucurie in inimi, atat lor cat si celor dragi!


http://gallery.photo.net/photo/12989493-md.jpg

MihaiG 31.03.2013 10:14:35

Mulțumim din suflet. Și dumneavoastră vă dorim un post binecuvântat !

Mihnea Dragomir 31.03.2013 13:21:51

Pentru fratii su surorile de rit apusean, doua mici cadouri de Pasti.

Mai intai, o pictura florentina:

http://www.apartes-uchroniques.org/p...o_Florence.jpg

Si o cantare al carei autor este un laic cu merite exceptionale pentru Biserica, un deschizator de drumuri: Viva El Camino Neocatecumenal !

http://fr.gloria.tv/?media=422888

DragosP 31.03.2013 17:37:38

Copilași drăgălași: Învierea Domnului este pe 5 mai!

Dumitru73 31.03.2013 17:46:20

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 512998)
Copilași drăgălași: Învierea Domnului este pe 5 mai!

pentru unii a înviat deja.

astăzi am primit, de la o vecină catolică, un fel de pomană: miel, ouă roșii, pui, etc.
le mănâncă tata. dar ce ar trebui să facă un ortodox? să refuze?

heaven 31.03.2013 18:28:48

Multumim frumos,Mihai G si dlui Mihnea Dragomir pentru frumoasele urari si daruri! :)
Si doresc sa va ofer la randul meu o melodie care imi este foarte draga:

http://www.youtube.com/watch?v=sMD-ah-dCq0

heaven 31.03.2013 18:32:17

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 513002)
pentru unii a înviat deja.

astăzi am primit, de la o vecină catolică, un fel de pomană: miel, ouă roșii, pui, etc.
le mănâncă tata. dar ce ar trebui să facă un ortodox? să refuze?

Asa este...:) Un crestin s-ar bucura pentru bucuria fratelui sau si ar primi cu smerenie si apreciere un dar facut din suflet...

DragosP 31.03.2013 18:37:48

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 513002)
pentru unii a înviat deja.

astăzi am primit, de la o vecină catolică, un fel de pomană: miel, ouă roșii, pui, etc.
le mănâncă tata. dar ce ar trebui să facă un ortodox? să refuze?

În acest caz, cred că da. 1: este Postul Mare. 2. Nu poate fi, un creștin ortodox, părtaș la rătăcirile altora.
Post binecuvântat tuturor creștinilor!

antoniap 31.03.2013 19:26:26

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 513002)
pentru unii a înviat deja.

astăzi am primit, de la o vecină catolică, un fel de pomană: miel, ouă roșii, pui, etc.
le mănâncă tata. dar ce ar trebui să facă un ortodox? să refuze?

E perioada Postului Mare si fiecare dintre noi avem si ispite. Fara indoiala, aceasta a fost pentru tine o ispita. Eu am avut altele, de alt fel.

Eu as fi sfatuit-o sa ofere pomana celor de o confesiune cu ea, deoarece noi, ortodocsii, ne aflam inca in Postul Mare. Daca i-as fi spus cu dragoste, m-ar fi inteles. Mai mare pacat este sa accept pomana si apoi s-o arunc. Marturisirea credintei ortodoxe se face in mod firesc in viata de zi cu zi: ,,Pentru mine, e post si gata!"

Apoi aceste daruri au o semnificatie. Da, pot sa spun ,,Hristos a inviat!" in fiecare zi, dar e mai bine sa ne abtinem sa sarbatorim Sfintele Pasti in comuniune cu neortodocsii.

Sa-i multumim lui Dumnezeu pentru aceasta perioada binecuvantata a Postului Mare. Sa ne daruiasca Dumnezeu rabdare, roade si bucurii duhovnicesti si sa ne fereasca de ispite peste puterile noastre.

lore86 31.03.2013 19:26:35

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 513015)
În acest caz, cred că da. 1: este Postul Mare. 2. Nu poate fi, un creștin ortodox, părtaș la rătăcirile altora.
Post binecuvântat tuturor creștinilor!

si ca sa aiba un post si mai cu tihna, sa se mute la coliba.Unde sa nu il mai deranjeze catolicii cu darurile lor.

lore86 31.03.2013 19:30:09

o sarbatoare binecuvantata tuturor celor ce sarbatoresc azi Invierea Domnului!

catalin2 31.03.2013 19:32:20

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 513002)
pentru unii a înviat deja.
astăzi am primit, de la o vecină catolică, un fel de pomană: miel, ouă roșii, pui, etc.
le mănâncă tata. dar ce ar trebui să facă un ortodox? să refuze?

Daca sunt doar niste daruri nu e o problema, problema apare daca au fost sfintite de catre un preot catolic sau la o slujba catolica.

antoniap 31.03.2013 19:53:10

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 513025)
Daca sunt doar niste daruri nu e o problema, problema apare daca au fost sfintite de catre un preot catolic sau la o slujba catolica.

Nu au cum sa fie simple daruri. Primindu-le, acceptam ca astazi Hristos a inviat, iar daca au mai fost si sfintite de un preot catolic, apoi nu stiu ce-ar spune un sfant ortodox.

Pentru noi, ortodocsii, astazi este Duminica Sfantului Grigorie Palama:

http://www.razbointrucuvant.ro/2013/...os/#more-59946

glykys 31.03.2013 20:01:23

Urez si eu catolicilor de pe forum Pasti cu bucurie, iar ortodocsilor post binecuvantat in continuare!

tabitha 31.03.2013 20:02:17

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 513024)
o sarbatoare binecuvantata tuturor celor ce sarbatoresc azi Invierea Domnului!

Si din partea mea Paste fericit si multe bucurii tuturor romano-catolicilor si protestantilor care sarbatoresc astazi.

laurastifter 31.03.2013 20:14:53

Sărbători pascale binecuvântate tuturor colegilor de forum romano-catolici și protestanți! Să vă bucurați, alături de toți cei dragi, de Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, Izvorul vieții și Biruitorul morții!
Hristos a înviat!

P. S. Mă gândisem și eu să inițiez un topic dedicat sărbătorii pascale prăznuite astăzi de către creștinii de alte confesiuni, dar colega noastră Heaven mi-a luat-o înainte. :)
Doamne ajută!
Post binecuvântat în continuare pentru creștinii ortodocși și greco-catolici!

N.Priceputu 31.03.2013 20:29:36

Bucurii duhovnicești tuturor celor care astăzi sărbătoresc Învierea Domnului, cu speranța că într-un viitor nu prea îndepărtat îl vom sărbători împreună!

DragosP 31.03.2013 21:02:38

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 513023)
si ca sa aiba un post si mai cu tihna, sa se mute la coliba.Unde sa nu il mai deranjeze catolicii cu darurile lor.

Stimată doamnă, soțul dumitale ce părere are de cele scrise de tine?
Mă iartă...
Mai CREDE cineva cu adevărat în cele rostite la fiecare Sfântă Liturghie în CREZ?

DragosP 31.03.2013 22:33:45

Mi se rupe inima defiecare dată când, la Sfânta Litughie de ex, părintele zice ’să ne rugăm pentru unitatea credinței’. Să ne rugăm, dar nu cedând noi, nu nesocotind dreapta învățătură, toate culminând cu urările din acest topic.
Iertați-mă.

N.Priceputu 31.03.2013 22:58:17

De acord, Dragoș, unitatea nu se poate realiza decât în adevăr. Sperăm că mai-marii noștri vor ajunge să vadă/înțeleagă adevărul sau, cum data sărbătoririi Paștelui nu este dogmă, să convină o dată comună, așa cum era atunci când Biserica era una.

P.S. „Hristos a înviat!” este o afirmație adevărată în orice zi din an, nu?

DragosP 31.03.2013 23:01:45

Nu e dogmă, dar nici nu pot accepta că a înviat cineva azi și Mântuitorul nostru pe 5 mai.:43:

glykys 31.03.2013 23:05:12

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 513068)
Nu e dogmă, dar nici nu pot accepta că a înviat cineva azi și Mântuitorul nostru pe 5 mai.:43:

Eu stiam ca ziua Invierii e in fiecare duminica...

N.Priceputu 31.03.2013 23:09:50

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 513068)
Nu e dogmă, dar nici nu pot accepta că a înviat cineva azi și Mântuitorul nostru pe 5 mai.:43:

Păi nu așa, frate. Dacă-mi spune un catolic azi că Hristos a înviat eu o să-i răspund „Adevărat” și mă bucur de mărturia lui. Dar amândoi știm că nu a înviat nici azi, nici pe 5 mai, ci că a înviat acum 2000 de ani. Paștele e mai degrabă un prilej ca și noi să înviem cu El, să ne împărtășim în mod deosebit atunci de viața și lumina Lui.

P.S. Într-un fel sunt de acord cu tine, în sensul că noi încă nu spunem „Hristos a înviat”, și mesajul ăsta ar fi potrivit să vină azi din partea catolicilor, iar de la noi răspunsul.

DragosP 31.03.2013 23:26:47

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 513069)
Eu stiam ca ziua Invierii e in fiecare duminica...

Hai, te rog, nu-ți insulta inteligența!

glykys 31.03.2013 23:44:20

Dragos, eu zic sa nu le facem pe plac celui care vrea sa ne vada pe noi, ortodocsii, dezbinati, cum se intampla, de obicei, pe forum. Nu cred ca vrei sa le dai satisfactia asta nici catolicilor. E loc pentru toti pe lumea asta. Eu personal nu socotesc ca ma lepad de credinta ortodoxa urand Paste fericit catolicilor, ci ma lepad facand pacate la tot pasul, dar asta e alta socoteala, pentru care nu ii pot invinui nici pe catolici, nici pe ortodocsi.

Cum nu ne-a intrebat nimeni nimic pe noi, credinciosii, cand s-au aruncat anatemele, nu ne vor intreba nici cand vor unifica (daca o vor face) data Pastilor sau Bisericile.

Noapte in pace!

catalin2 31.03.2013 23:51:34

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 513070)
Dar amândoi știm că nu a înviat nici azi, nici pe 5 mai, ci că a înviat acum 2000 de ani. Paștele e mai degrabă un prilej ca și noi să înviem cu El, să ne împărtășim în mod deosebit atunci de viața și lumina Lui.

De fapt noi credem ca Hristos invie in fiecare an de Sfintele Pasti, in mod efectiv, nu simbolic. Nici eu nu am inteles inca in totalitate asta, dar asa spun si preotii.

catalin2 01.04.2013 00:06:24

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 513077)
Dragos, eu zic sa nu le facem pe plac celui care vrea sa ne vada pe noi, ortodocsii, dezbinati, cum se intampla, de obicei, pe forum. Nu cred ca vrei sa le dai satisfactia asta nici catolicilor.

Din pacate se intampla lucruri ciudate de cand cu evenimentele de la catolici, unii ortodocsi au inceput deodata sa devina agresivi in apararea catolicismului, de exemplu numai unul din ultimele mesaje: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=260
Si TVR am observat ca d ela un timp dau mai mult reportaje de la catolici, ma uitam de obicei la emisiunea "Universul credintei", de la un timp rar mai prind si ceva despre ortodoxie acolo.

Pelerin spre Rasarit 01.04.2013 00:16:02

Multumiri celor care au dorit sa transmita o urare de Pasti,post plin de liniste si rugaciune in continuare si fie ca Dumnezeu,in drumul dvs spre Imparatia Cerurilor,sa implineasca in dvs dragostea din toata inima,cu tot sufletul,cu toata puterea si cu tot cugetul pentru EL iar pentru aproape ca pentru dvs insiva.

Hartford 01.04.2013 00:47:53

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 513002)
pentru unii a înviat deja.

astăzi am primit, de la o vecină catolică, un fel de pomană: miel, ouă roșii, pui, etc.
le mănâncă tata. dar ce ar trebui să facă un ortodox? să refuze?

Eu zic ca daca vecinul avea repect pentru sarbatoarea ta nu iti aducea oua si carne.
O parere nu o lua de buna.

Zeytin 01.04.2013 01:02:13

Lasati ca anul viitor n-o sa mai fie nicio scarba.

redemptor 01.04.2013 02:02:57

Paște fericit romano-catolicilor, anglicanilor, protestanșilor(luteranilor), reformaților(calvinilor) și post binecuvântat în continuare ortodocșilor.

DragosP 01.04.2013 06:48:52

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 513077)
Dragos, eu zic sa nu le facem pe plac celui care vrea sa ne vada pe noi, ortodocsii, dezbinati, cum se intampla, de obicei, pe forum. Nu cred ca vrei sa le dai satisfactia asta nici catolicilor.

Ha! Tu glumești nu? Nu le dăm satisfacție ’dezbinați’, dar le dăm urându-le ’paste fericit’??
Citat:

E loc pentru toti pe lumea asta. Eu personal nu socotesc ca ma lepad de credinta ortodoxa urand Paste fericit catolicilor, ci
Ba, pe lângă păcate, tocmai asta faci. Indiferent ce părere ai tu.
Întrebați-vă duhovnicii ce zic dânșii despre urările astea făcute de voi. Vă rog frumos, faceți-o!

nutucutu 01.04.2013 07:30:54

Multumesc tuturor pentru urari. Un post binecuvantat in continuare tuturor ortodocsilor.

Iar noua, tuturor, multa liniste si pace!

N.Priceputu 01.04.2013 08:52:49

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 513078)
De fapt noi credem ca Hristos invie in fiecare an de Sfintele Pasti, in mod efectiv, nu simbolic. Nici eu nu am inteles inca in totalitate asta, dar asa spun si preotii.

N-aș vrea să sporesc tulburarea de pe topicul ăsta, însă asta cred că n-am auzit-o și nici n-o înțeleg, ca și tine. Și nici n-are cum să fie. Hristos a înviat o singură dată cu omenitatea pe Sa, iar ca Dumnezeu este viu din veci, bineînțeles. Dacă ar învia efectiv în fiecare an de Paști ar însemna că tot efectiv se răstignește și moare în fiecare vineri din săptămâna patimilor.
Poate că preoții vor să spună că răstignirea și învierea sunt mereu actuale, ca și cum s-ar petrece etern. Că noi sărbătorim în timp ceea ce s-a petrecut pentru veșnicie.

N.Priceputu 01.04.2013 09:25:41

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 513101)
Întrebați-vă duhovnicii ce zic dânșii despre urările astea făcute de voi. Vă rog frumos, faceți-o!

Mi-am întrebat chiar acum duhovnicul, și mi-a spus că nu e greșit, atâta vreme cât nu punem în discuție credința ortodoxă, dogma noastră.

Iar apropo de ce spunea Cătălin, mi-a spus nu că Hristos învie efectiv atunci, în ziua de Paște, ci că se jertfește real la Sfânta Liturghie.

Data Paștelui s-a schimbat de-a lungul vremii și încă se mai poate schimba.

DragosP 01.04.2013 09:39:43

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 513105)
Mi-am întrebat chiar acum duhovnicul, și mi-a spus că nu e greșit, atâta vreme cât nu punem în discuție credința ortodoxă, dogma noastră.

Păi aici logica mea de inginer mă părăsește: cum să urezi cuiva "la mulți ani!" dacă tu ești convins că nu e ziua lui? Faci mișto de el sau de tine? :39:

stefan florin 01.04.2013 09:44:59

Paste fericit tuturor forumistilor de confesiune romano-catolica

N.Priceputu 01.04.2013 09:49:58

@DragosP: Sunt oameni a căror dată de naștere nu se cunoaște exact. În certificatul lui de naștere scrie una, însă părinții l-au declarat la primărie mai târziu, așa încât el nu mai e sigur când s-a născut. Poate părinții îi spun la mulți ani pe 1 aprilie iar el își serbează ziua pe 10.

Faptul că data Paștelui e o convenție rezultă și din faptul că, dincolo de particularitățile calendarului solar și lunar, Biserica mai are grijă și ca el să nu cadă în aceeași zi cu Paștele iudaic. Deci nu va fi respectată cu precizie o anumită zi calendaristică.

Nu mă doare atât de mult dacă sora mea, plecată în străinătate, ține Paștele la altă dată (deși mărturisesc că și asta mă afectează), cât faptul că ar face din el o sărbătoare lumească.

antoniap 01.04.2013 10:27:49

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 513065)
Mi se rupe inima defiecare dată când, la Sfânta Litughie de ex, părintele zice ’să ne rugăm pentru unitatea credinței’. Să ne rugăm, dar nu cedând noi, nu nesocotind dreapta învățătură, toate culminând cu urările din acest topic.
Iertați-mă.

Te inteleg, Dragos. Si mie mi se intampla la fel. Ma rog in taina ,,pentru triumful dreptei credinte''. Ma rog pentru intoarcerea tuturor la credinta cea adevarata, in vederea mantuirii, nu pentru unitate cu orice pret, in numele oricui!

Avand drept marturie Lumina Sfanta de la Sfintele noastre Pasti, ma doare sa stiu ca altii sarbatoresc in mod gresit. Si ma abtin sa-i incurajez.

De fapt, nici nu se spune ,,Paste fericit!'". Noi asteptam ziua Sfintelor Pasti, nu Paste! Iar salutul nostru va fi ,,Hristos a inviat!'', nu-i uram nimanui sa pasca fericit! Numele lui Hristos trebuie pomenit in aceasta sarbatoare cat mai des, nu trebuie inlocuit cu nimic altceva, caci este cea mai mare sarbatoare crestina. Nu trebuie deplasat accentul pe aspecte lumesti si comerciale.

Ortodocsii nostri care considera ca astazi sunt tot Sfintele Pasti, ar trebui sa-i salute pe catolici si pe protestanti cu salutul pascal ,,Hristos a inviat!'', daca au curajul si daca nu-i mustra deloc constiinta. Daca nu pot face asta, atunci tacerea e de aur.

lore86 01.04.2013 10:41:41

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 513068)
Nu e dogmă, dar nici nu pot accepta că a înviat cineva azi și Mântuitorul nostru pe 5 mai.:43:

asta e o concluzie proprie. Hristos nu va invia pe 5 mai. Sa fim seriosi. Hristos a inviat, odata ptr totdeauna acum 2 milenii. Noi comemoram Invierea Sa an de an.Asa cum comemoram si patimile sale, rastignirea Sa. CA doar nu il vor rastignii din noi evreii si anul asta pe Domnul?

Apostolul spune" DAca Hristos nu ar fi inviat zadarrnica ar fi credinta voastra, zadarnica si porpovaduirea nostra." Asadar, dragul meu frate, am o veste buna Hristos a inviat!
Sfantul Serafim de Sarov se adresa cunoscutilor cu Hristos a inviat , bucuria mea!- Hrestos voscres, radist maia!
Asadar, bucuria Invierii este cea care ar trebui sa ne insoteasca mereu. asa cum Invierea Domnului o comemoram duminica de duminica. Acest lucru il marturiseste si Biserica.Vedem, spre exemplu ca otpustul din fiecare duminca este acelasi cu cel de la Pasti"Cel ce a inviat din morti, Hristos adevaratul Dumnezeul nostru". Mai mult, Sfnta Liturghie comemoreaza intreaga viata a Mantuitorului, de la Nastere si pana la Inaltare.

Eu am aflat ca sunt insarcinata in Postul PAstelui. asa o bucurie mare mi-a cuprins finta, incat cantam mereu Hristos a inviat! Sotul meu ma intreba: la tine a veni deja Pastile? Dar in sufletul meu era o bucurie atat de mare, ca in noaptea invierii.
Acum treaba cu milostenia: daca fratele meu, catolic fiind a avut bucuria sa imi dea o bucata de carne, cum a putea s-o refuz? Cum as putea sa-i refuz milostenia? Daca nu o consum, ca la noi e post, cu siguranta o pot da mai departe vre-un sarman inghetat ce rataceste hoinar pe strazi.Asadar, nu il supar nici pe fratele meu catolic, si hranesc si un flamand.
Acum, daca un ateu ar vrea sa faca si el o milostenie ce ati face? L-ati refuza doar ca e ateu si nu are acelasi convingeri religioase?

Aici nu discutam de dogme, ci discutam de faptul de a fi om. De a te comporta omeneste fata de fratele tau, asa incat sa nu il ranesti. Sa il iubesti pe fratele tau catolic, neoportestant, ateu, pagan. Sa il iubesti in lumina care izvoraste din Hristos, fara ca sa accepti insa si invataturile lui gresite. La fel cum ii urezi La multi ani, Casa de piatra(chiar daca face cununia la catolici) Asa ii urezi si Pasti fericit.(IAr PAsti nu inseamna a paste, ci reprezinta o sarbatoare a crestinilor, asa cum reiese din Canonul Invierii) .
E adevarat, noi inca suntem in perioada de pregatire a Sarbatorii Pascale. Dar tocmai de aceea, ca ma pregatesc de o sarbatoare a Invierii ma bucur si cu fratele meu.Caci, in defintiv, asta inseamna Invierea: Bucuria de a fi renascut la o viata noua.

Hristos al meu a inviat odata ptr todeauna, zdrobind puterea iadului.
Asadar, consider ca nu gresesc daca zic "Hristos a inviat!"


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:11:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.