Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Dovezi logice si stiintifice ca exista Dumnezeu,Un Creator (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16122)

iuliu46 22.02.2013 20:37:38

Citat:

În prealabil postat de iliegh (Post 505485)
Ai dreptate, recunosc deosebirea dintre propaganda si credinta. Sigur ca aia nu a fost credinta adevarata.

Dar totusi, de ce a trebuit sa recurga la credinta ca sa omoare atatia oameni, si nu la chestiuni atee, ca eugenia de altfel. Eugenia a fost adoptata si incurajata de multe alte tari crestine, si are radacini mai vechi decat al 3-lea Reich.

Pai uite si eu pot sa am un film de acum 10 ani cu Dumitru in biserica.Si daca o sa fie cuminte o sa arat la toti ce bun crestin a fost. Daca o luam asa si Darwin a fost tot credincios ca tot scoala de popi a facut. :21:
Ce legatura are faptul ca trebuie sa-i faci pe toti sa te urmeze si atunci te agati de orice subiect cu priza in randul oamenilor cu ce s-a intamplat cu nazistii ? A fost un curent atunci in care unii au fost luati de val si au incercat sa "curete societatea" ca sa imbunatateasca rasa umana.Citeste despre Eugen Fisher.

iliegh 22.02.2013 20:47:42

Ne-am indepartat de la subiect.

Ideea era ca cineva a spus ca ateismul este o monstruozitate si ca trebuie eradicat.

Eu zic ca nu trebuie. Asa cum nu trebuie eradicati nici musulmanii si nici evreii.

Fiecare are credinta lui.
Fiecare crede ca numai credinta lui e buna si a celorlalti nu e buna.

Cuvantul de baza aici e CREDE. Fiecare crede, si de fapt nimeni nu stie.
Nu poti sa elimini pe nimeni numai pe o asemenea supozitie, la fel cum nu poti sa elimini pe baza eugeniei.

horatiu.miron 22.02.2013 21:01:48

Personal, m-am saturat sa tot aud ca e un lucru inofensiv sa creada fiecare in ce vrea. Nu contest nimanui dreptul de a crede in ce vrea, insa contest din rapsuteri ideea ca, atunci cand exista libertatea de alegere in privinta asta, credintele care rezulta sunt perfect compatibile unele cu altele.

De pilda, nu gasesc ca fiind compatibile crestinismul cu islamul si nici ca fiecare dintre acestea ar fi vreun moment compatibile cu o lume seculara si democratica.

Asa ceva pur si simplu nu se poate, e ca si cum am decreta ca fiecare e liber sa isi aleaga din salbaticie ce animal doreste, dupa care sa punem toate aceste animale intr-un tarc avand convingerea ca lighioanele vor convietui pasnic impreuna.

Chiar si asa, mereu dau de oameni care cred cu adevarat ca lumea e un loc unde ne tinem cu totii de mana, atei cu musulmani, evrei si crestini de-a valma si facem o hora. Ce va faceti, ba, cand vine musulmanul si dupa ce v-a papat ajutorul social va pune cutitul la gat si cere Sharia? Sau cand lobby-ul crestin ajunge sa aiba putere ca in Grecia, sa poata baga la puscarie oameni pentru blasfemie?

Este un labirint fara iesire, cat timp acceptam ideea aceasta stupida a coabitarii.

iuliu46 22.02.2013 21:04:40

Citat:

În prealabil postat de iliegh (Post 505491)
Ne-am indepartat de la subiect.

Ideea era ca cineva a spus ca ateismul este o monstruozitate si ca trebuie eradicat.

Eu zic ca nu trebuie. Asa cum nu trebuie eradicati nici musulmanii si nici evreii.

Fiecare are credinta lui.
Fiecare crede ca numai credinta lui e buna si a celorlalti nu e buna.

Cuvantul de baza aici e CREDE. Fiecare crede, si de fapt nimeni nu stie.
Nu poti sa elimini pe nimeni numai pe o asemenea supozitie, la fel cum nu poti sa elimini pe baza eugeniei.

Orice credinta chiar si ateismul dispare daca vrea individul.Si eu am fost hai sa nu spunem chiar ateu, dar indiferent cu privire la religie.Si uite ca azi sunt convins nu numai de necesitatea existentei unui Creator, dar din ce in ce mai mult de adevarul existentei lui Dumnezeu asa cum este descris in Crezul crestin.

iuliu46 22.02.2013 21:37:58

" All I can say is this: it looks as if we are all we have. Given what we know about ourselves, and each other, this is an extraordinarily unappetizing prospect; looking around the world, it appears that if all men are brothers, the ruling model is Cain and Abel. Neither reason, nor love, nor even terror, seems to have worked to make us “good,” and worse than that, there is no reason why any thing should. Only if ethics were something unspeakable by us could law be unnatural, and therefore unchallengeable. As things stand now, everything is up for grabs. Nevertheless:

Napalming babies is bad.

Starving the poor is wicked.

Buying and selling each other is depraved.

Those who stood up and died resisting Adolf Hitler, Joseph Stalin, Idi Amin, and Pol Pot —and General Custer too— have earned salvation.

Those who acquiesced deserve to be damned.

There is in the world such a thing as evil.

[All together now:] Sez who?

God help us. " - Arthur Allen Leff

iliegh 22.02.2013 21:49:24

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 505494)
Este un labirint fara iesire, cat timp acceptam ideea aceasta stupida a coabitarii.

Cine a vorbit aici de coabitare ?


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:38:38.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.