Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Muzica sectanta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10622)

dobrin7m 19.09.2010 09:40:22

Citat:

În prealabil postat de Radu32 (Post 289558)
postarea dvs a fost amuzanta !
insa ,totusi, moda muzicala se schimba in timp ! omul de azi, nu mai e cel de acum 1000 de ani !
de ce biserica nu tine cont de mersul societatii,si nu introduce elemente mai moderne ,care ar atrage mai multi oameni la biserica, si tot biserica ar avea de castigat !
plus ca ar taia avantul sectelor neo-protestante,si chiar scopul lor de a mai exista !

si modernitatea ,adica evolutia culturala si tehnologica e tot de la dumnezeu !
altfel daca modrenitatea nu e buna, sa ne zica biserica ,sa dea un decret prin care sa renuntam la automobil, pentru cal, la curent electric, pentru opait, la wc in casa pt wc in curte,la stirile realitatea tv, pt gura satului...si tot asa !!!

Biserica nu e impotriva dezvoltarii culturale si tehnologice, nu e impotriva modernismului in viata de zi cu zi. Doar ca legatura noastra cu Dumnezeu, este veche, este unica, este neschimbata. Doar aici in sfera credintei, a legaturii sufletesti a noastra cu Dumnezeu trebuie sa fim traditionali, ca sa spun asa. Sa pastram Traditia si sa o invatam. Daca biserica nu tinea cont de mersul societatii nu vedeai becul in biserica, nici microfonul, nici centrala termica, nici modul de constructie al bisericii si exemple sunt destule. Trebuie sa stim unde aplicam modernismul si unde nu. Stii tu, cu sufletul nu faci experiente moderniste, ca sufletul e delicat.
Cand biserica catolica a acceptat modernismul atunci cand s-a scindat de biserica mama, ortodoxa, a creat precedentul pentru urmatoarele scindari din sanul ei. Acesta este motivul pentru care asistam acum la atata dezbinare in sanul crestinismului. Si vina a avut-o modernismul. Pentru ca omul nu a inteles ca modernismul isi are locul lui iar Traditia isi are locul ei.

dobrin7m 19.09.2010 11:53:22

Cuviosul Serafim Rose:
``“Lumea face parte prea mult din viața noastră. Adeseori – iar în ziua de astăzi, de fapt, în chip obișnuit – uităm de lumea cea cerească. Apăsarea lumescului este extrem de puternică astăzi, încît de multe ori pierdem din vedere ce înseamnă a fi de fapt creștin”.

“Scopul meu nu este să vă înspăimânt, ci sa va atrag atenția la ce se petrece în jurul nostru. Cu adevărat ca este chiar mai târziu decât credeam cu toții: Apocalipsa se întâmplă chiar acum. Și cît este de trist sa vezi creștini, mai ales tineri ortodocși, peste capetele cărora plutește amenințător aceasta tragedie incalculabilă si care cred ca pot duce mai departe ceea ce ei numesc „o viață normală” în aceste vremuri cumplite, făcându-se parte integranta din capriciile acestei generații stupide, care se auto-divinizează, absolut inconștientă de faptul ca paradisul nebunilor în care trăim este pe cale să se prăbușească, absolut nepregătita pentru vremurile de disperare spre care ne îndreptam. Nici măcar nu mai este vorba de cine este un „bun” creștin-ortodox, sau unul „prost”; întrebarea care se pune acum este aceasta: va mai supraviețui măcar credința noastră? Pentru mulți, nu va mai supraviețui; Antihristul care va veni va fi mult prea atrăgător, mult prea în spiritul preocupărilor lumești după care tânjim, pentru ca majoritatea oamenilor sa-si dea măcar seama că și-au pierdut creștinismul înclinându-se în fata lui. Apartenenta de suprafață nu este suficienta; trebuie să ne miște ceva pe dinăuntru, ceva ce sa ne facă diferiți de lumea din jurul nostru, chiar daca lumea își spune „creștina” sau chiar „ortodoxa”. Sa păstram si sa hrănim aceste calități ale adevăratei viziuni ortodoxe asupra lumii despre care am vorbit mai devreme: o viață și o atitudine normală, iubitoare și iertătoare, nu gravitând în jurul sinelui, ci pastrîndu-ne inocentă si spiritualitatea chiar si cu o deplina conștiința a propriului nostru păcat si a puterii ispitelor lumești din jurul nostru. Daca trăim cu adevărat aceasta viziune ortodoxa asupra lumii, credința noastră va supraviețui șocurilor care ne așteaptă si va fi o sursa de inspirație si de mântuire pentru cei care îl vor căuta în continuare pe Hristos, chiar si în toiul naufragiului umanității, care a început deja în zilele noastre”.

Iubirea 19.09.2010 12:25:23

Citat:

În prealabil postat de Radu32 (Post 289558)
insa ,totusi, moda muzicala se schimba in timp ! omul de azi, nu mai e cel de acum 1000 de ani !
de ce biserica nu tine cont de mersul societatii,si nu introduce elemente mai moderne ,care ar atrage mai multi oameni la biserica, si tot biserica ar avea de castigat !
plus ca ar taia avantul sectelor neo-protestante,si chiar scopul lor de a mai exista !

Omul de azi nu mai e cel de acum 1000 ani, dar nici Biserica...poate ai observat ca intr-o oarecare masura a inaintat odata cu societatea: exista curent electric, incalzire pe sub pardosea, scaune si covoare alese, computere pentru a tine evidenta...etc.
Aaaaa!!! ce nu s-a schimbat si nu se poate schimba niciodata: doctrina, invatatura, canoanele, rugaciunile....acestea nu apartin institutiei Biserica ci Celui ce a creat-o...si anume Hristos...doar El poate face vreo schimbare si o va face asa cum bine ne-a promis in Sf. Evanghelii cand "Fiul Omului va veni pe norii cerului".

Nu prin modernizare in acest sens umpli biserica de oameni....ci prin traire si propriul exemplu, pana la urma Hristos de acestia are nevoie...nu de spectatori.
Neo-protestantii au aparut intr-un secol istoric destul de infierbantat atat din punct de vedere politic cat si religios, insa radacinile lor sunt mult mai adanci in istorie....sa ne gandim de exemplu la un Arie (arianismul), Nestorie (nestorianismul), Meletie...etc Acestia nu sunt decat propulsori ai sectelor de mai tarziu.
Nu degeaba au existat si s-au convocat niste Sinoade Ecumenice la acea vreme...insa initiatorii sectelor de mai tarziu s-au crezut mai destepti decat Sf. Parinti, neluand in seama intamplarile istorice revelatoare...ci au recurs la propria lor minte si interpretare a Sf. Scripturi si uite asa in ziua de azi ne-am trezit cu cateva mii de secte...de rataciti care se bat cu pumnul in piept ca la ei gasesti adevarul...numai ca este un adevar fara fond si baza.

Iubirea 19.09.2010 12:41:50

Citat:

În prealabil postat de penticostalulmantuibil (Post 289513)
Daca vrei dumneata sa incerci sa-L ciopartesti pe Hristos, incearca, dar cred ca veti regreta repede.
Biserica mea in nici un caz nu incearca asa ceva. Doamne fereste!

Imi pare rau pt dta. dar biserica d-tale deja a facut-o, deja l-a ciopartit alegand sa fie departe de invatatura originara, de esenta...alegand sa se ghideze dupa invataturile si mintea bolnava a unui om, si nu dupa invatatura lui Hristos.
Pentru elucidare te invit sa studiezi in paralel si din punct de vedere istoric si religios aparitia si invatatura ortodoxiei comparativ cu penticostalii.

Citat:

În prealabil postat de penticostalulmantuibil (Post 289513)
Cine poate observa asta? Cineva care a trecut pe strada bisericii sau care a intrat sa aibe motive de barfa si denigrare?

Biserica este locul in care i se aduce inchinare lui Dumnezeu. Aceasta este cea mai importanta atributie a Bisericii Spirituale si astazi o poate face cel mai bine in Biserica Lacas.

Ca in biserica are loc arta este adevarat.

Arta se face in locuri speciale pt fiecare tip in parte...exista institutii specializate in asta....sa lasam Biserica cu ale ei si sa nu o mai transformam in altceva decat a vrut-o Hristos....


Citat:

În prealabil postat de penticostalulmantuibil (Post 289513)
E cam greu de inteles. Poate doar pentru mine.
Noi vorbim despre muzica religioasa pe acest topic.

Deci:
muzica ortodoxa bizantina - NU
muzica bisericilor neoprotestante - NU
Muzica Oastei Domnului - NU

Atunci ce?
Muzica laica, religioasa, populara, traditionala, ambientala!!!
Muzica populara religioasa? Ambientala religioasa...hmm :39:.

Ca orice om eu am preferintele mele la capitoul gen muzical, speram sa stii ca exisat mai multe genuri muzicale separate de muzica religioasa, dar nu-i problema....fiecare om are gradul lui de cunoastere si inteligenta...

Altfel pe acest topic am observat ca este vorba despre MUZICA SECTANTA....nu MUZICA RELIGIOASA...este o mare diferenta....si diferenta o poti vedea ascultand in paralel muzica laica cu muzica sectanta si vei vedea aceleasi acorduri...apoi asculta muzica religioasa bizantina sau gregoriana in paralel cu muzica laica si nu vei vedea nici o asemanare.

CONCLUZIE: nu incerca sa ma intelegi pe mine ce-mi place si ce nu....nu e relevant pt mantuirea ta...mai repede te invit sa intelegi invatatura lui Hristos si sa o urmezi cu adevarat...ca sigur iti va fi de mai mult folos duhovnicesc.

Iubirea 19.09.2010 12:53:08

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 289514)
Urat, vulgar, brutal...Nu ma asteptam de la tine... :2:

Doriana draga eu nu sunt aici in aceasta lume sau pe acest forum ca sa fac pe placul cuiva...ca sa se astepte cineva la ceva de la mine...imi va fi imposibil sa fiu pe placul tuturor, motiv pentru care eu ma straduiesc permanent sa fiu pe placul lui Hristos.

Si n-am inteles totusi ce era urat, vulgar si brutal in postarea mea? cuvantul SEX sau faptul ca asta urmeaza sa se mai intample in bisericile sectante?
Unii spun ca si sexul este o arta sau ca el a fost lasat de Dumnezeu...
Penticostalulmantuibil spunea mai sus ca se face arta in biserica lor....faptul ca ii apuca sa urle ca disperatii la Pogorarea Sf. Duh este arta...saracii ce inselati trebuie sa mai fie.

Pentru mai multa informatie in acest sens...adica sa vedeti ce arta avansata se face in bisericile neo-protestante (ca sa nu le mai spun sectante) din America...ca in mare acolo este CAPUL tuturor...acolo este TARTORUL, cautati pe internet si veti vedea destule. Eu nu am facut referire la un anumit cult....deci cautati sa vedeti ce manifestari si invataturi propovaduiesc si cat de zbuciumat isi manifesta DRAGOSTEA pt Hristos. :)))))))) aadica voiam sa spun la ce traire avansata au ajuns :)))))))))))))))

Doriana 19.09.2010 14:19:53

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 289752)
eu nu sunt aici in aceasta lume sau pe acest forum ca sa fac pe placul cuiva...eu ma straduiesc permanent sa fiu pe placul lui Hristos.

Si n-am inteles totusi ce era urat, vulgar si brutal in postarea mea? cuvantul SEX sau faptul ca asta urmeaza sa se mai intample in bisericile sectante?

Brutal este felul in care ai vorbit despre bisericile unde noi mergem sa ne varsam inima inaintea lui Hristos si sa ne inchinam, locul unde ne plangem pacatul si ne apropiem de Hristos; tu ai spus ca asta este spectacol si ne mai lipseste sexul. Desigur, nu ai pomenit nimic de vreun cult, tocmai de aceea ne-ai bagat pe toti in aceeasi oala. Mai bine pomeneai. Adica...pune-te in locul nostru...cum ar fi sa auzi asa ceva despre biserica ta?
Dar da ca tu zici ca te straduiesti sa faci pe placul lui Hristos, si consideri ca Hristos aproba ceea ce spui tu, eu chiar nu mai am ce spune...Probabil consideri ca L-ai facut sa fie mandru de tine...

dobrin7m 19.09.2010 14:37:52

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 289765)
Brutal este felul in care ai vorbit despre bisericile unde noi mergem sa ne varsam inima inaintea lui Hristos si sa ne inchinam, locul unde ne plangem pacatul si ne apropiem de Hristos; tu ai spus ca asta este spectacol si ne mai lipseste sexul. Desigur, nu ai pomenit nimic de vreun cult, tocmai de aceea ne-ai bagat pe toti in aceeasi oala. Mai bine pomeneai. Adica...pune-te in locul nostru...cum ar fi sa auzi asa ceva despre biserica ta?
Dar da ca tu zici ca te straduiesti sa faci pe placul lui Hristos, si consideri ca Hristos aproba ceea ce spui tu, eu chiar nu mai am ce spune...Probabil consideri ca L-ai facut sa fie mandru de tine...

Te-ai gandit vreodata daca biserica ta este BISERICA? In acest context, pune-te in locul ei, chiar tu insuti, si priveste, si intelege.

Cuviosul Serafim Rose:
``Viata si invatatura noastra crestina trebuie sa fie in asa fel incat sa ne dea putinta de a-l sti pe adevaratul Hristos si de a-l recunoaste pe Hristosul cel mincinos (Antihristul) cand va veni. Nu cunoasterea teoretica sau "corectitudinea" ne vor da aceasta cunoastere.``

Doriana 19.09.2010 14:43:38

On-topic:

Dar cand in lume nu aveam pe nimeni

codana 19.09.2010 14:57:03

salut,iubirea
 
Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 289752)
Doriana draga eu nu sunt aici in aceasta lume sau pe acest forum ca sa fac pe placul cuiva...ca sa se astepte cineva la ceva de la mine...imi va fi imposibil sa fiu pe placul tuturor, motiv pentru care eu ma straduiesc permanent sa fiu pe placul lui Hristos.

Si n-am inteles totusi ce era urat, vulgar si brutal in postarea mea? cuvantul SEX sau faptul ca asta urmeaza sa se mai intample in bisericile sectante?
Unii spun ca si sexul este o arta sau ca el a fost lasat de Dumnezeu...
Penticostalulmantuibil spunea mai sus ca se face arta in biserica lor....faptul ca ii apuca sa urle ca disperatii la Pogorarea Sf. Duh este arta...saracii ce inselati trebuie sa mai fie.

Pentru mai multa informatie in acest sens...adica sa vedeti ce arta avansata se face in bisericile neo-protestante (ca sa nu le mai spun sectante) din America...ca in mare acolo este CAPUL tuturor...acolo este TARTORUL, cautati pe internet si veti vedea destule. Eu nu am facut referire la un anumit cult....deci cautati sa vedeti ce manifestari si invataturi propovaduiesc si cat de zbuciumat isi manifesta DRAGOSTEA pt Hristos. :)))))))) aadica voiam sa spun la ce traire avansata au ajuns :)))))))))))))))

da,chestia cu sexul in biserica, este o exprimare nefericita.
hristos,a inceput lucrarea sa la varsta de 30 ani,mergand si propovaduind cuvantul:oare primii crestini au fost catalogati ca fiind sectanti?
personal,nu fac afirmatii despre un cult(religie sau doctrina acceptata de statul laic)daca nu cunosc bine acel cult.

Iubirea 19.09.2010 15:06:44

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 289765)
Brutal este felul in care ai vorbit despre bisericile unde noi mergem sa ne varsam inima inaintea lui Hristos si sa ne inchinam, locul unde ne plangem pacatul si ne apropiem de Hristos; tu ai spus ca asta este spectacol si ne mai lipseste sexul. Desigur, nu ai pomenit nimic de vreun cult, tocmai de aceea ne-ai bagat pe toti in aceeasi oala. Mai bine pomeneai. Adica...pune-te in locul nostru...cum ar fi sa auzi asa ceva despre biserica ta?
..

Acum Doriana daca tu te-ai limitat la locasul tau de cult, la coltisorul unde stai tu si te rogi...iarta-ma, n-am ce sa mai zic....decat vin cu o completare: cultul tau nu are legatura cu tara si traditia in care te-ai nascut si nici nu vine de la Hristos.
Cultul tau...(doar tu stii care o fi ala) vine din America...ca in general acolo au fost "capete luminate de intuneric"...acolo este traditia rastalmacirilor si acest cult nu vine de la invatatura lui Hristos ci de la invatatura initiatorului acestui cult care a preluat ce i-a convenit de la Hristos ca sa isi creeze propriul cult si proprii adepti printre care te numeri si tu....adica s-a dorit si el un hristos.
Acum cu parere de rau tu nu te poti numi adepta lui Hristos...ci adepta initiatorului cultului tau...sper sa stii macar care este ala :)))adica sa-ti cunosti istoria cultului. Iar referitor la Romania....manifestarea neo-protestantismului in general este destul de plapanda, pipernicita...n-am ce comenta din acest punct de vedere....adevarata manifestare se vede acolo unde ii este si capul...

Deci NO OFFENCE


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:45:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.