Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Muzica sectanta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10622)

doctor_faustus 20.09.2010 13:43:10

Martin Luther, the Devil and Denominations
 
Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 289889)
Am citit si eu stirea pe yahoo. Insa "secta" nu inseamna "biserici neoprotestante", chiar daca dragalasii de ortodocsi ne numesc "sectanti". Diferenta dintre secta si biserici [denominatii] np este cea din engleza dintre "cult" si "denomination".

Cult[eng] = a group or sect bound together by veneration of the same thing, person, ideal, etc.
a religion or sect considered to be false, unorthodox, or extremist, with members often living outside of conventional society under the direction of a charismatic leader.
a particular system of religious worship, esp. with reference to its rites and ceremonies. , etc.

Deci, o grupare de emigranti din El Salvador, condusi de o femeie...Asta nu inseamna biserica, desi pretind ca s-au dus sa astepte rapirea...Sunt doar niste fanatici dezorientati [daca se dovedeste ca intr-adevar s-au sinucis]

Martin Luther, the Devil and Denominations
http://www.youtube.com/watch?v=xL2Hyve-kwg

samson 20.09.2010 15:36:38

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 289495)
Daca ai trai ortodoxia, dragul meu frate, ai putea intelege...
Din nefericire sunt nevoita sa ascult destul de des muzica sectanta si tot ce imi inspira este... dansul. Chiar daca se vorbeste despre Domnul, nu gasesc nimic evlavios in ea... Muzica ortodoxa te face sa plangi, sa te inalti duhovniceste...

David a dansat inainte Domnului, si Domnul nu a parut deranjat de asta, din contra.Uite ce spune 2 Regi cap6:
"Și David dănțuia cât putea înaintea Domnului și era îmbrăcat cu efod de in.
Așa a adus David și tot poporul chivotul Domnului cu strigăte și cu sunete de trâmbiță.
Iar când a intrat chivotul Domnului în cetatea lui David, Micol, fiica lui Saul, se uita pe fereastră și, văzând pe regele David sărind și jucând înaintea Domnului, l-a disprețuit în inima sa. "

Atunci pe ce criterii acuzi tu pe cineva care danseaza inaintea Domnului?Cunosti tu inima omului respectiv? Bucuria cuiva exprimata inaintea Domnului, pentru tine e motiv de a acuza de lipsa de evlavie?Stii ce s-a intamplat cu Mical din cauza acestui lucru(l-a judecat pe David in inima ei, l-a dispretuit)?A ramas stearpa.

"Dar când s-a întors David ca să binecuvânteze casa sa, atunci Micol, fiica lui Saul, i-a ieșit întru întâmpinare și i-a zis: "Câtă cinste și-a făcut azi regele lui Israel, descoperindu-se înaintea ochilor roabelor și robilor săi, cum se descoperă un om de nimic".
Înaintea Domnului voi juca, a zis David către Micol; binecuvântat este Domnul, Cel ce m-a ales pe mine în locul tatălui tău și a casei lui întregi, întărindu-mă cârmuitor al poporului Domnului, Israel; cânta-voi și voi juca înaintea Domnului.
Și încă și mai mult mă voi înjosi și voi fi încă și mai mic în ochii tăi, iar înaintea slujnicilor de care grăiești tu, voi fi în cinste".
Și Micol, fiica lui Saul, n-a avut copii până în ziua morții ei."

samson 20.09.2010 15:45:28

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 289752)
Doriana draga eu nu sunt aici in aceasta lume sau pe acest forum ca sa fac pe placul cuiva...ca sa se astepte cineva la ceva de la mine...imi va fi imposibil sa fiu pe placul tuturor, motiv pentru care eu ma straduiesc permanent sa fiu pe placul lui Hristos.

SI crezi ca esti pe placul Lui?Eu ma indoiesc.

Citat:

În prealabil postat de Iubirea (Post 289752)
Si n-am inteles totusi ce era urat, vulgar si brutal in postarea mea? cuvantul SEX sau faptul ca asta urmeaza sa se mai intample in bisericile sectante?
Unii spun ca si sexul este o arta sau ca el a fost lasat de Dumnezeu...
Penticostalulmantuibil spunea mai sus ca se face arta in biserica lor....faptul ca ii apuca sa urle ca disperatii la Pogorarea Sf. Duh este arta...saracii ce inselati trebuie sa mai fie.

Uitandu-ma la sumedenia de ortodocsi care au relatii sexuale premaritale consider ca exemplele tale sunt praf in ochi. Uita-te in ograda proprie si apoi vin-o sa faci speculatii pe ce o sa se intample la NP in viitor. Voi traiti de parca Dumnezeu nu ar fi dat nici o lege insa judecati pe altii care sunt diferiti.

Marius22 20.09.2010 16:06:42

Citat:

În prealabil postat de samson (Post 290162)
David a dansat inainte Domnului, si Domnul nu a parut deranjat de asta, din contra.

Multe din cele intamplate in Legea Veche nu mai sunt intalnite in Legea cea Noua. A cantat David la psaltirion, a si dansat inaintea Domnului. Dar din Noul Testament nu aflam, nici de ucenicii Mantuitorului si nici de Hristos, ca ar fi dansat.

In Legea Veche dansul era posibil pentru ca jertfa lui Hristos era numai prorocita. In Legea ce Noua, mai putem noi dansa inaintea lui Hristos rastignit pe Cruce, inaintea jertfei Sale? Nu cred. Nu putem dansa nici macar inaintea Slavitei Sale Invieri.

In Biserica Ortodoxa este loc de multa bucurie. Nu este insa loc si de dans pentru ca acesta nu lasa loc pocaintei adevarate.

samson 20.09.2010 16:18:19

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 290173)
Multe din cele intamplate in Legea Veche nu mai sunt intalnite in Legea cea Noua. A cantat David la psaltirion, a si dansat inaintea Domnului. Dar din Noul Testament nu aflam, nici de ucenicii Mantuitorului si nici de Hristos, ca ar fi dansat.

In Legea Veche dansul era posibil pentru ca jertfa lui Hristos era numai prorocita. In Legea ce Noua, mai putem noi dansa inaintea lui Hristos rastignit pe Cruce, inaintea jertfei Sale? Nu cred. Nu putem dansa nici macar inaintea Slavitei Sale Invieri.

In Biserica Ortodoxa este loc de multa bucurie. Nu este insa loc si de dans pentru ca acesta nu lasa loc pocaintei adevarate.

Legea noua nu are legatura cu modul de inchinare. Daca Dumnezeu a primit inchinarea lui David, care si-a exprimat bucuria in acest fel, nu vad de ce nu ar primi-o si acum. Crezi ca Dumnezeu primeste inchinarea cuiva numai daca sta cu capu in tarana si plange intr-una?
Hristos a fost rastignit doar 3 zile, asa ca nu vad cine danseaza inaintea lui Hristos cel rastignit ci inaintea lui Hristos cel inviat. Invierea e un motiv de bucurie.
De unde stii tu ce lasa si ce nu lasa loc pocaintei adevarate?Pocainta are legatura cu inima omului, nu cu modul cum te bucuri inaintea Domnului.
Discutia era insa alta, si anume faptul ca doar o inchinare trista e primita de Dumnezeu, lucru care e fals.

Marius22 20.09.2010 16:41:28

Citat:

În prealabil postat de samson (Post 290180)
Legea noua nu are legatura cu modul de inchinare.
Daca Dumnezeu a primit inchinarea lui David, care si-a exprimat bucuria in acest fel, nu vad de ce nu ar primi-o si acum. Crezi ca Dumnezeu primeste inchinarea cuiva numai daca sta cu capu in tarana si plange intr-una?
Hristos a fost rastignit doar 3 zile, asa ca nu vad cine danseaza inaintea lui Hristos cel rastignit ci inaintea lui Hristos cel inviat. Invierea e un motiv de bucurie.
De unde stii tu ce lasa si ce nu lasa loc pocaintei adevarate?Pocainta are legatura cu inima omului, nu cu modul cum te bucuri inaintea Domnului.
Discutia era insa alta, si anume faptul ca doar o inchinare trista e primita de Dumnezeu, lucru care e fals.

Dupa acest rationament, orice discoteca devine biserica daca muzica si dansul sunt inchinate Domnului cu bucurie.

samson 20.09.2010 17:10:21

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 290188)
Dupa acest rationament, orice discoteca devine biserica daca muzica si dansul sunt inchinate Domnului cu bucurie.

dupa acest rationament ti-ai da seama ca inchinarea e a Domnului. La discoteca nu cred ca danseaza cineva inaintea Domnului.
Vad ca te duci la extrem, ideea era ca Domnul primeste si o inchinarea mai dinamica.

Marius22 20.09.2010 17:31:01

Citat:

În prealabil postat de samson (Post 290203)
dupa acest rationament ti-ai da seama ca inchinarea e a Domnului. La discoteca nu cred ca danseaza cineva inaintea Domnului. Vad ca te duci la extrem, ideea era ca Domnul primeste si o inchinarea mai dinamica.

Inchinare dinamica duhovniceste, nu trupeste. In Axionul Invierii Domnului auzim "Salta acum si te bucura Sioane", iar in multe slujbe ale sfintilor, "Sa saltam, oamenilor, dantuind duhovniceste, veselindu-ne acum intru pomenire lui ...". Cu toate aceste nu intindem hore si nici nu ne ridicam pe varfurile picioarelor in biserici.

Daca vrem ca la rugaciune sa participe si trupul, avem metania nu dansul.

Randuiala aceasta este cu mult inainte de Marea Schisma, de Reforma Protestanta si Contrareforma. Nu mai vorbesc cu cat timp inainte de aparitia cultelor neoprotestante.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:14:53.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.