Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Muzica sectanta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10622)

Doriana 08.09.2010 20:08:54

Citat:

În prealabil postat de doctor_faustus (Post 286805)
Sugerăm să ne lași în pace cu muzica sectantă. Ai înțeles ? Dacă vrei muzică sectantă te rugăm să discuți astfel de lucruri pe un forum sectant de discuții.

Ooo, cezarica...Bine ai venit si drum bun!... :103: Nu ma face sa te bag in seama... :15:

danyel 08.09.2010 20:26:10

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 286803)
Ok, recunosc...nici mie nu-mi plac unele lucruri, dar nu vorbeam de adunarile np, ci de muzica in general...

Sugerezi sa le spunem negrilor sa cante ce vrem noi, sau, ma rog, Biserica noastra...De ce ar face-o? Poate ca tie muzica bizantina iti spune ceva, ca ai crescut cu ea...dar sa stii ca unii nu o inteleg si nu-i vad rostul...si nici atat sfintenia. E doar o limba straina pentru ei. Sunt melodii "sectante" cu un mesaj mult mai clar si melodie decenta, care ajuta omul sa-L inteleaga mai bine pe Dumnezeu.
Una e sa le spui oamenilor ca nu trebuie sa mai pacatuiasca, deci sa nu fure, sa nu minta, sa nu ucida, etc...Dar de ce le-ai impune sa-si lege sireturile la fel ca tine sau sa se spele pe dinti in acelasi sens? In tara lor se leaga altfel sireturile, e cultura lor. Intelegi ce vreau sa spun? Pacatul este singurul lucru care desparte omul de Dumnezeu. Atat timp cat oamenii nu pacatuiesc nu-i o problema ca actioneaza diferit de noi.

Nu vorbim de faptul ca evreii aveau alta religie, ci de faptul ca Dumnezeu a primit inchinarea lor desi foloseau o gramada de instrumente. Si daca Dumnezeu a primit-o, ce suntem noi sa le astupam gura celor care fac la fel? Hmmmm?



Vreau sa vad si eu textul noii legi, si anume paragraful in care sunt interzise instrumentele si instaurata muzica bizantina. Astept.

Nu e vorba numai de muzica bizantina, evident pot exista si exista mai multe genuri de muzica sacra, bizantina e specifica ortodoxiei, gregoriana e specica , catolicilor, dar niciuna nici alta nu te duc cu gandul la discoteca
Eu nu sunt impotriva laudei lui Dumnezeu prin diferite forme dar care sa se incadreze in anumite limite altfel , impunandu-ne propriile gusturi s-ar putea sa ne confectionam un dumnezeu dupa propriile gusturi
In neo-protestantism nu mai exista muzica sacra, muzica e doar un moft probabil pentru a atrage tinerii, si in acest scop nu exista limite sau ingradiri in a impune in adunare orice gen de muzica ne mai contand daca muzica se incadreaza in traditia crestina sau in traditia MTV
Muzica sacra trebuie sa fie o rugaciune cantata, nu un moment de delectare artistica si de satisfacere a sentimentalismului, ti-asi recomanda cartea lui Christos Yannaras "Pietismul ca erezie" ca sa intelegi cel putin pozitia bisericii referitoare la muzica sacra

Nu s-au interzis dar nu sunt amintite nici in Noul Testament nici in scrierile primare ale bisericii
sunt curios daca aveti o deschidere atat de mare fata de instrumente, de ce ii considerati pagani pe ortodocsi deoarece folosesc cadelnite cu tamaie, cand niciun paragraf nu interzice arderile de tamaie inaintea lui Dumnezeu, ba un verset biblic din prorocul Maleahi ne spune "
"Căci, de la răsăritul soarelui și până la apusul lui, mare este numele Meu printre neamuri și în orice parte se aduc jertfe de tămâie pentru numele Meu și prinoase curate, căci mare este numele Meu între neamuri", zice Domnul Savaot"(Maleahi 1:11)

Doriana 08.09.2010 20:38:29

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 286818)
In neo-protestantism nu mai exista muzica sacra, muzica e doar un moft probabil pentru a atrage tinerii,

Cand sa zic si eu ca sunt de acord cu tot ce ai scris citesc...asta...
Te definisesi ca un ortodox moderat, ma mir sa te aud spunand asa ceva. Atat timp cat un om se inchina lui Dumnezeu va canta lui Dumnezeu cu o atitudine smerita, de inchinare. Eu zic ca totusi exista si np care se inchina Domnului, numai ca tu te concentrezi pe extreme...

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 286818)
sunt curios daca aveti o deschidere atat de mare fata de instrumente, de ce ii considerati pagani pe ortodocsi deoarece folosesc cadelnite cu tamaie,

Eu nu am nimic cu tamaia, ce te face sa crezi ca as avea? Sau ca ii consider pagani pe ortodocsi? Am zis eu asta? :106: Tamaia miroase frumos, imi place sa stau cand trece parintele cu cadelnita...

danyel 08.09.2010 20:54:47

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 286824)
Cand sa zic si eu ca sunt de acord cu tot ce ai scris citesc...asta...
Te definisesi ca un ortodox moderat, ma mir sa te aud spunand asa ceva. Atat timp cat un om se inchina lui Dumnezeu va canta lui Dumnezeu cu o atitudine smerita, de inchinare. Eu zic ca totusi exista si np care se inchina Domnului, numai ca tu te concentrezi pe extreme...



Eu nu am nimic cu tamaia, ce te face sa crezi ca as avea? Sau ca ii consider pagani pe ortodocsi? Am zis eu asta? :106: Tamaia miroase frumos, imi place sa stau cand trece parintele cu cadelnita...

Sti prea bine ca penticostalii aveau cantari destul de frumoase in urma cu mai multi ani, dar din pacate , mai ales in adunarile mari, din orase, aceste cantari s-au pierdut fiind inghitite de cantari mult prea moderne si mult prea nepotrivite
eu am chochetat cu penticostalii in urma cu vre-o 8-9 ani, se cantau cantece frumoase uneori, asemenatoare pricesnelor ortodoxe, dar cateodata se sarea calul
Sa-ti dau un exemplu, a murit un penticostal destul de cunoscut, la inmormantare, fanfara, cor, instrumente, melodii moderne..duhovnicie slaba, a murit mai apoi o batranica penticostala, care imi era tare simpatica si ma rog Domnului sa ii odihneasca sufletul, o femeie de o modestie rara, la inmormantare , 1 pastor si 2 frati care-l acompaniau in cantarea unor melodii mai vechi gen "Vreau langa Dumnezeu sa fiu mereu" sau "La miezul noptii va veni" niciun instrument, slujba mult mai duhovniceasca decat spectacolul dat la prima inmormantare

Ma bucur ca iti place tamaia, ea este mirosul Casei Domnului

Doriana 08.09.2010 21:24:20

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 286831)
Sti prea bine ca penticostalii aveau cantari destul de frumoase in urma cu mai multi ani, dar din pacate , mai ales in adunarile mari, din orase, aceste cantari s-au pierdut fiind inghitite de cantari mult prea moderne si mult prea nepotrivite
eu am chochetat cu penticostalii in urma cu vre-o 8-9 ani, se cantau cantece frumoase uneori, asemenatoare pricesnelor ortodoxe, dar cateodata se sarea calul
Sa-ti dau un exemplu, a murit un penticostal destul de cunoscut, la inmormantare, fanfara, cor, instrumente, melodii moderne..duhovnicie slaba, a murit mai apoi o batranica penticostala, care imi era tare simpatica si ma rog Domnului sa ii odihneasca sufletul, o femeie de o modestie rara, la inmormantare , 1 pastor si 2 frati care-l acompaniau in cantarea unor melodii mai vechi gen "Vreau langa Dumnezeu sa fiu mereu" sau "La miezul noptii va veni" niciun instrument, slujba mult mai duhovniceasca decat spectacolul dat la prima inmormantare

Mda, se mai intampla...dar nu cred ca numai instrumentele erau problema . Conteaza foarte mult si cine canta si cat har are...conteaza daca ii canta Domnului sau a venit la adunare doar sa faca show...Eu merg intr-o adunare in care instrumentele nu sunt o regula, se folosesc doar cand si cand. Insa mi-ar place sa stiu canta la chitara clasica; cred ca as transmite mai mult din ceea ce vreau sa-I transmit Domnului.

Imi place mult aceasta cantare, cantata la inmormantarea lui Traian Dorz [pare acompaniata la orga si acordeon, dar foarte dulce]:

Dor al dorurilor mele

Si mai sunt ca ea.

danyel 08.09.2010 21:52:09

Citat:

În prealabil postat de Doriana (Post 286839)
Mda, se mai intampla...dar nu cred ca numai instrumentele erau problema . Conteaza foarte mult si cine canta si cat har are...conteaza daca ii canta Domnului sau a venit la adunare doar sa faca show...Eu merg intr-o adunare in care instrumentele nu sunt o regula, se folosesc doar cand si cand. Insa mi-ar place sa stiu canta la chitara clasica; cred ca as transmite mai mult din ceea ce vreau sa-I transmit Domnului.

Imi place mult aceasta cantare, cantata la inmormantarea lui Traian Dorz [pare acompaniata la orga si acordeon, dar foarte dulce]:

Dor al dorurilor mele

Si mai sunt ca ea.

Mai mult decat talentul, conteaza inima daruita , smerita si sincera care canta,
Cantarea fratilor de la Oastea Domnului e departe de cele in care tobele se aud mai tare decat melodia propriuzisa, orga si acodreonul sunt specifie Oastei Domnului,
daca faci parte dintr-o adunare mai conservatoare e probabil sa fie cum zici tu, dar nu stiu daca cunosti, in Cluj, biserica penticostala Speranta e tare laudata si apreciata de multi, dar modul lor de inchinare a iesit demult din tiparele traditiei crestine si poate face usor concurenta ritmurilor din cluburile studentesti

Doriana 08.09.2010 22:01:12

Citat:

În prealabil postat de danyel (Post 286858)
Mai mult decat talentul, conteaza inima daruita , smerita si sincera care canta,
Cantarea fratilor de la Oastea Domnului e departe de cele in care tobele se aud mai tare decat melodia propriuzisa, orga si acodreonul sunt specifie Oastei Domnului,
daca faci parte dintr-o adunare mai conservatoare e probabil sa fie cum zici tu, dar nu stiu daca cunosti, in Cluj, biserica penticostala Speranta e tare laudata si apreciata de multi, dar modul lor de inchinare a iesit demult din tiparele traditiei crestine si poate face usor concurenta ritmurilor din cluburile studentesti

Nu am mers prin Cluj, mai mult m-am invartit prin Bucuresti; si aici gasesti de toate, de la tobe la acapella . Insa m-am obisnuit sa iau ce e bun. Daca muzica nu mi se pare duhovniceasca incep ma rog, incerc sa valorific timpul. Nu m-a facut Dumnezeu pastor sa pot schimba mentalitatea adunarilor, dar ma straduiesc sa fac slujba la care am fost chemata si sper sa-I fac astfel bucurie.

dobrin7m 09.09.2010 09:13:04

Muzica religioasa
 
Muzica religioasa trebuie sa fie in primul rand religioasa. Sa rasune din ea credinta si dragostea de Dumnezeu. Indiferent ca e cantata de glas omenesc sau prin intermediul instrumentelor muzicale trebuie sa izvorasca din ea credinta si dragostea de Dumnezeu.
Se stie ca diavolul are puteri mari si face orice pentru a insela omul. Si iata cum alege muzica care candva a facut furori intre oameni, gen blues, sau rep, disco, care nu are nimic cu credinta, i-a pus versuri din Scriptura si a inselat simturile oamenilor.Este o atat de mare si subtila inselatorie incat multi cad in plasa ei. Daca diavolul s-ar arata asa cum este el urat si rau toata lumea ar fugi de el. Asa imbraca forme diverse: muzica laica cu versuri din Scriptura, (am vazut chiar o piesa de Beetles cu versuri din Scriptura) pentru a putea sa insele oamenii.
Citatul din Psalmi in care cineva mai sus intelegea ca Dumnezeu ne indeamna sa cantam cu instrumente asurzitoare se refera la cu totul altceva mult mai subtil. Se refera la faptul ca trebuie sa cantam dragostea de Dumnezeu cu toata fiinta noastra, cu toate simturile noastre. era o metafora la aceasta , spunand ca asa cum vibreaza omul la sunetele instrumentelor asurzitoare asa sa vibreze omul din dragoste pentru Dumnezeu.
Anul trecut, o cunostiinta m-a chemat la o adunare penticostala si din curiozitate m-am dus. Am urmarit un spectacol in toata regula , in fata adunarii perindandu-se oameni care cantau de la muzica populara cu versuri crestine la muzica folk si disco. Si mi-am zis in sinea mea unde este credinta? ca am ascultat muzica aceea populara dar in loc sa ma rog ma indemna la joc, am ascultat muzica aceea disco, dar iarasi in loc sa ma rog ma indemna la dans, imi venea sa imi iau sotul si sa dansam acel blues. Nu este asta lucrare diavoleasca?
La un moment dat pastorul a spus sa se intoarca fiecare sa isi salute fratii: s-a intors spre mine o femeie din stanga mea cu un chip impietrit. Ochii ni s-au intalnit. Atunci brusc un zambet larg pe fata i s-a aratat si mi-a intins o mana spunandu-mi ``pace sora``. Era un zambet tamp, intiparit pe fata parca fara voia femeii. S-a intors schimbandu-i-se expresia fetei. Si iarasi mi-am zis in gandul meu: ce pace imi dorea aceea femeie? M-am uitat in jur si am vazut ca parca toti erau teleghidati de o mana nevazuta.
Pastorul a zis la un moment dat : sa ne rugam. S-au ridicat in picioare si au inceput intai cu murmur ca un cor bine instruit sa zica fiecare ceva neinteles si sa creasca in intensitate ca si zgomot, pana la strigat. Parca erau o adunare de epileptici care se aflau in plina criza. Tremurau si se agitau in chip ciudat si mi-am zis ca mare e puterea diavolului. A durat totul cam un minut , si pastorul a inceput sa coboare tonul iar sala i-a urmat ca un val, incet incet pana s-a stins. Mi-am dat seama atunci ca pastorul stapanea sala si ca oamenii erau ca niste unelte in mana lui. Eram convinsa ca daca el spunea toti in patru labe, toti s-ar fi conformat.
Acea adunare s-a incheiat cu o cuvantare a pastrorului in care spunea ca pleaca la Amsterdam pentru o intalnire intre pastori, un fel de conferinta.
Si iata cum acea adunare de oameni saraci erau condusi si posedati de insasi diavol. Pastorul , unealta diavolului cu buna stiinta a lui, se bucura de excursii in starinatate, avea un costum scump pe el si o masina super tare , gras , prospera , se vadea bogatia din insasi fiinta lui, iar langa mine femia aceea saraca, cu un batic ponosit pe cap.
Trebuie sa invatam sa vedem unde este adevarata credinta, sa ne ferim de lucrarea diavoleasca.
Sa ascultam muzica disco si blues atunci cand e cazul si muzica bisericeasca atunci cand e cazul si sa nu amestecam lucrurile pamantesti cu lucrurile duhovnicesti niciodata.

Cu siguranta ca pe melodia de blues sau disco, candva doi tineri s-au cunoscut si s-au unit, dar cu siguranta ca pe melodia bisericeasca, crestina, omul doar cu Dumnezeu s-a cunoscut.

dobrin7m 09.09.2010 10:36:56

Scopul autorului muzicii laice: blues , disco, rap, dans, etc si implicit simtamintele care l-au impulsionat sa compuna muzica respectiva au fost cu siguranta altele decat dragostea de Dumnezeu. Nu contest ca din punct de vedere muzical este frumoasa, omul a compus-o folosindu-se de stiinta sa muzicala dar scopul creerii sale a fost de ``entertainment`` daca pot spune asa: si-a exprimat sentimentele fata de iubita, fata de oameni, fata de parinti, sau diverse alte activitati umane, laice. A lua aceasta muzica si a pune pe ea versuri din Scriptura este ca o pangarire a Scripturii. Muzica care a fost creata exclusiv din dragoste de Dumnezeu este unica, aceasta este muzica bisericeasca fie ca e bizantina sau nu, dar a fost la origini produsa doar din simtaminte de dragoste pentru Dumnezeu si din exprimarea credintei omului.
Sa nu uitam ca muzica bisericeasca este o rugaciune cantata, iar rugaciunea reprezinta, tanguire, smerenie, dorinta de mantuire, dragoste, cerere, si deci muzica prin care o exprimi este de asemenea tanguire, smerenie, dorinta de mantuire, dragoste, cerere.
Acultati ecteniile cantate, sau: Miluieste-ma Dumnezeule, miluieste-ma Dumnezeule, dupa mare Mila Ta. Melodia aici este tanguire si dor, este dragoste si iubire. Ascultati Tatal nostru cantat si simtiti iubirea. Ascultati imnurile de inviere si simtiti vibratia. Ascultati Cu noi este Dumnezeu si simtiti cum inima tresalta.
Sufletul vibreaza iar vibratia sa este exprimata in cantecul bisericesc. E normal sa fie altfel muzica bisericeasca decat cea cu care suntem noi obisnuiti de zi cu zi. Trebuie sa vrem sa o intelegem , ca sa o putem intelege.
Un sfant parinte zicea: am invatat papagalul sa spuna Doamne miluieste, oare papagalul se roaga? nu, pentru ca el nu are constiinta, dar omul are constiinta. Asta e, trebuie sa ascultam muzica bisericeasca cu constiinta, si atunci o simtim cu adevarat.
Cealalta muzica laica, o ascultam cu simtul placerii, ne place la ureche, suna bine, ne trezeste ceva in noi si gata e frumoasa. ( Ce iaste muzica? Muzica iaste ceva ce ne gadila in mod placut urechile. Va amintiti ?, Caragiale)
ce este muzica bisericeasca? este muzica care ne mangaie sufletul, este muzica prin care exprimam iubirea de Dumnezeu.

doctor_faustus 16.09.2010 16:35:27

Spălarea pe creier "evanghelică" carismatică
 
http://www.youtube.com/watch?v=VgrXG_4oewA

Imaginile sunt filmate dintr-o "biserică" carismatică din Timișoara, Agape. Se poate vedea că "evanghelicii" nu prea mai au nici cea mai mică legătură cu ce se vroia odată reforma protestantă. Astfel de muzică nu are absolut nimic duhovnicesc în ea; totul este lumesc, iar ținând cont de instrumentele folosite și atmosfera creată aș putea spune că este un duh chiar mai rău decât cel lumesc, însă mă abțin pentru a nu se simți alții jigniți. Un astfel de video clip ne poate demonstra în ce hal de degradare i-a adus pe unii "libertatea evangheliei" încât într-o așa-zisă "biserică" se cântă cântări "lui Isus" într-un fel mai mult decât jignitor la adresa lui Dumnezeu. Ce mai este de observat este vârsta fragedă a participanților la astfel de "laude către Isus", acest lucru nefiind întâmplător știind că adolescenții și tinerii sunt țintele predilecte ale spălătorilor de creiere datorită minții lor mai deschise (chiar și la astfel de spurcăciuni), datorită sângelui mai cald și mai neastâmpărat al tinerilor, și în principal datorită faptului că adolescenții și tinerii sunt mai rebeli, mai lipsiți de discernământ în treburile spirituale și astfel pot fi mai ușor înșelați de astfel de lupi îmbrăcați în piei de oaie. Aceste lucruri din videoclip arată decăderea într-un duh foarte lumesc, care nu are nici o legătură cu Duhul Sfânt, chiar dacă prestatorii urlă ca descreierații numele Gizăs, și trebuie spus tare și răspicat că ce se întâmplă acolo nu are nici o legătură cu Hristos și cu Duhul Sfânt și că este evident manifestarea unei false credințe "creștine", urlatul numelui Gizăs nefiind un criteriu pentru stabilirea adevăratei credințe și adevăratei Biserici. Faptul că astfel de spurcăciuni și înșelări menite spălării de creiere se propagă prin intemediul unei "biserici" nu face decât să dovedească faptul că respectiva "biserică" nu are nici cea mai mică legătură cu Biserica lui Hristos călăuzită de Duhul Adevărului.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:35:29.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.