Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5028)
-   -   Ura pentru alte credinte (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=164)

yawn_life 22.10.2005 03:17:15

De ce urasc crestinii in generel alte credinte si mereu le iau in ras. Nu trebuie sa facem ce vrem sa primim, deci sa respectam alte credinte. Putem si noi sa gresim caci nu avem toate raspunsurile, ca sa nu mai vorbim de cate chestii se contrazic clar in Sfanta Biblie.

Ma refer la ura asta in special pentru musulmani, buddhisti, evrei si catre alte confesiuni crestine. Spre exemplu o profesoara a mea de religie radea de paradisul musulman.

Mereu se lauda de cati martiri crestini au fost omorati, dar nu sta deloc sa se gandeasca cum pacatuieste ea fata de alte religii.

Mikhael 22.10.2005 08:30:00

De ce urasc crestinii pe cei de alte credinte? - Nu putem sa vorbim la general, "crestinii"... Sunt oameni si oameni. Sunt crestini care nu urasc pe nimeni...




"Ma refer la ura asta in special pentru musulmani, buddhisti, evrei si catre alte confesiuni crestine. Spre exemplu o profesoara a mea de religie radea de paradisul musulman.

Mereu se lauda de cati martiri crestini au fost omorati, dar nu sta deloc sa se gandeasca cum pacatuieste ea fata de alte religii."

Nu spuneai tu in alt topic ca nu trebuie sa judecam...Cine este tu ca sa judeci pe aproapele tau? Cum adica "pacatuieste fata de alte religii"? Cum poti sa pacatuiesti "fata de o religie"?

yawn_life 22.10.2005 22:22:23

Bineinteles ca nu me refer la toti crestinii, am sus De ce urasc crestinii in general? Foarte multi insa fac astfel! Si stiu ca este valabil pentru toate religiile lui Avram (sau cum se scrie).

"Nu spuneai tu in alt topic ca nu trebuie sa judecam",

Adica, cand iti convine, nu judeci. Este insa o mica diferenta, poti sa te judeci pe tine dar nu e bine sa judeci pe altii. Asta se aplica si pentru un grup. Poti sa judeci crestinismul, caci din greseli poate invata si si poate face mai bun, dar nu e bine sa judeci alte religii, pentru ca asa se ajunge mereu la conflicte. Defapt majoritatea conflictelor sunt religioase: cati oameni nu s-au luptat intre ei pentru religie? Crestinism vs Islamism, Islamism vs Crestinism, catolici vs protestanti etc.

alecsandru 24.10.2005 15:34:19

Citat:

În prealabil postat de yawn_life
Bineinteles ca nu me refer la toti crestinii, am sus De ce urasc crestinii in general? Foarte multi insa fac astfel! Si stiu ca este valabil pentru toate religiile lui Avram (sau cum se scrie).

"Nu spuneai tu in alt topic ca nu trebuie sa judecam",

Adica, cand iti convine, nu judeci. Este insa o mica diferenta, poti sa te judeci pe tine dar nu e bine sa judeci pe altii. Asta se aplica si pentru un grup. Poti sa judeci crestinismul, caci din greseli poate invata si si poate face mai bun, dar nu e bine sa judeci alte religii, pentru ca asa se ajunge mereu la conflicte. Defapt majoritatea conflictelor sunt religioase: cati oameni nu s-au luptat intre ei pentru religie? Crestinism vs Islamism, Islamism vs Crestinism, catolici vs protestanti etc.

Nu exista nici un fel de ura pentru nici o religie! Este o aberatie ceea ce afirmi tu, si arata clar o stare de ignoranta in ceea ce priveste raportul dintre confesiuni, si religii, precum si superficialitate in gandire si rea vointa! Iisus Hristos este totul in toate, si este mai presus de orice iubire, dar si adevar si dreptate!
Exista insa o dreapta manie, fata de desfraul si aberatiile ideatice si ideologice ale unora care de fapt nu au nici o religie, seamama vrajba si infiereaza, duc in ispita, mint, intuneca chipul Lui Dumnezeu in om! Unii ca acestia care repet sunt adepti ai unor pseudo-religii, (ex; new-age), se desfiinteaza prin ei insisi! Caci minciuna si ura lor de care ii acuza pe altii, se rasfrang asupra lor insisi, ca unii care sunt impotriva adevarului revelat, prin Persoana Mantuitorului Iisus Hristos, cel in Treime inchinat si marit, impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant, si cuprins i Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie!

yawn_life 27.10.2005 00:27:57

alecsandru: "Nu exista nici un fel de ura pentru nici o religie!"
De ce esti asa de sigur, nu crezi nicioadata ca poti gresii? Spre exemplu, tu, clar urasti New Age si religia asta sau ce este, si o asociezi cu mine. Am citit ca Wikipedia ca New Age este defapt o miscare.
De ce crezi tu ca tot ce e crestin e bun, restul e rau. Nu vrei sa accepti ca sunt unii crestini care urasc alte religii, defapt asta este ceva foarte comun intre religii. Secolele recente au adus mai multe toleranta, dar inainte oamenii de religii diferite nu locuiau in apropiere.

Tu urasti de altfel si cei care nu au o religie si ii acuzi de tot ce este rau. Ce crezi tu ca este rau, spre exemplu, in principiile iluministe de egalitate, fraternitate si libertate?

Abell 28.10.2005 11:20:00

[color=red]De ce urasc crestinii in generel alte credinte si mereu le iau in ras. Nu trebuie sa facem ce vrem sa primim, deci sa respectam alte credinte. .[/color]
Crestinii nu urasc, cei ce o fac au doar o sigla de crestin nu o credinta vie.
Arma crestinului este rugaciunea, nu ura. Desigur poti sa-mi dai exemple din istoria bisericii (inchizitia de exp.) care nu au procedat asa dar revin la baza crestina si spun: ca nu toti care au o sigla si fac parte dintr-o religie crestina sunt crestini, faptele o dovedesc "credinta fara fapte e moarta" deci credinta omului genereaza fapte ale credintei. Nu se poate altfel. Posibil ca crestinii pe care i-ai intalnit sa faca parte din categoria celor care au doar o sigla si nu e credinta vie, de unde si concluzia ta ca crestinii urasc. Exista crestini adevarati si faptele lor o demonstreaza.
[color=red]Putem si noi sa gresim caci nu avem toate raspunsurile, ca sa nu mai vorbim de cate chestii se contrazic clar in Sfanta Biblie[/color]
As fi curios de "chestiile care se contrazic in scriptura ... am citi-o de cateva ori si iti spun sigur ca fiecare cuvant e la locul lui si nu se contrazic de loc. E adevarat ca nu avem toate raspunsurile la toate, dar in ce priveste mantuirea, credinta , evlavia Biblia ni le da pe toate.

alecsandru 31.10.2005 16:35:31

Citat:

În prealabil postat de yawn_life
alecsandru: "Nu exista nici un fel de ura pentru nici o religie!"
De ce esti asa de sigur, nu crezi nicioadata ca poti gresii? Spre exemplu, tu, clar urasti New Age si religia asta sau ce este, si o asociezi cu mine. Am citit ca Wikipedia ca New Age este defapt o miscare.
De ce crezi tu ca tot ce e crestin e bun, restul e rau. Nu vrei sa accepti ca sunt unii crestini care urasc alte religii, defapt asta este ceva foarte comun intre religii. Secolele recente au adus mai multe toleranta, dar inainte oamenii de religii diferite nu locuiau in apropiere.

Tu urasti de altfel si cei care nu au o religie si ii acuzi de tot ce este rau. Ce crezi tu ca este rau, spre exemplu, in principiile iluministe de egalitate, fraternitate si libertate?

Pai parca am raspuns la asta! Sa-mi fi sters adminul mesajul???? Parca nu era pe forum! Nu-i nimic, mai scriu odata! Nu garantez ca-i ad-literam, dar esentialul a ramas! Pai nimic rau cu iluminismul, conform (lozincii) egalitate, fraternitate, libertate, dar in realitate este cam asa (aplicatie in viata de zi cu zi): egalitate (ce-i al meu este al meu, ce-i al tau este tot al meu!), fraternitate (frate, frate, dar branza-i pe bani!), libertate (in lanturi!)!
Asta-i! Si-s curios sa vad daca or sa-mi stearga iar mesajul!:hmmm:
Asta-i adevarul tau Yawn-life!?:cool:

Rog adminul sa nu-mi stearga mesajul, este in termeni cuviinciosi si corecti, si nu incalca nici o regula a forumului si mai ales nici una a bunului simt!
Daca deranjeaza pe cineva adevarul (acesta ideologic, al transpunerii credintei in fapte, concret in viata de zi cu zi) exprimat la un mod atata de simplu si hazliu, atunci lucruri si fapte mai grave, care se vor face sau poate nu se vor face cunoscute, inca, cum vor fi suportate?
Dar daca nu suportam consecintele faptelor noastre, atunci de ce nu ne gandim inainte de a savarsi raul, sau de a actiona cu meschinarie, si fara Dumnezeu??????????.............Sau de a decreta, in mod unilateral bine-inteles ura pentru celelalte religii, sau poate ca nu-i vorba de sentimentul de ura propriu-zis, ci de onomatopeea URA, care exprima de fapt o stare:hmmm: de aprobare, de bine?:hmmm:;)
:cool:Mai stii?:hmmm:???:cool:
Un lucru este cert, in viata ne confruntam cu ambele aspecte, profesate de semenii nostri!:)
Dragostea Lui Dumnezeu Tatal, Harul Domnului nostru Iisus Hristos si Impartasirea Duhului Sfant sa fie cu noi cu toti!

Si mai este ceva, de gresit gresesc,in mod frecvent si obisnuit ca om sunt (dar ma abtin a face raul!), iar la cam ce ai vrea tu sa gresesc, aia-i ca nu prea gresesc (si aici sunt niste motive, care tin de munca, intelegere, capacitate de asimilare a cunostintelor, dreagoste, frica de Dumnezeu, rabdare - de ce nu incerci si tu?).
Doamne iarta-ma, normal ca urasc pacatul si minciuna si desfraul, si ma feresc de ele, pentru ca la asta duce, si cam asta este sincretismul new-age-ist.
In rest tu singur user yawn-life, asociezi new-age cu tine insuti! Vezi si singur ceea ce scrii!

ABSOLUT NUMAI CEEA CE ESTE CRESTIN ORTODOCS ESTE BUN pentru mine! Pai viata cine mi-a dat-o Dumnezeu, cine m-a rascumparat (prin Jertfa de pe Golghota)din ghearele mortii si ale pacatului si o face clipade clipa pentru ca eu sa exist, Iisus Hristos-Dumnezeu! Cine imi poarta de grija, clipa de clipa pentru ca eu sa exist si sa fiu fericit Duhul Sfant Dumnezeu!

fdoina 23.12.2005 12:55:03

Da, oamenii se urasc, se invidiaza etc, chiar si crestinii, ca si ei sunt tot oameni. Singurii care scapa de aceste intunecari sunt SFINTII, si noi, crestinii, toata viata asta aspiram, sa devenim Sfinti. Si sunt si azi in lume Sfinti crestini, si aceia au scapat de ura si de rautati. Dar ce zici tu ca e ura, de fapt e mandria tipic omeneasca, o alta patima grea, ca fiecare crede ca religia lui e mai grozava. La crestini insa, aceasta mandrie e justificata de faptul ca noi credem ca nu a fost un om cel care a intemeiat credinta noastra, ci Insusi Hristos Dumnezeu, Creatorul a toate.
Si la ce se refera "ura " crestinilor fata de celelalte religii? Ai auzit vreodata ortodox sa agreseze pe cineva pe motive de credinta?

spinu 29.03.2006 10:37:23

"........si noi, crestinii, toata viata asta aspiram, sa devenim Sfinti." Aici faci confuzie in religii.Budistii aspira sa devina perfecti de unde si teoria lor cum ca omul renaste pana ce devine perfect.Nu aspiram sa devenim Sfinti pt ca Sfintii nu sunt ca noi ,nu locuiesc in orse, nu au familii caci familia lor este in ceruri ,si duar Dumnezeu exista in sufletul lor. Nu putem sa devenim Sfinti ci duar sa ne apropiem de Dumnezeu.
Cat despre ura intre religi cunosc pe Musulmani a caror invtatura sustine faptul ca cei ce nu cred sa fie ucisi.Este singura religie care foloseste agresiunea pt a isi chema credinciosii.La noi este invers, mergi la Dumnezeu daca vrei si nu esti obligat in nici un fel sa crezi ci duar ti s-a aratat odata adevarata credinta iar tu faci dupa cum voiesti.

najhat 22.04.2006 18:05:42

Citat:

În prealabil postat de spinu
"........si noi, crestinii, toata viata asta aspiram, sa devenim Sfinti." Aici faci confuzie in religii.Budistii aspira sa devina perfecti de unde si teoria lor cum ca omul renaste pana ce devine perfect.Nu aspiram sa devenim Sfinti pt ca Sfintii nu sunt ca noi ,nu locuiesc in orse, nu au familii caci familia lor este in ceruri ,si duar Dumnezeu exista in sufletul lor. Nu putem sa devenim Sfinti ci duar sa ne apropiem de Dumnezeu.
Cat despre ura intre religi cunosc pe Musulmani a caror invtatura sustine faptul ca cei ce nu cred sa fie ucisi.Este singura religie care foloseste agresiunea pt a isi chema credinciosii.La noi este invers, mergi la Dumnezeu daca vrei si nu esti obligat in nici un fel sa crezi ci duar ti s-a aratat odata adevarata credinta iar tu faci dupa cum voiesti.

imi cer scuze ca trebuie sa te contrazic in legatura cu religia islamica.Poate cu aproape 1400 de ani in urma.Eu pot so iti spun ca sunt casatorita cu un musulman de 23 de ani si nu am fost obligata sa imi schimb religia si avem 4 copii in virsta de 21,20,16.10 ani.Imi respecta religia si imi povesteste din Coran despre Domnul Isus Hristos-musulmani recunosc acest lucru dar fiecare isi iubeste religia si crede ca este cea mai buna.AR trebui sa ne iubim intre noi si sa ne respectam indiferent de religia care o avem.Dumnezeu ne iubeste pe toti! Hristos a inviat! Paste fericit.

Eugen 22.04.2006 20:25:14

Am cunoscut o turcoaica din Romania, botezata de parintele Argatu, din partea Dobrogei parca era, care a avut mari necazuri cu familia din cauza asta. Apoi cunosc pe cineva din aceeasi zona care imi spunea ca, atunci cand o crestina se casatoreste cu un musulman (in Romania, nu stiu in alte parti) i se coase o cruce in pantof sau papuc si timp de cateva saptamani (parca trei) este obligata "sa calce crucea" ca semn al lepadarii de Hristos si implicit de crestinism. Probabil ca depinde de cultura si de felul cum vede fiecare musulman aceasta. Sigur ca exista si extremisti, ca peste tot, mai ales acolo unde sunt majoritari si unde influentele culturale si etnice sunt mai puternice. Paradoxal, dar exista mai mult respect intre crestini si musulmani decat intre crestinii de diverse confesiuni. Nici eu nu cred ca Islamul sustine ca cei ce nu cred sa fie ucisi. Ar fi insemnat ca toti cei ce au fost sub stapanire turceasca sa fi devenit toti musulmani (si aici ma refer la cei ce au fost pasalac - bulgarii, sarbii) ori vedem ca si-au pastrat in mare parte identitatea. Eu nu am citit Coranul, dar, mi-au spus cei ce l-au citit, ca Jihadul - razboiul sfant, este razboiul cu propriile patimi. Ceea ce se intampla astazi este o pervertire a acestei idei.

najhat 24.04.2006 04:16:14

Citat:

În prealabil postat de Eugen
Am cunoscut o turcoaica din Romania, botezata de parintele Argatu, din partea Dobrogei parca era, care a avut mari necazuri cu familia din cauza asta. Apoi cunosc pe cineva din aceeasi zona care imi spunea ca, atunci cand o crestina se casatoreste cu un musulman (in Romania, nu stiu in alte parti) i se coase o cruce in pantof sau papuc si timp de cateva saptamani (parca trei) este obligata "sa calce crucea" ca semn al lepadarii de Hristos si implicit de crestinism. Probabil ca depinde de cultura si de felul cum vede fiecare musulman aceasta. Sigur ca exista si extremisti, ca peste tot, mai ales acolo unde sunt majoritari si unde influentele culturale si etnice sunt mai puternice. Paradoxal, dar exista mai mult respect intre crestini si musulmani decat intre crestinii de diverse confesiuni. Nici eu nu cred ca Islamul sustine ca cei ce nu cred sa fie ucisi. Ar fi insemnat ca toti cei ce au fost sub stapanire turceasca sa fi devenit toti musulmani (si aici ma refer la cei ce au fost pasalac - bulgarii, sarbii) ori vedem ca si-au pastrat in mare parte identitatea. Eu nu am citit Coranul, dar, mi-au spus cei ce l-au citit, ca Jihadul - razboiul sfant, este razboiul cu propriile patimi. Ceea ce se intampla astazi este o pervertire a acestei idei.

Draga Eugen,ca sa ii cunosti pe adevaratii credinciosi musulmani trebuie sa traiesti printre ei.Dupa parerea mea,care am trait printre ei si i-am cunoscut si la bine si la rau ani indelungati ,sint oamenii din Siria,Iordania,Liban,Palestina.Oameni ca acestia nu ar face acest mare pacat"sa calce crucea".Da-mi voie sa-ti spun cum s-a purtat cu mine o vecina [Dumnezeu sa o ierte] in siria.Oamenii in tara asta se viziteaza foarte mult,vecinii se vad zilnic,se intreaba de sanatate,se ajuta enorm reciproc[daca vecinul tau o duce rau si tie iti e rau],cand am inceput sa vorbesc cat de cat lb.araba am inceput sa merg si in vizita la vecina.De cite ori bateam la usa mi se spunea sa astept.Dupa o mica intirziere,vecina imi deschidea usa,imi ura bine ai venit dar am observat ca vecina isi acoperea mereu parul in fata mea cu un batic[din cauza aceasta mi se spunea sa astept].Ma intrebam in sinea mea de ce oare dar n-am intrebat-o niciodata.cind venea la noi acasa se intimpla acelasi lucru.Soacra mea ii spunea mereu sa-si dea baticul jos ca nu este nici un barbat in casa[casa mea e casa ta],o expresie de politete ptr.musafiri.Si sa repetat episodul acesta cateva luni,pana cand intr-o zi,vecina mi-a deschis usa neacoperindu-si capul.Am fost foarte mirata,cred ca a vazut expresia fetei mele si mi-a spus un lucru pe care nu-lvoi uita niciodata;IARTA_MA.Tot mirata am intrebat-o de ce? Si mi-a explicat ca ea a gresit fata de mine ptr.ca-si acoperea capul[parul] crezand ca trebuie sa se acopere fata de o crestina.Afost la imam ei si ia povestit despre mine si el ia spus ca ea greseste fata de mine ,crestinii sunt recunscuti in Coran ,avem credinta in Dumnezeu si nu trebuie sa se acopere fata de o femeie crestina.Si ma rugat sa spun ca o iert ca sa o ierte Dumnezeu.Am invatat de la ei ce mare valoare are cuvantul RABDARE in orice situatie ai fi.Era o femeie credincioasa si Dumnezeu a luat-o la EL la numai cei44 de ani,a lasat amintiri si povete bune in urma ei.Dumnezeu sa o ierte!

spinu 24.04.2006 17:11:33

??? ciudat........cum adica esti "casatorita" cu un musulman si nu te-ai convertit? da se spune in Coran despre Iisus dar se spune despre ca de un profet... unul mai " mic" decat Mohamed profetul care a infiintat aceasta religie. Sti ca Mohamed era soldat si a folosit experienta militara in cucerirerea si supunerea neamurilor din orientul mijlociu sub cuvantul lui Alah iar Jihadul nu este razboiul cu propriile patimi ci razboiul impotriva celor ce nu cred in Alah, poate stiti si voi despre cucerierea Ierusalimului cand cruciatii care fusesera luati prizonieri au avut de ales in a se convertii la Islam si a fii ucisi, iar toti au preferat sa moara.Oare voi nu ati auzit de marile Cruciade? de ce oare toata Europa era atat de inspaimantata de Otomani? de ce Papa a ingaduit folosirea noilor arme impotriva otomanilor?( poate ca nu stiti dar arbaleta era o arma imprumutata din Asia, care avea un efect devastator asupra armatei inamice,de aceea Papa a interzis folosirea ei mai putin impotriva otomanilor.Pentru ce s-au luptat toti domnitorii romani in special Stefan Cel Mare?poate pentru ca noi astazi sa nu fim un popor musulman. Oricum in Coran se mentioneaza despre Jihad si chiar daca nu este acum datorita intereselor economice candva tot va incepe.

najhat 25.04.2006 02:02:05

Citat:

În prealabil postat de spinu
??? ciudat........cum adica esti "casatorita" cu un musulman si nu te-ai convertit? da se spune in Coran despre Iisus dar se spune despre ca de un profet... unul mai " mic" decat Mohamed profetul care a infiintat aceasta religie. Sti ca Mohamed era soldat si a folosit experienta militara in cucerirerea si supunerea neamurilor din orientul mijlociu sub cuvantul lui Alah iar Jihadul nu este razboiul cu propriile patimi ci razboiul impotriva celor ce nu cred in Alah, poate stiti si voi despre cucerierea Ierusalimului cand cruciatii care fusesera luati prizonieri au avut de ales in a se convertii la Islam si a fii ucisi, iar toti au preferat sa moara.Oare voi nu ati auzit de marile Cruciade? de ce oare toata Europa era atat de inspaimantata de Otomani? de ce Papa a ingaduit folosirea noilor arme impotriva otomanilor?( poate ca nu stiti dar arbaleta era o arma imprumutata din Asia, care avea un efect devastator asupra armatei inamice,de aceea Papa a interzis folosirea ei mai putin impotriva otomanilor.Pentru ce s-au luptat toti domnitorii romani in special Stefan Cel Mare?poate pentru ca noi astazi sa nu fim un popor musulman. Oricum in Coran se mentioneaza despre Jihad si chiar daca nu este acum datorita intereselor economice candva tot va incepe.

buna sa-ti fie inima si gandul la fel ca al Domnului!Daca vrei sa sti mai multe despre mine ,citeste la[relatii crestine-islamice].Citeste despre razboiul dintre Salah al-din si regele Richard -inima de leu[este si filmul Salah Al-Din] si ai sa vezi cum Salah al-din[era kurd] s-a travestit noaptea si a patruns in tabara cruciatilor,in cortul regelui si l-a salvat de la moarte[era ranit grav] vindecandu-l cu leacuri de-ale lor.Sunt multe de spus,nu ca tin cu ei,dar nu toti musulmanii sunt la fel.De exemplu de cei [fanatici ],mi-e frica de ei.De cei care fac acte teroriste in numele lui Dumnezeu si se sinucid si din cauza lor multi oameni mor.Nici sotul meu nu este de acord cu asa ceva.Sa mori luptandu-te cu arma in lupta,nu sinucigandu-te ca sa omori .Sinuciderea e un mare pacat in ambele religii.Dumnezeu sa va binecuvanteze si revarsati-va mai multa dragoste si iertare fata de mine.Paste fericit!

spinu 25.04.2006 18:25:45

pana la urma .nu exista ura pentru alte religii, sau nu ar trebui sa existe, in special la crestini ortodocsi,pt ca in fond ar trebuie sa ne iubim aproapele si chiar "dusmanii" draga najhat.Nu urasc pe cei de alta religie desi ma cam deranjeaza sectantii care ,incearca sa te convinga sa mergi de paretea lor prin diferite metode, in special cand se folosesc de naivitatea oamneilor.

irinuca 08.07.2006 13:00:03

eu sunt noua pe aici dar am citi si tare m-am mirat cand am auzit c noi ortodoxii uram pe altii din alte confesiuni....sa uram pacatul nu omul...sa uram erezia iar pe eretic sa-l iubim si sa cautam sa-l indreptam....dragostea crestina nu inseamna sa te porti cu bombonica atunci cand stii ca celui de langa tine ii lipseste ceva...Cineva...ca cel de langa tine se afla intr-o ratacire. Nu poti sa stai indiferent si sa spui ca nu are nimic, poti sa fii musulman, catolic, orice alta confesiune.....nu, tre sa dai marturie despre dreapta credinta. Insa de cele mai multe ori cei de langa tine nu te intelg si spun ca de unde stii tu ca numai ce e ortodox e bun si ca de ce Adevarul este numai in ortodoxie. Ii dau slava lui Dumnezeu ca m-am nascut ortodoxa, poate dc as fi fost intr-o alta confesiune la cat sunt de incapatanata as fi ramas in ratacire. Insa stiu un lucru ca Maica Domnului niciodata nu lasa pe nimeni...numai noi sa ii cerem ajutorul, dar sa o facem din toata inima, cu sufletul deschis...sa vorbim cu Maica Domnului si cu toi sfintii ca si cum ei ar fii langa noi si ne-ar auzi. Deci sa spunem toate nelamuririle noastre si daca vom voii...vom primi raspuns.Dumnezeu nu are pe nimeni de lepadat...inasa dc noi nu vrem El singur nu poate sa ne mantuiasca.Trebuie doar sa vrem...ca de asta ne-a lasta Dumnezeu liberi....sa alegem...iar El nu incalca libertatea noastra.Asa ca pt toti care se afla in cautare ii rog sa se roage mult la Maica Domnului si vor afla Adevarul, sunt convinsa de asta.A si inca ceva...cine are nelamuriri la ortodoxie sa citeasca cartea pr Arsenie Papacioc " singur Ortodoxia" si o sa se convinga.Sa dea Domnul sa ne lumineze Duhul Sfant,Mangaietorul si sa ne vedem cu toii in rai.
Doamne miluieste!

irinuca 11.07.2006 10:50:40

ura...este pentru ratacirile ce sa gasesc la toate confesiunile...nu fata de cei care se afla in ratacire...chiar ar trebui sa plangem pt ei, si sa ne rugam sa-si doreasca sa scape de intuneric,de ratacire....las o adresa de net unde sunt niste lucruri foarte interesante..http://www.sihastru.net/mirem/mirem/sfinti.html......citit si spuneti ce parere aveti! nu-s extremista ...sun doar realista " Singur Ortodoxia..cum zicea Pr Arsenie Papacioc

Darius 19.07.2006 07:56:00

Sa nu uitam ca in prima cruciada in 1099 sper sa nu gresesc sa va duc in eroare, catolicii cand au cucerit Ierusalimul au ucis pe toti cei ce nu se inchinau la Papa. Iar mai apoi cand Saladin a intrat in Ierusalim recucerindu-l primul lucru care l-a spus a fost: Nu ucideti nici un om.
Dumnezeu sa ne ocroteasca in nestiinta noastra.

08.08.2006 16:55:35

Cultele neo-protestante: baptist, evanghelic, adventist, penticostal, etc fac parte din aceeasi mare religie crestina, cred in aceeasi Sfanta Treime, cred in Acelasi Mantuitor, dar sunt urate de moarte de fratii crestini ortodocsi? Oare de ce? Oare de ce le numiti secte, cand sunt culte crestine?

11.08.2006 22:00:00

Citat:

În prealabil postat de Iacov
Cultele neo-protestante: baptist, evanghelic, adventist, penticostal, etc fac parte din aceeasi mare religie crestina, cred in aceeasi Sfanta Treime, cred in Acelasi Mantuitor, dar sunt urate de moarte de fratii crestini ortodocsi? Oare de ce? Oare de ce le numiti secte, cand sunt culte crestine?

Cum iti permiti? Daca preacuratul parinte Cleopa zice ca sunt secte, ca n-au sfintele taine, cum iti permiti tu, simplu muritor, sa spui ca ele sunt culte crestine. Refuz sa gandesc asfel. Auzi la el! Sau desprins din Sfanta Biserica, deci sunt protestante. Nu auzi termenul "protestant"? Adica protesteaza impotriva adevaratei Biserici, Soborniceasca si Apostoliceasca. Impotriva Trupului lui Hristos. Ce mai, refuz sa cred ca parintele Cleopa poate gresi. Nu ma intereseaza altceva decat asta. Daca parintele Cleopa spune asa, asa este. Gata!

13.08.2006 15:11:54

Pt Iacov
Eu cred ca inainte sa te pronunti despre un cult sau o religie ar trebui sa te documentezi ceva mai mult...
Cat priveste cultele neo-protestante despre care pomenesti ,daca ai fi citit cate ceva despre fiecare sigur ai fi stiu ca sunt cam departe de Sf.Taine,de Sf.Treime,Maica Domnului,Sf.Cruce...etc
Exemplele ar putea continua...
Adica ,cu alte cuvinte sunt foarte departe de adevaratul drum pe care Hristos l-a lasat...au cam rastalmacit dupa propriul plac multe din dogme si cu aceasta ocazie s-au indepartat atat de tare ca au pierdut si DRUMUL.
Citeste mai mult Istorie Bisericeasca si Sectologie si atunci vei vedea cum au aparut si cum au evoluat aceste culte care de fapt se gasesc nu numai in Biserica Crestina...ci in toate marile religii vei intalni ramificatii.

30.08.2006 10:50:37

eu nu as fi asa categoric in ceea ce priveste sectele astea. in primul rind ca sunt crestine absolut toate, indiferent de ce crede unul sau altul. in al doilea rind ca nu e normala ura asa viscerala fata de alte confesiuni la un om care se declara crestin convins.

poate va mai amintiti ca si hitler avea adepti indoctrinati care nu credeau decit ceea ce le spunea fuhrerul. nu vreau sa fac o comparatie intre personaje, ci intre comportamentele de supunere oarba, care sunt nocive. pentru a te feri de rau trebuie sa il cunosti, pentru ca daca nu il cunosti, nu te poti feri eficient.

asadar, mai citit cite ceva si despre celelalte culte crestine, mai vorbiti si cu adeptii altor religii, o sa va ajute mult in judecata. din intoleranta se nasc toti monstrii zilelor noastre: rasism, xenofobie, discriminare sexuala, religioasa etc.

al 06.09.2006 16:01:37

mi-e mila de ei, sarmanii! sunt afundati in neadevar! pacat! daca ar descoperi tezaurul ortodoxiei, poate.....in fine...cuvinte mari.....problema principala....mandria!boala asta care se numeste "sectarism"...a impanzit lumea!dar, dupa cum zice si parintele cleopa : sunt 4 cai prin care dumnezeu va judeca lumea"...ce vina are protestantul din america ca s-a nascut protestant?asta e....dumnezeu cu mila......!a fi sectant e o boala...dar cea mai mare boala e a noastra...a fiecaruia...noi suntem ortodocsi....avem acces la acest tezaur sfant...si poate suntem mai jos...e cale lunga de la a sti pana la traire! doctore vindeca-te pe tine! va avea dumnezeu grija si de sectanti, cum are de toti! noi sa ne rugam pentru ei...!

pagan 24.09.2006 11:08:01

Din punctul meu de vedere aceste asa zise secte fac doar o alta interpretare a Bibliei . Adevarul este Biblia nu este o simpla carte de legi ci aproape o lucrare cu adevarat filozofica . Si este normal sa existe atatea interpetari . Parerea mea :)

Rusu_Tiberiu 24.09.2006 11:39:46

trebuie sa fii ipocrit pana in maduva oaselor si sa fii strans legat la ochi ca doar sa afirmi ca "sectantii gresesc".
cel mai important este sa fim concisi si concreti. sa ne referim la o secta anume. si sa spunem.. uite.. secta "x" greseste, pentru ca ea crede ca "y". asa trebuie facut. vorbit despre lucruri clare.
ci NU la modul general. e inuman sa spui ca "ei" gresesc doar "pentru ca nu sunt ca noi". si voi asta spuneti.
...sa ne dam jos ochelarii de cal.
multa sanatate.

VM 27.09.2006 16:47:34

Citat:

În prealabil postat de pagan
Din punctul meu de vedere aceste asa zise secte fac doar o alta interpretare a Bibliei . Adevarul este Biblia nu este o simpla carte de legi ci aproape o lucrare cu adevarat filozofica . Si este normal sa existe atatea interpetari . Parerea mea :)

Nu oricine poate interpreta corect Biblia. Sf. Augustin mentioneaza mai multe criterii care trebuiesc indeplinite de persoana care o face si ar fi o vanitate sa credem ca noi le putem indeplini. De aceea exista Sf. Traditie, ca sa ne ajute sa intelegem si sa interpretam corect. Exista mii de secte/culte neo-protestante, tocmai datorita intepretarii diferite a Bibliei.

Cat despre atitudinea noastra fata de secte, unele atitudini intalnite pe acest forum mi-au lasat un gust amar. Mai multa smerenie si dragoste de aproape n-ar strica. Mie mi se pare normal sa le explicam cu calm si rabdare unde si cum gresesc fata de calea cea dreapta. Poate unii se intorc spre ortodoxie, poate nu. Fiecare isi alege singur calea. Ostilitatea asta insa duce la ura si mandrie in opinia mea, sentimente de care ar trebui sa ne ferim cat mai mult posibil.

Darius 28.09.2006 12:13:20

Iti dau dreptate VM, mai ales ca eu am fost unul dintre aceia. dar mi-am dat seama ca imi canalizam energia unde nu era necesar. Dar, in contradictie cu cei care urasc citatele, eu umblu dupa ele pentru a putea intelege mai bine ortodoxia de la cei care au trait-o sau o traiesc din plin si care au ajuns deja la o anumita induhovnicire. astfel am dat de cuvintele maicii Siluana, pe care o respect si ii pup mana datorita a ceea ce este si ce face si ma refer in special la misionarismul ei. puteti cauta pe site-ul www.sfintii-arhangheli.ro. Astfel ea spune:"Aversiunea, dispreţul, atitudinile jignitoare, blamarea din indiferent ce motive, dar mai ales din motive "duhovniceşti" sunt păcate şi nu sunt plăcute lui Dumnezeu. Din nefericire sunt frecvente în viaţa noastră şi chiar le preţuim, pentru că trăim mai mult frica de a nu fi, decât bucuria de a fi ortodocşi". Aceste cuvinte le gasiti la raspunsurile date de ea unei persoane.
Ramai fara cuvinte in fata unor astfel de ganduri care emana dintr-un suflet curat.
aceste cuvinte m-au intors si m-am retras in bucuria de a fi ortodox.
Dar totusi... aici fiecare isi completeaza ce crede el ca trebuie sa faca in contactul cu un sectant. sa nu-i uitam niciodata pe fratii care, in mai putina credinta, se duc la ei. poate acolo trebuie sa actionam. sa ne asumam putin misionarism CU masura in care fiecare se roaga si traieste ortodoxia.
Doamne ajuta.

Saurian 28.09.2006 17:35:40

Ce s-a intamplat cu yawn-life?

nicoletajuravle 21.03.2007 11:38:58

Citat:

În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
trebuie sa fii ipocrit pana in maduva oaselor si sa fii strans legat la ochi ca doar sa afirmi ca "sectantii gresesc".
cel mai important este sa fim concisi si concreti. sa ne referim la o secta anume. si sa spunem.. uite.. secta "x" greseste, pentru ca ea crede ca "y". asa trebuie facut. vorbit despre lucruri clare.
ci NU la modul general. e inuman sa spui ca "ei" gresesc doar "pentru ca nu sunt ca noi". si voi asta spuneti.
...sa ne dam jos ochelarii de cal.
multa sanatate.

cred ca sectanti gresesc pt ca nu au minimul respect fata de Sf Cruce de Sf Fecioara spunand ca ea a mai avut alti copiii cum se poate asa ceva?sa nu o cinstesti pe Maica Domnului cea care L-a nascut pe Domnul Nostru iisus Hristos ?!Ei se rezuma doar la morala crestina nu dau importanta Sf Taine mi se pare ca il coboara pe Dumnezeu il prezinta intr-o forma mai laica . nu am fost la slujbele lor dar am o multime de prieteni sectanti baptisti sau pendicostali atat apreciez la ei comportamentul social fata de semeni

essence_of_living 25.03.2007 00:04:45

ai perfecta dreptate alecsandru....dar vezi tu ......unii preoti interzic cu desavarsire contactul cu alte secte ceea ce nu mi se pare normal. Nu mi se pare normal ca un preot sa imi spuna ca mai avea putin si ii lua la bataie....si ca trebuie sa ii gonim si chestii de genul. NU MI SE PARE NORMAL> Inainte de religie suntem oameni. Sper sa nu intepretati gresit penultima fraza

Grigorie 26.03.2007 13:53:27

Titlul acestui topic este gresit. Cel care l-a initiat s-a gandit probabil la "ura fata de alte credinte", nu "ura pentru alte credinte".
Nu exista o ura a ortodocsilor fata de cei de alte credinte, ci doar delimitari fata de conceptii gresite. E cu totul altceva. Din iubire pentru adevar este o datorie sa ne impotrivim minciunii.

E ceva asemanator cu ceea ce invata Parintii: sa detestam pacatul, dar sa iubim pe pacatos.

andrei_mihai 26.03.2007 19:00:18

ok... e ciudat, al doilea mesaj al meu intr-o singura zi... am prins viteza... oricum ce m-a determinat s scriu e afza ca luati rpea ins erios religia. Religia nu este cea care te manutieset, si dak tineti cont de pactaul ca iti schimbi religia, atunci Iisus a facut un amre pacat, pt k El era evreu si a infintat cea mai amre religie din lume:crestinismul. Fratilor, nu exista o religie adevarata, nu este una perfecta, si daca aveti indoieli fata de acest lucru (dak vreti s vb andrei_mihai_2005@yahoo.com ca e mult de scris, sau intrbati pe forum) cercetati Bibliasi gasiti o gramada de chestii. Oricum ce vroiam s zic este faptul k Ortodoxia se aseamna fff mult cu relgia ce era in timpul in care Domnul Iisus a fost rastignit,si am refer la acei preoti ce au uitat sensul crestinsmului, uite asa e cu dedicatie pt orice Biserca ce are la baza lucruri ce nu se afla in biblie: marcu 7:1-9. treziti-va la realitate, cand o s moir nimeni nu o s te intrebe ce religie ai fost sau alte chestii de genul,daca tot va doare ata de mult de religa voastra traiti-o. eu sunt un sectatn nascut in ortodoxsim,si vreau s va spun ca nic u preot ortodox nu s-a interesat de sufletul meu decat dupa ce am mers la o biserca crestina dupa evanghelie. adika serois...ne batem pe adepti acum? fratilor oameni mor zilnic, si noi ne intrebam ce biserica e mai buna? si app ce m-a amuzat: citez... adik am copiat din ce a zis Iustin:" Cum iti permiti? Daca preacuratul parinte Cleopa zice ca sunt secte, ca n-au sfintele taine, cum iti permiti tu, simplu muritor, sa spui ca ele sunt culte crestine. Refuz sa gandesc asfel. Auzi la el! Sau desprins din Sfanta Biserica, deci sunt protestante. Nu auzi termenul "protestant"? Adica protesteaza impotriva adevaratei Biserici, Soborniceasca si Apostoliceasca. Impotriva Trupului lui Hristos. Ce mai, refuz sa cred ca parintele Cleopa poate gresi. Nu ma intereseaza altceva decat asta. Daca parintele Cleopa spune asa, asa este. Gata!iustin :Cum iti permiti? Daca preacuratul parinte Cleopa zice ca sunt secte, ca n-au sfintele taine, cum iti permiti tu, simplu muritor, sa spui ca ele sunt culte crestine. Refuz sa gandesc asfel. Auzi la el! Sau desprins din Sfanta Biserica, deci sunt protestante. Nu auzi termenul "protestant"? Adica protesteaza impotriva adevaratei Biserici, Soborniceasca si Apostoliceasca. Impotriva Trupului lui Hristos. Ce mai, refuz sa cred ca parintele Cleopa poate gresi. Nu ma intereseaza altceva decat asta. Daca parintele Cleopa spune asa, asa este. Gata!" conceptii gresite... si eu un simplu muritor cred k e gresti s crezi asa ceav... pt k parintele cleopa ce a fost? un muritor compus? a fost tot un simplu muritor.... unul singur e Dumnezeu nu-i facem la duzina... avem daor unul. si daca cineva iti spune ceva, fa bine si cerceteaza s vezi dak e adevarata afirmatia pe care a facut-o pentru k toti oamenii mai spun si ei prosti, fie sfinti parinti, fie sectanti
God bless ya

calator 26.03.2007 21:40:42

Daca vrei sa vorbesti despre adevar nu descrie ce vezi ci spune ce fel de ochelari porti.

Am convingerea ca ortodoxia este calea drepta si adevarata dar ma indoiesc ca cei care vorbesc despre ea o cunosc un mod autentic si profund.

O poveste spune asa: intr-o zi, intr-o gradina un elefant a cazut mort. Gradina se afla in tara piticilor care nu mai vazusera pana atunci un asemenea animal motiv pentru care au fost trimisi pe teren echipe de pitici ca sa afle ce fel de animal este, sa-i descrie caracteristicele etc. Fiecare echipa a ajuns intr-o anumita zona: una a cercetat coada elefentului, alta urechea, alta coltii. Intorcandu-se acasa fiecare a prezentat rezultatele cercetarilor

1. primii au spus: am cercetat indelung, am masurat, am pipait si e clar ca aest animal este asemanator cu un sarpe
2. a doua echipa a negat cu desavarsire "adevarul" primei Animalul de fapt seamana cu o pisica de mare
3. ultimii au spus ca animalul e unul cu niste colti mari si puternici

Si cred ca inca se mai cearta.....

Grigorie 27.03.2007 10:56:43

Citat:

În prealabil postat de calator
Am convingerea ca ortodoxia este calea drepta si adevarata dar ma indoiesc ca cei care vorbesc despre ea o cunosc un mod autentic si profund.

(1) Nu toti "o cunosc in mod autentic si profund" sau (2) nimeni "nu o cunoaste in mod autentic si profund"?

Cu (1) sunt de acord, cu (2) nu. De la intemeierea Bisericii pana astazi, nu au lipsit oamenii duhovnicesti care sa traiasca ce adevarat crestinismul si sa invete neratacit calea spre mantuire. Acestia au fost mereu putini, iar in zilele noastre este improbabil sa-i gasesti pe un forum. Dar ei exista si macar de am incerca noi sa raspandim din invataturile lor curate.

Macarie 27.03.2007 12:44:56

Asa cum ai zis candva, Grigorie, mai intai ar trebui sa traim invataturile lor curate, si mai apoi sa le raspandim.

Astfel stii cum se face, un fel de polemica teoretica, in care fiecare spune ce crede.

Pe mine sincer ma intristeaza lupta asta cu catolicismul, care difera in cateva puncte, pe cand o multime de secte si protestantisme intorc invatatura cu susul in jos de-a dreptul, si unde fiecare face cum ii vine lui "democratia" sau isi face secta proprie.

Consider mult mai indreptatit efortul Bisericilor noastre de apropiere, prin a vedea multul care ne leaga si a lucra la pietrele de poticnire, decat incercarea unora, care numai ortodocsi nu se pot numi, (cum e situl de care spuneai) de a sataniza catolicismul pentru cateva greseli, si din acelea unele iscate in timpurile din urma (dupa 1800) si mai mult, pe care multi credinciosi apuseni nu le socotesc adevarate.
Iata numai Biserica Vechilor Catolici, a carei invatatura respinge aceste adaugiri, si la care, daca nu se temeau de despartire, multi apuseni ar fi mers.




calator 27.03.2007 20:39:11

Pt Grigorie cu apreciere la ce a scris

Grigorie 28.03.2007 10:53:36

Citat:

În prealabil postat de Macarie
Pe mine sincer ma intristeaza lupta asta cu catolicismul, care difera in cateva puncte, pe cand o multime de secte si protestantisme intorc invatatura cu susul in jos de-a dreptul, si unde fiecare face cum ii vine lui "democratia" sau isi face secta proprie.

Desi catolicismul este mai putin indepartat de ortodoxie decat protestantismul, el este mai eficient in a produce confuzie intre ortodocsi. Iar incapatanarea cu care vorbeste de papalitate si cele ce decurg din aceasta (in opinia mea niste invataturi profund gresite) si dorinta de a ni le impune si noua, mi se pare ca reprezinta suficiente motive pentru a sta fermi pe pozitia noastra ortodoxa fara a le face concesii.
Catolicii si-au facut un obicei din a face tot felul de compromisuri. Daca si noi o luam pe calea lor, crestinismul autentic va fi pe cale de disparitie. Parintii duhovnicesti nu degeaba se impotrivesc modului de traire catolic. Ar fi o mare greseala sa-i consideram si noi pe Parinti niste extremisti. Ei au cultura Duhului (Pr. Rafail Noica), cea mai inalta cultura.
Yannaras si Sf. Iustin Popovici au niste scrieri in care dezvaluie marile pericole ale catolicismului. Catolicismul este la originea "civilizatiei ereziei" (Yannaras) din Occident. Protestantismul este un "efect" al deraierii catolice de la apofatismul credintei crestine.

Nu este deloc o lupta lipsita de importanta mentinerea noastra in credinta Parintilor. Nu trebuie sa urmam dintr-o falsa iubire ratacirile celorlalti. Nu-mi place sa folosesc cuvinte mari sau sa jignesc, dar cred ca miza este prea mare. Eu ii iubesc pe catolici, dar nu catolicismul.

Macarie 28.03.2007 15:06:39

Citat:

În prealabil postat de Grigorie
Nu este deloc o lupta lipsita de importanta mentinerea noastra in credinta Parintilor.

De buna seama, cum sa fie o greseala ?
Ba inca tocmai asta e, de s-ar putea sa vina toti la invatatura Sfintilor Parinti, insa sansele catolicilor de a realiza greselile si a le indrepta, chiar si numai mergand inapoi pe firul istoriei, sint mult mai mari.

Impresia cu care am ramas, asistand si la unele intalniri, a fost ca infailibilitatea Papei e o problema mare chiar si pt. Biserica Catolica, deoarece credinciosii nu o cred cu sinceritate. Au incercat sa-i dea alte nunate si intelesuri pentru a putea fi oarecum "inghitita"
Ce nu-i in adevar, pur si simplu nu merge...

SsAgEnT 28.03.2007 15:14:11

eu urasc orice religie care nu ma lasa sa cred in d-zeu in felul meu, iar ortodoxia uraste alte religii si le ia in ras deoarece vrea sa fie ea mai cu mot

just my opinion

Grigorie 28.03.2007 16:43:24

Citat:

În prealabil postat de SsAgEnT
eu urasc orice religie care nu ma lasa sa cred in d-zeu in felul meu, iar ortodoxia uraste alte religii si le ia in ras deoarece vrea sa fie ea mai cu mot

just my opinion

Ce icon ti-ai ales. Esti satanist?
Crezi in ce vrei, nimeni nu ti-a impus ortodoxia, care este religia libertatii. Baga insa de seama la cuvintele: "Fiecare pom se cunoaste dupa roadele lui".


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:37:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.