Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6816)

cristiboss56 07.01.2010 00:32:28

Rugăciune - Mihai Eminescu
 
Crăiasă alegându-te / Îngenunchem rugându-te / Înalță-ne , ne mântuie / Din valul ce ne bântuie : / Fii scut de întărire / Și zid de mântuire, / Privirea-ți adorată / Asupră-ne coboară, / Și pururea fecioară, / Marie ! / Noi, ce din mila sfântului / Umbră facem pământului / Rugămu-ne - durărilor , / Luceafărul mărilor, / Ascultă-a noastre plângeri, / Regina peste îngeri , / Din neguri te arată, / Lumină dulce clară, / O, maică prea curată / Și pururea fecioară.

cristiboss56 18.06.2010 22:35:22

Preasfanta si Preacurata Stapana , Nascatore de Dumnezeu , Fecioara Maria , nu ma lasa sa pier in spurcaciunile si deprinderile mele cele pacatoase , ci trimite-mi milele tale cele bogate . Tu , ceea ce esti Maica indurarilor si milostivirilor , nu ma trece cu vedrea pe mine cel pierdut , ci intoarce-ma si ma scoate din tina pacatului precum de demult Fiul tau a scos-o pe desfranata , pe fiul cel risipitor si pe vamesul . Daruieste-mi izvoare de lacrimi si spala-mi intinaciunea pacatelor mele . Nu ma lepada , nu te scarbi de mine spurcatul , ci cu apele indurarilor tale , stinge sufletul meu cel aprins de patimi necurate .izbaveste-ma de flacarile cu care ma aprind demonii . Rapeste-ma din fata acestor caini care ma latra . Vreau sa vad cum ii alungi pe acesti diavoli intunecati , predandu-ma in mainile luminosilor si bunilor ingeri ! Caci tu esti Nascatoarea de Dumnezeu , mantuirea pacatosilor , aparatoarea si intoarcerea celor deznadajduiti , mangaierea celor intristati . Fiul tau si Dumnezeul nostru te-a daruit mie , celui ce te chem din toata inima , ca pe o mijlocitoare ! Miluieste-ma , Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu pe mine nevrednicul pentru milostivirea Fiului si Dumnezeului nostru . Amin !

maria32 19.06.2010 00:53:59

Amin! Multumim Cristi pentru frumoasa rugaciune

vsm 21.06.2010 15:13:44

Plansurile sf.efrem sirul
 
http://ramurainflorita.blogspot.com/...efrem_8469.htm


+


http://laurentiudumitru.ro/blog/2009...i-din-temelii/

cristiboss56 31.07.2010 22:06:58

De mult folos in aceeasta perioada :
 
http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...zeu-72536.html

cristiboss56 01.08.2010 19:26:00

Adormirea ( " Viata , Urmarea si Psaltirea-Maicii Domnului -Mama noastra "
 
In sfarsit , biruitoare , forta dragostei i-a frant / Pretiosul albastru , vasul trupului ei sfant , / Si-adormi Neprihanita intr-un somn de pace lin , / Fara lacrimi de durere , fara vaiet si suspin . / Clipa mortii fara moarte numai Ingerii-o stiura / Coborand ca sa-i culeaga , cu sfiala , de pe gura , / Cea din urma respirare , si-nchizandu-i sub pleoape / Chipul lumii trecatoare , ei se strang tot mai aproape / Langa ea in cercuri dese , uluiti , ei stau de straja , / Si vazandu-i Adormirea , sunt cuprinsi de-atata vraja , / C-ar dori acum sa guste , de-ar putea , si ei din moarte , / Bucurosi sa se cunune cu aceasi sfanta soarte .

cristiboss56 02.08.2010 20:58:37

O , Preasfanta Fecioara , Maica lui Hristos si Dumnezeului nostru , asculta suspinele noastre cele din adancul inimilor , cauta din inaltimea cerurilor spre noi cei ce cu credinta si cu dragoste ne inchinam preacuratei icoanei tale . Ca iata tulburati de grijile vietii si cufundati in pacate , privim la chipul tau , si ca si cum ar fi de fata , iti aducem rugaciunile noastre . Cauta din cer si ne mantuieste de toata reaua intamplare , de orice boala si primejdie si de toata bantuiala duhului celui rau . Pazeste-ne tari in credinta , sa nu ne clatine furtunile acestei lumi . Ca n-avem alt ajutor si alta mijlocitoare , nici mangaiere , ci numai pe tine Maica tuturor scarbitilor si a celor impovorati de greutatile si necazurile acestei vieti . Ajuta-ne noua neputinciosilor , alina durerile si scarbele noastre , pe cei rataciti povatuieste-i la calea cea dreapta care duce la mantuire , vindeca inimile noastre cele bolnave si mantuieste pe cei deznadajduiti . Daruieste-ne ca sa traim restul vietii noastre in pace si intru pocainta . De sfarsit crestinesc ne fa parte , iar la infricosata Judecata a Fiului tau si Dumnezeului nostru , fii noua mijlocitoare ca sa fim socotiti intre cei de-a dreapta Sa , ca totdeauna sa te cantam si sa te slavim ca pe buna Aparatoare a neamului crestinesc , impreuna cu cei ce bine au placut lui Dumnezeu , in vecii vecilor . Amin !

glykys 02.08.2010 21:16:26

Pe Preasfanta, Curata, Preabinecuvantata, marita Stapana noastra, de Dumnezeu Nascatoarea si pururea Fecioara Maria cu toti sfintii sa o pomenim! Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!

Mihnea Dragomir 02.08.2010 22:24:05

Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii, mai onorata si fara de asemanarea decat serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu cuvantul L-ai nascut, pe tine cea adevarata nascatoare de Dumnezeu te marim!

Danut7 10.08.2010 18:16:40

Luca Ionel BRANISLAV: Sarbatoare

Bucuria mea cea mare și Nădejdea mea cea tare,
Cerească Împărăteasă și Preaminunată Floare,
Azi, în cer și pe pământ, e sărbătoare mare,
E sărbătoarea Ta, Preasfântă Născătoare.
Azi Serafimii și cu Heruvimii într-un glas Îți cântă,
Îngerii și oamenii și toate cele care nu cuvântă,
Natura întreagă, de bucurie se frământă,
Pentru că e ziua Ta, Măicuța mea Preasfântă!
Să strălucești ca soarele între cetele îngerești,
Să ne povățuiești și să ne aperi, să ne mântuiești,
Peste oameni, peste îngeri, de-a pururi să domnești,
Că Preasfântă, Preacurată și Preanevinovată ești.
Noi, azi, cu buze păcătoase, pe Tine Te mărim,
Noi, azi, cu inimi întinate, pe Tine Te cinstim,
Curățește-ne Stăpână, în Har să strălucim,
Cu Serafimii și cu Heruvimii în veci să Te slăvim.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:34:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.