Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Medic ginecolog (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9779)

CristinaAdriana 17.06.2010 18:03:57

Bucuresti.
Scuze ca am omis.
Sunt semi-impacientata.

Georgi_85 17.06.2010 18:05:58

Un medic bun in care eu am incredere este Dan Tutunaru de la Elias. Incearca la el si vezi ce zice. E un pic mai scumpicel ce-i drept dar merita.

Si apropo, el nu face din cate stiu eu chiuretaje la cerere.Adica nu face avorturi.

Sanatate maxima!

G.

CristinaAdriana 17.06.2010 18:07:17

Multumesc!

Georgi_85 17.06.2010 18:10:14

Uite asta e nr. asistentei lui, pentru programari: 0720099299

Mihnea Dragomir 17.06.2010 20:10:04

Citat:

În prealabil postat de CristinaAdriana (Post 260177)
Buna!
Am nevoie de un medic ginecolog bun (de preferat ortodox, sper ca este mai responsabil), nu pot sa ma las pe mana unor doctori care stiu ca fac avorturi.
Poate este cineva pe aici sau care stie pe cineva.
Am o hemoragie de 5 saptamani, am 23 ani, diagnosticul pus a fost ovare micropolichistice, am fost la un doctor si propune chiuretaj pentru oprirea sangerarii (fara incercari si alte solutii), nu sunt de acord cu aceasta procedura (nici nu stiam ca se face asa ceva, chiuretaj era sinonim cu avort in mintea mea).
Celor care s-au confruntat cu problema asta ii rog sa scrie aici, sper fara jena ca sa ma folosesc si eu si alte femei care intra aici.
Sa ma mentionati si pe mine la rugaciune.
Multumesc!
Adriana.

Chiuretajul în acest caz nu este păcat, fiindcă în mod evident nu înseamnă întreruperea unei vieți.
Pe de altă parte, chiuretajul în scop hemostatic este o opțiune de primă alegere numai în urgențe. Ca orice manevră chirurgicală, există riscuri imediate și la distanță.
Dacă situația nu impune o atitudine de urgență (care ar însemna o sângerare de asemenea intensitate încât hemoglobina ar coborî la niveluri amenințătoare), atunci există alte opțiuni de primă alegere. Cel mai înțelept este să vă adresați doctorului de familie. Nu uitați că ginecologii sunt chirurgi de formație și au înclinație spre a face ceea ce e mai propriu specialității lor.
De obicei, eu ofer pacientelor mele care sunt în situația dv alegerea între un tratament injectabil cu acțiune direct hemostatică, un tratament oral cu hormoni (cu posibile implicații morale din cauza efectului contraceptiv) sau un tratament homeopatic.

CristinaAdriana 18.06.2010 00:46:12

Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
M-ati mai linistit stiind ca mai sunt si alte metode cu care se poate opri sangerarea.
Deocamdata pana la aflarea rezultatelor la analizele de sange iau Maltofer fol si Utrogestan.
Azi a fost prima zi de pastile si spre seara s-a mai oprit hemoragia.
Daca anticonceptionalele sunt folosite doar pentru tratarea bolii banuiesc ca nu sunt pacat.

Adriana Cluj 03.07.2012 21:34:32

Tinctura de cretisoara.

Citat:

Buna!
Am nevoie de un medic ginecolog bun (de preferat ortodox, sper ca este mai responsabil), nu pot sa ma las pe mana unor doctori care stiu ca fac avorturi.
Am o hemoragie de 5 saptamani, am 23 ani, diagnosticul pus a fost ovare micropolichistice, am fost la un doctor si propune chiuretaj pentru oprirea sangerarii (fara incercari si alte solutii), nu sunt de acord cu aceasta procedura (nici nu stiam ca se face asa ceva, chiuretaj era sinonim cu avort in mintea mea).
Celor care s-au confruntat cu problema asta ii rog sa scrie aici, sper fara jena ca sa ma folosesc si eu si alte femei care intra aici.
Multumesc!
Adriana.

AlinB 04.07.2012 01:39:23

Citat:

În prealabil postat de CristinaAdriana (Post 260345)
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
M-ati mai linistit stiind ca mai sunt si alte metode cu care se poate opri sangerarea.
Deocamdata pana la aflarea rezultatelor la analizele de sange iau Maltofer fol si Utrogestan.
Azi a fost prima zi de pastile si spre seara s-a mai oprit hemoragia.
Daca anticonceptionalele sunt folosite doar pentru tratarea bolii banuiesc ca nu sunt pacat.

Alea nu sunt antinconceptionale.

Steve Works 09.05.2015 11:18:46

Pana la urma la cine ai fost? Astept raspuns. Multumesc!

florentina2014 09.05.2015 15:09:04

Citat:

Buna!
Multumesc!
Adriana.

Iti recomand Dr Nicolaescu de la Oncogin Bucuresti s.au o gasesti la Oncologie in Bucuresti1Nu am cuvinte pentru a o descrie ca si medic si om.

Ora este GMT +3. Ora este acum 13:36:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.