Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Pan-ortodoxia ca arma ideologica si de influenta a Rusiei in Romania ! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17713)

guardian knight 09.02.2015 12:07:59

Pan-ortodoxia ca arma ideologica si de influenta a Rusiei in Romania !
 
Orice spectator,cat de cat avizat, al scenei geo-politice internationale,isi poate da seama,mai ales in ultima perioada,de existenta unei situatii conflictuale intre marile puteri,care foarte usor, si pe nesimtite, poate degenera intr-o conflagratie !

Aflata la marginea Europei,intr-o zona de granita,de lymes cu neo-imperiul rus,tara noastra are mari problem,atat de natura interna (pe care le stim foarte bine!) cat si de natura externa( politica diplomatica de incercurire,reusita si promovata de Rusia !)

Un aspect important al gandirii strategice rusesti il reprezinta pan-ortodoxismul,incercand pe aceasta cale sa isi exercite influenta si controlul asupra statelor in cauza.

Intrebarea este una simpla si clara :

Care este starea actuala a BOR la nivel institutional in ceea ce priveste incercarile de penetrare a acestei structuri in vederea cultivarii influentelor ruse in Romania ???

Cat de adevarate sunt sugestiile facute de urmatoarele articole aparute in presa ?

http://capitalismpepaine.com/2015/02...nia-lui-putin/

http://www.money.ro/putin-prc-c8prc-...ul-in-romania/

guardian knight 09.02.2015 18:38:57

Sfetnicii de iana ai tarului !!!
 
•"Un politolog rus si unul dintre cei mai influenti ganditori geopolitici ai Rusiei de astazi. Dughin a creat o teorie geopolitica inedita in care coabiteaza realpolitik-ul pragmatic si mesianismul ortodox. Totodata, filozoful rus este liderul Miscarii Eurasiatice si unul dintre fondatorii Clubului Izborsk, think-tank-ului care uneste si sincronizeaza eforturile ideologilor conservatori din Rusia."
Printre ideile exprimate de Dughin in acel interviu:
•"Veti vedea ca a treia veriga a lantului regional al apropierii de noua alianta (eurasiatica - n.red.) va fi Romania. Mai mult, intrand in aceasta uniune, Romania s-ar putea uni cu Moldova in care s-a fi reintegrat Transnistria. Toata lumea ar avea de castigat!"
•"Romania se afla la periferia Uniunii Europene, este un oaspete nepoftit, tratat mai rau decat tarile care se afla in dificultate precum Spania, Italia, Grecia, Portugalia, Irlanda. In Uniunea Europeana, aceste tari sunt catalogate peiorativ drept "Grupul PIIGS", adica "grupul porcilor". Inseamna ca in acest context Romania este o tara de mana a zecea? In Europa exista o perceptie negativa si injusta a romanilor"
•"Cred ca integrarea Romaniei in spatiul eurasiatic poate avea loc sub zodia identitatii culturale ortodoxe. In cadrul Comunitatii Eurasiatice aceasta tara isi va putea rezolva problemele economice si teritoriale, dar mai mult, va fi acceptata cu bucurie, va fi apreciata la justa valoare si va fi tratata ca un partener egal, ca un partener apropiat din punct de vedere civilizational. Acest aspect este foarte important pentru constiinta nationala"
•"Faptul ca am fost divizati de o terta forta, de atlantisti, si-a jucat rolul. Ei incearca sa ne invrajbeasca, comit mici acte de sabotaj si creeaza o atmosfera de ostilitate, dar aceste lucruri se vor termina. Rusia si Romania au prea multe in comun! Pe noi ne asteapta o reintalnire si o redescoperire reciproca in contextul unei civilizatii comune. Deja se fac primii pasi in aceasta directie. Nu le supraestimez valoarea, dar interpretez pozitiv acesti pasi."

guardian knight 09.02.2015 18:41:18

Sfetncii de taina ai tarului !!!
 
De ce conteaza ce spune acest Aleksandr Dughin, un filosof si politolog evitat, in general, de media occidentale si luat ca referinta oculta de multi politicieni si observatori din zona atlantica?

In contextul evenimentelor din Ucraina/Crimeea, "Putin pare, acum, sa aiba o alta agenda: sa reconstruiasca ce mai poate din fostul imperiu, dar pe baza unui model rusesc, mai degraba decat unul sovietic", scriau recent, intr-o analiza publicata de Washington Post, doi experti in relatiile Rusia-Occident, a caror opinie este impartasita de multi in presa occidentala. Observatorii americani si europeni iau tot mai in serios "visul eurasiatic" al lui Vladimir Putin si al cercurilor conservatoare de la Moscova. Visul - asupra caruia Vladimir Tismaneanu ofera o perspectiva aici - este influentat in buna masura de curentul "neo-eurasianismului" promovat inca de la inceputurile implicarii sale in viata publica de filosoful si politologul rus Aleksandr Dughin.

Mihnea Dragomir 10.02.2015 11:19:17

Sa speram ca optiunea europeana a Romaniei este definitiva. Privind la ce se intampla in Ucraina sau in Moldova, ori amintindu-mi de nefasta influenta slava, o reintrare a Romaniei in orbita Rusiei imi da fiori siberieni...

Barsaumas 10.02.2015 14:50:44

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 580464)
Sa speram ca optiunea europeana a Romaniei este definitiva. Privind la ce se intampla in Ucraina sau in Moldova, ori amintindu-mi de nefasta influenta slava, o reintrare a Romaniei in orbita Rusiei imi da fiori siberieni...

Sincer, nu te inteleg cu subiectivismul asta pro-occidental. De ce, doar ca pentru ca locuiesti acolo vezi si vrei binele acelor locuri si acelei societati? Da, nu au defectele balcanismului. Corect. Si da, popoarele inca ortodoxe de extractie slava au anume defecte specifice, asa cum popoarele nord-ariene, foste catolice, foste protestante, actual consumeriste, au alt set de defecte si devieri.
Chiar tu ai spus si stii foarte bine ca Occidentul nu mai e demult catolic, nici macar calvin sau luteran sau alt protestantism. UE e cea care, prin incurajarea a tot felul de porcarii spirituale, face sa scada puterea BC si, de fapt, a oricarei confesiuni crestine in societatea vestica.
Rusofobia e cred din cauza amintirii a ce s-a intamplat cand 12 ierarhi Uniti au fost martirizati. Totusi, acei oameni sunt acum in Cer.
Fapt: ocupatia sovietica-stalinista a produs (mai mult) martiri decat apostati. Oamenii (inca) mai reactionau ca niste fiinte vii.
Ocupatia euroamericana e mult mai perversa si distrugatoare. Stiii si asta. Si totusi, ai acest punct de vedere...
Faptul ca exista un Lefebvre e un miracol divin. Mai ales ca este francez, deci din prima tara din istoria planetei care a aruncat monarhia si credinta la gunoi. Care tara era "fiica cea mare a Bisericii", acum nu prea multa vreme. Dar, pentru un singur Lefebvre, exista o groaza de spalati-pe-creier de consumerism si ateism militant.
Vezi tu, ca sa fiu scurt si clar: comunistii au fost, fata de occidentali, precum o haita de lupi fata de o hoarda de demoni. Prefer oricand sa fiu sfasiat de ceva carnivore (si chiar daca nu sunt lupi, ci mult mai mult, sa zicem ceva gen Hyaenodon, ca sa duc metafora la capat) decat posedat de demoni. Cu alte cuvinte, moartea e preferabila oricand degradarii.
Oameni buni, de ce sunteti asa pro-occidentali cand scrieti pe net? Si pentru voi pluteste i aer venirea statului politinesc? Va e frica de dosar electronic, de ridicare in nopate dupa declararea starii de urgenta/razboi, etc? Stiti de und ebate vantul, si spuneti ce se cere deocamdata relativ tacit? Si eu cred ca vor veni astea, dar reactia mea e inversa: nu dau doua parale pe viata/securitatea/prosperitatea mea sau pe viitorul meu. Pur si simplu, nu ma intereseaza ce va fi maine. Ma intereseaza sa exprim doar ce gandesc autentic. Altfel, nu suntem oameni, ci robo-mammalieni fricosi si oportunisti.

CristianR 10.02.2015 15:45:03

Acum eu nu sunt lămurit în ce te privește. Dacă ții la libertatea de exprimare, aceasta pe care acum o ai din plin, necenzurată decât de regulile de bun-simț ale forumului, cred că știi că puțin mai la răsărit ea nu există. Acolo spui ce trebuie să spui sau nu spui nimic.

iuliu46 10.02.2015 16:02:50

Aici ai chiar dreptul sa nu fii de acord cu cei din occident si nimeni nu o sa-ti reproseze acest lucru. :71:

Dughin asta e un bau bau inventat de unii, noul Rasputin, eminenta malefica din spatele lui Putin. Hai sa fim seriosi, e a 15 a roata la caruta, un fel de Gelu Voican Voiculescu al Rusiei.

CristianR 10.02.2015 17:16:09

Întâmplător am în față un fragment din Istoria Românilor în Dacia Traiană de A.D. Xenopol, referitor la ocupația rusă asupra țărilor române din anul 1928. Mi se pare potrivit cu subiectul topicului de față:

„Dar pe cât rușii câștigau în înrâurire asupra țărilor române, pe atâta ei pierdeau în simpatie. Am arătat mai sus cum încă de pe vremile împărătesei Caterina, românii începuse a cunoaște pe ruși în adevarata lor fire, cum învățase a vedea în ei niște asupritori cel puțin tot atât de barbari, cruzi și neomenoși ca și turcii. Atare purtare brutală a rușilor în principate se reproduse în războaiele din 1789 și 1806.

Apoi românii suferise două pierderi de teritoriu, aceea a Bucovinei, în care rușii fusese niște complici pasivi, și aceea a Basarabiei în care ei fusese autorii unei despoieri vădite. Românii, deci, trebuiau să cunoască, în sfârșit, cine erau rușii și ce scopuri aveau ei asupra țărilor române; că nu iubirea și comunitatea religiunei împingea pe ruși a se face, cu sau fără voie, apărătorii românilor, ci numaicât propriul lor interes și dorința lor nesățioasă de dominare, de întindere și de cucerire. Dacă mai rămăsese încă vreo urmă de simpatie pentru ruși în țările române, ea fu cu totul stinsă în războiul acesta.

Purtarea rușilor întrecu de astă dată toate închipuirile; iar necazurile poporului – sporite încă și prin[tr-]o ciumă hultuită pe o foamete cumplită, care secera oamenii cu miile, și o boală de vite care reduse numărul lor la mai puțin de o pătrime – ajunseră la un grad nemaipomenit. „Suferințele, zice St. Marc de Girardin, sunt mai presus de orice descriere.

Niciodată n-a fost o mai înspăimântătoare nimicire de ființe viețuitoare“. „Barbați și femei sunt puși la care, având drept conducători niște cazaci care nu cruțau nici bățul, nici vârful lancei lor. Peste 30.000 de români sunt luați de la lucrarea câmpului pentru a sluji ca vite de tras.

Cei mai fericiți fugeau în munți, unde nu aveau altă hrană decât scoarța copacilor. Mitropolitul Valahiei, Grigore, fu surg[hi]unit în Basarabia, pentru că ceruse mila năvălitorilor; e drept că el se opusese ca clerul să nu fie smuls de la altare pentru a merge să care munițiunile de război.

Generalul Joltuhin, om sălbatic și nemilos, răspunse la arătările ce i se făcuse: Nu ne pasă de a ști cine fac slujbele, oamenii sau dobitoacele; numaicât ordinele să fie executate. Dezordinele, delapidările și, în sfârșit lăcustele, produseră foametea; ciuma se ivi în urmă, adusă prin mizerie, prin carele pline de răniți și prin înspăimântătoarea mortalitate a boilor, grămădiți fără prevedere sau căzând de osteneală pe drumuri, pe care le umpleau cu leșurile lor descompuse“

guardian knight 10.02.2015 17:41:08

Actiuni subversive !
 
http://www.ziardecluj.ro/o-sa-muriti...r-piata-unirii

Executantii ordinelor de la Kremlin,incep sa-si faca de cap ,avand scopul de a crea tensiuni artificiale si de a destabiliza pozitia statului roman !!!

iuliu46 10.02.2015 17:41:29

De cand e lumea asta, ocupantii s-au purtat extrem de urat cu ocupatii. Daca ai fi citit si despre cum i-au lasat englezii sa moara de foame pe vreo 20 de milioane de indieni sau ce au facut prin Australia cu populatia de acolo, atunci ai fi vazut ca nu au rusii ceva special, nu-s nascuti sa fie rai, ci asa sunt toti ocupantii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:35:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.