Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Vecernie (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5024)
-   -   O CANTARE DIN VECERNIE (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2363)

GEORGIANA22 19.09.2007 00:09:26

O CANTARE F. FRUMOASA DIN SLUJBA VECERNIEI ESTE: "ACUM SLOBOZESTE PE ROBUL TAU STAPANE DUPA CUVANTUL TAU IN PACE CA VAZURA OCHII MEI MANTUIREA TA, PE CARE AI GATIT-O INAINTEA TUTUROR POPOARELOR, LUMINA SPRE DESCOPERIREA NEAMURILOR SI SLAVA POPORULUI TAU ISRAEL"

danyel 20.09.2007 22:11:31


O alta la fel de frumoasa e si:
Lumină lină a sfintei slave a Tatălui ceresc Celui fără de moarte, Celui Sfânt si Fericit, Iisuse Hristoase, venind la apusul soarelui, văzând lumina cea de seară, lăudăm pe Tatăl, pe Fiul si pe Sfântul Duh, Dumnezeu; vrednic esti în toata vremea a fi lăudat de glasuri cuvioase, Fiul lui Dumnezeu, Cel de dai viată, pentru aceasta lumea Te slăveste.

ory 04.10.2007 16:56:32

Paraclisul Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu,cantat duminica seara la vecernie.Este foarte frumos!

12.10.2007 13:07:56

Imi amintesc cu drag, de perioada cand mergeam seara de seara la vecernie. Totul se petrece in taina, mai ales iarna cand afara e deja noapte. Pavecernita este atat de frumoasa. Uneori citind la strana uitam ca sunt acolo, stateam ghemuita intr-un colt al stranii si citeam ca "pentru mine". Odata, din greseala am spus ps.50 de doua ori..parintele imi spune la sfarsitul slujbei, ehei jenica am vazut eu ca esti "cam dusa" in timpul vecerniei dar te-am lasat.. Am mai observat ca, de incepeam slujba fara sa cer binecuvantarea parintelui( obisnuiam sa merg la Altar sa iau binecuvanatre pe cap inainte de slujba)nu puteam citi. In aceea perioada am invatat cat de mare este binecuvantarea De multe ori nu ii dam importanta, sau plecam capul mecanic..dar in acel moment se pogoara peste noi Harul!! De nu esti "atent" el se va intoarce la cel care ti l-a Daruit!

NiCcoleta 13.10.2007 23:33:46

ce frumos e ceea ce ai povestit jenica :)

anastasis 11.01.2008 17:11:39

Citat:

În prealabil postat de jenica
Imi amintesc cu drag, de perioada cand mergeam seara de seara la vecernie. Totul se petrece in taina, mai ales iarna cand afara e deja noapte. Pavecernita este atat de frumoasa. Uneori citind la strana uitam ca sunt acolo, stateam ghemuita intr-un colt al stranii si citeam ca "pentru mine". Odata, din greseala am spus ps.50 de doua ori..parintele imi spune la sfarsitul slujbei, ehei jenica am vazut eu ca esti "cam dusa" in timpul vecerniei dar te-am lasat.. Am mai observat ca, de incepeam slujba fara sa cer binecuvantarea parintelui( obisnuiam sa merg la Altar sa iau binecuvanatre pe cap inainte de slujba)nu puteam citi. In aceea perioada am invatat cat de mare este binecuvantarea De multe ori nu ii dam importanta, sau plecam capul mecanic..dar in acel moment se pogoara peste noi Harul!! De nu esti "atent" el se va intoarce la cel care ti l-a Daruit!

imi place mult ce ai scris..si eu mi-am dat seama dar in alta imprejurare, cat e de importanta binecuvantarea si cat e de frumos sa ceri si sa primesti binecuvantare. Si..intr-adevar e minunat la vecernie, cand se insereaza si se observa in biserica umbre ale preotilor. Mi-as fi dorit si eu sa citesc la strana.

georgeval 11.01.2008 20:38:44

Si pentru mine, Vecernia ramane o slujba cand te poti interioriza, de aceea am cautat despre simbolismul ei. Spre exemplu, dupa binecuvantarea pentru inceputul vecerniei, preotul, iese pe solee, oprindu-se in fata sfintelor usi, care sunt inchise. Descoperindu-si capul, el se roaga aici in taina, citind din Liturghier cele sapte rugaciuni de la inceputul Vecerniei. Se aminteste in acest chip, in primul rand, durata scurta a starii paradisiiace a celor dintai oameni, izgonirea lor din rai in urma caderii in pacat si plansul de po*cainta in fata portilor inchise si pazite ale raiului. La Vecernia de la priveghere sfintele usi au fost deschise de la inceput, pentru a simboliza ca la creatie i-a fost randuita omului viata fericita in rai. Dupa citirea Psalmului 103, ele se inchid insa, insemnand astfel scurta perioada a fericirii paradisiace.

Casiana 14.01.2008 10:53:49

Doamne ajuta!
Pentru mine vecernia este o slujba de suflet!
Deseori cand ies de la servici, iar acest lucru se intampla pe la orele 15-16 obisnuiesc sa trec pe la biserica si sa ma reculeg un pic,dupa o zi fie ea buna sau rea.
Seara e asa o atmosfera de liniste si pace in biserica.
Miluieste-ma Dumnezeule dupa mare mila Ta!

georgeval 14.01.2008 22:42:36

Alte aspecte legate de simbolismul acestei laude bisericesti. Nu exista text, rostit sau cantat, care sa nu aiba si un rol catehetic sau invatatoresc. Psalmul 103, bunaoara, este o ca o icoana a creatiei lumii si a proniei lui Dumnezeu. Cantarea "Doamne, strigat-am", alcatuita din stihuri ale Psalmului 140, exprima starea omului despartit de Dumnezeu, dar care se poate ridica prin pocainta. Vohodul sau iesirea cu cadelnita, ne invata ca Hristos S-a intrupat, a coborat pe pamant si S-a ridicat din nou la Tatal.

aurel1211 23.06.2008 04:10:49

Mie imi place sa cant:
"Fericit bărbatul, care n-a umblat în sfatul necredincioșilor și în calea păcătoșilor n-a stat și pe scaunul hulitorilor n-a șezut. Aliluia!
Că știe Domnul calea drepților, iar calea necredincioșilor va pieri. Aliluia!
Slujiți Domnului cu frică și vă bucurați de El cu cutremur. Aliluia!
Fericiți toți cei ce nădăjduiesc în El. Aliluia!
Scoală, Doamne, mântuiește-mă, Dumnezeul meu. Aliluia!
A Domnului este mântuirea și peste poporul Tău binecuvântarea Ta. Aliluia!
Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Aliluia!
Și acum și pururea și în vecii vecilor, Amin.
Aliluia! Aliluia, Aliluia, Aliluia, slavă Ție, Dumnezeule "
(cantare care se canta la vecernie sambata ).

E foarte frumoasa , si daca sunt vreo 3 baieti la cantat iese angelic.

costel 26.06.2008 12:34:37

Vecernie

Pe-aici, in sus, e schitul la capat de colnic.
L-a zugravit pe vremuri Ilarion cel drept
Cu sfinti intre stergare de galben borangic
Si sfinte-mpodobite cu icusari pe piept.

Auzi, un clopot misca vazduhul peste munti
Si se bolteste-n sunet cat cerul de margean
De dincolo de lume te-ndeamna sa renunti
O taina fara de moarte la veacul pamantean.

Vom asculta din strana vecernia-n sobor
Cand intra-n schit odata cu pasul serii lent
In murmure ca zvonul albinelor in zbor
Naluci calatorite din Vechiul Testament.

Cu aur pe odajdii, inbalsamatii tei
Vor ingina soborul prin geamurile mici.
Eu recita-voi psalmul sublim 103,
Iar tu Lumina lina m-as bucura sa zici.

Cand, la sfarsitul slujbei, vom saruta sfios
Argintul sfintei scoarte de Evangheliar,
Ne va parea o clipa ca ne-a zarit Hristos,
Miscand incet perdeaua intrarii in altar.

Nichifor Crainic

cristinaioana 08.07.2008 15:06:12

Frumoasa poezie! Stie cineva (sigur ca trebuie sa stie!) care este tipicul cantarilor din Octoih? Adica, exact, cand si ce se canta din Octoih in cadrul slujbelor. Multumesc.

partenie 08.07.2008 16:41:34

In cultul ortodox se intrebuinteaza doua forme ale Octoihului: Octoihul mare si Octoihul mic. Octoihul mare cuprinde cantarile fiecarei zile din saptamana pe opt glasuri, fiecarei saptamani consacrandu-i-se succesiv cate un glas. Acesta este folosit de obicei in manastiri. Octoihul mic este practic o prescurtare a celui mare, cuprinzand doar cantari bisericesti de la slujbele zilelor de duminica, ziua Invierii Domnului. Acesta este folosit , de regula, in bisericile de mir. Cantaretii de strana folosesc la Vecernia si Utrenia duminicii cartea numita Anastasimatar, care cuprinde textele cantarilor din Octoihul mic puse pe note muzicale.

cristinaioana 09.07.2008 15:10:10

Va multumesc mult pentru lamuriri.

Marius22 10.07.2008 13:05:50

Utilizarea Octoihului in cadrul slujbelor se face tinand seama de perioadele anului bisericesc. Anul bisericesc ortodox, in functie de sarbatoa*rea Sfintelor Pasti, se poate imparti in trei mari perioade, nu*mite dupa cartea principala de slujba, folosita de cantaretii de strana in fiecare din aceste perioade, si anume: Perioada Triodului (perioada prepascala),Perioada Penticostarului (perioada pascala),Perioada Octoihului (perioada postpascala. Aceasta din urma, este cea mai lunga perioada din cursul anului bisericesc. Durata ei variaza intre 40-26 saptamani, fiind in functie de data Pastilor.




CrisetenO 10.02.2011 20:39:15

Eu personal am inceput sa cant/citesc la strana numai de cativa ani. Fiind tanara si neavand experienta, am invatat de la cei mai in varsta decat mine si am trei carti la capatai si inca vreo cateva in biblioteca. La capatai pe langa Sf. Biblie am Tipicul bisericesc din anul curent si Micul Octoih. In biblioteca pastrez Vecernierul, Triodul, Penticostarul, si Mineiele. In fiecare sambata cand tinem Vecernia Mare folosim Vecernierul, Octoihul Mic si inca o carte depinzand de perioada din an in care ne aflam, dupa cum a spus Marius.

Si mie imi e foarte draga Vecernia, si mare si mica, si gasesc ca e o mare binecuvantare sa ma pot bucura de ea aici in parohie, chiar daca sunt in Germania si departe de casa.

Doamne ajuta!

Cristina


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:10:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.