Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   Declararea apartenentei religioase (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6133)

Hector 29.04.2009 17:04:38

Declararea apartenentei religioase
 
Am si eu o propunere.
Avand in vedere ca pe forum scriu si useri de alte religii, propun ca sa fie, la spatiul destinat avatarului (acolo unde scrie Data înregistrării:; Locație:;Mesaje:; etc) sa fie trecuta si o mentiune despre religie, sau jurisdictia bisericeasca din care face parte. Am vazut pe un forum ortodox strain ca acest lucru era trecut si fiecare persoana trebuia sa completeze sectiunea respectiva.
Problema este ca intrand pe forum, acesti useri de alta religie, incep sa dea sfaturi, care nu intotdeauna sunt conforme cu ortodoxia. Iar un user nou, sau inregistrat de curand, trebuie sa-i fie clar din prima faza cu cine sta de vorba, pentru a nu se creea confuzie.
E util, folositor si practic sa stim daca un mesaj vine din partea unui ortodox, catolic, protestant, ateu, etc.
In felul acesta vedem si cat de avizat este un individ sau altul sa se pronunte intr-o anumita tema.
Ar trebui sa fie obilgatoriu pentru toti userii, sa isi declare apartenenta religioase, inclusiv la inregistrare.

scrabble 29.04.2009 17:13:14

O masura corecta, zic eu. Ramane de vazut daca administratorul forumului va dori sa o implementeze.

Hector 29.04.2009 17:14:14

PS: Nu uitati sa va si motivati alegerea din chestionar.

scrabble 29.04.2009 17:21:06

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 132094)
PS: Nu uitati sa va si motivati alegerea din chestionar.

Pentru mine e o ocazie de a spune lumii ca sunt ateu, ca exist, ca sunt om si ca am opinii si idei despre viata si lume.

claudiu-marius 29.04.2009 17:23:27

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 132084)
Am si eu o propunere.
Avand in vedere ca pe forum scriu si useri de alte religii, propun ca sa fie, la spatiul destinat avatarului (acolo unde scrie Data înregistrării:; Locație:;Mesaje:; etc) sa fie trecuta si o mentiune despre religie, sau jurisdictia bisericeasca din care face parte. Am vazut pe un forum ortodox strain ca acest lucru era trecut si fiecare persoana trebuia sa completeze sectiunea respectiva.
Problema este ca intrand pe forum, acesti useri de alta religie, incep sa dea sfaturi, care nu intotdeauna sunt conforme cu ortodoxia. Iar un user nou, sau inregistrat de curand, trebuie sa-i fie clar din prima faza cu cine sta de vorba, pentru a nu se creea confuzie.
E util, folositor si practic sa stim daca un mesaj vine din partea unui ortodox, catolic, protestant, ateu, etc.
In felul acesta vedem si cat de avizat este un individ sau altul sa se pronunte intr-o anumita tema.
Ar trebui sa fie obilgatoriu pentru toti userii, sa isi declare apartenenta religioase, inclusiv la inregistrare.

Sunt perfect de acord cu aceasta propunere mai ales ca cei de alte confesini atunci cand aud ce nu le place lor inteapa si creaza un oarecare disconfort.
Mi-as dori ca pe viitor ca aceasta sectine cu declaratul apartenentei la o confesiune sa fie obligatoriu ca pe forumurile sau site-urile din strainatate

scrabble 29.04.2009 17:31:05

Citat:

În prealabil postat de claudiu-marius (Post 132104)
Sunt perfect de acord cu aceasta propunere mai ales ca cei de alte confesini atunci cand aud ce nu le place lor inteapa si creaza un oarecare disconfort.
Mi-as dori ca pe viitor ca aceasta sectine cu declaratul apartenentei la o confesiune sa fie obligatoriu ca pe forumurile sau site-urile din strainatate

Hector nu vorbeste de o sectiune anume a forumului, ci o informatie care sa apara in dreptul numelui fiecaruia.

(dar cred ca tocmai ai dat apa la moara celor ce doresc segregarea forumului pe criterii de apartenenta religioasa :4:)

claudiu-marius 29.04.2009 17:37:07

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 132112)
Hector nu vorbeste de o sectiune anume a forumului, ci o informatie care sa apara in dreptul numelui fiecaruia.

(dar cred ca tocmai ai dat apa la moara celor ce doresc segregarea forumului pe criterii de apartenenta religioasa :4:)

nu dorim impartirea forumului ci pur si simplu sa sim cu cine stam de vorba,daca noi intram pe unele sit-uri staine se cere cpmlectarea acelui camp cu apartenenta religioasa apoi esti liber sa te misti in voie ! nu tebuie sa fim separati ci sa cunoastem acest lucru.atata tot.:1:

Hector 29.04.2009 17:45:45

Citat:

În prealabil postat de claudiu-marius (Post 132119)
nu dorim impartirea forumului ci pur si simplu sa sim cu cine stam de vorba,daca noi intram pe unele sit-uri staine se cere cpmlectarea acelui camp cu apartenenta religioasa apoi esti liber sa te misti in voie ! nu tebuie sa fim separati ci sa cunoastem acest lucru.atata tot.:1:

Exact
Nu m-am gandit la o secregare, sau un colt al ,,izolatilor", ci la o transparentizare a mesajelor si eliminarea anumitor confuzii.

claudiu-marius 29.04.2009 17:55:17

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 132126)
Exact
Nu m-am gandit la o secregare, sau un colt al ,,izolatilor", ci la o transparentizare a mesajelor si eliminarea anumitor confuzii.

Sigur ca da asa spun si eu .Multumesc Hector pt ajutor si intelegere!

Trandafir_Alb 29.04.2009 20:08:23

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 132084)
Am si eu o propunere.

Problema este ca intrand pe forum, acesti useri de alta religie, incep sa dea sfaturi, care nu intotdeauna sunt conforme cu ortodoxia. Iar un user nou, sau inregistrat de curand, trebuie sa-i fie clar din prima faza cu cine sta de vorba, pentru a nu se creea confuzie.
E util, folositor si practic sa stim daca un mesaj vine din partea unui ortodox, catolic, protestant, ateu, etc.
In felul acesta vedem si cat de avizat este un individ sau altul sa se pronunte intr-o anumita tema.

Nu sunt de acord. Pai daca omu' e catolic c-asa a fost botezat si nu el a ales, dar urmeaza invataturile ortodoxe, rosteste rugaciuni ortodoxe, daca pot spune asa ceva, ce mai?! ortodoxia e "firul rosu" al vietii lui, unde se incadreaza?
Inseamna ca trebuie intai semnat si stampilat de un ortodox ceea de doreste sa posteze????
Nu mi se pare corect ! Caracterul si gandirea omului nu depind de religia acestuia asa cum, de exemplu, nu depind de zodia lui !!

Hector 29.04.2009 20:09:06

Citat:

În prealabil postat de scrabble (Post 132112)
Citat:

În prealabil postat de claudiu-marius (Post 132104)
Sunt perfect de acord cu aceasta propunere mai ales ca cei de alte confesini atunci cand aud ce nu le place lor inteapa si creaza un oarecare disconfort.
Mi-as dori ca pe viitor ca aceasta sectine cu declaratul apartenentei la o confesiune sa fie obligatoriu ca pe forumurile sau site-urile din strainatate



Hector nu vorbeste de o sectiune anume a forumului, ci o informatie care sa apara in dreptul numelui fiecaruia.

(dar cred ca tocmai ai dat apa la moara celor ce doresc segregarea forumului pe criterii de apartenenta religioasa :4:)

Pentru ca observ ca nu toata lumea a inteles cum figureaza aceasta mentionare a apartenentei religioase, am facut niste print-screen-uri explicative ale altor forum-uri.

Hector 29.04.2009 20:18:14

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 132179)
Nu sunt de acord. Pai daca omu' e catolic c-asa a fost botezat si nu el a ales, dar urmeaza invataturile ortodoxe, rosteste rugaciuni ortodoxe, daca pot spune asa ceva, ce mai?! ortodoxia e "firul rosu" al vietii lui, unde se incadreaza?
Inseamna ca trebuie intai semnat si stampilat de un ortodox ceea de doreste sa posteze????
Nu mi se pare corect ! Caracterul si gandirea omului nu depind de religia acestuia asa cum, de exemplu, nu depind de zodia lui !!

Se incadreaza acolo unde doreste el. Aceasta mentiune nu este o stapila pe care i-o pun eu sau tu, ci e o marturisire a lui. Daca gandeste ortodox, sau se simte mai aproape de ortodoxie, ar putea sa se declare ortodox. Decizia e a lui.
In orice caz, de regula in ,,campul" in care se mentioneaza credinta poate sa scrie: catolic, dar simbatizez ortodoxia. Nu e neaparat nevoie sa ai niste optiuni prestabilite. Poti completa cu ce doresti. Dar depinde cum este soft-ul forum-ului.

De cele mai multe ori caracterul si gandirea depind de religie. Religia te educa, iar tu gandesti cum ai fost invatat. Vrei s spui ca voi auzi vre-un musulman recunoscand (spre exemplu) ca Hristos este Fiul lui dumnezeu? Nu.

Trandafir_Alb 29.04.2009 20:35:45

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 132184)
Se incadreaza acolo unde doreste el. Aceasta mentiune nu este o stapila pe care i-o pun eu sau tu, ci e o marturisire a lui. Daca gandeste ortodox, sau se simte mai aproape de ortodoxie, ar putea sa se declare ortodox. Decizia e a lui.
In orice caz, de regula in ,,campul" in care se mentioneaza credinta poate sa scrie: catolic, dar simbatizez ortodoxia. Nu e neaparat nevoie sa ai niste optiuni prestabilite. Poti completa cu ce doresti. Dar depinde cum este soft-ul forum-ului.

De cele mai multe ori caracterul si gandirea depind de religie. Religia te educa, iar tu gandesti cum ai fost invatat. Vrei s spui ca voi auzi vre-un musulman recunoscand (spre exemplu) ca Hristos este Fiul lui dumnezeu? Nu.

Evident, si aici avem extreme. Ai zis : "E util, folositor si practic sa stim daca un mesaj vine din partea unui ortodox, catolic, protestant, ateu, etc.
In felul acesta vedem si cat de avizat este un individ sau altul sa se pronunte intr-o anumita tema". Avizat? Un catolic iti poate da un sfat la fel de util in legatura cu sinuciderea de exemplu ca si un ortodox, adica o sa-ti spuna sa NU o faci, nu ma pun acum sa dezvolt. La asta ma refeream.
Sa nu ma intelegi gresit, singura religie pe care o apar si urmez e cea ortodoxa, chiar daca nu sunt botezata la ortodocsi, dar si cand citesc ceva de genul: "rugam utilizatorii sa-si declare religia si-n functie de asta vedem daca pot da sfaturi sau nu"... nu pot sa tac :1:
Asa e, gandirea depinde de religie dar nu 100%. Orice om cu bun simt iti poate spune ca nu e frumos sa-l iei la bataie pe batranelul care din greseala s-a rezemat de tine in tramvai sau ca e mai cinstit sa-i spui sotiei ca nu o mai iubesti decat sa o inseli si exemplele pot continua.

dorinastoica14 29.04.2009 21:07:42

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 132084)
Am si eu o propunere.
Avand in vedere ca pe forum scriu si useri de alte religii, propun ca sa fie, la spatiul destinat avatarului (acolo unde scrie Data înregistrării:; Locație:;Mesaje:; etc) sa fie trecuta si o mentiune despre religie, sau jurisdictia bisericeasca din care face parte. Am vazut pe un forum ortodox strain ca acest lucru era trecut si fiecare persoana trebuia sa completeze sectiunea respectiva.
Problema este ca intrand pe forum, acesti useri de alta religie, incep sa dea sfaturi, care nu intotdeauna sunt conforme cu ortodoxia. Iar un user nou, sau inregistrat de curand, trebuie sa-i fie clar din prima faza cu cine sta de vorba, pentru a nu se creea confuzie.
E util, folositor si practic sa stim daca un mesaj vine din partea unui ortodox, catolic, protestant, ateu, etc.
In felul acesta vedem si cat de avizat este un individ sau altul sa se pronunte intr-o anumita tema.
Ar trebui sa fie obilgatoriu pentru toti userii, sa isi declare apartenenta religioase, inclusiv la inregistrare.

La înregistrare se declară apartenența religioasă.Este un topic unde majoritatea membrilor activi de pe forum au scris despre apartenența religoasă și nu cred că o vor face pentru fiecare memebru nou.Dacă nu mă înșel topicul se numește "O altă limpezire......"

cristiboss56 29.04.2009 21:27:56

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 132208)
La înregistrare se declară apartenența religioasă.Este un topic unde majoritatea membrilor activi de pe forum au scris despre apartenența religoasă și nu cred că o vor face pentru fiecare memebru nou.Dacă nu mă înșel topicul se numește "O altă limpezire......"

Nu cred că este nevoie de șapte mii de topice, pentru că există și pagina personală pe care o avem fiecare și se poate specifica acolo apartenența religioasă. Este mult mai greu să stai a urmări un topic de la un capăt la altul, pentru a afla așa ceva. Mult mai simplu, accesezi pagina personală a celui în cauză.

adorcrysti 29.04.2009 23:04:53

Fiecare isi are credinta sa si nadejdea in ceva si la cineva.Dumnezeu este acelasi pentru toti,noi nu trebuie sa facem decat sa il cunostem sa il primi in inimile noastre,sa deschidem ochii mintii si ai sufletului pentru a vedea marea Sa iubire pentru noi,incepand de la marea si sfanta Inviere a Domnului Iisus Hristos.Asadar pentru cel ce nu e de religie cu mine,atunci cand ii este sete sufleteasca il voi da sa bea din cuvantul Domnului si negresit daca are sete trupeasca ii voi da sa bea.Dumnezeu are nadejde si milostivire pentru noi toti.Cel mai important este sa auzim cuvantul,precum ingerii.Cuvantul este Dumnezeu si ingerii nu se indoiesc de asta,asadar si noi sa facem la fel.
Dumnezeu sa ne lumine pe toti si sa ne indrepte pasii catre cele ziditoare.Amin!

patinina34 29.04.2009 23:11:28

Chiar daca acest forum este ortodox, ortodocsii prin definitie sint deschisi altor religii, de a discuta.

Nu consider ca declararea religiei ar trebui sa fie un principiu al acestui forum.

Principiul forumului, ar trebui sa fie - si de fapt asa este ca functioneaza (MULTUMIM ADMIN) ca oricine intra pe forum si discuta, iar cei care incalca pricipiile acestui forum ar trebui banatai - ceea ce se intimpla de fapt.

Sint persoane civilizate printre alte religii, se poate discuta cu ei linistit, insa sint si cei care nu sint civilizati, atunci, trebuiesc bannati.

Mi se pare simplu acest principiu, si sanatos.

razvan_m 29.04.2009 23:19:10

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 132253)
Chiar daca acest forum este ortodox, ortodocsii prin definitie sint deschisi altor religii, de a discuta.

Nu consider ca declararea religiei ar trebui sa fie un principiu al acestui forum.

Principiul forumului, ar trebui sa fie - si de fapt asa este ca functioneaza (MULTUMIM ADMIN) ca oricine intra pe forum si discuta, iar cei care incalca pricipiile acestui forum ar trebui banatai - ceea ce se intimpla de fapt.

Sint persoane civilizate printre alte religii, se poate discuta cu ei linistit, insa sint si cei care nu sint civilizati, atunci, trebuiesc bannati.

Mi se pare simplu acest principiu, si sanatos.

Ce inseamna deschisi altor religii? Cumva deschisi spre erezii? Doamne fereste!

patinina34 29.04.2009 23:35:31

Citat:

În prealabil postat de razvan_m (Post 132257)
Ce inseamna deschisi altor religii? Cumva deschisi spre erezii? Doamne fereste!


Deschisi la discutii.
Sau sintem in timpul d eclauzura, ca si pe vremea lui Ceausescu, si nu se mai discuta cu nimeni?

Fani71 29.04.2009 23:46:42

Citat:

În prealabil postat de razvan_m (Post 132257)
Ce inseamna deschisi altor religii? Cumva deschisi spre erezii? Doamne fereste!

Deschisi altor religii poate sa insemne si deschisi sa vada ce e bun la altii, nu numai la noi.
Nu inseamna sa accepti si ce nu e ortodox.
Pe toate sa le cercetati, si cele buna sa le alegeti (citez liber din sf. Pavel ;-))

Cat despre intrebare, nu cred ca e nevoie sa ne punem chiar un 'icon' cu religia, pentru ca in general oamenii spun ce sant in discutii.

Trandafir_Alb 30.04.2009 18:44:55

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 132253)
Chiar daca acest forum este ortodox, ortodocsii prin definitie sint deschisi altor religii, de a discuta.


Conteaza ce fel de om esti, conteaza daca esti capabil sa accepti lucruri noi si sa stii sa reactionezi rational in anumite situatii, deci definitia unei religii sau a alteia poate fi una si buna, nu inseamna ca daca esti catolic de exemplu si catolicismul iti interzice, stiu eu, sa mananci carne in zilele de post, tu ai sa o si faci...
Ce vreau eu sa zic e ca : sa fii ortodox/catolic nu este egal cu a trai exact dupa invataturile acestor religii si a fi superior altora.

cristiboss56 30.04.2009 20:11:17

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 132264)
Deschisi la discutii.
Sau sintem in timpul d eclauzura, ca si pe vremea lui Ceausescu, si nu se mai discuta cu nimeni?

Atenție mare la cei făr de credință, să ne rugăm pentru ei, dar precum spun Sfinții Părinți să stăm departe de ei, pentru a nu ne sminti . Ortodoxia nu este egală cu brambureala. Ea ne cheamă la înțelepciune, echilibru si iubire. Pe acest forum există și echilibru și înțelepciune și iubire. Micile excepții, sunt de înțeles , prin neputința noastră omenească. Totul este să mergem cu nădejde și speranță înainte !
Cei de altă religie și în special ateii și sectanții, au pe acest forum spațiu suficient, rezervat "credinței" lor. Să se respecte titulatura fiecărui topic , iar ateii și cei asemenea lor să nu mai măture tot forumul de sus până jos cu teoriile lor, pentru ei au fost create spații speciale unde își pot face "propagandă", cât vor.

Trandafir_Alb 30.04.2009 20:38:03

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 132512)
Atenție mare la cei făr de credință, să ne rugăm pentru ei, dar precum spun Sfinții Părinți să stăm departe de ei, pentru a nu ne sminti . Ortodoxia nu este egală cu brambureala. Ea ne cheamă la înțelepciune, echilibru si iubire. Pe acest forum există și echilibru și înțelepciune și iubire. Micile excepții, sunt de înțeles , prin neputința noastră omenească. Totul este să mergem cu nădejde și speranță înainte !
Cei de altă religie și în special ateii și sectanții, au pe acest forum spațiu suficient, rezervat "credinței" lor. Să se respecte titulatura fiecărui topic , iar ateii și cei asemenea lor să nu mai măture tot forumul de sus până jos cu teoriile lor, pentru ei au fost create spații speciale unde își pot face "propagandă", cât vor.

Ajuta-ma sa inteleg! Care-i ideea aici? Daca esti ortodox ai toate drepturile si ti se pot urma sfaturile, daca ai sa le dai, si daca esti de alta religie ar fi bine sa te abtii sau daca nu poti, trebuie sa stii ca oricum nu ti le urmeaza nimeni pentru ca nu esti ortodox?
Eu apar doar ideea conform careia, indiferent de religie poti da sfaturi omenesti, ca nu stiu in acest moment cum altfel sa le spun, poti ajuta pe cineva aflat in greutate, poti face BINE in toate formele lui.
Asa cum un ortodox, cand i se da o palma peste fata, intoarce si celalalt obraz, asa si un ateu de exemplu poate ajuta un copil orfan sa-si gaseasca locul in lumea asta cel putin...
Spun toate astea pentru s-au zis aici, pe forum lucruri de genul: depinde de religie daca esti avizat sau nu sa te pronunti in legatura cu anumite subiecte, ortodocsii sunt deschisi altor religii (pai e valabila si inversa) si nu mi se pare corect. Asa cum Dumnezeu nu tine cont de culoarea in care te imbraci azi atata timp cat nu-i incalci poruncile, asa nu ar trebui sa se tina cont de religie atata timp cat nu calci omenia altora in picioare.

patinina34 30.04.2009 20:41:54

Pai, vedeti fratilor cita...lipsa de religie aici?
Adica esti ortodox, doar prin asta te-ai mantuit?
Nu cred.
Nu trebuie sa vorbesti cu altii din alte religii?
Pai nu devenim noi farisei atunci?
Eu ziceam ca ortodocsii sint deschisi la discutii, nu la a trece de la o religie la alta, sa nu fiu inteleasa gresit.:11:

Maria-Raluca 30.04.2009 21:10:15

da
 
Mi se pare normal ca fiecare sa isi dezvaluie apartenenta religioasa...Totusi suntem pe un forum ortodox si cei ortodocsi au dreptul sa stie care sunt ortodocsi si care catolici sau de alte religii....(ortodoxa)

Trandafir_Alb 30.04.2009 21:12:58

Citat:

În prealabil postat de Maria-Raluca (Post 132532)
Mi se pare normal ca fiecare sa isi dezvaluie apartenenta religioasa...Totusi suntem pe un forum ortodox si cei ortodocsi au dreptul sa stie care sunt ortodocsi si care catolici sau de alte religii....(ortodoxa)


Imi vine sa plang...

Hector 30.04.2009 21:21:39

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 132520)
Eu apar doar ideea conform careia, indiferent de religie poti da sfaturi omenesti, ca nu stiu in acest moment cum altfel sa le spun, poti ajuta pe cineva aflat in greutate, poti face BINE in toate formele lui.

Sfatul omenesti. Evident ca pot da bune sfaturi ,,omenesti". Eu m-am gandit strict la sfaturile dogmatice si de morala (pentru ca suntem pe un forum religios, iar discutiile planeaza in aceasta sfera). Multe idei sunt in tocmai cu ortodoxia, dar altele pot sa nu fie.
Tu vezi partea plina a paharului, eu pe cealalta.
E adevarat ca poate o persoana poate avea o gandire ortodoxa, chiar daca este de alta religie, dar poate totodata sa nu aiba.

cristiboss56 30.04.2009 21:31:04

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 132520)
Ajuta-ma sa inteleg! Care-i ideea aici? Daca esti ortodox ai toate drepturile si ti se pot urma sfaturile, daca ai sa le dai, si daca esti de alta religie ar fi bine sa te abtii sau daca nu poti, trebuie sa stii ca oricum nu ti le urmeaza nimeni pentru ca nu esti ortodox?
Eu apar doar ideea conform careia, indiferent de religie poti da sfaturi omenesti, ca nu stiu in acest moment cum altfel sa le spun, poti ajuta pe cineva aflat in greutate, poti face BINE in toate formele lui.
Asa cum un ortodox, cand i se da o palma peste fata, intoarce si celalalt obraz, asa si un ateu de exemplu poate ajuta un copil orfan sa-si gaseasca locul in lumea asta cel putin...
Spun toate astea pentru s-au zis aici, pe forum lucruri de genul: depinde de religie daca esti avizat sau nu sa te pronunti in legatura cu anumite subiecte, ortodocsii sunt deschisi altor religii (pai e valabila si inversa) si nu mi se pare corect. Asa cum Dumnezeu nu tine cont de culoarea in care te imbraci azi atata timp cat nu-i incalci poruncile, asa nu ar trebui sa se tina cont de religie atata timp cat nu calci omenia altora in picioare.

Ideea este a înțelege ce am scris ! Este atât de greu ? Ce vrei să înțelegi ?

cristiboss56 30.04.2009 21:32:16

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 132533)
Imi vine sa plang...

Bășcălie ? ? ?

cristiboss56 30.04.2009 21:36:30

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 132523)
Pai, vedeti fratilor cita...lipsa de religie aici?
Adica esti ortodox, doar prin asta te-ai mantuit?
Nu cred.
Nu trebuie sa vorbesti cu altii din alte religii?
Pai nu devenim noi farisei atunci?
Eu ziceam ca ortodocsii sint deschisi la discutii, nu la a trece de la o religie la alta, sa nu fiu inteleasa gresit.:11:

Ți se par constructive discuțiile cu ateii la nesfârșit despre Lumina Sfântă, ce ei o ignoră, o iau în bășcălie și multe alte sminteli, ce nu duc la nimic bun și la nici un rezultat ?

cristiboss56 30.04.2009 21:41:19

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 132535)
Ideea este a înțelege ce am scris ! Este atât de greu ? Ce vrei să înțelegi ?

Eu m-am referit strict la atei, nu la alte religii și în nici un caz la catolici. Ce este atât de greu să respecti cele două sau trei topice create special pentru astfel de discuții ? E greu, atât de greu de înțeles ? ? ?

cristiboss56 30.04.2009 21:48:20

Citat:

În prealabil postat de Maria-Raluca (Post 132532)
Mi se pare normal ca fiecare sa isi dezvaluie apartenenta religioasa...Totusi suntem pe un forum ortodox si cei ortodocsi au dreptul sa stie care sunt ortodocsi si care catolici sau de alte religii....(ortodoxa)

Da Raluca, așa este ! Oare după o zi de muncă , nu ne mai putem permite să intrăm pe un forum Ortodox și să dicutăm despre Învățăturile Sfinților Părinți, despre Sfânta Scriptură, despre bucuriile și tristețile noastre, ci trebuie să stăm în discuții sterile si in polemici cu ateii si cei fără Dumnezeu ? Așa este Raluca, și-ți dau dreptate pe deplin !

Trandafir_Alb 30.04.2009 22:16:03

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 132536)
Bășcălie ? ? ?


Nu, deloc bascalie, nu am intrat pe forum sa rad de altii....nu inteleg te de ce te ataci asa repede, daca ideea e sa taci pe forum, asa am sa fac daca deranjez cu replicile mele!

Tot respectul!

cristiboss56 30.04.2009 23:23:56

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 132549)
Nu, deloc bascalie, nu am intrat pe forum sa rad de altii....nu inteleg te de ce te ataci asa repede, daca ideea e sa taci pe forum, asa am sa fac daca deranjez cu replicile mele!

Tot respectul!

Și eu cu tot respectul , nu am înțeles replica ta , adresată lui Raluca ? ( adică : îmi vine să plâng )

Trandafir_Alb 30.04.2009 23:34:54

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 132566)
Și eu cu tot respectul , nu am înțeles replica ta , adresată lui Raluca ? ( adică : îmi vine să plâng )

Adica m-a intristat replica ei...eu consider ca toti suntem egali indiferent ca avem religia x sau rangul y in societate...mi s-a parut ca "pluteste-n aer" ideea ca ortodocsii sunt mai "calificati" decat altii.
Nu am sa mai postez aici ca nu mai sa supar pe cineva nu vreau.

Trandafir_Alb 30.04.2009 23:40:20

...numai, pardon

Anca-Miha 01.05.2009 00:40:30

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 132569)
Adica m-a intristat replica ei...eu consider ca toti suntem egali indiferent ca avem religia x sau rangul y in societate...mi s-a parut ca "pluteste-n aer" ideea ca ortodocsii sunt mai "calificati" decat altii.
Nu am sa mai postez aici ca nu mai sa supar pe cineva nu vreau.

Dar nu te mai supara asa repede, Roza Alba, ca nu ai deranjat. Chiar mi-a placut ca te intereseaza adevarata credinta. Mai rar oameni ca tine!

patinina34 01.05.2009 01:43:02

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 132537)
Ți se par constructive discuțiile cu ateii la nesfârșit despre Lumina Sfântă, ce ei o ignoră, o iau în bășcălie și multe alte sminteli, ce nu duc la nimic bun și la nici un rezultat ?


Nu Cristi, si tu ai dreptate, insa ceea ce voiam sa spun, este faptul ca fiecare are un drept uman recunoscut d elumea intreaga de a discuta.

Daca anumite ID-uri nu convin, ei totusi pot posta, chiar nefiind ortodocsi, deoarece acest forum este deschis, dupa cite am inteles eu pina acuma.
Cei din secte, sau ateii, pot sa posteze atita timp cit acest forum are un regulament.
Regulamentul exista, deci eu nu prea vad problema aici.

Exista topicuri unde ei nici macar nu intra deoarece sint pentru ortodocsi doar.
Daca te uiti la topicuri pentru sectari de ex, vei obesrva ca tot ortodcosii sint cei care le-au deschis, deci inseamna ca nevoia de comunicare totusi exista.

Daca este un grup restrans care vrea sa discute doar despre probleme ortodoxe, nu cred ca cineva obliga aici pe nimeni sa intre pe acel topic.

Deci, sincer nu prea inteleg problema...
Ma iertati fratilor daca am gresit, insa cam asa vad eu.:25:

Hector 01.05.2009 10:50:29

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 132569)
Adica m-a intristat replica ei...eu consider ca toti suntem egali indiferent ca avem religia x sau rangul y in societate...mi s-a parut ca "pluteste-n aer" ideea ca ortodocsii sunt mai "calificati" decat altii.
Nu am sa mai postez aici ca nu mai sa supar pe cineva nu vreau.

Nu te supara. Nu superi pe nimeni. Nu cred ca s-a suparat cineva. Cum am mai zis si cei de alte religii sunt ,,calificati" sa vorbeasca. Ortodocsii pot invata cate ceva si de la ei, chiar si de necrestini (spun din experienta proprie)

cristiboss56 01.05.2009 11:00:41

Citat:

În prealabil postat de Hector (Post 132661)
Nu te supara. Nu superi pe nimeni. Nu cred ca s-a suparat cineva. Cum am mai zis si cei de alte religii sunt ,,calificati" sa vorbeasca. Ortodocsii pot invata cate ceva si de la ei, chiar si de necrestini (spun din experienta proprie)

Chiar de ne mai mâhnim puțin, important să știm să depășim momentul.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:11:17.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.