Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Rugaciuni (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5048)
-   -   I-am cerut lui Dumnezeu... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5714)

patinina34 21.02.2009 07:39:41

I-am cerut lui Dumnezeu...
 
I-AM CERUT LUI DUMNEZEU…
 I-am cerut lui Dumnezeu să-mi îndepărteze obișnuința. Dumnezeu a spus: NU. Nu Eu trebuie să ți-o îndepărtez, ci tu trebuie să renunți la ea.
 I-am cerut lui Dumnezeu să-l vindece pe copilul meu handicapat. Dumnezeu a spus: NU. Spiritul său este întreg, iar corpul său este trecător.
 I-am cerut lui Dumnezeu să-mi dea răbdare. Dumnezeu a spus: NU. Răbdarea este un derivat al durerilor; ea nu se acordă, ea se învață.
 I-am cerut lui Dumnezeu să-mi dea fericire. Dumnezeu a spus: NU. Eu îți dau binecuvântare; fericirea este în tine.
 I-am cerut lui Dumnezeu să mă scape de durere. Dumnezeu a spus: NU. Suferința te face să lași la o parte grijile lumești și te aduce aproape de Mine.
 I-am cerut lui Dumnezeu să crească spiritul meu. Dumnezeu a spus: NU. Tu trebuie să te crești pe tine însuți, dar Eu Mă voi îngriji ca să fii roditor.
 I-am cerut lui Dumnezeu toate lucrurile care ar putea să-mi încânte viața. Dumnezeu mi-a spus: NU. Eu ți-am dat viața, așa că poți să te bucuri de toate lucrurile.
 I-am cerut lui Dumnezeu să mă ajute să-i iubesc pe alții, așa de mult cât mă iubește El pe mine. Dumnezeu a spus: - Ahhhhh… în sfârșit ți-a venit o idee bună.
Această zi este a ta, NU O RISIPI!!!

peps 21.02.2009 08:11:31

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 117906)
I-AM CERUT LUI DUMNEZEU…
 I-am cerut lui Dumnezeu să-mi îndepărteze obișnuința. Dumnezeu a spus: NU. Nu Eu trebuie să ți-o îndepărtez, ci tu trebuie să renunți la ea.
 I-am cerut lui Dumnezeu să-l vindece pe copilul meu handicapat. Dumnezeu a spus: NU. Spiritul său este întreg, iar corpul său este trecător.
 I-am cerut lui Dumnezeu să-mi dea răbdare. Dumnezeu a spus: NU. Răbdarea este un derivat al durerilor; ea nu se acordă, ea se învață.
 I-am cerut lui Dumnezeu să-mi dea fericire. Dumnezeu a spus: NU. Eu îți dau binecuvântare; fericirea este în tine.
 I-am cerut lui Dumnezeu să mă scape de durere. Dumnezeu a spus: NU. Suferința te face să lași la o parte grijile lumești și te aduce aproape de Mine.
 I-am cerut lui Dumnezeu să crească spiritul meu. Dumnezeu a spus: NU. Tu trebuie să te crești pe tine însuți, dar Eu Mă voi îngriji ca să fii roditor.
 I-am cerut lui Dumnezeu toate lucrurile care ar putea să-mi încânte viața. Dumnezeu mi-a spus: NU. Eu ți-am dat viața, așa că poți să te bucuri de toate lucrurile.
 I-am cerut lui Dumnezeu să mă ajute să-i iubesc pe alții, așa de mult cât mă iubește El pe mine. Dumnezeu a spus: - Ahhhhh… în sfârșit ți-a venit o idee bună.
Această zi este a ta, NU O RISIPI!!!

Pur si simplu, minunat!
Felicitari pentru cele 1000! La cat mai multe! :floare:

patinina34 23.02.2009 01:22:13

Da, este minunat!!!!!!!!!!!
:6:

beliver 23.02.2009 11:53:50

I-am cerut Lui Dumnezeu...
 
Superb!:41::41::41:

cristiboss56 23.02.2009 19:34:17

Rugăciunea alungă mânia ( o povestioară cu tâlc din :Patericul mirenilor)
 
O femeie care era profesoară a venit nervoasă de la școală. Se certase cu directoarea. Când a intrat in casă, a inceput să se răstească la soțul ei. Acesta tăcea și nu o contrazicea. La un moment dat, femeia a inceput să il certe că nu cumpărase fructe pentru copii. Bărbatul simți că i se urcă sângele la cap. De dimineață femeia ii spusese că va cumpăra ea fructe, dar , din cauza supărării, uitase. Bărbatul a vrut să țipe la ea, dar iși aduse aminte că duhovnicul il sfătuise să spună "Doamne miluiește " ori de câte ori era ispitit de mânie. A spus o dată rugăciunea, dar nu se simți mai liniștit. Mai repetă de câteva ori rugăciunea și până la urmă se liniști.
Când i-a trecut supărarea, soția și-a adus aminte cum au stat lucrurile . A venit la el și l-a luat in brațe : - Iartă-mă, am spus că iau eu fructe. Iartă-mă. - Te iert, cum să nu te iert, spuse soțul. Noaptea, soția a visat incă odată discuția cu soțul ei. A văzut că, atunci când ea țipa la el, un diavol venea din ce in ce mai aproape de el. Il văzu pe soț cum a inceput să se roage și diavolul a plecat imediat. Când s-a sculat i-a zis : - Nu am știut că te-ai rugat aseară când țipam la tine. O să incerc să mă rog și eu când o să mai fiu ispitită de mânie. ( Danion Vasile - Patericul Mirenilor )

eea 23.02.2009 20:21:02

Foarte frumoase istorisirile din Patericul Mirenilor...si noi avem o foaie parohiala de 4 pagini..chiar daca suntem la tara...si mereu pun cate o istorisire de acolo..ptr cami-au spus multi oameni..ca prima data citesc povestirea cu talc..din nr respectiv,care e saptamanal...

cristiboss56 23.02.2009 20:34:35

Citat:

În prealabil postat de eea (Post 118569)
Foarte frumoase istorisirile din Patericul Mirenilor...si noi avem o foaie parohiala de 4 pagini..chiar daca suntem la tara...si mereu pun cate o istorisire de acolo..ptr cami-au spus multi oameni..ca prima data citesc povestirea cu talc..din nr respectiv,care e saptamanal...

Mă bucur dragă eea ! Dar am o rugăminte , te rog mult nu mai spune "chiar daca suntem de la țara" ! Asta nu e semn de inferioritate , ci din potrivă ! In multe privințe , voi cei de la țară , sunteți mult mai curați sufletește și oameni cu mult mai bun simț ca cei de la oraș. Sunteți și la propriu și la figurat , oameni cu picioarele pe pământ , mult mai bine ancorați in realitate. Să fiți binecuvântați ! +

patinina34 23.02.2009 20:37:43

Asta a fost scris de un anonim.:9:
Mi-a placut enorm, m-am hotarit sa scriu aici ca sa se bucure si altii.
Nestiind numele celui care a alcatuit-o , sigur ca nu pot sa-l mentionez aici, insa ma bucur din suflet ca place tutturor.:53::53:

Trandafir_Alb 26.04.2009 13:25:02

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 117906)
I-AM CERUT LUI DUMNEZEU…
 I-am cerut lui Dumnezeu să-mi îndepărteze obișnuința. Dumnezeu a spus: NU. Nu Eu trebuie să ți-o îndepărtez, ci tu trebuie să renunți la ea.
 I-am cerut lui Dumnezeu să-l vindece pe copilul meu handicapat. Dumnezeu a spus: NU. Spiritul său este întreg, iar corpul său este trecător.
 I-am cerut lui Dumnezeu să-mi dea răbdare. Dumnezeu a spus: NU. Răbdarea este un derivat al durerilor; ea nu se acordă, ea se învață.
 I-am cerut lui Dumnezeu să-mi dea fericire. Dumnezeu a spus: NU. Eu îți dau binecuvântare; fericirea este în tine.
 I-am cerut lui Dumnezeu să mă scape de durere. Dumnezeu a spus: NU. Suferința te face să lași la o parte grijile lumești și te aduce aproape de Mine.
 I-am cerut lui Dumnezeu să crească spiritul meu. Dumnezeu a spus: NU. Tu trebuie să te crești pe tine însuți, dar Eu Mă voi îngriji ca să fii roditor.
 I-am cerut lui Dumnezeu toate lucrurile care ar putea să-mi încânte viața. Dumnezeu mi-a spus: NU. Eu ți-am dat viața, așa că poți să te bucuri de toate lucrurile.
 I-am cerut lui Dumnezeu să mă ajute să-i iubesc pe alții, așa de mult cât mă iubește El pe mine. Dumnezeu a spus: - Ahhhhh… în sfârșit ți-a venit o idee bună.
Această zi este a ta, NU O RISIPI!!!

Superb ! Multumesc, cu intarziere, dar multumesc !

Rodica50 09.05.2010 15:59:44

Totul este foarte frumos! Referitor la ce relateaza Cristiboss, am citit ceva asemanator la Parintele Porfirie si mi-a placut foarte mult! Ce frumos este sa auzim numai despre lucruri frumoase!Asa sa fie mereu!


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:57:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.