Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   O intrebare delicata despre o boala crunta: cancerul de coloana vertebrala (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7527)

Florin-Ionut 09.11.2009 23:59:58

O intrebare delicata despre o boala crunta: cancerul de coloana vertebrala
 
Am cunoscut nu demult pe cineva care de sase ani se chinuie cu acest cancer de coloana vertebrala cu raspandire osoasa. Omul are 29 de ani si nu poate nici sa manance, nici sa se impartaseasca pentru ca vomita des...

Intrebarea este urmatoarea si este adresata cunoscatorilor: in situatia lui, ati accepta tratamentul prin chinetoterapie si radioterapie? Adica ati accepta sa faceti citostatice si iradiere cu cobalt? Cine stie despre ce vorbesc intelege si de ce am pus intrebarea.

Va multumesc in numele lui.

hristofora 10.11.2009 00:12:13

sigur ca da
 
marii duhovnici nu interzic tratamentele medicale.In cazul acestei persoane cred ca e singurul tratament ce il poate ajuta.daca esti din Bucuresti si nu ai pe nimeni sa te indrupe spre spital,pot sa te ajut ,pentru ca lucrez acolo.Nu se stie cat ar putea sa mai traiasca dar ,oricum ,iradierea opreste cancerul osos.Sa ii dea Dumnezeu sanatate si rabdare.....

Florin-Ionut 10.11.2009 00:23:30

Diagnosticul lui este, tineti-va bine:

Vasculita sistemica
Sindrom atifosfolipidic
Sechele post atac ischemic in teritoriul silvian drept sindrom cefalgic vascular
Arahnoidita optochiasmatica post traumatica post interventie adenom hipofizar
Polidiscopatie cevico dorso lombara
Hepatita cronica virala cu virus B
Sigmoida nespecificata
Hernie hiatala
Sindrom radicular stang restant

Exista si fitoterapia cu medicamentele divine: plantele. Citeste pe net despre tratarea cancerului folosind spânul. Sunt cazuri care au scapat de cancer folosind aceasta planta.

Noesisaa 10.11.2009 00:29:00

:( Fitoterapia in general nu functioneaza. Or fi cazuri, dar...amelioreaza, da, e posibil, dar de vindecat...
Sunt medicamente antivomitive special pentru chimioterapie. Stiu ca bunica mea, Dumnezeu sa o ierte, lua. Nu sunt 100% eficiente, dar usureaza suferinta.

monica.miholca 10.11.2009 00:29:34

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 180140)
Diagnosticul lui este, tineti-va bine:

Vasculita sistemica
Sindrom atifosfolipidic
Sechele post atac ischemic in teritoriul silvian drept sindrom cefalgic vascular
Arahnoidita optochiasmatica post traumatica post interventie adenom hipofizar
Polidiscopatie cevico dorso lombara
Hepatita cronica virala cu virus B
Sigmoida nespecificata
Hernie hiatala
Sindrom radicular stang restant

Exista si fitoterapia cu medicamentele divine: plantele. Citeste pe net despre tratarea cancerului folosind spânul. Sunt cazuri care au scapat de cancer folosind aceasta planta.

Dar unde este cancerul in aceasta lista? Sau e separat de astea?

glykys 10.11.2009 00:59:58

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 180135)
Am cunoscut nu demult pe cineva care de sase ani se chinuie cu acest cancer de coloana vertebrala cu raspandire osoasa. Omul are 29 de ani si nu poate nici sa manance, nici sa se impartaseasca pentru ca vomita des...

Intrebarea este urmatoarea si este adresata cunoscatorilor: in situatia lui, ati accepta tratamentul prin chinetoterapie si radioterapie? Adica ati accepta sa faceti citostatice si iradiere cu cobalt? Cine stie despre ce vorbesc intelege si de ce am pus intrebarea.

Va multumesc in numele lui.

Sa il ajute Dumnezeu si sa ii usureze suferinta! Cred ca ar trebui luat legatura cu un preot f sporit duhovniceste care sa il indrume. Fitoterapia nu e de neglijat.

beliver 10.11.2009 01:19:01

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 180149)
Sa il ajute Dumnezeu si sa ii usureze suferinta! Cred ca ar trebui luat legatura cu un preot f sporit duhovniceste care sa il indrume. Fitoterapia nu e de neglijat.

Cred ca nici faptul ca postarea s-a facut azi de ziua Sfantului Nectarie izbavitorul de cancer,nu e intamplatoare.Si vreau sa mai spun ca e important sa se spovedeasca curat,mai important decat sa se impartaseasca(asta la inceput).Biserica ortodoxa mai are la indemana Sfintele Masluri,care ajuta la vindecare,dar da trebuie un preot care poate sfatui corect ce trebuie facut.Pana la urma nu conteaza diagnosticele ci credinta,cate la oameni nu sunt posibile,dar la Dumnezeu toate sunt posibile.Doamne ajuta!

Bautar 10.11.2009 01:51:46

Pentru un om tare bun!
 
Am avut deosebita placere sa il cunosc pe acest baiat,care are aceste probleme,Este un baiat deosebit,cu o credinta ,care putini tineri o au in ziua de azi.Este optimist si nu se descurajeaza si a trecut prin multe suferinte si toata nadejdea o are catre Dumnezeu.
Nu stiu ce sfat sa ii dau in legatura cu chimioterapia ,dar am sa ma documentez.
Ma rog la Bunul Dumnezeu si Maica Sfanta sa il ajute sa treaca mai usor prin acest tratament,si sa nu mai sufere!
Oare de ce trebuie sa treaca prin asa ceva!
Dar cineva acolo sus il iubeste si are grija de el!
Sanatate multa ii doresc din tot sufletul!

melb26 10.11.2009 10:35:49

Citat:

beliver

Cred ca nici faptul ca postarea s-a facut azi de ziua Sfantului Nectarie izbavitorul de cancer,nu e intamplatoare.Si vreau sa mai spun ca e important sa se spovedeasca curat,mai important decat sa se impartaseasca(asta la inceput).Biserica ortodoxa mai are la indemana Sfintele Masluri,care ajuta la vindecare,dar da trebuie un preot care poate sfatui corect ce trebuie facut.Pana la urma nu conteaza diagnosticele ci credinta,cate la oameni nu sunt posibile,dar la Dumnezeu toate sunt posibile.Doamne ajuta!
Mare dreptate mai ai, spovedania amanuntita, Maslul, sunt foarte ajutatoare.

Din pacate pe tatal meu nu l-au ajutat tratamentele clasice (cobalto terapia) pentru cancer...i-au facut mai mult rau.
Acum depinde de fiecare organism in parte, de modul cum raspunde la tratamente. Sa incerce metoda cea mai putin invaziva, mai ales ca e foarte slabit...

Doamne ajuta!

Florin-Ionut 10.11.2009 10:48:22

Citat:

În prealabil postat de melb26 (Post 180181)
Mare dreptate mai ai, spovedania amanuntita, Maslul, sunt foarte ajutatoare.

Omul este ortodox, are duhovnic, ii pare rau ca nu se poate impartasi. Stie de lucrurile astea in mod sigur.

Citat:

În prealabil postat de melb26 (Post 180181)
Din pacate pe tatal meu nu l-au ajutat tratamentele clasice (cobalto terapia) pentru cancer...i-au facut mai mult rau.
Acum depinde de fiecare organism in parte, de modul cum raspunde la tratamente. Sa incerce metoda cea mai putin invaziva, mai ales ca e foarte slabit...
Doamne ajuta!

Aici am vrut sa ajung! Din cate stiu, "tratamentul" prin iradiere cu cobalt este foarte daunator, avand multe efecte negative. Este atat de daunator incat laptele provenit de la vacile care au mancat nutret iradiat cu cobalt devine toxic - vedeti problema codexului alimentarius care vrea sa intre in vigoare anul asta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:26:23.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.