Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Crucea de la gat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9694)

colaps 10.06.2010 02:05:19

Crucea de la gat
 
Va salut. Ce credeti despre crucea / cruciulita de la gat?

Ce beneficii reale aduce si cu ce influenteaza viata crestinului? Este obligatorie una? Ce se intampla cu cei care nu poarta? Din ce material e cel mai bine sa fie facuta? Ce marime sa aiba cel mai bine? Conteaza daca e model simplu sau ornamental?

Sunt cateva dintre intrebarile care mi-au venit in minte despre cruciulita de la gat. Va multumesc pentru rabdarea voastra.

Laur28 10.06.2010 02:31:39

Citat:

În prealabil postat de colaps (Post 257978)
Va salut. Ce credeti despre crucea / cruciulita de la gat?

Ce beneficii reale aduce si cu ce influenteaza viata crestinului? Este obligatorie una? Ce se intampla cu cei care nu poarta? Din ce material e cel mai bine sa fie facuta? Ce marime sa aiba cel mai bine? Conteaza daca e model simplu sau ornamental?

Sunt cateva dintre intrebarile care mi-au venit in minte despre cruciulita de la gat. Va multumesc pentru rabdarea voastra.

Seara buna :). Din putinele mele cunostinte, imi amintesc doar ca crucea nu trebuie purtata la gat pentru a fi ferit de rele, blesteme, farmece, nenorociri, atribuindu-i, astfel, valoarea de amuleta/talisman. Din moment ce in Sfanta Scriptura nu e mentionata purtarea acesteia la gat, nu cred ca e obligatorie. Nu se intampla nimic cu cei care nu o poarta. Din contra, e posibil ca unii sa o foloseasca cu gandul de a se fali cat de buni si evlaviosi crestini sunt. Din lemn e cel mai bine sa fie facuta, micuta, cat pentru inima ta :). Poate sa fie si din argint sau aur sau orice altceva de bun simt daca nu o folosesti pe post de bijuterie (nu asta e scopul). Cred ca mai degraba crucea de la gat este o marturisire a lui Hristos, a faptului ca esti crestin.

annajanette 10.06.2010 03:35:00

Rau nu-ti face asta e sigur.

OmuBun 10.06.2010 13:37:00

1 atașament(e)
Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Astfel Sf. Ilie isi poate regla mai usor tinta cand se mai supara!...

Florin Liviu 10.06.2010 14:31:09

Purtarea Sfintei Cruci
 
Ce s-a mai discutat... Poate va foloseste...

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=9211

windorin 10.06.2010 14:31:46

Nu stiu ce sa zic. Gandesc insa asa...

Sfanta Cruce, purtata la gat, ma face sa ma simt crestin.
Mai bine spus, atunci cand uit, ea imi reaminteste ca a fi crestin inseamna a fi intins pe cruce.
"Nu este ucenicul mai mare decat Invatatorul lui." Iar daca Hristos a stat si inca mai sta pe Cruce, cum am putea sa o ocolim noi.
Am ajuns sa cautam numai binele si usorul, de parca Ortodoxia ar fi "bun si usor", cand toata este impregnata de Cruce.

Are putere asupra diavolului.
Desi nu este amuleta ori talisman magic, ea are mare putere, nefiind un simplu simbol sec.
In "Pelerinul rus", diavolul se tulbura numai la prezenta fizica a Bibliei, pe un raft.
Cu atat mai mult, diavolul sufera cand vede ca noi Il iubim si Il cinstim pe Acela pe care el l'a omorat, pe Cruce.

Ma odihnesc nespus de mult crucile de lemn, sculptate. Sunt uneori scumpe (20-40 lei), insa tin o viata.
Nu imi plac crucile de aur, pe lant de aur. Gandesc la faptul ca omul nu este vrednic de aur. Parintii purtau sfoara.
Nu este rau insa a purta aur, acolo unde inima slujeste deplin lui Dumnezeu. Mie insa imi este incomod, caci lupt cu mandria.

Florin Liviu 10.06.2010 14:57:25

Parerea mea
 
Sfanta Cruce este semnul biruintei vietii prin moarte si pe urma a mortii prin viata. Nimic mai minunat ! Dar oamenii vor de multe ori sa faca tot posibilul sa uite de ea pentru ca daca o vad este ca o strafulgerare pentru ei care ii aduce la esenta crestina pe care unii in ascuns sau fatis o vor moarta. Iar oamenii de multe ori refuza cu indaratnicie sa fie readusi cu picioarele pe pamant si multora dupa felul fiecaruia le trezeste repulsie caci ei se cred prea luminati si departe de adevarul Sfintei Cruci si cand se afla in functii inalte apare discordant un om dezbracat rastignit cu "dumnezeirea" la care au ajuns ei insisi prin eforturi personale; "le place mai mult berea !" Ar fi prea frumos sa ajungem toti sa o purtam... Iata ca nu se poate ! Oamenii sunt macinati de interese marunte... Si nu mai vad padurea din cauza copacilor.

gibilan 10.06.2010 16:31:08

daca purtam o cruce la git nu facem rau decit diavolului si slujilor lui,crucea este insotita de putere,toata lumea stie ca semnul sfintei cruci se face pt.a ne incarca, cu acea energie cosmica,care vine de la Dumnezeu si ne incarcam precum un acumulator, iata acum stinta demonstreaza acest lucru ,s-a verificat la institutul de fizica atomica din ucraina.iar binecuvintarea ce se da la masa tot acelas institut a verificat ,rezultatul fiind:o mare parte din toxinele existente in mincare au disparut instantaneu,oare ce sa intimplat?.de aceia purtarea unei cruci sfintite la git este semn mare si puternic impotriva diavolilor si a slujitorilor lui,deoare-ce este prezenta fizica,nu-numai semn.apoi purtarea crucii la git mai are o parte buna daca este din argint,aur sau un metal de care organismul are carente , o parte infima dar constanta va intra in organismul nostru, in contact sau prin frecarea cu pielea,iar argintul si aurul face mult bine in organism[se poate verifica].un medic ce profeseaza medicina antropomorfa chear a recomandat purtarea crucii la git in permanenta si asta in Romania noastra.

gibilan 10.06.2010 16:43:27

Citat:

În prealabil postat de OmuBun (Post 258098)
Cu cat mai mare, cu atat mai bine. Astfel Sf. Ilie isi poate regla mai usor tinta cand se mai supara!...

omule bun aista-i un romulan si atit ii poate dovleacul ce nu lasa ,ca sa-l ploaie in git
crucea aceia il va baga in iad direct, da ii treaba lui.

Rodica50 10.06.2010 20:05:55

Sfanta Cruce a Lui Hristos, apara-ne si ne pazeste de tot raul vazut si nevazut!
Personal imi amintesc o frumoasa intamplare , cand am sarutat Sfanta Cruce in Biserica. Minunata esti, Cruce de aur a Domnului nostru Iisus Hristos!


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:51:11.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.