Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   Educatia sexuala este educatie pentru sanatate? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18204)

Omul care rade 23.09.2016 10:26:11

(Sper sa fiu on-topic)

In clasa a 10-a, la ora de psihologie, a venit o doamna doctor/psiholog (nu mai tin bine minte) si ne-a prezentat cam cum sta situatia in ce tine de relatiile sexuale si riscurile la care un om este supus daca alege sa-si inceapa viata sexuala. Ni s-a explicat cat de problematice pot fi BTS-urile (chiar f problematice, daca vorbim de hepatite si HIV), cat de importanta este bariera de protectie in timpul actului. Mi-aduc aminte ca ni s-a spus ca e de preferat sa nu ne grabim si sa nu ne lasam invinsi de curiozitate, lucrurile vor veni de la sine la momentul potrivit.
De asemeni, ni s-a spus despre gravitatea conceperii unui copil nedorit si cat de puternica poate fi trauma unui avort (daca tanara nu se simte inca pregatita pentru cresterea lui sau familia o constrange sa renunte la copil).
Tin minte ca acele cateva ore au fost f interesante, am invatat multe atunci. Si nu s-a vorbit despre cum anume trebuie sa se desfasoare un act sexual - ni s-a spus ca vom descoperi singuri atunci cand va fi timpul.
Banuiesc ca se intampla si in alte scoli acest lucru (sau nu?), nu stiu daca era obligatoriu sau nu.

Nu stiu exact ce se intampla azi la scoala (am citit putin prin topic, dar nu am avut timp sa parcurg tot), dar consider ca informatii de ordinul prezentat de mine mai sus pot fi benefice.

Numai bine!

AlinB 23.09.2016 11:32:31

E ceva mai complicat acum :)

AlinB 23.09.2016 11:33:02

Citat:

În prealabil postat de Florinvs (Post 630809)
Asta de unde ati auzit-o ?!

Probabil tovarasii tai comunisti pe la Ptiesti, Gherla, Ramnicu Sarat, etc.

ioan67 24.09.2016 03:38:47

Citat:

În prealabil postat de Omul care rade (Post 631192)
(Sper sa fiu on-topic)

In clasa a 10-a, la ora de psihologie, a venit o doamna doctor/psiholog (nu mai tin bine minte) si ne-a prezentat cam cum sta situatia in ce tine de relatiile sexuale si riscurile la care un om este supus daca alege sa-si inceapa viata sexuala. Ni s-a explicat cat de problematice pot fi BTS-urile (chiar f problematice, daca vorbim de hepatite si HIV), cat de importanta este bariera de protectie in timpul actului. Mi-aduc aminte ca ni s-a spus ca e de preferat sa nu ne grabim si sa nu ne lasam invinsi de curiozitate, lucrurile vor veni de la sine la momentul potrivit.
De asemeni, ni s-a spus despre gravitatea conceperii unui copil nedorit si cat de puternica poate fi trauma unui avort (daca tanara nu se simte inca pregatita pentru cresterea lui sau familia o constrange sa renunte la copil).
Tin minte ca acele cateva ore au fost f interesante, am invatat multe atunci. Si nu s-a vorbit despre cum anume trebuie sa se desfasoare un act sexual - ni s-a spus ca vom descoperi singuri atunci cand va fi timpul.
Banuiesc ca se intampla si in alte scoli acest lucru (sau nu?), nu stiu daca era obligatoriu sau nu.

Nu stiu exact ce se intampla azi la scoala (am citit putin prin topic, dar nu am avut timp sa parcurg tot), dar consider ca informatii de ordinul prezentat de mine mai sus pot fi benefice.

Numai bine!

Excelenta veste!
Iata si o completare a unui duhovnic (Serafim Rose): http://www.cuvantul-ortodox.ro/2012/...etelor-tinere/

„In societatea prezenta, baietii, pe la varsta de 14-15 ani, stiu totul despre pacatele trupesti, mult mai mult decat stiau inainte chiar oamenii casatoriti. Ei stiu exact ce se petrece in filme, vad totul, iar atmosfera generala in care traiesc este una de ingaduinta. «De ce sa te lupti cu acest lucru?» se spune astazi. «Este ceva natural». Evident, sunt pregatiti pentru o viata de ingaduinta fata de pacat.

Unui asemenea baiat i se poate da dreptarul adevarului, care este castitatea, fecioria; insa aceasta este o masura foarte inalta si greu de atins, daca el nu are la dispozitie decat ideea abstracta a castitatii cu care sa se impotriveasca la toata atmosfera de senzualitate ce ii ataca nu doar mintea, ci si inima – iar tru*pul in mod direct. El vede pretutindeni panouri publicitare care il duc in ispita, iar revistele la care se poate uita sunt ingrozitoare; si toate acestea la un loc sunt mult mai puternice decat ideea singulara de a ramane curat. De fapt, toata lumea va rade de o asemenea idee, iar bietului baiat ii va fi foarte greu nu nu*mai sa reziste, dar si sa vada ca trebuie sa reziste ispitelor, fiindca totul ii arata contrariul, cu exceptia acelui mic adevar abstract ca trebuie sa fie curat. Ei bine, aici i-ar putea veni in ajutor literatura. […]

Steve Works 29.11.2023 13:33:34

Exista o multime de studii despre beneficiile educatiei sexuale si chiar a jucariilor sexuale. Totul depinde de cat de invaziv este mesajul. Nimic nu-i alb si negru. Mai multe informatii despre aceste studii gasiti aici: https://hatar.ro/blogs/sfaturi-trucu...-vibratoarelor

RappY 29.11.2023 13:38:45

Citat:

În prealabil postat de Steve Works (Post 674727)
Exista o multime de studii despre beneficiile educatiei sexuale si chiar a jucariilor sexuale. Totul depinde de cat de invaziv este mesajul. Nimic nu-i alb si negru. Mai multe informatii despre aceste studii gasiti aici: https://hatar.ro/blogs/sfaturi-trucu...-vibratoarelor

Draga, tu esti normal? Lasa "studiile", explica tu in limbaj si gandire ortodoxa cum sunt benefice "jucariile sexuale" ca vad ca ai "Ortodox" la religie pe profil.

Moroco 29.11.2023 14:34:29

Orice discutie sau invatatura despre sexy e un inceput de act sexual pacatos, pervers sau adulter, asa ca toate poftele, drogurile, adictiile si comoditatile. :44::57::64:

Ia-ti privirea si gandul de la ele si bag-o in pamant, acolo unde ai ingropat talantul si nu deznadajdui daca-ti vin visurile de acasa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:32:49.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.