Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Tinuta in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5026)
-   -   Oare trebuie sa ne spalam? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6092)

andreicozia 22.04.2009 18:31:38

Oare trebuie sa ne spalam?
 
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez

scrabble 22.04.2009 19:12:39

Nu, trebuie sa stam inglodati si jegosi.

windorin 22.04.2009 19:53:44

Spalarea corpului este un necesar atat de evident incat nu s'a simtit nevoie a se pastra un temei pentru aceasta.

Faptul ca exista unii parinti care nu se spala (in mare parte calugari), aceasta este o exceptie si nu trebuie raspandita, caci multi nu ar putea intelege aceasta. Trebuie stiut insa ca ei sunt extrem de rari (aceia care nu se spala, insa miros foarte frumos). Daca nu s'ar spala toti, ar mirosi greu, ca si noi, atunci cand amanam spalarea din varii motive.

"Spala'ma'vei si mai vartos decat zapada ma voi albi." (Psalm 50) Chiar daca aceasta are un caracter duhovnicesc, ea nu priveaza trupul, caci sufletul nu se poate desparti de trup niciodata.

mirelat 22.04.2009 20:48:09

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 130058)
Oare exista referiri in Biblie la spalatul corpului in totalitatea sa?
Sunt amintite spalarile pe miini, pe picioare insa Evangheliile nu amintesc nimic despre Mintuitor ca ar fi facut vreodata baie cu scopul spalarii corpului ci doar o data in Iordan la botez

nu stiu daca scrie in Biblie ceva de baie, dar stiu ca pe vremea Vestului Salbatic aici in America exista o lege care spunea ca fiecare trebuie sa isi faca cel putin o baie anuala! :4:

Anca-Miha 22.04.2009 20:51:21

Evanghelia dupa Ioan
 
4. S-a sculat de la Cină, S-a dezbrăcat de haine și, luând un ștergar, S-a încins cu el.
5. După aceea a turnat apă în vasul de spălat și a început să spele picioarele ucenicilor și să le șteargă cu ștergarul cu care era încins.
6. A venit deci la Simon Petru. Acesta I-a zis: Doamne, oare Tu să-mi speli mie picioarele?
7. A răspuns Iisus și i-a zis: Ceea ce fac Eu, tu nu știi acum, dar vei înțelege după aceasta.
8. Petru I-a zis: Nu-mi vei spăla picioarele în veac. Iisus i-a răspuns: Dacă nu te voi spăla, nu ai parte de Mine.
9. Zis-a Simon Petru Lui: Doamne, spală-mi nu numai picioarele mele, ci și mâinile și capul.
10. Iisus i-a zis: Cel ce a făcut baie n-are nevoie să-i fie spălate decât picioarele, căci este curat tot. Și voi sunteți curați, însă nu toți.
11. Că știa pe cel ce avea să-L vândă; de aceea a zis: Nu toți sunteți curați.

Anca-Miha 22.04.2009 20:57:23

Epistola către Evrei a Sfântului Apostol Pavel
Cap. 9

10. Acestea erau numai legiuiri pământești - despre mâncăruri, despre băuturi, despre felurite spălări - și erau porunci până la vremea îndreptării.

Florin-Ionut 22.04.2009 20:57:28

Daca unii au dubii in privinta igienei proprii, atunci sa mediteze serios la respectul fata de cei din jur.

eduardd 23.04.2009 00:14:14

Andrei, sincer.. de mult nu am mai ras atat! Si tocmai imi spuneam ca acest forum e plin de oameni morocanosi ce uita sa zambeasca, sa multumeasca. Pai, daca nu ne spalam.. riscam sa ne ia cei de la Sanipid (sau cum le spune..) la despaduchiat:66: Mi-am amintit de un documentar despre perucile acelea grozav de urate si mari cat o zi de post. Spuneau ca, sunt preferatele soarecilor, paduchilor si chiar a liliecilor. Acolo in peruca!!! :13: Daca nu ne spalam riscam sa purtam cu noi o familie respectabila de paduchi, raie, soareci...tot sunt la moda Hamsterii... A! Daca avem chelie :4: ne poate "paste" scabia..deci tot nu-i bine.
Multumesc Andrei! M-ai facut sa adorm cu zambetul pe buze...:71:
Noapte buna si voua occidentalilor: Buna dimineata!

patinina34 23.04.2009 00:24:00

Citat:

În prealabil postat de eduardd (Post 130141)
Andrei, sincer.. de mult nu am mai ras atat! Si tocmai imi spuneam ca acest forum e plin de oameni morocanosi ce uita sa zambeasca, sa multumeasca. Pai, daca nu ne spalam.. riscam sa ne ia cei de la Sanipid (sau cum le spune..) la despaduchiat:66: Mi-am amintit de un documentar despre perucile acelea grozav de urate si mari cat o zi de post. Spuneau ca, sunt preferatele soarecilor, paduchilor si chiar a liliecilor. Acolo in peruca!!! :13: Daca nu ne spalam riscam sa purtam cu noi o familie respectabila de paduchi, raie, soareci...tot sunt la moda Hamsterii... A! Daca avem chelie :4: ne poate "paste" scabia..deci tot nu-i bine.
Multumesc Andrei! M-ai facut sa adorm cu zambetul pe buze...:71:
Noapte buna si voua occidentalilor: Buna dimineata!

Acest topic m-a facut si pe mine sa zambesc mult!

Interesant...
Pai undeva in biblie, zice ca si casa trebuie maturata, darami-te omul! Nu trebuie sa se curete!?

Da, Jenica, uite, toata gama de paduchi, viermi etc etc, ar trebui cultivata? In cazul ca nu ne spalam...sigur.

Vai de noi.
Igiena personala e importanta.

Pentru Dorin:

Nu stiam ca exista astfel de calugari care nu trebuie sau aleg sau ma rog, nu am inteles eu bine, sa se spele!
Poti sa ne dai mai multe amanunte? Poate sint cei care de fapt vor deveni sfinti? Din moment ce nu au miros.

ory 23.04.2009 00:38:49

Citat:

În prealabil postat de mirelat (Post 130097)
nu stiu daca scrie in Biblie ceva de baie, dar stiu ca pe vremea Vestului Salbatic aici in America exista o lege care spunea ca fiecare trebuie sa isi faca cel putin o baie anuala! :4:

Doamne!,ce m-a pufnit rasul la ora asta,unu noaptea...ei bine,in surdina,caci doarme gasca.Auzi,"o baie anuala"...chiar nu-mi inchipui cum ar arata o baie anuala,pe un trup atat de "perisabil',sa-i spunem asa,mai bine suna o "imbalsamare" pe an.Scuzati ironia!
Eu ma spal ori de cate ori este nevoie,nu conteaza ziua,insa,bine-nteles,tin cont de zilele de sarbatoare in priviinta spalarii capului,cu toate ca...ce mi-e mana,ce mi-e cap,tot trup este si tot atat de trecator si infim,dpdv spiritual.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:03:01.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.