Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Antivirus (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15331)

Suzana 02.08.2012 11:06:31

Antivirus
 
Cam ce solutii antivirus ar fi bune? eu am nod32. Este bun?

Laura19 02.08.2012 11:23:38

Citat:

În prealabil postat de Suzana (Post 462736)
Cam ce solutii antivirus ar fi bune? eu am nod32. Este bun?

Eu am BitDefender Total Security pe al meu. si Kasperky Pure pe calculatorul lui tata. Ambele sunt f.bune. Unul este romanesc, altul rusesc. Personal imi place Bitdefender cel mai mult, n-am avut pb cu el.

De nod23 nu prea stiu, la scoala aveam acel antivirus, insa nu mi-a placut prea mult.

Depinde ce fel de antivirus vrei. Gratuit? cu licenta?
da un search pe google la "best antivirus"
Depinde si de preferinte.

Suzana 02.08.2012 12:05:05

multumesc pentru explicatii !

nu stiu de care este, mi l-a instalat cineva.
totusi, mi-e frica sa nu mi se viruseze computerul deoarece am muzica si carti.

zaharia_2009 02.08.2012 14:36:07

Eu de exemplu am probleme mari cu calculatorul tocmai din cauza virusarii frecvente .
In general , caut pe net antivirusi la liber "free antivirus" dar si asa tot iau tot felul de virusi pt. care macar o data pe an trebuie sa reinstalez sistemul de operare.
Bitdifender-ul este excelent dar incetineste f. mult viteza de lucru . Este sigur , ca sa zic asa , se abdateaza periodic , dar are acest inconvenient al vitezei care mie nu imi place .

Oricum, in general vorbind , si eu sunt interesat de subiectul pus in discutie . Nu sunt un cine stie ce priceput in ale calculatoarelor si intimpin mereu dificultati legate de devirusare .
Uneori poti dawnloada antivirusi care ei insisi sa aibe in ei virusi, si atunci ai facut ... sau mai bine zis, nu am facut mare lucru.

Eu, am in prezent Avastul luat la liber dupa net dar nu ma satisface in mod deosebit .

Daca se cumpara un antivirus (am incercat eu) costa intre 150-200 lei pt. un an de zile iar apoi in fiecare an tot platesti o suma mai mica pt. prelungirea licentei .

Despre Nod stiu ca este f. bun .

Ma repet : ma intereseaza subiectul si il voi urmari .

Laura19 02.08.2012 15:13:53

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 462768)
Eu de exemplu am probleme mari cu calculatorul tocmai din cauza virusarii frecvente .
In general , caut pe net antivirusi la liber "free antivirus" dar si asa tot iau tot felul de virusi pt. care macar o data pe an trebuie sa reinstalez sistemul de operare.
Bitdifender-ul este excelent dar incetineste f. mult viteza de lucru . Este sigur , ca sa zic asa , se abdateaza periodic , dar are acest inconvenient al vitezei care mie nu imi place .

Oricum, in general vorbind , si eu sunt interesat de subiectul pus in discutie . Nu sunt un cine stie ce priceput in ale calculatoarelor si intimpin mereu dificultati legate de devirusare .
Uneori poti dawnloada antivirusi care ei insusi sa aibe in ei virusi, si atunci ai facut ... sau mai bine zis, nu am facut mare lucru.

Eu, am in prezent Avastul luat la liber dupa net dar nu ma satisface in mod deosebit .

Daca se cumpara un antivirus (am incercat eu) costa intre 150-200 lei pt. un an de zile iar apoi in fiecare an tot platesti o suma mai mica pt. prelungirea licentei .

Despre Nod stiu ca este f. bun .

Ma repet : ma intereseaza subiectul si il voi urmari .

Cati Rami aveti daca se poate?

Adevarul este ca daca vrei un antivirus f.bun care sa isi faca treaba excelent, trebuie sa platesti.

E adevarat ca Bitdefender-ul incetineste, insa au mai rezolvat pb. asta cu ultimele modele, 2012,2013. Daca Bitdefenderul incetineste, atunci poti opta ptr. Kaspersky.

Daca ai pb. ai putea sa dai jos un trial de la Bitdefender sau altul, si sa il pui sa curete, apoi sa instalezi unul free. (e doar o parere-eu asa mai faceam)

Si eu am avut Avast. Ptr. un antivirus gratuit e bunicel. Redau o lista cu antivirusi(gasita pe net), sper sa ajute. Avast este doar antivirus, Avast Internet Security are si anti-spam si firewall. Poti lua un firewall separat ( ex. Comodo Firewal)

  • Sisteme de curatare:

Malwarebytes 1.51 ( Nota: 4 stele)– antivurus gratuit – Acesta a fost cel mai eficient program de detectare a amenintarilor si de indepartare a acestora.

Norman Malware Cleaner 2.1 (Nota: 3 stele)– antivirus gratuit – Acesta nu a fost la fel de eficient ca si Malwarebytes 1.51. Majoritatea amenintarilor detectate de acest antivirus functionau in continuare si dupa ce operatorul a fost informat ca acestea au fost sterse.

Avast! Rescue Disc (Nota: 3,5 stele)– pret 10 dolari – Acest antivirus nu este unul foarte scump si este destul de eficient. In momentul testarii, Avast a reusit indepartarea majoritatii problemelor, insa cateva rootkit-uri au ramas inca active.

  • Antivirusuri bune si gratuite

Pe langa cele specificate mai sus, site-ul pcmag.com ne ofera alte doua optiuni testate de antivirusuri eficiente si gratuite.

Panda Cloud Anti-Virus 1.5 Free Edition (Nota 3,5 stele)– Desi nu are 2012 in denumire, antivirusul este competent cu majoritatea amenintalor actuale. Acest antivirus este, potrivit testarilor, foarte eficient la detectarea amenintarilor, insa nu la fel de eficient atunci cand vine vorba de indepartarea acestora din sistem.

AVG Anti-Virus Free 2012 (Nota: 4 stele) – Acesta antivirus are o performata excelenta, fiind in topul celor mai bune astfel de programe gratuite. AVG a primit note mari pe toate nivelurile – detectare, blocare si curatare.

Avira Free Antivirus 2012 (Nota: 4 stele) – Si acest antivirus a primit o nota buna la testare, insa atunci cand a venit vorba de indepartarea rootkiturilor, acesta nu a fost la fel de performat ca si AVG.

  • Antivirusuri accesibile

Outpost Antivirus Pro 7.5 (Nota: 3 stele) – pret 29,95 dolari – Acesta s-a descurcat bine la blocarea amenintarilor, insa nu si la indepartarea acestora.

Panda Antivirus Pro 2012 (Nota: 3 stele) – pret 49,99 dolari – Un antivirus bun, care s-a dovedit foarte eficient in indepartarea amenintarilor.

G Data AntiVirus 2012 (Nota: 3,5 stele) – pret 29,95 dolari – A avut o eficienta maxima in detectarea virusilor si in blocarea lor, insa performanta a fost una medie la indepartarea amenintarilor.

ESET NOD32 Antivirus 5 (Nota: 3 stele) – pret 39,99 dolari – A facut o treaba buna la curatarea sistemului, insa nu a fost foarte eficient la blocarea atacurilor.

TrustPort Antivirus 2012 (Nota: 3,5 stele) – pret 39,95 dolari – A primit in general note mari la toate categoriile, insa nu functioneaza bine in combinatie cu alte sisteme de operare si nu stie detecta sistemele rele de cele bune.

Trend Micro Titanium Antivirus+ 2012 (Nota: 2,5 stele) – pret 39,95 dolari – A detectat majoritatea amenintarilor si le-a indedpartat, insa nu a fost foarte eficient la blocarea virusilor.

Kaspersky Anti-Virus 2012 (Nota: 3,5 stele) – pret 59,95 dolari – Desi este foate bine cotat pe piata, acest antivirul nu a fost foarte eficient in testarile site-ului pcmag.com si a avut nevoie de ajutor tehnic pentru a curata sistemul de operare.

  • Mai mult decat un antivirus

Aceasta este lista celor mai performate programe de aparare a datelor:

ZoneAlarm Antivirus + Firewall 2012 (Nota: 3 stele) – pret 59,95 dolari - Acest antivirus are adaugat o componenta de “dezinfectare” care a facut o treaba buna in curatarea sistemului, insa rata sa de detectare a fost destul de slaba.

Bitdefender Antivirus Plus 2012 (Nota: 4 stele) – pret 39,95 dolari – Acest antivirus a primit note mari in toate categoriile de testare. Printre functiile sale sunt incluse: aparare impotriva furtului de identitate, protectia datelor personale si protectie Facebook.

Norton AntiVirus 2012 (Nota: 4,5 stele) – pret 39,95 dolari – Acesta este, potrivit testarilor, cel mai bun antivirus la ora actuala. A avut note foarte bune pe toate domeniile de testare.

Webroot SecureAnywhere Antivirus (Nota: 4,5 stele) – pret 39,95 dolari – si acesta este in topul preferintelor. A avut o performanta excelenta la blocarea amenintarilor si a fost pe locul 2, dupa Norton, la indepartarea acestora.

N.Priceputu 02.08.2012 15:22:19

Eu am folosit mai multe programe antivirus gratuite, și am fost mulțumit de Avast, de Panda Cloud, de AVG, chiar și de Avira, la care nu-mi place fereastra publicitară pe care o afișează destul de des.
Pentru suplețea sistemului e f. bun Panda Cloud, care funcționează online, nu-și descarcă update-urile pe calculator. Totuși, am bănuit că mi-a scăpat ceva troieni, așa că am trecut pe AVG, care era în top în privința ratei de detectare a virușilor la cele mai recente teste.
De Nod32 și eu știam că e bun.

heaven 02.08.2012 15:24:45

Eu am Avira si e bunicel.

ovidiu b. 02.08.2012 15:48:22

Citat:

În prealabil postat de zaharia_2009 (Post 462768)
Eu, am in prezent Avastul luat la liber dupa net dar nu ma satisface in mod deosebit

Și eu folosesc Avast și sunt mulțumit de el. Nu încetinește sistemul de operare și mă atenționeză când un site e virusat. Îl folosesc de un an de zile și nu am avut nici o preblemă de virusare a sistemului. Chiar își face treaba destul de bine. Înainte am folosit AVG până când si-a făcut un update și mi-a șters din laptop ce îi se părea lui că nu e legal.

glykys 02.08.2012 16:16:29

Ha, mie azi imi expira Kaspersky-ul de proba, 30 de zile... Oare exista si un Kaspersky free nelimitat? Mi-a placut.
E foarte important sa nu aveti doua sau mai multe antivirusuri concomitent in acelasi calculator, se strica sistemul. Cand vreti sa incercati unul, celalalt trebuie dezinstalat. Si eu trec prin perioada de proba cu ele, pana ma hotarasc ce sa las. Am inteles ca orice antivirus as folosi, la un an-doi este indicata reformatarea calculatorului.

N.Priceputu 02.08.2012 16:22:47

Formatarea e indicată nu doar pentru a scăpa de eventuali viruși, troieni, viermi, spioni, boți și alte ciudățenii din astea, ci și pentru a repara și curăța registrul Windows și a îmbunătăți funcționarea sistemului în felul ăsta, pentru că începe să se miște greu după un timp, mai ales din cauza instalărilor și a dezinstalărilor de diverse softuri.
Kaspersky din câte știu eu n-are versiune free. Ar fi fost pe saitul lor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:05:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.