Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Resurse ortodoxe on-line (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=505)
-   -   Blog-Danion Vasile (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8158)

cristiboss56 16.01.2010 16:32:43

Blog-Danion Vasile
 
http://www.danionvasile.ro/blog/

adelin 16.01.2010 17:12:51

Cand am vazut prima data filmarile cu parintele Amfilohie Branza, am spus ca este cu adevarat Sfant. Dupa aceea am aflat ca este mason:12: de la un "priten" al sau. Mi-a parut asa de rau:46:Cat de viclean poate sa fie diavolul:2: Cineva mi-a atras atentia si asupra lui Danion, sa fiu atent in ce cred, ce citesc, ce inteleg, pentru ca sfatul este bun, cartea este buna, dar si inima omului trebuie sa fie desavarsit dedicata misiunii pe care o face. Este adevarat ca si printr-o teaba ruginita curge apa; insa, te imbolnavesti fara sa vezi, de rinichi, de una de alta. Asa si cu aceste persoane. Sincer, la Danion mai am putina evlavie pentru misiunea sa, insa, la altii, mi-a secat de mult inima care varsa evlavie pentru ei.

andrei_im 16.01.2010 17:29:30

trebuie sa fim cumpatati in tot.. si in ce citim. mie danion imi place foarte mult. ce e in sufletul lui numai Dumnezeu stie, pe mine nu ma intereseaza. pana acum, misiunea lui este admirabila. exista foarte, foarte multi oameni care ii stau impotriva, chiar preoti cunoscuti. mie danion mi se pare un om foarte smerit, in primul rand, in ciuda unor afirmatii care pot sa starneasca controverse. poate ca in primele carti mai gasim exagerari, uneori sunt pasaje in discutiile despre tineri si sexualitate unde mai gasim ceva nelalocul lui.. dar per total sunt lucruri bune. cartea "Drumul cuvintelor", tiparita recent, o recomand calduros tuturor. este un prag de maturitate pe care, zic eu, l-a atins. Dumnezeu sa il ocroteasca!
Despre parintele Amfiolhie prefer sa nu spun nimic... Doamne ajuta!

Ioana-Andreea 16.01.2010 17:30:33

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201283)
Cand am vazut prima data filmarile cu parintele Amfilohie Branza, am spus ca este cu adevarat Sfant. Dupa aceea am aflat ca este mason:12: de la un "priten" al sau. Mi-a parut asa de rau:46:Cat de viclean poate sa fie diavolul:2: Cineva mi-a atras atentia si asupra lui Danion, sa fiu atent in ce cred, ce citesc, ce inteleg, pentru ca sfatul este bun, cartea este buna, dar si inima omului trebuie sa fie desavarsit dedicata misiunii pe care o face. Este adevarat ca si printr-o teaba ruginita curge apa; insa, te imbolnavesti fara sa vezi, de rinichi, de una de alta. Asa si cu aceste persoane. Sincer, la Danion mai am putina evlavie pentru misiunea sa, insa, la altii, mi-a secat de mult inima care varsa evlavie pentru ei.

pai atunci dc vb impotriva chipurilor si a demascat masoneria?e vid pe youtube.

lore86 16.01.2010 17:56:22

mie imi place tare mult danion.nu numai din scrierile lui, dar l-am si intalnit si mi-a facut o impresie buna.cum spunea cineva mai inainte, inima omului numai Dumnezeu o stie, dar altundeva se spune ca "dupa roadele lor ii veti cunoaste".iar roadele muncii lui se vad si sunt bune si frumoase.problema e ca ii cam zgarie la urechi pe unii "mai plini de dragoste"

andrei25 16.01.2010 17:59:10

..
 
Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201283)
Cand am vazut prima data filmarile cu parintele Amfilohie Branza, am spus ca este cu adevarat Sfant. Dupa aceea am aflat ca este mason:12: de la un "priten" al sau. Mi-a parut asa de rau:46:Cat de viclean poate sa fie diavolul:2: Cineva mi-a atras atentia si asupra lui Danion, sa fiu atent in ce cred, ce citesc, ce inteleg, pentru ca sfatul este bun, cartea este buna, dar si inima omului trebuie sa fie desavarsit dedicata misiunii pe care o face. Este adevarat ca si printr-o teaba ruginita curge apa; insa, te imbolnavesti fara sa vezi, de rinichi, de una de alta. Asa si cu aceste persoane. Sincer, la Danion mai am putina evlavie pentru misiunea sa, insa, la altii, mi-a secat de mult inima care varsa evlavie pentru ei.

Adelin, cel care ti-a zis ca parintele Amfilohie e mason, a gresit. Parintele Amfilohie nu e mason. Eu merg destul de des la manastire la Diaconesti, pt ca aici slujeste, pt ca stau destul de aproape de manastire. Si crede-ma ca aproape in fiecare duminica si sarbatoare din timpul saptamanii, la predica, parintele este impotriva masoneriei. Ce spui tu ca ti-a zis acea persoana, cred ca se refera la subiectul cu Dan Puric. Conform anumitor persoane, parintele Amfilohie ar fi fost de partea lui Dan Puric si nu de partea parintelui Iustin, cu privire la proiectul manastirii de la Aiud. Acum stiu sigur ca parintele Amfilohie este de partea parintelui Iustin, pt ca l-am vazut la Petru Voda pe 21 moiembrie la parastasul parintelui Gheorghe Calciu. Sa fim cu luare aminte, si sa nu credem orice ne spun altii, pana nu stim sigur ca asa e. Am sa-ti spun o intamplare, pe care mi-a povestit-o sora mea.
A venit la un preot un om, ca sa-i spuna ceva.
- Parinte, vreau sa va spun ceva!
Parintele fiind mai cu dreapta socoteala si-a cam dat seama dupa expresia fetei omului, ca ar vrea sa-i zica ceva rau de ceva sau cineva. Si i-a zis:
- Ceea ce vrei sa-mi spui, este despre o persoana?
-Da, parinte!
-Ceea ce vrei sa-mi spui de acea persoana e de rau sau de bine?
-E de rau parinte!
-Si ceea ce vrei sa-mi spui tu de rau de acea persoana, e sigur adevarat?
-Nu stiu, nu sunt sigur parinte!
-Atunci nu-mi mai spune!

Doamne ajuta!

andrei_im 16.01.2010 18:01:14

m-am bucurat mult sa aud ca a fost la Petru-Voda de curand. sa il lumineze Dumnezeu si in continuare!

AlinB 16.01.2010 19:26:17

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201283)
Cand am vazut prima data filmarile cu parintele Amfilohie Branza, am spus ca este cu adevarat Sfant. Dupa aceea am aflat ca este mason:12: de la un "priten" al sau. Mi-a parut asa de rau:46:Cat de viclean poate sa fie diavolul:2: Cineva mi-a atras atentia si asupra lui Danion, sa fiu atent in ce cred, ce citesc, ce inteleg, pentru ca sfatul este bun, cartea este buna, dar si inima omului trebuie sa fie desavarsit dedicata misiunii pe care o face. Este adevarat ca si printr-o teaba ruginita curge apa; insa, te imbolnavesti fara sa vezi, de rinichi, de una de alta. Asa si cu aceste persoane. Sincer, la Danion mai am putina evlavie pentru misiunea sa, insa, la altii, mi-a secat de mult inima care varsa evlavie pentru ei.

Tare naiva trebuie sa fii.
Vezi pe unul ca se agita..vai ce mare si tare crezi ca este, vine a doua zi unul si iti zice ca e mason, il crezi si pe ala.

Barfa trebuie sa-ti fie tare draga, cred ca e sursa ta de informare nr. 1.

AlinB 16.01.2010 19:30:55

El are drumuri dese pe la Petru Voda, acolo se poate erija drept mare predicator (conferintele nu-i ajung).

Aveam o impresie buna despre Danion pana pe la sfarsitul lui 2008 cand a tinut o conferinta sa-i zicem cam ciudata, pe urma de cand cu "cipusoarele" a luat-o razna de tot, a inceput sa o traga si spre stilisti, e greu de spus daca mai e ortodox.

O fi probabil dupa standardele care si le-a definit el, dar din pacate nu stiu daca sunt cele corecte, chit ca trage cu "Sfintii Parinti" in sus si in jos.

Se vede din ceea ce spune ca are impresia ca e un soi de Maxim Marturisitorul in lupta cu ierarhia corupta, dar din pacate nu e singurul caz..

andrei_im 16.01.2010 19:33:53

danion vasile a raspuns pe blog despre aceasta asa zisa problema cu stilismul de care a fost acuzat. cat despre "lupta" cu ierarhia (de parca s-ar lupta cu insusi Dumnezeu), exista sfinti canonizati care au marturisit impotriva a ce ne spune ierarhia sa facem astazi..


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:39:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.