Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Daca pot primi niste raspunsuri (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4612)

andrei23 26.09.2008 20:02:00

Parintii mei au cununat acum multi ani . Cum era de asteptat Finii au avut un copil, mai exact o fata foarte frumoasa de care m-am indragostit. Eu sunt baiatul nasilor si vreau sa stiu daca este permisa o relatie intre copii nasilor si a finilor. Nu am gasit nimic pro sau contra unei asemenea relatii. Va rog sa ma ajutati sa tiu daca e un pacat pentu a nu-l produce

Hartford 26.09.2008 20:37:21

Citat:

În prealabil postat de andrei23
Parintii mei au cununat acum multi ani . Cum era de asteptat Finii au avut un copil, mai exact o fata foarte frumoasa de care m-am indragostit. Eu sunt baiatul nasilor si vreau sa stiu daca este permisa o relatie intre copii nasilor si a finilor. Nu am gasit nimic pro sau contra unei asemenea relatii. Va rog sa ma ajutati sa tiu daca e un pacat pentu a nu-l produce

Parintii tau au si botezat fata cu pricina?

georgeval 26.09.2008 20:40:52

Citat:

În prealabil postat de andrei23
Parintii mei au cununat acum multi ani . Cum era de asteptat Finii au avut un copil, mai exact o fata foarte frumoasa de care m-am indragostit. Eu sunt baiatul nasilor si vreau sa stiu daca este permisa o relatie intre copii nasilor si a finilor. Nu am gasit nimic pro sau contra unei asemenea relatii. Va rog sa ma ajutati sa tiu daca e un pacat pentu a nu-l produce

Stiu ca in Dreptul Bisericesc se tine cont si de rudenia spirituala
[rudenia spirituala]

mina94 26.09.2008 21:48:17

Poti intreba un preot dar o astfel de relatie eu stiu ca este interzisa ptr ca sunteti rude.....imi pare rau dar asta este parerea mea.

mina94 26.09.2008 22:03:37

sunt rude spirituale care ,ma ierti , e acelasi lucru

fllorina 26.09.2008 22:27:30

Rudenia spirituala e mai mare si decat rudenia de sange. Este incest duhovnicesc sa iubesti fiica finilor! Pentru mai multe detalii, citeste sfintele canoane (pe scurt, a scris si Ioanichie Balan in aceasta carte)

andrei23 26.09.2008 22:35:26

Citat:

În prealabil postat de Hartford
Citat:

În prealabil postat de andrei23
Parintii mei au cununat acum multi ani . Cum era de asteptat Finii au avut un copil, mai exact o fata foarte frumoasa de care m-am indragostit. Eu sunt baiatul nasilor si vreau sa stiu daca este permisa o relatie intre copii nasilor si a finilor. Nu am gasit nimic pro sau contra unei asemenea relatii. Va rog sa ma ajutati sa tiu daca e un pacat pentu a nu-l produce

Parintii tau au si botezat fata cu pricina?

Da, parinti mei sunt nasii ei

Negroponte 26.09.2008 23:52:46

:)Andrei,daca parintii tai sunt nasii ei,adica parintii ei spirituali voi sunteti rude spirituale.Casatoria intre rudenii spirituale este mare pacat.Sfintele canoane ale Bisericii condamna astfel de legaturi.

andrei23 12.10.2008 01:52:16

poti sa imi dai te rog acel citat din biblie, sau ma rog unde scrie, scz, nu prea am citit biblia, insa asta nu ma impiedica sa cred in DUMNEZEU

Ratacitorul 12.10.2008 14:52:19

Este rudenie de gradul 3 dupa botez si te poti casatori cu dispensa de le episcop!Pt aceasta mergeti impreuna si cereti binecuvantare de la episcopul de care apartineti!Nu are rost sa postez aici toata argumentatia pt ca inteleg ca te intereseaza partea practica si nu dogmatisela!


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:00:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.