Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotia (Hirotonia) (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5021)
-   -   despre preot (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=227)

alexandra 18.11.2005 19:35:50

SUNT CURIOASA , IN ZIUA DE AZI TINERII CE DUHOVNICI ISI ALEG.

alexandra 18.11.2005 19:36:34

PR. CIPRIAN DE LA MAN. SIHASTRIA

Orthodox 12.01.2006 20:11:20

Unii se lauda cu carutele lor, altii cu caii lor, altii cu... duhovnicii lor. Anul trecut am fost cu un prieten cu masina intr-un pelerinaj la manastirile din Moldova. La o manastire, dupa ce ne-am spovedit si impartasit, am fost sfatuiti ca la Sihastria nu cumva sa ne spovedim, "ca pentru nimica lucru te leaga pe multi ani". Nu cred ca e o metoda buna in cresterea duhovniceasca. Mult mai mult se obtine cu dragostea si cu iertarea. Nu e de acord cu ei si cu asprimea lor nici parintele Arsenie Papacioc, care a pus metanie acolo. In fond canonul trebuie sa aiba rolul de a-l scoate pe om din starea de pacat. Oprindu-l de la impartasire pe multi ani, il lasi singur fara ajutor, desi pana atunci n-a fost indrumat din ograda Sihastriei. Ca sa nu mai vorbim de canoanele date pentru pacatele deja depasite. N-au nimic cu Scriptura, care e toata mila si iertare. E, asa cum scria Serafim Rose "o incercare de inlocuire a Harului lui Dumnezeu cu o justitie omeneasca, preluata de la catolici". Si apoi, multi din cei legati nici nu mai faceau parte din biserica, erau sub acel canon care spune "crestinul care nu se impartaseste 3 duminici consecutiv (fara motiv) este afurisit" (exclus din biserica). Si in loc sa fie re-primiti in biserica si pusi in randuiala cu dragoste... Am fost la Sihastria (era pt a treia oara), am participat la maslul de noapte, dar nu ne-am spovedit, desi am fost sfatuiti insistent s-o facem. Am un gust amar vis-a-vis de Sihastria, prea isi aroga rolul de conducator in monahismul romanesc (le-a mai scazut din pretentii dupa plecarea parintelui Cleopa), prea si-au facut reclama prin "Pelerinul roman" si alte scrieri. Si prea dau cu noroi in altii, sperand sa apara ei mai curati. Il prefer pe parintele Ioan de la Recea, acoperit cu minciuni si mult hulit la Sihastria, caruia nu i-am descoperit insa un echivalent in dragoste.

emilia03 13.01.2006 14:10:24

Citat:

În prealabil postat de alexandra
SUNT CURIOASA , IN ZIUA DE AZI TINERII CE DUHOVNICI ISI ALEG.

Uneori alegem duhovnici dupa poftele noastre. Asta mi se pare cel mai rau, pentru ca ascunde, chiar in fata propriei constiinte, dorinta de a nu suporta nimic pentru greseli, care, la randul ei, e urmata adeseori de ispita reintoarcerii la pacatele savarsite inainte. Astea nu vi le spun din carti, desi am mai citit un pic, ci le spun din ceea ce mi s-a intamplat (vai!) de atatea ori.
Dar chiar si atunci cand afli un duhovnic ingaduitor, singurul lucru care te scapa e reamintirea continua a milei lui Dumnezeu, care a iertat pacate care mi s-au parut de neiertat.
Pe de alta parte, e firesc ca atunci cand afli un duhovnic bun, care pe tine te-a sustinut in ridicarea ta si te-a ajutat si te sustine in continuare, sa-l recomanzi cu dragostea care te-a legat fireste de el si te leaga prin el de Dumnezeu mai mult. Iar daca punem la socoteala si viata lui despre care marturisesc si multi altii...
Dumnezeu sa ne dea sa ne spovedim cu adevarat si sa ne intoarcem de la tot ce am gresit!
As mai dori sa adaug o istorioara:
Mai multi credinciosi dintr-un sat, suparati pe parintele lor pentru unele pacate evidente ale lui, s-au hotarat sa ceara episcopului sa le dea voie sa se spovedeasca la un altul, dintr-un oras apropiat. Episcopul s-a uitat la ei (si a inteles ca n-aveau un duh adevarat de pocainta, ci probabil luau Spovedania ca pe ceva legat de obicei) si le-a raspuns astfel: cel care vrea sa spovedeasca (cu adevarat!), se spovedeste si la un copac!
Cand am auzit acest raspuns (finndca am fost de fata), am ramas mult pe ganduri si mi-am dat seama ca acest foarte smerit si batran episcop a pus degetul exact pe rana lor: pentru ca pe de o parte judecau pe preot, iar pe de alta nici nu aveau o dorinta autentica de a se indrepta.
Am speranta ca nu veti intelege gresit mica istorioara, care nu e numai pentru tineri, fiindca nu numai ei trebuie sa-si aleaga duhovnic.

23.08.2006 18:38:26

Citat:

În prealabil postat de Orthodox
Unii se lauda cu carutele lor, altii cu caii lor, altii cu... duhovnicii lor. Anul trecut am fost cu un prieten cu masina intr-un pelerinaj la manastirile din Moldova. La o manastire, dupa ce ne-am spovedit si impartasit, am fost sfatuiti ca la Sihastria nu cumva sa ne spovedim, "ca pentru nimica lucru te leaga pe multi ani". Nu cred ca e o metoda buna in cresterea duhovniceasca. Mult mai mult se obtine cu dragostea si cu iertarea. Nu e de acord cu ei si cu asprimea lor nici parintele Arsenie Papacioc, care a pus metanie acolo. In fond canonul trebuie sa aiba rolul de a-l scoate pe om din starea de pacat. Oprindu-l de la impartasire pe multi ani, il lasi singur fara ajutor, desi pana atunci n-a fost indrumat din ograda Sihastriei. Ca sa nu mai vorbim de canoanele date pentru pacatele deja depasite. N-au nimic cu Scriptura, care e toata mila si iertare. E, asa cum scria Serafim Rose "o incercare de inlocuire a Harului lui Dumnezeu cu o justitie omeneasca, preluata de la catolici". Si apoi, multi din cei legati nici nu mai faceau parte din biserica, erau sub acel canon care spune "crestinul care nu se impartaseste 3 duminici consecutiv (fara motiv) este afurisit" (exclus din biserica). Si in loc sa fie re-primiti in biserica si pusi in randuiala cu dragoste... Am fost la Sihastria (era pt a treia oara), am participat la maslul de noapte, dar nu ne-am spovedit, desi am fost sfatuiti insistent s-o facem. Am un gust amar vis-a-vis de Sihastria, prea isi aroga rolul de conducator in monahismul romanesc (le-a mai scazut din pretentii dupa plecarea parintelui Cleopa), prea si-au facut reclama prin "Pelerinul roman" si alte scrieri. Si prea dau cu noroi in altii, sperand sa apara ei mai curati. Il prefer pe parintele Ioan de la Recea, acoperit cu minciuni si mult hulit la Sihastria, caruia nu i-am descoperit insa un echivalent in dragoste.

Sunt cu totul de acord cu ceea ce spui....si as dori sa mai adaug un sfat :cei ce cauta duhovnic este bine sa se orienteze spre preotii de mir cu viata crestina adevarata si care respecta misiunea pe care o au,iar pt sfaturi pot apela si la ieromonahi...marea majoritate din habotnicie sau diverse alte motive alearga la manastiri,la duhovnici renumiti....dar cand vad asprimea canoanelor nu le mai convine...asta se intampla pt ca se amesteca drumurile...calugarii au viata si misiunea lor,iar mirenii au viata si misiunea lor oarecum diferita de a celorlalti....telul este acelasi MANTUIREA.

cisa 16.10.2006 23:14:41

Citat:

În prealabil postat de alexandra
PR. CIPRIAN DE LA MAN. SIHASTRIA

Salut,

Va scriu din Canada. As dori sa vorbesc la telefon cu parintele Ciprian de la Sihastria. Am o problema mai grea duhovniceasca si am nevoie de un duhovnic.
Multumesc pentru ajutor! Dumnezeu sa va binecuvanteze!

mirelat 13.11.2006 00:04:27

Eu in general am mers la spovedanie la unul din preotii bisericii la care mergeam duminica la liturghie. Am schimbat cativa, datorita si faptului ca numai in ultimii 5 ani am trait in 3 tari diferite. N-as putea spune ca "mi-am ales" duhovnicul, dar nu am avut niciodata a ma plange de cel pe care mi l-a dat Dumnezeu.

Iar in privinta mersului la manastire, nu cred ca femeile merg acolo in mod special ca sa isi gaseasca duhovnici si sa-i sminteasca.

05.12.2006 15:20:20

Citat:

În prealabil postat de mirelat
Eu in general am mers la spovedanie la unul din preotii bisericii la care mergeam duminica la liturghie. Am schimbat cativa, datorita si faptului ca numai in ultimii 5 ani am trait in 3 tari diferite. N-as putea spune ca "mi-am ales" duhovnicul, dar nu am avut niciodata a ma plange de cel pe care mi l-a dat Dumnezeu.

Iar in privinta mersului la manastire, nu cred ca femeile merg acolo in mod special ca sa isi gaseasca duhovnici si sa-i sminteasca.

Exista un sambure de adevar in ce spui ,din pacate...:(

mirelat 06.12.2006 07:33:37

Citat:

În prealabil postat de Clausemi
Exista un sambure de adevar in ce spui ,din pacate...:(

scuze, clausemi, dar chiar nu inteleg sensul comentariului tau... ce vrei sa spui?

06.12.2006 12:43:19

mirelat
"Iar in privinta mersului la manastire, nu cred ca femeile merg acolo in mod special ca sa isi gaseasca duhovnici ci(deci nu si) sa-i sminteasca. "

La afirmatia aceasta am spus cuvintele de mai sus...dar desigur nu este o regula generala..in ziua de azi sunt multe femei cu probleme care nu stiu unde sa mai alerge si cum sa le mai rezolve...deci, sminteala nu vine intotdeauna din partea femeii ci si din partea ochiului care priveste.

mirelat 06.12.2006 20:39:50

bine clausemi, multumesc de raspuns.

Justinian 05.02.2007 19:42:01



Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!

09.02.2007 13:13:51

Citat:

În prealabil postat de Justinian
Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!

Gresit...un preot bun e cel care constientizeaza permanent pentru cine a ales singur sa lucreze si lupta cu el in primul rand sa-si mentina noul statut.
Preoteasa este jumatatea care il poate ajuta sau afunda in lupta lui...dar daca el este constient(asa cum am spus) o poate mentine si pe ea macar la nivelul la care este el.

Ceea ce spun poate fi argumentat cu exemple concrete din viata reala...sunt sigura ca ati intalnit macar o data in viata preoti deosebiti cu preotese mai putin demne...nu spun ca nu este si invers,adica preotese deosebite cu preoti vai de capul lor...si atunci nu mai vad logica afirmatiei tale.

Consider ca intr-o casnicie ,fie ea si a unui preot fiecare ar trebui sa-si cunoasca rolul si sa nu se confunde unul cu celalalt ci sa se completeze reciproc si permanent.

cristiboss56 17.02.2007 15:57:00

Citat:

În prealabil postat de Clausemi
Citat:

În prealabil postat de Justinian
Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!

Gresit...un preot bun e cel care constientizeaza permanent pentru cine a ales singur sa lucreze si lupta cu el in primul rand sa-si mentina noul statut.
Preoteasa este jumatatea care il poate ajuta sau afunda in lupta lui...dar daca el este constient(asa cum am spus) o poate mentine si pe ea macar la nivelul la care este el.

Ceea ce spun poate fi argumentat cu exemple concrete din viata reala...sunt sigura ca ati intalnit macar o data in viata preoti deosebiti cu preotese mai putin demne...nu spun ca nu este si invers,adica preotese deosebite cu preoti vai de capul lor...si atunci nu mai vad logica afirmatiei tale.

Consider ca intr-o casnicie ,fie ea si a unui preot fiecare ar trebui sa-si cunoasca rolul si sa nu se confunde unul cu celalalt ci sa se completeze reciproc si permanent.

Un exemplu de daruire duhovniceasca este preotul Paul de la biserica SF. MERCURIE din Bucuresti , ridicata in mare parte cu efortul familiei parintelui Paul. La aceasta biserica toata familia parintelui este implicata in gospodarirea si desfasurari activitatilor specifice. Este ceva de vis , in aceasta biserica care in ultima perioada a fost pur si simplu asaltata de credinciosi . Biserica are si cor format din tineri de la teologie. Va spun este ceva mirific, fara exagerare. Aici sin adapostite moastele SF.Mare Mucenic MERCURIE ! Veniti sa vedeti aceasta capodopera bisericeasca unde este sufletul intregii famili a parintelui PAUL. Adresa de net este www.mercurie.ro

mariablanca 23.02.2007 21:13:33

Citat:

În prealabil postat de Justinian
Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!

eu cred ca este invers.un preot nu depinde de preoteasa, ci el este motorul.asta nu inseamna ca ea nu are un rol important.o preoteasa buna constientizeaza ce responsabilitati majore trebuie sa-si asume , caci intr-adevar asa este.ea trebuie sa fie exemplu comunitatii din care face parte , sa fie o adevarata urmasa a lui Hristos si o crestina desvarsita .nu este usor, dar cu dragoste si incredere in Dumnezeu se poate.

Justinian 24.02.2007 00:31:23

:):):)
Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!
Am gasit asta la p.24, in cartea "Un preot de foc-Parintele Iulian".Mi-a placut foarte mult acest lucru!De aceea, am postat doar atat:un preot bun e cel care are o preoteasa buna.Pentru ca un preot sa aiba tot timpul aprinsa candela rugaciunii in sufletul sau si sa implineasca Crucea:iubirea lui Dumnezeu si iubirea aproapelui, e nevoie de mai mult decat o preoteasa buna.Dar mie mi-a placut nespus asta si am considerat ca e de ajuns atat, dat fiind faptul ca nu intocmim referate sau memorii pe forum.
Va salut pe toti!

mirelat 24.02.2007 17:16:30

Citat:

În prealabil postat de Justinian
:):):)
Un preot bun e cel care are o preoteasa buna!

Foarte frumos spus, Justinian, si cred ca de fapt nu era cazul sa dai explicatii, dar unii cauta nod in papura ca, deh, oameni suntem ...

mathly24 28.02.2007 21:02:19

apropo de canoanel pe care le dau cei de la sihastria,noi nu trebuie sa-i judecam pe ei pentru cum vindeca sufletele.ei sunt tipicari si asculta de canoanele date de Sf. Parinti.dar si canoanele sunt informative, totul depinde de sensibilitatea pe care o afiseaza cel care se caieste si acesti ani de oprire ii poti scadea in functie de ce esti dispus sa faci(sa nu mananci carne un timp, sa faci metanii, sati post negru miercurea si vinerea etc),iar dupa ce esti intrebat daca poti sa faci chestiile astea si ti se va reduce oprirea, nr anilor va fi impartit in trei parti.o parte se da la mila Domnului, o parte se da la mila preotului si a treia parte iti ramane.cu privire la sfatul dat sa nu te duci la un anumit preot ca te opreste ani multi de la Sf. Impartasanie nu mi se pare crestineasca,suna comercial.un dohvnic nu trebuie sa-l alegem in functie de ce ne convine sa facem ci unul mai aspru dar care sa-ti medicamentul care-ti trebuie.daca te-ar opri un an de la Cele Sfinte pt un pacat mai greu,ai putea sa-l faci iarasi gandind ca dupa un an iar poti avea acces la Ele,dar daca te-ar opri vreo cativa ani buni ai fi mult mai precaut, stiind prin ce-ai trecut ca sa ajungi din nou la Ele.daca ne dorim cu adevarat un duhovnic bun si aratam cainta sincera, D-zeu va avea grija de noi si ne va indruma catre duhovnicul care ni se potriveste.ma iertai daca am suparat pe cineva

cristiboss56 10.03.2007 19:56:50

Citat:

În prealabil postat de alexandra
SUNT CURIOASA , IN ZIUA DE AZI TINERII CE DUHOVNICI ISI ALEG.

Nu stiu exact ce duhovnici isi aleg tinerii zilelor noastre, dar eu cel putin mi-am ales drept duhovnic pe parintele de la biserica unde ma spovedesc si unde ma duc sa ma rog si particip la Sfintele slujbe. Cred ca este indicat sa avem o unitate si continuitate in actul credintei noastre, o logica ca sa spun mai pe inteles. DUMNEZEU SA NE LUMINEZE CALEA PE CARE MERGEM ! +

urzicuta 20.07.2007 12:12:54

in sabii sa ne taiem sau in duhovnici sa ne laudam?Fratilor rugati-va sa primiti duhovnic pentru sufletul vostru...nu trebuie sa fie par.Arsenie sau Adrian,poate fi chiar si un preot incepator in ale preotiei,prin care Dumnezeu sa va dea ceea ce va este de trebuinta.Daca am cere de la Dumnezeu prin rugaciune curata duhovnic ajutator sufletului si nu am cauta in astanga si-n dreapta ca bezmeticii(!)nu ar mai fi nevoie sa ne punem acete vesnice intrebari:(unde sa gasim pe marele duhovnic care sa se ingrijeasca de noi).Ganditi-va bunaoara la hainele de firma.Puteti gasi modele de haine frumoase,in care sa va simtiti bine si in magazine mai obscure.Eu cred ca este snobism sa cauti mare duhoivnic.Ar trebui si noi sa fim niste mari oameni,lansez o provocare:cati dintre voi sunteti asa?

cristina83 20.07.2007 12:53:00

Citat:

În prealabil postat de urzicuta
in sabii sa ne taiem sau in duhovnici sa ne laudam?Fratilor rugati-va sa primiti duhovnic pentru sufletul vostru...nu trebuie sa fie par.Arsenie sau Adrian,poate fi chiar si un preot incepator in ale preotiei,prin care Dumnezeu sa va dea ceea ce va este de trebuinta.Daca am cere de la Dumnezeu prin rugaciune curata duhovnic ajutator sufletului si nu am cauta in astanga si-n dreapta ca bezmeticii(!)nu ar mai fi nevoie sa ne punem acete vesnice intrebari:(unde sa gasim pe marele duhovnic care sa se ingrijeasca de noi).Ganditi-va bunaoara la hainele de firma.Puteti gasi modele de haine frumoase,in care sa va simtiti bine si in magazine mai obscure.Eu cred ca este snobism sa cauti mare duhoivnic.Ar trebui si noi sa fim niste mari oameni,lansez o provocare:cati dintre voi sunteti asa?

Te referi la par.Arsenie si Adrian de la Techirghiol?

Mirean 20.07.2007 20:42:01

Nu inteleg de ce un tanar (sau o persoane de orice varsta) si-ar alege un duhovnic de la manastire. Si nu ma refer aici la "mari duhovnici". Ma intreb numai: In ce masura duhovnicii de manstire sunt capabili sa inteleaga provocarile vietii de familie, a cresterii copiilor?

ancah 21.07.2007 02:01:02

Poate pentru ca omul se asteapta sa gaseasca acolo mai multa curatie, mai multa rabdare si cunoastere. Unii preoti din manastiri au facut mult bine, pe care oamenii apoi il fac public si astfel afla unul de la altul despre un preot bun, care te poate ajuta la necaz. Altii se duc la manastire nestiind poate, ca si preotul de mir ii poate ajuta in aceeasi masura.
Am fost la Pr. Argatu, desi locuiam pe atunci la 250 km distanta si am gasit multa lume, care-l astepta sa vorbeasca cu el. Manastirea e un loc permanent deschis pentru cei care au nevoie de ajutorul lui Dumnezeu. Ii port o vie amintire Parintelui Argatu.

impact 01.08.2007 18:07:18

Citat:

În prealabil postat de Mirean
Nu inteleg de ce un tanar (sau o persoane de orice varsta) si-ar alege un duhovnic de la manastire. Si nu ma refer aici la "mari duhovnici". Ma intreb numai: In ce masura duhovnicii de manstire sunt capabili sa inteleaga provocarile vietii de familie, a cresterii copiilor?

Nu se compara un preot de manastire cu un preot de mir!

plus ca adevaratele probleme monahul le suporta

urzicuta 05.08.2007 15:52:59

:D:D:D:D:D:cool:

cristiboss56 06.08.2007 00:27:33

Citat:

În prealabil postat de urzicuta
:D:D:D:D:D:cool:

Problema alegeri unui Duhovnic, este strict personala si trebuie sa raspunda necesitatilor si asteptarilor celui in cauza. Dintre preotii tineri sunt ferm convins, ca se pot gasi Duhovnici bine pregatiti, mult mai aproape, sufleteste de cei tineri in mod special.

ory 08.08.2007 16:13:38

Impact,nu stiu ce-ai vrut sa spui prin faptul ca nu se compara un duhovnic de manastire cu unul delume,in ce sens nu se compara?Eu stiu ca duhovnicia se incredinteaza preotului cu un singur sens,indiferent daca acesta este preot de mir sau ieromonah,ea are absolut aceiasi calitate si ca atare acelasi deznodaman.Nu exista diferenta.Diferenta exista doar la nivelul mentalitatii intre aceste doua parti,care-si exercita actul duhovnicesc in functie de stilul de viata propriu si modalitatea de perceptie asupra credintei,care la calugari se dovedeste a fi mai dedicata Domnului.Insa,toti preotii sunt ghidati dupa aceleasi canoane si dupa aceiasi dogma bisericeasca.
In plus,nu cred ca adevaratele probleme le suporta DOAR monahul,cum adica?Poate doar adevarate provocari in acest amalgam de confesiune sociala,pentru ca,din punctul meu de vedere nu mi se pare corect ca viata monahala,respectiv preotii,sa fie perturbata de sacii de pacate pe care vin sa le descarce mirenii,diferitele pacate care nu prea au nimic in comun cu monahicismul,si ca atare "il ispiteste".
Adevaratele probleme,totusi le are tot mireanul,fiindca el duce in spate o familie,si fizic si spiritual,calugarul insa,se cara doar pe sine,si neconfruntandu-se cu diversitatea vietii si cu imprevizibilul acesteia,el duce zilnic aceiasi viata,aparent searbada,cu-aceiasi gandire,aceisi ascultare si traire strict duhovniceasca.
Nu am avut duhovnici numerosi,pentru ca nu m-am pretins a-i schimba ca pe niste lucruri nefolositoare,duhovnicii au cam aceiasi calitate,independenta de dorintele noastre,fiindca pe buna dreptate oamenii se dovedesc a fi si ceva capriciosi.
Am avut duhovnic de la varsta de 12-13 ani,insa abia la 14 ani cand m-am marturisit la o manastire pot spune ca mi-am facut marturisirea deplina(deci,intr-un fel ma contrazic),si-asa este,pentru ca pe buna dreptate duhovnicii din manastiri sunt mai meticulosi si mult mai atenti la curatirea de pacate a credinciosului,a fiului duhovnicesc.Apoi am avut timp de 4 ani duhovnic episcop....apoi din diferite motive,am ales un duhovnic care era prieten de familie de multi ani de zile,de cand era frate,dupa care ajunsese staret intr-o manastire.Si cam atat,dar nu pot spune ca nu au existat si mici(sau mari)incidente,fiindca ar deveni o realitate virtuala sa pretind ca totul se manifesta atat de simlu ca-n cuvintele si propozitiile insiruite convenabil pe cadran.
Oameni buni,daca vreti cu-adevarat curatire si speranta,atunci alegeti simplitatea si calea de mijloc,toate celelalte amanunte nu fac decat sa va abata de la motivatia initiala tamaduitoare.

urzicuta 09.08.2007 23:19:54

pacat ca sunt multi duhovnici care se ocupa mai mult de construirea Bisericilor si a asezamintelor sociale(dezvaltant mici afaceri)deacat de sufletul oamenilor..vorba unui parinte o sa le intre cucuvelele in Biserici sa cante.Inclin si eu sa cred ca un preot de manastire are program mai putin incarcat(desi stiu ca au ascultari)...si mai multa rabdare...preotii de mir ar trebui sa se mai si pensioneze (cei care au neputinte sau afaceri)m-as bucura sa vad oameni mai tineri si mai insufletiti de credinta duhovnici,mai rabdatori

cristiboss56 11.08.2007 20:08:06

A inceput sa se caute duhovnici de la manastiri , din simplu fapt ca preotii de mir , au timpul extrem de pretios, sunt solicitati peste masura si exista o reala aglomeratie si cam totul a inceput sa se faca la repezeala (ma refer pentru Bucuresti).

16.10.2007 12:21:17

Multa lume alearga la manastire. Unii pentru ca le este rusine sa se spovedeasca la preotul de parohie, altii ptr ca au evlavie la ieromonahi. Din experienta stiu ca un duhovnic ieromonah nu este la fel de "inagaduitor" precum un parinte de mir. De aceea preferabil ar fi sa ne cercetam cu deamanuntul sufletul..si de consideram ca e "prea mult" caconul dat de un ieromonah mai bine mergem la preot de mir (casatorit). Eu sunt oarecum mai aproape de viata nostra familiala. Un calugar spre exemplu nu va face pogoramant sa te Impartasesti daca te feresti sau folosesti anticonceptionale! Nu are voie sa se aprope de Sfinte nici sotia dar Nici sotul! pe cand un pr. de mir este mai ingaduitor. Nu spun ca e o regula dar de multe ori asa se intampla. De aceea sa ne cercetam inima sa vedem cat putem duce..mai grav este sa primim/acceptam un canon pe care nu il putem duce. Sa cautam mantuirea, corect! dar sa nu ne inscriem direct la facultate fara sa fi terminat liceul:p O spun din experienta proprie, ca tare slaba si pacatoasa sunt! daaaa ma vad deja cu doctorat:D:D

urzicuta 16.10.2007 22:06:58

din pacate in unele Biserici se practica spectacolul cu personaje Opera cu personaje invesmantate care mai de care in haine inzorzonate si atitudine pavarotiana ,faustiana ..de multe ori asisti la un spectacol de teatru,de opera.vrei nu vrei..de mai-mai ca doresti sa aplauzi la sfarsit.Da,in manastiri se mai respecta tipicul si e alta atmosfera parca mai multa decenta..regret s-o spun dar opulenta nu face casa buna cu Casa Domnului(desi e bine ce e mai frumos si mai pretios sa se afle aici).Oare in strainatate tot asa o fi in Bis,ortodoxe???O Biserica in care intru cu drag destul de rar e Stavropoleos
Par.cristian preotii sunt solicitati insa se sustrag fiindca nu-i controleaza nimeni,nu verifica nimeni daca slujba a fost scurtata sau nu.La scoala avem patru inspectii pe an(directori,ins de specialitate care apar pe neanuntate)..in Biserici se intampla asta?Cateodata inteleg atitudinea generala de lehamite fata de preot si de fam lui...

ion52 18.10.2007 16:27:44

Preotul este oglinda Lui Hristos pe pamant! Mare raspundere are pentru fii sai duhovnicesti! Nu alergati la duhovnici indulgenti, alegeti duhovnici care sa va duca la mantuire nu la Impartasire deasa. Furi de cele sfinte veti fi!

mirelat 19.10.2007 07:07:49

Citat:

În prealabil postat de urzicuta
Da,in manastiri se mai respecta tipicul si e alta atmosfera parca mai multa decenta..regret s-o spun dar opulenta nu face casa buna cu Casa Domnului(desi e bine ce e mai frumos si mai pretios sa se afle aici).Oare in strainatate tot asa o fi in Bis,ortodoxe???

draga urzicuta, la noi la biserica lumea se imbraca destul de decent, in general bine as zice, dar nu opulent/strident/scrobit. unii insa cred ca ar putea face un mic efort sa se prezinte mai bine, mai deosebit, dupa parerea mea. sincer, nu prea imi place sa vad oameni in blugi si in adidasi duminica la biserica, ca doar au venit sa se intalneasca cu Dumnezeu, nu sa faca jogging si nici turul de cumparaturi :dontgetit:


mirelat 19.10.2007 07:11:17

Citat:

În prealabil postat de urzicuta
din pacate in unele Biserici se practica spectacolul cu personaje Opera cu personaje invesmantate care mai de care in haine inzorzonate si atitudine pavarotiana ,faustiana ..de multe ori asisti la un spectacol de teatru,de opera.

... sau te refereai cumva la slujitorii bisericesti?! eu una nu am remarcat asta, nici in Romania si nici aici in SUA.

anita 19.10.2007 12:10:01

Desi duhovnicul meu spune sa nu ne ducem la manastire sa ne spovedim ca se dau canoane grele.
Dar nici el nu e un duhovnic prea bland ,dar nici prea aspru ,cunoaste f.bine ispitele pe care le infruntam.

pui 15.03.2008 22:40:13

:)Vreau sa va spun ca eu de mica m-am rugat la Dumnezeu sa imi dea un duhovnic bun , sincer imi era putin teama ca nu gasesc dar bunul Dumnezeu mi-a scos in cale doi preoti deosebiti:)care ma ridica atunci cand sunt cazuta, sa fiu mereu pe calea cea buna etc. Si atunci cand ii vad imi tresare inima de bucurie :)Conteaza fffff mult rugaciunea:)Doamne ajuta

costel 16.03.2008 12:50:44

Exista si o categorie de oameni care nu depune nici un efort ca sa nu mai cada in pofte si in dusmanie. Multi cred ca daca ai ajuns la un duhovnic bun, ai primit mantuirea. In realitate, sfaturile duhovnicului trebuie sa prinda radacina in noi, sa rodeasca; omul sa se dezvolte in curatie si sa vada prin toate pe Dumnezeu. Cel care doar alearga dupa sfaturi, dar e in nepasare fata de implinirea lor, se aseamana celui care nu a cunoscut niciodata duhovnicul.

Casiana 10.04.2008 13:43:25

Doamne ajuta!
Eu nu cred ca ne alegem duhovnicul.............
Ca doar nu mergem la Biserica ca la magazin si spunem:eu aleg preotul asta ca e mai nush cum si nu pe celalalt ca e nush in ce fel.
Eu cred ca e vb de conjunctura adica de biserica la care esti arondat sau la care te duci tu in fiecare duminica si zi de sarbatoare.
Eu de ex am ramas fara duhovnic in anul 3 de facultate si cum eram studenta in alt oras am fost nevoita sa caut un preot din orasul respectiv..... si unde am cautat.... la biserica unde mergeam in mod obisnuit........
Proti de manastire.......ok dar................in momentul in care ai un of mare si nu poti sa ajungi la manastirea X din localitatea Y, sau eu stiu unde e acel preot duhovnic, ce faci stai asa sau si ii scrii pe mess?!:dozingoff:
Parerea mea e ca duhovnic - preot de manastire e ca un moft nu o legatura asa cum trebuie sa fie ea intre preot si ucenic.
E o parere!

seminaristul 10.04.2008 14:03:34

Citat:

În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Eu nu cred ca ne alegem duhovnicul.............
Ca doar nu mergem la Biserica ca la magazin si spunem:eu aleg preotul asta ca e mai nush cum si nu pe celalalt ca e nush in ce fel.
Eu cred ca e vb de conjunctura adica de biserica la care esti arondat sau la care te duci tu in fiecare duminica si zi de sarbatoare.
Eu de ex am ramas fara duhovnic in anul 3 de facultate si cum eram studenta in alt oras am fost nevoita sa caut un preot din orasul respectiv..... si unde am cautat.... la biserica unde mergeam in mod obisnuit........
Proti de manastire.......ok dar................in momentul in care ai un of mare si nu poti sa ajungi la manastirea X din localitatea Y, sau eu stiu unde e acel preot duhovnic, ce faci stai asa sau si ii scrii pe mess?!:dozingoff:
Parerea mea e ca duhovnic - preot de manastire e ca un moft nu o legatura asa cum trebuie sa fie ea intre preot si ucenic.
E o parere!

c-am asa-i:D

cristiboss56 17.04.2008 21:54:24

Citat:

În prealabil postat de costel
Exista si o categorie de oameni care nu depune nici un efort ca sa nu mai cada in pofte si in dusmanie. Multi cred ca daca ai ajuns la un duhovnic bun, ai primit mantuirea. In realitate, sfaturile duhovnicului trebuie sa prinda radacina in noi, sa rodeasca; omul sa se dezvolte in curatie si sa vada prin toate pe Dumnezeu. Cel care doar alearga dupa sfaturi, dar e in nepasare fata de implinirea lor, se aseamana celui care nu a cunoscut niciodata duhovnicul.

Poate chiar in mintea unora , e o moda, un moft si atat. Mare gresala si mare pacat , al celor ce gandesc astfel, pentru echivaleaza cu zicala unde iti furi propria caciula.


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:28:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.