Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Parintii sunt impotriva (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18566)

Igor_Paslusnik 31.07.2016 22:08:30

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 627293)
Igor, te-ai înfierbântat prea tare.

Slavă Domnului ! Cu mila Domnului toate. Mulțumim Domnului ! :) Doamne miluiește. Slavă Ție, Doamne, slavă Ție !

Bublisor 31.07.2016 22:14:10

Nu vreau sa va certati din cauza mea,eu accept orice parere sau sfat. Poate doamna respectiva are dreptate si ar trebui sa ma gandesc de 2 ori inainte sa iau o decizie. Acum ramane sa cantaresc toate aspectele si desi imi va fi extrem de greu va trebui sa ma hotarasc ce cale voi urma.

CristianR 31.07.2016 22:20:26

Fii liniștită, că ne certăm din cauza noastră, nu a ta :)

Demetrius 31.07.2016 22:44:35

Citat:

În prealabil postat de Bublisor (Post 627297)
Nu vreau sa va certati din cauza mea,eu accept orice parere sau sfat. Poate doamna respectiva are dreptate si ar trebui sa ma gandesc de 2 ori inainte sa iau o decizie. Acum ramane sa cantaresc toate aspectele si desi imi va fi extrem de greu va trebui sa ma hotarasc ce cale voi urma.

Oare i-ai spus mamei tale ca ai cerut sfaturi pe acest forum?
Pe mama ta o cheama Simona?

CristianR 31.07.2016 22:49:06

Citat:

În prealabil postat de nacu simona (Post 627272)
Din cate stiu canoanele Sfintilor Parinti cer despartirea celor ce au trait in desfranare

Canoanele nu se aplică de către noi, ci de către duhovnici, care știu când și cum să le aplice. Dacă ar fi să se potrivească acestui canon, 90% dintre tinerii de azi s-ar căsători cu oricine în afară de cei cu care au trăit și pe care eventual îi iubesc (deși acesta pare a fi un aspect neglijabil pentru dv.).
Pe de altă parte, mă întreb dacă nu vă folosiți de norma Bisericii ca să mascați o gândire egoistă. V-ați referit la diferența de „nivel”. Este limpede că doriți acestei tinere același tip de fericire pe care i-l doresc și părinții: să îi fie bine social și material, să nu aibă de suferit.


Citat:

Nici nu va puteti imagina ce inseamna sacrificiul fizic, moral si duhovnicesc pe care trebuie sa-l faci pentru a ajuta o astfel de persoana(alcoolica).
Nu trebuie să-mi imaginez eu asta, ci tânăra în cauză. Să se întrebe dacă iubește destul ca să facă un astfel de sacrificiu (care, apropo, vine la pachet cu iubirea). Asta, bineînțeles, presupunând că el va aluneca mai mult pe panta alcoolismului.

La vârsta lui mi s-a întâmplat în vreo trei rânduri să mă îmbăt. În rest, beam destul de frecvent, poate chiar zilnic într-o vreme. Asta s-a întâmplat, însă, până m-am căsătorit, când prioritățile mi-au devenit cu totul altele, iar anturajul n-a mai fost același.
Centrul preocupărilor unui bărbat se poate muta (și este firesc să fie așa) pe familie, mai ales dacă va avea și copii.

CristianR 31.07.2016 22:51:28

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 627307)
Pe mama ta o cheama Simona?

Și Nacu? :39:

Igor_Paslusnik 31.07.2016 22:56:35

Citat:

În prealabil postat de CristianR (Post 627293)
Igor, te-ai înfierbântat prea tare.

Ard ! Ard cu foc pe dinăuntru ! Mămăliga lor de jucăuși afurisiți, necurații demoni... Ah ! Că-i strivesc cu călcâiul, călca-i-aș în picioare, nesăbuiți urâtori ! Dar cât mai îndrăznesc ei să lovească oițele preaiubite ?

Cât, afurisiților, cât ? Aaah ! Doamne miluiește, Doamne miluiește, Doamne miluiește ! (de 100 de ori)

Oamenii ăștia sunt la ananghie, se pierd, își slăbesc dragostea, se îndoiesc, se tem, n-au siguranță, n-au încredere, sunt ispitiți și din partea familiei, loviți, slăbiți, abea respiră și ei puțin duhovnicește... iar când dragostea ei curată a primit prin marea milă a Domnului, curajul să vină aici să caute, să primească niște răspunsuri, unii din frățiile noastre scriem niște răspunsuri, de ți se oprește mintea-n loc, măi frate !

Precum ei, acest cuplu minunat, cu încercări și tulburări, care vor să se căsătorească, sunt atât de mulți, în toată țările ! Atât de mulți !
Mai ales frățiorii noștrii creștini, care dacă îi vedem aici, ar trebui să ne dăm 80 de ani de viață pentru a-i vedea pe drumul mântuirii, iar noi...

Le-a dat Domnul putere, voință și curaj, îndrăzneala cea bună, să caute îmbunătățire, ne-a dat și nouă șansa să ne înmulțim și întărim dragostea. EI sunt un caz atât de fericit și binecuvântat să vină aici pe forum, să întrebe. Măcar să aibe un liant, un sprijin în căutarea lor și suferința lor, să ne aibe aliați în războiul nevăzut.

Și vine sora "nacu", cu gânduri de la dracu, să le spună că dacă încep în curvie, nu se mântuiesc, deci ajung în iad. Io' ajutat !
Și mai vine unu răsărit nevoie mare, "Romowe", cu 15 nume legate cu lanțuri și trase după el, mare animist, să vorbească păduchilor de... religiozitate... maniacală... poate animistă... din capul lui...

Păi poți să nu le spui "Mânca-i-ar Raiul" ?? :) Of...

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 627307)
Oare i-ai spus mamei tale ca ai cerut sfaturi pe acest forum?
Pe mama ta o cheama Simona?

Demetrius, asta o întrebi pe mesaj privat... Și ea răspunde tot acolo... dacă vrea.

Și nu a greșit, cerând sfaturi pe forum. Nu-i legată de fusta mamei. Mai ales de mama care n-o vrea căsătorită, deci nu-i vrea binele spre mântuire, preferă să ajungă în desfrânare fiica ei, să se unească intim înaintea căsătoriei, cu unu sau mai mulți, Doamne ferește...

Dar care mamă ce se va bucura de un nepoțel și îi va mulțumi cu lacrimi în ochi, mai târziu că are un nepoțel așa frumos.

Doamne miluiește !

Demetrius 31.07.2016 22:59:00

Citat:

În prealabil postat de nacu simona (Post 627272)
Din cate stiu canoanele Sfintilor Parinti cer despartirea celor ce au trait in desfranare. Si asta nu spre raul acestora.

"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Nu stii canoanele, care nu cer moartea. ci viata, adica iertarea si sfintirea.

Citat:

Insa daca baiatul este deja alcoolic este o problema extrem de grava si cum spunea cineva, daca nici fata nu este credincioasa, atunci esecul este garantat...
Tu l-ai facut alcoolic, deja. pentru ca esti plina de rea-vointa datorita, probabil, unor frustrari de-ale tale mai vechi.Nu esti amatoare de armonie sentimentala, poate doar rationala.
Uiti ca e sofer, adica nu poate conduce cu alcoolemie permanenta in sange.
Soferii de tir sunt oameni exemplari cei mai multi, nu risca si permanent cedeaza de la ei in situatiile delicate de pe sosea.

Bublisor 31.07.2016 23:01:18

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 627307)
Oare i-ai spus mamei tale ca ai cerut sfaturi pe acest forum?
Pe mama ta o cheama Simona?

Nu,nu e mama mea :))) si ai mei nu stiu ca postez pe acest grup.

Igor_Paslusnik 31.07.2016 23:18:59

Citat:

În prealabil postat de Bublisor (Post 627314)
Nu,nu e mama mea :))) si ai mei nu stiu ca postez pe acest grup.

Nici să nu afle. Să le fie rușine, că nu te sprijină pentru căsătorie și mântuire !

Mămăliga lor de jucăuși, demoni afurisiți...

Dar dacă biruiești și te căsătorești, cu atâtea piedici, îți spun, mai dulce-ți va fi căsătoria, mai fructoasă și drumul mântuirii mai biruitor !

Roagă-te ! Roagă-te în fiecare zi, ca și cum ai muri a doua zi !


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:45:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.