Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Ce se va intampla cu lumea? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3279)

BogdanBogdan 05.03.2008 22:34:33

Am vazut un documentar despre Sir Isac Newton ca totul se va sfarsi in 2050 cica ??? oare este adevarat?acest lucru e cam inspaimantator dar ma rog tot timpul sa nu se intample Domnul fie cu noi

Darius 06.03.2008 10:48:52

Buna Bogdan.
Sfarsitul lumii va fi prin venirea lui Iisus. Iar Iisus nu este inspaimantator decat pentru cei care lucreaza pentru diavol. Nu sfarsitul lumii trebuie sa te intereseze pe tine in mod personal ci al tau, care sa dea Dumnezeu sa fie atat cat trebuie ca sa te mantuiesti, adica sa te salvezi din ghearele celui rau. Asa incat sfatul meu e sa te pui pe treaba. Cum? Asta-i alt capitol.
Dumnezeu sa iti ajute.
PS in general ceea ce vezi trece prin filtrul ortodoxiei, a invataturii parintilor care trebuie sa iti devina sfatuitori prin scrierile lor. daca nu cunosti invataturile lor, incepe si le citeste si cu timpul o sa gandesti ortodox.

LapetiteMoc 10.04.2011 22:13:02

"Nimeni nu stie nici ziua , nici ceasul..."

glykys 10.04.2011 22:15:07

Stim noi oare daca mai traim in 2050?! De murit, oricum murim, mai devreme sau mai tarziu, si vom fi judecati. Nu e cazul sa ne ingrijoram ca (nu) vom prinde sfaristul lumii.

George.m 10.04.2011 23:20:29

Nu stiu ingerii, nu stiu nici oamenii cand anume va veni a doua oara Hristos. Daca ne-ar fi fost folositor sa cunoastem cu exactitate vremea sfarsitului chipului acestei lumi, Dumnezeu ne-ar fi descoperit-o.

Si trebuie sa fim constienti de faptul ca a fi preocupati exclusiv de sfaristul lumii, uitand de sfarsitul propriu, e o ispita draceasca. Sfantul Ioan Gura de Aur spunea intr-o frumoasa omilie ca sfarsitul propriu e "un chip al sfarsitului lumii".

windorin 11.04.2011 00:16:14

Sfarsitul nostru este mai important decat sfarsitul lumii.
Intrabarea si framantarea corecta ar fi: Ce se va intampla cu mine... daca mor nepregatit ?!

cristiboss56 11.04.2011 00:20:41

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 353489)
Sfarsitul nostru este mai important decat sfarsitul lumii.
Intrabarea si framantarea corecta ar fi: Ce se va intampla cu mine... daca mor nepregatit ?!

Sună puțin egoist ! Ce se întâmplă cu noi . . . ?

windorin 11.04.2011 00:24:04

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 353493)
Sună puțin egoist ! Ce se întâmplă cu noi . . . ?

Precum imi spune uneori, duhovnicul:
"Sa fim egoisti, sa ne uitam numai la pacatele noastre si sa scapam de ele, sa lasam pacatele celorlalti."
Este un "egoism" care ar trebui sa ne cuprinda pe toti. Dea Domnul !

cristiboss56 11.04.2011 00:36:48

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 353495)
Precum imi spune uneori, duhovnicul:
"Sa fim egoisti, sa ne uitam numai la pacatele noastre si sa scapam de ele, sa lasam pacatele celorlalti."
Este un "egoism" care ar trebui sa ne cuprinda pe toti. Dea Domnul !

Se vede că ești tinerel . . . ! N-ai înțeles mesajul meu și te-ai repezit în a răspunde , dar îți dau un indici :"Învăța-voi pe cei fără de lege căile Tale și cei necredincioși la Tine se vor întoarce". . . , apoi Apostolul Pavel în pagini multe îți dă răspunsul Cel Adevărat . Te rog citește , recitește, și arată-mi unde este acel egoism de care vorbeai . O noapte liniștită !

Melissa 11.04.2011 02:30:40

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 353493)
Sună puțin egoist ! Ce se întâmplă cu noi . . . ?

Ești elegant cand spui puțin...

Iti dai seama cum unii atat de preocupati fiind de propria mantuire, ajung sa creada ca-i mai importanta chiar decat sfarsitul lumii...??? Implicit, si de a doua venire a lui Hristos ??!!

Aici s-a ajuns Cristi! Si acesta este abia inceputul..Si atunci ma mai mir eu ca iubirea pentru aproapele este calcata in picioare, este ridiculizata,terfelita,batjocorita si improscata cu mizerii suburbane deseori..


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:40:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.