Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Biserica Ortodoxa in general (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=506)
-   -   Ce veti face voi cand vor veni acele vremuri de pribegie? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8154)

adelin 17.01.2010 13:03:08

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 201547)
In Est e Biserica lui Hristos , inca.

Bineinteles! Totusi, sa nu uitam ca si Vaticanul a facut diferite conferinte, multe la numar, si foarte importante, referitor la problema implantarii cipurilor.
Mai drevrem, un forumist imi cerea sa dovedesc faptul ca cipurile vor avea efecte negative. Ei bine, acest lucru il vei vedea cand vei da accept sa ti se introduca micro-cipu. Defapt, nu va ma fi cine sa vada atunci, greseala este gata facuta:46:
De pilda, o femeie din America a acceptat implantul cipului. Dupa aceea, s-a casatorit, si-a facut o familie si a incercat sa conceapa un copil. Nu a reusit. A incercat a doua si a treia oara, si tot nu a ramas insarcinata. Dupa aceea a mers la medic. I se parea ciudat si medicului ca de ce nu poate sa nasca, atata vreme cat are un organism asa construit incat poate ramane insarcinata foarte usor. Atunci si-a dat seama ca ceva nu este in regula. A facut cerere si i s-a scos cipul. Apoi a ramas femeia insarcinata:1: Eu cred ca acestea vor avea si efecte de scaderea numarului populatiei globale, pentru a micsora efectul negativ al economiei in pierdere. Deci, totul se rezuma la bani, nu la oameni..:46:

iustin10 17.01.2010 13:41:17

Sincer nici eu nu inteleg de ce se face atata tam tam cu cipurile astea.
Nici eu nu l-as introduce in mine,pentru ca e ceva nenatural,e un corp strain.
Si mie mi se pare ca ,la fel ca si buletinul ,codul de bare ,sunt semne de inceput ale pecetii antihristului .
Dar nu cumva va concentrati mai mult pe detalii de implementare ale acelei peceti,uitand esenta?
Ce conteaza pe ce cale isi va pune acest antihrist pecetea?La urma urmei poate sa fie si o insigna,o bratara,un medalion,orice.Conteaza ca o accepti.
Conteaza mai mult ce urmareste antihristul prin acest semn.Adica sa opreasca cumparaturile si hrana,daca nu i te inchini lui.
Ca asa si 'banul' ca simbol al schimbului de marfuri,a existat dintotdeauna.Nimeni nu poate schimba marfuri fara bani,si asta nu e un lucru rau.
Nu cardurile sunt un lucru rau.Ci aceea ca ti se va cere inchinare antihristului,care se va arata cu multe minuni inselatoare,in schimbul cardului pentru cumparaturi.
Deci sa urmarim cine e antihristul,si sa nu ne inchinam lui,si nu prin ce metoda va opri el 'vanzarea si cumpararea'

Caprioara 17.01.2010 14:41:28

Unitate !!
 
Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 201557)
Sincer nici eu nu inteleg de ce se face atata tam tam cu cipurile astea.
Nici eu nu l-as introduce in mine,pentru ca e ceva nenatural,e un corp strain.
Si mie mi se pare ca ,la fel ca si buletinul ,codul de bare ,sunt semne de inceput ale pecetii antihristului .
Dar nu cumva va concentrati mai mult pe detalii de implementare ale acelei peceti,uitand esenta?
Ce conteaza pe ce cale isi va pune acest antihrist pecetea?La urma urmei poate sa fie si o insigna,o bratara,un medalion,orice.Conteaza ca o accepti.
Conteaza mai mult ce urmareste antihristul prin acest semn.Adica sa opreasca cumparaturile si hrana,daca nu i te inchini lui.
Ca asa si 'banul' ca simbol al schimbului de marfuri,a existat dintotdeauna.Nimeni nu poate schimba marfuri fara bani,si asta nu e un lucru rau.
Nu cardurile sunt un lucru rau.Ci aceea ca ti se va cere inchinare antihristului,care se va arata cu multe minuni inselatoare,in schimbul cardului pentru cumparaturi.
Deci sa urmarim cine e antihristul,si sa nu ne inchinam lui,si nu prin ce metoda va opri el 'vanzarea si cumpararea'

Așa este... deja războiul a început ! Și chiar dacă acum este eclipsat de gripa porcină dictatura biometrică se dezvoltă și prinde puteri ! Arde înăbușit având drept paravan gripa porcină, deja se știe că pentru a masca un eveniment trebuie numai să creezi un altul pe măsură ! Așadar indiferent că cipul este în card, în brățară, în permis, carnet de sănătate, etc... nu trebuie acceptat pentru că dacă acceptăm semnăm o lepădare în alb !! Pentru că acceptând toate acestea mici nu vom mai avea putere sa facem nimic pentru îndepărtarea pecetluirii finale cu cip !! Cu cât acceptăm cipul în acestea mici cu atât înlesnim calea spre dezastru ! Cu cât suntem mai uniți și luptăm împotriva cipurilor din acte cu atât vom amâna mai mult momentul pecetluirii !! Și planurile lui Dumnezeu se mai pot schimba dacă vede că luptăm și suntem treji la semnele vremii !! Deci să nu acceptăm niciun fel de act cu cip !

Noesisaa 17.01.2010 14:53:20

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201550)
De pilda, o femeie din America a acceptat implantul cipului. Dupa aceea, s-a casatorit, si-a facut o familie si a incercat sa conceapa un copil. Nu a reusit. A incercat a doua si a treia oara, si tot nu a ramas insarcinata. Dupa aceea a mers la medic. I se parea ciudat si medicului ca de ce nu poate sa nasca, atata vreme cat are un organism asa construit incat poate ramane insarcinata foarte usor. Atunci si-a dat seama ca ceva nu este in regula. A facut cerere si i s-a scos cipul. Apoi a ramas femeia insarcinata:1: Eu cred ca acestea vor avea si efecte de scaderea numarului populatiei globale, pentru a micsora efectul negativ al economiei in pierdere. Deci, totul se rezuma la bani, nu la oameni..:46:

Scuza-ma ca iti spun asa, dar vorbesti prostii mari, mari de tot. Am trait in America can 3 ani, si in tot acest timp nu am auzit de nimeni cu cipuri implantate, nu am auzit ca s-ar face asa ceva, si mai ales, stiind ca majoritatea americanilor sunt anti-centralizare, nici nu vad asa ceva posibil.

Miha-anca 17.01.2010 17:28:55

Sa fie doar poveste?
http://www.greaterthings.com/News/Ch...nts/index.html
http://www.physorg.com/news178186859.html
http://www.globalresearch.ca/index.p...t=va&aid=14246

adelin 17.01.2010 18:29:24

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 201563)
Scuza-ma ca iti spun asa, dar vorbesti prostii mari, mari de tot. Am trait in America can 3 ani, si in tot acest timp nu am auzit de nimeni cu cipuri implantate, nu am auzit ca s-ar face asa ceva, si mai ales, stiind ca majoritatea americanilor sunt anti-centralizare, nici nu vad asa ceva posibil.

Scz dar eu cred ca ai stat undeva la tzara, la o ferma in SUA... Cum sa nu afli, dace se aproape 5 ani de zile se tot fac experimente??????? Uite, si asa ajunge dezinformarea cea mai faina la urechile romanilor. Unul zice ca in occident nu se prea face scandal despre cipuri, altul ca a stat in America si ca nu a auzit asa ceva. Eu din America aflu foarte multe lucruri, chiar sursa mea de alimentare cu informatii despre acestea, este chiar in SUA. De acolo am aflat si despre criza financiara in viziune politica si reala, si nici de asta nu s-a auzit in America :21: Cat despre cipuri, tot de acolo stiu foarte multe detalii. Acum incerc asa pentru inceput sa vad ce pareri avem cu totii, pentru ca in Romania intotdeauna ajung stirile strecurate dintr-un stat in altul, iar la noi ajunge exact ceea ce "trebuie". Este ca in cazul vaccinului pentru cancer de col-uterin. Cum se face ca printre primele state pe care s-au facut EXPERIMENTE, sa se vada daca e bun vaccinul pentru initiativa globalista, a fost Romania???? Cte fetițe de pana-n 14, 16 ani s-au vaccinat???
acum a aparut gripa porcina, care de asemenea este o prostie. Ce, nu au mai murit oameni datorita la gripa??? An de an mor oameni din cauza la gripa, de cand ma stiu eu se intampla astfel de cazuri. Acum, pentru ca nu le-a prea mers cu vaccinul pentru cancerul la col uterin, au mai scos una: gripa porcina :21: Este ca atunci, cu cativa ani in urma, cand au descoperit boala ce sa gaseste in carnea de vaca IN PASTELE DE TOMATE, de parca vaca manca rosii... Asta pentru ca China nu mai importa tomate din uccident, si asta facea sa scada productia economica dincoace. Atunci a fost un mare scandal cu aceasta pseudo-boala, pentru ca cercetatorii chinezi si-au dat seama de minciuna si interes politic, si au oprit arderea tuturor tomatelor. De asemenea, Gripa Aviara!!!! O femeie de la tzara, dand un interviu unui ziarist, a raspuns ca ea stie ce este gripa aviara "unul cu masca ce imi omoara toate gainile din curte intr-un cuptor". Asa si era... Romania nu mai cumpara carne din occident si de aceea nu-si mai faceau vanzarile cum voiau europenii "care vin sa ne ajute pe noi prin UE :44:". Stii ce mi se pare ciudat??? De fiecare data dupa ce ne dam seama de neregulile unui virus care ne omoara cate ceva, si dupa ce sa ridica vre-o 10 , 20 de cercetatori de-ai nostri, gata, a trecut gripa, a trecut virusul... Nu vi se pare ceva ciudat ca toate virusurile acestea, fie ca vin vara, fie ca sunt iarna, se numesc "gripa"??? :58: Si dupa ce ne-am dat seama, pentru a nu esua si de data aceasta, cu gripa porcina, au incercat sa impuna prin lege medicilor sa faca vaccinul de gripa porcina!!! Pentru a intentifica si mai mult criza sanatatii ce va fi in cativa ani, dupa ce desteptii europeii, considerati din occident, adica romanii, au acceptat si au facut cele mai multe vaccinuri. In alte state s-a vorbit despre vaccinuri, dar nu s-au facut. Romanul mereu este mai increzator in parlament decat sa cerceteza mai intai si apoi sa ia masuri. este ca la alegeri: intai se uita ce pix are in buzunar, sa vada ce partid i l-a dat, sau se uita acasa pe calendar sa vada titlul partidului, si cand ajunge voteaza, pentru ca partidul ala va veni si-i va sapa rosiile din gradina... ca doar asa a promis... Este o foarte mare criza de informare in Romania. Noi nu suntem nici pe departemai civilizati decat Albania, unde exista televizoare numai la orase, si numai la oamenii importanti... sau unde se mananca mancare gatita numai pe la restaurante, in cazul celor de la tzara. Romanul nostru nu si-a dat seama nici dupa 20 de ani de la alegerea lui Iliescu, ca a fost mintit. SI sufera, sufera, sufera; pentru ca altceva nu are de facut. Si isi intensifica suferinta punandu-si increderea iarasi in guvern. De 20 de ani nu s-a mai facut nimic in acest stat. S-a mers numai in scazamant. Ce este drept, au avansat si ei ceva: preturile. Asta este foarte bine, spune parlamentul U.E. pentru ca asa nu au vaca, dar au de unde sa mulga. Dupa deschiderea granitelor, romanii pleaca in strainatate sa munceasca, sa le ia banii europenilor si sa vina in tara sa-si ia mertzan... mertzanul il cumpara cu 30.000 si mai pune deoparte 130.000 pentru a plati taxele pentru macar cativa ani, nu numai la masina, ci si la casa, ca doar... astia iti iau si ceea ce nu-ti dau. Un salariu mediu este de 700 roni. Cheltuiala numai pe gaz, curent electric, apa, impozit pe cladire, taxa pe venit, etc, toate astea ajung aproape la 700 roni. Plus ca mai trebuie sa si mananci... si aia iti mai ia cateva sute de roni pe luna. Deci, ce faci? de unde ii iei? Ei bine, ca sa nu mai duci grija asta peste cativa ani, inca de acum parlamentarii se gandesc la tine: iti pun in fatza gripa porcului, sau cine stie ce, pentru a te face sa nu mai suferi asa mult din lipsa unora si a altora, ci sa nu mai fii existent pe planeta. Asta este globalismul: au nevoie de planeta, dar nu si de oameni. Si cum multi, inafara de statul nostru, sunt foarte avansati in domeniul informatiilor, state in care chiar si masoneria tine cu statul, nu cu lojele mondiale, nu vor accepta cipurile pentru a fi manipulati electronic. Si cipurile sunt tot initiative globaliste. Imi spuneti mie ca UE sau ONU au nevoie de Adelin, atata vreme cat nici Adelin nici cei ce-i citesc mesajul nu fac parte din clica lor golaneasca? Evident ca nu au nevoie de noi. Cert este ca au nevoie de locul pe care il calcam, de tzara, de resurse. Altceva, nimic.

Daniel777 17.01.2010 18:37:53

Citat:

În prealabil postat de Caprioara (Post 201559)
Așa este... deja războiul a început ! Și chiar dacă acum este eclipsat de gripa porcină dictatura biometrică se dezvoltă și prinde puteri ! Arde înăbușit având drept paravan gripa porcină, deja se știe că pentru a masca un eveniment trebuie numai să creezi un altul pe măsură ! Așadar indiferent că cipul este în card, în brățară, în permis, carnet de sănătate, etc... nu trebuie acceptat pentru că dacă acceptăm semnăm o lepădare în alb !! Pentru că acceptând toate acestea mici nu vom mai avea putere sa facem nimic pentru îndepărtarea pecetluirii finale cu cip !! Cu cât acceptăm cipul în acestea mici cu atât înlesnim calea spre dezastru ! Cu cât suntem mai uniți și luptăm împotriva cipurilor din acte cu atât vom amâna mai mult momentul pecetluirii !! Și planurile lui Dumnezeu se mai pot schimba dacă vede că luptăm și suntem treji la semnele vremii !! Deci să nu acceptăm niciun fel de act cu cip !

un semn de intrebare!!!

In Rusia s-a facut aceeasi valva pe care o facem noi cu documentele cu cip,in privinta introducerii CNP-ULUI,care ei il vad ca o lezare a libertatii...
Dar noi avem deja CNP,si nu ne mai sesizam referitor la asta...
Asa va fi si cu aceste documente...le vom avea ,vrand nevrand
Lupta se va duce la final,atunci cand odata cu primirea pecetii se va cere de la fiecare si lepadarea explicita de Hristos!
Cine vrea sa lupte de acum,ii doresc succes...Dar nu prea vad,sincer,ca vor fi multi care vor renunta la buletin,deci la viata sociala...atat timp cat ,repet, nu este o lepadare de Hristos...
Acum fiecare tipa in gura mare ca nu va accepta buletinul,dar cand va fi obligatoriu,cati vor mai ramane pe aceste pozitii....Aproape nimeni...pentru ca nu cred ca multi dintre noi constientizam ce inseamna sacrificiul pentru Hristos! Acum avem toate comoditatile si asezati pe ele ,ne imaginam martiri in viitor...Dar putem noi face sacrificiul acesta,sa ne rugam putin mai mult?! Nu cred....deci unde sunt acei barbati neinfricati care spun ca ei vor lupta pana la sange...!!!?
Oare nu trebuie mai intai un exercitiu,un antrenament? Vom sari direct din fotoliu in crapaturile muntilor?
Eu zic ca ar trebui sa vedem lucrurile mai realist si sa ne propunem lucruri cu adevarat care sa ne aduca folos,si acum si in vremurile rele care vor veni...
Ca sa rezistam atunci trebuie ca acum sa ne apropiem de Hristos....asta este lucrul care trebuie facut acum..
despre asta ar trebui discutat mai mult si neintarziat,ce sa facem ca sa capatam harul Sfantului Duh de pe acum ,ca atunci cand vor veni vremurile de prigoana ,El sa ne dea taria sa rezistam si sa ne opunem....

Caprioara 17.01.2010 20:08:25

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 201615)
un semn de intrebare!!!

In Rusia s-a facut aceeasi valva pe care o facem noi cu documentele cu cip,in privinta introducerii CNP-ULUI,care ei il vad ca o lezare a libertatii...
Dar noi avem deja CNP,si nu ne mai sesizam referitor la asta...
Asa va fi si cu aceste documente...le vom avea ,vrand nevrand
Lupta se va duce la final,atunci cand odata cu primirea pecetii se va cere de la fiecare si lepadarea explicita de Hristos!
Cine vrea sa lupte de acum,ii doresc succes...Dar nu prea vad,sincer,ca vor fi multi care vor renunta la buletin,deci la viata sociala...atat timp cat ,repet, nu este o lepadare de Hristos...
Acum fiecare tipa in gura mare ca nu va accepta buletinul,dar cand va fi obligatoriu,cati vor mai ramane pe aceste pozitii....Aproape nimeni...pentru ca nu cred ca multi dintre noi constientizam ce inseamna sacrificiul pentru Hristos! Acum avem toate comoditatile si asezati pe ele ,ne imaginam martiri in viitor...Dar putem noi face sacrificiul acesta,sa ne rugam putin mai mult?! Nu cred....deci unde sunt acei barbati neinfricati care spun ca ei vor lupta pana la sange...!!!?
Oare nu trebuie mai intai un exercitiu,un antrenament? Vom sari direct din fotoliu in crapaturile muntilor?
Eu zic ca ar trebui sa vedem lucrurile mai realist si sa ne propunem lucruri cu adevarat care sa ne aduca folos,si acum si in vremurile rele care vor veni...
Ca sa rezistam atunci trebuie ca acum sa ne apropiem de Hristos....asta este lucrul care trebuie facut acum..
despre asta ar trebui discutat mai mult si neintarziat,ce sa facem ca sa capatam harul Sfantului Duh de pe acum ,ca atunci cand vor veni vremurile de prigoana ,El sa ne dea taria sa rezistam si sa ne opunem....

Codul de bare, CNP-ul nu au fost decât premergătoare cardului cu cip de exemplu... toate sunt bine gândite de ani buni și bine testate deja !!! Să nu ne înșelăm !!

Caprioara 17.01.2010 20:18:48

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 201469)
Si ca sa fiu putin mai clar in aceasta privinta: din ce am citit eu din vietile sfintilor,lepadarea de Hristos insemna INTOTDEAUNA o lepadare rostita cu gura,o marturisire impotriva lui Hristos.

Cand primesti buletinul cu cip,nu este acea marturisire...


Dragă Daniel, nu ai înțeles, dacă primești ceva premergător îți semnezi o lepădare în alb !!! Mai ales dacă primești cipul ! Nu te va obliga nimeni ci vei constrâns din toate părțile : nu vei avea acces la alimente, medicamente, etc, încât unii mai slabi în credință singuri vor merge să ceară !Repet, acceptarea acestor experimente care se fac pe noi, înseamnă acceptarea marei revelații a științei IMPLANTAREA OMULUI ȘI COBORÂREA LUI LA NIVELUL DOBITOACELOR CARE SE SUPUN STĂPÂNULUI ANTIHRIST !

http://video.google.ro/videoplay?doc...lient=qsb-win#

VĂ RECOMAND FILMUL SI DUPĂ VIZIONARE ASTEPT IMPRESII ! Este foarte bun filmul !

Daniel777 17.01.2010 20:20:32

Citat:

În prealabil postat de Caprioara (Post 201656)
Codul de bare, CNP-ul nu au fost decât premergătoare cardului cu cip de exemplu... toate sunt bine gândite de ani buni și bine testate deja !!! Să nu ne înșelăm !!

Cred ca anii inselarii vor fi ultimii trei ani si jumatate,cand va domni antihrist....atunci va trebui sa rezistam,sa fim mucenici,sa luptam cu el...
acum trebuie sa luptam cu patimile noastre,cu neputintele noastre,cu indepartatea noastra de Hristos....
Trebuie sa ne alarmam intr=o singura directie,in cea a pacatelor noastre si a lipsei noastre de iubire,in rest trebuie sa fim doar vigilenti,nicidecum alarmati..

Daniel777 17.01.2010 20:33:37

Citat:

În prealabil postat de Caprioara (Post 201667)
Dragă Daniel, nu ai înțeles, dacă primești ceva premergător îți semnezi o lepădare în alb !!! Mai ales dacă primești cipul ! Nu te va obliga nimeni ci vei constrâns din toate părțile : nu vei avea acces la alimente, medicamente, etc, încât unii mai slabi în credință singuri vor merge să ceară !Repet, acceptarea acestor experimente care se fac pe noi, înseamnă acceptarea marei revelații a științei IMPLANTAREA OMULUI ȘI COBORÂREA LUI LA NIVELUL DOBITOACELOR CARE SE SUPUN STĂPÂNULUI ANTIHRIST !

http://video.google.ro/videoplay?doc...lient=qsb-win#

VĂ RECOMAND FILMUL SI DUPĂ VIZIONARE ASTEPT IMPRESII ! Este foarte bun filmul !

Cred ca e o lipsa de coerenta in ceea ce spui:

1. De unde deduci ca daca accepti buletinul cu cip,aceasta este o semnatura in alb? Pe ce te bazezi? Mi se pare ca spui doar o formula care s-a tot vehiculat in ultimul timp
2.Lipsa alimentelor ,a medicamentelor etc,va fi si pentru cei care au acceptat buletinul si pentru cei care nu vor accepta,daca pp. ca acestia vor refuza lepadarea de la final.
3.Ce fel de experimente se vor face daca vei accepta buletinul? Vei fi mai rapid supravegheata si impreuna cu cardul se va sti ce faci...Bun,dar crezi ca poti evita de pe acum acest lucru? Vei spune tu ,cand va fi nevoie,ca nu vrei buletin,ca nu vrei card...inainte de a=ti impune lepadarea,insemnarea efectiva pe frunte si pe mana?
Sincer,esti tu pregatita pentru acest pas?
Sau spui si tu ce auzi,fara sa te verifici in interior cat esti de tare?!

Repet....sa fugim cat putem de aceasta manipulare,dar lupta efectiva va fi mai tarziu....
Acum sa fim trezi,sa nu ne vaccinam,sa evitam buletinul daca este posibil,cardul .daca este posibil...
Sa fim atenti ca sa nu fim inselati....de aceste manipulari
Dar nu trebuie sa ne speriem de pe acum,si nici sa ne inchipuim mucenici...
Sa luptam in primul rand impotriva necredintei,a lancezelii in credinta,sa incercam sa fim ca si crestinii din primii trei sute de ani,daca vrem sa putem fi mucenici ca ei,atunci cand vor veni vremurile..

Daniel777 17.01.2010 20:38:10

Acel film se refera la implantarea cu cip efectiva,nu la buletin ,card etc..si iti spun ca nu asa vom lupta atunci,ci cum spune sfanta Matrona,vom face bulgari de pamant ,ii vom inghiti si vom fi satui
In acele vremuri crestinii care vor fugi,vor fi ascunsi de Dumnezeu,sa nu fie gasiti

Cei care vor apuca acele vremuri!......

nobodyin 17.01.2010 22:58:01

Citat:

În prealabil postat de daniel777 (Post 201677)
acel film se refera la implantarea cu cip efectiva,nu la buletin ,card etc..si iti spun ca nu asa vom lupta atunci,ci cum spune sfanta matrona,vom face bulgari de pamant ,ii vom inghiti si vom fi satui
in acele vremuri crestinii care vor fugi,vor fi ascunsi de dumnezeu,sa nu fie gasiti

cei care vor apuca acele vremuri!......

mai bine cititi toti cartea staretii despre vremurile din urma! Ca va bateti prea mult capul!!!

andrei25 17.01.2010 23:25:58

...
 
Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 201464)
Chiar daca esti pornit pe aceasta idee,incearca sa faci o diferenta intre cipul de pe buletin si cel de pe mana,sau frunte...

S-ar putea sa ai dreptate, ca cipul in acte, sa nu fie lepadare de Hristos, dar stii foarte bine ca de la cipul in acte se va trece la cipul sub piele, adica la lepadare. Deci din moment ce stim sigur ca cipul in acte este inceputul lepadarii, din start, trebuie sa-l refuzam. Parintele Paisie Aghioritul spunea: "multi oameni viclenesc, spunand ca vor primi cipul in acte, dar cand va fi sa-l primeasca in piele, nu-l vor primi."
E ca si cum ai spune, ca mai faci pacate mici, ca deee, sunt mici, dar de alea mari nu faci. Doamne ajuta!

florinbrasov0 17.01.2010 23:36:47

Si eu m-am gandit de multe ori la asta. Si ma gandeam ca nu as putea rezista in conditii de munte fiiind destul de sensibil(daca as trai prin munti).
In fine, oricum ar fi bine sa fie crestini care sa se cunoasca intre ei si cand va fi cazul sa fuga, dar Dumnezeu nu ne paraseste. Ma gandesc la faptul ca daca vor veni vremuri grele, cred ca vor fi mai multi oameni care se vor converti la crestinism 'pe ultima suta'(as vrea sa fie adevarat ce spun, sa dea Domnul sa fie). Sau daca nu vor fugi in munti(ultimii crestini), vor muri martiric.
Prea multe planuri nu cred ca ne putem face, decat sa invatam sa ne rugam pentru a rezista daca vom prinde acele vremuri.

Noesisaa 18.01.2010 00:07:39

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201611)
Scz dar eu cred ca ai stat undeva la tzara, la o ferma in SUA... Cum sa nu afli, dace se aproape 5 ani de zile se tot fac experimente??????? Uite, si asa ajunge dezinformarea cea mai faina la urechile romanilor. Unul zice ca in occident nu se prea face scandal despre cipuri, altul ca a stat in America si ca nu a auzit asa ceva. Eu din America aflu foarte multe lucruri, chiar sursa mea de alimentare cu informatii despre acestea, este chiar in SUA.

Chiar am stat intr-un centru urban bine dezvoltat. :D Am avut cont in banca si toate cele necesare traiului normal si integrat in societate, nu am pomenit de implantarea cipurilor. Poate sursa ta ti-e cam stricata, sau ar trebui sa mergi tu insuti.

Si nu, romanii nu sunt niciodata increzatori in parlament, de unde ai scos-o pe asta?

Daniel777 18.01.2010 00:21:57

Citat:

În prealabil postat de andrei25 (Post 201762)
S-ar putea sa ai dreptate, ca cipul in acte, sa nu fie lepadare de Hristos, dar stii foarte bine ca de la cipul in acte se va trece la cipul sub piele, adica la lepadare. Deci din moment ce stim sigur ca cipul in acte este inceputul lepadarii, din start, trebuie sa-l refuzam. Parintele Paisie Aghioritul spunea: "multi oameni viclenesc, spunand ca vor primi cipul in acte, dar cand va fi sa-l primeasca in piele, nu-l vor primi."
E ca si cum ai spune, ca mai faci pacate mici, ca deee, sunt mici, dar de alea mari nu faci. Doamne ajuta!

Da ,acest punct de vedere este intemeiat,si am unele rezerve in aceasta privinta.....
Insa sunt niste lucruri care mi se par exagerate momentan.....
Nici eu nu sunt suta la suta convins ca trebuie luat buletinul cu cip,dar in acelasi timp cred ca se acorda o prea mare importanta acestuia,in detrimentul sporirii vietii duhovnicesti...Unii,de exemplu chiar cel care a initiat acest subiect,chiar intra in panica,imaginandu-si ca trebuie sa plece in munti,sa sufere etc...
Deci eu zic..ca una este sa suferi ,bineinteles sa ne dea Dumnezeu putere atunci,cand vine prigoana si esti pus in fata faptului de a fi cu Iisus sau impotriva Lui,si alta cand primesti un buletin,care preconizezi ca te va duce intr-o situatie in care nu vei mai putea spune nu..
Adica,cu alte cuvinte,te simti mai pregatit sa pleci acum in munti,decat atunci...
Atunci spui tu,nu vei mai putea fugi in munti,iti va fi mult mai greu....
Sa nu crezi ca nu apreciez un asemenea curaj si punct de vedere,dar as vrea sa vad si faptele,sa vad pe acei oameni care vor renunta la privilegii,la salariu etc ca sa nu primeasca buletinul....
Totusi in Apocalipsa se spune ca anii de prigoana vor fi 3 si jumatate,pentru ca pentru cei alesi se vor scurta..De ce sa lungim noi acesti ani,de ce sa ne chinuim mai mult de atat?
Sunt doar intrebari...daca crede cineva ca trebuie sa luam cununa de mucenici mai devreme,sa spuna clar si raspicat....
Deocamdata sa intelegem ca tot ceea ce facem sunt doar vorbe...si e usor sa vorbesti....

andrei25 18.01.2010 00:33:11

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 201792)
Da ,acest punct de vedere este intemeiat,si am unele rezerve in aceasta privinta.....
Insa sunt niste lucruri care mi se par exagerate momentan.....
Nici eu nu sunt suta la suta convins ca trebuie luat buletinul cu cip,dar in acelasi timp cred ca se acorda o prea mare importanta acestuia,in detrimentul sporirii vietii duhovnicesti...Unii,de exemplu chiar cel care a initiat acest subiect,chiar intra in panica,imaginandu-si ca trebuie sa plece in munti,sa sufere etc...
Deci eu zic..ca una este sa suferi ,bineinteles sa ne dea Dumnezeu putere atunci,cand vine prigoana si esti pus in fata faptului de a fi cu Iisus sau impotriva Lui,si alta cand primesti un buletin,care preconizezi ca te va duce intr-o situatie in care nu vei mai putea spune nu..
Adica,cu alte cuvinte,te simti mai pregatit sa pleci acum in munti,decat atunci...
Atunci spui tu,nu vei mai putea fugi in munti,iti va fi mult mai greu....
Sa nu crezi ca nu apreciez un asemenea curaj si punct de vedere,dar as vrea sa vad si faptele,sa vad pe acei oameni care vor renunta la privilegii,la salariu etc ca sa nu primeasca buletinul....
Totusi in Apocalipsa se spune ca anii de prigoana vor fi 3 si jumatate,pentru ca pentru cei alesi se vor scurta..De ce sa lungim noi acesti ani,de ce sa ne chinuim mai mult de atat?
Sunt doar intrebari...daca crede cineva ca trebuie sa luam cununa de mucenici mai devreme,sa spuna clar si raspicat....
Deocamdata sa intelegem ca tot ceea ce facem sunt doar vorbe...si e usor sa vorbesti....

Mi se pare aiurea sa spui ca una e cand va fi sa-ti bage cipul sub piele si alta sa ti-l puna in buletin. E cam acelasi lucru, e acelasi cip, numai ca ti-l muta din buletin, sub piele. Daca stii ca cipul din buletin va duce la cipul sub piele, clar, spui NU. E ca si cum ai spune ca acum faci niste pacate mici, si nu vrei sa scapi de ele, ci ai sa scapi cand se fac mai mari.
Pe langa refuzul cipului, daca ai sa cauti, si ai sa gasesti, ai sa vezi ca s-a spus sa se refuze cipul, si totodata, sa se inteteasca rugaciunea, postul ,spovedania, impartasania. Deci s-a propus si imbunatatirea vietii duhovnicesti. Sa nu creada cineva ca daca va refuza cipul, dar nu va trai si duhovniceste, gata, se va mantui, sau va fi mucenic, nu cred. Sunt multi oameni care sunt dispusi sa renunte la servici, si alte servicii, ca sa nu primeasca cipul in acte. Cine crede ca apocalipsa nu a venit, se inseala, deja e pe terminate.

adelin 18.01.2010 02:15:55

Citat:

În prealabil postat de Noesisaa (Post 201784)
Chiar am stat intr-un centru urban bine dezvoltat. :D Am avut cont in banca si toate cele necesare traiului normal si integrat in societate, nu am pomenit de implantarea cipurilor. Poate sursa ta ti-e cam stricata, sau ar trebui sa mergi tu insuti.

Si nu, romanii nu sunt niciodata increzatori in parlament, de unde ai scos-o pe asta?

Votati PSD... PSD au votat... si totusi, dupa ce voteaza ies in strada si vorbesc pe la colturi ca Iliescu a condus crimele din 89 si de dupa... Deci, de ce voteaza PSD? Pentru ca asa li se zice... Si in occident romanul este foarte usor manipulat. Merge, primeste 1000 euro pe luna salariu, si munceste foarte mult, fiind bucuros de plata sa. Ei bine, pentru aceeasi munca, occidentalul cere 2500 sau 3000 euro. In elvetia de exmeplu, se ridica salariul si la 5000 euro, iar in Italia si Spania salariile sunt un fel de "am gasit pe cine sa prostesc". De ce este romanul asa? Pentru ca asa a fost invatat, sa taca si sa rabde, crezand ca este buna situatia in care VA FI PUS (nu cea in care se afla). Cand vor auzi romanii ca nu mai trebuie sa stea la coada la casa sa plateasca, avand cipul, evident ca nu vor mai sta pe ganduri sa se intrebe: "bai, o fi bun? N-o fi bun?" Si iaca asa romanul face treaba FARA CAP, in general ma refer. Plus ca daca ii spui realitatea, cred ca din voia satanei, EL NU O VEDE NICI SA I-O ARATI DESLUSIT; ei bine, daca ii arata un american cipul, bucuros romanul ca l-a bagat in seama americanul, iaca, primeste "darul" americanului. Este ca atunci cand fratele meu i-a cumparat o zgarda galbena catelului. Catelul cand a vazut-o ce frumoasa este, a stat foarte cuminte la legat. Dupa aceea si-a dat seama ca acel cadou era defapt o robie. Asa si romanul, nu da din coada, dar dar gandeste la fel cu acela...

REBUS 18.01.2010 09:50:59

Citat:

În prealabil postat de andrei_im (Post 201237)
ce vom face? ne vom bucura ca Il avem pe Hristos! si nu doar atunci, mereu ar trebui sa facem asta. Lupta impotriva lui Antihrist a inceput chiar in momentul Intruparii. si acum suntem pribegi, suntem atacati din toate partile de vrajmas, dar nadajduim ca ne va ajuta Dumnezeu. cand va veni vremea sa pribegim in sensul literal al cuvantului nu stiu cum va fi, dar ne va da Dumnezeu o portita. cred ca ne vom aduna cat mai multi, pentru a putea supravietui. oricat de infricosator ar suna, cred ca va fi o vreme de mare bucurie. Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Domnul Dumnezeu portița A DAT (NT, cartea apocalipsei, etc.,) DAR bucuria vine atunci când ne vom înțelepți.

AcuM în cap. XIII, cei care gândesc material simt că a venit „timpul lor” iaR cei Care simt spiritual, văd că până ACUM n-ați cerut nimic în numele Meu, cereți SI veți primi, ca bucuria voastră să fie deplină. Acestea vi le-am spus în pilde, DAR vine ceasul când nu vă nai vorbi în pilde, CI pe față vă voi vorbi despre TATĂL IoAn XVI 24 – 29.

Ii sus...II SUS
- X +
Ps. XXXIV
+
Ps. XXXII
X
VI
?

lore86 18.01.2010 10:53:47

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 201669)
Cred ca anii inselarii vor fi ultimii trei ani si jumatate,cand va domni antihrist....atunci va trebui sa rezistam,sa fim mucenici,sa luptam cu el...
acum trebuie sa luptam cu patimile noastre,cu neputintele noastre,cu indepartatea noastra de Hristos....
Trebuie sa ne alarmam intr=o singura directie,in cea a pacatelor noastre si a lipsei noastre de iubire,in rest trebuie sa fim doar vigilenti,nicidecum alarmati..

SUBSCRIU. in loc de toata aceasta isterie cel mai de folos ar fi sa ne punem viata in randuiala, caci"cine nu estecredincios in cele mici cum va fi in cele mari?"

lore86 18.01.2010 11:08:31

am citit toate postarile de pana acum. e adevarat si pe mine ma preocupa aceste lucruri.inca foarte mult. dar in acelasi timp imi provoaca o durere imensa. mi-e greu sa ma gandesc la vremurile acelea.
multi din cei care ati postat sunteti baieti/barbati. eu sunt mama. mama a trei copii mici. vb cineva de martiriul brancovenilor. foarte frumos. mi-a placut dintodeauna. m-a emotionat mereu. acum, cand exista sansa sa mi se ceara si mie asa ceva ma ingrozesc. Il iubesc pe Dumnezeu din tot sufletul, dar imi iubesc si copiii.cu mintea si inima de acum nu cred ca voi rezista sa fug cu copiii prin munti, sa traiesc cu radacini si sa ii vad murind de foame. nu am putere, nu am curaj . e adevarat, nu am nici credinta destula. nu stiu ce va fi atunci.

sf lavrentie al cernigovului spunea ca in zilele acelea Dumnezeu va trimite boli in trup, boli firesti, care vor avea menirea sa ii curete pe cei ravnitori, dar slabi.uneori ma gandesc ca poate aceasta va fi si soarta mea.

se vb despre martiriu. dar eu intreb: cati parinti de copii mici pot vb despre asa ceva?cati mai au taria lui Brancoveanu. fiti sinceri cu voi insisi...

frumos a zis cineva mai devreme:sa nu ne credem martiri, sa incercam sa fim crestini.
Dumnezeu le va randui pe toate dupa marea sa bunatate si dupa multimea credintei noastre

datoria noastra e sa ne rugam, ca sa ne intareasca Dumnezeu ptr vremurile ce vor veni...

adelin 18.01.2010 12:08:42

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 201856)
am citit toate postarile de pana acum. e adevarat si pe mine ma preocupa aceste lucruri.inca foarte mult. dar in acelasi timp imi provoaca o durere imensa. mi-e greu sa ma gandesc la vremurile acelea.
multi din cei care ati postat sunteti baieti/barbati. eu sunt mama. mama a trei copii mici. vb cineva de martiriul brancovenilor. foarte frumos. mi-a placut dintodeauna. m-a emotionat mereu. acum, cand exista sansa sa mi se ceara si mie asa ceva ma ingrozesc. Il iubesc pe Dumnezeu din tot sufletul, dar imi iubesc si copiii.cu mintea si inima de acum nu cred ca voi rezista sa fug cu copiii prin munti, sa traiesc cu radacini si sa ii vad murind de foame. nu am putere, nu am curaj . e adevarat, nu am nici credinta destula. nu stiu ce va fi atunci.

sf lavrentie al cernigovului spunea ca in zilele acelea Dumnezeu va trimite boli in trup, boli firesti, care vor avea menirea sa ii curete pe cei ravnitori, dar slabi.uneori ma gandesc ca poate aceasta va fi si soarta mea.

se vb despre martiriu. dar eu intreb: cati parinti de copii mici pot vb despre asa ceva?cati mai au taria lui Brancoveanu. fiti sinceri cu voi insisi...

frumos a zis cineva mai devreme:sa nu ne credem martiri, sa incercam sa fim crestini.
Dumnezeu le va randui pe toate dupa marea sa bunatate si dupa multimea credintei noastre

datoria noastra e sa ne rugam, ca sa ne intareasca Dumnezeu ptr vremurile ce vor veni...

Lore86, nu te intrista, nu te deznadajdui! Si noi, care inca nu avem copii, suntem de asemenea cam :42:dar, cu nadejde in Dumnezeu, trebuie sa mergem mai departe. Pana acum nu n-ea lasat Dumnezeu nici sa murim de foame, nici de frig si nici de sete, nici sa suferim de pe urma unor lipsuri. Nu am trecut prin adevarata suferinta a lipsurilor, prin care au trecut strabunii nostri dupa razboi, cand bolile bantuiau foarte inspaimantator, cand oamenii erau saraci si stramtorati foarte mult, toate proviziile statului fiind consumate pentru razboi. Noi nu avem un Dumnezeu ca cel al africanilor, la care ei se inchina, dar acela la care se inchina ii sala practic sa moara de foame; noi ne inchinam la Dumnezeul crestinilor, la Dumnezeu Cel in trei ipistasuri, si la Maica Domnului nostru Iisus Hristos. Cand nu suntem in masura sa se inalte rugaciunea noastra catre Dumnezeu, o avem pe Maica Domnului rugatoare pentru noi. De aceea spun ca nu trebuie sa deznadajduim.:6:

eduardd 18.01.2010 13:43:33

Ce veti face voi cand vor veni vremuri de pribegie?

Pana una alta...nu stiu daca apuc ziua de maine.
Mai fratilor, tocmai asta vrea vrasmasul... Sa ne umple timpul "liber" cu acest timp de "ganduri". Mai bine sa ne ingrijim de clipa de ACUM.

Citind intrebarea ta, am gandit asa:
Ce vei face Jenico daca maine vei avea un accident si vei paraliza???
Stii ce vei face? Cum vei reactiona? Poate voi da...eu una, NU!
Eu cred ca poti cunoaste durerea (cu adevarat) numai experimentand-o.
De aceea spun toti parintii duhovnicesti NU da sfat la altul sa faca decat ceea ce tu insuti ai facut!
Cum sa-ti cer sau sa spun fa asa sau altfel cand nici eu insumi nu stiu cum voi reactiona???

Sau vorba romanului nostru...
"Dupa razboi multi viteji de arata".

Acum "povestim vorbe" frumoase.. facem scenarii, scriem file intregi despre "ce voi face eu"..Dar cand vine dracul cu adevarat in fata mea....auuuuuuuu uit TOT ce am spus/scris.

Spune asa frumos parintele Arsenie Papacioc
"Omul de azi isi limiteaza viata - gandirea si trairile - doar ta cele de aici si de acum. Credeti ca, atata timp cat omul traieste pentru ce-i aici si nu pentru ce-l asteapta acolo, se mai gandeste la mantuire in masura in care ar trebui sa o faca?"

Asa ca mai bine sa ne traim viata umplandu-ne mintea si inima cu rugaciunea..decat cu grija ca voi muri maine. Si daca mor, ce-i?? Mor si gata! Problema e CUM mor..

Sant vremuri grele..asta se vede cu ochiul liber...nu mai trebuie "ochelari". dar ce fac eu in aceste vremuri?? Stau si plang sau caut sa ma tin de rugaciune precum copilasul de poala mamei??

Tot parintele Arsenie spunea ca, daca incepem razboiul mintii ( al grijilor) nu mai conteaza vremea in care traim. Moartea e aceeasi!
Nu spun sa neglijam vremurile in care traim...dar nici sa dam frau liber fricii, grijilor, necazurilor ci sa umplem Mintea si Inima cu Rugaciunea.
In rest, Bucurie!:1:

Caprioara 18.01.2010 15:48:06

Citat:

În prealabil postat de eduardd (Post 201923)
Ce veti face voi cand vor veni vremuri de pribegie?

Pana una alta...nu stiu daca apuc ziua de maine.
Mai fratilor, tocmai asta vrea vrasmasul... Sa ne umple timpul "liber" cu acest timp de "ganduri". Mai bine sa ne ingrijim de clipa de ACUM.

Citind intrebarea ta, am gandit asa:
Ce vei face Jenico daca maine vei avea un accident si vei paraliza???
Stii ce vei face? Cum vei reactiona? Poate voi da...eu una, NU!
Eu cred ca poti cunoaste durerea (cu adevarat) numai experimentand-o.
De aceea spun toti parintii duhovnicesti NU da sfat la altul sa faca decat ceea ce tu insuti ai facut!
Cum sa-ti cer sau sa spun fa asa sau altfel cand nici eu insumi nu stiu cum voi reactiona???

Sau vorba romanului nostru...
"Dupa razboi multi viteji de arata".

Acum "povestim vorbe" frumoase.. facem scenarii, scriem file intregi despre "ce voi face eu"..Dar cand vine dracul cu adevarat in fata mea....auuuuuuuu uit TOT ce am spus/scris.

Spune asa frumos parintele Arsenie Papacioc
"Omul de azi isi limiteaza viata - gandirea si trairile - doar ta cele de aici si de acum. Credeti ca, atata timp cat omul traieste pentru ce-i aici si nu pentru ce-l asteapta acolo, se mai gandeste la mantuire in masura in care ar trebui sa o faca?"

Asa ca mai bine sa ne traim viata umplandu-ne mintea si inima cu rugaciunea..decat cu grija ca voi muri maine. Si daca mor, ce-i?? Mor si gata! Problema e CUM mor..

Sant vremuri grele..asta se vede cu ochiul liber...nu mai trebuie "ochelari". dar ce fac eu in aceste vremuri?? Stau si plang sau caut sa ma tin de rugaciune precum copilasul de poala mamei??

Tot parintele Arsenie spunea ca, daca incepem razboiul mintii ( al grijilor) nu mai conteaza vremea in care traim. Moartea e aceeasi!
Nu spun sa neglijam vremurile in care traim...dar nici sa dam frau liber fricii, grijilor, necazurilor ci sa umplem Mintea si Inima cu Rugaciunea.
In rest, Bucurie!:1:

De acord...

costel 18.01.2010 16:11:27

Ce sa facem Jenica, asa am ajuns: trecem pe langa viata si ne oprim la anumite intrebari doar pentru a face un pas mai mare pe langa viata. Din Vietile Sfintilor aflam ca unii sfinti erau aruncati in foc, la fiare, altii supusi la diferite chinuri si nu pateau nimic. De ce? Pentru ca traiau pentru Hristos, nu pentru intrebari de acest gen.

Florin-Ionut 18.01.2010 16:36:08

Ne putem pregati pentru ce va urma peste putina vreme. Dumnezeu lucreaza: iata un serial cu multe episoade pe care il gasiti seara pe Discovery:

http://port.ro/tehnici_esentiale_de_...1&i_where_tv=1

sau pe net:

http://www.youtube.com/watch?v=QtmaYEl1MHY

Invatati sa faceti focul cu ce gasiti in natura, invatati unde puteti dormi in paduri, in munti, invatati ce se poate manca, respectiv bea, samd. E in interesul vostru.

Pentru curiozitatea voastra:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bear_Grylls

andreicozia 18.01.2010 16:42:22

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 201993)

http://www.youtube.com/watch?v=QtmaYEl1MHY

Invatati sa faceti focul cu ce gasiti in natura, invatati unde puteti dormi in paduri, in munti, invatati ce se poate manca, respectiv bea, samd. E in interesul vostru.

]


Asa este si as mai adauga ca aceste lucruri se vor intimpla NUMAI in urma unui razboi de mare anvergura, de distrugere si eliminare a populatiei.
Vedeti filmul " DRUMUL" , "The Road" unde vedem foarte clar ca lumea din cauza foametei va da in canibalism..un aspect de luat in consideratie pentru pribegie

Florin-Ionut 18.01.2010 16:53:28

Citat:

În prealabil postat de andreicozia (Post 201995)
Asa este si as mai adauga ca aceste lucruri se vor intimpla NUMAI in urma unui razboi de mare anvergura, de distrugere si eliminare a populatiei.
Vedeti filmul " DRUMUL" , "The Road" unde vedem foarte clar ca lumea din cauza foametei va da in canibalism..un aspect de luat in consideratie pentru pribegie

In caz de razboi, marile orase vor fi bombardate nuclear... Este o profetie ca Instanbulul va disparea de pe harta. Bucurestiul poate ca nu e asa de important, insa nu e departe de Istanbul. Deci mutati-va in provincie cat mai puteti. :)))) Hai la Timisoara!

Probabil ca raul extrem despre care se prevesteste va duce si la canibalism. Asa ca luati si lectii de autoaparare. :P

lore86 18.01.2010 17:15:51

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201880)
Lore86, nu te intrista, nu te deznadajdui! Si noi, care inca nu avem copii, suntem de asemenea cam :42:dar, cu nadejde in Dumnezeu, trebuie sa mergem mai departe. Pana acum nu n-ea lasat Dumnezeu nici sa murim de foame, nici de frig si nici de sete, nici sa suferim de pe urma unor lipsuri. Nu am trecut prin adevarata suferinta a lipsurilor, prin care au trecut strabunii nostri dupa razboi, cand bolile bantuiau foarte inspaimantator, cand oamenii erau saraci si stramtorati foarte mult, toate proviziile statului fiind consumate pentru razboi. Noi nu avem un Dumnezeu ca cel al africanilor, la care ei se inchina, dar acela la care se inchina ii sala practic sa moara de foame; noi ne inchinam la Dumnezeul crestinilor, la Dumnezeu Cel in trei ipistasuri, si la Maica Domnului nostru Iisus Hristos. Cand nu suntem in masura sa se inalte rugaciunea noastra catre Dumnezeu, o avem pe Maica Domnului rugatoare pentru noi. De aceea spun ca nu trebuie sa deznadajduim.:6:

frumos spus.Fie ca Dumnezeu sa ne ajute sa traim cum se cuvine clipa de acum ca sa fim pregatiti ptr cea care va sa vina...

adelin 18.01.2010 19:35:55

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 202014)
frumos spus.Fie ca Dumnezeu sa ne ajute sa traim cum se cuvine clipa de acum ca sa fim pregatiti ptr cea care va sa vina...

Asa sa ne ajute Dumnezeu! Sa avem si puterea de a nu lasa adevarul la intuneric. Ci sa luptam cu totii sa il scoatem la iveala. Fara minciuna:47:

(ce dur am devenit; ma speri si eu vazand emoticonul :71: )

Daniel777 19.01.2010 14:38:43

Citat:

În prealabil postat de lore86 (Post 201856)
am citit toate postarile de pana acum. e adevarat si pe mine ma preocupa aceste lucruri.inca foarte mult. dar in acelasi timp imi provoaca o durere imensa. mi-e greu sa ma gandesc la vremurile acelea.
multi din cei care ati postat sunteti baieti/barbati. eu sunt mama. mama a trei copii mici. vb cineva de martiriul brancovenilor. foarte frumos. mi-a placut dintodeauna. m-a emotionat mereu. acum, cand exista sansa sa mi se ceara si mie asa ceva ma ingrozesc. Il iubesc pe Dumnezeu din tot sufletul, dar imi iubesc si copiii.cu mintea si inima de acum nu cred ca voi rezista sa fug cu copiii prin munti, sa traiesc cu radacini si sa ii vad murind de foame. nu am putere, nu am curaj . e adevarat, nu am nici credinta destula. nu stiu ce va fi atunci.

sf lavrentie al cernigovului spunea ca in zilele acelea Dumnezeu va trimite boli in trup, boli firesti, care vor avea menirea sa ii curete pe cei ravnitori, dar slabi.uneori ma gandesc ca poate aceasta va fi si soarta mea.

se vb despre martiriu. dar eu intreb: cati parinti de copii mici pot vb despre asa ceva?cati mai au taria lui Brancoveanu. fiti sinceri cu voi insisi...

frumos a zis cineva mai devreme:sa nu ne credem martiri, sa incercam sa fim crestini.
Dumnezeu le va randui pe toate dupa marea sa bunatate si dupa multimea credintei noastre

datoria noastra e sa ne rugam, ca sa ne intareasca Dumnezeu ptr vremurile ce vor veni...


Si eu am doi copii mici....Nu te ingrijora...Inainte de asta va fi un mare razboi mondial,apoi care vor ramane vor fi decimati de boli....
Cred ca si pana atunci vom avea de marturisit,prin fapte mai mici: pastrarea credintei in conditiile cand cei din jurul nostru nu o mai respecta,educatia copiilor crestineste,rugaciune cat mai multa in aceste conditii neprielnice,cand nu mai avem modele,ci din pacate noi suntem modelele,izolati intr-o lume necredincioasa ,care te indeamna la pacat si la neglijarea datoriei fata de Dumnezeu...

adelin 19.01.2010 23:24:28

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 202418)
Si eu am doi copii mici....Nu te ingrijora...Inainte de asta va fi un mare razboi mondial,apoi care vor ramane vor fi decimati de boli....

Poi... ea se temea de ceea ce urmeaza acum... si inceputul razboiului este tot un motiv de ingrijorare. De pilda, am auzit din SUA ca baniii din bancile lumii au fost trimisi cu voia in SUA pentru acoperirea tuturor cheltuielilor necesare inceperii celui de-al III-lea razboi mondial. Asta mi s-a parut si mie de la inceput. Prea au disparut toti banii din lume asa de brusc... si ciudat ca statele au intrat in criza unul dupa altul... era imposibil sa li se termine proviziile chiar asa repede. Deci, unde s-au dus banii? Nu se stie. Pentru ce? Nici atat. Presupun ca tot printr-o scurgere de informatii sa aflam si noi unde s-au dus banii si de ce poporul sufera datorita crizei?:22:

Daniel777 20.01.2010 11:08:30

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 202758)
Poi... ea se temea de ceea ce urmeaza acum... si inceputul razboiului este tot un motiv de ingrijorare. De pilda, am auzit din SUA ca baniii din bancile lumii au fost trimisi cu voia in SUA pentru acoperirea tuturor cheltuielilor necesare inceperii celui de-al III-lea razboi mondial. Asta mi s-a parut si mie de la inceput. Prea au disparut toti banii din lume asa de brusc... si ciudat ca statele au intrat in criza unul dupa altul... era imposibil sa li se termine proviziile chiar asa repede. Deci, unde s-au dus banii? Nu se stie. Pentru ce? Nici atat. Presupun ca tot printr-o scurgere de informatii sa aflam si noi unde s-au dus banii si de ce poporul sufera datorita crizei?:22:

Nu spun ca nu e firesc sa fim ingrijorati,insa intr-un anumit fel ar trebui sa "uitam" de scenariile apocaliptice....sa fim doar vigilenti si sa intelegem ca daca facem eforturi(care sunt mari in zilele noastre) si ne apropiem de Hristos,va disparea teama...

adelin 20.01.2010 19:15:42

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 202858)
Nu spun ca nu e firesc sa fim ingrijorati,insa intr-un anumit fel ar trebui sa "uitam" de scenariile apocaliptice....sa fim doar vigilenti si sa intelegem ca daca facem eforturi(care sunt mari in zilele noastre) si ne apropiem de Hristos,va disparea teama...

Ce s-au intamplat cu celelalte mesaje postate? Au fost sterse? si: De ce?

adelin 20.01.2010 19:16:39

Aaaa, scuze! Credeam ca sunt pe alt topic :71: Scuze. Sunt aici toate mesajele.

Langu 21.01.2010 15:58:45

Citat:

În prealabil postat de Ioana-Andreea (Post 201206)
cred ca ar trebui sa se organizeze niste comunitati,sa stea toti credinciosii pribegi pe undeva,dar mai multi.

Pai da...pe luna caci cu Google Map...

Langu 21.01.2010 16:01:35

Citat:

În prealabil postat de adelin (Post 201208)
Se spune ca cei ce vor primi cipul, nu vor mai gandi ei, ci vor gandi altii pentru ei. astfel, nu vor da de mancare la crestini, pentru ca ce-i ce-i vor conduce, cei ce vor trage de sfori, se vor ocupa de aceasta problema :46:

Pai asta e bine,imagineaza-ti se naste copilul,ii pune cipul si numai plange iar daca nu mai face pe el...Ferice de parintii cei de pe urma..

Langu 21.01.2010 16:13:58

Sa ma iertat fratilor,dar tare ma amuza pe mine subiectele aste cu sfarsitul lumii;si tare ma intriga.Ma amuza caci imi aduce aminte de povestea lui Creanga(?)cu drobul de sare si ma intriga ca nu suntem in stare sa ne ridicam din mocirla "socialista",sa fim toti un popor de-adevaratelea si ne gandim la sfarsitul lumii.Intrebati pe bunicii vostri,pe vremea lor nu se spunea la fel,ca au ajuns vremurile din urma?Cum Dumnezeu va permite sosirea acestor vremuri,cu siguranta va proteja pe cei drepti,indiferent de cip.Si apoi putini stiu ca nr.666 ni l-au dat cabalistii si ca de fapt nu se stie exact ce nr. este.Sunt inca atatea lucruri pe care nu le cunoastem cu siguranta...

adelin 21.01.2010 17:35:07

Citat:

În prealabil postat de Langu (Post 203395)
Sa ma iertat fratilor,dar tare ma amuza pe mine subiectele aste cu sfarsitul lumii;si tare ma intriga.Ma amuza caci imi aduce aminte de povestea lui Creanga(?)cu drobul de sare si ma intriga ca nu suntem in stare sa ne ridicam din mocirla "socialista",sa fim toti un popor de-adevaratelea si ne gandim la sfarsitul lumii.

Iata ceea ce numes eu conceptie de ateu, de comunist si de pagan. iarta-ma, dar ti-am zis exact ceea ce trebuie. Tu aici esti cumva pe "Forumul Socialist Democrat Crestin din Romania"??? Nu! Este pe forumul CRESTIN ORTODOX. Aici se gandeste Ortodox!!! Mergi pe un forum socialist si gandeste ca un socialista. Daca esti ungur si esti in Romania, esti ca românii!!! Daca esti roman si te duci in Ungaria, ESTI CA UNGURII!!! Daca esti intr-un forum ortodox, FI ORTODOX! Eu nu vin pen foumurile de atei sa va spun voua ca nu ganditi bine cand nu va ganditi la moarte. Omule, gandeste-te ca maine mori, sau poimaine, sau cand iti vine tie moartea!!! Ce te intereseaza pe tine ca si pe vremea bunicii tale se vorbea despre sfarsitul lumii??? Bunica ta mai traieste??? Dar Parintii ei??? Ei bine, cum au plecat ei, vei pleca si tu. Si ce ai adunat??? Socialism???


Ora este GMT +3. Ora este acum 14:14:15.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.