Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Blesteme...mit sau realitate?!? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15537)

ioana30 15.09.2012 23:08:06

Blesteme...mit sau realitate?!?
 
In primul rand bine v-am regasit si calduroase salutari tuturor celor care,in urma cu 2 ani, m-au sustinut si m-au incurajat! Numai bine tuturor!

Dragii mei ajutati-ma din nou pt ca singura nu pot sa fac "lumina" in gandurile mele. Cineva a afirmat ca tatal meu a murit din cauza blestemelor si ca o parte din ele "au cazut" pe restul familiei. Simt ca problema asta depaseste puterea mea de intelegere rationala.

Eu sunt o persoana realista si nu imi pot imagina ca exista asa ceva, ma refer la blesteme, cu toate ca ceilalti membrii ai familiei mele sunt convinsi de asta.

Blestem, ce este???? Este ceva???

tabitha 15.09.2012 23:37:31

Am și eu o întrebare:
Ce legătură are subiectul propus - destul de vag, dealtfel! - cu "Regulile generale de utilizare a forumului"?

Și încă o întrebare, de data asta ptr admin:
Când o să se ia măsuri SERIOASE cu asemenea useri incapabili să categorizeze corect un subiect?

ioana30 15.09.2012 23:54:26

Ai dreptate, am postat din greseala mesajul aici si nu "la" generalitati.

Scuze nu am avut nici o secunda intentia sa-ti pun sub semnul intrebarii "Inteligenta".

Sunt bucurosa sa stiu ca exista si "useri capabili" ca si tine, spre exemplu....

tabitha 16.09.2012 00:44:10

Ioana, ai putea foarte bine posta în altă parte, nu la Generalități. Mai gândește-te și rulează în josul paginii TOATE subforumurile până găsești pe cel potrivit!! (Se presupune că subiectul tău are ceva legătură cu trăirea ortodoxă, nu aduci în atenție un meci de fotbal, sau un nou partid politic. Alea da, își au locul la Generalități!)


Nota Bene: Sunt destui în afară de tine care fac greșeala de a nu gândi prea mult și a trânti un topic nou chiar aici la Regulile Forumului. De aici reactia mea. Asta-i tot, chestiune de atenție, nu atât inteligență. Cu sau fără ghilimele, cum dorești. :D

Demetrius 16.09.2012 01:08:01

Citat:

În prealabil postat de ioana30 (Post 470957)
In primul rand bine v-am regasit si calduroase salutari tuturor celor care,in urma cu 2 ani, m-au sustinut si m-au incurajat! Numai bine tuturor!

Dragii mei ajutati-ma din nou pt ca singura nu pot sa fac "lumina" in gandurile mele. Cineva a afirmat ca tatal meu a murit din cauza blestemelor si ca o parte din ele "au cazut" pe restul familiei. Simt ca problema asta depaseste puterea mea de intelegere rationala.

Eu sunt o persoana realista si nu imi pot imagina ca exista asa ceva, ma refer la blesteme, cu toate ca ceilalti membrii ai familiei mele sunt convinsi de asta.

Blestem, ce este???? Este ceva???

Da, blestemul este blestem.
Ești o persoană realistă(ne spui tu din Augsburg) și crezi că blestemele sunt doar bazaconii din povești pentru că înțelegerea ta rațională nu are informații în legătură cu energia gândului, a vorbei și a faptei.

Iisus citea gândurile și intențiile celor din jurul Lui, adică energiile pe care aceștia le generau și le răspundea înainte ca aceștia să le enunțe; de aceea se spune că noi păcătuim cu gândul, cuvântul și cu fapta.
Ne trec multe idei și gânduri prin minte involuntar, dar persistența și complacerea noastră în gânduri rele, distructive este considerat păcat pentru că implică și conștiința noastră; de aceea este recomandat să ne supraveghem chiar și gândurile care, nesupravegheate, emit cuvinte și apoi facem fapte de aceeași teapă.

Blestemele sunt intenții conștiente ale unor persoane de joasă speță de a provoca rău, iar aceste intenții ajung să se materializeze asupra celor spre care au fost orientate dacă acele persoane sunt de aceeași speță joasă, iar dacă sunt credincioase și-L slăvesc pe Dumnezeu, atunci El le protejează de aceste energii rele care se întorc la ”sursa” care le-a generat.
12. 7. Când căile omului sunt plăcute înaintea Domnului, chiar și pe vrăjmașii lui îi silește la pace. (Pld16,7)

antiecumenism 16.09.2012 18:07:06

Despre blesteme

http://www.crestinortodox.ro/credint...eme-69875.html

Dumitru73 16.09.2012 18:24:11

Citat:

În prealabil postat de ioana30 (Post 470957)
In primul rand bine v-am regasit si calduroase salutari tuturor celor care,in urma cu 2 ani, m-au sustinut si m-au incurajat! Numai bine tuturor!

Dragii mei ajutati-ma din nou pt ca singura nu pot sa fac "lumina" in gandurile mele. Cineva a afirmat ca tatal meu a murit din cauza blestemelor si ca o parte din ele "au cazut" pe restul familiei. Simt ca problema asta depaseste puterea mea de intelegere rationala.

Eu sunt o persoana realista si nu imi pot imagina ca exista asa ceva, ma refer la blesteme, cu toate ca ceilalti membrii ai familiei mele sunt convinsi de asta.

Blestem, ce este???? Este ceva???

nu exista blestem ... decât în poezia lui Păunescu.
sau mai bine zis, nu există efectele blestemelor.
daca ar fi altfel, atunci Dumnezeu ar fi implicat în împlinirea blestemelor.
asta ar fi contrar Dumnezeului din NT. dar s-ar potrivi cu VT.

N.Priceputu 16.09.2012 19:34:30

Dacă n-ar exista blesteme, n-ar fi justificate rugăciunile de dezlegare de blestem.
Vestea rea e că ele există și că fac rău. Vestea bună e că se poate scăpa de ele prin spovedanie, rugăciune și o viață după voia lui Dumnezeu.

Citat:

Blestemul prinde atunci cand exista la mijloc nedreptatea. Cand nu este nedreptate, atunci se intoarce la cel ce l-a rostit. Cel ce primeste blestemul se chinuieste in viata aceasta. Iar cel ce a blestemat se chinuieste si in viata aceasta si se va chinui si in cealalta, pentru ca va fi pedepsit de Dumnezeu ca un ucigas, daca nu se va pocai si spovedi. (Ieromonah Benedict Stancu)
Mai mult puteți citi aici și aici.

Ivanacristescu 16.09.2012 20:08:27

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 470974)
Da, blestemul este blestem.
Ești o persoană realistă(ne spui tu din Augsburg) și crezi că blestemele sunt doar bazaconii din povești pentru că înțelegerea ta rațională nu are informații în legătură cu energia gândului, a vorbei și a faptei.

Iisus citea gândurile și intențiile celor din jurul Lui, adică energiile pe care aceștia le generau și le răspundea înainte ca aceștia să le enunțe; de aceea se spune că noi păcătuim cu gândul, cuvântul și cu fapta.
Ne trec multe idei și gânduri prin minte involuntar, dar persistența și complacerea noastră în gânduri rele, distructive este considerat păcat pentru că implică și conștiința noastră; de aceea este recomandat să ne supraveghem chiar și gândurile care, nesupravegheate, emit cuvinte și apoi facem fapte de aceeași teapă.

Blestemele sunt intenții conștiente ale unor persoane de joasă speță de a provoca rău, iar aceste intenții ajung să se materializeze asupra celor spre care au fost orientate dacă acele persoane sunt de aceeași speță joasă, iar dacă sunt credincioase și-L slăvesc pe Dumnezeu, atunci El le protejează de aceste energii rele care se întorc la ”sursa” care le-a generat.
12. 7. Când căile omului sunt plăcute înaintea Domnului, chiar și pe vrăjmașii lui îi silește la pace. (Pld16,7)

Demetrius,is de acord cu tine,cu un mic amendament.De fapt cu doua:1) nu-s neaparat de joasa speta cei asupra carora se materializeaza blestemele.Si daca vrei pot veni cu argumente solide.2) Da,"cind caile omului sint placute lui Dumnezeu,chiar si pe vrajmasii lui ii sileste la pace",dar pina acolo,pina la a-l aduce la pace pe vrajmasul lui,omului facator de pace,ii ia o ..VREME!Si pina atunci ,omul este ..prejudiciat psihic,financiar etc...

cristiboss56 16.09.2012 20:14:47

BLESTEMUL ! ! ! ( un thread deschis la Tpopicul de specialitate )


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:57:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.