Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

gpalama 29.12.2017 18:08:21

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656436)
Eu sunt unul usor de prins.
Problema e ca ortodocsii doar se plang.
Ei, de fapt nu au nicio intrebare.
Au doar raspunsuri :)

Pune tu o intrebare. Una singura. Astept!
Vei primi un raspuns promt, sincer si clar.
De care deja ti-e frica...

Au fost suficiente, nu ai raspuns la nici una.

Noi avem doar raspunsuri pentru ca noi suntem din Adevar ;). Voi aveti doar intrebari... noi avem doar raspusuri.

Eu nu am nevoie de raspunsuri ca voi.

Ai ignorat cu maxima eleganta tot ce am scris. Nu prea te intereseaza.

AROGANTA, asta te caracterizeaza. Una subtila pe care nu o observi usor.

Din aceea protestanta. Demonica. Si sa-ti zic de ce.

Te-am intrebat de ce Paisie Aghioritul ar fi "mai mic" decat Apostolii si nu ar avea autoritate de la Dumnezeu?

De ce el nu este de la Dumnezeu si Apostolii sunt?

Tu nu ai raspunsuri, ai doar o placa pe care o repeti mereu..

Cu adevarat harismele le gasesti in noul trimis de Dumnezeu, Paisie Aghioritul.

Si daca e trimis, eu as asculta de el, cum altii au ascultat la inceput de Dumnezeu prin Apostoli.

Dupa asta o sa ma intrebe Dumnezeu de ce nu am ascultat de Moise si de prooroci si de altii asemenea lor, si o sa-mi spuna "fatarnice, fata cerului stii sa o stii, dar pe acesta care a dovedit toata puterea Mea, de ce nu ai ascultat de el???"

Dragule, cu mine poti sa discuti orice, dar in fata lui Dumnezeu vei da socoteala.

PENTRU CA AI VAZUT, DAR NU AU VRUT SA VEZI !!!

Il vezi pe Paisie Aghioritul, vezi ca este cu putere si autoritate de la Dumnezeu si nu iti pasa...

Si postul asta este pe tematica.

Nu cred ca orice post trebuie sa contina "carismatic si altele" ca sa fie pe directia threadului, eu zic ca e destul de apropiat... Nu are sens sa fim mai catolici decat papa, totusi un subiect trebuie sa fie extins intr-o zona corecta.

Penticostalul Traditional 29.12.2017 18:56:53

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656470)
De ce Paisie Aghioritul ar fi "mai mic" decat Apostolii si nu ar avea autoritate de la Dumnezeu?

De ce el nu este de la Dumnezeu si Apostolii sunt?

Nu am afirmat ca Paisie sau Gheron nu ar fi de la Dumnezeu sau nu ar avea autoritate spirituala. Nu i-am studiat indeajuns pentru a afirma ca sunt de la satana.

Ca ei sunt niste pigmei in raport cu Mantuitorul si cu Sfintii Apostoli, da cred.
De ce NU-i consider la egalitate cu Apostolii?
1. Pentru ca ei nu sunt Temelia Bisericii. Pe cand Apostolii sunt. Tu stii acest lucru, doar citesti Biblia in fiecare zi.

2. Ceea ce au scris apostolii in Biblie este Cuvantul lui Dumnezeu inspirat si infailibil. Ceea ce a scris Paisie sau Iosif trebuie citit cu prudenta. Espe posibil sa spuna si mari prostii. Cuvintele lor trebuie filtrate. Ale Apostolilor, nu.

3. Desigur ca Duhul Sfant nu s-a schimbat de la Apostoli la Paisie. E acelasi Duh Sfant care lucreaza cu aceeasi putere si aceleasi harisme. Aceasta este marturisirea bionecuvantata a crestinilor penticostali. Insa despre Apostoli stim sigur ca au fost plini de Duhul Sfant. Paisie sau Iosif trebuie sa o dovedeasca. Si chiar daca cei doi ortodocsi ar fi fost plini de Duhul Sfant, tot trebuie sa fim circumspecti in ce-i priveste. Pentru ca, in cazul apostolilor, Dumnezeu a vegheat ca toata invatatura care ne-a ramas de la ei sa fie divin inspirata. Ceea ce a ramas de la Paisie este o amestecatura de uman si divin.

Ti-am raspuns prompt, sincer si clar?
Ai gasit un protestant care sa-ti raspunda?

Penticostalul Traditional 29.12.2017 18:58:17

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656470)
Dragule, cu mine poti sa discuti orice, dar in fata lui Dumnezeu vei da socoteala.

Poate nu te-ai gandit niciodata insa tot socoteala vei da si tu.

gpalama 29.12.2017 19:04:03

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656477)

3. Desigur ca Duhul Sfant nu s-a schimbat de la Apostoli la Paisie. E acelasi Duh Sfant care lucreaza cu aceeasi putere si aceleasi harisme. Aceasta este marturisirea bionecuvantata a crestinilor penticostali. Insa despre Apostoli stim sigur ca au fost plini de Duhul Sfant. Paisie sau Iosif trebuie sa o dovedeasca. Si chiar daca cei doi ortodocsi ar fi fost plini de Duhul Sfant, tot trebuie sa fim circumspecti in ce-i priveste. Pentru ca, in cazul apostolilor, Dumnezeu a vegheat ca toata invatatura care ne-a ramas de la ei sa fie divin inspirata. Ceea ce a ramas de la Paisie este o amestecatura de uman si divin.[/indent]
Ti-am raspuns prompt, sincer si clar?
Ai gasit un protestant care sa-ti raspunda?

Problema la tine pare sa fie de documentare... iti recomand sa citesti viata Cuviosului Paisie si a Cuviosului Iosif.

Pentru ca vad ca esti cu mare mare mare aplomb impotriva lor.

Dupa ce vei citi vietile lor, iti vei reface complet norma si etalonul asupra notiunii de "sfant" si indumnezeire.

Ei au demonstrat deja tot. Vietile lor sunt clare ca si cristalul.

Problema care o vad este ca tu nu stii ce este acolo si nu ai citit materiale suficiente despre ei.


"Si chiar daca cei doi ortodocsi ar fi fost plini de Duhul Sfant, tot trebuie sa fim circumspecti in ce-i priveste. "

Aici gresesti MASIV, si iar incerci sa bagi sub pres un adevar crud.

Oamenii acestia nu sunt la nivelul "uman-divin" si la un nivel de amestecatura ieftina de invatatura 99.9% om si foarte putin divin.

Oamenii acestia sunt la un nivel absolut fenomenal de educatie duhovniceasca SUB ASISTENTA DIRECTA A DUHULUI SFANT.

Viata lor completa este sub asistenta DUHULUI SFANT.

Iar invatatura lor este din nou, rezultat al educatiei directe primite de la Duhul SFANT.



Insa amesteci intentionat cateva lucruri aici:

problemele abordate de C. Paisie si C. Iosif au fost pe mai mutle categorii: umane, de viata, dar si duhovnicesti.

Ei au dat sfaturi "crestine', pe baza moralei crestine si a educatiei ortodoxe.

Dar sunt enorm de multe probleme duhovnicessti SI DESCOPERIRI unde au vorbit DE LA DUMNEZUE.

Multe din descoperirile acestea sunt LEGATE DIRECT de Ortodoxie, ca fiind pastratoare a harului si adevarului... asta ignori tu.


Ignori ce a zis Sf. Siluan Atonitul, care l-a intrebat pe un pustnic rus: cum vorbesc oamenii desavarsiti? Si raspunsul lui a fost "oamenii desavarsiti nu vorebesc nimic de la ei, ei vorbesc ce le da Duhul sa graiasca..."...


Incerci sa zici ceva de genul "nu stiu cat e de la ei si cat e de la Dumnezeu".

Eu iti zic: de la Dumnezeu au primit multe descoperiri cu privire la ADEVAR. Pentru ca si ei a si noi s-au aflat in indoiala la un moment dat si si-au pus intrebari legate de Biserica, Adevar.

Iti recomand sa citesti vietile lor si sa vezi ce este "uman", "morala si viata " si ce este descoperire de la Dumnezeu, ce este harisma de la Dumnezeu, care este marturia lui Dumnezeu in acesti oameni.

gpalama 29.12.2017 19:09:51

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656478)
Poate nu te-ai gandit niciodata insa tot socoteala vei da si tu.

Eu voi da socoteala si ma pregatesc pentru asta...

Si prima intrebare care mi-am pus-o a fost: sunt in barca adevarului??? Mi-am pus0o acum multi multi ani, si 1-2 ani m-am intrebat daca e corect sa fiu ortodox.

Eu sunt ortodox pentru ca m-am nascut, ci pentru ca "am vazut pe Dumnezeu viu in Ortodoxie". Pentru ca mi-am pus intrebarea: si daca o dau in bara, daca nu e ortodoxia raspunsul, ce fac atunci???

gpalama 29.12.2017 19:13:58

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656477)
[indent]1. Pentru ca ei nu sunt Temelia Bisericii. Pe cand Apostolii sunt. Tu stii acest lucru, doar citesti Biblia in fiecare zi.

Ti-am raspuns prompt, sincer si clar?
Ai gasit un protestant care sa-ti raspunda?

Nu are importanta DOAR temelia.

Noi nu mai suntem la temelie. Temelia a fost acum 2000 de ani in caz ca nu iti amintesti.

Scrie clar in Scriptura pe care o repeti; "Eu ridic Invatatori, Profeti, ... "... Biserica este VIE.


Iar daca Dumnezeu imi pune in fata un om decare sa ascult, si imi arata ca Dumnezeu este cu el, cum i-a aratat si orbului, ce pot sa fac? Sa spun nu?

Cum pot sa desconsider eu un om care FARA ECHIVOC are darurile lui Dumnezeu...??? Pentruca si Paisie Aghioritul si Iosif Isihastul arata fara echivoc ca viata lor este de la Dumnezeu, cu Dumnezeu si in deplinatatea harismelor...


In Vechiul Testament profetii erau ridicati pentru a ajuta Biserica in diferite momente. Si toti erau numiti profeti. Si erau cinstiti la fel pentru ca "Dumnezeu era in ei si cu ei".

De ce nu se aplica aceiasi logica acum, cand noii profeti sunt ridicati de Dumnezeu ? Nu este acelasi DUH al profetiei si acelasi DAR CU EI???

Diferenta intre ei nu este de DAR sau de harisma.

Este de temporalitate si de CONTRIBUTIE IN BISERICA.

ACEIA SUNT MARI PENTRU CA MOMENTUL A FOST MARE.

ACESTIA SUNT NOI DAR POATE LA FEL DE MARI PENTRU CA MOMENTUL ESTE ALTUL...

Aplici masuri diferite aceluiasi Duh de atunci si de acum...

gpalama 29.12.2017 19:19:07

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656477)
2. Ceea ce au scris apostolii in Biblie este Cuvantul lui Dumnezeu inspirat si infailibil. Ceea ce a scris Paisie sau Iosif trebuie citit cu prudenta. Espe posibil sa spuna si mari prostii. Cuvintele lor trebuie filtrate. Ale Apostolilor, nu.


Ti-am raspuns prompt, sincer si clar?
Ai gasit un protestant care sa-ti raspunda?

Ce au scris Apostolii in Biblie au fost texte importante pentru viata Bisericii, texte si invataturi considerate fundamentale pentru Biserica de atunci si de peste veacuri.

Insa fii atent !!! Vezi ca inveti ceva complet gresit.

Epistolele sunt in mare pare FUNDAMENTATE IN EVANGHELIE.

Epistolele NU aduc invatatura dogmatica noua, ci doar clarifica Evanghelia !!!

Epistolele sunt pe MORALA, VIATA BISERICII si nu au atat de mult caracter dogmatic.

Hristos in Evangjelie a spus 99%. Restul sunt lucrarea primordiala a Evangheliei si explicatii.

Pavel a dat explicatii cum sa traim viata in Hristos. Punct.


Pavel NU l-a rescris pe Hristos, nu a adaugat, nu a complet, a pus explicatii peste HRistos !!! Morala, etica.



La fel face si Paisie si Iosif si restul - dau explicatii despre CUM SA TRAIM IN HRISTOS ASTAZI !!!

La fel sunt multi astazi, ridicati la fel ca si Pavel de Dumnezeu, dar in alt moment, sa ajute Biserica sa IL inteleaga pe Hristos.

VREMURILE S-AU SCHIMBAT.

POATE E NEVOIE DE UN ALT PAVEL CARE SA EXPLICE LUMII, PE LIMBA EI DE ASTAZI CUM ESTE HRISTOS !!!


Este mare Pavel ? Da, este mare, el a pus bazele.

Dar la fel de mare este si Paisie pentru ca Paisie a schimbat vietile a milioane de oameni cu exemplu sau si scrieerile sale siviata sa in Dumnezeu... Hai sa masuram dupa rezultate si contributie.

Penticostalul Traditional 29.12.2017 19:28:43

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656484)
Este mare Pavel ?
Da, este mare, el a pus bazele.

Deci ti-am raspuns prompt, sincer si clar.
Sa nu mai zici de azi inainte ca niciun protestant nu ti-a raspuns.

Problema este ca mie nici tu si niciun ortodox nu a avut curajul sa-mi raspunda la intrebarea: "a vorbit apostolul Pavel despre rugaciune prin darul vorbirii in alte limbi?"

Toti tac malc atunci cand ii intrebi.
Stii de ce? Pentru ca preotii lor niciodata nu le-au vorbit despre un asemenea subiect si nu stiu ce sa zica. Ortodocsii trag cu coada in Biblie si vad ca Apostolul Pavel scrie insa lor le este teama sa citeasca, sa gandeasca si sa caute calauzirea Duhului Sfant pentru a intelege ceva ce preotul nu le spune.
Dar pentru mine nu-i nicio catastrofa, imi zic "asa-i la ortodocsi". Si gata.

Penticostalul Traditional 29.12.2017 19:31:34

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656479)
Iti recomand sa citesti vietile lor

Doar daca promiti tu sa citesti 1 Corinteni 14.

Cornel Urs 29.12.2017 22:25:05

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656468)
Eu am vorbit despre charismata, tu despre latraturi, torturi si alte dureri de-ale tale.

Ce lucrători ne recomanzi din cadrul mișcării carismatice - reînnoirea charismata?
Și vă rog RĂMÎNEȚI LA SUBIECT !!! Din respect pt colegii de forum!


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:42:40.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.