Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

Tia 09.04.2009 09:17:36

Citat:

În prealabil postat de jeny (Post 24788)
si totusi esti crestin ortodoxa sau nu?? sincer si eu ma tot gandesc la asta de cand citesc postraile tale..iarta nu am vrut sa supar dar eu sunt Crestin ortodox plin da pacate..dar Tot in Turma Lui sunt......ma stie Dzeu jenica

Desi Sebastiana a raspuns ca este crestin ortodoxa, afirm si eu ca este. Am citit pe undeva niste post-uri de-ale ei si de aceea o sustin. Sebastiana isi are numele de user de la Sfanta Sebastiana. Corectati-ma deca gresesc.

patinina34 09.04.2009 09:53:13

Mie nu-mi place cind unii se uita cum te-ai imbracat, daca ai pantofi noi sau, ceva nou, asta ma doboara, deoarece eu nu ma uit la lume cum e imbracata, si mi se pare normal ca toti sa mearga ca sa asculte sluba nu sa spioneze daca am ani sa-mi iau pantofi noi, sau tot saraca d eultima data am ramas, cu aceeasi pereche de pantofi.

cristiboss56 11.04.2009 10:25:31

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 127603)
Mie nu-mi place cind unii se uita cum te-ai imbracat, daca ai pantofi noi sau, ceva nou, asta ma doboara, deoarece eu nu ma uit la lume cum e imbracata, si mi se pare normal ca toti sa mearga ca sa asculte sluba nu sa spioneze daca am ani sa-mi iau pantofi noi, sau tot saraca d eultima data am ramas, cu aceeasi pereche de pantofi.

Dragă Nina, n-am ce-ți face și te pun la colț ! Adică, vinovăția e și a ta. De intrăm în Biserică , nimic nu ar trebui să ne mai tulbure ! Oare cine este, să zic așa, mai vinovat : cel ce se uită la pantofii tăi, sau tu care te uiți , dacă te analizează ? Vezi uite așa apare tulburarea, dintr-un simplu gând, gest. . .

Anca-Miha 11.04.2009 12:37:09

Societatea de consum ne face sclavii ei, impunandu-ne anumite lucruri, printre care si o tinuta "ca din cutie", care gadila in mod placut si mandria noastra. Totul e cum gandim noi, ca sa nu pacatuim cu gandul. Iar mandria e ultima pe care o vom starpi.

cristiboss56 11.04.2009 13:41:44

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 127993)
Societatea de consum ne face sclavii ei, impunandu-ne anumite lucruri, printre care si o tinuta "ca din cutie", care gadila in mod placut si mandria noastra. Totul e cum gandim noi, ca sa nu pacatuim cu gandul. Iar mandria e ultima pe care o vom starpi.

Ultima sau poate nici când ! Dar nu mi-ai răspuns la topicul de mai sus , la tunsul la 0 . . .

patinina34 11.04.2009 19:29:14

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 127979)
Dragă Nina, n-am ce-ți face și te pun la colț ! Adică, vinovăția e și a ta. De intrăm în Biserică , nimic nu ar trebui să ne mai tulbure ! Oare cine este, să zic așa, mai vinovat : cel ce se uită la pantofii tăi, sau tu care te uiți , dacă te analizează ? Vezi uite așa apare tulburarea, dintr-un simplu gând, gest. . .


Este ca si cum simti un ghimpe in spatele tau, cind cineva te fixeaza in modul insistent.
Este disturbant, si aici nu e vorba de mandrie, Cristi, este vorba de faptul ca numite persoane frecventeaza biserica doar uneori, iar cind o fac, te fixeaza pe tine, cum ca ai fii asa de sarac ca nici o pereche de pantofi nu-ti permiti sa-ti faci!

Sint judecatorii celor care merg si se nevoiesc la biserica, in loc sa-si cumpere pantofi noi, pun banutii la construirea bisericii.

Asta era mesajul meu.

Mie-mi pare rau daca am fost inteleasa gresit.
Ma iertati toti.

coralina 11.04.2009 21:11:15

Ultima data cand am fost la biserica m-am "nimerit" in spatele unei doamne care cu mana dreapta isi facea cruce iar mana stanga o tinea in pozitia de "cersit". Asadar "cupla" semnul Sfintei Cruci cu acel obicei ciudat (si deranjant in opinia mea) de "mana intinsa".
Stie cumva vreunul din voi care ar putea fi semnificatia sau originea acestui gest?

Doamne ajuta!

cristiboss56 11.04.2009 21:59:29

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 128053)
Este ca si cum simti un ghimpe in spatele tau, cind cineva te fixeaza in modul insistent.
Este disturbant, si aici nu e vorba de mandrie, Cristi, este vorba de faptul ca numite persoane frecventeaza biserica doar uneori, iar cind o fac, te fixeaza pe tine, cum ca ai fii asa de sarac ca nici o pereche de pantofi nu-ti permiti sa-ti faci!

Sint judecatorii celor care merg si se nevoiesc la biserica, in loc sa-si cumpere pantofi noi, pun banutii la construirea bisericii.

Asta era mesajul meu.

Mie-mi pare rau daca am fost inteleasa gresit.
Ma iertati toti.

Dragă Nina, eu nu am folosit termenul de mândrie și am înțeles perfect mesajul tău. Eu te-am pus la colț, prietenește, ca unul ce stă mai mereu la colț pedepsit de propria-mi neputință. Iți dau un sfat: când vezi sau simți că ești iscodită, închide ochii puțin și spune o rugăciune sau spune "Iisuse, Iisuse nu mă lăsa "!

cristiboss56 11.04.2009 22:03:02

Citat:

În prealabil postat de coralina (Post 128072)
Ultima data cand am fost la biserica m-am "nimerit" in spatele unei doamne care cu mana dreapta isi facea cruce iar mana stanga o tinea in pozitia de "cersit". Asadar "cupla" semnul Sfintei Cruci cu acel obicei ciudat (si deranjant in opinia mea) de "mana intinsa".
Stie cumva vreunul din voi care ar putea fi semnificatia sau originea acestui gest?

Doamne ajuta!

Aplică aceași tactică pe care i-am spuso lui Nina .

coralina 11.04.2009 22:34:54

Frate Cristi, eu iti apreciez frateasca purtare de grija insa ceea ce afirmi tu, citez "...cand intram in Sfanta Biserica nimic nu ar trebui sa ne mai tulbure" e deja formulat ca un deziderat, nu ca o realitate! Asadar noi asta ne dorim, fireste, sa nu fim tulburati de nimic insa de la dorinta pana la starea de fapt e cale (de obicei) lunga. Luptam, fiecare cum putem, cu aceste ispite; eu una am asistat la buna parte din slujba cu ochii inchisi pentru a nu-mi lasa privirea sa fuga la mana intinsa in pozitie de cersit. Iar asta e un caz "usor", cu rezolvare "facila"; ce te faci cand zbiara cate un copil de parca e taiat cu fierastraul? Mie mi s-a intamplat, nu demult, si-n pofida rugaciunilor si a incercarilor mele disperate de-a ma concentra asupra celor rostite de preot, aproape ca mi-am iesit din minti. :( Parintii acelui copil pur si simplu nu-l scoteau din biserica si se vedea clar ca-n stadiul in care era tulbura foarte rau slujba.

Topicul asta nu e unul din cele duhovnicesc folositoare, recunosc, insa are si el rostul sau, anume de-a cuprinde ofurilor oamenilor carora le e drag a merge la Sfintele Slujbe, care slujbe sunt facute cu oamenii si pentru oameni, de-asta nici nu merge totul "struna".

Iertare si Doamne ajuta-ne!


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:48:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.