Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

sophia 27.06.2009 12:38:58

Cu copiii am si eu probleme si chiar preotul. Sunt totusi f.galagiosi si parintii nu-i pot tine in frau. Si vorbesc asa tare. Nu stiu de ce? Au probleme cu auzul, sau de la gradinita (asa imi explica cineva, ca la gardinita trebuie sa tipe ca sa se faca auziti si asa se obisnuiesc). Ei nu pot vorbi incet, sau sa sopteasca. Este greu sa-i tii atata vreme cuminti, mai ales daca sunt f.mici.
Dar deranjeaza slujba. Preotul nostru are multa rabdare, dar le mai spune cand nu se mai poate: "va rog potoliti-va copii!" Unii crestini s-au mai infuriat chiar.
Este vin parintilor zic eu, sunt prea slabi, dar si poate ar trebui sa nu stea cu ei toata slujba, sa mai iasa afara sa le dea ce au nevoie, etc.
Cu cantatul este o problema.
Cantaretii "lucreaza" la strana aproape 3 ore la Sf.Liturghie, fara apa, in picioare. Oare credeti ca nu obosesc si ei si vocea lor? La nici un concert/spectacol nu se canta aceeasi oameni 3 ore fara intrerupere.
Si mai este si monotonia. Oricat ar fi de frumoase cantarile, dar mereu si mereu aceleasi te plictisesti. Exista unele care se canta numai la anumite sarbatori sau slujbe. Imi place "Ingerul a strigat", este superb si nu te plictisesti/saturi, pentru ca numai cateva duminici se canta.
Si in cele mai multe cazuri cantaretii nu au scoala speciala si nici nu inteleg bine ce canta de fapt.
Pe urma preotul nostru indeamna lumea sa cante si nu vor. Nici Hristos a Inviat, nici colinde.
In bisericile din tara canta batranele mai bine ca strana de multe ori si mai cu suflet.

In rest am mai spus undeva - mi-ar palce mai putine ectenii si mai multa rugaciune propriu-zisa, specific nevoilor vremii (serviciu, copii, boala etc.).
Imi plac vecernia de vineri in acest sens: se citesc si acatiste de sfinti.
Am observat ca la Liturghie nu exista rugaciuni sau cantari pentru sfantul (mai mare) serbat in ziua respectiva.

sophia 27.06.2009 12:45:12

Mie imi place mult si sa ma rog in biserica goala, fara slujba. Este asa o atmosfera placuta si liniste si pace.
Imi place vecernia mult cu acatiste si Litie. Mai simplu, mai in liniste. Ma linisteste.
Liturghia este grea ca slujba, plina. Ma intorc asa obosita.
Nu-mi place Slujba Invierii noaptea. Mai ales in diaspora unde nu mai ai cu ce te intoarce de la biserica.

LapetiteMoc 27.06.2009 12:57:05

Curiozitate
 
Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 148526)
Liturghia este grea ca slujba, plina. Ma intorc asa obosita.
Nu-mi place Slujba Invierii noaptea. Mai ales in diaspora unde nu mai ai cu ce te intoarce de la biserica.

Scuzati curiozitatea... Cu ce ar trebui sa va intoarceti acasa dupa slujba Invierii daca nu cu sufletul innoit de lumina Invierii si cu luminanarea aprinsa?

sophia 27.06.2009 13:43:37

Spuneam de slujba de Liturghie in general ca este obositoare.
Pentru ca este un efort pana la urma fizic si trupesc sa te rogi, sa canti, sa te concentrezi sa intelegi predica si s-o patrunzi.
Pentru noi oamenii sunt lucruri grele, indepartate, ale lui Dumnezeu, cu limbajul si filozofiile Lui.
Nu te duci ca la spectacol.

costel 27.06.2009 14:07:42

Sophia, cel mai important lucru e sa te impartasesti cu Trupul si Sangele Domnului. Si dupa cum stim, impartasirea se face in cadrul Sfintei Liturghii. E trist ca Sfanta Liturghie isi pierde rolul esential in favoarea paracliselor, acatistelor sau altor randuieli necesare, dar secundare.

Nu uita, e minunat sa pleci ostenit, dar cu persoana iubita in inima.

Nevrednicul 27.06.2009 14:37:55

Am vazut ca ati discutat de copii. Si pe mine ma deranjeaza de multe ori,insa nu am vrut sa judec pt ca nu stiu daca parintii atunci trebuie sa iasa cu ei afara,sau sa-i tina in continuare. Daca ii scot din biserica,nu e bine pt ei,iar daca raman... ii deranjeaza pe restul crdinciosilor,pe preoti... deci chiar nu stiu ce concluzie sa trag si m-am ferit de a judeca.
De mentionat ca aici ma refer la copiii mici,care au sub 3 ani sau chiar cateva luni. Deci nu poate fi vorba de educatie,pur si simplu plang din diferite motive. Deci cum e cel mai potrivit sa procedeze mamele? Sa-i tina in continuare in biserica sau sa-i scoata? Uneori urla chiar foarte tare si par a nu se opri.

Totusi,cel mai mult ma deranjeaza cand aud telefoane sunand! Mai ales ca nici nu le opresc imediat,ci ies cu ele afara ca sa raspunda. Si va dati seama,cei care sunt mai in fata in biserica pana ajung cu telefonu afara (mai ales daca e lume multa),perturba in mod categoric slujba. Chiar e asa greu sa respinga apelul daca tot au uitat sa dea telefoanele pe silentios? Banuiesc ca nu fac asta din zgarcenie,ca apoi trebuie sa sune ei... deci e strigator la cer! Ca sa nu mai zic ca se intample sa sune telefoanele de nu stiu cate ori. Adica in momentul in care i-a sunat unuia si ceilalti simt deranjul,nu se simt oare si ei sa si le inchida sau sa le treaca pe silentios? E chiar asa greu? Sa ma ierte Dumnezeu,nu vreau sa judec,dar aceste lucruri chiar ma frapeaza! Parintele Staret le-a atras atentia de atatea ori (bineinteles,nu in timpul slujbei,ci inainte sau dupa predica),insa vad ca a vorbit degeaba,lumea nu pare sa ia aceste lucruri in seama.

Un alt lucru care ma deranjeaza sunt acele femei care stau in partea dreapta a bisericii. Din nou,nu judec,insa chiar nu vad ca in acea parte sunt numai barbati? Adica totusi,sa fi o singura femeie intre zeci de barbati,chiar nu te pune pe ganduri? Mai ales ca vad foarte clar ca in parte stanga sunt toate femeile? Aici ma frapeaza ca trebuie de fiecare data sa le atraga vreun calugar atentia ca sa se mute la locul lor...

E trist dar nu avem ce face. Dupa ce ca oamenii abia mai vin la biserica,sa-i dam afara si pe acestia? Trebuie sa ignoram orice deranj,nu suntem noi vrednici de a judeca pe nimeni. De asta mi-e cel mai teama,de judecata! Imi tot spun mereu in minte ca NU sunt eu in masura de a face acest lucru!

Trandafir_Alb 27.06.2009 15:38:48

Citat:

În prealabil postat de iosif (Post 8750)
Biserica in latura ei umana se confrunta cu mai multe dificultati. Ce anume va deranjeaza cel mai mult in biserica? Pe mine de exemplu ma deranjeaza tiparele de gandire si interpretarea literala a lucrurilor. Tind spre o intelegere mai larga a credintei, asa cum o prezinta Pr. Staniloae in teologia sa creatoare.


Ma scuzati, dar acu'...chiar asa am ajuns ? Sa comentam ceea ce nu ne place intr-o BISERICA?? Chiar asa critici suntem? Biserica e o bucatica de Rai, nu ai ce sa comentezi cand intri in ea...

Fiecare Biserica cu randuielile ei....Observ ca pe cei mai multi de aici ii deranjeaza comportamentul celor care participa la Sfintele Slujbe, pai, pe cine deranjeaza ca tanti X vorbeste cu tanti Y despre vreme sa se mute in alt loc, daca da si acolo de alte 2 persoane care vorbesc sa le bata cu politete pe umar si sa le spuna: "ma scuzati, Dumnezeu tocmai ne vorbeste, nu va intereseaza ce are de spus?!". Doar nu va asteptati ca oamenii dintr-o Biserica sa fie la fel de ascultatori ca si Ingerii care participa la Sfanta Liturghie..eeeee!
Sunt lucruri care deranjeaza, clar, dar daca se poate, eliminati-le, daca nu, NU LE BAGATI IN SEAMA. Sa nu-mi spuna cineva ca nu se poate asa ceva ca nu-l cred.

Nu doresc sa jignesc, dar cand vad ca atata nemultumire (aia nu-mi place, ailalta iar nu-mi place, de asta ce sa mai zic? nu-mi place deloc) nu ma pot abtine sa fac cate-o observatie.

cristiboss56 27.06.2009 15:52:55

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 148562)
Ma scuzati, dar acu'...chiar asa am ajuns ? Sa comentam ceea ce nu ne place intr-o BISERICA?? Chiar asa critici suntem? Biserica e o bucatica de Rai, nu ai ce sa comentezi cand intri in ea...

Fiecare Biserica cu randuielile ei....Observ ca pe cei mai multi de aici ii deranjeaza comportamentul celor care participa la Sfintele Slujbe, pai, pe cine deranjeaza ca tanti X vorbeste cu tanti Y despre vreme sa se mute in alt loc, daca da si acolo de alte 2 persoane care vorbesc sa le bata cu politete pe umar si sa le spuna: "ma scuzati, Dumnezeu tocmai ne vorbeste, nu va intereseaza ce are de spus?!". Doar nu va asteptati ca oamenii dintr-o Biserica sa fie la fel de ascultatori ca si Ingerii care participa la Sfanta Liturghie..eeeee!
Sunt lucruri care deranjeaza, clar, dar daca se poate, eliminati-le, daca nu, NU LE BAGATI IN SEAMA. Sa nu-mi spuna cineva ca nu se poate asa ceva ca nu-l cred.

Nu doresc sa jignesc, dar cand vad ca atata nemultumire (aia nu-mi place, ailalta iar nu-mi place, de asta ce sa mai zic? nu-mi place deloc) nu ma pot abtine sa fac cate-o observatie.

Roxana dragă mare dreptate ai ! Nemulțumire pe linie, în toate, nu numai în Biserică. Suntem nemulțumiți de administratori , indiferent că-i de bloc sau de site, suntem nemulțumiți de șefi, de salariu, suntem nemulțumiți de Președinte, de Patriarh, de Biserică , de toți și de toate. Suntem niște răzvrătiți și nemulțumiți continuu. Mulți sunt sigur , dar nu o spun deschis, sunt nemulțumiți de însăși Dumnezeu, de Viață în general. Așa că nemulțumirile din bisericuțele noastre , sunt simple comentarii , o cleveteală obișnuită de zi cu zi.

Nevrednicul 27.06.2009 16:13:33

Aici spunem doar nemultumirile,nicidecum nu-i judecam pe cei care ne deranjeaza. E o diferenta! Si Dumnezeu ne-a dat niste reguli,trebuie sa le respectam. Daca ma nemultumeste presedintele,salariul sau ceva de genu mai e cum mai e,dar cand vad bataie de joc din biserici... cum sa nu fiu afectat?? Acum sunt vinovati si preotii care atrag atentia,nu? Ce deh,doar stiu si ei ca oamenii nu sunt ingeri....
Eu zic ca ar trebui sa fim putin mai exigenti si mai grijulii cand e vorba de Dumnezeu si de Biserica Lui! Repet: NU judecam pe nimeni! Mai cititi o data postul meu anterior daca mai e nevoie.

LapetiteMoc 27.06.2009 18:10:58

Revin
 
Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 148526)
Mie imi place mult si sa ma rog in biserica goala, fara slujba. Este asa o atmosfera placuta si liniste si pace.
Imi place vecernia mult cu acatiste si Litie. Mai simplu, mai in liniste. Ma linisteste.
Liturghia este grea ca slujba, plina. Ma intorc asa obosita.
Nu-mi place Slujba Invierii noaptea. Mai ales in diaspora unde nu mai ai cu ce te intoarce de la biserica.

Doamna Sofia, din mesajul dumneavoastra reiese o nemultumire in ceea ce priveste Slujba Invierii (noaptea)... Va intrebasem, din curiozitate, cu ce anume ar trebui sa se intoarca crestinul de la Biserica daca nu cu sufletul plin de iubirea tainei Invierii Mantuitorului si cu lumanarea aprinsa...


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:03:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.