Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Duhovnic - ajutor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19620)

mada098 12.03.2021 15:41:21

Duhovnic - ajutor
 
Buna ziua ! Este cineva de aici din Craiova, sau care ar cunoaste in Craiova, un duhovnic bun la care sa pot merge?
Din pacate eu nu am un duhovnic (am 23 de ani), familia mea nu are un duhovnic si doream sa caut unul pe care sa mi-l poata recomanda cineva. Doamne ajuta !

Petru7 12.03.2021 19:50:48

Citat:

În prealabil postat de mada098 (Post 667185)
Buna ziua ! Este cineva de aici din Craiova, sau care ar cunoaste in Craiova, un duhovnic bun la care sa pot merge?
Din pacate eu nu am un duhovnic (am 23 de ani), familia mea nu are un duhovnic si doream sa caut unul pe care sa mi-l poata recomanda cineva. Doamne ajuta !

Îți recomand să-ți iei duhovnic pe preotul din biserica ortodoxă cea mai apropiată de casa în care locuiți.

Prin preotul slujitor în harul lui Hristos încredințați-vă sufletul în mâna Domnului.

Demetrius 13.03.2021 18:05:59

Citat:

În prealabil postat de mada098 (Post 667185)
Buna ziua ! Este cineva de aici din Craiova, sau care ar cunoaste in Craiova, un duhovnic bun la care sa pot merge?
Din pacate eu nu am un duhovnic (am 23 de ani), familia mea nu are un duhovnic si doream sa caut unul pe care sa mi-l poata recomanda cineva. Doamne ajuta !

Doamne ajuta!
Ti-am trimis un mesaj privat in legatura cu solicitarea ta.

cristian sergiu 30.03.2021 18:53:22

Citat:

În prealabil postat de Petru7 (Post 667186)
Îți recomand să-ți iei duhovnic pe preotul din biserica ortodoxă cea mai apropiată de casa în care locuiți.

Prin preotul slujitor în harul lui Hristos încredințați-vă sufletul în mâna Domnului.

Daca schimbi adresa schimbi și duhovnicul? Adică tu pui accentul în primul rand locuință duhovnicul poate fi bețiv ca nare nimic

Iorest 30.03.2021 19:34:08

Citat:

În prealabil postat de cristian sergiu (Post 667341)
Daca schimbi adresa schimbi și duhovnicul?

Conteză și distanța, dacă te muți la sute de km ajungi mai greu, și te spovedești mai rar, scade obișnuința spovedaniei, eventual când e vreme nasoală afară eziți să mergi, cam jumătate de an e vreme infectă în România, zăpadă, frig, întuneric, vijelie.

În plus nu te poți deplasa în caz de carantină în altă localitate dacă e închisă.

Ideal ar fi să ai duhovnicul aproape, accesibil ca deplasare, ideal ar fi ca fiecare preot care e hirotonit și hirotesit cu permisiunea de a spovedi, să fie ce trebuie, să-și dea interesul să-i asculte pe oamenii din parohia și localitatea lui măcar, dacă nu îi poate ajuta cu nimic material.

Că se merge sute de km pentru un duhovnic și asta e într-un fel profețită, e deja altceva, dar vorbim despre cum ar trebui să fie, ce rost are să facem preoți la număr sau pe bandă ?

Dar când judecăm trebuie să fim atenți, pentru că râvna omului scade, poate preotul pe care-l vezi acum cu scăderi, cândva la începutul preoției era foarte râvnitor, dar s-a demoralizat, se poate întâmpla oricui și-n alte domenii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:46:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.