Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Preotul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5012)
-   -   Preotul afacerist (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=6081)

cristiboss56 28.04.2009 18:25:11

Citat:

În prealabil postat de eduardd (Post 131721)
Eu CRED, Cristian ca, daca unul din famile e bun va trage dupa sine pe toti ceilalti. Dar sa FIE bun! Mantuirea este un dar Cristian, si crede-ma nu putem noi gresi cat poate Domnul ierta!!
Apoi...asa in spirit de gluma..e o vorba. Sa va vad pe toti in rai si eu ultima. Stii de ce ultima? Sa ma asigur ca nu ramane nimeni in afara...:9::6:

Frumos ai spus, dar e mai mult o încurajare, o nădejdie bună !

eduardd 28.04.2009 18:32:09

Stii cum e Cristian? Punanud-ti intrebarea oare acela se va mantui.. Implicit se intelege ca sinele tau crede ca tu vei merge in rai. Dracul lucreaza atat de fin incat nici nu iti imaginezi... Nu stim nici daca noi ne vom mantui cu toata Psaltirea citita zilnic si cu toate metaniile si posturile din lume. Dumnezeu nu are nevoie de acestea are in primul rand nevoie de iubire. Am eu ce am cu iubirea asta..:4:
Eu iarta-ma imi pun altfel problema. Imi spun ca daca ma mantuieste Domnul pe mine care sunt cum sunt.. ma stie El ca a Lui sunt..atunci chiar ca eu voi fi ultima..

dorinastoica14 28.04.2009 18:40:03

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 131726)
Frumos ai spus, dar e mai mult o încurajare, o nădejdie bună !

Nu Cristi nu este o încurajare.La judecată merge fiecare singur .Timpul pentru a-i face pe cei dragi să cunoască Adevărul este doar cel de pe pământ.Acolo nu mai poate nimeni face nimic pentru nimeni nici pentru el,nici pentru ce dragi.
Cei morți nu se roagă pentru cei vii.Acolo este altă stare.
Eu aș spune să fim un pic mai cu băgare de seamă la predica din biserică deoarece preoții explică toate aceste lucruri.(în această ultimă frază mă adresezi tuturor celor care mergem la biserică duminica și în sărbători)

cristiboss56 28.04.2009 18:50:02

Citat:

În prealabil postat de dorinastoica14 (Post 131733)
Nu Cristi nu este o încurajare.La judecată merge fiecare singur .Timpul pentru a-i face pe cei dragi să cunoască Adevărul este doar cel de pe pământ.Acolo nu mai poate nimeni face nimic pentru nimeni nici pentru el,nici pentru ce dragi.
Cei morți nu se roagă pentru cei vii.Acolo este altă stare.
Eu aș spune să fim un pic mai cu băgare de seamă la predica din biserică deoarece preoții explică toate aceste lucruri.(în această ultimă frază mă adresezi tuturor celor care mergem la biserică duminica și în sărbători)

Dragă Dorina, nu m-ai înțeles, nu vorbeam de cei morți. Și oricum moartea nu există decât ca prag de trecere dintr-o lume în alta. O spun Sf. Părinți. Dar ne îndepărtăm de topic.

mirelat 29.04.2009 05:33:19

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 131594)
Mirela, stii cum se spune: Chelul isi pune mana in cap.
Am mentionat ca la tine fac referire?!? Sa fim seriosi...

nu stiu vorba asta cu chelul, dar oricum e penibila si n-are nici o legatura.

sper sa-ti vii in fire odata si odata, adica sa-ti dai seama ca nu esti in masura sa judeci pe nimeni, nici aici pe forum, nici altundeva. Iti lipseste si dragostea, si intelepciunea ptr asta.

Anca-Miha 29.04.2009 11:54:07

Psalmul 3
1. Doamne, cât s-au înmulțit cei ce mă necăjesc! Mulți se scoală asupra mea;
2. Mulți zic sufletului meu: "Nu este mântuire lui, întru Dumnezeul lui! "
3. Iar Tu, Doamne, sprijinitorul meu ești, slava mea și Cel ce înalți capul meu.
4. Cu glasul meu către Domnul am strigat și m-a auzit din muntele cel sfânt al Lui.
5. Eu m-am culcat și am adormit; sculatu-m-am, că Domnul mă va sprijini.
6. Nu mă voi teme de mii de popoare, care împrejur mă împresoară.
7. Scoală, Doamne, mântuiește-mă, Dumnezeul meu, că Tu ai bătut pe toți cei ce mă vrăjmășesc în deșert; dinții păcătoșilor ai zdrobit.
8. A Domnului este mântuirea și peste poporul Tău, binecuvântarea Ta.

ory 29.04.2009 15:07:09

..."citeste,caci numai citind creierul tau va deveni un laborator de cunostinte si idei!"

patinina34 01.05.2009 02:29:19

Citat:

În prealabil postat de Anca-Miha (Post 131587)
Nina draga, dar multi dintre noi se recunosc in cuvintele tale. Si acum spun: Slava Domnului, ca nu mi-a fost bine, ca altfel nu L-as fi cunoscut niciodata!

De acord, 100%.

Multi de aici se pot recunoaste, de asta am si spus, ca poate unii gandesc ei da, preotul e asa, insa , noi, oile Domnului ce facem?:25::1:

cristiboss56 01.05.2009 11:02:57

Citat:

În prealabil postat de patinina34 (Post 132598)
De acord, 100%.

Multi de aici se pot recunoaste, de asta am si spus, ca poate unii gandesc ei da, preotul e asa, insa , noi, oile Domnului ce facem?:25::1:

Oile merg în "Turma" Domnului !

Anca-Miha 02.05.2009 00:05:23

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 132665)
Oile merg în "Turma" Domnului !

"Turma" Domnului?!? Nu am mai auzit expresia aceasta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 06:59:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.