Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

JoyDivision 09.05.2012 12:47:10

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 444225)
Nu ascund faptul ca un iz usor de astfel de "invatatura" s-a ivit si prin biserica noastra. Insa multumesc lui Dumnezeu pentru pastorul nostru care a fost de veghe si a "contrat" imediat lucrarea aceasta, demascand-o si blamand-o.
(Invatatura, nu pe invatatorii ei)

asta este foarte bine.
pentru cel sarac sau bolnav ar fi o lovitura puternica sa i se spuna ca din cauza ca nu are credinta este in situatia in care este!

JoyDivision 09.05.2012 12:49:26

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444220)
Doamnă, vă rog să citiți din nou postarea fratelui Theodor. Dumnealui nu s-a referit la mișcările carismatice în general, ci la Mișcarea de Reînnoire Carismatică din Biserica Catolică !

Iar Mișcarea de Reînnoire Carismatică din Biserica Catolică n-are nici în clin, nici în mânecă, cu teologia prosperității !

daca urmarim acest thread, se observa de la o posta ca discutiile s-au centrat pe miscarea carismatica in general (opinia publica este ca miscarea carismatica inglobeaza pe catolicii carismatici, pe neoprotestantii carismatici si chiar si pe penticostali).

JoyDivision 09.05.2012 12:51:44

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444220)
Acest "ceva" este reprezentat de darurile Duhului Sfânt. Dacă dumneavoastră apreciați că vedeniile șamanilor sunt de la Duhul Sfânt, e problema dumneavoastră.

majoritatea carismaticilor sunt neoprotestanti si accepta ba chiar este motorul de baza aceasta invatatura a prosperitatii...prin urmare cum considerati, ca acestia au darurile Duhului Sfant? daca da, cum se face ca invatatura e stricata?

ucenic 09.05.2012 12:58:29

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444236)
... invatatura a prosperitatii...
prin urmare cum considerati, ca acestia (carismaticii - n.a.) au darurile Duhului Sfant? daca da, cum se face ca invatatura e stricata?

Pot sa raspund si eu?

Personal cred ca se incadreaza in categoria "celor de la stanga" (sau a caprelor) din profetia Domnului din Ev.dupa Matei, cap.25.

Lucrarile Duhului Sfant sunt in adevar o taina, ascunsa noua, dar pentru noi nu este o taina invatatura lor eronata.

Ce putem demasca, demascam.

MihaiG 09.05.2012 13:01:43

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444234)
daca urmarim acest thread, se observa de la o posta ca discutiile s-au centrat pe miscarea carismatica in general (opinia publica este ca miscarea carismatica inglobeaza pe catolicii carismatici, pe neoprotestantii carismatici si chiar si pe penticostali).

Dar nu vorbim acum despre discuții în general, ci întrebarea dumneavoastră se referea punctual la opinia fratelui Theodor, exprimată în prima postare, iar această opinie era în legătură cu MRC din Biserica Catolică ! Ce-i așa greu de înțeles ?!

JoyDivision 09.05.2012 13:02:34

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 444241)
Pot sa raspund si eu?

sigur ca da si iti multumesc pentru contributia ta.

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 444241)
Personal cred ca se incadreaza in categoria "celor de la stanga" (sau a caprelor) din profetia Domnului din Ev.dupa Matei, cap.25.

deci nu au Duhul Sfant, ok.

MihaiG 09.05.2012 13:06:34

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444236)
majoritatea carismaticilor sunt neoprotestanti si accepta ba chiar este motorul de baza aceasta invatatura a prosperitatii...prin urmare cum considerati, ca acestia au darurile Duhului Sfant? daca da, cum se face ca invatatura e stricata?

Eu nu pot să-mi dau cu părerea cine are și cine nu are darurile Duhului Sfânt. Absurdul absurdului, să vină Mihai de la Timișoara, un păcătos oarecare, și să stabilească unde și cum lucrează Dumnezeu. Mă rog și eu să lucreze în inima și viața mea, și cam atât.

În primul rând, refuz categoric să discut plecând de la generalizări forțate bazate pe limitele exterioare trasate de organizarea confesională (despre toți carismaticii, despre toți penticostalii, despre toți catolicii etc.)

Prefer să vorbesc despre creștini, adică aceia care aparțin Bisericii.

În al doilea rând, conform cu învățăturile în care cred, erorile doctrinare nu anulează automat lucrarea lui Dumnezeu.

Illuminatu 09.05.2012 21:09:51

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444236)
majoritatea carismaticilor sunt neoprotestanti si accepta ba chiar este motorul de baza aceasta invatatura a prosperitatii...prin urmare cum considerati, ca acestia au darurile Duhului Sfant? daca da, cum se face ca invatatura e stricata?

Motivul pentru care cred eu ca aceasta miscare nu are origini bune este ca ideologia ei face o numita presiune pe cei care nu sunt adepti inducandu-le impresia ca in afara acestor manifestari NU AU DUHUL SFANT, AU RAMAS PE DIN-AFARA.

Si invers, cei care au aderat la aceasta manifestare cred despre ei ca sunt cu un cap mai inalti decat ceilalti: si asta nu cred ca este de la Duhul Sfant.

Ori mie unuia nu-mi place defel sa fiu constrans.. E un tip de presiune psihologica eliminatorie.

"22.Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: „Luați Duh Sfânt!,
23.cărora le veți ierta păcatele, li se vor ierta; cărora le veți ține, ținute vor fi“. Ioan 20.

Le-a dat Mantuitorul atunci pe Duhul Sfant? Daca da, cum de nu au vorbit in limbi atunci?

ucenic 09.05.2012 23:50:43

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444247)
...conform cu învățăturile în care cred, erorile doctrinare nu anulează automat lucrarea lui Dumnezeu.

Si eu impartasesc aceasta incredintare.

ioan cezar 10.05.2012 01:59:49

Citat:

În prealabil postat de Illuminatu (Post 444331)
Motivul pentru care cred eu ca aceasta miscare nu are origini bune este ca ideologia ei face o numita presiune pe cei care nu sunt adepti inducandu-le impresia ca in afara acestor manifestari NU AU DUHUL SFANT, AU RAMAS PE DIN-AFARA.

Si invers, cei care au aderat la aceasta manifestare cred despre ei ca sunt cu un cap mai inalti decat ceilalti: si asta nu cred ca este de la Duhul Sfant.

Ori mie unuia nu-mi place defel sa fiu constrans.. E un tip de presiune psihologica eliminatorie.

Frate ortodox, oare nu ai descris aici exact ce facem noi ortodocsii, adeseori, in relatiile cu fratii din alte confesiuni? Chiar aici pe Forum avem o larga demonstratie practica. Oare zic bine?
Dar de bancurile, glumele si glumitele sarcastice adresate B.C., ce spui? Ca zice "lumea buna" din ograda noastra, cum ca nu ar mai fi poposit Duhul prin Apus de vreo mie de ani...

Ce facem cu toate astea (ironii, sarcasm, dispret si injuraturi)? Le ingaduim, nu-i asa? Ca deh, sa ne vedem de barna noastra, fiecare in parte!
Atunci, ca fii credinciosi ai Cuvantului Sfant, sa procedam pana la capat cu critica, nu doar pe unde ne convine intru linistirea confortului nostru mediocru si steril: hai sa incepem prin a ingadui ca fac si altii exact ce facem, vai, noi insine, in infumurarea noastra neostoita.

Vezi si metehne asemanatoare comentate pe topicul despre Biserica Catolica ca cladire (trecind peste jocul cacofoniilor din nume).

Radicalism inevitabil, propriu Bisericii, vor spune unii, aducind (in mod gresit dar frecvent) ca argument apelul Apostolului de a scoate pe cei rai afara dintre noi. Nevoind acesti frati superbetonortodocsi sa citeasca textul si contextul (in care Sfantul face precizarea de rigoare, indicind limpede la cine anume se refera), nici sa exerseze un strop de atentie, luciditate si bunavointa.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:50:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.