Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Postul negru (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7835)

Florin-Ionut 05.02.2013 11:22:11

Citat:

În prealabil postat de vsovivivi (Post 501253)
Încerc să traduc zâmbetul tău subtil:
...
7. Să nu fyi!.. desfrânat!
...

Adică tu spui printre șitere că nu e bine și că e rău să ții post negru ca să te lauzi că poți să slăbești și că ar trebui să-l ții dacă tot vrei să-l ții cu încăpățânare ascetică pentru ca la întrunirile frățești și prietenești unde ești invitat să nu fi așa de lacom și zgârcit încât să mânci toate toate ca să nu mai aibă străinii și săracii și înfometații nimic de ros din pricina că tu ai mâncat tot ca omida, toate frunzele cele mai fragede și mai crude... nu de tutun sau de 'iarbă' ci de salcâm adică pardon, florile.

Da-da, ai dreptate.

În mod clar, aia cu postul negru nu e pentru toată lumea. Nu vezi că oamenii abia dacă se abțin să mănînce alimente de origine animală pentru perioade scurte de timp?

E rău să ții post negru doar dacă nu știi cum să o faci corect. A fost un caz al unuia care după o perioadă de nemîncare a băut un iaurt și a murit. Deci, mare grijă cu tranzițiile înainte și după postul cu apă, în special în cazul omnivorilor iubitori de cărniță și alte cele.

Ana Tr. 05.02.2013 13:11:25

Exista unii batrani care sunt de parere ca daca ti post negru, mai ales in Vinerea Patimilor vei stii, vei simtii cand vei muri. Nu stiu daca este asa sau nu, dar cert este ca unii oameni (si nu neaparat aproape de sfintenie) au presimtit in ziua respectiva ca vor muri. Ca sa explic putin ca la asta se refera nu se refera la a stii luna, anul, ziua. Acum nu trebuie nimeni sa o ia asta de buna, pentru ca daca este pana acolo o putem lua doar ca pe o simpla superstitie.

vsovivivi 18.03.2013 18:08:31

A început postul luminii.
 
Întâi de toate trebuie renunțat la toate grijile... iar cea mai mare grijă a omului plin de dor de el însuși este de a se arăta competent în hoțiile minciunii măririi de sine dându-se mare șef ce-și pune el răspunderea și-și dă el cu părerea și cu judecata aia a lui, un fel de analiză artistică foarte realistă pe bază de voirea plăcerii poftei sale smintite, căci pentru aia se crede smințișor insinuând că pe drept și-a făcut rost de avere visându-se și lăfăindu-se în închipuirile lui cele pline de bunătăți și plăceri și crede nebunul că cică pentru sfințenia lui toți ceilalți au datoria de a-l asculta musai pe el așa ca pe Dumnezeu sau mai sus, mai ceva, vizitându-i și răsfoindu-i toate pozele și toate textele pe care le emană și le postează erijat la văruiala faimei sale pe toate înălțimile 'credinței'.

Nu vede săracul că e minciună cugetarea lui cea 'smerită' și e mincinoasă starea lui cea revoltată sau mulțumită și nu vede că acum postește pentru mândrie ca să se laude tot așa cum s-a lăudat când a mâncat pentru lăcomie și ca să se desfrâneze cu idolii: ochii, mâinile, fetele babylonului și ale sodomei și gomorei preschimbate din fice ale sionului, de aia postește el, mi-am dat seama, pentru ca prin toți acești draci ai autoîndreptățirii să poată să stea semeț și mulțumit de sine în toate privilegiile și delăsările lui plictisite și aparent preocupate căci ca o lepădătură nepăsătoare s-a ascuns în tot felul de pasiuni arătându-se lucrător și acum iată-l că n-are curajul sincerității înaintea Domnului și a oamenilor pentru a se umili iubind și iertând tot afară de păcat.

Puneți deci început bun postului și vieții și postiți tainic după Învățătură și nu ca prostul ci avându-L pe Hristos drept stăpân și învățător și doctor și părinte și nu gLumea care se strecoară în cuviința dintre oameni ca să vă preschimbe mintea în muțenie sau logoree de fațadă... și să nu vă fiți stăpâni nici voi înșivă care vă lăudați că voi ați făcut faptele dobândind averile prin competența voastră căci s-ar putea să existe fraieri care să vă creadă când le promiteți lumină sau hrană sau că să vor putea baza la greu pe voi.

A început postul și omul nu știe vorbi frumos, curat, senin și sincer, din preaplinul inimii, ci el și acuma se schimonosește și se silește ca să răspândească viclenia altora care se cred mântuitori sau foarte apostoli sau mari duhovnici sau renumiți teologi când defapt toți slujesc mintereselor mamonice viclene, repetând cu toții ca nebunii minciuna popii, egoismul viclean și pătimaș, ca un fel de altruism, neștiind ei cum de ortodoxia instituțională s-a dovedit a fi cea mai mare sectă a tuturor timpurilor pe care doar catolicismul o întrece că de păgânismele 'divine' ce să mai vorbim..

Rugați-vă deci ca să vă oprească puterea Domnului de la toată fapta smintită.

Iubiți binele și urâți tot răul, urâți cu toată ura și răutatea tot păcatul ucigând năravul și nu păcătosul ci iertând păcătosul de toate păcatele lui din toată inima și ținând minte că l-ați ietat dacă vreți să primiți și voi iertare și binecuvântare de la mai mare, de la Dumnezeu. Dar cine vă greșește vouă? Sau voi credeți că vouă vă greșește cineva și nu Domnului? Deci dacă nu vouă vă greșește pentru ce vă mâniați pe păcătos mai ndegrabă decât pe năravul egoismului propriu și personal?

Postiti spre slava lui Dumnezeu căci dacă postiți spre slava voastră cu nimic nu vă veți alege decât cu o frumoasă mândrie de toată minunea și rușinea.

fallen 20.03.2013 07:30:45

Buna dimineata!
Ieri am citit si eu postarile dvs referitoare la postul negru si culmea aseara am vazut la Nat GEo un reportaj despre o comuitate religioasa hindusa considerata foarte radicala, unde cineva, o batrana de 82 de ani incepuse de 12 ani, de cind observase ca i-au slabit puterile, un ritual "suprem"de trecere, de iesire a sufletului din trup, care consta in a consuma din ce in ce mai putine alimente, pana a ajuns doar la lichide, desigur combinat cu rugaciuni, meditatie si ce-or mai face ei. In final cand a simtit probabil ca e pregatita, ca a venit timpul, a renuntat si la apa, iar in 6 zile a reusit ce si-a propus, in admiratia intregii comunitati care a sustinut-o tot acest timp.
Pana la un punct povestea se aseamana cu asceza sfintilor nostri postitori care au renuntat la cele materiale si au trait doar cu putere de la Dumenzeu, dar totusi ... ritualul lor e oarecum controversat , unii considera sinucidere asistata, pe cind ei sustin ca e tocmai opusul sinuciderii, avind drept scop tocmai salvarea sufletului. Adevarul e acum ca multi dintre noi ajungem in ultimile zile sa nu mai putem consuma nici hrana nici apa si sa ne uscam pe zi ce trece, cu tot ajutorul si toate interventiile medicale, dar noi insa consideram ca decizia de a muri si momentul mortii nu ne apartine noua. Poate si ei insa considera ca in urma rugaciunii si a meditatiei li s-a spus, li s-a aratat ca a venit momentul. Ce nu mi-a placut insa deloc a fost mediatizarea acestui eveniment, fapt care i-a dat o nota sinistra, de fanatism. Poate era mai bine daca se ducea sa moara singura, intr-un varf de munte sau un alt loc retras, eventual asistata doar de cativa discipoli sau mai degraba initiati.

Sper ca nu v-am tulburat, sa aveti un Post binecuvantat si ...aviz amatorilor de "doar lichide" sau daca se poate si "fara lichide", poate nu sunteti inca pregatiti de ce urmeaza in mod firesc....

vsovivivi 20.03.2013 12:07:17

Păi degeaba postești până mori dacă nu te curățește și nu te sfințește Dumnezeu prin pocăința ta proprie și personală care presupune și îndreptarea vieții și lepădare de satana, căci vei lua cu tine mocirla păcatelor în sufletul tău și în mintea ta rămânând potrivnic cu Dumnezeu.

Acolo, mi se pare că era vorba de o sinucidere la vremea bătrâneții ca un fel de eutanasie asistată având iluzia păgânească a trecerii la altă stare, printr-o metodă bine sugestionată și autosugestionată spiritual ca să ai curajul să te supui acelei nebunii, căci eutanasia fără voia Domnului este practic o nebunie, tu crezi că te sinucizi ca mucenicii dar te înșeli căci viața cât o ai îți este spre mântuire și ei pentru mântuire au murit iar tu dacă mori mai repede îți riști mântuirea căci nu suferă Dumnezeu jertfe prihănite sau sângeroase (antichriste) sau pentru cauze deșarte, nu le suferă dar le rabdă că doar ce să facă cu atâția oameni revoltați absurd care nu vor să asculte și nici să înțeleagă și nici să priceapă și nici să se milostivească spre a căuta ei binele iubind cu Dumnezeu aproapele și spre a căuta răul urând cu Dumnezeu păcatul dar iubind pe păcătos.

Acuma nici nu vreau să se simtă cineva obligat și terorizat și închis în viață pe veșnicie pentru ca să fie sclavul cuiva sau al propriei vieți adică nu vreau să închid libertatea nimănui de a muri și a se sinucide din moment ce Domnul în mijlocul Raiului a dat această libertate omului de a lepăda pe Dumnezeu sau de a-și pune capăt vieții căci omul fiind liber să mânce din pomul cunoștinței și a răului putea să se sinucidă și să lepede fericirea. E liber deci omul și această libertate a dat-o Dumnezeu dar asta nu înseamnă că e ceva bun sau sfânt să-ți pui capăt zilelor chiar și prin post, ci sfânt este să ajungi să trăiești în Domnul conform cu voia Lui, iar dacă El vrea să treci sau să nu treci prin moarte pentru credință, de câte ori vrea El, cum de exemplu au murit de câteva ori unii sfinți mucenici, căci îngerii îl înviau iară și iară atingându-se de ei după ce ei erau omorâți de ighemoni, atunci tu ca și creștin trebuie să spui mereu: Facă-se Voia Ta Doamne și nu a mea fără voia Ta, precum în cer așa și pe pământ... căci bun și milostiv este Domnul Dumnezeu cu toată făptura... oricât ar fi ea de decăzută sau de păgânizată sau de revoltată și fariseizată.

Deci ce rost are să moară un mort?.. căci în ziua când ai săvârșit păcatul hrănind năravul ai și murit față de Dumnezeu oricât te miști ca u n vierme și crești gras și frumos ca o buruiană grasă și frumoasă.

Singurul rost al morții bineplăcute de Dumnezeu este Învierea adică din dragoste curată pentru dragoste curată întru Credință... și asta mereu mereu... așa ca Hristos Dumnezeu.

vsovivivi 22.03.2013 16:35:28

E vorba de numele sub care lucrezi.
 
În post nu e bine să-ți mânci timpul cu grija că ești ci e bine să-ți fie frică de persoana ta din viitor căci s-ar putea să nu te mai pocăiești până când vi... într-o clipă fără har... la-ntâlnire.

AlinB 22.03.2013 17:07:13

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 193984)
Asa este Elizabeta ! Eu nu am reusit inca !:2:

E mai usor decat crezi.
Poti exersa pana atunci chestia asta, macar in fiecare vineri. :)

AlinB 22.03.2013 17:13:49

[quote=icamilin;194034]
Citat:

În prealabil postat de elizabeta (Post 193991)
...la mine, draga Cristi, e putin mai complicat - maine trebuie sa gatesc pentru mai multi oameni si chiar nu stiu cum sa fac, va trebui sa gust mancarea... ei, saracii, se bucura de orice primesc, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dau orice, oricum...ce sa fac? poate ar trebui sa gust si sa scuip (pardon, dar n-am gasit alt cuvant).

Draga Elizabeta, am vazut la manastire ca daca cineva a trebuit sa guste mancarea, a pus pe limba sa simta gustul, apoi intradevar, a scuipat.
E pacat sa-ti fie pofta de o anumita mancare si sa nu te poti abtine, dar ca s-o gusti nu-i bai ca apoi sa o elimini din gura. Dar daca poti face mancarea fara s-o gusti, ar fi minunat, bunul Dumnezeu o va binecuvanta. Doamne ajuta! Post cu folos!

Asta cu scuipatul e o fudulie mare.
De facut mancare fara sa o gusti este chiar... hilar.

AlinB 22.03.2013 17:15:21

Citat:

În prealabil postat de vali99 (Post 194035)
Am mai cunoscut o maica care timp de 40 de zile inainte de moarte nu a mincat si nu a baut nimic!!

Asta sa nu o mai zici la nimeni, ar putea iesi un caz Tanacu 2.

fallen 23.03.2013 16:41:17

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 511757)
Asta sa nu o mai zici la nimeni, ar putea iesi un caz Tanacu 2.

Pe asta n-am vazut-o! Seamana cu aia "ce pacat ca a murit tocmai cand se obisnuise fara mancare..."


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:44:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.