Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Oprirea celui care judeca (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17226)

Claudiu9 10.05.2014 10:51:12

Oprirea celui care judeca
 
Daca auzim pe cineva ca judeca pe cineva ce este bine sa facem, nu cumva daca ne luam de el il judecam pe cel care judeca?

Mihailc 10.05.2014 17:26:03

Citat:

În prealabil postat de Claudiu9 (Post 558612)
Daca auzim pe cineva ca judeca pe cineva ce este bine sa facem, nu cumva daca ne luam de el il judecam pe cel care judeca?

Orice altceva decât să observi că cineva judecă pe altcineva și să-l disprețuiești în mintea ta pentru asta, devenind un "judecător" de a treia instanță. Și dacă tot bagi de seamă așa ceva, că dracu' nu culcă-te, începe cu judecata și disprețul de la tine însuți, iar dacă operațiunea se desfășoară pe un fond de sinceritate crudă, o să observi, cu sau fără surprindere, că păcatul altuia nu-ți mai apare chiar așa de scandalos!

Hartford 10.05.2014 17:29:16

Nu cred ca este om care sa nu judece macar cu ochii (ca mine de exemplu), pacatul de a judeca il ducem toti.

Mihailc 10.05.2014 17:50:06

Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 558631)
Nu cred ca este om care sa nu judece macar cu ochii (ca mine de exemplu), pacatul de a judeca il ducem toti.

Și ca să-ți confirm partea de dreptate din judecata ta, trebuie să-ți mărturisesc că sunt tentat să te judec că scoți în prim-plan generalul ca să bagatelizezi particularul pe temeiul că, judecarea aproapelui fiind un rău universal, identificabil la toți oamenii fără excepție, judecarea aproapelui meu își pierde din gravitate, dacă este dizolvată teoretic într-o înclinație fatalmente inevitabilă, înrădăcinată adânc în natura umană generică.

gabriela8 10.05.2014 19:27:46

Citat:

În prealabil postat de Claudiu9 (Post 558612)
Daca auzim pe cineva ca judeca pe cineva ce este bine sa facem, nu cumva daca ne luam de el il judecam pe cel care judeca?

Putem să înălțăm gândul nostru la Dumnezeu și să cerem iertarea celor în cauză și ferirea noastră de a cădea în acest greu păcat.

tabitha 11.05.2014 08:09:50

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 558635)
Citat:

În prealabil postat de Hartford (Post 558631)
Nu cred ca este om care sa nu judece macar cu ochii (ca mine de exemplu), pacatul de a judeca il ducem toti.

Și ca să-ți confirm partea de dreptate din judecata ta, trebuie să-ți mărturisesc că sunt tentat să te judec că scoți în prim-plan generalul ca să bagatelizezi particularul pe temeiul că, judecarea aproapelui fiind un rău universal, identificabil la toți oamenii fără excepție, judecarea aproapelui meu își pierde din gravitate, dacă este dizolvată teoretic într-o înclinație fatalmente inevitabilă, înrădăcinată adânc în natura umană generică.

Cred că era o constatare neutră (cu exemplificare proprie), mai degrabă decât o scuză.

Claudiu9 11.05.2014 13:50:37

Cred ca mi s-a mai luminat putin mintea: cred ca cel mai bine este sa ne rugam sa-l miluiasca, daca ne rugam pentru el, inseamna ca-l iubim, daca-l iubim inseamna ca nu-l judecam.

Dalian 11.05.2014 14:25:31

Pe acest forum cel mai mult sunt judecați antiecumeniștii.
Unul dintre ei „antiecumenism” a și fost bănat pentru numele lui.
Întru numele Domnului, de fapt.

Lucian008 11.05.2014 14:47:42

Citat:

În prealabil postat de Dalian (Post 558716)
Pe acest forum cel mai mult sunt judecați antiecumeniștii.
Unul dintre ei „antiecumenism” a și fost bănat pentru numele lui.
Întru numele Domnului, de fapt.

Halatu', halatu' ... Cat e halatu'?

Dalian 11.05.2014 17:03:55

Joci bine și destul de natural, Lucian :)
Poate te cheamă ăștia la un casting.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:45:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.