Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Haine de vara + altele (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12949)

Laura19 27.05.2011 16:40:57

Haine de vara + altele
 
S-au mai discutat pe forum aceste probleme, dar tot n-am fost lamurita. As avea cateva intrebari si daca se poate sa ma lamuriti si pe mine ar fi fain. Intrebari adresate in special femeilor, tinerelor mai ales.
1.Cum se imbraca o tanara ortodoxa? Decent.Dar ce inseamna decent? Haine lalai? Mai ales vara! Vine caldura, cum te imbraci, tu,fata la 20 de ani,vara la 40 de grade fara sa ispitesti, dar sa te simti si comod? Eu personal am vazut fete de preoti care se imbraca tinereste. Cu haine colorate, cu rochite, decent dar tineresc. Purtau topuri, rochii pana la genunchi,si pantaloni, erau cochete, decent dar cochete. Din ce am citit pe aici ar trebui sa fie opusul. Sunt confuza. Nu vreau sa ma imbrac ca o calugarita ptr ca nu sunt, dar nici ca o femeie de 50 de ani.
2. De ce sunt considerati pantalonii barbatesti neaparat? Adica si pe vremuri femeile purtau, dar la calarit sau cele care lucrau in ferme. Ca sa nu mai zic de blugi care au aparut prin sec 20. Daca ar fi sa ma iau dupa icoane, un Sfant de sex masculin nu vad cu pantaloni. Si toti barbatii Sfinti in incoane apar acoperiti, doar mainile si de la gat in sus se arata pielea. Cum mergi pe munte in fusta? Cum faci sport in fusta? Gasesti pantaloni decenti, daca e vb de expunere, nu-i bai.
3. Pai daca e vara si purtam fuste, rochite, ce ne fame cu picioarele?Epilatul e pacat?Vara e cam aiurea sa nu te epilezi, mai ales la subrat cand transipiri si e f cald. Epilatul nu e numai un lucru estetic, sau un moft.Tine si de igiena, avand in vedere ca transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate..Si daca porti o fusta nu prea merge sa arati ca un cimpanzeu pe picioare ca si fata. Nu e vorba aici ca te epilezi pentru cineva, nici decum. E mai igienic, mai ales vara.
4. Pensatul! Defineste expresia fetei. E sau nu pacat?

CelMandru 27.05.2011 17:03:23

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 364353)
Intrebari adresate in special femeilor, tinerelor mai ales.

Mai mult ai avea de învățat de la o mamă...care a trecut prin viață...o femeie mai în etate...care-i ruptă de viciile adolescenței, care poate să discearnă mai bine decât o copilă ușor influențabilă...Ori poate tu cauți răspunsuri care să-ți întărească părerea deja formată, căci parcă știi deja cine și cum va răspunde...Oricum ar fi, te rog, fi îngăduitoare cu mine că mi-am permis luxul de a-ți răspunde...că nu-s femeie și mi-e ușor să trăncăn...iartă-mă...

Laura19 27.05.2011 17:11:53

Citat:

În prealabil postat de CelMandru (Post 364367)
Mai mult ai avea de învățat de la o mamă...care a trecut prin viață...o femeie mai în etate...care-i ruptă de viciile adolescenței, care poate să discearnă mai bine decât o copilă ușor influențabilă...Ori poate tu cauți răspunsuri care să-ți întărească părerea deja formată, căci parcă știi deja cine și cum va răspunde...Oricum ar fi, te rog, fi îngăduitoare cu mine că mi-am permis luxul de a-ți răspunde...că nu-s femeie și mi-e ușor să trăncăn...iartă-mă...

De ce interpretezi asa? Ironia nu ajuta la nimic.E si normal sa cer sfatul unei femei cand vina vorba de tinuta si asa decat unui barbat, dar nu am zis deloc sa nu raspunda si barbatii. Tinerelor mai ales pentru ca vreau sa stiu cum se imbraca tinerele credincioase.Vreau sa se tina cont de varsta.Si pentru mine o femeie la 35 de ani e inca tanara, daca pentru tine nu e, si daca e mama poate fi si tanara. Vreau sa se tina cont de varsta.

Lilith23 27.05.2011 17:19:24

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 364353)
S-au mai discutat pe forum aceste probleme, dar tot n-am fost lamurita. As avea cateva intrebari si daca se poate sa ma lamuriti si pe mine ar fi fain. Intrebari adresate in special femeilor, tinerelor mai ales.
1.Cum se imbraca o tanara ortodoxa? Decent.Dar ce inseamna decent? Haine lalai? Mai ales vara! Vine caldura, cum te imbraci, tu,fata la 20 de ani,vara la 40 de grade fara sa ispitesti, dar sa te simti si comod? Eu personal am vazut fete de preoti care se imbraca tinereste. Cu haine colorate, cu rochite, decent dar tineresc. Purtau topuri, rochii pana la genunchi,si pantaloni, erau cochete, decent dar cochete. Din ce am citit pe aici ar trebui sa fie opusul. Sunt confuza. Nu vreau sa ma imbrac ca o calugarita ptr ca nu sunt, dar nici ca o femeie de 50 de ani.
2. De ce sunt considerati pantalonii barbatesti neaparat? Adica si pe vremuri femeile purtau, dar la calarit sau cele care lucrau in ferme. Ca sa nu mai zic de blugi care au aparut prin sec 20. Daca ar fi sa ma iau dupa icoane, un Sfant de sex masculin nu vad cu pantaloni. Si toti barbatii Sfinti in incoane apar acoperiti, doar mainile si de la gat in sus se arata pielea. Cum mergi pe munte in fusta? Cum faci sport in fusta? Gasesti pantaloni decenti, daca e vb de expunere, nu-i bai.
3. Pai daca e vara si purtam fuste, rochite, ce ne fame cu picioarele?Epilatul e pacat?Vara e cam aiurea sa nu te epilezi, mai ales la subrat cand transipiri si e f cald. Epilatul nu e numai un lucru estetic, sau un moft.Tine si de igiena, avand in vedere ca transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate..Si daca porti o fusta nu prea merge sa arati ca un cimpanzeu pe picioare ca si fata. Nu e vorba aici ca te epilezi pentru cineva, nici decum. E mai igienic, mai ales vara.
4. Pensatul! Defineste expresia fetei. E sau nu pacat?


Poate că sunt pe lângă subiect, pentru că tu ai întrebat cum sunt văzute toate astea dpdv al bisericii, iar eu nu prea știu, însă părerea mea e aceasta: îmbracă-te cum ți-e ție comod. Dacă tu te simți decentă, e foarte bine. Bărbații sunt atrași de femeile frumoase, ăsta-i un lucru arhi-cunoscut. Însă dacă tu nu-i încurajezi cu nimic, nu le vei face nici lor rău și nici ție. Poți să te îmbraci foarte conservator și să ispitești prin vorbe sau prin atitudine. Deci nu e numai vestimentația de luat în calcul.
Cât despre epilat, e un lucru de bun-simț, zic eu, să nu ieși din casă acoperită de păr. Pentru femei, e o chestie de igienă, așa cum ai spus și tu. Nu e ceva ce trebuie făcut doar vara, din raționamente pur estetice. Cu pensatul e o altă chestie. Faci cum simți. Eu am sprâncenele foarte nedefinite, așa că mă pensez mereu, ca să le păstrez într-o formă frumoasă. În schimb, am o prietenă de 30 și ceva de ani care nu s-a pensat niciodată. Și e superbă. Asta depinde de fizionomia fiecărei femei.

horatiu.miron 27.05.2011 18:48:02

Citat:

În prealabil postat de CelMandru (Post 364367)
Mai mult ai avea de învățat de la o mamă...care a trecut prin viață...o femeie mai în etate...care-i ruptă de viciile adolescenței, care poate să discearnă mai bine decât o copilă ușor influențabilă...Ori poate tu cauți răspunsuri care să-ți întărească părerea deja formată, căci parcă știi deja cine și cum va răspunde...Oricum ar fi, te rog, fi îngăduitoare cu mine că mi-am permis luxul de a-ți răspunde...că nu-s femeie și mi-e ușor să trăncăn...iartă-mă...

Sunt intrebari legitime si daca exista raspunsuri la ele, nu vad nici un motiv pentru care discutia sa fie mutata in particular. Imi pare ca tu incerci tehnica vestita a calusului in gura.

glykys 27.05.2011 19:07:05

Mai, eu ma imbrac vara in rochite, fustite si nu cred ca ispitesc pe nimeni. Daca merg insa intr-o manastire, e altceva. Si azi, am iesit din casa intr-o bluzita mai transparenta, intr-o fusta ceva mai sus de genunchi si in niste saboti. Pe drum, am trecut pe langa o manastire si m-am gandit ca nu prea merge sa intru in aceasta vestimentatie, ci intr-o fusta nitelus mai lunga si intr-o bluza nitel mai opaca. Deci nu merge sa vii ca la plaja intr-o biserica sau manastire.
Pana la urma, conteaza sa te simti tu bine in hainele pe care le porti. Nu e buna nici pudibonderia si nici sa te simti vinovata ca ai ispitit pe cineva. Un barbat nu e atras doar de niste parti mai dezgolite ale unei fete, de parca nu ar mai fi vazut asa ceva. Atractia inseamna, in primul rand, atitudine.

N.Priceputu 27.05.2011 19:29:58

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 364408)
Mai, eu ma imbrac vara in rochite, fustite si nu cred ca ispitesc pe nimeni.

Cred că este bine să cunoașteți și părerea bărbaților în această privință. Observ că, în general, femeile consideră că nu ispitesc, chiar dacă se îmbracă mai... ispititor.
E adevărat că și atitudinea contează. Însă nu numai. Sunt fete (femei) care au o atitudine ireproșabilă. Însă merg la biserică cu mini, cu tocuri sau cu pantaloni strâmți... Ele poate își închipuie că nu le vede nimeni. Însă bărbații care vor să se roage vor fi ispitiți și ispitite vor fi și nevestele sau femeile mai în vârstă (prin bărbații lor de obicei).
Or, dacă ești creștin înseamnă că vrei să fii cu Hristos mereu, și la Biserică, și pe stradă. Dacă nu ești mereu cu El, aș zice că nu ești nici când crezi că ești.
Nu zic nici că trebuie să se treacă la ferigea. Însă în urmă cu câteva decenii îmbrăcămintea nu era atât de erotizată. Te poți îmbrăca în așa fel încât să nu-ți evidențiezi frumusețea trupului. Pe aceasta rezervă-i-o soțului tău, exclusiv.
Pe scurt, părerea mea este că poate fi găsit un stil frumos și neispititor. Am văzut femei purtând fuste lungi până în pământ și largi, dar foarte frumoase, înflorate... mă rog, vă pricepeți mai bine. Frumos și atât. Neispititor.
Bluzele consider că ar trebui să nu fie transparente și nici strâmte. Și mai cred și că ar trebui folosit cât mai puțin machiajul.

Raziel 27.05.2011 19:47:39

Incredibil!
Poate o femeie sa puna si un costum de astronaut si barbatii vor fi in continuare "ispititi"(e valabil oricum si pt femei).Instinctul sexual este unul de baza, daca n-ar exista nici noi n-am mai exista.Nu am inteles niciodata de ce religia incearca sa suprime instinctele naturale cu care ne nastem.
Asta cu "nu se cade sa purtam nu stiu ce in biserica sau la unele evenimente" este dictata de societate.

N.Priceputu 27.05.2011 19:52:48

Citat:

În prealabil postat de Raziel (Post 364423)
Instinctul sexual este unul de baza, daca n-ar exista nici noi n-am mai exista.Nu am inteles niciodata de ce religia incearca sa suprime instinctele naturale cu care ne nastem.

Tocmai pentru că e un instinct de bază trebuie să rămână acolo, la bază. Omul nu trebuie să se lase definit sau condus de sexualitate. Sexualitatea asigură procreerea speciei. Atât. Ca oameni, însă, suntem definiți de spiritualitate. Or, în timpul pe care-l trăim, sexualitatea este exacerbată și vrea să ia locul spiritualității. Biserica nu vrea să reprime instinctul sexual, ci doar ca acesta să se manifeste acolo unde trebuie: în familie.
Dar să rămânem la subiect.

N.Priceputu 27.05.2011 19:55:21

Citat:

În prealabil postat de Raziel (Post 364423)
Asta cu "nu se cade sa purtam nu stiu ce in biserica sau la unele evenimente" este dictata de societate.

Ceea ce se cade și ceea ce nu se cade putem afla, într-adevăr, de la societate, în cazul în care știe mai bine decât noi lucrul ăsta, sau ne-o poate spune chiar cugetul nostru, dacă este curat. O persoană preocupată de Hristos și de mântuire va urma o anume cale lăuntrică și va avea și o îmbrăcăminte potrivită cu starea ei lăuntrică.

Raziel 27.05.2011 20:02:17

Intocmai, asa trebuie, sa te imbraci asa cum te simti tu mai bine, tinand seama de anumite conduite sociale(de bun simt le-ar numi unii).

Raziel 27.05.2011 20:05:07

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 364424)
Tocmai pentru că e un instinct de bază trebuie să rămână acolo, la bază. Omul nu trebuie să se lase definit sau condus de sexualitate. Sexualitatea asigură procreerea speciei. Atât. Ca oameni, însă, suntem definiți de spiritualitate. Or, în timpul pe care-l trăim, sexualitatea este exacerbată și vrea să ia locul spiritualității. Biserica nu vrea să reprime instinctul sexual, ci doar ca acesta să se manifeste acolo unde trebuie: în familie.
Dar să rămânem la subiect.

Sexualitatea exagerata din prezent este alta discutie.Cum ai zis si tu sa ramanem la subiect :D

Lilith23 27.05.2011 20:05:30

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 364415)
Cred că este bine să cunoașteți și părerea bărbaților în această privință. Observ că, în general, femeile consideră că nu ispitesc, chiar dacă se îmbracă mai... ispititor.
E adevărat că și atitudinea contează. Însă nu numai. Sunt fete (femei) care au o atitudine ireproșabilă. Însă merg la biserică cu mini, cu tocuri sau cu pantaloni strâmți... Ele poate își închipuie că nu le vede nimeni. Însă bărbații care vor să se roage vor fi ispitiți și ispitite vor fi și nevestele sau femeile mai în vârstă (prin bărbații lor de obicei).
Or, dacă ești creștin înseamnă că vrei să fii cu Hristos mereu, și la Biserică, și pe stradă. Dacă nu ești mereu cu El, aș zice că nu ești nici când crezi că ești.
Nu zic nici că trebuie să se treacă la ferigea. Însă în urmă cu câteva decenii îmbrăcămintea nu era atât de erotizată. Te poți îmbrăca în așa fel încât să nu-ți evidențiezi frumusețea trupului. Pe aceasta rezervă-i-o soțului tău, exclusiv.
Pe scurt, părerea mea este că poate fi găsit un stil frumos și neispititor. Am văzut femei purtând fuste lungi până în pământ și largi, dar foarte frumoase, înflorate... mă rog, vă pricepeți mai bine. Frumos și atât. Neispititor.
Bluzele consider că ar trebui să nu fie transparente și nici strâmte. Și mai cred și că ar trebui folosit cât mai puțin machiajul.

Deci fustă lungă, până-n pământ, bluză largă, machiaj niet. Nici nu-ncerc să-mi imaginez cât simț estetic (nu) ar avea o astfel de femeie.

Și de ce să-mi rezerv frumusețea trupului pt soțul meu? Nu spun că trebuie să o dăm în exhibiționism aici. Dar nu sunt de acord cu concepții care spun că frumusețea ta e pt cineva anume. Frumusețea ta e pentru tine. Nimeni, fie el bărbat sau femeie, nu trebuie să fie frumos pentru Cineva. Dacă vrei să îți păstrezi trupul sănătos și frumos, o faci pentru tine, pentru încrederea și stima pe care vrei să le ai pentru tine însăți. Nu pentru un bărbat care se poate să se simtă atât de privilegiat de exclusivitatea aceasta, încât va uita să te aprecieze.

N.Priceputu 27.05.2011 20:37:39

Citat:

În prealabil postat de Lilith23 (Post 364430)
Deci fustă lungă, până-n pământ, bluză largă, machiaj niet. Nici nu-ncerc să-mi imaginez cât simț estetic (nu) ar avea o astfel de femeie.

Și de ce să-mi rezerv frumusețea trupului pt soțul meu? Nu spun că trebuie să o dăm în exhibiționism aici. Dar nu sunt de acord cu concepții care spun că frumusețea ta e pt cineva anume. Frumusețea ta e pentru tine. Nimeni, fie el bărbat sau femeie, nu trebuie să fie frumos pentru Cineva. Dacă vrei să îți păstrezi trupul sănătos și frumos, o faci pentru tine, pentru încrederea și stima pe care vrei să le ai pentru tine însăți. Nu pentru un bărbat care se poate să se simtă atât de privilegiat de exclusivitatea aceasta, încât va uita să te aprecieze.

fusta până în pământ a fost un exemplu. Era vorba de ceva stilat, deosebit de frumos. Însă de o frumusețe mai spiritualizată. Frumusețea trupului nu o neg. Însă foarte multe femei pot fi frumoase (și sunt) trupește. Dar adevărata frumusețe constă în unicitatea ei (a femeii).
Eu nu m-am îndrăgostit de un trup, ci, mai degrabă, de doi ochi, care îmi deschideau adâncimile sufletului ei. Însă iubirea cere exclusivitate asupra trupului soției (soțului). Altfel nu poate exista unicitate, nu poți forma un întreg, nu poți deveni un singur trup. De aceea trupul celuilalt devine trupul tău. Nu vrei să-l împarți cu altcineva pentru nimic în lume. Nici cu gândul. Pentru că și gândul face parte din ființa noastră, și sentimentele, și senzațiile, totul. De aceea spune Mântuitorul că cine va pofti la nevasta altuia a și curvit cu ea în sufletul lui. Pentru asta consider că este bine ca femeile să nu-și ofere trupul, fie și numai vizual, altora.

mishi55 27.05.2011 20:39:18

instincte...
 
Citat:

În prealabil postat de Raziel (Post 364423)
Incredibil!
Poate o femeie sa puna si un costum de astronaut si barbatii vor fi in continuare "ispititi"(e valabil oricum si pt femei).Instinctul sexual este unul de baza, daca n-ar exista nici noi n-am mai exista.Nu am inteles niciodata de ce religia incearca sa suprime instinctele naturale cu care ne nastem.
Asta cu "nu se cade sa purtam nu stiu ce in biserica sau la unele evenimente" este dictata de societate.

Religia nu incearca sa suprime nici un instinct. Doar ca, oameni fiind, nu putem face in public tot ceea ce ne dicteaza instinctele. Nu ne putem "usura" in public, la fel cum nu ne putem "imperechea" in public, si asta nu numai in incinta unei biserici. Suntem oameni, si anumite lucruri trebuie sa le cenzuram, chiar si numai pentru ca "asa a dictat societatea"... Banuiesc ca nu iti spun noutati. Cel putin asta imi place sa cred.
Iar in ceea ce priveste tinuta, la fel, exista anumite reguli. Biserica nu este nici sala de spectacole, nici de fitness, nici budoar, nici salon de moda. Asa cum nu ne ducem la piata in tinuta de receptie, asa nu ne ducem nici la biserica in tinuta de plaja, oricat de cald ar fi. E vorba de buna cuviinta, de respect. E vorba ca trebuie sa intelegem ca - fara a fi fatarnici - trebuie sa putem diferentia atitudinea, comportamentul in functie de locul unde ne aflam. Oricat de "moderna" ai fi, banuiesc ca nu-ti ridici fusta ca sa-ti aranjezi lenjeria intima in public, asa cum poti face cand te afli in dormitorul personal...
Cam de asemenea lucruri e vorba. Nu de "suprimarea instinctelor". Ci de un comportament civilizat, controlat de ratiune si bun simt. E chiar asa greu?

Mihnea Dragomir 27.05.2011 20:54:20

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 364353)
1.Cum se imbraca o tanara ortodoxa? Decent.Dar ce inseamna decent?

Limitele în general admise sunt:
-fusta sau rochia să fie cel puțin până la genunchi
-fara umeri dezgoliți în public.

Citat:


2. De ce sunt considerati pantalonii barbatesti neaparat? Adica si pe vremuri femeile purtau, dar la calarit sau cele care lucrau in ferme.
Corect. În asemenea cazuri (lucru, anumite sporturi, mers la munte sau urcat pe schele ori locuri înalte), din motive practice, este foarte bine să purtați pantaloni. Dar la biserică, precum și în general în public, vă sfătuiesc să purtați fustă sau rochie. Pantalonii sunt considerați bărbătești fiindcă nu subliniază feminitatea așa cum fusta (rochia) o face.

Din instinct, bărbații se uită la picioare, mai exact în acel loc care este intersecția dintre linia vestimentară cea mai de jos și picioare. În cazul unei fuste mini, privirea se duce, deci, automat la coapse, iar în cazul unei fuste maxi la glezne. La gambe în cazul unei fuste obișnuite. În general vorbind, fustele și rochiile sunt MULT mai atrăgătoare decât pantalonii. Vă dați mai ușor seama de deosebirea cu care bărbații privesc o femeie în pantaloni de una în fustă gândidu-vă cam cât de atrăgător vi s-ar părea prietenul dv îmbrăcat în kilt scoțian ori în cămașă de noapte.

Citat:

3. Pai daca e vara si purtam fuste, rochite, ce ne fame cu picioarele?Epilatul e pacat?
(...)
4. Pensatul! Defineste expresia fetei. E sau nu pacat?
Păcat este ceea ce Biserica a definit ca atare. A declarat Biserica Ortodoxă că epilatul ori pensatul sunt păcate ? Dacă nu a declarat, înseamnă că nu sunt păcate.

Lilith23 27.05.2011 22:17:10

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 364437)
Limitele în general admise sunt:
-fusta sau rochia să fie cel puțin până la genunchi
-fara umeri dezgoliți în public.



Corect. În asemenea cazuri (lucru, anumite sporturi, mers la munte sau urcat pe schele ori locuri înalte), din motive practice, este foarte bine să purtați pantaloni. Dar la biserică, precum și în general în public, vă sfătuiesc să purtați fustă sau rochie. Pantalonii sunt considerați bărbătești fiindcă nu subliniază feminitatea așa cum fusta (rochia) o face.

Din instinct, bărbații se uită la picioare, mai exact în acel loc care este intersecția dintre linia vestimentară cea mai de jos și picioare. În cazul unei fuste mini, privirea se duce, deci, automat la coapse, iar în cazul unei fuste maxi la glezne. La gambe în cazul unei fuste obișnuite. În general vorbind, fustele și rochiile sunt MULT mai atrăgătoare decât pantalonii. Vă dați mai ușor seama de deosebirea cu care bărbații privesc o femeie în pantaloni de una în fustă gândidu-vă cam cât de atrăgător vi s-ar părea prietenul dv îmbrăcat în kilt scoțian ori în cămașă de noapte.



Păcat este ceea ce Biserica a definit ca atare. A declarat Biserica Ortodoxă că epilatul ori pensatul sunt păcate ? Dacă nu a declarat, înseamnă că nu sunt păcate.

E un pic de confuzie aici. Mai sus spunea cineva că tu, ca persoană religioasă și credincioasă, nu ai voie să ispitești pe alții. Acum tu ne spui, la fel, alte reguli ale bisericii privind ținuta, dar recomanzi ca femeile să poarte fuste pentru că sunt mai "atrăgătoare". Deci cum e până la urmă?

Lilith23 27.05.2011 22:20:28

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 364435)
fusta până în pământ a fost un exemplu. Era vorba de ceva stilat, deosebit de frumos. Însă de o frumusețe mai spiritualizată. Frumusețea trupului nu o neg. Însă foarte multe femei pot fi frumoase (și sunt) trupește. Dar adevărata frumusețe constă în unicitatea ei (a femeii).
Eu nu m-am îndrăgostit de un trup, ci, mai degrabă, de doi ochi, care îmi deschideau adâncimile sufletului ei. Însă iubirea cere exclusivitate asupra trupului soției (soțului). Altfel nu poate exista unicitate, nu poți forma un întreg, nu poți deveni un singur trup. De aceea trupul celuilalt devine trupul tău. Nu vrei să-l împarți cu altcineva pentru nimic în lume. Nici cu gândul. Pentru că și gândul face parte din ființa noastră, și sentimentele, și senzațiile, totul. De aceea spune Mântuitorul că cine va pofti la nevasta altuia a și curvit cu ea în sufletul lui. Pentru asta consider că este bine ca femeile să nu-și ofere trupul, fie și numai vizual, altora.

Da, acum am înțeles mai bine. Îți dau dreptate, pe de-o parte. Nu din motive religioase, ci pentru că sunt o idealistă și cred în acea iubire absolută și pură.
Partea a doua, cu gândurile și sentimentele noastre... e de discutat. Căci, din păcate, nu ne putem controla emoțiile și gândurile. Nu întotdeauna.

cristiboss56 27.05.2011 22:24:51

Domnule , cam orice femeie ii place sa se admire si sa fie admirata , iar a nu recunoaste aceasta "calitate" e semn de necinste fata de propria persoana , e deci minciuna ! Cel mai bun critic e tot persoana in cauza , iar instrumentul numit oglinda , e cel mai bun ghid ! Oglinda mintii , oglinda sufletului , oglinda celor sapte ani de acasa , si oglinda cea de toate zilele , din hol , baie si alte locuri bine stiute de fiecare !

Daniel_7 27.05.2011 22:26:39

Chiar daca vine vara,hainele trebuie sa inveleasca trupul femeii.Sa nu aiba decolteu,fusta scurta etc .Barbatul trebuie sa fie ispitit cel mult de fata,care si aceea trebuie sa fie smerita,si nu de bust sau picioare.

Mihnea Dragomir 27.05.2011 22:31:13

Citat:

În prealabil postat de Lilith23 (Post 364463)
E un pic de confuzie aici. Mai sus spunea cineva că tu, ca persoană religioasă și credincioasă, nu ai voie să ispitești pe alții. Acum tu ne spui, la fel, alte reguli ale bisericii privind ținuta, dar recomanzi ca femeile să poarte fuste pentru că sunt mai "atrăgătoare". Deci cum e până la urmă?

Confuzia este între "atrăgător" și "ispititor".
Spun că mă simt atras de înfățișarea unei femei atunci când aș vrea să am mereu în fața ochilor zveltețea unei glezne, care mă trimite cu gândul la aceea a unei căprioare. Ondulația unui mijloc, care mă trimite cu gândul la mișcările felinelor. Prospețimea unui obraz, care îmi amintește de cea a florilor dimineața.

Spun că sunt ispitit de înfățișarea unei femei atunci când văd coapse dezgolite, care în mod normal trebuie văzute numai de soțul ei, seara în pat. Coapsele dezgolite nu îmi amintesc nici de căprioare, nici de feline, nici de flori. Mie îmi amintesc de sex.

Cam asta e diferența. Dar, mai bine decât mine vorbește despre acest lucru Victor Hugo, în Les Miserables, mai exact în episodul despre Marius și Cosette.

cristiboss56 27.05.2011 22:31:14

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 364467)
Chiar daca vine vara,hainele trebuie sa inveleasca trupul femeii.Sa nu aiba decolteu,fusta scurta etc .Barbatul trebuie sa fie ispitit cel mult de fata,care si aceea trebuie sa fie smerita,si nu de bust sau picioare.

Da , se confirma inca odata ca suntem mari teoreticieni , iar la proba teoretica cu sguranta vom trece cu brio la a doua proba , cea practica de la examenul final , numit Mantuire !

Daniel_7 27.05.2011 22:34:13

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 364472)
Da , se confirma inca odata ca suntem mari teoreticieni , iar la proba teoretica cu sguranta vom trece cu brio la a doua proba , cea practica de la examenul final , numit Mantuire !

E bine ca verdictul mantuirii e dat de Dumnezeu ,si nu de oameni ...

cristiboss56 27.05.2011 22:34:50

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 364467)
Chiar daca vine vara,hainele trebuie sa inveleasca trupul femeii.Sa nu aiba decolteu,fusta scurta etc .Barbatul trebuie sa fie ispitit cel mult de fata,care si aceea trebuie sa fie smerita,si nu de bust sau picioare.

Poate ar fi bine , ca femeiile sa circule doar intre anumite ore , cand barbatii isi fac siesta in lunga lor puturosenie ! :106:

N.Priceputu 27.05.2011 22:40:30

Citat:

În prealabil postat de Lilith23 (Post 364464)
Îți dau dreptate, pe de-o parte. Nu din motive religioase, ci pentru că sunt o idealistă și cred în acea iubire absolută și pură.

Tocmai pentru că sunt idealist și pentru că am crezut și cred în iubire am devenit religios. Pentru că Dumnezeu este Iubire. Părintele Stăniloae are o carte intitulată „La început a fost Iubirea”. Și în teologia sa găsește în permanență similitudini între iubirea Sfintei Treimi și iubirea omenească.

Citat:

Partea a doua, cu gândurile și sentimentele noastre... e de discutat. Căci, din păcate, nu ne putem controla emoțiile și gândurile. Nu întotdeauna.
Tocmai pentru că nu prea ni le putem controla e de preferat să nu ne fie tulburate de felul în care cineva se îmbracă. Căci suntem, într-adevăr, și trupuri, avem și animalitate, dar animalitatea este inconștientă, iar sexualitatea cultivă poligamia, pe când iubirea reclamă unicitatea.
Lumea în care am crescut și ne-am format e pervertită, în sensul că sexualitatea a ajuns să primeze în fața spiritualității. Adică inferiorul a devenit superior. A încerca să restabilești ordinea normală înseamnă să mergi contra curentului.

cristiboss56 27.05.2011 22:42:53

Citat:

În prealabil postat de Daniel_7 (Post 364473)
E bine ca verdictul mantuirii e dat de Dumnezeu ,si nu de oameni ...

Asta-i singura noastra sansa , mai Daniele , mai , caci daca ar fi dupa noi ne-am decima unii pe altii !

miles to truth 27.05.2011 22:46:22

ideal ar fi sa nu ne epilam, parul ar acoperi picioarele si nu ai mai avea dilema asta cu lungimea fustei. iar despre transpiratie...normal ca nu trebuie sa folosesti deodorant, ca trebuie sa semnalizezi de la o posta ca esti crestin 100%. dintre toate problemele din lume asta te preocupa pe tine? poate in fiecare zi minti, barfesti, mai uiti sa faci cate un bine da ce conteaza asta? trebuie sa arati ca un crestin...pai nu?

N.Priceputu 27.05.2011 22:54:29

Citat:

În prealabil postat de miles to truth (Post 364480)
ideal ar fi sa nu ne epilam, parul ar acoperi picioarele si nu ai mai avea dilema asta cu lungimea fustei. iar despre transpiratie...normal ca nu trebuie sa folosesti deodorant, ca trebuie sa semnalizezi de la o posta ca esti crestin 100%. dintre toate problemele din lume asta te preocupa pe tine? poate in fiecare zi minti, barfesti, mai uiti sa faci cate un bine da ce conteaza asta? trebuie sa arati ca un crestin...pai nu?

Topicul a început de la dorința Laurei de a primi niște sfaturi de la niște creștine (și creștini). Poate considerați că nu are nici o importanță cum te îmbraci. Dar e și asta o formă de exprimare; spune ceva despre tine.
O îmbrăcăminte senzuală te va duce cu gândul la simțuri, nu la duh.

cristiboss56 27.05.2011 23:00:54

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 364484)
O îmbrăcăminte senzuală te va duce cu gândul la simțuri, nu la duh.

Repet , precum am scris ceva mai sus : Oglinda : sufletului , a mintii , a celor sapte ani de acasa , si oglinda-obiect casnic , sunt suficiente pentru a pastra bunul simt , echilibrul si dreapta socoteala in vestimentatia noastra !

miles to truth 27.05.2011 23:21:40

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 364484)
Topicul a început de la dorința Laurei de a primi niște sfaturi de la niște creștine (și creștini). Poate considerați că nu are nici o importanță cum te îmbraci. Dar e și asta o formă de exprimare; spune ceva despre tine.
O îmbrăcăminte senzuală te va duce cu gândul la simțuri, nu la duh.

Oare? Raspunsurile le are, topicul asta l-a deschis cum mai spunea cineva sa ii intareasca ideile pe care le are deja. Chiar ea spunea de fetele de preoti cum se imbraca, deci stie raspunsul. Nu stiu sa fi mentionat ceva despre felul meu de a ma imbraca, dar daca asta ai dedus tu din vorbele mele...atunci imi pare rau, dar nu o sa iti mai raspund :) Doamne ajuta

N.Priceputu 27.05.2011 23:24:16

Citat:

În prealabil postat de miles to truth (Post 364495)
Nu stiu sa fi mentionat ceva despre felul meu de a ma imbraca, dar daca asta ai dedus tu din vorbele mele...atunci imi pare rau, dar nu o sa iti mai raspund :) Doamne ajuta

nu m-am referit la felul tău de a te îmbrăca (pe care nu-l cunosc). Acel „te” din expresia „are importanță cum te îmbraci” era cu sens de generalitate.

brianna 28.05.2011 00:51:44

draga Laura
 
Draga mea, daca si cind vei simti tu singura dorinta de a te acoperi, te vei acoperi si te vei lamuri. Pina atunci, sa ceri sfaturi in privinta asta a devenit chiar... periculos. E evident ca o femeie frumoasa va fi mai inclinata sa-si arate trupul (cu toate necazurile care-i urmeaza, necazuri pentru ea, nu vorbesc de ,,necazul,, barbatesc), iar una mai putin inzestrata fizic va fi inclinata spre invidie( cu toate necazurile ce-i urmeaza). Cum o dai, nu-i usor...

Melissa 28.05.2011 01:24:03

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 364474)
Poate ar fi bine , ca femeiile sa circule doar intre anumite ore , cand barbatii isi fac siesta in lunga lor puturosenie ! :106:

:-)) esti memorabil in seara asta !!:53:

Laura19 28.05.2011 05:58:15

Am inceput acest topic pentru ca as fi dorit niste lamuriri. Nu sunt singura care e confuza in privinta vestimentatiei, mai ales pe timp de vara. Chiar am discutat cu o fata de pe acest forum care are si ea nelamuriri si am hotarat sa deschid acest topic. Daca nu puteti raspunde normal si la subiect, v-as ruga sa va abtineti. De ironii si sarcasm sunt satula. Mi-ati raspuns, dar nu mi-ati raspuns. Am scris acolo 4 puncte. Si am specificat, tinuta de vara, pentru afara, pentru fete tinere nemaritate.+epilat subrat si gambe+pensat
Stiu cum sa ma imbrac cand merg la mansatire ori biserica. Pe mine ma intereseaza vestimentatia potrivita pentru oras, mai ales pe timpul verii. Nu e un sentiment placut sa simti ca te coci.
Am dat exemplul fiicele preotilor pentru ca, in capul meu asta blond, familia preotilor ar trebui sa fie exemplu pentru celelalte familii. Poate gresec. Si cum am mai spus, fetele preotilor au o vestimentatie care contrazice anumite afirmatii de aici. Si asta face si mai confuza treaba pentru mine. Nu am deschis topicul ca sa imi intarasc conceptiile, pentru ca in momnetul actual nu am. L-am deschis ca sa ma lamuresc si sa invat, si nu doar pentru mine l-am deschis, ci si pentru celelalte fete care au dubii, pentru ca sunt chiar daca nu zic nimic. Poate le e frica de voi, la cum raspundeti nici nu-i de mirare.
Si nu am zis domne sa nu te speli sau sa nu te dai cu deodorant daca nu te epilezi;era vorba de faptul ca, transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate, si e mai bine fara par la subrat. Nu vad rostul sa rasptalmaciti cuvintele si sa le tot interpretati, nu puteti sa le luati cum sunt fara atatea interpretari?
Si doar de curiozitate, barbatul ce face ca sa nu ispiteasca femeia? Pentru ca si femeile se uita la picioare, fund, brate, umeri etc. Nu suntem imune. Ca sa nu mai zic de cum sa imbraca tinerii viitori barbati in ziua de azi. Cu pantalonii pana la genunchi si cu fundu pe afara, cu pantaloni multai de le iese in evidenta bijuteriile si popou si as mai departe. Si vara in pieptul gol si cu sorti de plaja in mijlocul orasului.
Sa ne acoperim ca sa nu ispitim, dar atunci de ce femeile islamice care sunt infofolite din cap pana in picioare de abia ochii li se mai vad, sunt violate? Nu cumva si barbatul ar trebui sa lucreze la instincte? In fine.
A, si daca aveti chef de cearta, creati un topic cu titlul 'Hai sa ne certam' si ciondaniti-va acolo.
Sper ca am sa primesc si eu macar 2-3 raspunsuri clare la ce am intrebat.
Multumesc.

gheorghie 28.05.2011 08:09:09

imbraca;te cat mai simplu, o rochita simpla, poti sa iei si niste pantaloni scurti si un tricou daca iesi la o plimbare mai lunga..adica in limitele bunului simt, si unde-i limita asta ar trebui sa-ti dai seama ca ziceai mai sus ca ai deja 20 de ani, deci nu mai esti copil...in rest Iulius Mall, Polus, Real, Zara, Adidas, Bazar (Suceava) gasesti imbracaminte cata vrei tu numai bani sa ai.. spor la cumparaturi si Doamne ajuta!

N.Priceputu 28.05.2011 08:11:58

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 364529)
Si doar de curiozitate, barbatul ce face ca sa nu ispiteasca femeia? Pentru ca si femeile se uita la picioare, fund, brate, umeri etc. Nu suntem imune. Ca sa nu mai zic de cum sa imbraca tinerii viitori barbati in ziua de azi. Cu pantalonii pana la genunchi si cu fundu pe afara, cu pantaloni multai de le iese in evidenta bijuteriile si popou si as mai departe. Si vara in pieptul gol si cu sorti de plaja in mijlocul orasului.

Dacă întrebarea topicului ar fi fost pusă de un bărbat, ar fi primit același răspuns; cel puțin din partea mea. Sigur că și bărbații trebuie să se îmbrace cuviincios, fără să-și pună în evidență corpul.

Laura19 28.05.2011 08:24:54

Mai rar se discuta cum trebuie sa se imbrace barbatul. Oricum intrebarea e de curiozitate cum am zis mai sus, pentru ca mai nimeni nu mentioneaza si cum se imbraca tinerii barbati in ziua de azi. In fine, nu asta e subiectul topicului. Revenim.
@gheorghie nu mai stau in Romania de ceva vreme din pacate, dar aici in Toronto numai porcarii am gasit. Cel putin mie nu-mi plac hainele de aici.
Revenim la subiect.

ana ana 28.05.2011 08:53:51

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 364529)
Am inceput acest topic pentru ca as fi dorit niste lamuriri. Nu sunt singura care e confuza in privinta vestimentatiei, mai ales pe timp de vara. Chiar am discutat cu o fata de pe acest forum care are si ea nelamuriri si am hotarat sa deschid acest topic. Daca nu puteti raspunde normal si la subiect, v-as ruga sa va abtineti. De ironii si sarcasm sunt satula. Mi-ati raspuns, dar nu mi-ati raspuns. Am scris acolo 4 puncte. Si am specificat, tinuta de vara, pentru afara, pentru fete tinere nemaritate.+epilat subrat si gambe+pensat
Stiu cum sa ma imbrac cand merg la mansatire ori biserica. Pe mine ma intereseaza vestimentatia potrivita pentru oras, mai ales pe timpul verii. Nu e un sentiment placut sa simti ca te coci.
Am dat exemplul fiicele preotilor pentru ca, in capul meu asta blond, familia preotilor ar trebui sa fie exemplu pentru celelalte familii. Poate gresec. Si cum am mai spus, fetele preotilor au o vestimentatie care contrazice anumite afirmatii de aici. Si asta face si mai confuza treaba pentru mine. Nu am deschis topicul ca sa imi intarasc conceptiile, pentru ca in momnetul actual nu am. L-am deschis ca sa ma lamuresc si sa invat, si nu doar pentru mine l-am deschis, ci si pentru celelalte fete care au dubii, pentru ca sunt chiar daca nu zic nimic. Poate le e frica de voi, la cum raspundeti nici nu-i de mirare.
Si nu am zis domne sa nu te speli sau sa nu te dai cu deodorant daca nu te epilezi;era vorba de faptul ca, transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate, si e mai bine fara par la subrat. Nu vad rostul sa rasptalmaciti cuvintele si sa le tot interpretati, nu puteti sa le luati cum sunt fara atatea interpretari?
Si doar de curiozitate, barbatul ce face ca sa nu ispiteasca femeia? Pentru ca si femeile se uita la picioare, fund, brate, umeri etc. Nu suntem imune. Ca sa nu mai zic de cum sa imbraca tinerii viitori barbati in ziua de azi. Cu pantalonii pana la genunchi si cu fundu pe afara, cu pantaloni multai de le iese in evidenta bijuteriile si popou si as mai departe. Si vara in pieptul gol si cu sorti de plaja in mijlocul orasului.
Sa ne acoperim ca sa nu ispitim, dar atunci de ce femeile islamice care sunt infofolite din cap pana in picioare de abia ochii li se mai vad, sunt violate? Nu cumva si barbatul ar trebui sa lucreze la instincte? In fine.
A, si daca aveti chef de cearta, creati un topic cu titlul 'Hai sa ne certam' si ciondaniti-va acolo.
Sper ca am sa primesc si eu macar 2-3 raspunsuri clare la ce am intrebat.
Multumesc.

Draga Laura, indraznesc sa dau si eu un raspuns, care sper sa iti fie de folos! bineinteles ca si eu la randul meu mi-am pus aceste intrebari si mi-am facut astfel de probleme legate de vestimentatia tinerei crestine! In primul rand, cel mai indicat lucru(inainte de toate) ar fi sa il intrebi aceste lucruri, pe duhovnicul tau (el e singurul care da sfaturile cele mai bune)!
Si eu l-am intrebat despre felul in care trebuie sa ne imbracam etc.... Si mi-a spus ca trupul este Templul Duhului Sfant si ca trebuie ingrijit! Tot ceea ce facem trebuie sa fie pentru noi, nu pentru lume, sa ne aranjam sa ne placa noua(totul cumpatat, cu moderatie, NU PENTRU A SMINTI)! Deci poti purta vara o rochita subtire pana in pamant - sunt diverse modele- croite in special pentru fete tinere...! un pantalon 3 sferturi si pe deasupra un tricou mai lungut si lejer care sa acopere fundul... o camasa larguta cu o curea in talie si un pantalon frumos, deschis la culoare..! Ideea e ca trebuie sa fii decenta! si bineinteles, ca e de bun simt sa fii epilata si in zona axilei si pe picioare, pentru ca asta tine de igiena! Un deodorant stick pentru a preveni mirosurile neplacute, unghiutele taiate frumos si curate, si cred ca e suficient! In Biserica neaparat fuspa peste genunchi si o esarfa pe cap! Nu stiu cat de clara am fost in exprimare dar sper ca m-am facut inteleasa!

CelMandru 28.05.2011 09:19:44

Citat:

În prealabil postat de Laura19 (Post 364353)
S-au mai discutat pe forum aceste probleme, dar tot n-am fost lamurita. As avea cateva intrebari si daca se poate sa ma lamuriti si pe mine ar fi fain. Intrebari adresate in special femeilor, tinerelor mai ales.
1.Cum se imbraca o tanara ortodoxa? Decent.Dar ce inseamna decent? Haine lalai? Mai ales vara! Vine caldura, cum te imbraci, tu,fata la 20 de ani,vara la 40 de grade fara sa ispitesti, dar sa te simti si comod? Eu personal am vazut fete de preoti care se imbraca tinereste. Cu haine colorate, cu rochite, decent dar tineresc. Purtau topuri, rochii pana la genunchi,si pantaloni, erau cochete, decent dar cochete. Din ce am citit pe aici ar trebui sa fie opusul. Sunt confuza. Nu vreau sa ma imbrac ca o calugarita ptr ca nu sunt, dar nici ca o femeie de 50 de ani.
2. De ce sunt considerati pantalonii barbatesti neaparat? Adica si pe vremuri femeile purtau, dar la calarit sau cele care lucrau in ferme. Ca sa nu mai zic de blugi care au aparut prin sec 20. Daca ar fi sa ma iau dupa icoane, un Sfant de sex masculin nu vad cu pantaloni. Si toti barbatii Sfinti in incoane apar acoperiti, doar mainile si de la gat in sus se arata pielea. Cum mergi pe munte in fusta? Cum faci sport in fusta? Gasesti pantaloni decenti, daca e vb de expunere, nu-i bai.
3. Pai daca e vara si purtam fuste, rochite, ce ne fame cu picioarele?Epilatul e pacat?Vara e cam aiurea sa nu te epilezi, mai ales la subrat cand transipiri si e f cald. Epilatul nu e numai un lucru estetic, sau un moft.Tine si de igiena, avand in vedere ca transpiratia este mai mare in zonele cu pilozitate..Si daca porti o fusta nu prea merge sa arati ca un cimpanzeu pe picioare ca si fata. Nu e vorba aici ca te epilezi pentru cineva, nici decum. E mai igienic, mai ales vara.
4. Pensatul! Defineste expresia fetei. E sau nu pacat?

Uite o părere, iarăși din partea unui bărbat. Nu e ironică, e doar răspunsul pe care-l simt la fiecare dintre cele 4 puncte. E cât se poate de subiectivă.
1. Decent mi se pare să nu se vadă prea mult formele corpului. Atât timp cât nu atragi atenția, mi se pare de bun simț. Atunci când vrei să te simți comodă, știind că e vară afară, ține cont și de acest lucru în alegerea vestimentației. Nu știu să spun cum și ce să porți. Nu mă pricep la haine femeiești, sper că m-ai înțeles.
2. Femeia în pantaloni nu mai e femeie. Cum nici mulți bărbați nu mai sunt bărbați, la cum se îmbracă. Că sunt acele cazuri speciale (mers pe munte, sport), poți să folosești unii decenți dacă nu găsești altă variantă, deși nu este ideal.
3. Epilatul, din aceste motiv expus de tine, nu mi se pare deplasat. E cum ai zis tu, ține de igienă. Și oricum, tot de îmbrăcăminte depinde dacă se vede sau nu.
4. Iarăși pensatul, îl văd inutil. Nu cred că are cineva sprâncenele atât de mari, încât să-l sluțească complet. Omul își formează în minte un portret ideal de femeie/bărbat, influențat fiind de lumea în care trăiește, și încearcă să-și modeleze, pe cât se poate, propriul chip și corp imitându-l pe acesta. Dacă totuși, ți se pare că "nepensatul" îți provoacă tristețe și complexe greu de combătut, atunci mai bine o faci și gata. Dar fă-o cât mai discret, pentru că motivul e să nu fii prea urâtă, nu să fii cât mai atrăgătoate.

Nu uita să pui rugăciune către Maica Domnului în orice faci. Vorbește cu Ea, consultă-te cu Ea în orice faci, așa cum ai vorbi cu mama ta.

glykys 28.05.2011 13:47:51

Laura, pensatul nu e prea recomandat. Daca, totusi, alegi sa te pensezi, incearca sa le dai forma, luand cat mai putine fire! O sa vezi ca, in timp,se vor subtia. Daca le faci de la inceput subtiri, e posibil sa ramai fara, in timp! Ai vazut ca sunt doamne care au niste linii subtiri trase cu dermatograf in loc de sprancene!


Calea de mijloc, cum ti-a zis si Cristiboss! oricum, intentia conteaza! Daca tu nu vrei sa provoci pe nimeni, ai constiinta impacata! Sunt unii care se lasa ispititi de orice, ca niste blegi, si altii care au vazut mult prea multe la viata lor... eu personal, ca femeie, apreciez persoanele care stiu sa se imbrace cu simtul masurii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:41:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.