Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Parintele Gabriel Nicu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5393)

ionela7 21.01.2009 10:33:00

Parintele Gabriel Nicu
 
Imi cer scuze celor care se vor simti lezati de mesajul meu, doresc doar o dezbatere corecta, lipsita de prejudecati.... in acest sens eu vin cu un argument, cu o marturie din cartea declarata eretica. Am citit cartea si nu gasesc in ea nimic gresit. :106::6:
Iata un fragment clar si explicit in care parintele Gabriel se declara impotriva tuturor tipurilor de magie/vrajitorie/deschis cartea etc.

[SIZE=4]
I-a îndepărtat argintul viu
[/SIZE]
O creștină din Brăila, al cărei trup s-a acoperit de bube, care deveniseră ca o crustă groasă, și care îi provocau mâncărimi îngrozitoare, s-a tratat la medici timp de șapte ani. I s-a pus diagnosticul de psoriazis. Părintele, care pe atunci se afla la Borănești, i-a spus că are argintul viu și a întrebat-o de ce a mers la vrăjitoare, căci satana pe satana nu poate să se scoată. A rămas împietrită. I-a fixat programul de rugăciune și post, transformând-o mai întâi într-o bună creștină. Apoi, participând la Slujbele Părintelui, în patru luni s-a vindecat. Uimită, de atunci, am fost mai atentă la tot ce se întâmplă în jur și mi-am notat chiar îndrumările Părintelui DESPRE VRĂJITORIE, astfel încât să mă pot proteja. Din dragoste pentru aproapele, le voi reproduce: Ce este vrăjitorul? Om care cheamă spiritele răului, adică pe satana. Nu vă lăsați duși de valul lumii de astăzi, de vrăjitori și fermecători. Vrăjitoarele lucrează doar cu forțele malefice. E numai un hipnotism al satanei ce-ți ia mințile. Un vrăjitor sau cel ce face rău pe pământ nu poate să distrugă un creștin care este împărtășit. De ce nu vrei să trăiești prezentul? Te duci la vrăjitori să-ți afli viitorul. Ce vrei să afli? Ce vrei să-ți dea mai mult? Ai acceptat despotismul lui satana, ducându-te la vrăjitori și fermecători. Tu care ai facultate, te înjosești ducându-te la o oază de întuneric care n-are nici două clase. Te-ai dus și te-ai vândut lui satana, mergând la vrăjitori. Mizeria nu se scoate niciodată cu mizeria oazelor de întuneric a vrăjitorilor. Nu suntem botezați, cununați și înmormântați în numele satanei, ci al Preasfintei Treimi. Nu trebuie să ne fie frică de satana, ci de Dumnezeu. Dacă Îl avem pe Dumnezeu în suflet nu ne va fi niciodată frică de satana.
31
Nu mai mergeți la vrăjitori, fermecători, la cei ce dau în ghioc, în cărți, în cele de Tarot, la cei ce fac bioenergie, radiestezie, acupunctură. Lepădați aceste practici păgânești! Toate practicile asiatice ce ne-au invadat sunt păgânești. Bioenergia, radiestezia, necromanția, ghicirea, reîncarnarea, acupunctura și celelalte terapii neconvenționale nu sunt plăcute Preasfântului Dumnezeu. Cei ce fac acestea sunt vrăjitori în haine moderne și fermecători. Sunt întunericul pe pământ. Ei (bioenergeticienii), care fac avorturi și perversiuni sexuale, se dau drept credincioși. Bioenergia este vrăjitorie pe față. Este o înșelăciune, o practică pierzătoare de suflete. Bioenergia este un „dar‖ al lui satana. Dacă acceptăm bioenergia, satana va fi în noi. Vrăjile și farmecele atacă sufletul și îmbolnăvesc trupul. Cei ce hipnotizează vă pot distruge de la distanță punând stăpânire pe gândul dumneavoastră. Dacă mergi la vrăjitori și fermecători, la bioenergie și radiestezie, te lepezi de Preasfântul Hristos. Sub numele de magie albă se lucrează tot cu magie neagră, distrugând oamenii făcând vrăji cu: pământ, păr de broască, de femeie, cu piei de șerpi, sarea vitelor, țărână de la mormânt, cercei de coțofană, cu cărbuni, vărsături de câini, cioc de cioară, turtă de grâu, argint viu, adică mercur din termometre descântat, care determină stări ciudate, dureri ce pleacă de la picioare, pentru că ați călcat pe el, și se răspândește în tot corpul cu o rapiditate foarte mare. Medicii vor spune că aveți reumatism, conform științei învățate, dar nu este vorba despre așa ceva. Niciodată medicii nu vor putea scoate argintul viu din om, deși poate fi dozat. Mai dureros este atunci când se bea. Atunci când urăști, când gândești rău, trimiți la distanță răul care este în tine. Dacă ai fi statornic în credință, vrăjitorii și fermecătorii nu ar mai avea putere asupra ta. Vrăjile și farmecele nu se apropie de cei care fac voia lui Dumnezeu. Francmasonii de asemenea cheamă spiritele murdare să fie împotriva creștinilor lui Dumnezeu. Niciodată să nu mergeți cu oameni care au fost la vrăjitori și fermecători.
32
Creștinilor mei le-am spus să nu mai bea apă de la chiuvetă sau din fântâni neacoperite. Se pot pune în ea diverse substanțe și chiar apă de la ,,academia vrăjitoarelor‖, apă în care se spală mortul, se descântă de vrăjitoare și se aruncă în bazinele de colectare. Apa de la mort întunecă mintea, îți provoacă frică interioară, provoacă infecții, bube, urticarie, ganglioni, distruge ficatul. Te-ai îmbrăcat în haina vrăjitorilor, păi să vedem cine-ți mai scoate vrăjile din casă. Preoții ce deschid cartea tot vrăjitori sunt. Francmasonii sunt cei care conduc lumea și încearcă distrugerea ortodoxiei, făcând magie albă și neagră. Francmasonii au încurajat vrăjitorii, care s-au înmulțit și sunt la fiecare pas. Este timpul când masonii își fac drepturile lor pe pământ. Ei vor veni la conducere. Culoarea francmasoneriei este oranjul. Domnul te-a ales din lume, deci nu te mira că lumea nu te place pe tine. Pentru că nu faci cele ale lumii, ci pe cele ale lui Dumnezeu, te urăște și aruncă cu vrăji și farmece în tine. Plâng icoanele din cauza păcatelor și a lepădării noastre de Hristos, pentru că mergem la vrăjitori și la fermecători. Plâng ca să ne dea nouă semne să ne întoarcem la Dumnezeu. Dacă cineva va zice creștinilor adevărați că sunt vrăjitori și fermecători, va avea mari necazuri. Dumnezeu dă putere tuturor creștinilor ce se întorc cu fața către Preasfântul Dumnezeu. Urâciunea pustiirii este cel ce merge la oazele de întuneric, de păcură, de minciună și de răutăți ale lumii de astăzi: vrăjitorii în haine moderne ce folosesc toate practicile demonice asiatice. Pe slujitorii adevărați ai lui Dumnezeu oamenii îi numesc vrăjitori și fermecători, așa cum L-au hulit și pe Domnul. Nu te duce după întuneric, căci îți vei aduce întunericul în casă! C. D., Brăila

razvan_m 21.01.2009 11:32:33

Sora Ionela,

Doamne ajuta!
Sa stii ca orice inselat prin ajutorul diavolilor poate face oricat de multe minuni; demonii pot sa faca sa para ca un om demonizat a scapat de sub influenta diavolilor ce-i pusesera stapanire asupra sufletului. Cum? Acei demoni care ies din "fostul demonizat" intra in alta persoana pe care o chinuie la fel de mult ca si pe prima. Iar daca prima persoana incearca pe bune sa revina la credinta, cand nici nu se asteapta, demonii revin la cela si-l chinuie din nou ca sa faca sa se lepede acela de credinta. Asta a si dat de inteles parintele Iustin Parvu, pe langa faptul ca acest Gabriel Nicu deschidea Sfintele Carti la cererea credinciosilor interpretand textul la care era deschisa cartea [=vrajitoria ghicirii in lucrurile sfinte = ghitie cf. Sf. Nicodim Aghioritul], posibil la recomandarea duhovnicului sau, parintele Ilarion Argatu de la Manastirea Cernica, cand a recomandat arderea cartii "Parintele Gabriel - un parinte..." ca fiind una eretica, in aprilie anul trecut. Am rasfoit putin acea carte imprumutata de la un credincios care-l stimeaza pe parintele Argatu si autoarele, niste fete din Focsani, prin extremismul de care dau dovada in prezentarea lui Gabriel Nicu, il idolatrizeaza pe acesta si mi-au facut si mie, personal, aceasta carte respingatoare, chiar sa nu fi stiut si alte amanunte din viata lui Gabriel Nicu.

Razvan

antoniap 21.01.2009 11:36:43

Da, cred ca e timpul sa privim cu frica de Dumnezeu continutul acelei carti. Cred ca parintele Iustin a fost folosit pur si simplu pentru a impiedica raspandirea acestei carti deoarece sustine acum aceleasi lucruri care sunt cuprinse in cartea considerata atunci eretica! E vorba despre cartea ,,Parintele Gabriel Nicu- un om indumnezeit prin Har".

Poate ca Dumnezeu i-a smerit putin si pe autorii acestei carti si pe crestinii parintelui, dar sunt convinsa ca nu va lasa pana la sfarsit sa triumfe neadevaruri despre un preot placut al Sau.


Multi credinciosi continua sa aduca si marturii care se refera la minuni petrecute la mormantul parintelui.

antoniap 21.01.2009 11:54:24

Razvan, tu nu doresti o dezbatere, ci doresti sa-ti impui un punct de vedere in concordanta cu postarile anterioare. Cu putina maturitate duhovniceasca iti dai seama ca pana si marii duhovnici mai fac compromisuri uneori. Parintele Iustin nu-si putea pune pielea la saramura pentru o carte, indiferent de cine si despre cine ar fi fost scrisa. Macar acum sa vezi adevarul.

Prin faptul ca marturiseste acum aceleasi lucruri care sunt cuprinse in aceasta carte o sustine implicit. Iar despre minuni, dragul meu, ia-o mai usurel si nu mai discredita taina Sfantului Maslu si nevointa duhovniceasca prin care oamenii dobandesc anumite daruri.

ionela7 21.01.2009 12:53:56

pentru razvan_m
 
Draga Razvan, tu esti sigur ca parintele Gabriel deschidea cartea? Ai ceva... (un argument solid) care sa sustina afirmatia asta? Eu din cartea scrisa despre el am gasit doar pozitii contra ale parintelui in raport cu orice tip de magie, fie ea alba sau neagra. :29:

razvan_m 21.01.2009 13:54:32

Daca parintele Iustin Parvu a sugerat ca Gabriel Nicu deschidea cartea, in apelul facut credinciosilor ptr. a respinge lucrarea unor fete din Focsani "Parintele Gabriel, un parinte..." ca pe una eretica si a o arde, imi spui fratia ta, sora Ionela, ce motive ar fi avut parintele Iustin sa minta?
Apoi e de vazut ca toate lucrurile despre Gabriel Nicu, care a si fost caterisit din preotie in ultimele sale luni de viata de catre BOR, au fost spuse pe un topic sugestiv intitulat "VRAJITORIA" la forumul "Cine este vizionarul Gabriel [Gavriil]".
Citeste acolo tot ce e de citit despre Gabriel Nicu...

A propos, sifratia ta si sora Antonia sunteti din Focsani?

R.

ionela7 21.01.2009 14:35:13

Nu :1:, fratia mea e din Bucuresti si nu are nici o treaba cu Focsaniul. :53:

eduardd 21.01.2009 14:40:06

Eu sunt din Focsani frate dar NU am auzit de niciun parinte care deschide cartea.. Unde e mai exact? Spune-mi si merg sa il intreb personal sa nu mai mergem pe bajbaite ci din sursa sigura. :9:

razvan_m 21.01.2009 15:11:54

Scumpa sora intru Hristos eduardd,

Parintele al carui nume da titlul acestui topic, Gabriel Nicu a fost preot paroh in Boranesti jud. Ialomita, undeva aproape de Urziceni, pana cu cateva luni inainte de moartea sa in anul 2004, cand a fost caterisit de BOR, conform parintelui Nicolae Tanase de la Valea Plopului, pentru invatatura eretica si vrajitorie.

Sursa: http://www.bogdanstanciu.eu/2008/04/...de-la-slujire/

Ce spune si parintele Iustin Parvu despre o carte scrisa de un grup de fete din Focsani despre acest fost preot caterisit de BOR si numita "Parintele Gabriel-un om indumnezeit prin Har" [deja am facut un pacat citand titlul complet al acestei carti, caci a spune despre un eretic si un vrajitor ca este indumnezeit prin Harul Sfantului Duh este o imens de mare blasfemie adusa Uneia dintre Personele Sfintei Treimi - Dumnezeu Duhul Sfant]?

Citez:

"Nu de multă vreme ne-a parvenit la mănăstirea Petru-Vodă o carte despre viața Părintelui Gabriel, scoasă la Editura Credința strămoșească, carte apărută, chipurile, cu binecuvântarea P.S. Calinic Argeșeanul și ajutorul Părintelui Nicolae Tănase. Am aflat mai târziu că aceste binecuvântări nu au existat și domnul editor nu a făcut decât să se folosească de niște nume de renume spre a-și face reclamă bună. [COLOR=#ff0000]Vrem să atragem atenția tuturor cititorilor de carte duhovnicească, și nu numai, că această carte nu are nici o binecuvântare din partea mănăstirii noastre. Această carte este plină de învățături mincinoase, neortodoxe, fiind rodul unor înșelări drăcești.[/COLOR] Chiar dacă editura Credința strămoșească a editat multe alte cărți de o importanță deosebită în viața bisericească, această carte poate deruta poporul cel credincios și recomand să fie scoasă de pe piață, de la vânzare, iar credincioșii sub nici o formă să nu citească astfel de rătăciri.
Este îngrijorătoare tendința acestei mulțimi ortodoxe care aleargă după minuni, vise și vedenii, preoți care ghicesc viitorul și deschid cartea. Aceasta denotă că o mare parte din popor este lipsit de credință și de răbdare, care apelează mai degrabă la vrăjitorii de acest fel, în loc să lucreze poruncile evanghelice și așa să aștepte mila lui Dumnezeu. Viața sfântă a unui om se recunoaște, în primul rând, după ceea ce a pătimit, după virtuțile sale evanghelice, nu după semne și minuni, pe care le poate săvârși tot vrăjitorul. Este adevărat că Biserica noastră are mulți sfinți făcători de minuni, dar atât Evanghelia, cât și toată tradiția patristică ne învață să nu căutăm lucruri paranormale, semne și minuni, căci puțin au discernământul de a distinge care sunt de la Dumnezeu și care sunt de la diavol. Calea cea strâmtă și cu chinuri, recomandată de Evanghelie, este singura cale de mântuire. Dar noi, pentru că dorim, o viață cât mai comodă, apelăm la astfel de falși făcători de minuni, care apropie credincioșii mai mult de diavol decât de Dumnezeu.
O carte de acest fel este și [COLOR=#000000]cartea părintelui Gabriel apărută la editura Credința strămoșească, o carte care ar trebui arsă, precum cărțile eretice.[/COLOR] [COLOR=#000000]N[/COLOR][COLOR=#000000]ădăjduim ca editura Credința strămoșească să-și recunoască vina de a se folosi, fără acordul nostru, de numele mănăstirii Petru-Vodă și al altor persoane implicate, fără nici un temei - cum ar fi numele părintelui Nicolae Tănase, care de asemenea nu a avut nici o legătură cu această carte -, și să-și retragă cartea de la vânzare, iar pe viitor să fie mai atent în cercetarea materialelor primite[/COLOR]“.
Protos. Justin Parvu
[COLOR=#0000ff]Nota Razboi intru Cuvant:[/COLOR]
[COLOR=#0000ff]Nu auzisem pana azi de aceasta carte si despre acest parinte, dar cautand pe internet, am dat peste [COLOR=#000066]un site intreg[/COLOR] dedicat acestui asa-zis preot “vazator cu duhul” si “facator de minuni”, Gabriel Nicu, mort in 2004, dar creand deja un fenomen in jurul numelui sau. Sa luam aminte, sa ascultam de avertismentul parintelui Iustin si sa transmitem si altora sa se fereasca de aceasta ratacire! [/COLOR]
[COLOR=#0000ff][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=black]Sursa: http://www.razbointrucuvant.ro/2008/...mare-inselare/[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=#000000][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=#000000]Domnul sa ne ajute si sa aiba mila de noi![/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=#000000][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=#000000]Romeo[/COLOR][/COLOR]

razvan_m 21.01.2009 16:09:10

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 110666)
Da, cred ca e timpul sa privim cu frica de Dumnezeu continutul acelei carti. Cred ca parintele Iustin a fost folosit pur si simplu pentru a impiedica raspandirea acestei carti deoarece sustine acum aceleasi lucruri care sunt cuprinse in cartea considerata atunci eretica! E vorba despre cartea ,,Parintele Gabriel Nicu- un om indumnezeit prin Har".

Poate ca Dumnezeu i-a smerit putin si pe autorii acestei carti si pe crestinii parintelui, dar sunt convinsa ca nu va lasa pana la sfarsit sa triumfe neadevaruri despre un preot placut al Sau.


Multi credinciosi continua sa aduca si marturii care se refera la minuni petrecute la mormantul parintelui.

Cand oare vor inceta sa mai vorbeasca atatea rautati crestinii nostri ortodocsi caldicei la adresa parintelui Iustin cum ca citez "a fost folosit de catre [...] pentru a [...]" sau la adresa parintelui Arsenie Papacioc sau la dresa parintelui Cleopa trecut de 11 la Domnul pe motiv ca vorbea la fel ca si parintii Iustin si Nicolae Tanase de la Valea Plopului despre Gabriel Nicu. Oare cum poti sora Antonia sa "contesti" atatia parinti doar pentru o placere nebuneasca de a-l considera sfant pe unul caterisit de BOR prin vara lui 2004 pentru invatatura eretica si vrajitorie [cum afirma parintele Nicolae, citat pe blogul domnului Bogdan Stanciu, pe care l-am mentionat mai inainte]???


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:38:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.