Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

AlinB 05.12.2012 02:41:22

Citat:

În prealabil postat de LgMihail (Post 485940)
1. Istoria asa afirma.

Trimiteri?

Citat:

2. Nu are legatura - desi partial poate avea - cu ideea de "loctiitor". Nu ti-am inteles apropoul. Au fost multe religii cu o astfel de teologie... Daca vei analiza adaosurilor dogmatice, cronologic, in contextul lor istoric, vei intelege evolutia clara care culmina cu umanismul (atitudine anticlericala) si se "desavarseste" in iluminism (ideologie anticlericala si anti-teista). Catolicii se fac vinovati pentru transformarea lui Dumnezeu intr-un "concept". Erezia devastatoare in acest sens o constituie dogma harurilor create: un fel de "forte" de tip spiritual, care-L scutesc pe Dumnezeu de directa implicare.
Nu prea inteleg exact la ce se refera, mai bine vine un catolic sa dea detalii.

Citat:

Asa cum forta gravitationala, odata creata, nu mai necesita interventii divine, tot asa si dobandirea harului, manifestarile harului, pronia dumnezeiasca venita prin energiile sale este o chestie aproape karmica.
Daca tu deja crezi asta, iar eu vin si-ti spun: "eu cred ca exista Dumnezeu Creatorul, dar El a creat lumea ca pe un ceas pe care l-a intors si apoi a plecat si eventual mai vine din cand in cand sa-l mai intoarca", atunci un al treilea individ ca zice: "credintele voastre sunt aproape identice".
Intelegi de ce zic "context prielnic iluminismului"?
Nu.
Vrei sa spui ca forta gravitationala are nevoie de interventii divine?
Ca ce zic catolicii, mai bine ii lasam pe catolici sa zica sau dai trimitere directa la un articol al lor.

Citat:

3. Teoria Big Bang - ca idee teologica - este cabalistica si punct.
Te referi la afirmatia semeatza a acelui rabin, de care faceai caz ceva timp in urma, ca "iote ca noi stiam de BigBang inaintea voastra" ca avem un verset in Cabala care s-ar putea intelege exact ca BigBang?

Ai mai progresat de atunci, ca am pierdut firul?
Sau punctul a ajuns cel mai tare argument in aceasta problema?

Citat:

Ideea in sine, preluata de atei, a fost folosita in mod expres de neo-iluministi ca sa-si finalizeze "planul" ideologic: eliminarea definitiva a NECESITATII lui Dumnezeu.
Tu te-ai obosit sa pui mana macar pe wikipedia sa afli despre ce e vorba sau hop direct la blogu' lu' Vasile sa-ti povesteasca el ce e ala BigBang, invatasi pe de rost si ne pedepsesti si pe noi acum cu emantiile 'telectuale in cauza?

Am zis si ti-o repet, desi stiu ca esti orb si surd ca si camaradu "nimeni": Teoria BigBang isi recunoaste neputinta vizavi de explorarea cauzelor prime ale Universului.
Nu da verdicte in acest sens si mai mult, este o teorie, adica nu are pretentii de adevar ultim, absolut si incontestabil, mai ales ca are suficiente si substantiale goluri pentru care lipsesc dovezile experimentale.

Citat:

Ti se pare ca e vreun crestin practicant care a teoretizat toata treaba asta.
Ti se pare ca vreun crestin practicant a teoretizat circuitul integrat care sta la baza calculatorului de pe care butonezi astfel de idei stralucite?

Citat:

Doar unii crestini mai slabi in credinta si care zboara pe aiurea, ratacind din Traditie (adica deloc ortodocsi) ajung sa creada a poti lua ceva bun de la atei, care ce fac, fac in scopul de a detrona divinitatea.
Calculatorul tau e bun? Internetul e bun?
Au fost concepute, fabricate, programate, configurate, instalate de credinciosi?

Citat:

Asta este QED, pentru ca ideologia iluminista asta presupune, oricat scepticism ai avea tu.
Sigur.
Am adus doar completarile, zic eu, necesare, de mai sus.

Citat:

Da, Sfintii Parinti cu stiinta lor nu prea se indreptau spre un progres tehnologic. Bine faceau! Numeste-ma ipocrit - stiu, asa si sunt cand vorbesc astfel - dar adevarul de credinta nu tine de cum sunt sau cum ma consideri tu.
Aici suntem de acord.
Bine faceau, prostia ramanea localizata, sau inainta cel mai fericit cu viteza tiparului minus lipsa de carte si cenzura, acum prin retelele sociale, mai ales slab moderate, se raspandeste ca fulgerul.

Citat:

In rest poti visa evolutionist cat doresti. Iti voi da exemple de sfinti contemporani care au avut o sporire in care, daca nu crezi, o sa am mari dubii cu privire la orientarea ta religioasa... Sporire care le-a conferit o nimica toata: "stravedere", "clar-vedere", "inainte-vedere", "proorocie", s.a. Acestia au vorbit din vedenii si descoperiri impotriva acestor stiinte.
Am zis eu ca as crede in evolutionism?
Punem de la noi din burtica?
Nu cred nici in BigBang, daca te grabesti sa-mi pui si asta in carca.

Admir insa efortul stiintific si tin la impartialitatea interpretarii lui, in toate directiile, inclusiv a celor promovate de cei ca tine.

Citat:

"Nu este pom bun sa scoata roda rea si nici pom rau sa scoata roada buna!" - a spus-o Hristos. Ateul este pom rau, pentru ca huleste impotriva Duhului Sfant. Iar tu - un crestin tare si vanjos - ii mananci roadele. Pofta mare!
Si sa ma ierti ca am indraznit.
Mai usor cu pianul pe scari adica cu interpretatul Scripturii dupa ureche, ca se lasa cu scartzituri groaznice dupa tonuri (toane) neoprotestante.

Cand te urci in autobuz, intrebi soferul daca este ateu ca sa afli daca stie sa conduca sau nu?

Cand cumperi mancare, cauti producatorul sa vezi daca e credincios sa stii daca maninci ceva bun sau rau?

Cand ti-ai cumparat calculator, te-ai interesat daca fiecare piesa a fost facuta de buni crestini pentru a sti daca e bun sau nu?

Mai vrei?

LgMihail 05.12.2012 16:07:32

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 486361)
Mai usor cu pianul pe scari adica cu interpretatul Scripturii dupa ureche, ca se lasa cu scartzituri groaznice dupa tonuri (toane) neoprotestante.

Am o intrebare esentiala care ma macina profund: Tu cat ai citit pana acum din patrologie? Enumera-mi te rog lista de carti parcurse ca mai apoi sa-mi pretinzi trimiteri si sa-mi atribui mie talcuirile pe care doar le-am preluat.

Deci, incepe:

1. ...
2. ...

DragosP 05.12.2012 18:09:16

Continui eu
3...
4...

Așa nu se mai poate continua!

LgMihail 05.12.2012 20:00:59

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 486448)
Continui eu
3...
4...

Așa nu se mai poate continua!

Eu ma dau batut... Fie voua dupa inimile voastre!

DragosP 06.12.2012 13:15:28

Mulțumim. La fel!

celestial_pottery 06.12.2012 14:46:40

Daca dai deoparte armura neoprotestanta...
 
...rezulta niste idei de bun-simt, in cea mai mare parte:

http://www.accordingtothescriptures....ilrecord1.html

Eugen7 13.12.2012 11:43:24

Incepand cu min 2 este prezentata o opinie pertinenta cu privire la antropologia crestina, stiinta si teologie:

Pr. PhD. George Coyne - Directorul observatorului astronomic de la Vatican in disctuie cu Richard Dawkings

http://www.youtube.com/watch?v=tT9BYDwwmy4

Doamne ajuta.

Eugen7 13.12.2012 16:11:40

De asemenea recomand urmatorul interviu, pe care il consider pertinent in ceea ce priveste relatia teologie-stiinta in principal dar nu exclusiv:

Richard Dawkins intr-un interviu cu preotul catolic George Coyne
http://www.youtube.com/watch?v=oeF5x_5zxlw

Doamne ajuta.
Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos spre a face voia LUI si nu pe a noastra.

Ciprian Mustiata 14.12.2012 08:52:59

Greseli peste tot
 
Citat:

În prealabil postat de celestial_pottery (Post 486614)
...rezulta niste idei de bun-simt, in cea mai mare parte:

http://www.accordingtothescriptures....ilrecord1.html

Iar intrebarea cheie in articol este:
Citat:

Here is the challenge to those who believe that the fossil record proves Evolution. If every fossil whose counterpart is still living, has not changed in “millions of years”, why should we believe that the fossils whose species are now extinct have changed from a lower life form prior to their becoming extinct?

If hundreds of “living fossils” have not changed, why should we believe that the extinct creatures did change, especially when the fossil record is void of any intermediate fossils between the species they are alleged to have changed into? I believe it is simply this, people believe it because this is what they are told all their lives without sincerely examining the evidence for themselves. “Prove all things” (2Thessalonians 5:21).
Inainte de toate, articolul de fata face mai multe greseli:
- nu intelege ce inseamna fosile, cel putin cei ce au scris articolul sigur nu o fac. Exemple: oamenii fosilizati in Niger, nu-s fosilizati. A fi fosilizati, nu inseamna ca au fost "pietrificati", ci ca mineralele din animal/planta/fungi (fungii-ciupercile nu-s nici animale nici plante) au fost inlocuite cu mineralele stratul din care fac parte.
- nu intelege ca exact in cazurile aratate, sunt schimbari: "Horseshoe Crab", "Jelly Fish", "Nautilus", "Crocodile", "Sand Dollars", "Chicken", "Giant Penguin". Asta se vede cu ochiul liber. Evolutia spune ca animalele se schimba, dar nu spune ca trebuie sa asteptam o schimbare brusca ca in cazul oamenilor (detaliez mai jos, in alt paragraf)
- nu intelege ca anumite animale sunt in diferite grupe: "Trilobite". Exista specii ce arata similar, de genul ichtiozauri si delfini, dar nu exista nici o dovada, ca nu s-au schimbat
- "How then, do evolutionists come up with millions of years?" - aceasta sectiune are atat de multe greseli, de genul ca C14 e folosit pentru a data fosilele, cand C14 nu merge pentru perioade mai mari decat cateva zeci de mii de ani (C14 e foarte bun in a data data mortii familiei Romanov, sau Giulgiul din Torino) cand tot in acelasi articol zice ca "evolutionistii" accepta ca sunt necesare milioane de ani pentru formarea lor. A folosi C14, e ca si cum ai spune ca oamenii de stiinta numara inelele din copacii ce ii gasesc in jur sa estimeze data copacilor fosilizati. Fosilele de obicei masoara straturile de deasupra si de dedesubtul fosilelor, ce contin cenusa vulcanica sau lava, la care data lor se poate estima destul de precis prin alte metode radioactive, dar nu C14 (precum Argon-Argon, mai multe detalii sunt aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Radiometric_dating )
- ultima greseala in acest link este: nu intelege evolutia ca desi e graduala, nu e cu aceeasi rata. Evolutia este prezisa de procese precum "Genetic drift" - http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_drift - ce e pur si simplu e un proces matematic/statistic ce spune ca daca un criteriu de selectie e aplicat asupra unei populatii, acea populatie se va schimba dramatic, dar daca acea populatie reuseste sa traiasca in aceleasi conditii, si nu exista un factor de selectie asupra acelei specii, acea specie nu va evolua/nu se va schimba. Fosilele vii sunt exact acest exemplu: Nautilus, arata similar, dar cochilia este schimbata. In mod similar, crocodilii au pastrat aceeasi forma in mare masura, insa ei in acelasi timp nu arata la fel ca nici un crocodil de azi. Exista mai multe exemple de astea, precum ratonul - http://en.wikipedia.org/wiki/Raccoon , panda rosu - http://ro.wikipedia.org/wiki/Panda_ro%C8%99u

Partea cea mai dureroasa pentru mine, nu-s greselile, ci nereprezentarea stiintei. Sunt multi crestini ce accepta evolutia (ce nu "cred" in ea, cum nimeni nu crede ca pamantul e rotund) si multi ce nu o accepta, insa nu e nici o scuza pentru cei ce nu cred in ea sa o inteleaga.

Din cate stiu sunt doua mari grupe de creationisti, ce cred ca lumea a fost facuta 6000 de ani, sau altii ce cred ca a fost facuta multe milioane de ani, iar doar oamenii au fost facut acum 6000 de ani, am doua intrebari, una pentru fiecare fel de creationist ce va reprezinta?

Daca accepti ca totul a aparut acum 6000 de ani: Viteza luminii e constanta si nu poate fi depasita de nici o particula cu masa (teoria lui Einstein a relativitatii), iar fotonul are masa. De asta suntem limitati sa vedem lucruri ce sunt maxim 6000 ani lumina de la creatie. Intrebare: De ce putem vedea lucruri ce sunt peste 6000 ani-lumina? Precum: centrul Caii Lactee (galaxia in care suntem) e la peste 10.000 ani lumina, cea mai apropiata galaxie e la 1.000.000 ani lumina, in fapt sunt observate galaxii la peste 1 miliard de ani lumina (mai exact superclustere) - vezi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Observable_universe

Pentru cei ce cred ca viata a aparut mult peste 6000 de ani, dar nu acceptati evolutia: cred ca acceptati ca fiintele vii se schimba, de exemplu Canis Lupus ca si specie este cuprins in toate speciile de caini de azi si de lupi. Daca aceste schimbari au fost facute doar in 6000 de ani, si au existat animale timp de cateva milioane de ani, cum de ele nu s-au schimbat daca au fost diferiti factori ce au interactionat cu ele?

Eugen7 14.12.2012 09:14:38

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488340)
Iar intrebarea cheie in articol este:


Inainte de toate, articolul de fata face mai multe greseli:
- nu intelege ce inseamna fosile, cel putin cei ce au scris articolul sigur nu o fac. Exemple: oamenii fosilizati in Niger, nu-s fosilizati. A fi fosilizati, nu inseamna ca au fost "pietrificati", ci ca mineralele din animal/planta/fungi (fungii-ciupercile nu-s nici animale nici plante) au fost inlocuite cu mineralele stratul din care fac parte.
- nu intelege ca exact in cazurile aratate, sunt schimbari: "Horseshoe Crab", "Jelly Fish", "Nautilus", "Crocodile", "Sand Dollars", "Chicken", "Giant Penguin". Asta se vede cu ochiul liber. Evolutia spune ca animalele se schimba, dar nu spune ca trebuie sa asteptam o schimbare brusca ca in cazul oamenilor (detaliez mai jos, in alt paragraf)
- nu intelege ca anumite animale sunt in diferite grupe: "Trilobite". Exista specii ce arata similar, de genul ichtiozauri si delfini, dar nu exista nici o dovada, ca nu s-au schimbat
- "How then, do evolutionists come up with millions of years?" - aceasta sectiune are atat de multe greseli, de genul ca C14 e folosit pentru a data fosilele, cand C14 nu merge pentru perioade mai mari decat cateva zeci de mii de ani (C14 e foarte bun in a data data mortii familiei Romanov, sau Giulgiul din Torino) cand tot in acelasi articol zice ca "evolutionistii" accepta ca sunt necesare milioane de ani pentru formarea lor. A folosi C14, e ca si cum ai spune ca oamenii de stiinta numara inelele din copacii ce ii gasesc in jur sa estimeze data copacilor fosilizati. Fosilele de obicei masoara straturile de deasupra si de dedesubtul fosilelor, ce contin cenusa vulcanica sau lava, la care data lor se poate estima destul de precis prin alte metode radioactive, dar nu C14 (precum Argon-Argon, mai multe detalii sunt aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Radiometric_dating )
- ultima greseala in acest link este: nu intelege evolutia ca desi e graduala, nu e cu aceeasi rata. Evolutia este prezisa de procese precum "Genetic drift" - http://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_drift - ce e pur si simplu e un proces matematic/statistic ce spune ca daca un criteriu de selectie e aplicat asupra unei populatii, acea populatie se va schimba dramatic, dar daca acea populatie reuseste sa traiasca in aceleasi conditii, si nu exista un factor de selectie asupra acelei specii, acea specie nu va evolua/nu se va schimba. Fosilele vii sunt exact acest exemplu: Nautilus, arata similar, dar cochilia este schimbata. In mod similar, crocodilii au pastrat aceeasi forma in mare masura, insa ei in acelasi timp nu arata la fel ca nici un crocodil de azi. Exista mai multe exemple de astea, precum ratonul - http://en.wikipedia.org/wiki/Raccoon , panda rosu - http://ro.wikipedia.org/wiki/Panda_ro%C8%99u

Partea cea mai dureroasa pentru mine, nu-s greselile, ci nereprezentarea stiintei. Sunt multi crestini ce accepta evolutia (ce nu "cred" in ea, cum nimeni nu crede ca pamantul e rotund) si multi ce nu o accepta, insa nu e nici o scuza pentru cei ce nu cred in ea sa o inteleaga.

Din cate stiu sunt doua mari grupe de creationisti, ce cred ca lumea a fost facuta 6000 de ani, sau altii ce cred ca a fost facuta multe milioane de ani, iar doar oamenii au fost facut acum 6000 de ani, am doua intrebari, una pentru fiecare fel de creationist ce va reprezinta?

Daca accepti ca totul a aparut acum 6000 de ani: Viteza luminii e constanta si nu poate fi depasita de nici o particula cu masa (teoria lui Einstein a relativitatii), iar fotonul are masa. De asta suntem limitati sa vedem lucruri ce sunt maxim 6000 ani lumina de la creatie. Intrebare: De ce putem vedea lucruri ce sunt peste 6000 ani-lumina? Precum: centrul Caii Lactee (galaxia in care suntem) e la peste 10.000 ani lumina, cea mai apropiata galaxie e la 1.000.000 ani lumina, in fapt sunt observate galaxii la peste 1 miliard de ani lumina (mai exact superclustere) - vezi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Observable_universe

Pentru cei ce cred ca viata a aparut mult peste 6000 de ani, dar nu acceptati evolutia: cred ca acceptati ca fiintele vii se schimba, de exemplu Canis Lupus ca si specie este cuprins in toate speciile de caini de azi si de lupi. Daca aceste schimbari au fost facute doar in 6000 de ani, si au existat animale timp de cateva milioane de ani, cum de ele nu s-au schimbat daca au fost diferiti factori ce au interactionat cu ele?

Sunt de acord cu asetiunea dvs pe care o cosider pertinenta.

Din nefericire adeptii creationismului pseduo-stiintific (gen "intelligent design") au mari lacune stiintfice si credinta lor este intr-un Dumnezeul al explicatiilor si nu intr-un Dumnezeu al iubirii care desi ramande trascendent creatiei (ceea ce implica o pronie divina ce asigura functionarea universului in acest mod descris de diversele paradigme stiintifice), comunica cu omul in Sfanta Biserica prin Sfintele Taine... motivatia fiind iubirea (viata, Adevarul).

Cu siguranta se vor gasi adepti ai creationismului pseduo-stiintific care sa incerce sa va "combata" evident cu argumente straine de stiinta si o pseduo-teologie (una care idolatrizeaza creatia si modul de creatie, considerand ca neaparat trebuie sa "vedem" cum "degetul" lui Dumnezeu "a facut si tine" creatia... ce implica niste "goluri" explicative stiintific in functionarea universului. Consider ca acest timp de credinta ignoranta este foarte nociva.)

Consider ca viziunea creationimului evolutionist teist ("logoi", ratiuni seminale) este pertinenta atat din puct de vedere stiintific cat si teologic ortodox.
Doresc sa prciez ca reperul din hronografele Bisericii are ca inceput "iesirea lui Adam din Eden (Rai)" si evindent ca nu implica o infalibilitate a acestor masuratori a duratelor temporale ci doar doreste sa ofere niste repere temporale pentru anumite evenimente importante pentru om. Sfanta Scriptura nu este un manual de stiinta si nici nu poate fi folosita pentru a fi facute calcule matematice temporale precise, infailibile.

In incheiere va rog sa imi permiteti o rectificare a asertiunii dvs., masa (intrinseca) a fotonului este nula (si de aceea poate "calatori" in univers "prin spatiu-timp" cu viteza limita pentru obiecte si informatii: 3x10^8 m/s).

Doamne ajuta.

Ciprian Mustiata 14.12.2012 09:18:48

Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 488346)
(...)Consider ca viziunea creationimului evolutionist teist ("logoi", ratiuni seminale) este pertinenta atat din puct de vedere stiintific cat si teologic ortodox.

In incheiere va rog sa imi permiteti o rectificare a asertiunii dvs., masa (intrinseca) fotonului este nula (si de aceea poate "calatori" in univers "prin spatiu-timp" cu viteza limita pentru obiecte si informatii: 3x10^8 m/s).

Doamne ajuta.

Aveti dreptate si multumesc pentru corectie!

Doamne ajuta!

Lavrentiu 14.12.2012 09:42:31

O mentiune
 
In privinta "evolutionismului creationist": cum se impaca acesta cu primul capitol din cartea Facerii? Adica, una din doua este gresita: ori Facerea care nu se potriveste cu "erele geologice", ori evolutionismul. La care din cele doua sunteti dispusi sa renuntati, sau, mai bine zis, pe care sunteti dispusi sa o modificati astfel incat sa se potriveasca?

Ciprian Mustiata 14.12.2012 09:54:01

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488351)
In privinta "evolutionismului creationist": cum se impaca acesta cu primul capitol din cartea Facerii? Adica, una din doua este gresita: ori Facerea care nu se potriveste cu "erele geologice", ori evolutionismul. La care din cele doua sunteti dispusi sa renuntati, sau, mai bine zis, pe care sunteti dispusi sa o modificati astfel incat sa se potriveasca?

O descriere formala este descrisa aici: http://www.oldearth.org/theistic_evolution.htm

Un lucru ce cred ca trebuie acceptat, pentru cei ce accepta evolutia e ca nu citesc Facerea in mod absolut literal, dar o considera adevarata.

Citat:

Acceptance of Theistic Evolution

Many Christian denominations support or accept theistic evolution. For example, on 12 February 2006, the 197th anniversary of Charles Darwin's birth was commemorated by "Evolution Sunday" where the message that followers of Christ do not have to choose between biblical stories of creation and evolution was taught in classes and sermons at many Methodist, Lutheran, Episcopalian, Presbyterian, Unitarian, Congregationalist, United Church of Christ, Baptist and community churches.2
Link-ul este expandat aici: http://www.theistic-evolution.com/

Insa, personal cred ca este foarte greu sa accepti tot ce este scris in Facerea ca absolut literal, nu-i asa? Oare toate limbile sunt facute in timpul Turnului Babel? Nu de alta, ca Turnul Babel din Babilon a fost facut sub 4000 de ani, si sunt popoare ce cu siguranta aveau o limba mai veche decat atat (aborigenii din Australia de exemplu sunt datati ca au migrat acum 40.000 ani, iar amer-indienii, ce au format limbile aztece, maiase si nu numai au trecut in continentul american acum 10.000 la 15.000 ani).

Oare Israel/Iacov s-a luptat cu Dumnezeu? Asta a fost literal? Oare cum este cu ideea ca nimeni nu a vazut fata lui Dumnezeu?

Lavrentiu 14.12.2012 10:40:47

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488354)
O descriere formala este descrisa aici: http://www.oldearth.org/theistic_evolution.htm

Un lucru ce cred ca trebuie acceptat, pentru cei ce accepta evolutia e ca nu citesc Facerea in mod absolut literal, dar o considera adevarata.


Link-ul este expandat aici: http://www.theistic-evolution.com/

Insa, personal cred ca este foarte greu sa accepti tot ce este scris in Facerea ca absolut literal, nu-i asa? Oare toate limbile sunt facute in timpul Turnului Babel? Nu de alta, ca Turnul Babel din Babilon a fost facut sub 4000 de ani, si sunt popoare ce cu siguranta aveau o limba mai veche decat atat (aborigenii din Australia de exemplu sunt datati ca au migrat acum 40.000 ani, iar amer-indienii, ce au format limbile aztece, maiase si nu numai au trecut in continentul american acum 10.000 la 15.000 ani).

Oare Israel/Iacov s-a luptat cu Dumnezeu? Asta a fost literal? Oare cum este cu ideea ca nimeni nu a vazut fata lui Dumnezeu?


Inteleg, atunci inseamna ca se renunta nu doar la cuvintele Scripturii, ci si la interpretarea lor de catre Sfintii Parinti. Cu alte cuvinte, renuntam la Sfintii Parinti pentru a imbratisa "literal" rezultatele curente ale stiintei.

E pacat, pentru ca trebuie sa stim ca cercetarea Universului dinainte de cadere nu o poate face stiinta evolutionista, care nu ia in calcul caderea in pacat.

Iata de ex. niste exemple din talcuirea patristica:

Citat:

"Acum, dupa ce a fost facut soarele, este zi cand vazduhul este luminat de soare si cand soarele straluceste in emisfera de deasupra pamantului; este noapte cand soarele ascunzandu-se face umbra pamantului. Atunci, la inceput, ziua si noaptea nu se datorau miscarii soarelui, ci se facea zi si urma noapte cand se revarsa lumina aceea care a fost facuta la inceput si cand iarasi se retragea, potrivit masurii randuite de Dumnezeu" (Sf. Vasile cel Mare, Omilia a II-a la Hexaemeron, VIII)
Citat:

"Pentru ca unii socotesc ca soarele este cauza celor ce rasar din pamant, ca, adica, prin atractia caldurii lui scoate la suprafata pamantului puterea de germinatie care este in adancul lui, de aceea Dumnezeu a dat pamantului aceasta podoaba inainte de facerea soarelui, ca sa inceteze cei rataciti sa se mai inchine soarelui ca unuia care ar fi cauza vietii" (Sf. Vasile cel Mare, Omilia a V-a la Hexaemeron, I)
Citat:

"De asta iti arata, inainte de facerea soarelui, pamantul acoperit cu de toate, ca sa nu atribui soarelui desavarsirea roadelor, ci Creatorului universului, Care le spusese dintru inceput: «Sa rasara pamantul iarba verde» (Sfântul Ioan Gură de Aur, Omilii la Facere, VI, IV)
Citat:

"Nasca-se dar iarba cea verde mai nainte de ivirea soarelui, fie lumina ei inaintea celei de soare. Fie ca pamantul sa odrasleasca inainte de a primi intaritoarea ingrijire a soarelui, spre a nu se da prilej de sporire omenestii rataciri. Fie ca toti sa cunoasca ca nu soarele e pricinuitorul cresterii plantelor... Cum ar putea soarele sa dea puterea vietii plantelor crescatoare, cand acestea au fost mai inainte facute sa creasca de datatoarea de viata putere ziditoare a lui Dumnezeu, inainte ca soarele sa fi inceput a lua parte la astfel de vietuire? Soarele e mai tanar decat mugurii, mai tanar decat ierburile" (Sf. Ambrozie al Milanului, Hexaimeron, 3, 6)
Iata trei dintre cei mai mari Sfinti Parinti ai Bisericii, cercetand prin Duhul Sfant tainele creatiei. Ei sunt stalpi ai credintei crestine si vase alese ale Duhului Sfant. Eu merg pe mana lor...

MihaiG 14.12.2012 10:58:10

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488361)
Iata trei dintre cei mai mari Sfinti Parinti ai Bisericii, cercetand prin Duhul Sfant tainele creatiei. Ei sunt stalpi ai credintei crestine si vase alese ale Duhului Sfant. Eu merg pe mana lor...

Lavrențiu, citește în semnătura mea ce a avut de spus un alt mare Părinte, cercetând prin Duhul Sfânt tainele eclesiologiei. Mai crezi în infailibilitatea Părinților ?

Eugen7 14.12.2012 10:58:22

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488351)
In privinta "evolutionismului creationist": cum se impaca acesta cu primul capitol din cartea Facerii?

Creationismul evolutionist teist sustine hristocentrismul existential al creatiei (univers, antropologie), acceptand informatiile oferite de diversele paradigme stiintifice despre modul CUM functioneaza universul si conferindu-le un sens existential hristocentric din punct de vedere al cauzei si al scopului.

Creationismul evolutionist teist pastreaza distictia clara intre fizic si metafizic, intre stiinta si teologie (precum si filozofie in ceea ce priveste metafizicul), intre epistemologie si gnoseologie, intre explicatiile stiintifice (exclusiv in ceea ce priveste modul de functionare al unoversului) si vederea duhovniceasca, intre viata biologica si viata Duhovniceasca.

Creationismul evolutionist teist nu isi propune sa explice tainele Bisericii in limbaj stiintifico-filozoific paradigmatic (taina creatiei omului, taina intruparii Logosului, taina invierii Mnautuitorului... Sfintele Taine) ci din punct de vedere duhovnicesc isi propne sa indemne omul sa vina la Sfanta Biserica sa traiasca Sfintele Taine pentru a-L cunoaste personal pe Iisus Hristos si Maica Domnului si Sfintii Domnului si Sfintii ingeri buni.

Primele 2 capitole din cartea Facerii nu au ca scop o prezentare stiintifica a modului exact in care Dumenzeu a facut creatia, ci scopul principal este acela de a artata CINE este Creatorul si nu acela de a detalia stiintific CUM a fost facuta Creatia.

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488351)
Adica, una din doua este gresita: ori Facerea care nu se potriveste cu "erele geologice", ori evolutionismul. La care din cele doua sunteti dispusi sa renuntati, sau, mai bine zis, pe care sunteti dispusi sa o modificati astfel incat sa se potriveasca?

Nu sunt de acord cu opinia dvs conform careia Sfanta Scriptura este un manual de stiinta iar Facerea trebuie interpretata ad litteram.
Omul este creat din pamant, in mod tainic (ce nu poate fi explicat in cuvinte omenesti ci poate fi inteleasa doar duhovniceste)... iar viata atat biologica cat si duhovniceasca o are prin harul Duhului Sfant.
Din punct de vedere antropologic ontologic hristocentric nu are importanta daca omul e facut direct din pamant (materie) sau ca Dumnezeu a intervenit in lantul evolutiv al trupului, intrucat fara Iisus Hristos, fara Sfintele Taine, fara Sfanta Biserica suntem nimic.... suntem pamant... nimic.

De asemnea consider asertiunea dvs reductionist lapidara ca fiind inadecvata in ceea ce priveste interpretarea Facerii.

Sunt de parere ca trebuie sa ne smerim in fata Creatorului si sa intelegem ca EL a creat din nimic universul si ca pe EL nu il putem vedea cum proniaza decat duhovniceste si nicidecum stiintific.

Reamintesc ca o credinta intr-un Dumnezeu explicativ este inadecvata (fiind idolatra) si straina de ortodoxia crestina care afirma credinta intr-un Dumnezeu iubitor, datator de viata, idumnezeitor al omului orin har.

Doamne ajuta.

Eugen7 14.12.2012 10:59:43

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488347)
Aveti dreptate si multumesc pentru corectie!
Doamne ajuta!

Multumesc pentru apreciere si consideratie.
Doamne ajuta.

Eugen7 14.12.2012 11:11:05

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488354)
O descriere formala este descrisa aici: http://www.oldearth.org/theistic_evolution.htm

Un lucru ce cred ca trebuie acceptat, pentru cei ce accepta evolutia e ca nu citesc Facerea in mod absolut literal, dar o considera adevarata.

Link-ul este expandat aici: http://www.theistic-evolution.com/

Sunt de acord cu dvs. Mutlumim pentru link-uri.

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488354)
Oare Israel/Iacov s-a luptat cu Dumnezeu? Asta a fost literal? Oare cum este cu ideea ca nimeni nu a vazut fata lui Dumnezeu?

Sfantul Chiril al Alexandriei, in "Glafire la Facere" ofera explicatia exegetica si duhovniceasca a acelui pasaj afirmand:
Iacov s-a luptat cu Dumnezeu in sensul ca s-a impotrivit lui Mesia (Iisus Hristos). Lupta ingerului nu avea ca scop nimicirea lui Iacov caci ar fi putut negresit intrucat l-a ranit la sold pe Iacov; ci scopul luptei ingerului era acela ca sa-l faca pe Iacov sa accepte realitatea lui Hristos Iisus (Dumnezeu adevarat si om adevarat), insa Iacov s-a luptat si a biruit prin incapatanare iubirea lui Dumnezeu... ramanand schiop si orb duhovniceste desi a primit niumele de Israel (care se talcuieste: mintea care intelege, vede pe Dumnezeu).
Lupta are loc noaptea, care simbolizeaza intunericul duhovnicesc al acetui veac de la inaltarea la cer a Mantuitorului pana la a doua Sa venire.

In zorii zilei, datorita luminii, Iacov isi da seama de gresala facuta de a se fi luptat cu ingerul lui Dumnezeu, si ca ingerul de fapt ii vroia binele... si de aceea se smereste si il "tine" pe inger prin puterea rugaciunii (si nicidecum prin forta fizica) pentru a primi binecuvantare, recunoscand astfel superioritatea lui Mesia si implicit cerand iertare pentru incapatanarea si lupta inadecvata in intuneric (caci orice om normal cand intra intr-o camera intunecoasa cauta intrerupatorul sa aprinda lumina, si cauta sa nu se lupte in intuneric ci la lumina)... caci niciodata cel mai mare nu primeste binecuvantare de la cel mai mic.

Inainte de a doua venire a Domnului Iisus Hristos, harul Duhului Sfant va lumina lumea si evreii se vor crede in Mesia Iisus Hristos.

Doamne ajuta.

Eugen7 14.12.2012 11:19:35

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488361)
Inteleg, atunci inseamna ca se renunta nu doar la cuvintele Scripturii, ci si la interpretarea lor de catre Sfintii Parinti. Cu alte cuvinte, renuntam la Sfintii Parinti pentru a imbratisa "literal" rezultatele curente ale stiintei.

Nicidecum.
Trebuie avut in vedere ca Sfintii Parinti au interpetat Facerea potivit paradigmei stiintifico-filozofice a vremii lor, pentru ca oamenii sa nu pice in idolatria vremii si sa vina la Biserica, la Iisus Hristos.

Sunt de parere ca scrierile cosmologice ale Sfintilor Parinti nu trebuie privite din punct de vedere stiintific, si nicidecum ca un substitut al vreunei paradigme stiintifice.

Asa cum bine ati precizat, stiinta ofera rezultate, date, explicatii paradigmatice ale modului de functionare al universului insa este "treaba" teologiei si a filozofiei sa confere un sens existential acestui mod de fuctionare (descris de diversele paradigme stiintifice).

Reamintesc in contemporaneitate exemplul Sfantulului Luca al Crimeii care cu deosebita eruditie stiintifica si teologica confera un sens existential hristocentric paradigmei stiintifice actuale (mecanica cuantica, teoria relativitatii, genetica...)

Nici o paradigma stiintifica nu pretinde infailibilitatea explicatiilor... si chiar daca stiinta va oferi o paradigma stiintifica care sa explice eshaustiv modul de functionare al universului (paradigma posibil fundamental diferita de cele 2 fundamentale din prezent: mecanica cuantica pentru univer la scara subatomica si Teoria Relativitatii pt univers la scara mare), totusi din punct de vedere filozofic vor ramane intrebarile de baza: care este cauza si scopul existentei universului? si din punct de vedere ontologic antropologic: care este cauza si scopul constiintei umane? a liberului arbitru...

Doamne ajuta.

Ciprian Mustiata 14.12.2012 11:24:21

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488361)
Inteleg, atunci inseamna ca se renunta nu doar la cuvintele Scripturii, ci si la interpretarea lor de catre Sfintii Parinti. Cu alte cuvinte, renuntam la Sfintii Parinti pentru a imbratisa "literal" rezultatele curente ale stiintei.

E pacat, pentru ca trebuie sa stim ca cercetarea Universului dinainte de cadere nu o poate face stiinta evolutionista, care nu ia in calcul caderea in pacat.
(...)
Iata trei dintre cei mai mari Sfinti Parinti ai Bisericii, cercetand prin Duhul Sfant tainele creatiei. Ei sunt stalpi ai credintei crestine si vase alese ale Duhului Sfant. Eu merg pe mana lor...

Cred ca este clar ca cei ce iau in vedere crestinatatea primara, cand teoria evolutiei nu exista, cei mai multi parinti nu acceptau decat interpretarile literale. Insa crestinatatea, cu siguranta considera diferit creatia. Gnosticii considerau ca desi creatia era literala, era diferita de intelegerea noastra, apoi erau cu siguranta parinti (cel mai cunoscut sfant e Augustin, foarte predominant in lumea catolica) ce nu considerau Geneza ca fiind literala.

Foarte probabil Sfintii Parinti erau geocentrici, deoarece nu era idea lui Galileo ca pamantul e helio-centric. Asta nu inseamna ca ei nu ziceau adevarul, ci spuneau in natura sub care l-au inteles.

Nu vreau sa fac un argument Ad-populum, dar nu pot sa nu remarc ca in lumea evreeasca (sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Level_o..._for_evolution) doar 8.9% zic ca Geneza e literala, si 52.6% considera ca Geneza e formata ca legende.

In fapt multi dintre oamenii de stiinta cu care ne laudam au fost crestini (inclusiv crestini ortodocsi precum Theodosius Dobzhansky ce a zis: "Nimic nu are sens in biologie decat sub lumina evolutiei" - http://en.wikipedia.org/wiki/Nothing...t_of_Evolution ) sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Theisti...e_also_theists

T. Dobzansky a zis:
Citat:

I am a creationist and an evolutionist. Evolution is God's, or Nature's method of creation. Creation is not an event that happened in 4004 BC; it is a process that began some 10 billion years ago and is still under way.
Cred ca si crestini trebuie sa acceptam acolo unde este adevarul. Intrebarile ce le-am pus, nu e ca sa "mergi pe mana mea", ci sunt intrebari legitime ce nu fac sens in realitatea ce o putem masura. Este irelevant ce a zis orice om inainte de Galilei ca pamantul este in centrul universului. Sunt sigur ca a fost un Sfant Parinte ce a afirmat asta, deoarece ideea de geocentrism e un adevar teologic de providenta, insa nu este afirmat stiintific. La fel ca si firmamentul (Facerea 1:6-8, Isaia 40:22, Iov 37:18, Ezekel 1:22, Facerea 7:11, Iov 38:22).

Mie mi se pare foarte greu sa aplici logica primelor secole din era noastra, a unor foarte invatati oameni, sa faca ca tot ce zic ca fiind adevarat.

Nu de alta, ca sunt 54% dintre ortodocsi in SUA accepta evolutia (http://en.wikipedia.org/wiki/Level_o...ligious_bodies). Unii dintre ei sunt preoti, si ei au scris carti. Cu siguranta, chiar folosind ipoteza ca evolutia ar fi gresita, ei au sa scrie 95% dintre continutul cartilor ca fiind adevarate, si 5% ca fiind gresit (despre evolutie), ii face a nu fi ortodocsi sau a te pune in conflict cu restul de 95% din ce ei au scris? De ce oare Sfintii Parinti nu pot gresi, cel putin in mica masura, cand stiinta nu era atat de avansata?

Lavrentiu 14.12.2012 11:56:23

E clar ca pe threadul asta n-au mai ramas decat cei ce striga tare dar nu asculta...

Dumneavoastra plecati de la premisa ca eu - sau noi cei care nu suntem evolutionisti - n-am inteles bine ce vrea sa zica el si ca atare suntem rataciti. Cunosc foarte bine evolutionismul, ateu sau teist. Am citit teologie evolutionista ortodoxa (adica venind din partea unor ortodocsi), si am citit si multa teologie creationista ortodoxa. Asa incat nu credeti ca am fi novici sau inculti noi cei ce suntem creationisti, adica v-as ruga sa nu ne jigniti. Dar daca continuati sa o faceti, nicio problema, le primim dar nu mai dialogam.

In ultimele postari ati desfiintat nu doar Facerea (intrucat sustineti practic ca referatul prezentat acolo nu este revelat intrucat nu concorda cu evolutionismul "stiintific"). Ati desfiintat si interpretarea SFINTILOR Parinti (accentuez Sfinti si va atrag atentia ca Sfintii Parinti stiau sa interpreteze simbolic si tipic acolo unde era cazul, chiar Sfantul Ioan Gura de Aur sau Sfantul Vasile cel Mare)

Iar semnatura dumneavoastra, citand evident scos din context un pasaj - daca este (ma indoiesc, va invit sa dati si referinta) - din Sfantul Grigorie Teologul - ce propune? Neincrederea in Sfintele Sinoade? Aici, va atrag atentia, va apropiati de Arie, Nestorie, Sabelie si ceilalti - nici ei nu prea se dadeau in vant dupa Sfintele Sinoade.

Va mai atrag atentia, cu dragoste si nadejde spre indreptare, la avertismentul Sfantului Apostol Petru, care vorbeste despre cei ce rastalmacesc Scripturile cele grele "spre a lor pierzare".

Doamne ajuta

Lavrentiu 14.12.2012 12:06:44

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488372)
Cred ca este clar ca cei ce iau in vedere crestinatatea primara, cand teoria evolutiei nu exista, cei mai multi parinti nu acceptau decat interpretarile literale. Insa crestinatatea, cu siguranta considera diferit creatia. Gnosticii considerau ca desi creatia era literala, era diferita de intelegerea noastra, apoi erau cu siguranta parinti (cel mai cunoscut sfant e Augustin, foarte predominant in lumea catolica) ce nu considerau Geneza ca fiind literala.

Foarte probabil Sfintii Parinti erau geocentrici, deoarece nu era idea lui Galileo ca pamantul e helio-centric. Asta nu inseamna ca ei nu ziceau adevarul, ci spuneau in natura sub care l-au inteles.

Nu vreau sa fac un argument Ad-populum, dar nu pot sa nu remarc ca in lumea evreeasca (sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Level_o..._for_evolution) doar 8.9% zic ca Geneza e literala, si 52.6% considera ca Geneza e formata ca legende.

In fapt multi dintre oamenii de stiinta cu care ne laudam au fost crestini (inclusiv crestini ortodocsi precum Theodosius Dobzhansky ce a zis: "Nimic nu are sens in biologie decat sub lumina evolutiei" - http://en.wikipedia.org/wiki/Nothing...t_of_Evolution ) sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Theisti...e_also_theists

T. Dobzansky a zis:


Cred ca si crestini trebuie sa acceptam acolo unde este adevarul. Intrebarile ce le-am pus, nu e ca sa "mergi pe mana mea", ci sunt intrebari legitime ce nu fac sens in realitatea ce o putem masura. Este irelevant ce a zis orice om inainte de Galilei ca pamantul este in centrul universului. Sunt sigur ca a fost un Sfant Parinte ce a afirmat asta, deoarece ideea de geocentrism e un adevar teologic de providenta, insa nu este afirmat stiintific. La fel ca si firmamentul (Facerea 1:6-8, Isaia 40:22, Iov 37:18, Ezekel 1:22, Facerea 7:11, Iov 38:22).

Mie mi se pare foarte greu sa aplici logica primelor secole din era noastra, a unor foarte invatati oameni, sa faca ca tot ce zic ca fiind adevarat.

Nu de alta, ca sunt 54% dintre ortodocsi in SUA accepta evolutia (http://en.wikipedia.org/wiki/Level_o...ligious_bodies). Unii dintre ei sunt preoti, si ei au scris carti. Cu siguranta, chiar folosind ipoteza ca evolutia ar fi gresita, ei au sa scrie 95% dintre continutul cartilor ca fiind adevarate, si 5% ca fiind gresit (despre evolutie), ii face a nu fi ortodocsi sau a te pune in conflict cu restul de 95% din ce ei au scris? De ce oare Sfintii Parinti nu pot gresi, cel putin in mica masura, cand stiinta nu era atat de avansata?

Va multumesc pentru raspuns.

Eu nu am intentionat sa intru aici intr-o polemica despre adevarul/neadevarul evolutiei. Doar atrag atentia ca evolutionismul contrazice flagrant Adevarurile de Credinta Crestine.

Lasam la o parte faptul ca evolutionismul il prezinta pe Dumnezeu ca pe un neputincios care invata din eroare si care pentru a crea lumea a introdus moartea ca paradigma a universului (caci animalele mor inainte de caderea in pacat, nu-i asa?).
Lasam la o parte asta.

Problema de fapt este ca evolutionismul abandoneaza in fapt ideea unui Dumnezeu Atotputernic care poate crea tot universul intr-o secunda sau in sapte zile.

Evolutionismul teist, mai ales, pleaca de la premisa ca Sfintii Parinti nu au fost chiar sfinti, intrucat au fost lipsiti de intelepciunea Duhului Sfant. Noi stim insa ca ei n-au fost asa, ba din contra. Lucrarea Duhului Sfant cu ei a fost atat de puternica incat au ajuns la inaltimea teologica a Apostolilor, e evident. Sa spui ca pe ei Duhul Sfant i-a abandonat tocmai in aceasta problema atat de importanta inseamna sa le negi sfintenia.

Si daca abandonam Facerea pentru ca nu ne place cum incepe (nu concorda cu conceptia vremii noastre), daca abandonam pe Sfintii Parinti pentru ca erau "retrograzi" sau "neintelepti" dupa intelepciunea actuala, vom constata ca am abandonat Biserica. Caci, ce sa vezi, Hristos este cel care a vegheat asupra lui Moise cand a scris Facerea, si tot Hristos este cel care locuieste in si cu Sfintii lui. Noi insa unde suntem?

De-aceea spun, eu vreau cu Sfintii Parinti, vreau cu ei, ca sa ma mantuiesc si eu prin credinta Bisericii, in Hristos, ca si ei.

Lavrentiu 14.12.2012 12:09:02

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488383)
Semnatura dumneavoastra, citand evident scos din context un pasaj - daca este (ma indoiesc, va invit sa dati si referinta) - din Sfantul Grigorie Teologul - ce propune? Neincrederea in Sfintele Sinoade? Aici, va atrag atentia, va apropiati de Arie, Nestorie, Sabelie si ceilalti - nici ei nu prea se dadeau in vant dupa Sfintele Sinoade.

Imi cer iertare, din greseala am intercalat acest raspuns care se dorea pentru MihailG

MihaiG 14.12.2012 12:23:10

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488383)
Iar semnatura dumneavoastra, citand evident scos din context un pasaj - daca este (ma indoiesc, va invit sa dati si referinta) - din Sfantul Grigorie Teologul - ce propune? Neincrederea in Sfintele Sinoade?

Nu este scoasă din context, unu la mână. Dar s-ar putea ca prezentarea contextului să fie chiar mai șocantă.

Doi la mână, dacă vă îndoiți, înseamnă că îmi puneți la îndoială cinstea. Dacă o să vă prezint referința, vă veți cere scuze ?

Trei la mână - cu privire la ce propune - vă las să meditați. Mie îmi este clar.

Lavrentiu 14.12.2012 12:32:37

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 488392)
Nu este scoasă din context, unu la mână. Dar s-ar putea ca prezentarea contextului să fie chiar mai șocantă.

Doi la mână, dacă vă îndoiți, înseamnă că îmi puneți la îndoială cinstea. Dacă o să vă prezint referința, vă veți cere scuze ?

Trei la mână - cu privire la ce propune - vă las să meditați. Mie îmi este clar.

Imi cer scuze de pe-acum, dar v-as ruga sa-mi dati daca se poate referinta pentru ca chiar sunt curios care situatie - si au fost multe in viata Sfantului Grigorie - a determinat acele spuse.

Au fost in istorie sinoade "talharesti", deoarce - ca si in cazul oricarei adunari - depinde de vrednicia participantilor - dar de aici pana la neascultarea de Sinoadele Bisericii este cale lunga.

MihaiG 14.12.2012 12:58:33

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488393)
Imi cer scuze de pe-acum, dar v-as ruga sa-mi dati daca se poate referinta pentru ca chiar sunt curios care situatie - si au fost multe in viata Sfantului Grigorie - a determinat acele spuse.

Textul este din epistola CXXX către Procopie.

http://www.earlychurchtexts.com/publ...of_bishops.htm

și aici, în greacă, conform cu Migne PG:

http://www.earlychurchtexts.com/main..._bishops.shtml

Eugen7 14.12.2012 13:25:38

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488386)
atrag atentia ca evolutionismul contrazice flagrant Adevarurile de Credinta Crestine.

Consider opinia dvs ca find tendetioasa si insidioasa.
Creationismul evolutionist teist sustine hristocentrismul creatiei.

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488386)
Lasam la o parte faptul ca evolutionismul il prezinta pe Dumnezeu ca pe un neputincios care invata din eroare si care pentru a crea lumea a introdus moartea

Bineinteles ca nu este asa.
Creationismul evolutionist teist mentine taina cauzei creatiei, taina proniei Dumnezeiesti, taina creatiei omului, taina intruparii Logosutlui, taina invierii Mantuitorului... Sfintele Taine ale Bisericii.
Dumnezeu este mai iubitor si mai Adevarat decat orice explicatie pseudo-stiintifica creationista, nevoia duhovniceaca hristocentrica este mai acuta conform creationismu evolutionist tesit.

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488386)
Problema de fapt este ca evolutionismul abandoneaza in fapt ideea unui Dumnezeu Atotputernic care poate crea tot universul intr-o secunda sau in sapte zile.

Afirmatia aceasta este eronata intrucat puterea lui Dumnezeu nu se "masoara" in modul de creatie ci in harul lui Dumnezeu necreat (omogen si eterogen).
Creationismul evolutionist teist nu sustine o idee de Dumnezeu ci un un Dumnezeu Personal (Sfanta Treime) caci "Dumnezeu poate toate cate vrea dar nu vrea toate cate poate, caci poate distruge pamantul dar nu vrea" (Sfantul Ioan Damaschin - Dogmatica)

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488386)
Evolutionismul teist, mai ales, pleaca de la premisa ca Sfintii Parinti nu au fost chiar sfinti, intrucat au fost lipsiti de intelepciunea Duhului Sfant. Noi stim insa ca ei n-au fost asa, ba din contra. Lucrarea Duhului Sfant cu ei a fost atat de puternica incat au ajuns la inaltimea teologica a Apostolilor, e evident. Sa spui ca pe ei Duhul Sfant i-a abandonat tocmai in aceasta problema atat de importanta inseamna sa le negi sfintenia.

Asertiunea aceata este tendetioasa si insidioasa, incercand sa induca o imagine peiorativa inadecvata creationismului evolutionist teist.
Sfintii Parinti au scris paradigmatic, fara pretentii de eshaustivitate si infailibilitate in ceea ce priveste cosmologia, intrucat modul in care functioneaza universul nu face parte din dogmatica, ci doar in invatatura Bisericii.
Reamintesc cosmologia si antropologia Sfantului Luca al Crimeii care in asentimentul Sfintilor Parinti, urmand metodologia lor, confera paradigmei stiintifice actuale un sens existential hristocentric.

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488386)
Si daca abandonam Facerea pentru ca nu ne place cum incepe (nu concorda cu conceptia vremii noastre), daca abandonam pe Sfintii Parinti pentru ca erau "retrograzi" sau "neintelepti" dupa intelepciunea actuala, vom constata ca am abandonat Biserica.

Consider ca punctul dvs de vedere este inadecvat, intrucat Sfintii Parinti nu pot fi analizati stiintific din prisma paradigmei stiintifice actuale.
Sfintenia lor, hristificarea lor este inechivoca.
Scrierile cosmologice ale Sfintilor Parinti nu trebuie rupte de conteztul social, cultural, teologic si filozofic al epocii in care au trait, intucat din acel punt de vedere au scris, pentru a raspunde nevoilor teologice cosmologice din vremea lor.

Doamne ajuta.

Ciprian Mustiata 14.12.2012 14:56:04

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488386)
(...)
Problema de fapt este ca evolutionismul abandoneaza in fapt ideea unui Dumnezeu Atotputernic care poate crea tot universul intr-o secunda sau in sapte zile.

Nu este dupa mine nici o problema. Evolutia deocamdata este ceea ce putem observa si masura acum. Cred ca cei ce aplica interpretarea textului literal, aplica limite lui Dumnezeu zicand ca Dumnezeu putea crea oricum universul, dar nu prin evolutie. Nu este nici o problema pentru mine sa devin creationist, dar nu am evidenta. De asta am pus intrebari legate de acest punct de vedere (de genul de ce vedem stele la peste 6000 de ani lumina).

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488386)
Evolutionismul teist, mai ales, pleaca de la premisa ca Sfintii Parinti nu au fost chiar sfinti, intrucat au fost lipsiti de intelepciunea Duhului Sfant. (...)

Si daca abandonam Facerea pentru ca nu ne place cum incepe (nu concorda cu conceptia vremii noastre), daca abandonam pe Sfintii Parinti pentru ca erau "retrograzi" sau "neintelepti" dupa intelepciunea actuala, vom constata ca am abandonat Biserica. Caci, ce sa vezi, Hristos este cel care a vegheat asupra lui Moise cand a scris Facerea, si tot Hristos este cel care locuieste in si cu Sfintii lui. Noi insa unde suntem?

De-aceea spun, eu vreau cu Sfintii Parinti, vreau cu ei, ca sa ma mantuiesc si eu prin credinta Bisericii, in Hristos, ca si ei.

Un lucru ce trebuie sa il intelegi, e ca evolutionismul teist nu are nici o problema cu sfintenia Sfintilor Parinti. Aici cred ca e o distinctie ce trebuie inteleasa, si vreau sa descriu mai clar. Stim ca Sfantul Petru nu stia sa scrie si sa citeasca, dar a fost manat de Duhul Sfant sa scrie si sa indrume primele biserici crestine. Domnul Iisus stim ca stia sa citeasca, dar nu stim daca stia sa scrie (un punct de vedere ce e disputat azi, singura referinta, din Evanghelia dupa Ioan, nu spune prea multe), dar stim ca a fost insusi Dumnezeirea. Dupa mine educatia si informatia zilelor noastre este egala cu faptul ca oricine din trecut ce a zis ceva, nu ar fi zis numai adevar.

Este gresit sa aplicam standardele de azi pentru secolul I. Acest lucru inseamna intradevar sa faci cateodata un compromis in ceea ce crezi cu multa convingere. Bolile sunt provocate de microbi sau sunt un blestem de la Dumnezeu? Poate sa fie ca sunt amandoua? Este clar dupa mine ca a zice ca bolile sunt facute de microbi, poate contrazice pe multi dinaintea lui Pasteur, dar nu ii face pe cei ce au zis asta nesfinti. Faptul ca gandim cu inima, scris in multe locuri in Sfanta Scriptura, acceptat de oricine din antichitate, si nu stiu nici o referinta in antichitate ca gandim cu creierul, inseamna ca Sfintii Parinti sunt lipsiti de Duh Sfant si cunoastere?

Cred ca toti acceptam asta, desi poate intelegem intr-un mod diferit. Crestinii au probleme cand ajung sa ia totul literal dar pe de alta parte nivelul nostru de intelegere a lumii este diferit.

Azi avem mai multa informatie, dar daca cineva din trecut care chiar sa fi primit o revelatie in care Duhul Sfant i-ar fi spus: vezi ca pamantul nu e in centru, vezi ca stelele nu-s pe firmament, vezi ca animalele se schimba, probabil ca ar fi zis ca mesajul e de la Satan, si nu ar fi lasat nota asta nicaieri scrisa in istorie. Asta nu ii face neaparat lipsiti de Duhul Sfant, nu-i asa?

ioanna 14.12.2012 15:07:24

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488354)
Un lucru ce cred ca trebuie acceptat, pentru cei ce accepta evolutia e ca nu citesc Facerea in mod absolut literal, dar o considera adevarata.

Lucrarii lui Dumnezeu nu-i poti pune limite, in atotputernicia sa ar fi putut sa faca lumea intr-o clipa sau in mii de ani, pentru ca timpul nu trece pentru El, insa cred ca "evolutionismul" le faciliteaza unora intelegerea Facerii, care iti arata o anumita realitate, ce are un inceput, o dezvoltare, deci un dinamism al creatiei.

Septuaginta spune „eon“ atunci cand se refera la zilele creatiei, ce poate fi inteles si ca veac, nu doar ca zi, in sensul propriu. Sfantul Vasile cel Mare scrie: „Aceasta este pricina ca inceputul timpului n-a fost numit de Scriptura ziua intaia, ci: zi una, ca si din numirea ei sa i se vada inrudirea cu veacul. In chip propriu si natural, ziua intaia a fost numita una pentru a arata unicitatea veacului; ca veacul nu are partasie cu altceva.“ (Sf. Vasile cel Mare, „Omilii la Hexaemeron“, Omilia a II-a, VIII, în PSB, vol. 17, p. 95-96). In alt loc scrie ca „dacă spui o zi, sau un veac, e același lucru“ (Sf. Vasile cel Mare, „Omilia a II-a“, 8, PSB 17, p. 96)

Acuma fiecare isi insuseste textul biblic asa cum poate, ca degeaba ii spui omului 7 zile de 24h, daca el doar prin procesul creatiei continue isi poate explica devenirea universului sau invers, degeaba interpretezi teologic ideile de rationalitate si devenire a universului, daca omului i se va parea o abatere de la Adevar de considera "ziua" in sens simbolic, nu propriu. Facerea este o taina, insa in ciuda acestor perspective diferite ce incearca sa patrunda taina, nu exista contrazicere in privinta adevarului dogmatic, care este acelasi pentru ambii: "Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor".

Ciprian Mustiata 14.12.2012 15:27:09

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 488412)
Septuaginta spune „eon“ atunci cand se refera la zilele creatiei, ce poate fi inteles si ca veac, nu doar ca zi, in sensul propriu. Sfantul Vasile cel Mare scrie: „Aceasta este pricina ca inceputul timpului n-a fost numit de Scriptura ziua intaia, ci: zi una, ca si din numirea ei sa i se vada inrudirea cu veacul. In chip propriu si natural, ziua intaia a fost numita una pentru a arata unicitatea veacului; ca veacul nu are partasie cu altceva.“ (Sf. Vasile cel Mare, „Omilii la Hexaemeron“, Omilia a II-a, VIII, în PSB, vol. 17, p. 95-96).

Acuma fiecare isi insuseste textul biblic asa cum poate, ca degeaba ii spui omului 7 zile de 24h, daca el doar prin procesul creatiei continue isi poate explica devenirea universului sau invers, degeaba interpretezi teologic ideile de rationalitate si devenire a universului, daca omului i se va parea o abatere de la Adevar de consideri "ziua" in sens simbolic, nu propriu. In ciuda acestor perspective diferite in intelegerea tainei Facerii, nu exista contrazicere in privinta adevarului dogmatic, care este acelasi pentru ambii: "Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor"

Evolutia nu contrazice Crezul, deoarece zice, ca viata Dumnezeu a creat toate fiintele vii folosind evolutia. Ce Crezul nu confirma si nici nu infirma.

Legat de "eon" si Vechiul Testament, cei mai multi scolari considera ca textul era literal de 24 zile. In fapt in tot Vechiul Testament ziua e folosita in context literal de 24 de ore (exceptie facand 2 versete in toata Scriptura: Psalm 90:4 si 2 Petru 3:8 ce ambele au un context ce explica ca sunt simbolice), dar cand ar veni legat de Creatie, ar fi un veac? Ce face textul sa fie atat de deciziv schimbat?

Foarte probabil nu ar avea rost interpretarea poruncii zilei de odihna daca o zi ar fi in veacuri/milenii/ere.

Iar in cele din urma, nu ar rezolva o ultima problema, e ca indiferent ce zile ar fi, nu explica de ce evolutia poate fi masurata/observata in stiinta - si multe alte observatii (ce le-am pus in discutiile anterioare) - dar anumite observatii din Facere pot fi foarte probabil masurate ca fiind false (de exemplu: exista copacii ce au supravietuit potopului, precum un copac ce are 10.000 de ani! - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oldest_trees )

Lavrentiu 14.12.2012 15:42:03

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 488397)
Textul este din epistola CXXX către Procopie.

http://www.earlychurchtexts.com/publ...of_bishops.htm

și aici, în greacă, conform cu Migne PG:

http://www.earlychurchtexts.com/main..._bishops.shtml

Multumesc pentru referinte.

Am sa incerc sa citesc tot continutul scrisorii. Mie mi se pare din acel paragraf ca se refera la permanenta Sfantului Sinod, si nu la un Sinod punctual. Cu siguranta nu se poate interpreta ca Sfantul Grigorie se refera in aceste cuvinte la sinoade in general - mai ales la cele Ecumenice, nu? Voi reveni dupa ce voi citi toata epistola.

ioanna 14.12.2012 15:43:29

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488418)
- dar anumite observatii din Facere pot fi foarte probabil masurate ca fiind false (de exemplu: exista copacii ce au supravietuit potopului, precum un copac ce are 10.000 de ani! - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oldest_trees )

Facerea, care e adevar revelat, ne arata anumite realitati, nu ni le explica. Explicatiile si interpretarile sunt rodul mintii umane imperfecte. Ele pot sa se apropie intr-o masura mai mare sau mai mica de inteles, deci nu Facerea e falsa, ci interpretarea d-voastra e eronata.

p.s din ce denominatiune neoprotestanta faceti parte?

LgMihail 14.12.2012 16:56:10

Citat:

În prealabil postat de Lavrentiu (Post 488424)
Multumesc pentru referinte.

Am sa incerc sa citesc tot continutul scrisorii. Mie mi se pare din acel paragraf ca se refera la permanenta Sfantului Sinod, si nu la un Sinod punctual. Cu siguranta nu se poate interpreta ca Sfantul Grigorie se refera in aceste cuvinte la sinoade in general - mai ales la cele Ecumenice, nu? Voi reveni dupa ce voi citi toata epistola.


De asemenea ma adresez si lui MihaiG.

Cunoasteti viata Sfantului? Cu totul altceva a incercat sa spuna, cu siguranta, intrucat:

"în anul 372, Sfântul Grigorie a fost ales episcop de Nazianz".
Si
"În anul 379, chemat stăruitor de comunitatea ortodoxă din Constantinopol, a mers în capitală pentru întărirea dreptei credințe. În anul 381 a participat la al doilea Sinod Ecumenic, ținut la Constantinopol. Acolo, s-a opus ereziei ariene, a susținut dubla natură, dumnezeiască și umană a lui Iisus Hristos, precum și misterul Sfintei Treimi, inexplicabil pe cale rațională."

catalin2 14.12.2012 19:32:28

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 488412)
Septuaginta spune „eon“ atunci cand se refera la zilele creatiei, ce poate fi inteles si ca veac, nu doar ca zi, in sensul propriu. Sfantul Vasile cel Mare scrie: „Aceasta este pricina ca inceputul timpului n-a fost numit de Scriptura ziua intaia, ci: zi una, ca si din numirea ei sa i se vada inrudirea cu veacul. In chip propriu si natural, ziua intaia a fost numita una pentru a arata unicitatea veacului; ca veacul nu are partasie cu altceva.“ (Sf. Vasile cel Mare, „Omilii la Hexaemeron“, Omilia a II-a, VIII, în PSB, vol. 17, p. 95-96). In alt loc scrie ca „dacă spui o zi, sau un veac, e același lucru“ (Sf. Vasile cel Mare, „Omilia a II-a“, 8, PSB 17, p. 96)

Si eonul incepe cu dimineata si se termina cu seara din ziua de peste cateva milioane de ani. Am mai scris ca dr. Kalomiros si apoi cel care i-a copiat scrierile, pr. Costache, dau citate false din sfinti, facandu-se ca nu observa pe cele care talcuiesc exact Facerea sau spunand ca acelea sunt legate de stiinta din acele timpuri. Deci doar unele citate sunt bune, altele nu sunt bune, in functie de interes.
Iata de fapt ce spune sf. Vasile cel Mare si au omis cei doi: „Și se făcu seară și se făcu dimineata", adică durata unei zile și a unei nopți.
In acel citat, daca e corect, e vorba de cele sapte veacuri, mentionate parca si de sf. Ioan Damaschin. Noi acum sunte in veacul sase sau sapte, de dupa venirea lui Iisus.

catalin2 14.12.2012 19:34:28

Citat:

În prealabil postat de LgMihail (Post 488435)
"în anul 372, Sfântul Grigorie a fost ales episcop de Nazianz".
Si
"În anul 379, chemat stăruitor de comunitatea ortodoxă din Constantinopol, a mers în capitală pentru întărirea dreptei credințe. În anul 381 a participat la al doilea Sinod Ecumenic, ținut la Constantinopol. Acolo, s-a opus ereziei ariene, a susținut dubla natură, dumnezeiască și umană a lui Iisus Hristos, precum și misterul Sfintei Treimi, inexplicabil pe cale rațională."

Era evident ca nu s-a opus Sfintelor Sinoade. E la moda gasirea de citate scoase din context, protestantii au lansat moda asta.

Eugen7 14.12.2012 22:25:28

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488410)
Faptul ca gandim cu inima, scris in multe locuri in Sfanta Scriptura, acceptat de oricine din antichitate, si nu stiu nici o referinta in antichitate ca gandim cu creierul, inseamna ca Sfintii Parinti sunt lipsiti de Duh Sfant si cunoastere?

Mintea in limbajul filozofic al vremii patristice implica intelectul cu cele 2 componente: ratiune si contemplatie, precum si afectivitatea ("inima").
Din nefericre dupa Descartes notiunea de minte a fost trunchiata de latura afectiva si in acest sens este folosita in limbajul curent.

Cat despre antropologia antica laica (medicina si filozofia vremii), preluata copy-paste de catre Sfantul Ioan Damaschin in sec VIII d.Hr. cand in Dogmatica apare creierul ca "oragan al gandirii" si sunt precizate zone specifice din creier raspunzatoare pentru anumite "facultati" umane recomand:

Nemesius din Emesa: Despre natura omului
http://www.librarie.net/autor/69586/nemesius-din-emesa

Sfantul Ioan Damaschin: Dogmatica
http://www.cartiortodoxe.ro/cartea-c...chin,-sf..html

pr. Andrew Louth: Sfantul Ioan Damaschinul. Traditie si originalitate in teologia bizantina
http://edituradeisis.ro/opencart/ind...product_id=182

Doamne ajuta.

Eugen7 14.12.2012 22:28:12

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 488412)
Lucrarii lui Dumnezeu nu-i poti pune limite, in atotputernicia sa ar fi putut sa faca lumea intr-o clipa sau in mii de ani, pentru ca timpul nu trece pentru El, insa cred ca "evolutionismul" le faciliteaza unora intelegerea Facerii, care iti arata o anumita realitate, ce are un inceput, o dezvoltare, deci un dinamism al creatiei.

Septuaginta spune „eon“ atunci cand se refera la zilele creatiei, ce poate fi inteles si ca veac, nu doar ca zi, in sensul propriu. Sfantul Vasile cel Mare scrie: „Aceasta este pricina ca inceputul timpului n-a fost numit de Scriptura ziua intaia, ci: zi una, ca si din numirea ei sa i se vada inrudirea cu veacul. In chip propriu si natural, ziua intaia a fost numita una pentru a arata unicitatea veacului; ca veacul nu are partasie cu altceva.“ (Sf. Vasile cel Mare, „Omilii la Hexaemeron“, Omilia a II-a, VIII, în PSB, vol. 17, p. 95-96). In alt loc scrie ca „dacă spui o zi, sau un veac, e același lucru“ (Sf. Vasile cel Mare, „Omilia a II-a“, 8, PSB 17, p. 96)

Acuma fiecare isi insuseste textul biblic asa cum poate, ca degeaba ii spui omului 7 zile de 24h, daca el doar prin procesul creatiei continue isi poate explica devenirea universului sau invers, degeaba interpretezi teologic ideile de rationalitate si devenire a universului, daca omului i se va parea o abatere de la Adevar de considera "ziua" in sens simbolic, nu propriu. Facerea este o taina, insa in ciuda acestor perspective diferite ce incearca sa patrunda taina, nu exista contrazicere in privinta adevarului dogmatic, care este acelasi pentru ambii: "Cred intr-Unul Dumnezeu, Tatal Atottiitorul, facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor".

Sunt in asentimentul tau Ioana. Multumim pentru informatiile exacte.
Doamne ajuta.

Ciprian Mustiata 15.12.2012 10:23:16

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 488425)
Facerea, care e adevar revelat, ne arata anumite realitati, nu ni le explica. Explicatiile si interpretarile sunt rodul mintii umane imperfecte. Ele pot sa se apropie intr-o masura mai mare sau mai mica de inteles, deci nu Facerea e falsa, ci interpretarea d-voastra e eronata.

Exact cum am spus anterior, nu cunosc nici un crestin ce accepta evolutia si zice ca Facerea este falsa. De asta am zis anterior:

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488354)
(...)Un lucru ce cred ca trebuie acceptat, pentru cei ce accepta evolutia e ca nu citesc Facerea in mod absolut literal, dar o considera adevarata. (...)

Pozitia la care eu unul fac parte este clara: nu cred ca indiferent de necunoasterea de acum 15 secole a crestinatatii, ca Scriptura este falsa. Zic ca anumite observatii trebuie sa ne faca sa gandim ca nu poate fi neaparat literala. Si sunt instante in care cineva a fost foarte bun sa raspunda ca e chiar asa (eg. lupta lui Iacov/Israel cu Dumnezeu/Ingerul Domnului).

Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 488521)
Mintea in limbajul filozofic al vremii patristice implica intelectul cu cele 2 componente: ratiune si contemplatie, precum si afectivitatea ("inima"). (...)

Nu, in absolut toate cazurile, inima era "organul gandirii". Aveti Scriptura si multi Sfinti Parinti si oricine din Antichitate, imi puteti da o referinta unde oamenii gandesc cu "creierul" sau cu "capul"?

Ratiune si contemplatie in locul inimii? (Exemple unde este destul de clar ca nu e doar de emotii, dar este clar despre gandire: Proverbe 3:5-6, Romani 10:9, Marcu 11:23) Dumnezeu impietreste inima faraonului, si orice alta referinta ce o stiu legata de inima din Scriptura, este clar ca le combina, dar in nici o instanta, (excluzand daca vei veni sa mi-o spui) nu este folosit altceva decat inima in gandire.

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 488425)
p.s din ce denominatiune neoprotestanta faceti parte?

Sunt crestin baptist. Si unul dintre motivele pentru care raspund aici (pentru cei ce vor sa atace caracterul interlocutorului) e ca aceleasi argumente le aud (si le zic) in cadrul bisericii din care fac parte, ce sunt gresite. Nu atac pozitiile ortodoxe per-se de exemplu aici:
Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488410)
(...)Un lucru ce trebuie sa il intelegi, e ca evolutionismul teist nu are nici o problema cu sfintenia Sfintilor Parinti. (...)

... si apoi continui sa argumentez de ce nu ar fi cazul.

ioanna 15.12.2012 10:36:55

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 488473)
Si eonul incepe cu dimineata si se termina cu seara din ziua de peste cateva milioane de ani.

Eonul (cel putin la Sf. Maxim Marturisitorul) e o ratiune a timpului legata de ratiunea cosmosului, e timpul lipsit de miscare, iar timpul- eon purtat de miscare. Talcuirile Sfintilor Parinti nu functioneaza ca informatii preluate mental ce se substitue total cunoasterii, ci ca punct de plecare in propria cautare, ele avand rolul de a facilita intelegerea Scripturii. Au aparut multe teorii creationiste din dorinta oamenilor de a-si insusi textul biblic, accesul ratiunii unora la intelegerea lapidarului text biblic devenind mai usor prin ele.

Eugen7 15.12.2012 10:38:45

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488602)
in absolut toate cazurile, inima era "organul gandirii". Aveti Scriptura si multi Sfinti Parinti si oricine din Antichitate, imi puteti da o referinta unde oamenii gandesc cu "creierul" sau cu "capul"?

V-am oferit deja 3 referinte bibliografice. Daca este necesar voi mai adauga.
Repet, conceptul de minte, in limbaj patristic, implica atat intelectul cat si afectivitatea (iubirea), de aceea gandim cu inima, adica cugetam in iubire...

Citat:

În prealabil postat de Ciprian Mustiata (Post 488602)
Sunt crestin baptist. Si unul dintre motivele pentru care raspund aici (pentru cei ce vor sa atace caracterul interlocutorului) e ca aceleasi argumente le aud (si le zic) in cadrul bisericii din care fac parte, ce sunt gresite. Nu atac pozitiile ortodoxe per-se de exemplu aici:

Apreciez onestitatea dvs. precum si demersul.

Doamne ajuta.


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:03:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.