Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Despre univers... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13096)

Prior of ORI 12.06.2011 17:47:29

Despre univers...
 
In biblie scrie că Dumnezeu a făcut Pământul, Soarele, Luna și stelele.
De ce nu există mențiuni despre alte planete, găuri negre, și apariția unor noi stele sau despre organizare Universului? Sunt aceste mentiuni neinsemnate?

o nestiutoare_ 12.06.2011 17:49:12

Oare primii oameni ar fi inteles acest lucru?;)

Sa nu uitam ca pana si in Evul Mediu se considera ca Soarele se invarte in jurul Pamantului.

N.Priceputu 12.06.2011 17:54:18

Citat:

În prealabil postat de Prior of ORI (Post 368291)
In biblie scrie că Dumnezeu a făcut Pământul, Soarele, Luna și stelele.
De ce nu există mențiuni despre alte planete, găuri negre, și apariția unor noi stele sau despre organizare Universului? Sunt aceste mentiuni neinsemnate?

În aceeași logică ar urma să ne întrebăm de ce nu scrie și despre particulele subatomice, despre teoria relativității și despre ADN. Cam în ce termeni ar fi trebuit să se exprime Moise despre toate astea, ca să fie și înțeles de cititorii din vremea lui?

Prior of ORI 12.06.2011 18:03:02

Citat:

În prealabil postat de o nestiutoare_ (Post 368292)
Oare primii oameni ar fi inteles acest lucru?;)

Sa nu uitam ca pana si in Evul Mediu se considera ca Soarele se invarte in jurul Pamantului.

Perfect de acord cu tine... si ai descoperit si intrebarea din spatele intrebărilor mele... de ce creștinii cred numai în ce spune biblia. care a fost scrisă de OAMENI, cu cunostiinte limitate, care incercau să explice toate fenomenele, ce nu avau explicatie, prin prisma creatiei divine. Nu că aș avea ceva împotrivă dar se pare că lucrurile pe care nu le știu nici nu apar.

Prior of ORI 12.06.2011 18:09:46

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 368295)
În aceeași logică ar urma să ne întrebăm de ce nu scrie și despre particulele subatomice, despre teoria relativității și despre ADN. Cam în ce termeni ar fi trebuit să se exprime Moise despre toate astea, ca să fie și înțeles de cititorii din vremea lui?

De când e Universul subatomic?... și consider că aceste informații ar fi fost necesare când vorbești despre originile Universului care nu se rezumă la Pământ, Soare Lună și stele
Unde e restul informatiei despre cum e organizat universul și de ce a fost creat acesta?

N.Priceputu 12.06.2011 18:14:36

Citat:

În prealabil postat de Prior of ORI (Post 368300)
De când e Universul subatomic?... și consider că aceste informații ar fi fost necesare când vorbești despre originile Universului care nu se rezumă la Pământ, Soare Lună și stele
Unde e restul informatiei despre cum e organizat universul și de ce a fost creat acesta?

Biblia nu e tratat științific. E mai degrabă o istorie a relației lui Dumnezeu cu omul, de la crearea și căderea lui, până la mântuire.

Prior of ORI 12.06.2011 18:23:17

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 368301)
Biblia nu e tratat științific. E mai degrabă o istorie a relației lui Dumnezeu cu omul, de la crearea și căderea lui, până la mântuire.

Am înteles... Dumnezeu a creat toate cele menționate in biblie IN ORDINEA MINUTIOS STABILITA... si in timpul liber s-a gândit să mai diversifice puțin decorul... că era prea pustiu... dar cele create ulterior nu au nici o treabă cu noi, și sunt cum am menționat PUR DECORATIVE și nu se vor face mențiuni cu privire la acestea doarece cei interesati vor pune prea multe intrebari.
*claps in joy*

octogesimusquartus 12.06.2011 18:44:10

Citat:

În prealabil postat de Prior of ORI (Post 368303)
Am înteles... Dumnezeu a creat toate cele menționate in biblie IN ORDINEA MINUTIOS STABILITA... si in timpul liber s-a gândit să mai diversifice puțin decorul... că era prea pustiu... dar cele create ulterior nu au nici o treabă cu noi, și sunt cum am menționat PUR DECORATIVE și nu se vor face mențiuni cu privire la acestea doarece cei interesati vor pune prea multe intrebari.
*claps in joy*

"Cele create ulterior" nu aveau cum să apară într-o carte scrisă în antichitate. Cât despre cele anterioare creației sistemului nostru solar (Pământ, Lună, Soare) există pasajul mai sus menționat. Dacă din comoditate nu l-ați citit, vi-l redau:

"4. Unde erai tu, când am întemeiat pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui.
5. Știi tu cine a hotărât măsurile pământului sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat?
6. În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului,
7. Atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau? " (Iov 34)


Remarcați vă rog că nu este vorba de oameni, Dumnezeire ori de îngeri, ci de locuitorii altor sisteme.

Prior of ORI 12.06.2011 19:18:44

Citat:

În prealabil postat de octogesimusquartus (Post 368306)
"Cele create ulterior" nu aveau cum să apară într-o carte scrisă în antichitate. Cât despre cele anterioare creației sistemului nostru solar (Pământ, Lună, Soare) există pasajul mai sus menționat. Dacă din comoditate nu l-ați citit, vi-l redau:

"4. Unde erai tu, când am întemeiat pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui.
5. Știi tu cine a hotărât măsurile pământului sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat?
6. În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului,
7. Atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau? " (Iov 34)


Remarcați vă rog că nu este vorba de oameni, Dumnezeire ori de îngeri, ci de locuitorii altor sisteme.

Rog să scuzați neglijenta mea fata de un text cu o exprimare neclară, si care este susceptibil de mai multe interpretari. Ceea ce am să constat (din explicatia dată) e că nu se știea prea mult despre Univers dar se pare că se știe despre locuitorii altor sisteme....mda

catalin2 12.06.2011 19:45:23

Citat:

În prealabil postat de octogesimusquartus (Post 368306)
"Cele create ulterior" nu aveau cum să apară într-o carte scrisă în antichitate. Cât despre cele anterioare creației sistemului nostru solar (Pământ, Lună, Soare) există pasajul mai sus menționat. Dacă din comoditate nu l-ați citit, vi-l redau:

"4. Unde erai tu, când am întemeiat pământul? Spune-Mi, dacă știi să spui.
5. Știi tu cine a hotărât măsurile pământului sau cine a întins deasupra lui lanțul de măsurat?
6. În ce au fost întărite temeliile lui sau cine a pus piatra lui cea din capul unghiului,
7. Atunci când stelele dimineții cântau laolaltă și toți îngerii lui Dumnezeu Mă sărbătoreau? " (Iov 34)


Remarcați vă rog că nu este vorba de oameni, Dumnezeire ori de îngeri, ci de locuitorii altor sisteme.

Nu stiam ca adventistii cred si in extraterestrii. Am mai scris despre citatul asta de vreo 4 ori (raspunzandu-i de obicei lui Eugen). Domnul il intreaba pe dreptul Iov unde era, adica spune ca nu era nascut. In ultimul pasaj spune de piatra din capul unghiului, care e Iisus, iar atunci existau ingerii.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:29:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.