Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 17.12.2011 18:10:25

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415825)
pentru Catalin 2 inseamna nu stiu ce invocatii si stari. .

Domnul Catalin 2 are dreptate. Exista semi-transe, cu caderi la pamant, pierdere de cunostinta.

Profetul de carton 17.12.2011 18:41:07

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 415751)
Cu tine sunt gata sa conversez dar nu despre Miscarea Carismatica

Imi dau seama, asta pentru ca dovedesc tuturor ce duh va inspira ! - Luca 9:55
Daca nu ati avea nimic de ascuns, ati discuta barbateste. Dar o sa am eu grija sa corectez invataturile gresite pe care le propagati.

catalin2 18.12.2011 21:24:57

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 415790)
Noi vorbim despre miscarea carismatica aici. Nu sint eu in masura sa raspund cine il poseda pe Duhul Sfint, nu am atita discernamint.

Referitor la aceasta miscare, eu am auzit prima data de ea aici pe forum. M-am interesat despre ea si asa cum am spus, nu are legatura cu vorbitul in limbi.

Au unii catolici de pe forum (mai e userul Erethorn) un fix de a se contrazice la infinit in legatura cu lucruri pe care nu le cunosc sau nu le inteleg. Imi spuneti ca stiti mai multe dar ca ati aflat prima data pe forum. E logic ca acei carismatici catolici nu or sa spuna ca miscarea lor e de la penticostali desi nu au nicio deosebire fata de acestia. Ba cred ca mai mult, la unii carismatici sunt manifestari mai "puternice" decat la penticostali, putem vedea in video-uri. Uitati, nu poate decat sa te inficoseze si sa iti fie si foarte mila pentru acesti tineri: http://www.youtube.com/watch?v=tT6Zk4ZdRaU

Va dau un scurt istoric dintr-o sursa neoprotestanta, ca sa nu fie ortodoxa:
"Pe la începutul secolului 20 a luat ființă Mișcarea penticostală, care pune accentul pe „vorbirea în limbi“ și pe „vindecarea miraculoasă“
În anii 1960 a căpătat contur o nouă Mișcare care împărtășește doctrinele de bază ale Mișcării penticostale, dar care recomandă ca adepții ei să rămînă în Bisericile respective în loc să le părăsească. Această Mișcare este cunoscută în general sub numele de mișcarea carismatică. Ea a cuprins nu numai diferite Biserici protestante, ci și Biserica Romano-catolică. De fapt, cînd cineva poate „vorbi în limbi“ sau cînd cineva a experimentat o „vindecare miraculoasă“, el este acceptat de către carismatici indiferent de Biserica din care face parte sau de concepțiile doctrinare ale acesteia."
P.S. Pe site-ul carismaticilor catolici sunt date mai mult cuvantari si predici cu ocazia sarbatorii Rusaliilor, probabil pentru a-si justifica ce cred. Daca astea sunt dovezile ca papii si BC au acceptat miscarea carismatica, ma intreb daca exista si referiri la miscarea carismatica a papilor sau BC (eu stiu ca exista), pentru ca sarbatoarea Rusaliilor este de apropae 2000 de ani, nu din 1960.

catalin2 18.12.2011 21:26:18

Reamintesc ca nu doresc nicio conversatie cu userul penticostalul, inca ma intreb de ce nu este banat.

Erethorn 18.12.2011 22:12:26

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416222)
Reamintesc ca nu doresc nicio conversatie cu userul penticostalul, inca ma intreb de ce nu este banat.

Doamne, oare cât o să vă mai ia până vă veți da seama de ridicolul poziției în care vă puneți
?!

Apăreți într-o discuție, contestați ideea cuiva, uneori și persoana, iar apoi, ca o fecioară pudibondă, explicați că "nu doriți o discuție cu acea persoană".

Apropo de nimic, vă reamintesc că v-am provocat să fii bărbat și să vă susțineți ideea cu apa sfințită; vă întreb din nou: aveți curaj să facem experimentul ?

Profetul de carton 18.12.2011 22:54:19

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416221)
Ba cred ca mai mult, la unii carismatici sunt manifestari mai "puternice" decat la penticostali, putem vedea in video-uri. .

Da, exista fenomenul caderii pe spate, "slain in the spirit" , asta este in plus la carismatici fatza de penticostali.

nutucutu 18.12.2011 22:54:42

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416221)
Au unii catolici de pe forum (mai e userul Erethorn) un fix de a se contrazice la infinit in legatura cu lucruri pe care nu le cunosc sau nu le inteleg. Imi spuneti ca stiti mai multe dar ca ati aflat prima data pe forum. E logic ca acei carismatici catolici nu or sa spuna ca miscarea lor e de la penticostali desi nu au nicio deosebire fata de acestia. Ba cred ca mai mult, la unii carismatici sunt manifestari mai "puternice" decat la penticostali, putem vedea in video-uri. Uitati, nu poate decat sa te inficoseze si sa iti fie si foarte mila pentru acesti tineri: http://www.youtube.com/watch?v=tT6Zk4ZdRaU

Va dau un scurt istoric dintr-o sursa neoprotestanta, ca sa nu fie ortodoxa:
"Pe la începutul secolului 20 a luat ființă Mișcarea penticostală, care pune accentul pe „vorbirea în limbi“ și pe „vindecarea miraculoasă“
În anii 1960 a căpătat contur o nouă Mișcare care împărtășește doctrinele de bază ale Mișcării penticostale, dar care recomandă ca adepții ei să rămînă în Bisericile respective în loc să le părăsească. Această Mișcare este cunoscută în general sub numele de mișcarea carismatică. Ea a cuprins nu numai diferite Biserici protestante, ci și Biserica Romano-catolică. De fapt, cînd cineva poate „vorbi în limbi“ sau cînd cineva a experimentat o „vindecare miraculoasă“, el este acceptat de către carismatici indiferent de Biserica din care face parte sau de concepțiile doctrinare ale acesteia."
P.S. Pe site-ul carismaticilor catolici sunt date mai mult cuvantari si predici cu ocazia sarbatorii Rusaliilor, probabil pentru a-si justifica ce cred. Daca astea sunt dovezile ca papii si BC au acceptat miscarea carismatica, ma intreb daca exista si referiri la miscarea carismatica a papilor sau BC (eu stiu ca exista), pentru ca sarbatoarea Rusaliilor este de apropae 2000 de ani, nu din 1960.

Am inteles acelasi lucru de la dumneavoastra: ca nu cunoasteti mai nimic despre subiect (doar va imaginati ca ati cunoaste), insa contestati. Ati facut la fel cu sfintii catolici, cu minunile catolice, cu moastele, cu iezuitii, cu sfintul Ignatiu de Loyola, iar acum cu aceasta miscare. Nu ma intereseaza ce cred sursele protestante despre aceasta miscare. Nu ma intereseaza nici macar sursele catolice. Ma intereseaza numai pozitia Bisericii Catolice. Dupa ce intelegeti ce inseamna aceasta miscare o puteti contesta. Deocamdata sintei fixat pe acest vorbit in limbi, inteles de fiecare dupa cum vrea: penticostalii inteleg una, dumneavoastra alta. Pozitia Bisericii Catolice e cu totul alta, iar "sursele" dumneavoastra de pe you tube nu pot fi considerate argumente.

catalin2 18.12.2011 23:17:15

Ridicolul unor useri eterodocsi care sunt si agresivi e ca ei nu constientizeaza ca sunt pe un forum ortodox, nu flower-power. Eu pe forumul ortodox prefer sa discut doar cu ortodocsi, dar de obicei nu se poate pentru ca userii eterodocsi cred ca sunt mai multi decat cei ortodocsi activi pe forum. Asta nu e deranjant, dar, din pacate, unii useri eterodocsi sunt agresivi, mai ales daca au si idei ecumeniste. Daca despre invatatura ortodoxa putem discuta si ii putem ajuta, cu cei sapte ani de acasa nu avem ce sa facem, nu pe forum ar trebui facuta aceasta educatie.
Adminul tot nu ne-a explicat de ce pe ortodocsi ii baneaza la cea mai mica abatere, in timp de pe unii useri agresivi ca Erethorn nu primesc niciodata macar un avertisment. Acestia useri mai creaza si divergente intre ortodocsi, incercand sa ii traga de parte lor pe ortodocsii ecumenisti.
Cum adminul pare a dori sa incurajeze unii useri agresivi singura posibilitate ramasa e sa nu mai discuti cu ei si sa nu-i mai bagi in seama. Pentru ca cealalta posibilitate au ales-o mai multi useri ortodocsi, sa paraseasca forumul. Pana cand adminul va ramane doar cu Erethorn sper ca mai e ceva timp. Exista forumuri catolice sau ale altor culte, exista forumuri generale, unde nu exista doar ortodocsi si poate abordat orice subiect. Daca nu isi propovaduiesc ideile cultului lor, unii useri eterodocsi incearca sa-si impuna conceptiile ecumeniste, tot o propovaduire. Asadar, sa aiba puterea sa suporte critic la adresa cultului lor sau sa plece pe alte meleaguri daca nu pot suporta.

catalin2 18.12.2011 23:22:14

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 416268)
Am inteles acelasi lucru de la dumneavoastra: ca nu cunoasteti mai nimic despre subiect (doar va imaginati ca ati cunoaste), insa contestati. Ati facut la fel cu sfintii catolici, cu minunile catolice, cu moastele, cu iezuitii, cu sfintul Ignatiu de Loyola, iar acum cu aceasta miscare. Nu ma intereseaza ce cred sursele protestante despre aceasta miscare. Nu ma intereseaza nici macar sursele catolice. Ma intereseaza numai pozitia Bisericii Catolice. Dupa ce intelegeti ce inseamna aceasta miscare o puteti contesta. Deocamdata sintei fixat pe acest vorbit in limbi, inteles de fiecare dupa cum vrea: penticostalii inteleg una, dumneavoastra alta. Pozitia Bisericii Catolice e cu totul alta, iar "sursele" dumneavoastra de pe you tube nu pot fi considerate argumente.

Desi toti v-au spus ce inseamna, chiar si un penticostal, puteti intra si pe forumul catolic sa vedeti, dvs. sustineti in continuare acelasi lucru. Nu cred ca mai e nimic de discutat.

penticostalul 18.12.2011 23:46:23

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 416222)
Reamintesc ca nu doresc nicio conversatie cu userul penticostalul

Ma simt flatat de atentia nemeritată pe care mi-o acordati.
Dar daca chiar nu doriti conversatie cu mine, va recomand o metoda care da rezultate in proporție aproape 100%..

- Incercati sa nu atingeti tastele!


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:04:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.