Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

gpalama 03.01.2018 16:37:01

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656815)
Si inca ce greseli. Uriase.
Cate vreme refuzi cu obstinatie sa citesti Biblia esti supus NUMAI greselilor.
Greselilor Mari.

Biblia este mare. Decat sa te ratacesti intr-o padure uriasa, sa pretinzi ca tu cunosti toti copaci si sa nu intelegi de fapt ce este acolo, prefer sa stau in ESENTA CRESTINISMULUI: EVANGHELIA, MISTICA SI PATRISTICA ORTODOXA SI RUGACIUNEA.

Acestea sunt elementele de baza ale unei vieti crestine: Hristos, Biserica, Sfintii Parinti.

Foarte frumos jura preotul la hirotonie: jur credinta lui Dumnezeu, Bisericii, Sfintelor canoane si parintilor si ... mai departe.


Pretinzi ca stii Biblia, insa incercand sa cuprinzi "totul" nu stii de fapt nimic.

Nu, nu stii nimic. Sunt cativa stalpi ai credintei care trebuiesc cunoscuti inainte de orice. Iar tu ii stii gresit.

Eu nu ma rusinez cu Hristos si pot oricand sa te arata mincinos si impostor, asa cum o facem cu totii de aici, si asta folosind EVANGHELIA SI LOGICA DIN EA, MISTICA SI PARINTII.

Habar nu ai ce e crestinismul...

Penticostalul Traditional 03.01.2018 16:49:16

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656823)
ti-am raspuns acum cate zile despre acel pasaj din Daniel

Acolo spune ca Sf. Daniel a cazut cu fata la pamant, adica s-a inchinat.
Chiar daca ar fi lesinat...

Uite cum isi descrie Daniel experienta: "n-a rămas în mine putere, fața mea și-a schimbat înfățișarea, stricându-se, și nu mai aveam vlagă, am căzut înmărmurit cu fața la pământ"


Termenul folosit este "nirdam" care apare de cinci ori in VT.
Judecatori 4:21 - el dormea, fiind obosit
Psalmul 76:6 - au adormit și călăreți, și cai
Proverbe 10:5 - cel care doarme în vremea secerișului
Daniel 10:9 - pasajul nostru
Iona 1:6 - Pentru ce dormi?
Folosirea termenului "nirdam" in toate cazurile arata starea unui om adormit, lesinat, fara cunostinta. Asta a fost experienta lui Daniel. Fata i s-a deformat, a ramas fara vlaga si s-a prabusit fara cunostinta, la pamant. Asta spune Biblia. Asta trebuie sa spunem si noi daca vrem sa fim fideli textului scriptural.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 656823)
tot nu are legatura cu intrarea in transa de genul celor de la penticostali si carismatici.

Nu cunosc nimic despre intrarea in transa. Si nici nu ma intereseaza.
Stiu doar despre experientele curate ale Duhului Sfant.
Ceea ce s-a petrecut in cazul lui Daniel poate sa se intample si astazi, fara indoiala.

Un novice care nu cunoaste nici Scriptura si nici puterea Duhului Sfant poate crede ca e o intrare in transa. Insa se inseala. Face o confuzie grava.

gpalama 03.01.2018 16:55:01

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656835)
Un novice care nu cunoaste nici Scriptura si nici puterea Duhului Sfant poate crede ca e o intrare in transa. Insa se inseala. Face o confuzie grava.

Tu numara virgulele din Scriptura si pe toti cei care au cazut, s-au impiedicat sau altele din astea.

Vezi ca Hristos este in alta parte si El a vorbit despre har, sfintire, adevar, lumina, dreapta credinta... tu insa numara toate virgulele Scripturii si le pune inaintea tuturor stalpilor credintei.

Degeaba enumeri tu virgule multe, eu iti spun ca nu stii corect stalpii si principalele adevaruri: pe acestea trebuia sa le stii si pe alea sa nu le lasi, insa tu stai in bolborosiri si nu stii de fapt ce inseamna sa crezi, ce inseamna Biserica, ce inseamna adevarul, ce inseamna sfintire, post, rugaciune, ce inseamna mantuire. Dar sstii sa bolborosesti in schimb. O sa te duci la Hristos si o sa dai lectii de bolborosire.

Nu a venit nici un inger din cer bolborosind pe pamant, boscorodind in toate limbile pamantului sau cu altele din astea.

Penticostalul Traditional 03.01.2018 16:56:36

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656830)
Biblia este mare. Decat sa te ratacesti intr-o padure uriasa...

In acea Biblie mare se descopera si viclenia si lenevia ta:
Leneșul zice: "Pe drum trece un leu, un leu pe ulițe!"Pilde 26:13.
"Biblia e prea mare, lenes cum sunt mai bine nu o citesc."

Penticostalul Traditional 03.01.2018 16:58:27

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656837)
Tu numara virgulele din Scriptura
Vezi ca Hristos este in alta parte

Pe Hristos il gasesti in Cuvantul lui Dumnezeu.
In alta parte e satana.

Penticostalul Traditional 03.01.2018 16:59:51

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656837)
Nu a venit nici un inger din cer bolborosind pe pamant, boscorodind in toate limbile pamantului sau cu altele din astea.

Atunci de ce preotii ortodocsi au bolborosit, boscorodind slavona?

gpalama 03.01.2018 17:03:39

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656838)
In acea Biblie mare se descopera si viclenia si lenevia ta:
Leneșul zice: "Pe drum trece un leu, un leu pe ulițe!"Pilde 26:13.
"Biblia e prea mare, lenes cum sunt mai bine nu o citesc."

Nu ai dreptate in ce zici; esti in MARE eroare.

Hristos a zis: Maria si-a ales partea cea buna: CUVANTUL LUI HRISTOS !!!

Asta mi-am ales si eu, pe Hristos. Tu ai ales virgulele, orice alteva, insa nu Hristos. Este mult prea complicat pentru voi. Voi fugiti de Hristos, pentru ca dracii din voi fug de Hristos pentru ca ii arde chiar si la voi. De asta protestantismul nu se lipeste deloc de Evanghelie ci de orice altceva: VT cu predilectie, Epistole, Apocalipsa, restul. Dar Hristos este cvasi-absent pentru ca ARDE. Hristos arde dracii sectari.

Prefer sa stau 10 ani langa Hristos, decat langa orice altceva.

Pentru ca NU ai inteles cine este HRistos si cat de mari sunt cuvintele Lui si ca de fapt din ele (in ele sunt principiile) izvoraste totul, toata logica Scripturii izvoraste din El si El explica intreaga Scriptura de asta stai si ii numeri pe cei care cad din picioare si se impiedica si spui ca astea sunt manifestari ale harului.

Habar nu ai de Hristos si imi explici toate virgulele, crezand ca daca arunci toate lucrurile secundare din Scriptura impresionezi. Din contra, arati ca nu le stii pe cele principale.

Hristos este temelia, iar din El izvorasc Epistolele, Biserica si Viata Bisericii.

Pot sa traiesc si fara sa stiu ca Daniel s-a impiedicat; dar nu pot trai fara Hristos. Nu mi-e rusine deloc, ci din contra, decat mult si gresit mai bine temelia si esenta si corect. Tu nu stii de fapt nimic corect, ai o compilatie complet eronata de lucruri memorate. Noi investim insa timp in rugaciune mai mult decat in studiu, a avea lumina in tine e mai important decat a avea memorate inutil si fara folos zeci de pasaje din Scriptura, doar de dragul de a colecta pasaje si de a fi mai mare decat altii in textul Scripturii. Demers inutil, fatarnic, specific sectar.

Timpul petrecut in VT este insutit rasplatit daca este petrecut langa Hristos... mi se pare o socoteala mult mai buna, inzecit mai folositoare si mai inteleapta.

Departe de mine de a desconsidera, insa il aleg pe cel care a spus "Eu sunt LUMINA LUMII, tot ce va umbla in mine va avea lumina si nu va umbla in intuneric.."

Tu poti sa alegi ce vrei; de fapt tu nu mai esti stapanul tau, tu alegi ce iti spune satana sa alegi si stapanul tau demonul, care fuge de Hristos, cihar si cel din Biblia Cornilescu.

Ce am eu are de 100 de ori mai multa valoare decat ce ai tu. Pentru ca tu nu absolut nimic, ai adunat virgule si lucruri fara sens, toate gresite de la un capat la altul.

Penticostalul Traditional 03.01.2018 17:26:53

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656841)
Prefer sa stau 10 ani langa Hristos, decat langa orice altceva.

Daca nu este Hristos cel din Biblie, este un hristos mincinos.
De aceea este imperios necesar sa citesti Biblia.

Penticostalul Traditional 03.01.2018 21:09:22

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656841)
  1. Nu ai dreptate in ce zici;
  2. Esti in MARE eroare.
  3. Tu ai ales orice alteva, insa nu Hristos.
  4. Voi fugiti de Hristos,
  5. Dracii din voi fug de Hristos
  6. Nu ai inteles cine este HRistos
  7. Habar nu ai de Hristos
  8. Tu nu stii de fapt nimic corect,
  9. Tu nu mai esti stapanul tau,
  10. Tu alegi ce iti spune satana sa alegi
  11. Stapanul tau e demonul,
  12. Tu nu absolut nimic,
  13. Ai adunat virgule si lucruri fara sens, toate gresite de la un capat la altul.

La ce atacuri la persoana raspandesti p'aci, imi vine sa cred ca ceea ce iti scriu te arde ca un fier rosu.

Penticostalul Traditional 03.01.2018 21:16:08

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656841)
Pot sa traiesc si fara sa stiu ca Daniel s-a impiedicat;

Poti, desigur.
Nu ai fi singurul ortodox care stie doar cine-i Daniel Sihastrul si Daniel Patriarhul insa nu are habar de Daniel din Biblie.

Insa NU poti spune ca:
Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 656791)
Daniel e posibil sa fi cazut dintr-un sentiment de evlavie si nu dintr-o lovitura a Duhului. Toti profetii si-au pus capul pe genunchi in fata lui Dumnezeu.

Pentru ca atunci cand vorbesti despre Biblie, trebuie sa spui adevarul.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:59:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.