Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Ali Baba 03.04.2018 19:49:45

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 659565)
Intrebarea e alta: de ce crezi ca tu stii mai bine decat invatatii evrei care au tradus Septuaginta ce inseamna acel cuvant? Si de ce esti asa inversunat impotriva crestinismului, incat sa negi si adevarul, desi ai spus ca nu esti nici impotriva ortodoxiei. Au conspirat si invatatii aia de acum 2300 de ani impotriva iudaismului? Ti-am scris si despre cele doua cuvinte, tu te faci ca nu vezi ce am scris, pentru ca vrei neaparat sa sustii numai conceptia ta. Cuvantul "betulah" se pare ca e folosit de vreo patru ori si pentru fete care nu sunt fecioare. Se pare ca inseamna femeie necasatorita, tanara. In schimb almah se pare ca inseamna o fata pubera, deci descrie mai bine o fecioara. Chiar si azi o fata pubera se presupune ca e fecioara, desi nu mai sunt conceptiile din acele timpuri. Nu exista niciun argument valid impotriva, toate argumentele sunt in favoarea a ceea ce spune crestinismul. Cei ce nu sunt de acord sunt evreii, care au un motiv subiectiv pentru care fac asta, nu sunt obiectivi.

Sa inteleg ca esti impotriva crestinismului?

Ca sa vezi si tu ce aiureli crezi, am gasit sursa ta care, culmea, spune exact invers. Este Protoevanghelia lui Iacob, o scriere apocrifa din jurul anului 145. https://ro.wikipedia.org/wiki/Evangh...up%C4%83_Iacob
Nu doar ca nu spune ce sustii tu ca ar sustine, dar este cea mai veche sursa care fecioria Sfintei Fecioare atat inainte cat si dupa nasterea lui Iisus. Eu cred ca informatiile tale cu Sfantul Iacov le-ai luat tot din Zeitgeist (nu e neaparat sa fi vazut documentarul, multe surse atee au preluat informatiile false).

E clar, asta e din Zeitgeist, asa cum era evident si pana acum. Gasesti aici un documentar cu neadevarurile din Zeitgeist, inclusiv cu nasterea din fecioara in alte religii: https://www.youtube.com/watch?v=SDl39QasFow Nu exista asemanari cu religiile pagane, astea sunt neadevaruri inventate de cel ce a facut Zeitgeist, preluate si de el din alte surse.

da-o-ncolo de treaba, ti-am mai spus ca ai surse aiurea, dar chiar asa? citeste mai bine ce tampenii scrie acolo. uite, o sa ma gandesc daca sa-ti dau sa citesti cate ceva, dar nu stiu daca ti-as face bine, oricat ai insista eu cred ca tu tot cauti. plus ca tu crezi numai chestii ortodoxe, desi dupa cum le sta bine teologilor ortodocsi nu se apleaca deloc, sau mai deloc, asupra faptelor.

in ceea ce priveste betulah vs almah, eu am spus un singur lucru si daca vrei sa te gandesti la el e ok, daca nu las-o asa, de ce au scris acolo almah in loc de betulah, din moment ce pana atunci folosisera mereu betulah pentru fecioara? atat.

ce zeitgeist, mai omule, am citit de asta si in legendele olimpului a lui ispirescu.... nici nu mai deschid linkul.

nu stiu ce sa raspund, de crezut nu cred, asta mi-e clar, dar imi doresc mult sa existe judecata de apoi, sa existe pedeapsa divina, sa existe rai si iad, imi doresc ca Iisus sa fi fost real, exact asa cum este descris in unele pasaje din biblie, numai iubire si dragoste pentru oameni, nu conteaza daca eu cred in el sau nu, mi-as dori sa fie asa. ce sa-ti zic? e greu, tot ceea ce este atat de usor pentru unii dintre voi.

daca ar fi sa prefer ceva? intotdeauna as prefera ortodoxia, din cauza unor oameni/preoti.

catalin2 03.04.2018 21:15:30

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659568)
da-o-ncolo de treaba, ti-am mai spus ca ai surse aiurea, dar chiar asa? citeste mai bine ce tampenii scrie acolo. uite, o sa ma gandesc daca sa-ti dau sa citesti cate ceva, dar nu stiu daca ti-as face bine, oricat ai insista eu cred ca tu tot cauti. plus ca tu crezi numai chestii ortodoxe, desi dupa cum le sta bine teologilor ortodocsi nu se apleaca deloc, sau mai deloc, asupra faptelor.

Nu e nicio sursa aiurea, aceea este o apocrifa pastrata pana in zilele noastre, se gaseste si pe net. Nu ai cum sa ai alte surse, pentru ca nu exista. Doar neadevaruri inventate in zilele noastre, cum este si Zeitgeist. Nu-mi mai amintesc, dar e posibil ca si asta cu ce spui tu sa fie tot de acolo, tu luand-o din alte surse.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659568)
in ceea ce priveste betulah vs almah, eu am spus un singur lucru si daca vrei sa te gandesti la el e ok, daca nu las-o asa, de ce au scris acolo almah in loc de betulah, din moment ce pana atunci folosisera mereu betulah pentru fecioara? atat.

Am dat explicatiile. Se pare ca almah inseamna o fata tanara, pubera. In timp ce betulah nu evidentiaza acest lucru. De aceea almah e un cuvant care arata mai mult starea de feciorie. Si in limba romana exista multe cuvinte care se refera la o fata tanara. De exemplu, una este o fara pubera, alta este adolescenta. Probabil explicatiile evreilor nu au luat in considerare Septuaginta, argumentand ca s-a tradus gresit Biblia dupa venirea lui Iisus, versiunea iudaica, de catre crestini. Dar daca luam in consideratie Septuaginta toate argumentele impotriva cad, nici nu mai are rost sa discutam. Nu doar ca invatatii evrei din acea perioada au tradus in greaca virgina, dar nu aveau niciun motiv sa greseasca, fiind un lucru nemaiauzit si pentru ei sa nasca o fecioara. Caz inchis.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659568)
ce zeitgeist, mai omule, am citit de asta si in legendele olimpului a lui ispirescu.... nici nu mai deschid linkul.

Vezi ca tu ai citit alte legende, acelea nu erau scrise de Ispirescu. Le-am citit si eu. Zeii faceau copii cu pamantenele, nu erau copii nascuti din fecioare. Eu am studiat ce spun alte religii, atunci cand a aparut Zeitgeist, nu exista nicio asemanare cu alte religii, acestea sunt aiureli inventate de cel ce a facut documentarul sau cei ce scriu aceste lucruri. Cel mai evident era la comparatia cu religia egipteana erau niste minciuni de tot rasul.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659568)
nu stiu ce sa raspund, de crezut nu cred, asta mi-e clar, dar imi doresc mult sa existe judecata de apoi, sa existe pedeapsa divina, sa existe rai si iad, imi doresc ca Iisus sa fi fost real, exact asa cum este descris in unele pasaje din biblie, numai iubire si dragoste pentru oameni, nu conteaza daca eu cred in el sau nu, mi-as dori sa fie asa. ce sa-ti zic? e greu, tot ceea ce este atat de usor pentru unii dintre voi.

Problema e ca nu are importanta daca tu o sa vezi atunci ca exista, ci ceea ce ai facut pana atunci. Nu are importanta nici daca tu ajungi la concluzia ca exista, inainte sa ajungi acolo. Trebuie nu doar sa faci asta, ci sa faci si faptele credintei, adica botez, spovedit, impartasit, fapte bune etc. Pentru ca o credinta fara fapte este moarta.

Ali Baba 03.04.2018 22:21:49

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 659570)
Nu e nicio sursa aiurea, aceea este o apocrifa pastrata pana in zilele noastre, se gaseste si pe net. Nu ai cum sa ai alte surse, pentru ca nu exista. Doar neadevaruri inventate in zilele noastre, cum este si Zeitgeist. Nu-mi mai amintesc, dar e posibil ca si asta cu ce spui tu sa fie tot de acolo, tu luand-o din alte surse.

vrei sa zici ca n-ai gasit pe net alte surse, nu ca nu exista. ;)
te sfatuiesc sa lasi deoparte wiki si sursele necontrolate si necontrolabile de pe net, cauta doar sursele cu autori asumati. daca tu vrei sa iei in considerare un text in care se afirma ca e fals n-ai decat.

aproape ca mi-e frica sa mai scriu ceva, imediat o bagi p-aia cu zeitgeistu', ia vezi, cine a scris despre VT ca sunt basme iudaicesti si cand? gasesti pe undeva ceva despre asta? sunt tare curios.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 659570)
Am dat explicatiile. Se pare ca almah inseamna o fata tanara, pubera. In timp ce betulah nu evidentiaza acest lucru. De aceea almah e un cuvant care arata mai mult starea de feciorie. Si in limba romana exista multe cuvinte care se refera la o fata tanara. De exemplu, una este o fara pubera, alta este adolescenta. Probabil explicatiile evreilor nu au luat in considerare Septuaginta, argumentand ca s-a tradus gresit Biblia dupa venirea lui Iisus, versiunea iudaica, de catre crestini. Dar daca luam in consideratie Septuaginta toate argumentele impotriva cad, nici nu mai are rost sa discutam. Nu doar ca invatatii evrei din acea perioada au tradus in greaca virgina, dar nu aveau niciun motiv sa greseasca, fiind un lucru nemaiauzit si pentru ei sa nasca o fecioara. Caz inchis.

mai omule, ambele sunt cuvinte ebraice. betulah si almah. evreii folosesc betulah mereu cu sensul de fecioara, almah cu sensul de fata tanara. in pasajul ala este folosit almah, tradus parthenos, care in greaca insemna strict virgina intacta, ca sa folosesc termenul medical. acu, zic si eu, avem betulah=parthenos, dar almah#parthenos, normal ca s-a nascut o controversa care tine si astazi...
o fi caz inchis pentru tine...:))

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 659570)
Vezi ca tu ai citit alte legende, acelea nu erau scrise de Ispirescu. Le-am citit si eu. Zeii faceau copii cu pamantenele, nu erau copii nascuti din fecioare. Eu am studiat ce spun alte religii, atunci cand a aparut Zeitgeist, nu exista nicio asemanare cu alte religii, acestea sunt aiureli inventate de cel ce a facut documentarul sau cei ce scriu aceste lucruri. Cel mai evident era la comparatia cu religia egipteana erau niste minciuni de tot rasul.

ma gandeam la zeus cand am scris ce am scris, parca a rezolvat o gramada de fecioare care i-au daruit copii, la una s-a dus ca o ploaie, parca...;)
ce sa mai zic despre egipteni, evreii au preluat aproape totul de la ei. deci asa cum am crezut initial, de fapt tu ai vazut filmul ala si ma ataci pe mine din el. ;)
ps.uite, a intrat fi-miu si-mi zice ca fac confuzie, al mitru le-a scris, am gresit...:))

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 659570)
Problema e ca nu are importanta daca tu o sa vezi atunci ca exista, ci ceea ce ai facut pana atunci. Nu are importanta nici daca tu ajungi la concluzia ca exista, inainte sa ajungi acolo. Trebuie nu doar sa faci asta, ci sa faci si faptele credintei, adica botez, spovedit, impartasit, fapte bune etc. Pentru ca o credinta fara fapte este moarta.

hmmm, asa o fi? pai il avem pe talharul de pe cruce...:))

dar nu conteaza ce spun eu, ce spui tu, ce spune unul sau altul, popi sau necredinciosi, conform credintei crestine conteaza o singura parere.

stefan florin 04.04.2018 09:32:53

penticostalul unde este? Someaza?

Penticostalul Traditional 04.04.2018 10:01:29

:1:

Citeste. Ia aminte. Ii asculta pe ortodocsi. Invata.
Aici e forum ortodox. El se baga in seama doar atunci când sunt subiecte conexe penticostalismului.

cristiboss56 04.04.2018 17:48:05

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 659586)
:1:

Citeste. Ia aminte. Ii asculta pe ortodocsi. Invata.
Aici e forum ortodox. El se baga in seama doar atunci când sunt subiecte conexe penticostalismului.

Tare , super tare :)))
Mi-ai intrat la inimă cu "barba" asta !
Ești un penticostal simpatic . Mai rar așa ceva , probabil ca ai rădăcini Ortodoxe :)

catalin2 04.04.2018 21:08:49

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659571)
vrei sa zici ca n-ai gasit pe net alte surse, nu ca nu exista. ;)
te sfatuiesc sa lasi deoparte wiki si sursele necontrolate si necontrolabile de pe net, cauta doar sursele cu autori asumati. daca tu vrei sa iei in considerare un text in care se afirma ca e fals n-ai decat.
aproape ca mi-e frica sa mai scriu ceva, imediat o bagi p-aia cu zeitgeistu', ia vezi, cine a scris despre VT ca sunt basme iudaicesti si cand? gasesti pe undeva ceva despre asta? sunt tare curios.

Eu cred ca tu nu citesti ce scriu eu. Ti-am scris ca e o apocrifa din secolul II, wiki era doar ca sa vezi ce scrie in acea apocrifa, ca sunt sigur ca n-o s-o citesti. In concluzie, e gresit tot ce ai spus, cu Sfantul Apostol Iacov, faptul ca n-ar fi spus de Fecioara Maria etc.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659571)
mai omule, ambele sunt cuvinte ebraice. betulah si almah. evreii folosesc betulah mereu cu sensul de fecioara, almah cu sensul de fata tanara. in pasajul ala este folosit almah, tradus parthenos, care in greaca insemna strict virgina intacta, ca sa folosesc termenul medical. acu, zic si eu, avem betulah=parthenos, dar almah#parthenos, normal ca s-a nascut o controversa care tine si astazi...
o fi caz inchis pentru tine...:))

Iti repet, stim exact ce intelegeau iudeii prin almah, direct de la sursa. Cu aproape 300 de ani inainte de Hristos aproximativ 70 (alte surse spun 72) de invatati evrei au tradus Vechiul Testament din ebraica in greaca. Au tradus peste tot cuvantul almah prin "fecioara", desi puteau sa spuna "fata tanara" sau alte cuvinte din bogata limba greaca. Mai mult, au tradus prin fecioara, desi era o contradictie, o fecioara sa nasca. Nu exista niciun alt argument impotriva acestuia, nu exista nicio controversa. Cotroversa este doar la cei ce sunt impotriva crestinismului, adica evrei si apoi atei, care s-ar folosi de orice minciuna impotriva crestinismului. E un caz incheiat pentru cei de buna credinta si onesti, carora le place adevarul. Nu ai cum sa stii tu mai bine ce inseamna acel cuvant decat invatatii evrei de atunci.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659571)
ma gandeam la zeus cand am scris ce am scris, parca a rezolvat o gramada de fecioare care i-au daruit copii, la una s-a dus ca o ploaie, parca...;)
ce sa mai zic despre egipteni, evreii au preluat aproape totul de la ei. deci asa cum am crezut initial, de fapt tu ai vazut filmul ala si ma ataci pe mine din el. ;)
ps.uite, a intrat fi-miu si-mi zice ca fac confuzie, al mitru le-a scris, am gresit...:))

Toate acest povesti sunt neadevarate, popularizate de acel documentar pe care il tot negi ca sursa, dar din care repeti tot ce spui. Informatiile false din acel documentar. care avea si el ca sursa o carte cu astfel de neadevaruri, dar scris prin 1800 si ceva, cand lumea nu prea avea de unde sa ia informatiile. Mai multe surse au preluat acele informarii false, de exemplu un site: https://mythologica.ro/fecioara-maria-nu-era-virgina/ Nu e nevoie sa fi vazut filmul, le-ai luat din alte surse care au reprodus ce spune in documentar. Scrie si acolo de Zeus si ploaie, dar uite care e adevarul despre Persue:https://ro.wikipedia.org/wiki/Perseu In acel site scrie ca Perseu s-a nascut din Danae stropita de o ploaie de aur de catre Zeus. Care e adevarul: Zeus patrunde printr-o ploaie si nu se naste Perseu dintr-o ploaie de aur, ci din relatia dintre Zeus si Danae. Nu are nicio legatura cu crestinismul, asa cum spune acea sursa. Toate aceste povesti sunt false, despre mitologia egipteana am studiat chiar eu, totul e o minciuna, povestile egiptene sunt complet diferite de cele afirmate in aceste surse. Daca nu ma crezi cauta tu adevarul si da o sursa credibila care sa sustina ce spui tu.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659571)
hmmm, asa o fi? pai il avem pe talharul de pe cruce...:))
dar nu conteaza ce spun eu, ce spui tu, ce spune unul sau altul, popi sau necredinciosi, conform credintei crestine conteaza o singura parere.

Talharul l-a avut pe Iisus, care e Arhiereul arhiereilor. Nu o spun eu sau preotii, o spune chiar Iisus, toata teologia ortodoxa este de la Iisus, respecta tot ce scrie in Sfanta Scriptura. Iar Iisus spune cine nu se va boteza nu se va mantui si cine nu va manca Trupul si Sangele Lui nu se va mantui.

Ali Baba 05.04.2018 01:07:11

nu mai insist, ramai cu wiki si cu celelate tampenii pe care le citesti si pe care le crezi. dar uite, iti dau mai jos un punct de vedere ortodox, strict ortodox. fac un efort deosebit pt tine, trebuie sa-l copiez cuvant cu cuvant, dintr-o carte, nu un copy/paste din wiki. ;)

"septuaginta traduce termenul almah, care inseamna in ebraica o tanara ajunsa la pubertate, aflata inca in casa parintilor sai si de maritat (lucru care, in mentalitatea cuminte a acelor vremuri, implica fecioria ca de la sine inteleasa, de vreme ce tanara era in casa tatalui sau, si nu lapidata in afara cetatii), termen tradus in alte parti ale bibliei prin "fecioara", "domnisoara" etc prin termenul grecesc parthenos, "fecioara". traditia ortodoxa cinsteste pe 2 februarie pe dreptul simeon, cel despre care se spune ca a tradus pasajul isaia 7,14 si care, incercand sa "rationalizeze" ceea ce trece de orice ratiune, a tradus de cateva ori "femeie tanara" in loc de fecioara, pana cand ingerul i-a profetit ca nu va muri inainte de a vedea miracolul cu ochii lui, ceea ce s-a si intamplat odata cu aducerea princului la templu. in realitate, se poate spune ca traducerea termenului ebraic cu sensul de "femeie tanara" invocandu-se cumva cu necesitate existenta unei relatii premaritale care sa justifice nasterea supranaturala a lui Hristos, este un efort nemeritat de a o prezenta pe maria ca pe o femeie de moravuri indoielnice, lucru care ar face ca asumarea de catre Iisus din pantecele mamei sale a naturii umane in cel mai inalt grad de curatenie spirituala sa fie practic imposibila, facand mantuirea insasi imposibila, de vreme ce se spune clar ca Iisus s-a facut asemenea noua "afara de pacat" (evrei 4,15)."

citeste asta, baga la cap, lasa wiki si alte tampenii ce le crezi tu de pe net. daca vei mai avea vreodata vreunul ca mine care sa combata povestea mariei, da-i textul asta. e complet, e ortodox. evident ca are multe lacune, ca "rationalizeaza ce trece de ratiune", dar asta inseamna credinta, in definitiv.

controversa mariei a fost rezolvata de unul care avea in cap cateva miliarde bune de-alde noi cu cuvintele astea:

"credem in pururea fecioria mariei, desi nu este explicata in cartile sacre".

ps.te asigur ca biserica din ierusalim spunea altele si mai si, dar nu mai insist acum ca am obosit si, de fapt, esti un baiat bun, nu am vazut sa scrii cu rautate niciodata, oricat de mult te-am enervat.

edit.evident, tipul de mai sus, ditamai popa ;), nu spune o vorbulita despre betulah, ca i s-ar duce rationamentul pe cogarlii...:))

stefan florin 05.04.2018 09:48:27

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 659586)
:1:

Citeste. Ia aminte. Ii asculta pe ortodocsi. Invata.
Aici e forum ortodox. El se baga in seama doar atunci când sunt subiecte conexe penticostalismului.

atunci...spor la treaba si Dumnezeu sa-ti dea gandul cel bun!

catalin2 05.04.2018 22:22:22

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659602)
nu mai insist, ramai cu wiki si cu celelate tampenii pe care le citesti si pe care le crezi.

Tocmai ti-am aratat ca tu citesti astfel de surse, nu eu. Tot ce spui tu sunt din genul asta de surse, gen Zeitgeist si altele de genul asta. Nu-ti mai pierde timpul cu astfel de falsuri, citeste si surse adevarate.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659602)
citeste asta, baga la cap, lasa wiki si alte tampenii ce le crezi tu de pe net. daca vei mai avea vreodata vreunul ca mine care sa combata povestea mariei, da-i textul asta. e complet, e ortodox. evident ca are multe lacune, ca "rationalizeaza ce trece de ratiune", dar asta inseamna credinta, in definitiv.

Eu ti-am spus data trecuta ca nu citesti ce-ti scriu eu. Exact ce scrie acolo ti-am spus eu pana acum, referitor la acel cuvant. Almah insemna, probabil, o fata la pubertate, necasatorita, in timp ce betulah era, probabil, tot o fata necasatorita, dar putea sa fie si la adolescenta, adica avand o varsta mai mare (pubertatea este pana la 14-15 ani). Toate fetele tinere necasatorite erau considerate virgine in acea perioada, dar o fata la pubertate avea o varsta mai mica.

Dar asta e legat de acel cuvant, am mentionat la inceput ca exista un argument mult mai clar. Cea mai veche Biblie (Vechiul Testament) evreiasca pastrata pana azi dateaza din secolul XII sau XIII. Cea mai veche Sfanta Scriptura crestina pastrata pana azi e Codex Sinaiticus, din secolul IV. Bibliile ebraice de azi sunt facute dupa textele masoretice, realizate in a doua jumatate a primului mileniu. Bibliile evreiesti vechi erau alcatuite doar din consoane, dar acesti masoreti le-au reliazat si cu vocale si accente. Fiind facute in regiuni diferite acestea nu erau chiar asemanatoare, in functie de cum a interpretat fiecare textul. Pana la urma a fost aleasa o singura interpretare.

Septuagina a fost realizata in secolul III inainte de Hristos, fiind o traducere in greaca facute de 70 de intelepti iudei. Deci Septuginta este cu mult mai exacta si aproape de original decat aceste texte tarzii evreiesti. Aceste texte masoretice contin diferente fata de Septuaginta. Manuscrisele de la Marea Moarta au aratat ca Septuaginta este conform cu textele vechi evreiesti, in timp ce textele masoretice sunt diferite, sunt mai apropiate de textele mai noi, din perioada fariseilor. Se pare ca in perioada fariseilor au aparut niste modificari fata de textele evreiesti de pana atunci. In concluzie, Septuaginta este cel mai exact text al Vechiului Testament, nici nu are importanta ce spun textele masoretice, vorbim degeaba.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659602)
controversa mariei a fost rezolvata de unul care avea in cap cateva miliarde bune de-alde noi cu cuvintele astea:
"credem in pururea fecioria mariei, desi nu este explicata in cartile sacre".

Vezi daca nu stii prea multe despre ce spune invatatura ortodoxa? Acolo spune de pururea fecioria Sfintei Maria, adica de faptul ca si dupa nasterea lui Iisus a ramas Fecioara, desi asta nu este expliata in Sfanta Fecioara. Protestantii (sau unii din ei), de exmplu, recunosc faptul ca Fecioara Maria a fost fecioara, dar spun ca dupa aceea a mai avut copii, deci nu a ramas fecioara. Despre asta e vorba acolo.
Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 659602)
ps.te asigur ca biserica din ierusalim spunea altele si mai si, dar nu mai insist acum ca am obosit si, de fapt, esti un baiat bun, nu am vazut sa scrii cu rautate niciodata, oricat de mult te-am enervat.

Nu stie nimeni ce spunea Biserica din Ierusalim pentru ca nici macar nu exista surse din acea perioada. S-au pastrat putine scrieri din primul secol, abia avem unele surse din apocrife din secolele urmatoare. Informatiile nu pot fi decat neadevaruri de genul Zeitgeist, nu-ti mai pierde timpul cu astfel de lucruri neadevarate. Sau verifica in mai multe surse daca e adevarat ce citesti, nu crede orice citesti.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:20:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.