Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

AlinB 24.10.2013 20:12:08

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 538479)
Sigur ca exista un etalon, cei induhovniciti sunt sfintii. Eu la ei ma refeream.

Iar povestea cu infaibilitatea personala a sfintilor?
Nici macar Papa nu are pretentia la un astfel de grad de infaibilitate.

catalin2 25.10.2013 14:10:41

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538495)
Iar povestea cu infaibilitatea personala a sfintilor?
Nici macar Papa nu are pretentia la un astfel de grad de infaibilitate.

Eu nu am spus de infailibilitatea personala a sfintilor, in mesajul la care am raspuns era vorba de altceva. Sfintii nu sunt infailibili, dar revelatia este.
De exemplu, noi credem in revelatia din Facerea si talcuirera sfintilor. Aceasta e autoritatea pentur noi. Cei ce sustin in teoria evolutionista cred ca filozofii (pentru ca la inceput evolutionismul nu a avut legatura cu stiinta, ci era o ipoteza filozofica) iluministi atei din sec. XVIII au gasit adevarul si astfel revelatia si Facerea sunt gresite. Acesti filozofi, nemaifiind credinciosi, au cautat o alta explicatie la crearea lumii, nemaiacceptand ce spunea Bilbia. Si cum doreau sa stearga toata perioada crestina s-au intors la perioada dinaintea crestinismului, la ganditorii greci. Acolo au gasit ideile unor filozofi materialisti greci care spuneau ceva asemanator evolutionismului si aparitiei vietii din alte elemente.
Culmea e ca azi unii credinciosi au ajuns sa creada explicatia ateilor de atunci si sa creada ca revelatia e gresita. De aceea ei apeleaza ca autoritate la oamenii de stiinta evolutionisti si la aceasta teorie.

AlinB 28.10.2013 17:27:37

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 538353)
Aham, luăm numai ce ne convine nouă, ceea ce întărește teoria noastră propie, științifică. :71:

Cred ca replica asta nu se potriveste doar adrisantului direct..

AlinB 28.10.2013 17:35:14

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 538533)
Eu nu am spus de infailibilitatea personala a sfintilor, in mesajul la care am raspuns era vorba de altceva. Sfintii nu sunt infailibili, dar revelatia este.
De exemplu, noi credem in revelatia din Facerea si talcuirera sfintilor.

Vezi tu, mai trebuie sa demonstrezi ca talcuirile sfintilor sunt perfect echivalente cu revelatia, altfel de fapt nu faci decat sa reafirmi ceea ce ai incercat sa negi ca afirmi (infaibilitatea personala a sfintilor).

Citat:

Aceasta e autoritatea pentur noi. Cei ce sustin in teoria evolutionista cred ca filozofii (pentru ca la inceput evolutionismul nu a avut legatura cu stiinta, ci era o ipoteza filozofica) iluministi atei din sec. XVIII au gasit adevarul si astfel revelatia si Facerea sunt gresite.
As vrea si eu niste nume de autori si titluri de lucrari evolutioniste din sec. XVIII.

Citat:

Culmea e ca azi unii credinciosi au ajuns sa creada explicatia ateilor de atunci si sa creada ca revelatia e gresita. De aceea ei apeleaza ca autoritate la oamenii de stiinta evolutionisti si la aceasta teorie.
Evolutionismul ca teorie stiintifica este departe de a fi validata.

Si totusi cei ca tine sunt atat de speriati de ea, incat cred ca alternativa la o prostie este sa spuna ca lumea a aparut in 5 zile, literalmente, aspect care nu are nici o tangenta cu stiinta si nici macar nu este dogma religioasa.

Citat:

Asta e si motivul pentru care cei ca tine incearca cu insistenta sa spuna ca lumea a fost creata
Da, dar nu neaparat cum sustii tu (ce ziceam putin mai sus) si au imaginat-o unii sfinti.

Si iarasi ne intoarcem la inceputul postarii, poti echiva interpretarea unor sfinti cu revelatia avand deci valoare de dogma?

AlinB 28.10.2013 18:06:30

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 538271)
Acum, dupa ce ai vazut in mesajul anterior care e adevarul despre energia intunecata observi ca tu erai in eroare. Nu e o teorie stiintifica. Asta nu e stiinta, e doar credinta oarba in oamenii de stiinta, pe care unii atei i-au facut idoli. Din cauza acestei credinte, ca tot ce spun oamenii de stiinta e adevarat, acea persoana nici nu mai cerceteaza, aplica doar "crede si nu cerceta".

Demonstrezi exact ce am afirmat in mai multe randuri: confuzi stiinta cu filosofia atee care foloseste stiinta drept pretext/scuza/etc.

Citat:

Noi nu cautam adevarul, in functie de fiecare teorie pe care o tot gasesc oamenii de stiinta.
Nici nu am sustinut asa ceva.

Citat:

Noi avem incredere in Revelatie si sfinti, nu in oamenii de stiinta. De aceea noi stim chiar de la sursa care e adevarul, doar constatam ca, trepata, si stiinta gaseste dovezile necesare ca e chiar adevarat. De exemplu ca toti oamneii au un stramos comun si o Eva comuna. Nu trebuie sa credem fiecare teorie din fiecare epoca.
Se cheama "Cherry Picking" si cauza este confuzia de care vorbeam mai sus.
+ ce am mai vorbit si anume confuzia intre realitatea fizica si teoria stiintifica.
Teoria stiintifica este o aproximare a realitatii fizice, e un continuu progres si se construieste pe masura ce experimentele o confirma sau contrazic.

Citat:

Daca traiai acum cateva sute de ani credeai ce spun oamenii de stiinta de atunci, ca soarele se roteste in jurul pamantului, ca broastele se nasc din noroi, etc.
La fel ca (putin) mai sus (partea de dupa +)
Sa mai mentionam ca pe atunci stiinta era nu de putine ori (si) de inspiratie religioasa de ajungea la astfel de teorii hilare?

Citat:

Acum cei ce cred in oamenii de stiinta cred in evolutionismul neo-darwinist si ii considera inapoiati pe credinciosii obisnuiti.
Iata si motivul pentru care gandirea ta este marcata de postura de victima.

Citat:

Nimic nou in istorie. Pentru cei ce sunt credinciosi, ca sa nu fie indoieli, a contrazice revelatia (de exemplu cea din Facerea) este un pacat impotriva Duhului Sfant, adica impotriva adevarului revelat. Singura scuza este nestiinta, adica cei ce nu au aflat si versiunea adevarata.
Intelege ca nu toate disputele tin sa contrazica Facerea ci contrazic o anumita interpretare a ei - ma refer la creationismul evolutionist vs. creationismul magic a carui perspectiva o impartasesti tu.

Ar fi mai de cuminte si de bun simt si echilibrat sa afirmi/accepti ca modul efectiv in care a fost creata lumea este un mister si probabil va ramane mereu un mister atat timp cat Dumnezeu nu va interveni direct in acest sens.

DragosP 28.10.2013 18:09:09

Și uite așa Sfânta Tradiție (sau măcar o parte) trebuie aruncată la gunoi.:105:

stefan florin 29.10.2013 09:24:40

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 538757)
Și uite așa Sfânta Tradiție (sau măcar o parte) trebuie aruncată la gunoi.:105:

măi, măi, măi....

Barsaumas 29.10.2013 10:36:04

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 538757)
Și uite așa Sfânta Tradiție (sau măcar o parte) trebuie aruncată la gunoi.:105:

Ei, folosesti termeni prea duri. Sa nu imi zici ca nu esti constient ca pina si traditiile spirituale pot deveni, la un moment dat, caduce.

AlinB 29.10.2013 11:24:51

Uite ca o ajuns ortodoxul ratacitor (apropo, acum ai trecut la "alta confesiune"?) sa inteleaga mai bine Sfanta Traditie decat un ortodox getbeget :)

Pentru Dragos: ce e moralitate si dogma in Sfanta Traditie e imuabil.
Restul mai putin.

AlinB 29.10.2013 11:40:54

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 538436)
Știința este folositoare când își cunoaște marginile și când nu trece într-o altă zonă a existenței, unde nu are competență și nici mijloace de cercetare, ea neputând să dovedească, nici că există Dumnezeu, nici că nu există.

Cred ca stiinta la ora actuala poate inclina spre existenta unui Creator decat sa afirme cu certitudine inexistenta Lui.
Cel putin atat timp cat nu poate dovedi ca procese aleatoare pot produce inteligenta.

catalin2 29.10.2013 13:26:15

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538753)
As vrea si eu niste nume de autori si titluri de lucrari evolutioniste din sec. XVIII.

Alin, de cand esti tu pe forum si cat s-a scris despre acest subiect, nu ai fost niciodata curios sa citesti un mesaj pe tema asta sau sa cauti 5 minute pe net? Practic toti credinciosii (aici ma refer si al alte culte) pe care i-am vazut scriind despre aceasta tema stiau si cate ceva despre acest subiect. Doar ateii nu stiau, tu cunosti doar ce spun ateii despre acest subiect. Chiar si cum pui problema e exact cum procedeaza si ateii cu care am mai discutat. Adica oamenii de stiinta sunt un fel de zeitati si cine ii contrazice inseamna ca e semidoct. Cand te apuci sa citesti si cvea in acest domeniu, nu doar ce ai auzit ca spun cei ce nu sunt credinciosi?
De exemplu raspunsul la asta il puteai gasi chair in articolul despre evolutionism de pe wikipedia, nu trebuia sa cauti prea mult. Nu stiu daca tu credeai ca evolutionismul l-a inventat Darwin, chiar bunicul sau, Erasmus, a scris in 1796 o carte numita Zoonomia, in care expunea cateva idei din gandirea (filozofia) evolutionista. Prima carte de acest gen a fost scrisa in 1751, un scriitor francez spunand ca modificarile de-a lungul generatiilor duc la aparitia de noi rase si specii. Gasesti aici o prezentare mai pe larg, cu titlurile de care ai intrebat: http://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria...u%C8%9Bioniste
Observi cum se numeste articolul: Istoria gandirii evolutioniste.
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538753)
Si totusi cei ca tine sunt atat de speriati de ea, incat cred ca alternativa la o prostie este sa spuna ca lumea a aparut in 5 zile, literalmente, aspect care nu are nici o tangenta cu stiinta si nici macar nu este dogma religioasa.

Eu nu sunt speriat de ea, sunt speriat doar daca as spune ca e gresit ce a spus Domnul, facand astfel un pacat impotriva Duhului Sfant, adica impotriva adevarului revelat. Ti-am dat articolul depsre dogme de catvea ori, vad ca nu l-ai citit. Dogmele nu pot fi contrazise nu doar pentru ca asa vrea Biserica, ci pentru ca se contrazice revelatia, e un pacat impotriva Duhului Sfant. Din invatatura de credinta face parte toata revelatia, nu doar cea clarificata la Sinoade. Capitolul Facerea este o revelatie directa de la Domnul, primita de Moise. E mai mult decat clara si fara talcuire, dar pentru cei care nu vor sa vada adevarul exista si talcuirile sfintilor. Eu si cei ca mine suntem in aceeasi tabara cu revelatia, cu sfintii, cu ce spune Biserica si azi. Nu ai auzit de zilele creatiei? Ai citit undeva de epocile creatiei? Cei care contesta revelatia si cred intr-un evolutionism teist se bazeaza pe talcuirile unor oameni de stiinta care cauta si ei adevarul. Ei spun ca de fapt oamenii de stiinta sunt cei care au gasit ca Facerea este falsa, pentru ca asa s-au gandit iluministii atei in trecut.
In plus, stiinta arata de fapt ca Facerea este adevarata si ca oamenii de stiinta s-au inselat in trecut (daca il numim pe Darwin om de stiinta). Asadar cei care sunt de partea stiintei sunt eu si ceilalti, nu cei care cred in niste teorii eronate, comparabile cu pamantul e patrat si sustinut de patru elefanti.
Pe timpul lui Darwin stiinta era mai putin dezvoltata o sa vezi in cartea sa o gramada de arguemente care azi sunt complet gresite. Atat se stia in acele timpuri. la fel, acum 50 de ani se stia mai putin fata de cat se stie azi. Si tot ce a descoperit stiinta intre timp a elimnat cate un arguement sustinut de evolutionism. Practic nu a mai ramas niciun argument in favoarea acestei teorii, ca si in cazul Big-Bang-ului. Noi ne bucuram ca si stiinta arata ca revelatia din Sfanta Scriptura e adevarata, in timp ce unii credinciosi se supara din cauza asta, cautand sa apere pana in panzele albe teoria evolutionista.

catalin2 29.10.2013 13:43:41

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538756)
Teoria stiintifica este o aproximare a realitatii fizice, e un continuu progres si se construieste pe masura ce experimentele o confirma sau contrazic.

Se pare ca aici era problema, bine ca am identificat-o. Nu cred ca intelegi exact ce este o teorie stiintifica si ce este o teorie sau ipoteza. De aceea nu intelgeai de ce energia intunecata (necunoscuta) nu e o teorie stiintifica, ci doar o teorie. Pentru inceput te rog sa observi ca se numeste intunecata, adica necunoscuta. ca sa fie o teorie stiintifica trebuie sa fie si sustinuta de date stiintifice.
Acum citez: "Teoria este o categorie filozofică, (corelată cu categoria practică) ce desemnează reflectarea abstractă, conceptuală a realității obiective."
"Teoria științifică, fiind strâns legată de experiment, confirmă și dezvoltă ipoteza, căreia îi conferă certitudine și generalitate."
Acum intelegi de ce energia intunecata e doar o teorie filozofica, o ipoteza? Ti-am dat citatul din link, nu exista nimic care sa demonstreze existenta ei Pe langa asta singura sustinere e acetei teorii e existenta Big-Bang-ului. la fel, singura sustinere a Big-Bangului e acesta energie (altfel ar ramane doar expansiunea accelerata). Daca nu exista energia intunecata nu exista Big-Bang. la fel, daca nu exista Big- Bang nu exista nici energia intunecata. Tu daca spui ca nu exista Big-Bang nu contrazici nimic din stiinta, doar o ipoteza filozofica, care nu se sprijina pe nimic.
Eu daca spun ca nu exista Big-Bang si energia intunecata sunt cu totul de partea stiintei si adevarului, pentru ca afirm ceva adevarat si demonstrat stiintific, ca universul se extinde accelerat, deci nu a avut loc nicio explozie.
Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538756)
Ar fi mai de cuminte si de bun simt si echilibrat sa afirmi/accepti ca modul efectiv in care a fost creata lumea este un mister si probabil va ramane mereu un mister atat timp cat Dumnezeu nu va interveni direct in acest sens

Asta spun si ateii, dar ei au o scuza, nu cunosc Facerea si nu cred in revelatie. E imposibil sa spun eu asa ceva pentru ca as minti, eu stiu care e adevarul, l-a revelat chiar Cel ce a creat lumea, as fi un mincinos. Nu putem fi ateo-credinciosi.

ovidiu b. 29.10.2013 22:54:48

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538827)
Cred ca stiinta la ora actuala poate inclina spre existenta unui Creator decat sa afirme cu certitudine inexistenta Lui.

Fals. Știința nu anagajează viața, de aceea nu o poate înțelege și nici nu o poate crea. Sfințenia însă tocmai viața o angajează. Iar sfântul desăvârșit, care și-a angajat viața și a arătat că o poate și crea, înviind morți și făcând ochi unde nu erau, e singur Iisus. De ce oare nu-L recunoaște știința, medicina? Ba nici măcar nu-L pomenește. Cunoștința adevărului n-o poate prinde savantul prin știință, ci numai dacă și-a împins știința până la toate marginile și i-a recunoscut neputința. Dar să nu uităm de Sfinții Părinți, căci ei au fost străbătuți de adevăr în măsura la care au ajuns să-L cunoască pe Dumnezeu. Și nu putem nega că sfinți care au tâlcuit Facerea au ajuns la măsuri înalte (chiar la revelația Adevărului). Dar, vezi tu, e prea greu pentru tine să accepți ”părerile personale ale unor sfinți”, căci tu vrei să-ți explici viața prin prisma pseudo-științei și nu a sfinților.

stefan florin 30.10.2013 09:33:15

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 538900)
Fals. Știința nu anagajează viața, de aceea nu o poate înțelege și nici nu o poate crea. Sfințenia însă tocmai viața o angajează. Iar sfântul desăvârșit, care și-a angajat viața și a arătat că o poate și crea, înviind morți și făcând ochi unde nu erau, e singur Iisus. De ce oare nu-L recunoaște știința, medicina? Ba nici măcar nu-L pomenește. Cunoștința adevărului n-o poate prinde savantul prin știință, ci numai dacă și-a împins știința până la toate marginile și i-a recunoscut neputința. Dar să nu uităm de Sfinții Părinți, căci ei au fost străbătuți de adevăr în măsura la care au ajuns să-L cunoască pe Dumnezeu. Și nu putem nega că sfinți care au tâlcuit Facerea au ajuns la măsuri înalte (chiar la revelația Adevărului). Dar, vezi tu, e prea greu pentru tine să accepți ”părerile personale ale unor sfinți”, căci tu vrei să-ți explici viața prin prisma pseudo-științei și nu a sfinților.

nu e chiar asa!

AlinB 30.10.2013 12:36:12

Citat:

În prealabil postat de ovidiu b. (Post 538900)
Fals. Știința nu anagajează viața, de aceea nu o poate înțelege și nici nu o poate crea.

Da, probabil inca n-ai auzit de medicina sau probabil esti din secta aia cu pretentii ortodoxe in care medicina e diabolica si alimentatia sanatoasa e cheia tuturor problemelor cum mai scriai pe alt topic.
Macar iehovistii au ce au doar cu transfuziile.

ovidiu b. 03.11.2013 23:04:07

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538943)
Da, probabil inca n-ai auzit de medicina

După logica ta nici nu mă mir că vaccinurile = medicină.
Meritul este al celui care a descoperit legile sau al Celui care le-a creat? Cine urmărește aplicarea lor? Știința sau Autorul lor? Știința, cunoscând legile, de ce nu creează și ea viața? De ce știința, medicina nu-L recunoaște pe Iisus? Ba nici măcar nu-L pomenește? :39:

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 538943)
sau probabil esti din secta aia cu pretentii ortodoxe

Lasă măi nene Alin că e ortodox a sfinda poziția sfinților părinți (pardon "părerile lor personale" și a "demonstra că tâlcuirile sfinților sunt echivalente cu revelația" - cât dispreț, câtă lipsă de respect). Nu degeaba Cătălin vă tot amintește de ecumenism...deși uneori exagerează.

DragosP 04.11.2013 06:57:15

Ba degeaba, nu vezi că nu se lipește nimic?

ovidiu b. 04.11.2013 20:38:17

Poate, totuși, într-un final se va înțelege că Evanghelia și logica lumească nu se împacă. Cărțile patristice sunt scrise cu Duhul lui Dumnezeu si tot cu Duhul lui Dumnezeu Sfintii Părinți au făcut erminiile, iar cel care crede că va putea cunoaște tainele lui Dumnezeu cu teoria exterioară, științifică, seamănă cu neghiobul care vrea să vadă Raiul cu telescopul.

Alin.D.Zaharia 06.11.2013 08:19:43

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 538857)
Tu daca spui ca nu exista Big-Bang nu contrazici nimic din stiinta, doar o ipoteza filozofica, care nu se sprijina pe nimic.

Ai surse de informații greșite, Teoria Big Bang este o teorie științifică.

AlinB 06.11.2013 10:11:53

Informatii sunt de tot felul, dar nu oricine le poate procesa.
Ei au ramas fixati pe interpretarea filosofica, slabutza de altfel, data de unii atei, gen: Universul s-a creat singur, nu este nevoie de Dumnezeu.
Ori, BigBang -ul e departe de a clarifica asa ceva.

Corinusha 07.11.2013 08:50:09

^asa au ramas altii fixati pe faptul ca un Creator ne-a facut din țărână.
Daca te gandesti bine, poti exclude ambele variante. Ideea e ca n-o sa aflam niciodata adevarul la intrebarea: "cum a aparut pamantul si viata?" si cel mai cuminte ar si sa nici nu ne chinuim prea tare sa aflam, pentru ca n-o s-o facem...

Ca exista un Creator, ca ne-a creeat si ne-a uitat, ca am aparut din neant, asta n-o sa poata fi demonstrata curand, poate chiar niciodata. Presupun ca Pamantul este mult mai vechi decat ne dam noi seama, iar primii oameni au murit demult; nu ne poate zice nimeni cum am aparut noi, oamenii.

DragosP 07.11.2013 09:29:34

Când o să dai colțu' o să afli asta.
Și Doamne ferește să nu fie prea târziu!:20:

catalin2 07.11.2013 12:46:37

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 539411)
Ai surse de informații greșite, Teoria Big Bang este o teorie științifică.

Te credem pe cuvant, daca zici tu inseamna ca asa trebuie sa fie. Sunt aproape sigur ca nu ai citit decat ultimul mesaj, nu si mesajele dinainte cu explicatii.

catalin2 07.11.2013 12:51:23

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 539414)
Informatii sunt de tot felul, dar nu oricine le poate procesa.
Ei au ramas fixati pe interpretarea filosofica, slabutza de altfel, data de unii atei, gen: Universul s-a creat singur, nu este nevoie de Dumnezeu.
Ori, BigBang -ul e departe de a clarifica asa ceva.

Dieferenta e alta: noi credem in Domnul si in revelatie, evolutionistii (si cei teisti), cred in oamenii de stiinta si diversele teorii lansate de oamneii de stiinta de-a lungul timpului (de exemplu soarele se invarte in jurul pamantului, animalele se nasc in mal, teoria lui Lamark, darwinism, etc.). Noi cercetam, pentrua asa scrie si in Sfanta Scriptura, ceilalti cred orbeste in oamenii de stiinta si stiinta, fara sa verifice.

catalin2 07.11.2013 12:55:20

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 539477)
^asa au ramas altii fixati pe faptul ca un Creator ne-a facut din țărână.

Dupa aia te superi cand cineva te repede, cand tu de fapt ne jignesti pe noi si credinta noastra. Poti renunta putin la mandrie si sa accepti ca e posibil ca tu sa nu le stii pe toate, iar altii sa stie mai mult? Am observat ca asta e o mare problema pentru multi, desi nu stiu prea multe, cred ca ei sunt cei care stiu tot ce se stie. Ce zici, un doctor chirurg stie mai multe decat noi despre chirurgie? Sau ne bagam peste el in operatie sa ii aratam cum sa opereze?
P.S. De exemplu poti spune ca nu stii foarte multe in legatura cu un anumit subiect, dar parerea ta e ce vrei sa spui acolo. Tu de fapt spui ca stii tot in legatura cu acel subiect si ce spui e litera de lege axioma. Eventul cei care nu au aceeasi parere cu tine sunt inapoiati.

DragosP 07.11.2013 13:04:24

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 539494)
Poti renunta putin la mandrie

Nu cred că poate.

Alin.D.Zaharia 09.11.2013 12:23:55

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 539493)
Dieferenta e alta: noi credem in Domnul si in revelatie, evolutionistii (si cei teisti), cred in oamenii de stiinta si diversele teorii lansate de oamneii de stiinta de-a lungul timpului (de exemplu soarele se invarte in jurul pamantului

Acum sincer, tu pe ce planetă trăiești? Ești total rupt de realitate.
Deschide o carte de istorie sau caută pe internet și ai să vezi că Galileo Galilei a fost acuzat de erezie și pus sub arest pe viață pentru că a promovat heliocentrismul.

Dacă aș fi lângă tine te aș trage de ureche pentru stupiditatea care ai reușit să o formulezi.

catalin2 09.11.2013 13:45:00

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 539632)
Acum sincer, tu pe ce planetă trăiești? Ești total rupt de realitate.
Deschide o carte de istorie sau caută pe internet și ai să vezi că Galileo Galilei a fost acuzat de erezie și pus sub arest pe viață pentru că a promovat heliocentrismul.
Dacă aș fi lângă tine te aș trage de ureche pentru stupiditatea care ai reușit să o formulezi.

Vezi ce repede ai confirmat ce am spus eu in continuarea mesajului: "Noi cercetam, pentru ca asa scrie si in Sfanta Scriptura, sa cercetam, ceilalti cred orbeste in oamenii de stiinta si stiinta, fara sa verifice."?
De data asta nici macar oamenii de stiinta nu i-ai crezut, ci doar ce ai inteles tu din afirmatiile ateilor. Si, desi nu te obosesti sa-ti folosesti ratiunea pentru a cauta raspunsurile, tot tu crezi ca esti cel mai invatat.
Tu trebuie sa cauti pe internet sa vezi ce era geocentrismul. Era o teroie stiintifica unanim acceptata de oamenii de stiinta pana la Galilei. Desi au fost si ganditori antici greci care au afirmat heliocentrismul. In acele timpuri daca spuneai ca nu soarele se invarte in jurul pamantului erai facut ignorant si inapoiat de cei ce credeau in oamenii de stiinta, pentru ca toti ganditorii din acea epoca spuneau ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Daca citeai cu atentie mesajul meu vedeai ca asta subliniam si eu, ca doar si ca broasete se nasc din mal nu mai e valabil azi, era in antichitate.

Alin.D.Zaharia 09.11.2013 18:07:20

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 539646)
Vezi ce repede ai confirmat ce am spus eu in continuarea mesajului: "Noi cercetam, pentru ca asa scrie si in Sfanta Scriptura, sa cercetam, ceilalti cred orbeste in oamenii de stiinta si stiinta, fara sa verifice."?

Bine că noi credem în știință „orbește” însă tu ești acela care face și crede în tot ce zice o carte.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 539646)
De data asta nici macar oamenii de stiinta nu i-ai crezut, ci doar ce ai inteles tu din afirmatiile ateilor. Si, desi nu te obosesti sa-ti folosesti ratiunea pentru a cauta raspunsurile, tot tu crezi ca esti cel mai invatat.
Tu trebuie sa cauti pe internet sa vezi ce era geocentrismul. Era o teroie stiintifica unanim acceptata de oamenii de stiinta pana la Galilei. Desi au fost si ganditori antici greci care au afirmat heliocentrismul. In acele timpuri daca spuneai ca nu soarele se invarte in jurul pamantului erai facut ignorant si inapoiat de cei ce credeau in oamenii de stiinta, pentru ca toti ganditorii din acea epoca spuneau ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Daca citeai cu atentie mesajul meu vedeai ca asta subliniam si eu, ca doar si ca broasete se nasc din mal nu mai e valabil azi, era in antichitate.

Ție îți lipsesc niște cunoștine de bază despre știință. Orice teorie/model în știință se poate schimba când sunt aduse date noi.
Geocentrismul era corect în acea perioadă pentru că așa arătau datele de atunci nu pentru că oamenii de știință s-au întâlnit la o bere și au ajuns la comun de acord că așa este.
Degeaba vi tu și îmi zici că erau gânditori antici greci care au afirmat heliocentrismul pentru că până la Copernicus nu a venit nimeni cu un model matematic care să afirme acest lucru.

bin000 09.11.2013 19:33:58

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 539683)
Ție îți lipsesc niște cunoștine de bază despre știință. Orice teorie/model în știință se poate schimba când sunt aduse date noi.

Si tie iti lipsesc niste cunostinte de baza pentru ca nu esti informat de faptul ca nici heliocentrismul nu raspunde la toate intrebarile.


Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 539683)
Geocentrismul era corect în acea perioadă pentru că așa arătau datele de atunci

Geocentrismul e corect si acum .Ia intereseaza-te ce sistem foloseste NASA la lansarea unui satelit sau a unei navete. :13:Incredibil ...dar adevarat ... foloseste modelul geocentric :24:... ca si Biblia.Din 2, una :
ori Biblia are dreptate ,ori are dreptate Biblia.Tu ce varianta alegi?:21:

catalin2 09.11.2013 20:17:58

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 539683)
Bine că noi credem în știință „orbește” însă tu ești acela care face și crede în tot ce zice o carte.

Eu m-am referit la credinciosii care cred in evoutionism, nu la atei, care nu au alta varianta, nu pot crede decat acel lucru.
Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 539683)
Ție îți lipsesc niște cunoștine de bază despre știință. Orice teorie/model în știință se poate schimba când sunt aduse date noi.
Geocentrismul era corect în acea perioadă pentru că așa arătau datele de atunci nu pentru că oamenii de știință s-au întâlnit la o bere și au ajuns la comun de acord că așa este.

N-ai inteles nici acum ce am scris in mesaj. Iti explic mai simplu, daca traiam ambii acum 600 de ani si eu iti spuneam ca pamantul se invarte in jurul soarelui tu imi reprosai ca sunt nestiutor, inapoiat, pentru ca nu cred ce spun inteleptii acelui timp. Sper ca ai inteles acum.
La fel si cu teoriile astea, evolutionista si Big-Bang, cei ce cred in ele spun ca cine le contrazice e impotriva stiintei si oamenilor de stiinta. Peste 100-200 de ani, sa zicem, teoria evolutionista o sa fie probabil la arhiva, la fel ca cea a lui Lamarck, si o sa fii inapoiat doar daca mai crezi in ea atunci.

bogdan81 09.11.2013 20:44:15

Big-bang-ul are, din punctul meu de vedere, doua fatete.
Pe de o parte el atesta ca universul a avut un inceput si deci, aici, ar trebui sa se potriveasca cu dogma crestina. Pe de alta parte insa, teoria big-bang-ului sustine ca acest inceput se datoreaza unei explozii intamplatoare si haotice, deci fara un sens, fara un logos.
Aici ar putea veni in contradictie cu crestinismul, care spune ca toate s-au facut cu sens, cu ratiune, cu logos.
Eu personal, nu sunt un adept al teoriei big-bang, cel putin nu in forma in care este prezentata
uneori. Cred ca stiinta are inca multe lacune si nu cred ca va putea oferi vreodata o explicatie convingatoare despre originea universului.

Alin.D.Zaharia 09.11.2013 21:03:27

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 539705)
N-ai inteles nici acum ce am scris in mesaj. Iti explic mai simplu, daca traiam ambii acum 600 de ani si eu iti spuneam ca pamantul se invarte in jurul soarelui tu imi reprosai ca sunt nestiutor, inapoiat, pentru ca nu cred ce spun inteleptii acelui timp. Sper ca ai inteles acum.

Dacă veneai la mine cu dovezile necesare care să îți susțină ipoteza îmi schimbam poziția ca să reflecte noile cunoștințe. Eu nu îmi bazez înțelegerea despre realitate/univers după ce zic acei „înțelepți” la care tu tot face referire.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 539705)
La fel si cu teoriile astea, evolutionista si Big-Bang, cei ce cred in ele spun ca cine le contrazice e impotriva stiintei si oamenilor de stiinta. Peste 100-200 de ani, sa zicem, teoria evolutionista o sa fie probabil la arhiva, la fel ca cea a lui Lamarck, si o sa fii inapoiat doar daca mai crezi in ea atunci.

Bineînțeles că dacă zici că nu crezi în Teoria Evoluției sau Teoria Big-Bang ești „împotriva” științei. Toate datele noastre până în acest moment susțin aceste modele, deci poziția mea reflectă aceste cunoștințe. Dacă pe viitor v-or fi date noi, îmi voi schimba poziția.

Însă există o foarte mare diferență dintre acea perioadă și acum. Oamenii de știință de pe acea vreme nu aveau acces la uneltele și datele la care avem noi acces acum.
În secolul 21 astfel de schimbări de poziții se întâmplă foarte foarte rar tocmai pentru că avem unelte gen telescoape, sateliți, calculatoare care să simuleze modele matematice complexe etc.
Diferența dintre mine și tine este că poziția ta va reflecta întodeauna ce zice biblia bănuiesc, indiferent de ce zice știința azi sau peste 1mil de ani.

catalin2 09.11.2013 21:17:39

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 539717)
Dacă veneai la mine cu dovezile necesare care să îți susțină ipoteza îmi schimbam poziția ca să reflecte noile cunoștințe. Eu nu îmi bazez înțelegerea despre realitate/univers după ce zic acei „înțelepți” la care tu tot face referire.

Bineînțeles că dacă zici că nu crezi în Teoria Evoluției sau Teoria Big-Bang ești „împotriva” științei. Toate datele noastre până în acest moment susțin aceste modele, deci poziția mea reflectă aceste cunoștințe. Dacă pe viitor v-or fi date noi, îmi voi schimba poziția.

Nu iti schimbai deloc pozitia, chiar in pasajul urmator spui ce faceai si atunci. Pentru ca toate datele din stiinta din acel moment sustineau geocentrismul, cum tu ii credeai pe ei nu aveai cum sa ma crezi pe mine chiar daca ti-as fi arata toate dovezile.
La fel si acum, am aratat pana acum pe forum toate dovezile stiintifice care arata ca ambele teorii sunt gresite, desi pana acum cativa zeci de ani datele stiintifice le erau favorabile. Tu nu cred ca ai citit mesajele mele si cred ca nici macar ce am scris despre Big-Bang pe topicul asta nu ai citit, pentru ca nu te intereseaza adevarul, tu crezi fara sa cercetezi tot ce spun oamenii de stiinta.

Alin.D.Zaharia 10.11.2013 01:20:55

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 539719)
La fel si acum, am aratat pana acum pe forum toate dovezile stiintifice care arata ca ambele teorii sunt gresite, desi pana acum cativa zeci de ani datele stiintifice le erau favorabile. Tu nu cred ca ai citit mesajele mele si cred ca nici macar ce am scris despre Big-Bang pe topicul asta nu ai citit, pentru ca nu te intereseaza adevarul, tu crezi fara sa cercetezi tot ce spun oamenii de stiinta.

Ce dovezi științifice poți tu să îmi aduci? Tu numești articole găsite pe google dovezi?

catalin2 11.11.2013 19:39:23

Citat:

În prealabil postat de Alin.D.Zaharia (Post 539747)
Ce dovezi științifice poți tu să îmi aduci? Tu numești articole găsite pe google dovezi?

Am scris cateva sute de msaje pe forum despre asta, nu le mai repet pentru fiecare, oricum si un credincios care crede in evolutionism nu isi va schimba parerea, cu atat mai mult un ateu. Am scris si pe acest topic, de ce nu le-ai citit macar pe acelea? Inseamna ca nu te intereseaza.
Dovezile sunt stiintifice, nu povestiri ca cei ce sustin evolutionismul. De exemplu cine a luat premiul Nobel pentru fizica in 2011 si de ce acea cercetare introduce in coma artificala teoria Big-Bang?

Teonymus 17.11.2013 20:02:35

Evoluționismul nu este compatibil cu creștinismul
 
Ciudat cum o simplă teorie poate să stârnească atâtea pasiuni în lumea științifică și nu numai.
M-am întrebat de multe ori, cum de a câștigat atâta popularitate această teorie așa de fantezistă? Fiindcă trebuie să vă spun că această teorie nu a fost probată de nimic până acum. Tot ce susțin evoluționiștii se bazează pur și simplu pe propria lor imaginație. Adică, se descoperă niște oase și se fac "reconstituiri" asupra formei pe care se crede că ar fi avut-o acel animal. Dar mă întreb eu, și dacă găsesc ceva nou, de unde știu ei că acel animal nu a fost o specie de sine stătătoare care a dispărut de-a lungul timpului? Chiar și astăzi sunt multe animale pe cale de dispariție. Practic toate așa zisele "dovezi" în favoarea lor sunt pur și simplu niște păreri proprii cu pretenția de a fi considerate adevăr absolut.
Dar să revenim la întrebarea mea. De ce a câștigat atât de mult teren teoria evoluționistă? Pentru că-l exclude pe Dumnezeu din creație. Totul este o întâmplare.
Unii vin acum să lege credința de evoluție, dar mă întreb eu, cum este posibilă o astfel de "uniune" în viziunea bibliei? Biblia spune că Dumnezeu este atotputernic și că a creat lumea în 6 zile. Oare nu putea Dumnezeu să facă asta întocmai? Era nevoie numaidecât de câteva "miliarde" de ani pentru ca această creație să ajungă la desăvârșire?
Nu era nevoie, atunci ce rost mai are să susținem evoluția? Ar fi un nonsens teologic.

Barsaumas 23.11.2013 18:14:33

Citat:

În prealabil postat de Teonymus (Post 540591)
Ciudat cum o simplă teorie poate să stârnească atâtea pasiuni în lumea științifică și nu numai.
M-am întrebat de multe ori, cum de a câștigat atâta popularitate această teorie așa de fantezistă? Fiindcă trebuie să vă spun că această teorie nu a fost probată de nimic până acum. Tot ce susțin evoluționiștii se bazează pur și simplu pe propria lor imaginație. Adică, se descoperă niște oase și se fac "reconstituiri" asupra formei pe care se crede că ar fi avut-o acel animal. Dar mă întreb eu, și dacă găsesc ceva nou, de unde știu ei că acel animal nu a fost o specie de sine stătătoare care a dispărut de-a lungul timpului? Chiar și astăzi sunt multe animale pe cale de dispariție. Practic toate așa zisele "dovezi" în favoarea lor sunt pur și simplu niște păreri proprii cu pretenția de a fi considerate adevăr absolut.
Dar să revenim la întrebarea mea. De ce a câștigat atât de mult teren teoria evoluționistă? Pentru că-l exclude pe Dumnezeu din creație. Totul este o întâmplare.
Unii vin acum să lege credința de evoluție, dar mă întreb eu, cum este posibilă o astfel de "uniune" în viziunea bibliei? Biblia spune că Dumnezeu este atotputernic și că a creat lumea în 6 zile. Oare nu putea Dumnezeu să facă asta întocmai? Era nevoie numaidecât de câteva "miliarde" de ani pentru ca această creație să ajungă la desăvârșire?
Nu era nevoie, atunci ce rost mai are să susținem evoluția? Ar fi un nonsens teologic.

Putea sa o faca instantaneu, de ce era, chipurile, nevoie de sase zile? Dumnezeu Creatorul este sub Timp?! Sa nu fie! Simplu, ca sa iasa ca sabbathul e sfint (si mai tirziu, duminica).

iuliu46 23.11.2013 22:27:55

Evolutionismul teist :

A : Ateul Dawkins zice ca organismele par create dar nu sunt.
B : Crestinii Miller, Collins, Ayala etc zic ca organismele sunt create dar nu par. :1:

Ateul Dawkins isi bazeaza afirmatiile pe propria convingere ca nu exista un Creator. Pe ce isi bazeaza convingerile Crestinii ?

Ken Miller spune ceva de genul : Dumnezeu nu a stiut ca in urma evolutiei va rezulta un om asa cum arata el astazi. Rezultatul putea la fel de bine fi o molusca ganditoare. ( citat aproximativ dar sensul e pastrat ). Pe ce se bazeaza Miller cand face o asemenea afirmatie ?
Francis Collins isi argumenteaza convingerea ca Dumnezeu nu a intervenit in evolutie si ca totul s-a desfasurat la intamplare pe existenta asa numitului " junk DNA ". Desi pare o argumentatie rezonabila, teoria cu "junk DNA " este in momentul asta la terapie intensiva...si starea ei se inrautateste in fiecare zi. :71:

Teonymus 24.11.2013 20:02:15

Citat:

În prealabil postat de Barsaumas (Post 541168)
Putea sa o faca instantaneu, de ce era, chipurile, nevoie de sase zile? Dumnezeu Creatorul este sub Timp?! Sa nu fie! Simplu, ca sa iasa ca sabbathul e sfint (si mai tirziu, duminica).

Exact. Ca să ne dea un exemplu. Să muncim 6 zile și a a 7a să ne odihnim.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:22:18.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.