Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   barbatii pot fi fideli unei singure femei? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15220)

Jamaica 13.07.2012 20:29:19

barbatii pot fi fideli unei singure femei?
 
nu stiu daca a mai fost pusa acesta intrebare aici, dar sunt curioasa, mai ales din prisma domnilor: exista soti care sa nu isi insele ( cu fapta ) nevasta?
eu trebuie sa recunosc, inca mai cred in mos craciun....

Lucian008 13.07.2012 20:35:21

Citat:

În prealabil postat de Jamaica (Post 458535)
nu stiu daca a mai fost pusa acesta intrebare aici, dar sunt curioasa, mai ales din prisma domnilor: exista soti care sa nu isi insele ( cu fapta ) nevasta?
eu trebuie sa recunosc, inca mai cred in mos craciun....

Poate sunt prea dur si prea transant, dar mi se pare ca asta e o intrebare pusa de dragul de a spune ceva. Chiar daca asta se poate si in afara crestinismului, totusi de ce ne-am mai numi crestini daca nu am putea tine o astfel de "povara"?

Mihnea Dragomir 13.07.2012 20:35:47

Dar ce anume vă face să credeți că bărbații ar fi, prin definiție, fustangii ? În schimb, eventual femeile niște creturi angelice, de care ispita se lovește ca de un zid ? Au nu cu femei își înșeală bărbații ușurateci nevestele, ci le înșeală între ei ?

Jamaica 13.07.2012 21:58:22

asta ma intreb si eu lucian, exista barbati care sa duca "povara" fidelitatii? pt ca ma uit in jur si ma ingrozesc
nu am zis ca femeile sunt neprihanite, dar de barbati inselati am auzit foarte rar!

iustin10 13.07.2012 23:57:48

Pot fi fideli,in mod natural,daca o iubesc.
Pot fi si in mod educat ,daca sunt constienti ca a insela este un pacat.
Dar si scopul educatiei si regulilor este tot acesta ,de a ne invata sa iubim
Iubirea iti ocupa sufletul cu totul,devii ca un copil ,si nici macar nu iti mai trece prin gand sa inseli

Adrianna 14.07.2012 00:09:23

Statistic, barbatii inseala mai mult decat femeile. Cum insa inseala tot cu femei ramane de vazut daca inseala mai multi tot cu aceeasi, daca inseala cu femei tinere inca necasatorite, sau femeile ies "mai bine" in statistici pentru ca sunt mai discrete. Eu cred ca mai frecvent este varianta a doua, barbatii inseala mai des cu femei mai tinere inca necasatorite. Sau cu prostituate. Asta nu inseamna ca toti barbatii inseala. Daca insa un barbat spune contrariul, puteti fi sigura ca-i dintre cei care inseala...

Theodor_de_Mopsuestia 14.07.2012 02:13:35

Citat:

În prealabil postat de Adrianna (Post 458584)
Statistic, barbatii inseala mai mult decat femeile. Cum insa inseala tot cu femei ramane de vazut daca inseala mai multi tot cu aceeasi, daca inseala cu femei tinere inca necasatorite, sau femeile ies "mai bine" in statistici pentru ca sunt mai discrete. Eu cred ca mai frecvent este varianta a doua, barbatii inseala mai des cu femei mai tinere inca necasatorite. Sau cu prostituate. Asta nu inseamna ca toti barbatii inseala. Daca insa un barbat spune contrariul, puteti fi sigura ca-i dintre cei care inseala...

Chiar asa, stimata doamna? Uite, eu chiar afirm asta. :P Adica vointa ne este (inca) libera; ca atare, mi-o exercit, atat cat pot, dupa voia Domnului: deci, nu insel! Daca aplici niste chestii faine de mentalism din Taoism, ispitele nu doar ca sunt eficiente, dar chiar le vezi ridicole. Pe bune!

Adrianna 14.07.2012 02:25:48

M-ati inteles pe dos :) Am spus ca daca un barbat afirma ca: "Toti barbatii inseala" atunci cel ce afirma asa ceva, cu siguranta inseala :)

DragosP 14.07.2012 09:02:01

Citat:

În prealabil postat de Jamaica (Post 458549)
nu am zis ca femeile sunt neprihanite, dar de barbati inselati am auzit foarte rar!

Auzi? Da' femeile alea înșelate de bărbații lor... Ei, bărbații, cu cine le înșeală? Cu alți bărbați, sau cu nește biete femei? :39:

Citat:

În prealabil postat de Adrianna (Post 458584)
Daca insa un barbat spune contrariul, puteti fi sigura ca-i dintre cei care inseala...

Uite că eu spun contrariul. Înseamnă că-mi însel soția, sau în mintea matale sunt un potențial curvar?

Lucian008 14.07.2012 09:45:11

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 458630)
Auzi? Da' femeile alea înșelate de bărbații lor... Ei, bărbații, cu cine le înșeală? Cu alți bărbați, sau cu nește biete femei? :39:

Ai fost foarte profund. =)))))))))))))))


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:43:10.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.