Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Vorbirea in limbi la penticostali... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7556)

lacrimi 11.11.2009 23:05:46

Vorbirea in limbi la penticostali...
 
Credeti ca "vorbirea in limbi" la penticostali este intr-adevar daruita de Duhul Sfant? Este ea de la Dumnezeu sau de la diavol?...

Danut7 11.11.2009 23:15:39

pot sa zic ca penticostalii au alt duh..

intr-un post de-al meu mai vechi despre vorbire in limbi, apropos mai este un topic :

Ridicarea mainilor in sus si fuga prin sala , miscari inainte si inapoi ale trupurilor , dantuieli si mai stiu eu ce sunt manifestari ciudate si batjocoritoare, asa ceva nu s-a observat in Biserica primara.Desigur a fost vorbire in limbi, dar dupa cum zice apostolul Pavel , fiecare limba are intelesul ei.De asemenea se zice in fapte ca fiecare au vorbit ce le-a dat Duhul sa vorbeasca.Nu s-au fortat ei insisi.Am auzit de la un penticostal ca i-a zis la botez pastoru dati drumu la gura si apoi vine duhul, si a inceput el sa bolboroseasca si apoi s-a oprit parandu-i ca nu prea e in regula.Printre ei sunt si din astia care bolboresc fortat ei de capul lor, parerea mea.In schimb cei care dantuiesc aia sunt posedati de un duh.Sa revenim la ce ziceam mai sus, de asemenea Pavel zice ca cel care vorbeste in limbi graieste taine.De asemenea Pavel vorbeste de limbi omenesti si limbi ingeresti , limbile ingerilor sau limbile ingeresti , termenul asta este folosit doar o data(limbi ingeresti) , prin asta eu inteleg ca se refera la tainele ce le vorbea unul in limbi omenesti.De asemenea el spune ca nu foloseste la nimic vorbirea in limbi daca cel care graieste nu stie ce zice si nu talcuieste atunci e in zadar.Limbile in care au vorbit in limbii apostolii si biserica primara au fost limbi omenesti straine.Vedem mai ales in Fapte ca fiecare vorbea "in limba sa" si se intelegeau.De asemenea apostolul Pavel este clar cu privire la asta in 1Corinteni 14.Mai devreme insa in 1Corinteni 13, el spune ca vorbirea in limbi va inceta , la fel zice si in Efeseni cap 4 v 11-14 ca toate astea s-au savarsit spre zidirea trupului lui Hristos(Biserica) , spre desavarsirea sfintilor , pana cand se ajunge la unitatea credintei si cunoasterii lui Dumnezeu, la starea barbatului desavarsit si varsta maturitatii lui Hristos, nemaifiind copii purtati de valuri in ratacire.La fel si in 1Corinteni 14 cand Pavel zice de vorbirea in limbi , spune "nu fiti copii" si in cap precedent 1Corinteni 13 v11 spune ca atunci cand am devenit un barbat am lepadat cele ale copilului,asta cand se vorbeste de vorbirea in limbii.Vorbirea in limbi a incetat odata cu cresterea Bisericii si cu ajungerea la unicitatea credintei, prin desavarsirea sfintilor.Aceasta a fost ca o prefata spre cresterea Bisericii , si spre implinirea cuvantului din Lege "Voi grăi acestui popor în alte limbi și prin buzele altora, și nici așa nu vor asculta de Mine, zice Domnul"[1Corinteni 14:21]O data cu evanghelizarea neamurilor darul limbilor a incetat, pentru ca s-a ajuns sa fie vorbita "limba ingerilor" prin toate neamurilor adica oamenii au ajuns la cunostiinta lui Hristos si a evangheliei in toate neamurile prin Duhul Sfant , prin apostoli si prin sfinti.Slavi,Traci capadocieni , din Asia centrala si de est , pana la capatul Europei in Spania si Portgualia pe malul de sud.

aici : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=4976

vasalie 11.11.2009 23:59:35

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 180800)
Credeti ca "vorbirea in limbi" la penticostali este intr-adevar daruita de Duhul Sfant? Este ea de la Dumnezeu sau de la diavol?...

Scurte pareri despre vorbirea in limbi:
- trebuie sa fie o vorbire intr-o limba inteleasa de oameni, asa cum au vorbit Sfintii Apostoli.Vezi Faptele Apostolilor cap. 2:1-12. Eu as zice despre mine ca am darul vorbirii in limbi daca m-as trezi intre niste chinezi si as incepe sa le vorbesc pe limba lor, pe inteles;
- nu trebuie sa ai darul vorbirii in limbi pentru a considera ca ai Duhul Sfant (asa cum sustin penticostalii). Darurile Duhului Sfant sunt diferite. "Sunt felurite daruri dar este acelasi Duh" (1 Corinteni 12:4). Si fiecare are un dar spre folosul altuia (vers 7). Apostolul Pavel explica bine acest aspect in 1 Corinteni 12:4-11 si 1 Corinteni 12:28-31.
- vorbirea in alta limba se face in mod ordonat, ca sa se inteleaga (nu la gramada). Vezi 1 Corinteni 14:26-28.

lacrimi 12.11.2009 00:08:23

Citat:

În prealabil postat de vasalie (Post 180837)
Scurte pareri despre vorbirea in limbi:
- trebuie sa fie o vorbire intr-o limba inteleasa de oameni, asa cum au vorbit Sfintii Apostoli.Vezi Faptele Apostolilor cap. 2:1-12. Eu as zice despre mine ca am darul vorbirii in limbi daca m-as trezi intre niste chinezi si as incepe sa le vorbesc pe limba lor, pe inteles;
- nu trebuie sa ai darul vorbirii in limbi pentru a considera ca ai Duhul Sfant (asa cum sustin penticostalii). Darurile Duhului Sfant sunt diferite. "Sunt felurite daruri dar este acelasi Duh" (1 Corinteni 12:4). Si fiecare are un dar spre folosul altuia (vers 7). Apostolul Pavel explica bine acest aspect in 1 Corinteni 12:4-11 si 1 Corinteni 12:28-31.
- vorbirea in alta limba se face in mod ordonat, ca sa se inteleaga (nu la gramada). Vezi 1 Corinteni 14:26-28.



Si atunci ce e? Deci, am auzit cum repeta toti ca istericii, care mai de care mai tare, ca la balamuc "BOTEZ" la infinit, uneori ore in sir... si apoi bolborosesc ceva ce nimeni nu intelege (ce spun eu? uneori incep chiar ei sa "traduca" in romaneste) si cica ii cuprinde o liniste deplina, de nimic nu mai conteaza decat "Domnul", si cu cat "staruiesc" mai mult pentru "Duhul Sfant", dragostea pentru "Domnul" e tot mai mare...

vasalie 12.11.2009 00:32:23

Citat:

În prealabil postat de lacrimi (Post 180841)
Si atunci ce e? ...

Nu stiu. Am fost pe la penticostali dar nu am asistat niciodata la o "vorbire in limbi". Nu pot raspunde la ce nu cunosc bine.

lacrimi 12.11.2009 00:56:57

Citat:

În prealabil postat de vasalie (Post 180849)
Nu stiu. Am fost pe la penticostali dar nu am asistat niciodata la o "vorbire in limbi". Nu pot raspunde la ce nu cunosc bine.


Dumnezeu nu poate fi, asta e clar... In primul rand ca sufera de mandrie toti dintre ei, ceea ce e considerat un pacat mare in fata lui Dumnezeu.
Eu raman la una din astea doua variante: diavol sau hipnoza.
Si totusi nu suporta Sfanta Cruce si icoanele... Ce treaba ar avea hipnoza cu asta?...

qlavinia 12.11.2009 13:24:46

Am gasit acest topic intamplator, si m-am gandit ca ar fi fain sa auziti si punctul de vedere al unui penticostal :P.
In primul rand, referit la ceea ce Danut7 a scris "Ridicarea mainilor in sus si fuga prin sala , miscari inainte si inapoi ale trupurilor , dantuieli si mai stiu eu ce sunt manifestari ciudate si batjocoritoare, asa ceva nu s-a observat in Biserica primara".
Nu stiu in ce biserica penticostala ai fost, dar la noi nu exista asa ceva!!! Cred ca te referi la bisericile caristmatice din strainatate. Noi nu suntem de acord cu asa ceva. Si mie aceste lucruri mi se par ciudate.
De asemenea, pentru "lacrimi": "am auzit cum repeta toti ca istericii, care mai de care mai tare, ca la balamuc "BOTEZ" la infinit". La noi nu exista asa ceva... nu zic ca nu ai auzit, pentru ca nu cred ca minti. Pentru biserica la care eu merg, pot garanta: nu se face asa ceva!
Nu am timp foarte mult sa scriu, pentru ca sunt la serviciu, as vrea sa spun doar cateva lucruri, si poate voi reveni cu un post daca voi avea timp.

Haideti sa privim la ceea ce apostolul Petru spune imediat dupa revarsarea Duhului Sfant:
"38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Aceasta fagaduinta este pentru toti cei de departe, in oricat de mare numar ii va chema Domnul.
In 1 Corinteni 13, scrie asa
"Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.
13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. "
Nu trebuie sa scoatem din context un verset ca sa argumentam o idee pe care noi deja o credem. Aceste versete se refera la momentul cand "vom cunoaste pe deplin". Vom ajunge vredoata sa cunoatem pe deplin pe acest pamant?

Haideti de asemnea sa privim si in 1 Corinteni 12:
"28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?
31. Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate"
Unde in Scriptura scrie ca aceste daruri au fost "desfiintate" si ca nu mai exista? As dori un verset concret care sa spuna ca aceste daruri au fost doar pentru biserica primara si ca nu trebuie sa fie si in biserica de astazi. Un singur verset care sa spuna acest lucru.

metanoia2 12.11.2009 15:00:48

Nu spune nimeni ca acestea au incetat ci:Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? "Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?"
Asa cum ai citat si tu. Dar cel care are cu adevarat darurile Duhului Sfant este smerit si nu se bate cu pumnul in piept : Eu fac voia lui Dumnezeu, eu ma deosebesc de lume....etc.

Totpeetor 12.11.2009 15:04:00

Lacrimi mi-ai spus pe un alt topic:
"Sfanta Scriptura spune clar ca la Cincezime cand s-a revarsat Duhul Sfant si vorbeau in limbi, fiecare il auzea in limba sa natala... Nu a fost o bolborosire in nu stiu ce combinatie de limbi si nicaieri in Biblie nu se spune ca repeta la nesfarsit un cuvant sau o serie de cuvine (care la voi se numeste "staruinta") pentru ca Duhul Sfant sa le dea acest dar... Aparea dupa voia lui Dumnezeu si nu dupa a oamenilor. Si apoi Sfantul Apostol Pavel spune clar ca "Proorocirile se vor sfarsi, limbile vor inceta" (I Cor 14.7). Puneti voi la indoiala cuvintele Apostolului Pavel?...
Si tot Pavel spune ca "limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi" (I Cor 14.22). Si penticostalii se considera "Biserica lui Dumnezeu", se considera cei deja mantuiti... Cum vine asta? Nu va mai luati doar dupa pastori si cititi Biblia cu atentie, pentru voi insiva, pentru ca acei pastori ai vostri nu sunt decat unelte de a va duce pe calea pierzarii. De ce aveti nevoie de semne si minuni pentru a crede in puterea lui Dumnezeu si a Duhului Sfant? Multi veti calatori spre iad cu Biblia sub brat...
Vorbirea in limbi a fost la inceput, tocmai pentru a se propovadui Evanghelia la neamuri. A fost necesara, pentru a raspandi crestinismul. Acum la ce ar folosi?..."

Eu nu as vrea sa discut despre aceste lucruri.Pentru mine e un subiect sensibil,totusi nu vreau sa iti las de inteles ca nu am replica si ca ai dreptate.In biblie nu spune nicaieri ca aceste daruri au incetat ci ca 'limbile vor inceta" asa cum ai spus tu ,dar nu se spune cand,ele pot inceta in viitor.Uite ce ii sfatuieste Pavel pe Corinteni:
1 Corinteni 14:1 Urmăriți dragostea. Umblați și după darurile duhovnicești, dar mai ales să prorociți.
1 Corinteni 14:2 În adevăr, cine vorbește în altă limbă, nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu; căci nimeni nu-l înțelege, și, cu duhul, el spune taine.
1 Corinteni 14:3 Cine prorocește, dimpotrivă, vorbește oamenilor, spre zidire, sfătuire și mângâiere.
1 Corinteni 14:4 Cine vorbește în altă limbă, se zidește pe sine însuși; dar cine prorocește, zidește sufletește Biserica.
1 Corinteni 14:5 Aș dori ca toți să vorbiți în alte limbi, dar mai ales să prorociți. Cine prorocește, este mai mare decât cine vorbește în alte limbi; afară numai dacă tălmăcește aceste limbi, pentru ca să capete Biserica zidire sufletească.
1 Corinteni 14:6 În adevăr, fraților, de ce folos v-aș fi eu, dacă aș veni la voi vorbind în alte limbi, și dacă cuvântul meu nu v-ar aduce nici descoperire, nici cunoștință, nici prorocie, nici învățătură?
Iti recomand sa citesti atent tot capitolul din 1 Corinteni 1:14 ca sa nu mai umplu forumul cu el.
Uite ce spune Pavel:
1 Corinteni 14:13 De aceea, cine vorbește în altă limbă, să se roage să aibă și darul s-o tălmăcească.
Deci si atunci era vorba si de limbi necunoscute,nu neaparat cunoscute cum vrei sa arati tu si era necesara o talmacire.
De asemenea Pavel mai continua:
1 Corinteni 14:21 În Lege este scris: "Voi vorbi norodului acestuia prin altă limbă și prin buze străine; și nici așa nu Mă vor asculta, zice Domnul."
Penticostalii nu se considera deja mantuiti decat dupa ce si-au incheiat viata dupa voia Lui Dumnezeu,mantuirea este deci un proces ce tine toata viata,vorbesti lucruri despre care nu stii.Nimeni nu se ia dupa pastori,Biblia este de ajuns.Daca pastorii spun ceva ce nu este in Scripturi fii sigura ca nu ii crede nimeni.
Si m-am saturat de fundamentalism crestin.Religia nu mantuieste,credinta este cea care aduce mantuirea,asa ca sa nu mai privim lucrurile din perspective care nu sunt biblice.

lacrimi 12.11.2009 15:20:10

Citat:

În prealabil postat de qlavinia (Post 180987)
Am gasit acest topic intamplator, si m-am gandit ca ar fi fain sa auziti si punctul de vedere al unui penticostal :P.
In primul rand, referit la ceea ce Danut7 a scris "Ridicarea mainilor in sus si fuga prin sala , miscari inainte si inapoi ale trupurilor , dantuieli si mai stiu eu ce sunt manifestari ciudate si batjocoritoare, asa ceva nu s-a observat in Biserica primara".
Nu stiu in ce biserica penticostala ai fost, dar la noi nu exista asa ceva!!! Cred ca te referi la bisericile caristmatice din strainatate. Noi nu suntem de acord cu asa ceva. Si mie aceste lucruri mi se par ciudate.
De asemenea, pentru "lacrimi": "am auzit cum repeta toti ca istericii, care mai de care mai tare, ca la balamuc "BOTEZ" la infinit". La noi nu exista asa ceva... nu zic ca nu ai auzit, pentru ca nu cred ca minti. Pentru biserica la care eu merg, pot garanta: nu se face asa ceva!
Nu am timp foarte mult sa scriu, pentru ca sunt la serviciu, as vrea sa spun doar cateva lucruri, si poate voi reveni cu un post daca voi avea timp.

Haideti sa privim la ceea ce apostolul Petru spune imediat dupa revarsarea Duhului Sfant:
"38. Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt.
39. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. " - Fapte 2
Aceasta fagaduinta este pentru toti cei de departe, in oricat de mare numar ii va chema Domnul.
In 1 Corinteni 13, scrie asa
"Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.
13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea. "
Nu trebuie sa scoatem din context un verset ca sa argumentam o idee pe care noi deja o credem. Aceste versete se refera la momentul cand "vom cunoaste pe deplin". Vom ajunge vredoata sa cunoatem pe deplin pe acest pamant?

Haideti de asemnea sa privim si in 1 Corinteni 12:
"28. Și pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învățători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor.
29. Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?
30. Oare toți au darurile vindecărilor? Oare toți vorbesc în limbi? Oare toți pot să tălmăcească?
31. Râvniți însă la darurile cele mai bune. Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate"
Unde in Scriptura scrie ca aceste daruri au fost "desfiintate" si ca nu mai exista? As dori un verset concret care sa spuna ca aceste daruri au fost doar pentru biserica primara si ca nu trebuie sa fie si in biserica de astazi. Un singur verset care sa spuna acest lucru.



Dar unde in Scriptura scrie ca se vor mentine?... Cred ca a fost nevoie de asa ceva pentru a raspandi crestinismul la neamuri. "Darul limbilor va inceta"...Si unde in Sfanta Scriptura scrie ca darul Duhul Sfant consta in "vorbirea in limbi"? Adica daca nu "vorbesti in limbi" nu ai Duhul Sfant? De unde asa ceva? "Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia, blandetea, stapanirea de sine." (Gal 6.22-23)
Si de ce mai multe botezuri?... Unul in apa, unul cu Duhul Sfant, unul cu foc... Cand Biblia spune clar ca "exista un singur botez"... Oare botezul in numele Tatalui al Fiului si al Sfantului Duh, nu le include si pe celelalte?...
"Cat despre prooroci - se vor desfiinta"... pentru ca "Nu este treaba voastra sa stiti vremurile sau soroacele; pe acestea Tatal le-a pastrat sub autoritatea Sa." (Faptele Apostolilor 1.7)
"Umblati dar dupa darurile cele mai bune si va voi arata o cale nespus de buna." (I Cor13.31) De ce dar sa umblam dupa basme, dupa semne, cand Sfantul Apostol Pavel spune clar ca "limbile sunt un semn nu pentru cei credinciosi, ci pentru cei necredinciosi." Ori ... voi va considerati "alesii Domnului, biserica lui Dumnezeu, urmasii apostolilor"... Oare cum se face ca umblati dupa un semn al necredinciosilor?...


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:51:08.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.