Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Despre viata...intrebare (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13226)

tigerAvalo9 02.07.2011 16:32:20

Despre viata...intrebare
 
Buna ziua.

Dupa cum unii dintre voi au observat sau unii dintre voi care ma cunosc si mai demult am credinta,sunt credincios,frecventez Bisericile,imi place religia si tot ce tine de Dumnezeu.

Totusi vreau sa va spun ca eu am o multime de hobbyuri,de pasiuni.Imi plac multe lucruri,enigme,stiinta,istorie,geografie,vizitatul ,transportul in comun,muzica etc.

Vreau sa va intreb daca e bine asa,adica daca e bine din punct de vedere duhovnicesc,sa fac mai multe lucruri,sa imi place cele ce am zis mai sus.Poate pare o intrebare stupida dar sunt unii poate care au alta parere,mai ales unii duhovnici,preoti etc.Dar sunt si alti preoti si duhovnici care recomanda astea.


E normal din punct de vedere duhovnicesc sa ai si alte pasiuni,sa iti placa si alte lucrurie etc.Am auzit ca unii recomanda doar viata duhovniceasca ,doar matanii etc,da e bine si asa,iti dedici viata intru totul lui Dumnezeu dar fiecare cu viata lui.
Banuiesc ca si voua va plac mai multe lucruri.

Am pus intrebarea din curiozitate.Astept pareri ,astept sa vorbim.

Numai bine si Doamne ajuta!

tabitha 02.07.2011 17:23:42

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 373961)

Totusi vreau sa va spun ca eu am o multime de hobbyuri,de pasiuni.Imi plac multe lucruri,enigme,stiinta,istorie,geografie,vizitatul ,transportul in comun,muzica etc.

Draga Alin,
Nu inteleg cum ai putea face un hobby/pasiune pentru transportul in comun.
Restul, hai za zicem ca ar fi okay, daca nu le aloci timp fara dreapta socoteala.
Ai grija de tine, stiu ca ai avut ceva probleme de sanatate. Si nu e bine sa te risipesti in maruntisuri.
Doamne ajuta!

tigerAvalo9 02.07.2011 17:26:36

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 373972)
Draga Alin,
Nu inteleg cum ai putea face un hobby/pasiune pentru transportul in comun.
Restul, hai za zicem ca ar fi okay, daca nu le aloci timp fara dreapta socoteala.
Ai grija de tine, stiu ca ai avut ceva probleme de sanatate. Si nu e bine sa te risipesti in maruntisuri.
Doamne ajuta!


Multumesc mult Mirela.Si tie iti doresc multa multa sanatate si fericire.:53::11:

Mihnea Dragomir 02.07.2011 19:40:50

Pe cei mai mulți dintre noi Dumnezeu ne-a chemat să nu fim ai lumii, dar să fim în lume. Așa cum este fermentul în aluat. Despre El însuși, potrivit Tradiției, noi credem că, până la începutul misiunii Sale publice care a avut loc în jurul vârstei de 30 de ani, s-a ocupat cu tâmplăria, ajutându-l pe tatăl Său adoptiv în atelierul din Nazaret.

Mai vedem asta la sfinți. Un mare număr de sfinte brodau. Unele au fost bogate în viața lor, făcau asta nu pentru bani, ci din pură plăcere (hobby). Fericitul Ioan Paul al II-lea avea, în anii tinereții și maturității sale, plăcerea schiului. Schia chiar și când era deja Papă. Sunt multe asemenea exemple.

uncopil 02.07.2011 23:13:46

O vorba inteleapta pe care o stiu de la duhovnicul meu este ca e rau sa traiesti in lume ca un calugar si in manastire ca un mirean de rand. Ganditi-va la asta.

Mitropolitul Antonie de Suroj scrie in cartea sa "Scoala rugaciunii"(v-o recomand, e minunata) ca orice lucru in exces e daunator. La fel si lucrurile duhovnicesti. Se poate ajunge la o "intoxicatie" si atunci ce am rezolvat? Cel mai bine e sa facem de toate(se subintelege ca nu pacate), dar cu masura!

Iertati-ma si Dumnezeu sa ne ierte!

glykys 03.07.2011 00:44:06

Toate se fac cu masura si la timpul potrivit.
Spunea par. Teofil, cand a fost intrebat cate acatiste si cum sa fie citite, spunea ca acatistele parintilor lui au fost copiii lor si ca, fireste, e bine sa le citesti, dar sa mai faci si altceva pe langa, ca viata ta nu sta numai in asta.
Si mai trebuie sa ne gandim si la cei din jurul nostru, la datoriile pe care le avem fata de familie, fata de societate ... Crestinul e om responsabil, nu face doar ce vrea el si ce ii place. Nu cred sa fie pacat cele enumerate de tine, totul e sa le faci cu masura si sa ii dai slava lui Dumnezeu pentru ele. M-a intrigat si pe mine hobby-ul tau cu transportul in comun :).

Melissa 03.07.2011 00:52:10

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 374114)
M-a intrigat si pe mine hobby-ul tau cu transportul in comun :).

O posibila explicatie pentru aglomeratii..Or fi mai multi cu acest hobby..:-)

Yasmina 03.07.2011 02:37:23

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 374116)
O posibila explicatie pentru aglomeratii..Or fi mai multi cu acest hobby..:-)

Am avut si eu hobby-ul acesta pe la 14,15 ani...
Si chiar a fost folositor caci mi-am format cat de cat o idee a cartierelor bucurestene care sunt largi si numeroase.Cutreierarea locurilor invecinate nu-i un lucru rau sau nemaintalnit:)

machho 03.07.2011 07:43:05

''toate sunt ingaduite,dar nu toate sunt de folos"
 
[quote=tigerAvalo9;373961]Buna ziua.E normal din punct de vedere duhovnicesc sa ai si alte pasiuni,sa iti placa si alte lucrurie etc.Am auzit ca unii recomanda doar viata duhovniceasca ,doar matanii etc,da e bine si asa,iti dedici viata intru totul lui Dumnezeu dar fiecare cu viata lui.
Banuiesc ca si voua va plac mai multe lucruri.

Doamne ajuta', ...toate sunt ingaduite,dar nu toate sunt de folos.Un mic exemplu: vine un preot nou la noi in biserica' si dupa' predica' a spus aceasta urare.."sa' va vad casele pline de turisti"....bun!!,o urare buna' la aparente care chiar a starnit multumiri ''sonore'',dar...daca' acel parinte spunea..." fie ca Domnul sa' binecuvanteze casele voastre cu turisti",parca' era altceva,ceva de genul "miroase a Dumnezeu" si atunci ma' multumea si pe mine,'sufleteste.
...cu siguranta' daca' esti interesat sa'-L multumesti pe Domnul si nu pe tine,cu ajutorul constiintei tale (care este glasul lui Dumnezeu in om,cum spunea Sf.Vasile cel Mare),cu timpul vei face deosebirea acestor cuvinte.."toate sunt ingaduite,dar nu toate sunt de folos"..Doamne ajuta', si fie ca Domnul sa' binecuvanteze "autobuzele" cu care iti place sa' te plimbi(sper ca' nu gratuit)

AndreiM 03.07.2011 09:46:38

Sfantul Teofan Zavoratul a spus sa cunoastem si sa citim tot ce e frumos si folositor, pentru a da si mai multa slava Domnului. Cred ca important este ca intotdeauna sa petreci mai mult timp cu El decat cu orice altceva.


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:01:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.