Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Dragostea dintre un Ortodox si un ateu (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16909)

Maria9 09.11.2013 20:49:07

Dragostea dintre un Ortodox si un ateu
 
Probabil voi fi desfiintata in aceasta postare de multi dintre voi. Dar vreau sa precizez de la inceput ca nu caut decat o solutie de mijloc, cu toate ca in acceptiunea Bisericii Ortodoxe aceasta nu exista si probabil in nici a unei alte Biserici din cate stiu eu.

Da, asa cum ati intuit, este vorba despre o poveste de dragoste dintre un credincios si un ateu. Cei doi vor sa isi desavarseasca povestea de dragoste prin ceea ce inseamna casatorie si intemeierea unei familii. Ambii respecta aceasta institutie si o sustin, au aceleasi conceptii sanatoase despre respectul reciproc, familie si isi doresc sa isi creasca si educe viitorii copii intr-o familie recunoscuta de societate prin casatorie.

Dar asa cum am zis unul este credincios iar celalalt ateu. Ambii au dorinte comune se iubesc enorm si se respecta. Tocmai de aceea scriu aceste randuri pentru ca da, sunt credincioasa. Am intalnit omul care imi ofera dragostea si respectul de care nu am avut parte pana acum. Nu sunt o ortodoxa model, nu merg in fiecare duminica la biserica, poate nu tin in intregime fiecare post in parte, poate nu ma spovedesc de cel putin 4 ori pe an, dar imi doresc ca aceasta relatie sa fie una binecuvantata.

El este ateu, asa se declara, dar imi respecta convingerile si nu a incercat niciodata sa mi le schimbe sau sa emita vreo judecata in ceea ce ma priveste. Isi doreste ca eu sa fiu impacata si fericita de aceea a acceptat ceremonia religioasa, cu toate ca pentru aceasta va trebui sa fie botezat ortodox, o va face de dragul meu. Stiu ca aceasta afirmatie nu e pe placul multora dintre voi, dar cati dintre credinciosii ortodocsi au fost botezati de mici iar acum sunt atei sau impartasesc alte convingeri?

El a facut jumatate din drumul lui dar exista un obstacol, si anume sarutatul icoanelor si al crucii. Sustine ca nu poate face asta, si il inteleg avand in vedere modul occidentalist in care a fost educat. Asa ca acum e randul meu sa fac cealalta jumatate de pas si sa incerc sa gasesc o solutie in care el sa nu se simta jignit sau neinteles.

Stiu ca Biserica Ortodoxa este una stricta dar si plina de traditii si probabil ca nu va fi de acord cu o ceremonie in care nu se vor saruta icoanele sau crucile.

De aceea caut o solutie, o situatie de compromis (poate nu e cel mai potrivit cuvant).
Imi doresc ca aceasta poveste de iubire sa fie binecuvantata, este o poveste frumoasa ca multe altele si nu merita sa fie distrusa din aceasta cauza. M-as simti linistita sufleteste si fericita sa putem avea parte de ceremonia religioasa.

Asa ca va rog sa imi spuneti daca este posibila sau nu o astfel de ceremonie in conditiile prezentate.

Si daca nu va fi posibil destinele noastre tot se vor uni, dar va exista mereu ceva acolo... in adancul sufletului meu... mai ales ca imi doresc sa ne botezam copii. Oricum ar fi, Dumnezeu exista si va exista in sufletul meu. Si sunt convinsa ca nu poate fi nimic rau in a iubi pe cineva care face bine pentru ca asa simte si nu pentru a ajunge in Rai sau nu poate sa faca nici un rau nici celei mai mici vietati de pe Pamant pentru ca asa simte si nu pentru ca altfel ar ajunge in Iad...

Astept cu interes mesajele voastre.

Florinvs 09.11.2013 20:57:51

Din ce ati spus inteleg ca il iubiti si va iubesti si nu a incercat a va determina sa va schimbati convingerile religioase!
In acest caz, nu ezitati nici o secunda, multumitii lui Dumnezeu ca v-a scos in cale pe acel barbat si mergeti inainte impreuna cu toata hotararea si fermitatea!

DragosP 09.11.2013 21:12:13

Căsătoria "recunoscută de societate" fără sa fie binecuvântată de Dumnezeu este curvie.

bogdan81 09.11.2013 21:23:33

Pai doamna, ca sa va puteti casatori religios, trebuie ca el sa se boteze.
De botezat, trebuie sa-l boteze un preot. Pana aici e logic.
Daca aveti un preot la care va spovediti, trebuie sa discutati cu el aceasta problema si el va va indruma si posibil, tot el il va boteza si pe prietenul dvs.
Altcineva in afara de preot nu va poate sfatui si ajuta.
Mai ales ca inteleg ca la momentul asta el nu este inca botezat.

catalin2 09.11.2013 21:51:27

Chiar m-am interesat de curand despre acest lucru, am intrebat si un parinte. Un preot nu pate face Taina cununiei chiar daca vrea si ateul sa participe, pentru ca trebuie sa fie ambii credinciosi. Am citit pe net ca aproape toti ateii spun ca ei merg si la biserica sa nu o supere pe mireasa, chiar daca rad de ce se intampla acolo. Si preotul nu tie, intreaba doar daca e botezat ortodox si ajunge sa faca Sfanta Taina unui ateu. Acum cateva sute de ani in timpul slujbei se si impartaseau mirii, deci era imposibil sa se casatoreasca si daca erau opriti de la impartasanie, cu atat mai mult sa fie unul ateu.
Mai mult, am citit ca sunt si ambii atei si se casatoresc la biserica de gura parintilor, ca sa nu rada lumea de ei.
Daca pana atunci devine credincios da, nu e nicio problema. Marea problema e ca, nefiind casatoriti la biserica nu te poti nici tu impartasi, decat in eventualitatea in care nu aveti relatii intime (ceea ce e greu de crezut).
Dar chiar daca s-ar putea, va fi greu sa stea un credincios cu un ateu, si daca sunt culte diferite e greu. Doar daca acel credincios nu e practicant si oricum nu are prea mare importanta credinta nici pentru el.
Parintele Arsenie Papacioc spune ca rolul principal al casatoriei este de crestere duhovniceasca spre mantuire. Abia pe planul doi vine cresterea copiilor, si aceia in spiritul credintei.
Mai spune Parintele Arsenie "Ce rost are sa mai vorbim ca sa iubesc, dar nu cred in Dumnezeu! Nu exista nici un fel de siguranta de percepere in viitor, de sens, de scop, daca nu exista Dumnezeu." "Am atras atentia la fete sa nu se grabeasca in privinta acceptarii unei prietenii cu un baiat, daca nu este credincios. Le intreb: “E crestin?” “Nu, dar acum doreste sa se faca!” “Bine, dar cum crezi tu, care ai crescut in biserica, ca il vei invata tu acum sa se inchine? "
Vedem ca Parintele nu incuraja o relatie nici daca acel ateu dorea sa devina credincios. Probabil pentru ca e posibil ca acela sa doreasca asta doar pentru a fi pe placul sotiei, sau sa aiba doar o credinta superficiala.

catalin2 09.11.2013 21:53:21

Citat:

În prealabil postat de bogdan81 (Post 539706)
Pai doamna, ca sa va puteti casatori religios, trebuie ca el sa se boteze.
De botezat, trebuie sa-l boteze un preot. Pana aici e logic.

Majoritatea ateilor de la noi au fost botezati cand erau mici, doar ca au devenit atei dupa aceea. Daca e din alta credinta oricum va trebui sa se converteasca la ortodoxie, nu conteaza decat botezul ortodox.

ioanna 09.11.2013 22:01:56

Citat:

În prealabil postat de Maria9 (Post 539698)
Asa ca acum e randul meu sa fac cealalta jumatate de pas si sa incerc sa gasesc o solutie in care el sa nu se simta jignit sau neinteles.
Astept cu interes mesajele voastre.

Inteleg ca tu accepti ca el sa se "sacrifice" si sa se boteze (insa un botez asa cum vrea el, desfasurat dupa regia lui ca ii repugna gandul de a saruta crucea) pentru a participa formal la o ceremonie (si aceea desfasurata dupa un "scenariu" care sa-i placa, cu toate ca oricum nu crede in taina cununiei), crezand ca astfel tu vei fi multumita. Sincer, esti multumita daca va cununati religios in conditiile astea? De ce nu te sacrifici tu pentru el, daca tot il iubesti si amani momentul cununiei religioase pana atunci cand el va simti ca trebuie sa faca pasul?

catalin2 09.11.2013 22:29:16

Am uitat in mesajul precedent sa mai scriu ceva, desi avusesem aceasta intentie. ""Se spune că, odată, un tânăr îndrăgostit a mers la un duhovnic iscusit, pentru a-i cere sfatul în legătură cu o fată cunoscută, sperând că acesta îi va da îndemn de căsătorie sau de despărțire. Întrebat asupra calităților fetei, băiatul entuziast a început să o laude, spunând mai întâi că este frumoasă. Înțeleptul duhovnic a așternut pe hârtie un „zero“. Apoi a aflat că este bogată și a mai adăugat unul. Enumerarea s-a continuat, iar la fiecare calitate umană sau lumească enumerată, avva adăuga tot câte un zero. La un moment dat, el l-a întrebat pe tânăr: „Dar credincioasă este?“, iar tânărul a răspuns că, în fapt, pentru aceasta a ales-o. Bucuros, bătrânul a așezat în fața șirului bogat de zero-uri cifra unu și i-a spus tănârului: „Cu adevărat ți-ai găsit jumătatea, pentru că dacă nu ar fi avut credință - acel „unu“ din fața zero-urilor -, toate acestea, oricât de multe ar fi fost, nu aveau nici o valoare“.

catalin2 09.11.2013 22:30:30

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 539715)
Inteleg ca tu accepti ca el sa se "sacrifice" si sa se boteze (insa un botez asa cum vrea el, desfasurat dupa regia lui ca ii repugna gandul de a saruta crucea)

Am inteles ca e ateu, nu are o alta religie.

Parascheva16 09.11.2013 22:45:04

Sa inteleg ca el nu este roman. Ai mentionat faptul ca a avut o educatie occidentala, iar marea majoritatea a romanilor au fost botezati de prunci, chiar daca mai tarziu s-au ratacit. Si edicatia occidentala indeamna la dezgust fata de Sf.Cruce si Icoane? Sunt multi occidentali ortodocsi si catolici.

Sa nu compari un om botezat de mic cu un om care vrea sa se boteze de dragul unui alt om, fara nici un strop de credinta. Ai fi surprinsa sa aflii cati atei botezati ortodox se intorc la Biserica. Comparatia este f.nefericita si e mai mult ptr. a justifica alegerile lui.

Ce fel de botez e acela cand omul nu crede? Nu cumva e un fel de bataie de joc la adresa lui Dumnezeu? Un om credincios, e un om credincios si punct. Nu accepta cai de mijloc, din moment ce stie ca nu e bine si nu se poate.

Alt caz in care iubirea ptr. un barbat e mai presus decat iubirea ptr. Dumnezeu.

Daca tot zice ca se boteaza si asa mai departe, de ce nu ar putea sa saruta Sf.Cruce si Icoanele la Taina Cununiei? Ce, moare? Adica, se boteaza fara credinta, dar ii cade cerul in cap daca saruta Crucea fara credinta?

Asta nu e Taina Cununiei, este o mascarada. Mai bine asteapta pana el este gata sa vina la BO cu adevarat sau te desparti de el si alegi un barbat ortodox. Dragoste fara Dumnezeu nu exista. Care e telul tau in viata? Sa te mantuiesti sau sa te mariti? Pe cine iubesti mai mult, pe Dumnezeu sau pe acel barbat? Cum crezi ca vei putea sa fi ortodocsa cu un ateu? Dar nasterea de prunci cum o sa fie? O sa fie reglata, nu? O sa poti sa ti posturile si zilele de abstinenta sau o sa trebuiasca mereu sa te dai dupa el? Pe scurt, cum poti sa fi credincioasa in adevaratul sens al cuvantului cu un ateu?
********
In fine. Ai zis de la bun inceput ca vrei doar cai de mijloc, deci de la bun inceput nu vrei sa asculti de BO. Vorbeste cu duhovnicul tau (daca ai, banuiesc ca ba) si vezi ce spune el, desi nu cred ca vei asculta nici de el.

Face-ti ce doriti, desi in rugaciunea Tatal Nostru spune sa facem voia Domnului.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:53:41.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.