Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Sufletul in crestinism (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10536)

preamultadezbinare 05.04.2016 00:18:20

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 619289)
Ce te face sa crezi ca are nemlamuriri?
Eu vad doar certitudini si revolta ca nu ii sunt impartasite.

Daca aveam doar ,,certitudini",nu ma mai osteneam sa intru pe aici...Ce gheseft am sa ma lupt sa conving pe altii de certitudinile mele?Am spus clar ca nu apartin de nicio formatiune religioasa,deci nu-mi iese nimic la afacerea asta,nu fac prozelitism.
Apropo,tu nu ai tot"certitudini"?

altulunul 20.05.2016 05:17:19

Citat:

În prealabil postat de preamultadezbinare (Post 619268)
Deocamdata discutam de VT.
Tratatele alea si omiliile rabinice tot pe VT se bazeaza.Au avut rabinii aia alte revelatii?
De ce n-a zis Dumnezeu clar de la inceput"dupa moarte,va duceti in rai sau in iad"?

Pentru ca in Vechiul Testament nu era asa. Toti oamenii din Vechiul Testament erau condamnati.
Doar odata cu Noul Testament se poate vorbi de salvarea sufletului omului si de Rai. Adica ceea ce sarbatorim azi de Pasti.

Dar intrebarea referitoare la suflet e daca sufletul poate fi distrus sau nu. Sau de ce trebuie neaparat sa existe Iadul (unde sunt tinute sufletele pacatosilor)?

Ionel28 11.09.2016 11:33:49

Citat:

În prealabil postat de antoniap (Post 619048)
Pe noi, ortodocsii, ne intereseaza in primul rand Noul Testament, deoarece Iisus a venit sa desavarseasca legea veche. Daca scopul venirii Sale pe pamant a fost sa ne permită accesul la îndumnezeire, fireste ca acest lucru presupune si accesul la fericirea vesnica. Inainte de învierea Mantuitorului, toti oamenii mergeau in iad. Invierea din morti este un plan divin care se aplica la judecata finala.

Crestinii adormiti, prin rugaciunile bisericii si ale rudelor, mai pot fi ajutati sa ajunga in Rai. Insa judecata finala va statornici locul fiecaruia pentru vesnicie: in bucurie sau in chinurile vesnice.

Si cuvantul lui Dumnezeu spune clar,,Toata Scriptura este de folos,, etc , nu numai Noul Testament , ca doar dupa cum stiti sau poate nu stiti , crestinismul s-a nacut in sanul iudaismului , deci nu aveti dreptate.

AlinB 11.09.2016 23:24:09

Citat:

În prealabil postat de Ionel28 (Post 630473)
Si cuvantul lui Dumnezeu spune clar,,Toata Scriptura este de folos,, etc , nu numai Noul Testament , ca doar dupa cum stiti sau poate nu stiti , crestinismul s-a nacut in sanul iudaismului , deci nu aveti dreptate.

Desteptule, afirmatia se refera la V.T. pe atunci nu exista "Noul Testament".

Ionel28 02.10.2016 00:08:58

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 619119)
Sa lasam, deocamdata, crestinismul. O religie la care nu subscrieti. Cu alte cuvinte, vreti sa spuneti ca evreii nu cred in nemurirea sufletului ? La Templul Coral din Bucuresti nu se invata despre suflet, nu se spune ca el perdureaza dupa moarte ? Asta este ceea ce sustineti ?

Aici nu e vorba despre evreii de azi, ci de cei din vechime , evreii antici , care credeau in ,,inviere,, si stiau cred ce insemna semnificatia cuvantului ,,suflet,, sau duh sfant,,. Si cum bine stiti , din moment ce crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului , este normal ca pentru orce crestin TOATA SCRIPTURA, sa fie de folos cu toate exemplele , de acolo. Faceti ca cei care spun ca exista deja ideea sau teorie cum sa-i spun , ca Dumnezeul Vechiului Testament este un Dumnezeu crud nemilos , neinteles , si atunci nu putem intelege clar unele actiuni ale sale , dar Noul Testament e cu Hristos , care a venit mai bland mai altfel, da,,, Ba mai mult sa si ajuns pana acolo incat sa se afirme ca evreii de fapt aveau si eu un Dumnezeu personal , un Dumnezeu primitiv , arhaic.

Iorest 02.10.2016 12:42:54

.................................................. ..............

Urbanophon 02.10.2016 15:40:57

Vechiul Testament:

6. Apoi i-a zis iarăși: "Eu sunt Dumnezeul tatălui tău, Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov!" Și și-a acoperit Moise fața sa, că se temea să privească pe Dumnezeu.

Noul Testament:

26. Iar despre morți că vor învia, n-ați citit, oare, în cartea lui Moise, când i-a vorbit Dumnezeu din rug, zicând: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam și Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov"?
27. Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morți, ci a celor vii. Mult rătăciți.

In momentul in care vorbea Iisus trupurile lui Avraam, Isaac si Iacov nu erau in pamant? Atunci de ce ii asociaza cu cei "vii"?

Mihnea Dragomir 02.10.2016 21:14:27

Citat:

În prealabil postat de Ionel28 (Post 631606)
Ba mai mult sa si ajuns pana acolo incat sa se afirme ca evreii de fapt aveau si eu un Dumnezeu personal , un Dumnezeu primitiv , arhaic.

Bineinteles ca evreii aveau si ei un Dumnezeu personal. Nu arhaic, nici primitiv, fiindca Dumnezeu este acelasi intotdeauna. Sau credeti ca doar crestinii au inventat un Dumnezeu personal? Avem alt Dumnezeu decat dumnezeul lui Avraam, al lui Itac-Israel si al lui Iacob ? Nu este el acelasi Dumnezeu dintotdeauna, foarte personal, care statea de vorba cu ei si le spunea "asculta, Israele...!"

stefan florin 05.10.2016 11:38:17

Citat:

În prealabil postat de Ionel28 (Post 631606)
Aici nu e vorba despre evreii de azi, ci de cei din vechime , evreii antici , care credeau in ,,inviere,, si stiau cred ce insemna semnificatia cuvantului ,,suflet,, sau duh sfant,,. Si cum bine stiti , din moment ce crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului , este normal ca pentru orce crestin TOATA SCRIPTURA, sa fie de folos cu toate exemplele , de acolo. Faceti ca cei care spun ca exista deja ideea sau teorie cum sa-i spun , ca Dumnezeul Vechiului Testament este un Dumnezeu crud nemilos , neinteles , si atunci nu putem intelege clar unele actiuni ale sale , dar Noul Testament e cu Hristos , care a venit mai bland mai altfel, da,,, Ba mai mult sa si ajuns pana acolo incat sa se afirme ca evreii de fapt aveau si eu un Dumnezeu personal , un Dumnezeu primitiv , arhaic.

ia citeste tu la Evrei 12: 22-23 si vezi in ce credeau evreii

Romowe 09.10.2016 19:55:12

iehovismul nu e o religie abrahamica. e o caricaturizare.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:35:09.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.